Ambtenarencentrales zetten hun bezwaren uiteen Emotionele Worms voor het Haagse Gerechtshof AGENDA D De nota-Van der Putten Kort en bondig* 1 OSRAM Moeilijkheden over trend-berekening Officier van Justitie is getuige a décharge in smaadzaak Opklaringen Snuif en wrijf ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 OOK EEN NOTA AAN DE KAMER „STAAKT^Uil' WILD G li RAAS" Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk H eemskerk Weeshuis wordt museum „Nu ziet u dat ze het niet eens waard was, u helemaal naar haar om te draaien!" Kerkelijk nieuws a si a S3 „Het rijksoverleg is het slechtste overleg. Zelfs by de Waterschappen Is het over leg over ambtenarenzaken heter". Dit werd gisterochtend gezegd op een te Den Haag gehouden byeenkomst van de drie samenwerkende organisaties van overheids personeel, vertegenwoordigd door de A.C.O.P., de C.O.O.P. en de R.K.C.O.P. De drie ambtenarenorganisaties z«n het niet eens met de opvattingen van minister Toxopeus omtrent de salarisverbeteringen van het overheidspersoneel. In een nota aan de weede Kamer brengen zij danook hun bezwaren naar voren, waardoor de volks vertegenwoordiging in de vergadering van 20 februari aanstaande de gelegenheid heeft ook gebruik te maken van de argumenten dezer organisaties. Het was te verwachten, dat de „trend" zou worden gevolgd, die zich heeft afgetekend in de produktiviteitsstij- ging van de bedrijfstakken, waarin 10.000 en meer werknemers zijn op genomen. Als men de tot op heden bekende percentages in deze bedrijfs takken waarneemt, dan ziet men, dat in de textielindustrie een percentave van vijf verscheen. Bij de havenbe drijven werd het zeven pet en bij het bankbedrijf vijf pet. Het bouwbedrijf zal in geen geval met minder dan vijf pet verhoging genoegen nemen. Deze cijfers, volgens de Wassenaarse afspraak te hanteren voor overheidsper soneel, heeft de minister van Binnenlandse Zaken echter niet gehanteerd. Hij koos de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die een trend van 3,8 pet aan gaven voor de produktiviteitsstijging. Had de minister de cijfers gekozen van het bedrijfsleven, dan zou er voor het overheidspersoneel een salarisverhoging van minstens vijf pet uit zijn gekomen. Met de „correctiefactor" uit de vorige trend van 1,2 pet zou dit in totaal een verhoging van 6,2 pet hebben betekend. Voor de periode, waarvoor de correctie van 1,2 pet geldt, zal een uitkering ineens zeker verantwoord zijn geweest als com pensatie voor de gemiste verhoging en die zou evenmin te zeer hebben afgestoken bij het bedrijfsleven, waar men toch allerlei vormen van gratificaties kent. De problematiek der overheidssalarissen Bij het verhogen van de salarissen van overheidspersoneel in vier fasen, tenein de de achterstand op te heffen, hadden de samenwerkende organisaties verwacht dat allereerst aandacht zou zijn geschonken aan de extra achterstand in de jaren 1956 tot 1958 ontstaan, in de lagere en middel bare salarissen. Het sociaal-economisch bureau van het ministerie van Binnenland se Zaken heeft die achterstand zelf erkend. Sedert 1957 zeggen de samenwerkende or ganisaties danook, dat bij elke verbetering primair die achterstand moet worden weg genomen. De minister heeft in zijn voorstellen uit sluitend vergelijkingen met hogere sala rissen uit het bedrijfsleven getroffen. Daarom komt hij tot de gedachte dat voor alles de hogere salarissen moeten worden opgetrokken. Naar het oordeel van de ambtenarenorganisaties zou prioriteit aan de andere groepen gegeven moeten worden. De ambtenarenorganisaties hebben, re kening houdend met de verhoogde uitke ringen van de A.O.W., zich bereid ver klaard de definitieve herziening der pen sioenen voorlopig uit te stellen. Zij meen den echter te moeten vasthouden aan een tijdelijke toeslag van tien pet met een Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met