Amerikaans standpunt inzake de kernproeven verscherpt Internationaal toezicht ook op voorbereidingen Rouwdienst in Saarbrücken voor slachtoffers mijnramp Klandestiene uitzending van Bertrand Russell WERELDNIEUWS Besluit van FIS ongeldig? Condoleanties uit hele wereld „Beveiliging mijnwerkers eist hoogste prioriteit" Ruim 1,5 min arbeiders vragen meer loon Praag verrast door de val van Barak Gevechten in Rivoe Russische vrijwilligers voor Indonesië? Staak vluchten met militairen via Tokio Vrede in Algerije op handen? Russen wilden luchtcorridor reserveren Opnieuw twee meisjes in België vermist Na het volkslied een rede tegen de kernbewapening voor de BBC 0p de ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 Geen brug Laatste loon In West-Duitsland Proces verwacht wegens ernstige vergrijpen Nieuw geval van pokken in Dusseldorp bevestigd Japan vraagt weer: Duif WASHINGTON. - Het probleem van de kernproeven treedt in de Amerikaanse bladen opnieuw op de voorgrond. Het gemeenschappelijke voorstel van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om de zaak op het niveau van de ministers van Buiten landse Zaken te bespreken, ziet men als een laatste poging van de bond genoten om de Russen tot bezinning te brengen. Maar weinigen in de Verenigde Staten geloven dat dit luk ken zal. De moeilijkheid wordt nog groter, doordat de Amerikaanse pre sident nu ook een internatonaal toe zicht wil op mogelijke voorbereidin gen voor kernproeven. Hoewel het hoofd van de afdeling ontwapening en wapencontrole van het departement van Buitenlandse Zaken, William Foster, ontkend heeft dat dit een nieuw element in de Amerikaanse politiek is, zien politieke kringen toch in de precisering van de Amerikaanse positie door de president een nieuw obstakel om met de Russen overeen stemming te bereiken. De Sovjet-Unie heeft tijdens haar jong ste kernproeven belangrijke vorderingen geboekt, zo verklaarde Foster in een brief aan de Washington Post. Dit is, aldus Fos ter, de Amerikaanse deskundigen pas in de laatste maand duidelijk geworden. Hij voegde hieraan toe, dat wanneer de Sov jet-Unie na een eventuele hervatting van de kernproeven nog meer vorderingen zou maken, zij een overmacht op het gebied van de bestrijding van kernwapens, of an dere strategische gebieden, zou kunnen be reiken. De Washington Post spreekt zelf van „de begrafenis van de kernstopovereen- komst". Dit houdt geen critiek in op het standpunt van Kennedy, omdat men de eis van een eventueel toezicht op de voor bereidingen logisch acht, na de heimelijke voorbereiding van de serie Russische proe ven van het vorige jaar. Elk vertrouwen in de mogelijkheid een akkoord te berei ken is hier echter afwezig, omdat men ervan overtuigd is, dat de Russen elk toe zicht als „spionage" zullen blijven afwij zen. De enige, zij het zwakke, hoop die men heeft is dat de Russen hun standpunt wel licht zullen wijzigen, indien ze zien dat de Verenigde Staten, bij gebreke van een akkoord, vastbesloten zullen zijn, door proeven in de atmosfeer en anderszins, hun kernoverwicht duurzaam te handha ven. telijk vaststaat dat de veiligheid van Ame rika en de vrije wereld dit onafwendbaar noodzakelijk maakt. In deze geest staan de openbare mening en de politieke krin gen eensgezind achter de president. Inmiddels heeft men hier met voldoe ning kennisgenomen van de verzekeringen van de president en de minister van De fensie, Robert McNamara, dat de Verenig de Staten sterk genoeg zijn om zich de Russen van het lijf te houden. De Senaats commissie van buitenlandse zaken was volgens de verklaringen van haar voorzit ter „zeer bemoedigd" door de uiteenzet