KENNEDY zet ambitieus wetgevend programma op stapel voor 1962 Congres is het oog echter niet meegaand met op de herfstverkiezingen Bestuur Visserij schap stelt werkprogramma vast Proeven met nieuw type lamp voor vuurtorens Amsterdam-Rijnkanaal moet ingrijpend worden verbeterd Liever voorlichting geven dan verordeningen maken Mgr. J. van der Oord morgen 80 jaar Meer licht bij geringer stroomverbruik en eenvoudiger lenzenstelsel Verhoging spoorbruggen in 1963 Kort IJmond-nieuws Spanning op A'damse arbeidsmarkt nam nog toe Strategische reserve i Stadszaken UNO-obligaties Gezondheidszorg Invoerrechten ■Ili S0LEX-0T0 375.- S0LEX-0T0 de Luxe 399.- ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 BRUIDSBOEKETTEN P. v. d. BERG Gebr. VAN BUGNUM Zoon Europees belang Dertig woningen voor Velsen in 1962 (Van onze correspondent) WASHINGTON - In de komende maanden zullen Kennedy en zijn minis ters zich geducht moeten inspannen om bepaalde voorstellen door het Congres te krijgen. De vier voornaamste maatrege len, die aan de orde komen, zijn: instel ling van een ministerie van Stadszaken, Amerika's steun aan de UNO door de aankoop van obligaties, machtiging voor de president tot aanzienlijke verlaging der invoerrechten en tenslotte het wets voorstel tot medische zorg voor ouden van dagen. Tegen al deze regeringsplan nen heeft de oppositie verzet aange tekend en er wordt nog steeds druk ge timmerd aan de hindernissen in de arena van het Capitool. Maar Kennedy, zijn ministers en hun assistenten bereiden zich serieus voor op dit zware parcours. Tal van groepen worden tevoren be werkt en toegesproken. Op die manier scherpt de regeringsploeg zich tevens voor de komende debatten Die discussies in het Congres worden des te feller omdat 1962 een verkiezings jaar is. In november moet het volk het gehele Huis van Afgevaardigden opnieuw kiezen, plus ongeveer een derde van de Senaat. Congresleden, die persoonlijk wel bereid zouden zijn de regering in bepaalde onthaal gevonden. Helaas echter zijn die pressie-groepen meestal het sterkst, die ergens tegen zijn. Een betrekkelijk gering aantal industrieën kan inderdaad nadelige gevolgen verwachten van dit project. Bij na ieder Congreslid heeft wel zulk een in dustrie in zijn district en dat merkt hij terdege. De regering is begonnen aan een groot voorlichtingsprogramma. Er zijn gegevens verzameld, die aantonen, dat dit ^lan gun stig is voor iedere deelstaat van Amerika en men is thans bezig te bewijzen, dat ook vrijwel ieder congressioneel ^district van het plan zal profiteren. Publikatie van die gegevens zal het voor de Congresleden heel wat gemakkelijker kunnen maken hun stem te geven aan de regeringsvoorstellen. Het is van belang, dat deze dit jaar wor den aangenomen, maar de Amerikaanse economie heeft alle tijd om zich zo nodig aan te passen. Pas eind 1963 kunnen serieu ze onderhandelingen met de E.E.G. begin nen. Die zullen zeker tot in 1964 duren. Men streeft naar een geleidelijke tariefs verlaging, waarvoor men vijf jaar heeft uitgetrokken en het zal tegen 1970 lopen, alvorens die grotere Atlantische samenwer king een feit zal zijn. Ook dit laatste ar gument gebruiken vertegenwoordigers van de regering om gealarmeerden wat te kal meren. Kennedy heeft aan het Congres voorge- I steld het lees- en schrijfexamen af te schaffen voor ieder, die de lagere school heeft afgelopen. In sommige staten ge bruikte men een lees- en schrijfproef om negers te weren van de stembus. Gaat Kennedy's plan door, dan zal niemand, die de lagere school normaal heeft bezocht, wegens analfabetisme later kunnen worden uitgesloten van de verkiezingen. Redelijke argumenten tegen zulk een voorstel kan men moeilijk aanvoeren, maar sommige conservatieven in het Congres verstaan de kunst wat hun niet aanstaat in de doofpot te stoppen, of althans op de lange baan te j schuiven. Kennedy