maximum van 270 voor gehuwden en 162 voor ongehuwden. De redenen, die ertoe geleid hebben dat de drie samenwerkende organisaties de voorstellen in het Georganiseerd Overleg hebben afgewezen, betreffen dus het weg werken van de „zak in de loonschalen voor lager en middelbaar personeel, de bereke ningswijze van de trend, het niet aanvaar den van een uitkering ineens ad 1,2 pet en het niet laten delen door de gepensio neerden van de verbetering in de vorm van een tydeiyke toeslag." De organisaties betreuren het, dat de Kamer zich nu moet bemoeien met de vaststelling van de overheidssalarissen. De Kamer kan twee dingen doen: zij kan zich akkoord verklaren met de voorstellen van de minister en zij kan heropening van het Georganiseerd Overleg verlangen. Tijdens de discussies kwam nog naar voren, dat de opvatting van de minister, dat de verhoging voor de hoogste bezol digden steiler moet zijn dan die voor de lager bezoldigden, in het Georganisserd Overleg niet zo sterk naar voren is ge komen. Integendeel als de organisaties de uitkering ineens en de extra toeslag aan gepensioneerden hadden losgelaten, dan zou het niet alleen mogelijk zijn geweest de „vloer" tot groep V te verhogen, maar zou er ook een uniform percentage voor de loonsverhogingen van alle ambtenaren door de minister zijn aanvaard. In de Cramergracht in Amsterdam heeft de Amsterdamse koopman J. de Vos vrijdagmiddag met een 20/100 werphengel een snoek gevangen, van 1,10 meter lengte en een gewicht van 25 pond. De strijd met de vis duurde, een half uur. „Deze verdachte zou zo wijs moeten zijn om zijn wild geraas geheel te staken, om zichzelf en om het feit dat er in Nederland van een schrootfraude in de sfeer van misdrijven geen sprake is. Ik kan niet met genoeg nadruk zeggen dat men in Neder land niet kan en mag spreken van een schrootfraude in de zin van oplichting, bedrog en valsheid in geschrifte." Dit zei gistermiddag de advocaat-generaal by het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G baron van Voorst tot Voorst, in zijn requisitoir in de strafzaak tegen de Haagse schroothandelaar Louis Worms, die in beroep be vestiging Van het rechtbankVönnis den gëfdbocte van ƒ250,tegen, zich hoorde eisen wegens smaad de heer D. P. Spierenburg, vice.-.voorzitter van de Hoge Autori- jij u rqfftQa psH i'"5 £V' 9aUuAii9D9T ifl-Iri ffü ft.P T 1 - 5l teit van de Europese Kolenr en Staalgemeenschap aangedaan. De heer Worms heeft op 18 mei van het vorige jaar in een telegram aan de directeur-generaal voor de Handel en Nijverheid van het ministerie van Economische Zaken de heer Spieren burg beticht van het aannemen van steekpenningen in 1945, toen de heer Spierenburg directeur was van het Rijksbureau voor Metalen. Enkele uren nadat hij dit telegram had verstuurd verstrekte Worms dezelfde me dedelingen aan een journalist van een och tendblad. Deze medededlingen over een be- c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Haag se Comedie met „Victorie", blijspel van W. Somerset Maugham; regie: Bob de Lange. Zondag 20 u.: Haagse Comedie met „Arme Bitos", van Jean Anouilh; regie: Joris Diels. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „Porgy en Bess", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De blonde Venus", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De misdaad was bijna vol maakt", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „Gij zult niet begeren", 18 j. Zondag 11 u.: „Para dijs onder de horizon", a.l. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15 19 en 21.15 u.: „Sinuhe de Egyptenaar", 18 j. Van maandag af 14, 19 en 21.15 u.: „De lange, hete zomer", 18 j. Minerva Theater, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Zaterdagavond en maandag geen voor stelling). Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", al.l. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De vluchteling van de Alamo", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Congo- desperado's", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La Not- te", 18 j. Zondag 11 u.: „Aida", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en zondag 20 u.: „Slavenjagers van Afri ka", 14 j. Zondag 14.30 u.„Kom van dat dak af", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Het ontembare weeuwtje", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: Ere-expositie van de Haarlemse schilder H. F. Boot, 10-7 u. Zondag 13-17 u. Tot 12 maart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tentoonstelling van Heienk, 9-17 u. Tot 23 febr. Kunstzaal „In 't oede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren 10-22 u. Tot 1 maart (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 9 februari). ZATERDAG 10 FEBRUARI City-Theater, 19 en 21.15 u.: „Meneer de gravin is niet thuis". Rex Theater, 20 u.: „De wrekende hand". Rooswykerhof, Velsen-Noord, 12—18 „Scherf en prent". Patronaatsgebouw, 20 u.: Concert Soli Deo Gloria met toneel door L.T.J. ZONDAG 11 FEBRUARI City-Theater, 14.30 u.: „Guerrillastrijd in de rimboe", 19 en 21.15 u.: „Meneer de gravin is niet thuis". Rex Theater, 15 u.: „Pijn en gijn in de kazerne", 20 u.: „De wrekende hand". Walserij-Oost, 1417 Expositie Wil de Bie. Rooswijkerhof, 1218 „Scherf en prent". MAANDAG 12 FEBRUARI City-Theater, 20 u.: „Meneer de gravin is niet thuis". Rex Theater, 20 u.: „De wrekende hand". ZATERDAG 10 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Handel in minderjarigen". W.B. Theater, 20 u.: „Stalag 17". ZONDAG 11 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Onzicht bare vijand"; 19.30 u.: De Kanonnen van Navarone". Luxor Theater, 14.30 u.: „Heidi"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Handel in minderjarigen". W.B. Theater 14.30 u.: „The Geisha Boy"; 16.30 en 20 u.: „The greatest show on earth". MAANDAG 12 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Handel in minderjarigen". W.B. Theater, 20 u.: „The greatest show on earth" Kennemer Theater, 20 u.: Toneeluitvoe ring KDO. ZATERDAG 10 FEBRUARI Marquette Theater, 20 u.: „Onder vreem de vlag". ZONDAG 11 FEBRUARI Marquette Theater, 14.15 u.: „Jerry als ruimtevaarder"; 16 u.: „Onder vreemde vlag"; 20 u.: „Het gebeurde in 'Napels". weerde corruptie van de heer Spierenburg ontleende Worms voornamelijk aan een Haags advocaat en procureur mr. W. Dobe van der Kuil die een en ander weer vernomen zou hebben van een za kenman, wiens naam hij niet mocht noe men. Nadat de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank in eerste aanleg een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen en een boete van 250 had ge ëist, veroordeelde de rechtbank de heer Worms tot een boete van 250. Bij de behandeling in beroep voor het Hof maakte de verdachte bezwaar tegen de aanwezigheid van de advocaat-generaal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. „Deze advocaat-generaal is partijdig in de schrootaffaire" riep de verdachte uit, „ik protesteer.voorts- verzocht hij de getuigen a décharge met gesloten deuren te horen, maar dat verzoek werd door het hof afgewezen. De eerste getuige a décharge was de officier van Justitie bij de Haagse recht bank, mr. dr. J. C. Maris, die desge vraagd vertelde dat de verdachte inzage heeft gehad van alle processtukken, die op zijn zaak betrekking hebben. Zoals reeds bij de behandeling voor de 'rechtbank bleek is een van de grieven van de heer Worms dat hem een aantal processtukken zou zijn onthouden. Weliswaar is er een administratief on derzoek geweest naar de feitelijke bewe ringen van de heer Worms over de han delwijze van de heer Spierenburg, maar dat dossier behoort niet tot de smaad zaak. Het verhoor van een andere getuige a décharge, mr. W. Dobe van der Kuil, nam geruime