tingen die de minister haar daaromtrent in een langdurige, besloten zitting gaf. De Verenigde Staten hebben vrijdag in de Nevada-woestijn opnieuw een onder grondse kernproef gedaan, zo deelt de Commissie voor kernenergie mee. Het was de tweede proef in twee dagen en de der tiende van een serie, die vorig jaar sep tember begon. De ontploffing was van een geringe kracht. In het algemeen meent men hier ech ter dat een ontwapeningsconferentie te Ge neve in maart onder een wolk bijeenkomt, die door de ministers van Buitenlandse Za ken niet verdreven zal kunnen worden. Niemand ziet hier een brug tussen de standpunten van het Westen en het Krem lin. Men verheugt zich er echter over dat de zaken nu duidelijk gesteld worden en dat deze laatste poging op hoog niveau wordt gedaan op initiatief van het Wes ten. Het is, zo meent men, politiek van het grootste belang de wereld ervan te overtuigen dat het Westen alles probeert om een akkoord te bereiken voordat men de eigen proeven in het luchtruim hervat. Ook in de Verenigde Staten overheerst de mening dat de Amerikanen hun proe ven alleen mogen hervatten, als onomsto hebben de klokken van alle kerken in Saar land het begin ingeluid van een rouwdienst in Saarbrücken voor 286 slachtoffers van de ramp van woensdag in de Luisenthal- mijn van Völklingen. De rede bij de plech tigheid werd uitgesproken door Bondspre sident Liibke. De Limburgse mijnindustrie was verte genwoordigd door de hoofddirecteur van de Staatsmijnen in Limburg, ir. H. Helle- mons en ir. C. Raedts, directeur van de Oranje Nassaumijn. Volgens een vrijdagmiddag door de di rectie van de mijnen in Saarbrücken uit gegeven communiqué, zijn 280 mijnwer kers, die als gevolg van de explosie het leven hebben verloren, naar boven ge bracht. Zes slachtoffers zijn in ziekenhui zen overleden. In het communiqué werd geen melding gemaakt van vermisten, doch desgevraagd deelde de mijndirectie mee, dat dit er minder dan tien zijn. Er worden nog 63 gewonden in ziekenhuizen verpleegd. Het Westduitse Rode Kruis had eerder het aantal doden gesteld op 305. Van overal ter wereld worden in Saar brücken en Bonn nog steeds officiële con- doleanties ontvangen. Eén der bloemenhul- des was een krans die door de mijnin genieur Bjoeme Niering uit Spitsbergen telegrafisch was besteld, omdat naar hij dacht een zwager van hem onder de slachtoffers was. Deze werkte echter reeds enige tijd niet meer in de rampmijn en liet de krans voor zijn vroegere kamera den bezorgen. In een kantoor naast de mijnschacht kwamen de nabestaanden van de omge komenen gisteren het laatste loon van de verongelukten halen. Nog steeds verdron- Advertentie ivjccivrv a rucucAO uci^cin üi &ijii ivicciik a PoU# tegen hcfyC'jn. kiespijn, Woest, ftriep, dialp#%f jA f WeuMiekSMiJWtBlbü gevMWICJ.leksMTi J Ver krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een hanijge pl«tic 1 UIStVpSlEEK (met 6 vers|tle|d^TO "JS- ver] MEENK'S POEDER Poeders tegen hoofd„ diarrhee, influenza, rh gevatte kou. periodie krijgbaar in etuis me lelpen Er zijn Meenk's jkiespün, hoest, griep, tatiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver- '6 poeders maar ook in Mijguaai fw een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. Jleenk's ook m een h indtr prijs- twhrrtrino Vraao De Amerikaan Stanley Mullin, vice-pre sident van de Internationale Skifederatie (FIS), heeft in Chamonix verklaard dat het besluit van het FIS-bestuur de we reldkampioenschappen alpine nummers te vervangen door ski-wereldspelen zijns in ziens geen rechtsgeldigheid heeft. De Ame rikaanse advocaat is namelijk van me ning, dat volgens de reglementen