heeft tot zijn verwondering be- I merkt, dat de strategische materialen (aluminium, rubber, nikkel enz.), die uit voorzorg zijn opgeslagen, een waarde ver tegenwoordigen van 7.7 miljard dollar. Een I voorraad ter waarde van 4.3 miljard zou voldoende zijn. Een Senaatscommissie on der Symington zal de situatie onder de loep nemen. Te Washington vraagt men zich af, of misstanden die eventueel aan het licht kunnen komen, door de Democraten ge bruikt zullen worden om het beleid aan te I vallen van de Republikeinen, die een groot aandeel hebben gehad bij de vorming der j strategische reserves. De zittingen van het Congres kunnen le- vendig genoeg worden, dit jaar. De Amsterdamse marktkoopman Judah is een populaire figuur in de Albert Cuypstraat. Aldus uitgedost brengt hij zijn waren, -uriosa en antiquiteiten aan de man. gevallen te steunen, worden daarvan In een verkiezingsjaar soms weerhouden, om dat de kiezers van hun district of staat er onwrikbare vooroordelen op na houden. Daar staat echter tegenover, dat in zulk een jaar wat slome Congresleden tot gro ter actie worden aangezet ten bate van onderwerpen die populair zijn. Een departement voor Stadszaken is be slist nodig. De federale regering moet trachten om althans iets te doen voor de stadscentra, waar de bevolking lijdt onder gebrek aan openbare vervoermiddelen en waar dringend behoefte is aan krotoprui ming. De regering heeft dus alle reden voor haar plan en een ministerie voor Stadszaken met de eerste Amerikaanse negerminister aan het hoofd is een voor stel dat zeker populair zal zijn bij de tal rijke negerbevolking in de grote steden. Het Visserijschap heeft een werkprogramma opgesteld voor de eerst komende jaren. In de eerste plaats wordt aandacht besteed aan de bevor dering van de kwaliteit en de gezondheidstoestand van de vis. Fondsen in het belang der bedrijfsgenoten worden besproken. Onder de adviserende activiteiten komen vooral naar voren de verbetering van vakopleiding en onderricht en een systeem van bedrijfsvergunningen. De coöperatiegedachte en het technisch onderzoek nemen een belangrijke plaats in. Wat de be vordering van de kwaliteit en de gezondheidstoestand van vis betreft ziet men niet veel heil in het regelend optreden door middel van verordeningen. Ervaringen in andere bedrijfstakken hebben geleerd dat de controle op de naleving om technische redenen bijzonder moeilijk is. Zou men toch streven naar een effectieve regeling, dan zou bovendien in zo sterke mate moeten worden ingegrepen in de handelingsvrijheid van de ondernemer, dat de vraag kan rijzen, aldus het bestuur van het visserijschap, of derge lijke besprekingen nog wel acceptabel zijn. Morgen, 11 februari hoopt mgr. Jacobus van der Oord, bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke Kerk van Nederland, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Voor een land als Amerika betekent het niet zo verschrikkelijk veel om voor hon derd miljoen dollar UNO-obligaties te ko pen, maar sommige Congresleden achten het nuttig zich in dit verkiezingsjaar ex tra critisch te tonen tegenover de UNO en de UNO-acties, waar ook hun land aan deelneemt. Nu de zaken in Kongo betrek kelijk goed gaan en nu men niet langer kan beweren, dat Tsjombe wèl wordt aan gepakt maar Gizenga niet, krijgt de Ame rikaanse regering op dit punt wellicht min der critiek te verduren dan men een paar maanden geleden kon verwachten. De aangewezen weg, aldus het bestuur, lijkt meer te zijn die van voorlichting aan het bedrijfsleven steunend op het onderzoe kingswerk van de verschillende instituten die de visserij kent. Een goed voorbeeld van dergelijke voorlichting is het onder auspiciën van het Belgische Ministerie van Landbouw in september 1960 gepubliceer de rapport „Behandeling van vis en garna len aan boord". Het is denkbaar dat de verspreiding van dergelijke Voorlichting