tijd in beslag. Deze getuige bevestigde dat hij de bewuste mededelin gen aan de verdachte heeft gedaan. Hij heeft daarbij echter gezegd dat deze ge gevens, betrekking hebbende op de beweer de corruptie van de heer Spierenburg, ge verifieerd moesten worden. „Dit is een onwaarheid" was de reactie van de ver dachte. Uitvoerig werd er ook gepraat over rapporten, die uitgebracht zouden worden, maar uitbleven. Ten slotte bleek het vooral te gaan om het rapport dat mr. Dobe van der Kuil over deze affaire zou ontvangen van de Rotterdamse zaken man. Toen er een publikatie was geweest, wilde deze zakenman geen rapport meer uitbrengen. Roddelen „Vindt u het niet gevaarlijk dergelijke uitlatingen die gecontroleerd moesten wor den, te doen aan de verdachte, terwijl u wist dat hij de heer Spierenburg als zijn te genstander in de schrootzaak beschouwde?" zo zei de advocaat-generaal tegen mr. Dobe van der Kuil, „het was allemaal zo leeg, zo voos, roddelen Ook zou mr. Dobe van der Kuil heb ben gezegd tegen de verdachte dat hij over vele belastende dokumenten beschik te, zo zei de verdachte. Maar mr. Dobe van der Kuil ontkende dat ten stelligste. ,Aan iemand die onwaarheid spreekt heb ik geen vragen meer te stellen.zei de heer Worms opgewonden. Worms Nadat in totaal vier getuigen waren ge hoord, zei de verdachte zelf: „Ik heb vol ledig het algemeen belang gediend. Het was niet mijn opzet om de heer Spieren burg in zijn eer en goede naam aan te tasten". „Maar waarom zo'n spoed ge maakt met publikatie?" wilde da presi- (Vervolg van pag. 1) In zijn nota over de zaak-Van der Putten verstrekt minister Visser na een algemene inleiding eerst de per soonsgegevens van de heer Van der Putten, waarna hij een opsorpming geeft van diens functies in Indonesië bij het leger en de publikaties in „De Leidsche Post". Deze artikelenreeks, verdeeld over 36 weken, begon in september 1950, ruim een half jaar nadat de heer Van der Putten voor verlof uit Indonesië in ons land was teruggekeerd. Deze arti kelen bevatten allerlei beschuldigin gen en beschrijvingen over corrupte toestanden bij het leger in Indonesië Lieden die deze corrupte toestanden wilden bestrijden, o.w. vaandrig Aer- nout, zouden volgens deze publikaties uit de weg zijn geruimd. In verband met deze artikelen stelde de toenmalige minister van Oorlog, mr H. L. 's Jacob, een commissie van on derzoek in, de commissie-Zaaijer. Deze commissie concludeerde, dat er in Ned. Indië na de Japanse capitulatie slechts sprake was van incidentele en in dividuele criminaliteit. Niets wees erop dat vaandrig Aernout in verband met een door hem gedaan corruptie-onderzoek werd ver moord. De beschuldigingen moeten worden gezien als een lastercampagne, waarvoor de commissie de heer Van der Putten verantwoordelijk stelde. De com missie achtte de heer Van der Putten door zijn mentaliteit als ambtenaar on geschikt en stelde een psychiatrisch on derzoek voor. Na een uitvoerige opsomming van de kwesties, die in de artikelenserie van „De Leidsche Post" ter sprake zijn gebracht, resumeert de minister in zijn nota de zienswijze die de commissie-Zaaijer hier over heeft gegeven. Opgemerkt wordt dat men een aantal elementen uit deze „In dische periode" in de latere acties rond de heer Van der Putten terug vindt. Weer moeilijkheden Het eerste jaar van de tewerkstelling van de heer Van der Putten in Neder land (1950-1951) leverde ook weer moei lijkheden op. Ditmaal achtte de heer Van der Putten zijn rang van technisch amb tenaar eerste klasse niet in overeenstem ming met zijn rang in Indonesië. Hij had ten minste technisch hoofdambtenaar willen worden. Hem werd gevraagd zich in te werken, waarna zijn positie nader zou kunnen worden bezien. De heer Van der Putten weigerde dit echter herhaaldelijk, zo schrijft minister Visser. Ook weiger de hij zich aan het door de commissie- Zaaijer