van de federatie het besluit met een tweederde meerderheid van stemmen had moeten zijn genomen om geldig te zijn. Tijdens de vergadering van het FIS-be stuur, vorige week zondag in Bern, kreeg het voorstel de kampioenschappen te ver vangen door Wereldspelen wel de absolute meerderheid doch geen tweederden van de uitgebrachte stemmen. Mullin heeft nu aangedrongen op een nieuwe vergadering van het bestuur waar in het probleem van de alpine wereldkam pioenschappen, die oorspronkelijk van 10 18 februari in Chamonix zouden worden verwerkt, opnieuw aan de orde kan wor den gesteld. Het FIS-bestuur zal zich nogmaals be raden over de kwestie-Chamonix. De le den van het bestuur zullen vandaag in de Franse wintersportplaats bijeenkomen. MOSKOU (AP) Het Russische rege ringsblad Izvestia heeft gewaarschuwd dat, wanneer Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hun plannen voor proeven met kernwapens uitvoeren, de Sovjet-Unie haar proeven eveneens zal hervatten. De Izves tia zegt dat door de bekendmaking dat voorbereidingen voor kernproeven worden genomen de ware westerse positie aan het licht gekomen „en de pacifistische sluier is afgerukt." Het blad maakt geen mel ding van het Brits-Amerikaanse voorstel voor een ministersconferentie van de drie landen om nogmaals te trachten tot een verbod van kernproeven te komen. PARIJS (AFP) Frankrijk is van oor deel, dat met het oog op de recente Rus sische proeven met zware kernwapens een hervatting van kernproeven door het Wes ten gerechtvaardigd zal zijn, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Parijs verklaard. Naar aanleiding van het Brits-Amerikaanse voorstel voor een bijeenkomst van de mi nisters van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie verklaarde het Franse ministerie in een communiqué dat Frankrijk zich niet bij dit initiatief aansluit ook al heeft het er geen be zwaren tegen. SAARBRÜCKEN (DPA) Vanmorgen gen huilende mensen zich om de doden lijsten aan de muur van de portierswo ning. Niet ver daarvandaan kwamen de leerling-mijnwerkers, die de eerste dagen bij de berging hadden meegeholpen, weer uit hun school. Op een vraag of het ge beurde van invloed zou zijn op hun ver dere plannen schudden zij allen het hoofd, Van alle kanten komen intussen bijdra gen binnen voor hulp aan de nabestaanden der omgekomenen en aan de gewonden. Het Duitse Rode Kruis richt een stichting op, met een beginkapitaal van honderddui zend mark, voor de opleiding van de kin deren der slachtoffers. De Westduitse mijnwerkersvakbond drong vrijdag aan op een onderzoek naar de oorzaak van de ramp door een onaf hankelijke commissie van deskundigen en verder op instelling van een commissie bij het Saarlandse parlement naar het voor beeld van de parlementaire mijnveilig heidscommissie in Noordrijn-Westfalen. Duits lid Hoge Autoriteit LUXEMBURG (ANP) De mijnramp van Völklingen heeft vrijdag haar scha duw geworpen over een bijeenkomst in Luxemburg van ruim 100 deskundigen voor de veiligheid in de mijnen uit de zes KSG-landen en Engeland. Zij waren bij ecngekomen voor de prijsuitreiking die een internationale prijsvraag van de Hoge Autoriteit voor het uitvinden van nieuwe middelen ter beveiliging van mijnwerkers zou afsluiten. De heer Potthoff, een Duits lid van de Hoge Autoriteit die de prijzen uitreikte moest echter meedelen dat de prijsvraag niet kon worden afgesloten, omdat er nog steeds geen volledig afdoend apparaat voor het registreren van een eventueel te kort aan zuurstof in de mijnen is gevon den. Wel reikte hij twee prijzen van 35.000 dollar en zes van 10.000 dollar uit aan de uitvinders van nieuwe draagbare