Na geleidelijke bestuursoverdracht volksstemming over zelfbeschikking Storm over ons land Rusland wil een topconferentie HET WEER Twee doden bij ontploffing in bananenmagazijn in Tilburg VANQ Djakarta doet infortneel concessies: Djakarta wil ontwikkelingsplan van Nederland overnemen Opstand in Nepal neergeslagen Kroesjtsjev wil in Genève achttien regeringsleiders samen zien Straatovervallen in Amsterdam Vervoer in Parijs ging plat Meer militaire steun van V.S. aan Z.-Vietnam Tramongeluk in Duisburg Ook zware storm in Groot-Brittannië Protest Westelijken tegen dienstplicht in Oost-Berlijn Niet via Oe Thant Den Haag afwijzend Vrouwelijke agfenten over meesterden vechtersbaas die brigadier neersloeg Het woord is aan Kind in kanaal gewaaid voor beter!! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Nog stormachtig In de krant van heden: DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 Zaterdag hebben wij bericht dat mr. dr. L. de Gou, burgemeester van Venlo en lid van de Eerste Kamer, is benaderd door enige hoge Indonesische ambte naren van de ambassade in Bonn, die hem in kennis stelden van een aantal voorstellen ter oplossing van het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Volgens het Algemeen Dagblad is Indonesië volgens deze voor stellen bereid een aantal belangrijke concessies te doen. Het heeft er geen bezwaar meer tegen onderhandelingen met Nederland te voeren in tegen woordigheid van een derde mogendheid. Het denkt daarbij aan de mogelijkheid om een vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering, bijvoorbeeld een ambassadeur te laten bijwonen. Indonesië wil verder: het Nederlandse ont wikkelingsplan voor Westelijk Nieuw-Guinea overnemen en daarbij internatio nale bijstand aanvaarden; en voorts de plicht op zich nemen om de Papoea s in hun land het zelfbeschikkingsrecht te laten uitoefenen voor een periode van bijvoorbeeld tien jaar. Na die periode zou een volksstemming onder de Papoea's kunnen worden gehouden over hun toekomstige status. Indonesië aanvaardt internationaal toezicht bij dit plebisciet. Nadere precisering van de resterende verplichingen, die Indonesië ook van Nederland wil overnemen, kan op de confe rentie over het geschil geschieden. Voorwaarde tot dit alles is dat aan Indonesië van meet af aan, zij het met een soepele overgangsregeling, het bestuur wordt overgedragen. Er bestaat geen bezwaar om de juridische soevereiniteitsvraag zwevende te laten. De beantwoording daarvan wil Indonesië laten afhangen van de uitslag van de volksstemming. Het Algemeen Dagblad verklaart dat mr. De Gou op de hoogte Is gesteld van deze voorstellen tijdens een bespreking in Bonn met vertegenwoordigers van Dja karta. Deze Indonesische delegatie stond op zeer hoog niveau, hoger dan dat van een ambassadeur. De leden ervan waren persoonlijke afgezanten van de ministers Soe- bandrio en Nasoetion. Zjj stonden in direct contact met Djakarta. Zij waren op een inspectiereis langs de Indonesische ambassades in Europa. Bij deze besprekingen te Bonn werd uitdrukking gegeven aan de Indonesische wens om aan de formele onderhandelingen informele besprekingen te laten voorafgaan, die moeten dienen om de gespannen sfeer van het ogenblik te wijzigen in een klimaat van vertrouwen. Zjj kunnen op ministerieel, ambassadeurs- of enigerlei ander niveau worden gevoerd. Indonesië heeft verklaard dat het geen mogelijkheid ziet om een vertegenwoordiger naar Nederland te zenden maar verder laat het de beslissing over de plaats van samenkomst over aan Den Haag. Indonesië heeft deze voorstellen gedaan omdat het van oordeel is dat de bespre kingen via de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, geen