voorgestelde onderzoek te laten onderwerpen. Het heeft volgens de nota toen reeds een punt van beraad gevormd om de heer Van der Putten ontslag te verlenen wegens ongeschiktheid, anders dan op grond van ziels- of lichaamsge breken. Minister Staf heeft tenslotte be slist dat de heer Van der Putten een laatste kans kreeg. Daarmee beschouwde jhij' dé 'zaaft:'van 'dér Putten als afgedaan, want een nader onderzoek op enkele pun ten- was zijns in2iens niet meer moge lijk wegens de door de souvereiniteits- Advertentie dent weten. „Men wilde de zaak perse niet onderzoeken", was het antwoord, „de ze zaak kan niet los gezien worden van de gehele schrootfraude en er was juist spektakel in het Europese Parlement. „Een duidelijk geval van smaad", zei de advocaat-generaal in zijn reqiusitoir. Hij meende dat verdachte zich niet kan beroepen op het algemeen belang, want hij heeft gezorgd voor een publikatie voor- het door hem verlangde onderzoek feite lijk kon worden ingesteld. De verdachte, aldus de advocaat-gene raal, wilde de heer Spierenburg tot af treden dwingen en het middel van pu blikatie kwam hem op dat moment goed van pas. Uit het onderzoek, dat is inge steld, is geen enkele aanwijzing tegen de heer Spierenburg naar voren gekomen. „Maar de heer Worms raast maar door.." Bedroefdheid „Ik heb met bedroefdheid geluisterd naar deze advocaat-generaal, die zijn eigen fa len probeert te verdedigen", viel de heer Worms na het reqiusitoir uit, „deze ad vocaat-generaal is er verantwoordelijk voor dat er in ons land schrootfraudeurs vrij rondlopen.Deze uitlating bezorgde de verdachte een waarschuwing van de pre sident van het hof. Na het beleid van de Justitie in deze zaak gelaakt te hebben, waarbij hij een uitzondering maakte voor mr. dr. J. C. Maris, zei de verdachte: „Als ik ook maar tot een boete van een gulden veroordeeld wordt is dat voor mij aanleiding dit land te verlaten en er nimmer terug te keren. Het hof zal arrest wijzen op 23 februari. overdracht gewijzigde omstandigheden. In de nota wordt ontkend, dat minister Staf destijds het rapport-Zaaijer zou hebben afgewezen. Vervolgens geeft minister Visser een re sumé van de detachering van de heer Van der Putten bij het ministerie van Marine in 1952 (bij wijze van proef en met de bedoeling bij gebleken geschikt heid de heer Van der Putten te promo veren tot. technisch hoofdambtenaar) en zijn uiteindelijke bevordering (in 1953), zij het bij de Centrale Werkplaats in Utrecht, Ook daar ontstond een conflict. „Verzamelen van klachten" De verhoudingen op de centrale werk plaats tussen Van der Putten en zijn chefs werden gestoord tengevolgde van de in terpretatie, die de heer Van der Putten had gegeven aan een opdracht van zijn chef, aantekening te houden van storingen in de revisie door invloeden buiten zijn afdeling. Het verzamelen van deze gege vens begon volgens de commandant ech ter het karakter aan te nemen van het verzamelen van klachten. Na een onder houd met staatssecretaris Kranenburg werd de heer Van der Putten overge plaatst naar het V.C.A. in Assen (1954) Later werd zijn standplaats gewijzigd m Amsterdam en werd hij V.C.A.-inspec- teur. Na deze overplaatsingsprocedure, die de heer Van der Putten als straf beschouw de (hij diende een klacht in bij het Amb tenarengerecht) volgde weer een aantal krantenpublikaties (1954/1955) Ook ont stond een kwestie over de beoordelings staat en bevordering van de heer Van der Putten in 1957 en 1958. De commissie Kist stelde hiernaar een onderzoek in. Minister Visser herinnert vervolgens aan de artikelenreeks in het Algemeen Dag blad (1957/1958), waarin opnieuw sprake was van misstanden en waarin werd ge suggereerd, dat de heer Van der Putten die deze fouten zou hebben ontdekt, werd gedwarsboomd en benadeeld in zijn pro motie. Er kon toen niet bewezen worden dat de heer Van der Putten, die