appara ten voor het registreren van mijngas. Potthoff verklaarde voorts dat de Hoge Autoriteit reeds jaren het bestrijden van het mijngas actief stimuleert. In de af- ge' jaren heeft zij 1,7 miljoen dollar voor het onderzoek op dit gebied beschik baar gesteld. Potthoff deed een dringend beroep op de aanwezige deskundigen om al hun krachten en invloed aan te wenden voor het vinden van afdoende beschermings middelen. De beveiliging van de mijnwer kers moet de hoogste prioriteit krijgen, zei hij. FRANKFORT (DPA) Het in de afge lopen weken steeds meer naar voren ge treden loonconflict in West-Duitsland betreft nu reeds meer dan 1.700.000 werk nemers. De Westduitse spoorwegvakbond heef' nu besloten de tarieven voor de 480.000 arbeiders en employés van de Westduitse spoorwegen op te zeggen Medio volgende week zullen de eisen won den omschreven. Een dag tevoren had de Westduitse vak bond van kantoorbedienden voor de onge veer 750.000 employés van de bondsstaat, de deelstaten en de gemeenten de tarieven opgezegd en hogere lonen geëist. In de metaalindustrie in Zuid-West- Duitsland dreigt een staking van 500.000 arbeiders om tien percent loonsverhoging en zes dagen meer betaalde vakantie. BELGRADO (AP/AFP) De uitstoting van de Tsjechoslowaakse vice-premier Ru- dolf Barak, uit de rijen van de commu nistische partij heeft in Praag verrassing gewekt, zo meldt een bijzondere corres pondent van het Joegoslavische dagblad Borba uit de Tsjechoslowaakse hoofdstad. De correspondent schrijft dat in sommi ge kringen wordt gezegd dat Barak wel DUSSELDORP (DPA) De verpleeg ster van het quarantaineblok vc.n het stadsziekenhuis in Dusseldorp, van wie twee dagen geleden werd gemeld dat zij vermoedelijk pokken had, blijkt inderdaad aan deze ziekte te lijden. Haar toestand is bevredigend. Dit is het vijfde pokken geval dat zich dit jaar in de stad heeft voorgedaan. BRUSSEL (Reuter) Het Belgische persbureau Inbel meldt dat sedert het begin van dit jaar in Leopoldstad 53 per sonen aan pokken zijn bezweken. Volgens Inbel breidt de epidemie, waardoor voor namelijk kinderen worden getroffen, zich uit. Het Kongolese nationale leger en UNO- strijdkrachten hebben gezamenlijk in de provincie Kivoe ongeregeldheden onder drukt in het gebied Kabare. Hierbij zouden tal van Afrikanen zijn gedood. Kabare ligt ten noorden van Boekavoe, hoofdstad van de provincie Kivoe. In dit gebied is het de afgelopen maanden steeds onrustig. De plaatselijke Mwami (koning) is een paar maanden geleden afgezet door de provinciale regering van premier Jean Miroeho, omdat hij onwettig zou zijn op getreden. De incidenten van gisteren volg den op verkiezingen voor een nieuwe Mwa mi. MOSKOU (AP) De ambassadeur van Indonesië in Moskou, Adam Malik, heeft vrijdagavond verklaard, dat Russische bur gers zich bereid verklaard hebben als vrij willigers tot de Indonesische strijdkrachten toe te treden ten einde te helpen een einde aan het Nederlandse gezag over Nieuw- Guinea te maken. De verklaring werd afgelegd in een tele visie-interview. Malik zei dat vele Russen brieven tot de ambassade gericht hadden, waarin zij zich als vrijwilligers aanboden. Rudolf Barak licht verantwoordelijk is voor het misluk ken van het vervullen van de staatsplan nen in 1961. Het communiqué van het cen trale partijcomité maakt hiervan geen melding. Het is evenmin duidelijk over de maat regelen tegen Barak. Het lijkt waarschijn lijk dat hij voor de rechtbank zal worden geleid wegens antipartij-activiteit en an dere feiten die hem worden verweten Waarnemers te Praag zijn van mening dat deze andere feiten bijzonder ernstig moe ten zijn want het partijbestuur