door het visserijschap wordt gestimuleerd en waar nodig gesubsidieerd. Het bestuur wijst er in een toelichting op, dat goede verzorging en goede sortering van de vis zeer belangrijk zijn. Het komt de afzet ten goede en maakt een betere opbrengst mo gelijk. Fondsen in het belang van de bedrijfsge noten zijn er reeds voor een deel door de instelling van opvangfondsen voor verse haring, gezouten haring, sprot en makreel. Een verdere uitbouw hiervan is echter mo gelijk en ook wenselijk, meent het bestuur. Men denkt daarbij in de eerste plaats aan de verse vis, waarvoor nu nog een opvang- fonds bestaat bij het produktschap. Maar ook roert men het garnalenfonds en het mosselkwekersfonds aan. De regering wenst het staatspensioen zo uit te breiden, dat Amerikanen boven de 65 nog maar heel weinig behoeven te be talen voor verpleging en eventuele opera ties. Hoewel de rekeningen voor artsen en chirurgen volgens dit plan niet door de staat worden betaald, heeft de Amerikaan se Medische Associatie scherp verzet aan getekend en deze A.M.A. vormt een obsta kel van belang. De Amerikaanse artsen zijn zeer gekant tegen- wat zij „socialis tische gezondheidszorg" noemen en zij duchten regeringsvoorschriften voor zie- kenhuisbeheer. Waarvoor zij echter voor al bang zijn is een verdere ontwikkeling van de gezondheidszorg, die aan de vrij heid van de arts zou kunnen raken. Die vrijheid komt door het huidige regerings plan niet in gevaar, maar de oppositie van de A.M.A. is er niet minder fe' om. Bij een groot deel van de kiezers is deze me dische zorg populair en de regering hoopt, dat de verkiezingssfeer gunstig zal zijn voor dit wetsontwerp. Kennedy heeft er groot belang bij van iet congres machtiging te krijgen voor en drastische, zij het geleidelijke, verla- ing der invoerrechten. In onderhandelin gen met de Europese Economische Ge meenschap hoopt hij de wederzijdse tarief- muren zodanig omlaag te halen, dat han del en verkeer in de vrije wereld aanmer kelijk kunnen toenemen. In de hoogste organen der vakbeweging, bij vele boeren en bij verschillend^ grote industriëlen, heeft Kennedy's plan een goed Adviserende activiteiten Het terrein voor adviserende activiteiten voor het visserijschap in principe on beperkt, zolang het gaat over visserij-aan gelegenheden. Enkele sterk naar voren springende onderwerpen zijn speciaal in het werkprogramma opgenomen. Het eerste punt is een verdergaande ver betering van vakopleiding en onderricht. Het belang daarvan acht men vooral voor de kleine visserij duidelijk. Het visserijschap heeft op dit gebied reeds enige adviezen uitgebracht. Men zegt lat het tot teleurstelling stemt, dat de rege ring heeft gemeend het advies inzake het hoger visserijonderwijs niet te moeten vol gen. Het visserijschap blijft echter aan dringen op verwezenlijking van dit advies. Belangrijk acht men ook de vraag voor de visserij, althans in bepaalde sec toren, een systeem van bedrijfsvergunnin gen of vestigingsvergunningen wenselijk is Men zegt, dat enerzijds geldt, dat al gevolg van de technische ontwikkeling de gemiddelde investering per tewerkgestelde arbeider in de visserij aanzienlijk hoger is dan in vele takken van industrie. Anderzijds is de markt voor aangevoerde vis zeer in stabiel omdat de vraag tamelijk onelastisch is, terwijl het aanbod, door de afhankelijk heid van de natuur van dag tot dag grote verschillen kan vertonen en inderdaad ook vertoont. De gevolgen daarvan doen zich des te sterker gevoelen waar het grotendeels be derfelijke produkten betreft, waarvoor dus een dwingende noodzaak bestaat ze onmid dellijk af te zetten. Men acht de aanvoerregelingen van het produktschap onvoldoende, omdat de be drijfslichamen geen regelen mogen stellen ten aanzien van vestiging, uitbreiding of stillegging van ondernemingen. Zo bestaat momenteel de feitelijke situatie dat onbe perkt nieuwe