reeds eerder order had gekregen zich van pu blieke acties te onthouden, de hand had in deze publikaties. De zaak-Oudewater (onregelmatigheden bij de uitbesteding van het onderhoud aan legervoertuigen, die leidde tot de over plaatsing van enkele officieren) wordt in de nota ook geresumeerd, evenals de be risping die de heer Van der Putten in 1959 kreeg, omdat hij correspondentie voerde met hogere autoriteiten zonder overleg met zijn commandant. Bepaald werd dat der gelijke correspondentie voortaan alleen nog via zijn commandant mocht geschie den. Van deze strafoplegging ging de heer Van der Putten in beroep, doch in twee instanties heeft hij deze zaak verloren Uit deze procedure dateert volgens de minister de vertroebeling van de verhou ding tussen de commandant van de tech nische dienst, waarbij de heer Van der Putten V.C.A.-inspecteur was, en de heer Van der Putten. Na de algemeen bekende „bloesjesaffai re" in Oudewater volgden de moeilijkhe den over de overplaatsing van de heer Van der Putten naar Nieuw-Millingen, waar over nog een klacht in behandeling is bij het Ambtenarengerecht in Amsterdam Over deze., wegéps^, reorganisatie naodzai kelijkë overplaatsing licht de minister oe 39i" 'IsTa-sis Tweede Kamer in.. Verzoek bleef uit De heer Van der Putten had gesteld dat deze „schijnreórganisatie" noodzake lijk zou zijn geweest om hem te kunnen overplaatsen naar een minder belangrijke plaats, omdat hij zo lastig zou zijn. De minister' herinnert eraan, dat de heer Van der Putten na dit overplaatsingsbesluit herhaalde malen heeft verzocht op wacht geld te worden gesteld. Bij het minis terie werd het standpunt ingenomen, dat indien de heer Van der Putten dit vèr- zoek schriftelijk zou indienen, hierop gun stig zou worden beslist. Een dergelijk ver zoek is evenwel niet ontvangen. In een audiëntie bij de staatssecretaris van De fensie werd de heer Van der Putten ge vraagd wat hij wilde, ontslag of overplaat sing. De heer Van der Putten heeft toen overplaatsing gekozen. Tenslotte worden in de nota de recente verwikkelingen geresumeerd over het aan de heer Van der Putten gegeven ont slag, nadat minister Visser had geconsta teerd dat in het door de heer Van der Put ten ingediende memorandum niet datgene was vermeld dat hij verlangd had. De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten tot aankoop van het gebouwen complex van he voormalige Burgerwees huis aan de Kalverstraat voor drie mil joen gulden. Met het bestuur van het bur gerweeshuis is overeengekomen dat men de regentenkamer intact zal laten. De zich daarin bevindende inventaris en portret ten worden voor onbepaalde tijd aan de gemeente in bruikleen afgestaan. Het complex biedt ook ruimte voor het onderbrengen van het Joods Historisch Museum, de Backerstichting en verschil lende stijlkamers. De inrichtingskosten van het gebouwencomplex tot historisch museum worden globaal geschat op 1.800.000.-. Copyright P. I. 8. Box 6 Copenhagen Hoogleraren onderscheiden. De Utrechtse hoogleraren prof. dr. W. G. Sil- levis Smitt en prof. dr. F. L. J. Jordan zijn benoemd tot commandeur in de huis orde van Oranje. De onderscheiding is verleend op grond van medische adviezen, die de hoogleraren jarenlang aan de ko ninklijke familie hebben gegeven. In paleis Soestdijk heeft Prins Bernhard hen de onderscheidingen in tegenwoordigheid van de koningin, uitgereikt. Scholen overgedragen. Als rijksscho len zijn opgeheven de rijks hogere land bouwschool en de rijks middelbare land bouwschool te Dordrecht, die in beheer zijn overgedragen aan de Stichting Hogere en Middelbare Landbouwschool van het Koninklijk Nederlands Landbouw comité te Dordrecht. Nieuwe leerstoel. Aan de universiteit van Amsterdam is dr. J. Sperna Weiland benoemd tot gewoon hoogleraar in de ge schiedenis der theologie en de encyclope die der godgeleerdheid. In zijn