heeft alle maatregelen genomen die het kan nemen Barak is als vice-premier vervangen door Jan Pillar. TOKIO, (A.P.) Een niet welkome Dc-7c van de KLM met Nederlandse sol daten in burger voor Nieuw-Guinea aan boord heeft gisteren een tussenlanding op het vliegveld van Tokio gemaakt om te tanken. Het toestel is door de Japanse autoritei ten grondig doorzocht. Zjj vonden geen wa pens en geen munitie. De Japanners lieten geen verslaggevers toe tot de wachtkamer voor doorgaande reizigers, waar de 47 tijdens de korte on derbreking van de reis de tijd kortten. Geen hunner werd gefouilleerd. Zij be hoorden tot de 82 passagiers, die dinsdag met een DC 8 uit Amsterdam vertrokken. Dat vliegtuig strandde te Anchorage in Alaska, omdat de Japanners het geen vergunning voor een landing in Tokio wilden geven. De overige passagiers uit Anchorage worden zondagmiddag met een andere DC7C van de KLM in Tokio verwacht. Terwijl de DC7 op het vliegveld tankte, werd aan de Nederlandse ambassadeur, de heer J. A. J. de Voogd, een nota overhan digd, waarin de Nederlandse regering ver zocht werd het reizen van Nederlandse soldaten in burgerkleding naar Nieuw- Guinea met normale lijntoestellen van de KLM nogmaals „in overweging te nemen en te staken". Naar verluidt wordt in de Japanse nota gezinspeeld op de mogelijkheid van Ja panse maatregelen, als de KLM-verbinding via Tokio weer wordt gebruikt vqor „mili taire doeleinden, in weerwil van de wen sen van Japan en de geest van het Japans- Nederlandse luchtvaartakkoord". Het hoofd van de afdeling internationale luchtvaart van het Japanse ministerie van Vervoer beriep zich op de ICAO. de Inter nationale burgerluchtvaart-organisatie, die bepaalt dat een commercieel vliegtuig niet mag worden gebruikt voor niet-commer- ciële doeleinden. (Van onze correspondent) Terwijl zich de alarmerende vooruitzich ten op nieuwe botsingen en een toespit sing der tegenstellingen op het binnenland- politieke plan scherper beginnen af te tekenen, nemen gelukkig ook de po sitieve elementen, die wijzen op een zeer spoedig einde van de oorlog in Algerije toe. Hardnekkige geruchten willen dat het definitieve akkoord voor een bestand de zer dagen reeds is voorgelegd aan Ben Bella, de gevangen vice-premier van de F.L.N.-regering, die het ook aanvaard moet hebben. Dit weekeinde zouden voorts de Franse en de Algerijnse ministers Joxe en Dahlab elkaar in Zwitserland opnieuw ontmoeten en voor de volgende week zou dan nog een bijeenkomst zijn voorgenomen van een uitgebreider gemengd ministerieel gezel schap in Rome. Inderdaad zou, indien deze geruchten op waarheid berusten, dan te gen 15 februari het bevel „staakt het vu ren" kunnen worden verwacht. Volgens Paris Presse zijn aanplakbiljet ten voor het staken van het vuren gereed gekomen. Op deze aanplakbiljetten staat met grote letters „Vrede in Algerije", ter wijl een Franse soldaat de hand drukt van een Algerijnse nationalist evenals twee kin deren, een Europees en een mohamme daans, die hand in hand gaan. ALGIERS (Reuter-AFP) Tengevolge van aanslagen zijn vrijdag in Algerije in totaal dertien mensen, onder wie tien mo hammedanen, om het leven gekomen. Het gerechtsgebouw in Oran is vrijdag getrof fen door ontploffingen en brand. Een groot gedeelte van het gebouw werd verwoest, Men vermoedt, dat de O.A.S. hierin de hand heeft gehad. Bij drie bankovervallen werd in totaal 115.000 franc geroofd. BERLIJN (DPA) De drie westelijke mogendheden hebben woensdag en don derdag Sovjetrussische pogingen om het verkeer in de luchtcorridors tussen Ber lijn en West-Duitsland te hinderen ver ijdeld, aldus heeft een geallieerde woord