garnalenvergunningen wor den uitgegeven, aldus het bestuur van het visserijschap. Daarom acht men het de moeite van het overwegen waard of niet aan de regering moet worden geadviseerd een wettelijk systeem van bedrijfsvergunningen of ves- Op deze dag zal de jarige in zijn ka thedrale kerk aan de Kinderhuissingel 76 te Haarlem de H. Mis celebreren en pre ken, waarna in de gemeentezaal onder het kerkgebouw gelegenheid zal zijn de jubi laris te feliciteren. Ongetwijfeld zullen ook aan het huis adres aan de harlotte de Bourbonlaan velen de gelegenheid aangrijpen om van hun belangstelling te doen blijken. Mgr. Van der Oord, die op 11 februari 1882 in Hoogwoud bij Hoorn werd gebo ren, ontving op 28 mei 1908 zijn priester wijding om vervolgens gedurende achten dertig jaar het pastoraat te bekleden te Culemborg, Egmond aan Zee waar hij vele jaren verbleef en Amsterdam aan de Brouwersgracht. De zeer vitale bisschop, die zijn zetel te Haarlem op 13 november 1945 innam is nog steeds zeer actief. Het afgelopen jaar 1961 was voor hem wel een zeer druk jaar. Niet zonder zin koos mgr. Van der Oord de wapenspreuk „Non ministra ri, sed ministrare" d.i. „Niet om gediend te worden, maar om te dienen." Het vorig jaar pontificieerde de bis schop, omringd door tientallen andere (buitenlandse) bisschoppen en priesters de openingsdienst van het internationaal Oud-Katholieken Congres te Haarlem om vervolgens alle zittingen van de bisschops conferentie, congreszittingen en andere bijeenkomsten mee te maken. Toch zich in het najaar van 1961 een groot aantal mutaties in de Oud-Katholieke geestelijk heid voordeed, wenste mgr Van der Oord persoonlijk de nieuwe pastoors van IJmuidense gemeente te installeren, zo als tevens in Egmond aan Zee en Krom menie het geval was. Al bijna vijfentwintig jaar is de vitale bisschop administrateur van de Ahuys- stichting, in welke functie hij ook een be langrijk aandeel had in de financering van de bouw van het nieuwe seminarie te Amersfoort. Tijdens zijn episcopaat werd de paro chie te Alkmaar gesticht en verkreeg de ze een kapel. Ook de nieuwe kerk in Den Helder werd door hem ingewijd. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft mgr. Van der Oord grote liefhebberij in auto rijden. De tachtigjarige werd vorig jaar door H. M. de Koningin onderscheiden met het ridderschap in de Orde van de Nederland se Leeuw. tigingsvergunningen in te voeren, zoals dat voor andere takken van bedrijf reeds bestaat en zoals dat voor een vergelijkbaar bedrijf als de tuinbouw momenteel bij de Staten-Generaal aanhangig is. Daarbij kan dan tevens worden overwogen of en in hoe verre inschakeling van het Visserijschap in medebewind mogelijk is. Dit overwegen zou dan moeten geschie den in nauw overleg met het georganiseer de bedrijfsleven, dat in eerste instantie /al moeten uitmaken of er behoefte is aan ^en vestigingsregeling, hetzij voor de gehele visserij, hetzij voor een bepaalde sector ervan. Visserijcoöperatie Het Visserijschap heeft door een sub sidie van 12.000 aan de Stichting van de Nederlandse Visserij de propaganda en uitbouw van de visserij-coöperatie willen bevorderen. Op grond van het eerste rapport van de stichting zal men ook voor 1962 weer een subsidie van 12.000 verlenen. Men is van mening, dat een actieve be langstelling aan de dag moet worden ge legd voor een deelname aan de oplossing van de voortdurend in omvang en aantal toenemende internationale problemen. Ook acht men het wenselijk, dat het vis serijschap zich intensiever dan tot nu toe gaat bezig houden met de gevolgen voor de visserij van het Deltaplan. Daartoe zal nodig zijn het leggen, respectievelijk ster ker onderhouden van contacten met ener zijds regering en Staten-Generaal, ander zijds het betrokken Zeeuwse bedrijfsleven Het Visserijschap heeft een Delta-commis sie opgericht. Van groot belang acht men momenteel