resultaat zullen hebben. Het thans openbaar gemaakte Indonesi sche standpunt zou volgens het Algemeen Dagblad reeds geruime tijd aan de Neder landse regering bekend zijn. Indonesië zou het op prijs stellen, deze week een Neder lands antwoord te ontvangen. Morgen ver gadert in Den Haag de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Eerste Kamer. De heer De Gou is lid van deze commissie en aangenomen mag worden dat de In donesische voorstellen in deze bijeenkomst ter sprake zullen komen. Tot dusverre heeft alleen de Rijksvoor lichtingsdienst op deze berichten gerea geerd met de volgende verklaring: „Zoals uit de dagbladen is gebleken wordt de re gering herhaaldelijk benaderd door Neder landers, die contacten hebben met Indone siërs over het ten aanzien van Nieuw- Guinea te voeren beleid. In dit verband wijst men er van officiële zijde op, dat de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, in bespreking s met vertegenwoordigers van Nederland enerzijds en met die van Indonesië ander -.ijds, met de bedoeling tot een gezamen ijke bespreking in zijn tegenwoordigheid e komen. De afwijzende hoiiding, die de egering tegenover particuliere contacten Soedjarwo zei bij zijn aankomst in Dja karta: „Wij voeren over de kwestie een politiek van confrontatie op alle fronten, met inbegrip van het diplomatieke. Wij behoeven niet pessimistisch te zijn over de afloop. Ik heb vertrouwen in de kracht van het Indonesische volk en zijn geest drift om West-Irian te bevrijden". Loekman Hakim zei: „Wij ondernemen alle mogelijke stappen om het gebied té bevrijden. Eén van deze stappèn zal zéker succes opleveren". Twee vrouwelijke agenten in Hilversum, die nog maar een week officieel in dienst zijn, hebben zaterdagmiddag een vechters baas die een brigadier tegen de grond had geslagen, overmeesterd en naar het bureau gebracht. Onder toezicht van de brigadier regel den de dames het verkeer en de stroom van winkelend publiek, toen een stel op geschoten jongens een goede doorstroming van het verkeer verhinderden. De briga dier maande de jongelieden door te lopen. Wel tien keer waarschuwde hij, maar zon der resultaat. Toen hij de grootste bel hamel, een 17-jarige schilder, wilde in rekenen, gaf deze hem een welgemikte vuistslag op het oog. De brigadier ging knock out. De knaap had echter buiten de vrouwe lijke agenten gerekend. Zij doken de vech tersbaas op de nek, grepen hem vast en brachten hem naar het bureau, waar hij werd ingesloten. Anonymus: Zelfs het lafste dier heeft momenten waarop het weet dat zich verbergen doelloos is. Sommige mensen zijn laffer dan het lafste dier. KATMANDOE (Reuter) De Nepalese minister van Binnenlandse Zaken, dr. Toel- si Giri, heeft zaterdagavond gezegd dat „antinationale elementen" die drie plaatsen in Zuid-Nepal hadden bezet, waren „ver nietigd". Het leger is de toestand meester. De opstandelingen bezetten Thori, Na- rayangarh 6n BharatpOÊr aan de grens niet India ten zuidwesten van Katmandoe. Zij werden uiteengeslagen en zijn gevlucht, aldus Giri. De zware westerstorm heeft in de afgelopen nacht het dak afgerukt van hotel Doppen in Stadskanaal. De schade bedraagt tienduizenden guldens. De kin deren van de exploitant-eigenaar van het hotel sloegen alarm, omdat het regende in hun bedjes. De bovenste verdieping, waarop zich de meg^te kamers van het hotel bevinden en I waar zich op dat moment geen hotelgasten I bevonden, zal voorlopig niet kunnen wor den gebruikt. In Drouwenermond (Dr.) is een grote I salon-woonwagen van 27 meter lengte door de storm opgenomen en dwars over I de verkeersweg Stadskanaal-Drouwener- I veen geworpen. Het verkeer is