voerder gisteren in West-Berljjn meege deeld. De Russen hadden voor de beide ge noemde dagen beperkingen van vlieghoog te geëist, omdat Russische militaire toe stellen van de corridors gebruik zouden maken. De Westelijken wezen deze eis als onwettig van de hand. Er hadden zich geen incidenten voorgedaan en er waren geen Russische vliegtuigen in de corridors waargenomen. BRUSSEL Nauwelijks is het stoffelijk overschot van een van de in België ver miste jonge meisjes gevonden, of er blij ken weer twee andere verdwenen te-zijn, Het gaat om een vijftienjarig meisje uit Brussel en haar veertienjarige vriendinne tje. Zij zijn woensdagmiddag samen naar school gegaan. Dat zeiden zij tenminste, Toen zij 's avonds niet thuiskwamen wer den de ouders ongerust. Informerend bij de school, vernamen zij dat het tweetal daar niet was gezien. Vervolgens ontdekten zij, dat de meisjes enkele kledingstukken hadden meegenomen. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat zij naar het buiten land zijn vertrokken. Beiden zijn nogal flink uit de kluiten gewassen. Men tast eveneens nog steeds in het duis ter over het geval van de dertienjarige Josiane Paumen uit Herstal bij Luik, die reeds twee maanden wordt vermist. De ouders hebben verklaard ervan overtuigd te zijn dat hun dochtertje nog in leven is Zij verwonderen er zich echter over, dat de politie hun zo weinig medewerking ver leent bij het zoeken naar het kind. LONDEN (AP) Earl Bertrand Russell, de 89-jarige apostel van de kernontwa pening, heeft vrijdagavond via een gehei me zender het woord gericht tot zijn land genoten. In zijn rede verdedigde Lord Russell zes van zijn collega's die de vol gende week terecht moeten staan. Hij sprak onmiddellijk nadat het televisiepro gramma van de BBC met het volkslied besloten was. In miljoenen huiskamers verdween het beeld van het scherm, ter wijl Russells stem krachtig doorklonk. De bejaarde wijsgeer, leider van de anti-kernbom commissie van honderd, zei de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de daden van de mannen, die de volgende week terecht zullen moeten staan. De zes worden beschuldigd van overtre ding van de wet op de officiële gehei men door in december demonstraties op de Amerikaanse basis Whethersfield ge organiseerd te hebben. Deze demonstra tie, die ten doel had het opstijgen van de vliegtuigen te beletten, liep evenwel op niets uit. Een van de zes, Michael Randle, secretaris van Russells commis sie van honderd, is vrijdag in het huwe lijk getreden met een medestandster. Het jonge paar is vertrokken voor een huwe ïijksreis, die wellicht in de gevangenis zal eindigen. Lord Russell begon een brief voor te lezen, die hij tot minister-president Mac- millan gericht had en waarin hij protes teert tegen het akkoord met de Verenigde Staten over het gebruik van het Kerst miseiland in de Grote Oceaan voor kem proeven. Halverwege de rede verdween hij echter uit de ether. In zijn brief waarschuwt Russell de Britse regering dat zijn antikembombewe- ging massale acties van burgerlijke on gehoorzaamheid zal ontketenen. Hij stelt eind februari als uiterlijke termijn voor een herroeping van het akkoord met de Verenigde Staten. Schrale grapjes Praktisch op ditzelfde moment, trouwe lezer, zit de Ontvanger der Belastingen glimlachend voor een lange lijst en hij zet met een rood staatsballepuntje een piepklein kruisje bij uw naam; hoe vindt u dat. Hij denkt, die Ontvanger (tijdens dus zijn overwerk): „Kom, er kan bij dat ventje nog wel iets méér gedaan worden voor de schatkist. Ik krijg de indruk" aldus de Ontvanger, „dat deze kwieke rakker, deze aalvlugge, wakkere verdie