de bevordering van het technisch onder-1 kanaal te Tiel heeft een doorvaartwijdte zoek. Sedert enige tijd kent het visserijbe- Van 18 meter. De duwvaarteenheden, die drijf zijn eigen produktiviteitscentrum. jn de Rijnvaart een goede toekomst blij- Voorts bestaan er bepaalde TNO-activitei- ken te hebben, zijn 19 meter breed en ten. En als derde is er nog altijd de wens kunnen Amsterdam dus niet bereiken. Een felle blauwe lichtbundel zwaait priemend door de duisternis. In een flits wordt de boulevard in Scheveningen een onderdeel van een seconde verlicht. Af en toe vangen de bundels een schip in hun stralen. Achter de ramen van het proefstation van de Rijkskustverlichting staat een draailicht, waarmee een maand ang proeven zullen worden genomen. Technici zullen twee nieuwe zeer kleine ichtbronnen de super-hoge-druk- cwikdamplamp en de Xenon-lamp proberen en nagaan of zij de conventio nele reuzengloeilampen, die nu in vuur torens gebruikt worden, kunnen ver vangen. In Engeland, Duitsland en de V.S. heb ben deze revolutionaire lampen hun nut voor lucht- en scheepvaart al bewezen. Maar zij kunnen ook voor andere doelein den worden gebruikt, zoals in bioscopen, waarmee dan een vervanger is gevonden voor niet altijd perfect functionerende koolspitslampen. Achter de grote ronde ramen op de hoek van het proefstation in Scheveningen 20 meter boven gemiddeld waterpeil wor den de nieuwe lampen beproefd, van 's avonds 5 uur tot 10 uur. Het licht heeft een geografische zichtbaarheid (de zicht baarheid onder de meest gunstige weers omstandigheden) van 13,7 zeemijlen. Het draait in een cyclus met een duur van 10 seconden: een schittering van een vijfhon derdste seconde, duister 3,3 seconde, schit tering 0,05 seconde, kluister 6,6 seconden. Dan begint de cyclus weer opnieuw. Vergeleken met de conventionele vuur torenlichten zijn de nieuwe lampen een grote verbetering. In plaats van een brand puntsafstand van 50 cm. of 92 cm. voor de allergrootste vuurtorens, heeft de kwik damplamp een brandpuntsafstand van 25 cm. Door deze kleinere brandpuntsafstand (de afstand dus van lichtpunt tot de ty pisch gevormde lenzen, die de stralen van het licht bundelen) kunnen ook kleinere lenzen gebruikt worden, lenzen die acht maal minder glas vergen dan de huidige. De installatie van de nieuwe lampen kan dan ook goedkoper worden. Ook een vergelijking met de gewone gloeidraadlampen, zoals die algemeen en ook in vuurtorens worden gebruikt, levert interessante cijfers op. De kwikdamplamp heeft een vermogen van 1000 watt nodig inplaats van 4200 watt. Het rendement is 50 lumen tegen 21,5, zo dat met vier maal minder vermogen twee maal zoveel licht wordt gegeven. Door al lerlei omstandigheden is het effectieve rendement (populair gezegd de hoeveel heid licht, die wordt geproduceerd na net passeren van alle glas) 4,5 miljoen kaars tegen 4 miljoen kaars van de gewone lam pen. Een vergelijking tussen de super-hoge- druk-kwikdamplampen en de Xenon-Iam pen is ook interessant. De kwikdamplamp wordt gevoed door 220 volt wisselstroom, die door de voorapparatuur tot 60 volt bij 14 ampere omgevormd wordt. De Xenon- lamp werkt op gelijkstroom. De voorappa ratuur moet 40 ampère bij 20 volt leveren. In het hyperkleine kwartsbolletje van de kwikdamplamp heerst een temperatuur van 500 tot 1000 graden Celsius. De kwik damp staat onder een druk van 40 atmos feer. In de Xenon-lamp heerst een druk van 20 atmosfeer. Dg Xenon-lampen heb ben een levensduur van 1500 uur, de kwik- damplampèn 500 uur. Er is over gedacht om de vuurschepen, die met een vaste bemanning voor onze kust liggen, mettertijd te vervangen door vaste stellages, die via een kabel van de vaste wal af van energie worden voor zien. Deze lichttorens in zee zouden geheel automatisch kunnen werken. Het is zelfs niet onmogelijk dat in dergelijke tqrens de benodigde energie wordt