leeropdracht wordt de reeds gedoceerde encyclopedie der godgeleerdheid verenigd met de in ons land nog niet eerder onderwezen geschie denis der theologie, zoda het hier een nieu we leerstoel betreft. Wel wordt onderwijs gegeven in de kerkgeschiedenis en in de geschiedenis van de leerstellingen van de christelijke godsdienst, maar tussen deze beide vakken heeft echter een lacune be staan. Schenking van K.A.B. Het vorig jaar heeft de K.A.B. onder haar leden een actie gevoerd ten behoeve van de oprichting en uitbreiding van de christelijke vakbewe ging in de ontwikkelingslanden. Deze actie heeft opgebracht 176.500,Na aftrek van de kosten ad 21.000,10.000, voor de start van de tweede actie, welke dit jaar voor hetzelfde doel wordt gehou den en 13.000,voor steun aan objecten die in hetzelfde vlak liggen, h< 't de KAB aan het soidariteitsfonds van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond een bedrag van 132.500,overgemaakt. Nieuwe Charitaslotto. De nationale vereniging „Charitas" te Heerlen begint 28 februari met een nieuwe „Charitas- Lotto", die de helft kleiner is dan de veel omstreden en vooroordeelde vroegere Lotto. Op grond van adviezen van deskun digen meent „Charitas" dat de nieuwe lotto niet in strijd is met de Loterijwet. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuid. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zaltbommel Th. Rinke- ma te Hilvarenbeek. Beroepen te Wemeldinge N. Kooreman te Rhenen. Het K.N.M.I. deelt mee: Langs de flank van een groot hogedrukgebied, waarvan het centrum zich tussen Ierland en de Azoren bevindt met een luchtdrukwaarde van iets meer dan 1040 millibar, is in de nacht van vrijdag op zaterdag vochtiger oceaanlucht van de Britse eilanden ons land binnengestroomd, hetgeen plaatse'-1 lijk aanleiding gaf tot wat motregen. Inmiddels is echter wat noordelijker op de oceaan een nieuw krachtig hogedruk gebied in aantocht, dat zich zondag over West-Europa zal uitbreiden. Hierdoor zul len de winden in ons land naar west tot noordwest ruimen en zal weer drogere lucht van polaire oorsprong worden aan gevoerd, waarin opklaringen zullen voor komen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c ■SÉ binnen- en buitenland. "ot: Neerslaglaatste 3A uur, E <3 Den Helder mist zw 7 0.4 Ypenburg geheel bew. zzw 7 0 Vlissingen motregen z 6 0.1 Eelde geheel bew. zw 7 0 De Bilt motregen z 6 0.1 Twente zwaar bew. zw 6 0 Eindhoven half bew. z 7 0 Zd-Limburg onbewolkt zzw 2 0 Helsinki geheel bew. zw 1 0 Stockholm motregen wzw 0 0.1 Oslo geheel bew. nnw 1 0 Kopenhagen motregen wzw 4 1 Aberdeen geheel bew. zw 15 0 Londen geheel bew. windstil 8 0 Amsterdam motregen z 7 0.1 Brussel zwaar bew. zzw 6 0 Luxemburg onbewolkt no 3 0 Parijs onbewolkt windstil 6 0 Bordeaux onbewolkt n 7 0 Grenoble geheel bew. ono 6 0 Nice half bew. nw 16 0 Berlijn zwaar bew. zw 5 0 Frankfort licht bew. ono 5 0 München zwaar bew. no 6 0 Zürich geheel bew. n 5 0 Genève geheel bew. ono 7 0 Locarno zwaar bew. zo 9 0 Wenen onbewolkt wzw 3 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 4 0 Belgrado geheel bew. w 7 0.3 Athene zwaar bew. n 16 0 Rome zwaar bew. o 18 0 Ajaccio onweer windst. 15 11 Madrid onbewolkt windst. 12 0 Mallorca half bew. no 13 17 Lissabon onbewolkt no 15 0 Zondag 11 februari Zon op 8.04 uur, onder 17.45 uur. Maan op 11.25 uur, onder 1.06 uur. Maandag 12 februari Zon op 8.03 uur, onder 17.47 uur. Maan op 11.57 uur, onder 2.18 uur. Maanstanden 11 febr. 16.43 uur eerste kwartier. 19 febr. 14.18 uur volle maan. 27 febr. 16.50 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 februari Hoog water 7.44 en 20.08 uur. Laag water 3.16 en 15.46 uur. Zondag 11 februari Hoog water 8.33 en 20.59 uur. Laag water'4.05 en 16.35 uur. Maandag 12 februari Hoog water 9.29 en 22.03 uur. Laag water 4.51 en 17.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2