ner nog wel iets krachtiger zou kunnen bloeden voor het heil van 't vaderland. Lukt het dan is 't meegenomen en kraait er geen haan meer naar; lukt 't niet, dan is het óók goed al zullen we wél pro beren de terugstortingen alsdan („alsdan" zegt zo'n Ontvanger altijd) zo lang moge lijk te traineren". Het feit dat nu dus d'Ontvanger met bezig, doet ons den ken aan enkele grapjes over belasting gaarders. Allereerst dan dat grapje van de befaamde bokser Rocky Marciano die men vroeg „Wie hem er het krachtigst van langs had gegeven in zijn loopbaan als prijsvechter". Marciano antwoordde: „De minister van financiën". Want die weer, lezer staat achter de gaarder. U moet het zo zien: als u de bewuste Ont vanger van uw district, in een lelijke, on geoorloofde opwelling een schop zoudt willen geven, dan wilt u eigenlijk meteen de minister óók schoppen. Vindt u dat een prettige gedachte? Neen immers: het schoppen van excellenties is een altijd tot narigheid leidende bezigheid. Dus: éven n denken voor u ertoe overgaat. U dringt op een rommelige dag met verkeerde bloeddruk het kantoor van de Ontvanger binnen en schoot hém of desnoods een lager loket-persoon al dan niet voorzien van inktbeschermende ov er-onder-mou wen en u schopt meteen de minister in Den Haag. Opgepast! Maar het wèl eens aardig om, zonder dus-.geweld te gebrui ken, het Kantoor der Indirecte of Directe Bel. te bezoeken. Dat vond Heinz Rüh- mann ook. Hij wandelde dan ook eens ge ruime tijd rond door zo'n kantoor, glim lachte hartelijk door loketopeningen, keek over glazen afscheidingen en klopte op gesloten deuren. „Wat kunnen wij toch voor u doen, Herr Rühmann", vroeg ten slotte iemand. „Ach, niets", antwoordde hij, „ik kom zo maar eens een keertje langs; ik wilde toch wel eens de mensen zien waarvoor ik eigenlijk werk". Natuurlijk, lezer, een oneerlijk grapje en ook wel een beetje een gemeen grapje. Want wij allen weten hoezeer het aan de belastingambtenaar knaagt dat zijn sala ris maar laag blijft en schraal. Vroeger was dat anders; toen was de belasting gaarder waarlijk, een schelm die er zelf mooi mee verdiende; de belasting werd verpacht en men maakte van zijn pachtje wat pnen kon. Dat verklaart de opmerking in verband met de Abbé Terray, de minis ter van Financiën van Lodewijk XV. Toen de man eens op een kille dag, met een ver fijnd mofje voor de buik, binnentrad sprak een gevatte dame: „Wat moet hij met een mof doen; hij heeft zijn handen altijd in onze zakken!" Dat was ook de tijd van het fiscale uitschudden. Dit grapje heeft daar op betrekking: een moeder zag dat haar zoontje een dubbeltje inslikte. Zij schreeuwde schel om hulp en een stevig man, met een zwarte hoed op, trad nader, greep het kind bij de benen en schudde het, omgekeerd, zolang tot het geldstukje weer naar buiten kwam. „Wat een geluk, dokter, dat u er was.'", riep de moeder dankbaar, zoals spreekt, doordrenkt van waterlanders. „Ik ben geen dokter, mevrouw", zei de sombere heer, „ik ban belastings- ambtenadr" Dit dus even om u eraan te herinneren dat nu juist, op ditzelfde ogenblik, een overwerkend belastingambtenaar, met üw formulier in de enigszins klauwende han den zit en er fijn-grimlachend aanteke ningen op maakt met een rood staats ballepuntje D Vergiftigd? Een dagblad te Rome meldt dat de verbannen Amerikaanse onder wereldkoning Charles (Lucky) Luciano vergiftigd is, hetzij door eigen hand, hetzij in opdracht van de onderwereld. Bij de lijkschouwing zou zijn vastge steld dat Luciano potas-cyanide heeft geslikt. De politie heeft op dit berjcht nog geen commentaar geleverd. Het rapport van de autopsie is nog niet voor publikatie