opgewekt. Een van de volgende punten op het program ma van het Proefstation voor de Rijks kustverlichting zal zijn het nemen van proeven in verband met deze lichtstella- ges. Een van de grootste moeilijkheden is de onderzeese kabel, die op voldoende (Van onze Amsterdamse redacteur) De schutsluis in het Amsterdam-Rijn- De verbetering van de havenmond in IJmuiden dreigt hierdoor haar effect voor de Amsterdamse transitohaven te verliezen. De plannen voor een algehele en in- te komen tot een twee'de onderzoekings vaartuig voor de visserij, dat speciaal voor het technisch onderzoek zou kunnen worden gebruikt. Gezien de huidige ont wikkeling lijkt het gewenst, aldus het be stuur, dat het visserijschap waar nodig en grijpende verbetering van het Amster- mog'elijk het technisch onderzoek door dam-Rijnkanaal liggen gereed. De uit- middel van subsidies steunt. voering zal gezien de hoge kosten (circa 260 miljoen gulden) echter over tien k vijftien jaar worden uitgesmeerd. Belangrijke verbeteringen in huidige knelpunten zijn echter reeds binnemtwee a drie jaar te verwachten. Een gezelschap belangstellenden, dat op uitnodiging van de vereniging „De Am sterdamse Haven" een tocht heeft ge maakt langs de knelpunten in het kanaal, heeft deze projecten opgesomd gekregen: verhoging van de spoorbruggen te Weesp en Utrecht (bij Demka-fabriek en Douwe Egbertsfabriek), welk drietal van 5,50 me ter op 8,65 meter zal worden gebracht; verruiming van de beruchte kanaalbocht bij de Demka-fabriek te Utrecht en ver ruiming van de voorhaven bij Tiel, opdat uit Duitsland komende duwvaarteenheden hier opnieuw kunnen worden gearrangeerd voor vaart naar Amsterdam. Advertentie ONZE SPECIALITEIT Bloemenmagazijn - Kwekerij KENNEMERLAAN 171 - TELEFOON 4663 Advertentie Acc.: slot, jasbesch., beugel 18. SOLEX-dealers Meervlietstraat 69, Velsen-Z., Tel. 5701 Planetenweg 40, IJmuiden, Tel. 5290 Tijdens recente besprekingen met de minister van Verkeer en Waterstaat heeft Amsterdam zijn verlangen naar directe verbetering van het kanaal gericht op het plan van Rijkswaterstaat tot verhoging van de spoorbruggen, het graven van een formatiehaven voor de duwvaart bij Tiel en het verbeteren van de Demka-bocht. De hoofdstad blijft daarnaast streven naar het opheffen van de wachttijden bij Wijk bij Duurstede, hetgeen uitsluitend door de bouw van een tweede sluis kan geschieden. De stad Utrecht heeft de spoedige reali sering van de drie genoemde projecten met vreugde begroet. De binnenhaven van de Domstad is met deze verbeteringen ten zeerste gediend. De verhoging van de spoorbruggen betekent, dat Utrecht over enkele jaren ook voor kustvaarders te bereiken zal zijn. Het schutten in Wijk bij Duurstede duurt in de huidige situatie zeer lang. Er is be rekend, dat de wachttijd in deze riuis ge lijkstaat aan de tijd, die een klein binnen schip voor het lossen van zijn lading nodig heeft. De Rijnvaart beschikt in de Amster damse haven over de modernste appara tuur voor laden en lossen, maar deze tijd winst gaat verloren door de hindernissen in het Amsterdam-Rijnkanaal. Tien jaar geleden is het Amsterdam- Rijnkanaal officieel geopend. Sindsdien zijn de smalle keersluizen bij Zeeburg,- die toegang geven tot het Amsterdamse IJ vervangen door een 50 meter brede keer sluis en zijn elders in het kanaal kleine verbeteringen aangebracht. De spectacu laire ontwikkeling van Amsterdam als Rijnhaven, die van grote nationale beteke nis is en binnenkort zelfs een Europees belang zal zijn, heeft geleid tot het prin cipe-besluit alle plannen in de komende tien vijftien jaar te verwezenlijken. Dit is een Amerikaanse ingenieur, die op het punt staat een Xenonlamp te beproeven. Hij is tegen de licht- en warmtestraling beschermd door een masker en speciale kleding. De lamp, die hij in zijn hand heeft, verbruikt 5000 watt en heeft een lichtsterkte van 275.000 