urenlang I gestremd geweest. In Tweede Exloërmond (Dr.) is van morgen het negenjarig zoontje Albert van de familie Pathuis door de hevige storm met zijn fietsje in een kanaal gewaaid en verdronken. Een brand, die aangewakkerd werd door de storm, heeft vannacht in korte tijd de Zondag is een DC-7 van de KLM op weg naar Nieuw-Guinea op het vlieg veld van Tokio geland. Een legertje journalisten en fotografen bestormde het vliegtuig in de verwachting dat er zich in burger geklede militairen voor Nieuw-Guinea in zouden bevin den. Zij troffen slechts zes burgers het vliegtuig. aan, die niet verder dan Tokio reis den, en vier monteurs met bestem ming Biak. Indonesische studenten, die gereed stonden om tegen even tuele militaire passagiers van het vliegtuig te demonstreren, trokken teleurgesteld af. Hier onderzoekt een Japanse ambtenaar de laadruimte van WASHINGTON (Reuter-AP) Premier Kroesjtsjev zou naar in diplomatieke krin- gen in de Amerikaanse hoofdstad verluidt in een brief aan president Kennedy en de regeringsleiders van de andere zeven tien landen hebben voorgesteld dat de re geringsleiders zelf de ontwapeningsconfe rentie, die 14 maart in Genève moet be ginnen, zullen openen. Kroesjtsjev stelt naar verluidt voor dat de ontwapeningsbeginselen waarover de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie tijdens egering Tegenover parvicunert; eunuivieii i de UNO-Assemblee in de afgelopen herfst anneemt. berust op haar overtuiging, dat overeenstemming hadden bereikt, als ta- eze het welslagen van de activiteiten van I sis voor de Geneefse onderhandelingen zou- e heer Oe Thant in gevaar zouden kunnen den kunnen dienen. Deze beginselen gaan -engen. Zij wenst er nogmaals de nadruk over de procedure voor achtereenvolgende p te leggen, dat zij geen heil ziet in be- maatregelen om de bewapeningswedloop -ekingen met een tweezijdig karakter", te beteugelen en de militaire kracht te Twee hoge Indonesische diplomaten zijn verminderen met als einddoel algemene aterdag in Djakarta aangekomen om ver- ontwapening. lag uit te brengen over hun besprekingen De achttien landen die in Genève zullen iver de kwestie-Nieuw-Guinea. Het zijn onderhandelen zijn: Canada, Frankrijk, Soedjarwo Iondonegoro, die heeft deelge- Groot-Brittannië. Italië en de Verenigde nomen aan de besprekingen met Oe Thant Staten aan westelijke zijde, Bulgarije, Po- 1 -r-iilint 'A CrtTriM_TTnifl o vn To i or>Vi r»_ wapeningsbesprekingen zouden moeten openen. Kroesjtsjev zou hebben geantwoord dat de problemen die de ontwapeningsconfe rentie in Genève moet behandelen veel te ernstig zijn om niet door de regeringslei- 'n New York, en de Indonesische ambas -adeur in Bönn, Loekman Hakim Advertentie Advertentie len, Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsjecho Slowakije aan communistische zijde en acht niet-verbonden landen: Birma, Brazi lië, Egypte, Ethiopië, India, Mexico, Ni gerië en Zweden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, zou de inhoud van de brief zondag aan de ambassadeurs van Canada, Frankrijk, Gróot-Brittannië en Italië hebben meegedeeld. De brief was een antwoord op het voor stel van president Kennedy en premier Macmillan voor een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken die de ont- BARTEUORISSTk"" HAARLEM TEL 13439 1EIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Harde wind tot storm, geleide lijk ruimend van west naar noordwest. Nu en dan buien, maar ook enkele opklaringen. Kouder. Volledige weerrapportèn op pagina twee. In de binnenstad van Amsterdam zijn twee roofovervallen gepleegd, waarbi een 38-jarige Chinese kok en een 78- jarige los-werkman van hun geld zijn beroofd. De