vrijgegeven. De Italiaanse po litie heeft meegedeeld dat Luciano's gangen werden nagegaan wegens een miljoenensmokkelarij van verdovenende middelen. Particulier. Edward M. Kennedy, een broer van de Amerikaanse president, is in Brussel aangekomen. Hij zal een reis van tweeënhalve week maken, waarbij hij onder meer Israël en Polen zal be zoeken. Kennedy's reis draagt een par ticulier karakter. Hij zal een rede hou den voor de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem. Pepermunt verslaving. Twee patiënten die aan onregelmatige hartslag leden ga ven toe dat zij aan pepermunt verslaafd waren, aldus schrijft dokter J. G. Tho mas uit Wales in het Britse medische blad. Een van de twee verorberde da gelijks vijf rolletjes pepermunt en de andere een half pond. Toen zij er mee ophielden verbeterde de toestand van hun hart. Gesloten. Thailand heeft zijn grenzen voor vluchtelingen uit Laos gesloten. De mi nister van Binnenlandse Zaken, gene raal Prapas Chareesathoen, verklaarde tegenover verslaggevers dat deze maat regel is genomen, omdat de Thailandse grenspolitie nooit zeker weet of zich geen communistische agenten onder de vluchtelingen bevinden. Protest. Een 48-uur staking heeft vrijdag de werkzaamheden op alle Argentijnse koopvaardijschepen, die eigendom zijn van de staat, stilgelegd. De staking, die ook op Argentijnse schepen in buiten landse havens werd gehouden, was door de vakbond van koopvaardij personeel uitgevaardigd uit protest tegen het vol gens de vakbond niet nakomen van loon- afspraken. Kerfstok. Tegen zeven jongemannen, die beschuldigd worden van aanslagen met flessen benzine wegens het geschil over de Italiaanse provincie Bolzano (Zuid- Tirol), is in Rome een proces begon nen. Zij worden beschuldigd van poli tieke samenzwering, aanslagen tegen de staat, het vervaardigen en in bezit heb ben van ontplofbare stoffen en het ver oorzaken van schade. Krachtig. De president van de Wereld bank, Eugene Black, heeft krachtig steun uitgesproken voor de obligatiele ning ten bedrage van 200 miljoen dol lar voor de UNO. De lening heeft ten doel de financiële moeilijkheden van de UNO te verlichten. Black heeft de mi nisters Van Financiën van landen die lid van de Wereldbank zijn aangera den het kopen van deze obligaties ern stig te overwegen. Hervat. De Italiaanse president heeft het overleg over de vorming van een nieuwe regering dat hij moest onderbreken wegens griep hervat. Gronchi zal zijn overleg met de politieke leiders waar schijnlijk binnen twee dagen beëindigen, waarna hij een opdracht tot vorming van een regering zal geven. Uitgesloten. De Albanese regering heeft geprotesteerd tegen haar uitsluiting van een tweedaagse vergadering van minis ters van Defensie van het pact van Warschau, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tan joeg. Het protest is ver vat in nota's aan Polen, Bulgarije, Roe menië, Tsjechoslowakije, Hongarije en Oost-Duitsland. Radio-Tirana heeft mee gedeeld dat de zaakgelastigden van de zes landen in Tirana hebben geweigerd de nota's te aanvaarden. Geheimzinnig. Officiële zegslieden in Cai ro bewaren een strikt stilzwijgen over de ontmoetingen tussen president Nas ser en president Tito van Joegoslavië, die worden gehouden op het jacht van Nasser Al Horriya in de buurt van de Rode Zeehaven Ghardaka. Men neemt aan dat de geheime besprekingen gis teren zijn afgelopen en dat Tito zijn vakantie aan de Boven-Nijl zal voort zetten voordat hij naar Karthoem gaat voor besprekingen met de Soedanese president Aboed. Het jacht van Tito, de Ghaleb, ligt nog in Alexandrië.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3