lumen. Wanneer het licht ge bundeld wordt door middel van een reflector kan men er op een afstand van 24 kilometer nog de krant bij lezen. diepte moet liggen om niet beschadigd te worden door ankers van schepen. Derge lijke kabels moeten de bodem worden in gespoten, hetgeen een moeilijk karwei Is Het is echter nog geenszins zeker dat de oude vertrouwde lichtschepen het veld zul len moeten ruimen voor vaste lichttorens. Van het aantal van 457 woningwetwo ningen, die de IJmond-gemeenten in dit jaar mogen bouwen (waarover wij giste ren reeds berichtten), zijn er 200 bestemd voor huisvesting van Hoogovenpersoneel en 20 voor de papierfabriek Van Gelder Zonen. De gemeente Velsen mag 30 wo ningwetwoningen bouwen, waarvan 20 voor diverse bedrijven en 10 in het raam van de saneringsplannen. Bovendien kan Velsen nog 12 woningen bouwen ter ver vanging van af te breken noodwoningen in Velsen-Noord. Gunstig voor Velsen is, dat die gemeente toestemming heeft gehad tot het realiseren van de woningbouwplan nen voor 1961. Het gaat hier om de bouw van 182 woningen. De rest van het contin gent 195 woningen moeten de drie IJmond-gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk onderling verdelen. De Pacifistisch Socialistische Partij heeft de volgende personen kandidaat ge steld voor de komende gemeenteraads verkiezingen: W. Buist, J. Groen, mevr. A. S. H. Hoek-Feenstra (thans gemeente raadslid), mevr. T. van Moorselaar-Groot, C. Oderkerk, G. Ruiter, H. van Saane, H. Schippers, Ph. G. Veen, H. M. Visman. mevr. C. J. Woltema-Verhoef. Schoolradio onderwerp van gesprek op ouderavond Het aantal manlijke werklozen in de hoofdstad bedroeg eind januari j.l. 2.985 (64 meer dan eind december) of wel 6,9 percent van het landelijk totaal. De span ning op de Amsterdamse arbeidsmarkt is eerder toe- dan afgenomen, zo deelde de directie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau mede. De geregistreerde vraag naar vaklieden voor de metaalnijverheid be droeg eind vorige maand 2.274. De totale vraag naar Italiaanse arbei ders is 1.447, tot en met gisteren zijn er in Amsterdam aangekomen 1.105, waar van er 375 terug gingen, hiervan waren er 80, die hun contract van een jaar hadden beëindigd. De directie van het GAB vertelde, dat nu de mogelijkheid voor Italiaanse arbei ders bestaat om als zij een jaar gewerkt hebben en er de garantie is dat zij op nieuw een jaar werk zullen hebben hun vrouw mogen laten overkomen mits er een woning is Voor arbeiders buiten de EEG-landen is de termijn gesteld van twee jaar in ons land te hebben gewerkt alvorens zij hun echtgenote mogen laten overkomen. Psychologische verandering Er is, wat het probleem van de vraag en aanbod van arbeidskrachten betreft, een belangrijke psychologische verande ring ingetreden zo zegt de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rot terdam. Enkele maanden geleden zag men nog slechts het tekort. Nu heeft men zich in kringen van handel en bedrijfsle ven er mee verzoend en is men er toe overgegaan het eigen bedrijf te saneren. Er komen dus van werkgeverszijde wat meer aanvragen voor ontslagvergunnin gen. maar over het algemeen is de situa tie stabiel. De voortdurend stijgende be hoefte aan arbeidskrachten is afgeremd. Het bedrijfsleven is ook selectiever ge worden. Dit geldt ook voor de werkne mers. Het „wilde" gaat er een beetje af. Behalve de werken, die binnen afz n- bare tijd in uitvoering komen (men begint in 1963) en over twee a drie jaar gereed zullen zijn, staan op het verlanglijstje de bouw van tweede schutsluizen te Wijk bij Duurstede, Ravenzwaay en Tiel 'kosten: driemaal 30 miljoen gulden), eventueel een tweede sluis bij Vreeswijk en verbre ding van het gehele kanaal tussen Amster dam en Tiel tot 100 meter, welke verbre ding op meer dan 50 miljoen gulden wordt geraamd. I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7