Chinese kok, die op weg was van zijn werk naar zijn woning in de Manegestraat, werd omstreeks half een 's nachts in de Nieuwe Kerkstraat overvallen door twee mannen, die hem een klap op zijn hoofd gaven en er met zijn portefeuille vandoor gingen. Er zat een bedrag in van 1.100 in verschillende valuta. De 78-jarige los werkman, die op de Zeedijk had gepassagierd, werd omstreeks zes uur bij de Koningstraat door twee man nen vastgegrepen. Zij ontfutselden hem zijn portefeuille, waar f 450 in zou hebben gezeten. In beide gevallen beschikt de po litie over een vaag signalement. PARIJS (Reuter) Het openbare ver voer in Parijs heeft vanmorgen een half uur stilgelegen door een „symbolische" staking, die het begin van 48 uur gedeel telijke stakingen en demonstraties vorm de. De staking was uitgeroepen door de CGT, het communistische vakverbond, en de socialistische en rooms-katholieke vak verenigingen. Ondanks het door de regering uitgevaar- digde verbod zal vanavond op de Place de la République een demonstratie gehouden worden, die door de communistische en Socialistische partijen wordt georganiseerd. WASHINGTON (AFP) - Het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat er te Saigon een „comman do voor de militaire bijstand van de VS aan (Zuid-) Vietnam" is ingesteld. Dit commando zal het de VS mogelijk ma ken, hun militaire steun aan Zuid-Vietnam te vergroten, aldus de bekendmaking. DUISBURG (DPA) Vanmorgen is in Duisburg een tram in botsing gekomen met een fabriekslocomotief. Volgens de eerste berichten zijn hierbij vijf mensen gedood en ongeveer dertig gewond. De politie zei later dat één persoon was om gekomen en dat er 32 gewonden waren, van wie enkelen ernstig. Het slachtoffer is een vrouw. Verschei dene gewonden verkeren in levensgevaar. In de tram zaten veel kinderen die op weg naar school waren. Een overwegboom kon door de storm niet gesloten worden. Later bleek, dat niet de tram tegen de locomotief is opgereden, maar dat de locomotief zich in de aan hangwagen heeft geboord. Bij het verhoor verklaarde de conducteur van de tram dat hi uit de tekens van de overwegwachter had begrepen dat hij nog vlug door kon rijden. boerderij van de veehouder W. van Dijk te Jonkersvaart (Fr.) volledig in de as gelegd. De vier kinderen van het gezin Van Dijk, die alleen thuis waren, konden ternauwernood worden gered. Vijf koeien en twee kalveren kwamen in de vlammen om. De brand is waarschijnlijk ontstaan als gevolg van kortsluiting. Brandweer korpsen van Marum en De Wilp konden tegen de door de storm aangewakkerde vuurzee weinig uitrichten. De boerderij, de inboedel, de inventaris en de gehele wintervoorraad gingen verloren. Omwo nenden slaagden erin twaalf stuk vee van de dood te redden. In de Rotterdamse Waalhaven sloeg vanmorgen het 7195 b.r.t. metende Ita liaanse vrachtschip „Louis Pasteur" los van de trossen. Twee havensleepboten wisten de vrachtvaarder te verankeren voordat schade was aangericht. LONDEN (AP) De Britse eilanden lagen evenals een groot deel van West- Europa vandaag op het pad van een zwa re storm, die bomen ontwortelde en tele graafpalen liet afknappen. Windstoten die een snelheid bereikten van 160 km per uur sloegen het felst toe in Schotland en de Noordengelse graafschappen. In Yorkshire werd een oplegger van een meubelfabriek omvergeworpen. De wagen kwam dwars over de belangrijkste ver keersweg tussen Schotland en Londen te recht. Auto's werden van de weg gevaagd en een hotel in Kinloch Leven, Schotland, raakte een groot deel van zijn dak kwijt- In Denemarken heeft zondag een wer velstorm het plaatjse Holstebro in Noord- Jutland geteisterd. Twee personen werden gewond terwijl de materiële schade aan zienlijk was. De wervelstorm had zich een weg ge baand over een zestig meter breed front- Hij naderde het plaatsje met het geluid van een straalvliegtuig. ders zélf besproken te worden. Van offi ciële Russische en Westelijke zijde was geen enkel commentaar op het bericht te verkrijgen. De eerste Amerikaanse en westelijke reactie is dat men een voorzichtige hou ding aanneemt tegenover Kroestsjevs voor stel. Noch het Witte huis noch het de partement van Buitenlandse Zaken heeft tot dusverre commentaar geleverd op de nieuwe manoeuvre van Kroesjtsjev, die in feite voornamelijk een poging kan zijn om de westerse mogendheden bij de voorbe reidingen voor de ontwapeningsconferentie de wind uit de zeilen te nemen. De regering-Kennedy neemt het stand punt in, dat geen grote topconferentie ge houden moet worden tenzij voorgaande on derhandelingen enige waarborg voor suc ces bieden. Een reden voor deze tegen kanting is, dat een mislukking van een topconferentie over een kwestie van le vensbelang als de ontwapening onvermij delijk grote nieuwe spanningen zou ver oorzaken en het oorlogsgevaar eerder zou vergroten dan verminderen. BERLIJN (Reuter) De drie westelij ke militaire commandanten van Berlijn hebben zaterdag bij de Russische comman- dant, kolonel Solofjev, een protest inge diend tegen de invoering van de dienst plicht in Oost-Berlijn. Een woordvoerder van de westelijke commandanten kwalificeerde deze maat regel als een „nieuwe flagrante stap naar hermilitarisatie". Weerrapporten 1, 2 Topsy 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland .....2, 4 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 5 Horen en Zien5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 10 Feuilleton 8 Panda en andere beeldverhalen.8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 S port 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Een hevige ontpolffing in de magazijnen van de n.v. Hexspoor en Zonen in Til burg, een groothandel in bananen, heeft twee slachtoffers geëist. Een derde werd levensgevaarlijk gewond, een vierde liep lichte verwondingen op. Twee anderen kwamen met de schrik vrij. De ontploffing had plaats in de gasver- warmingsinstallatie. Vallende brokstukken van dak en muren veroorzaakten een grote ravage. Een der directeuren der n.v. werd onder het vallend puin op slag gdood, even als de boekhouder, die zich in het kantoor bevond. Een andere employé moest met ernstige verwondingen naar een zieken huis worden overgebracht. Voor zijn le ven wordt gevreesd. Onmiddellijk stroom den van heinde en verre mensen toe. Brandweer en politie rukten met veel ma terieel uit. Er was echter geen brand ontstaan, zodat men zich na de eerste hulp aan de slachtoffers aan het oprui- mingswerk kon wijden. Wegens het gevaar voor verdere instor tingen moest met grote omzichtigheid te werk worden gegaan. Zekerheid dat zich niemand meer onder het puin bevindt, had men toen nog niet. De schade is zeer aanzienlijk. Op het moment van de ontploffing pas seerde juist een trein over de spoorlijn die vlak langs het magazijn loopt. De be stuurder bracht de trein tot stilstand toen hij grote stukken steen door de lucht zag vliegen. De slachtoffers van de explosie zijn de 36-jarige directeur van de n.v. Hexspoor, de heer L. G. J. Hexspoor en de 35- jarige boekhouder de heer H. J. M. Bo- gaers. Zwaar gewond is dé 24-jarige heer N. J. M. Beereos uit Moergestel. 47e JAARGANG NUMMER 84 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 cL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat"^, Haarlem Directie. I'. W, Peereboom e

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1