Coen Niesten won de tweede rit van „Kennemerland" IN DE VISHAL+EN OP ZEE EXT IEDERE STAND KOLEN CONTANT Honderden ballonnen in Velsen de lucht in IJmondverenigingen vandaag en morgen Prof. Geyser protesteert tegen de procesvoering Havenberichten F riesch-Groningsche Hypotheekbank MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 NATUURPERMANENT Dameskapsalon JAN SUYK Nieuwe agenten voor reservepolitie Man ernstig aan een hand gewond „Oefening baart Kunst" met politiespel Gezamenlijke jubileumviering DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL Vijf oneerlijke aspecten in kerkelijk proces Sjahrirs arrestatie lokt socialistisch protest uit Duizend ballonnen kozen Het luchtruim Fries toneel in Beverwijk Mejuffrouw Zeelenberg viert jubileum Hypothecaire portefeuille toonde sterke groei Coen Niesten heeft zich in de tweede voorjaarsrit van de Beverwjjkse renners club „Kennemerland", die zondag in de Wükermeer werd gereden, duidelijk de sterkste rijder getoond. Met tien seconden voorsprong op Bert Weeda, Chris Duyker, Nico Lute en Jan Timmer, waarvan h(j zich in de slotfase van de strijd had ont daan, ging de Tour de France-renner ais winnaar over de eindstreep. Dat Niesten er zijn zinnen op had gezet om deze tweede voorjaarsrit te winnen in de eerste rit had hij zijn kansen door een lekke band verspe id liet hij overdui delijk blijken. Ongeveer halverwege de race wist hij zich eindelijk met Weeda, Duyker, Lute en Timmer van het peloton af te zonderen en een beslissende voor spring te nemen. In de slotronde van zeven kilometer heeft Niesten daarna drie maal moeten demarreren om zich van zijn vier concurrenten te kunnen ontdoen. Vooral Weeda diende hem steeds van repliek, maar voor de derde aanval van zijn sterke clubmakker moest hij toch het hoofd buigen. De uitslag luidde: 1. C. Niesten (Bever wijk) de 50 kilometer in 1 uur 16 min. en 20 sec.; 2. B. Weeda (Beverwijk) op 10 sec.; 3. C. Duyker (Beverwijk); 4. N. Lute (Cas- tricum); 5. J. Timmer (Velsen-Noord; 6. W. Vleesman (Uitgeest) op 2.10; 7. H. Heyne (Beverwijk); 8. J. Groot (Beverwijk) op 2.45; 9. W. Zonneveld (Utigeest); 10. C. Elswijk (Zaandam). In de wedstrijd voor nieuwelingen kon Luns in de laatste ronde een veilige voor sprong veroveren op zijn rivalen Serpenti en Jachtenberg. Al de overige renners kwamen er helemaal niet aan te pas. De uitslag was: 1. H. Luns (Beverwijk), de 35 kilometer in 56 min. en 15 sec.; 2. J. Ser penti (Wijk aan Zee) op 1.10; 3. R. Jachten berg (IJmuiden); 4. J. van Duivenbode Heemskerk) op 2.35; 5. P. van Duivenbode (Heemskerk); 6. F. de Groot (Heemskerk); 7. J. Bobeldijk (Heemskerk); 8. L. Dekker (Velsen); 9. G. Rijkhof (Beverwijk); 10. J. van Egmond (Heemskerk). Uitslag C-klassers: 1. P. Slotemaker (Beverwijk) de 2' kilometer in 36 min. en Advertentie Beeft u ook al zo'n prettige moderne gehad 7 bti Wfjkerstraatweg 259 - Velsen-Nrd - Tel. 3585 Zeven adspirant-agenten der Reserve Politie zijn geslaagd voor agent bij het Korps Reserve Politie te Velsen, namelijk de heren H. Aspers, Chr. C. Haak, P. Hes- Selinge, I. J. van Norde, Th. Vrijhoef, J. C. Klaver en P. Dijker. De diploma-uitreiking werd verricht door commissaris Sepp, die in z'n toe spraak uiting gaf aan zijn grote waarde ring voor deze burgers, die in tijden van nood de politie willen en kunnen bijstaan, ten dienste voor de gemeenschap. Het Korps Reserve Politie staat open voor iedere mannelijke inwoner van de gemeen te Velsen vanaf de leeftijd van 21 jaar, een nieuwe cursus begint in de loop van het jaar. De heer P. van Zijl uit Wijk aan Zee is zaterdag ernstig aan de rechterhand ge wond in de kalkammonsalpeterfabriek van de Mekog in IJmuiden. Zijn hand werd geraakt door een transportschroef. Het slachtoffer, dat vermoedelijk enkele vingers zal moeten missen, is in het Bever- wijkse Rode Kruisziekenhuis opgenomen. De organisatoren voor de „10x10" hon geractie hebben niet kunnen bevroeden, dat er voor de actie met ballonnen voor de hongerende mensheid zulk een grote belangstelling zou zijn als zaterdagmid dag bijvoorbeeld in Velsen-Noord het ge val was. Meer dan vijfhonderd veelkleurige bal lonnen en een grote fles waterstofgas vormden 's middags om twaalf uur het middelpunt van belangstelling van een groot aantal kinderen, van wie velen ver gezeld waren van hun ouders. Men kwam eigenlijk handen te kort om aan de aanvragen te voldoen. Om even na twee uur, toen verscheide ne ouders nog meenden voor de verkoop ballonnen voor hun kroost te kunnen aan schaffen, moest deze al worden gestaakt, De ballonnen waren op en de gasfles -vas leeg. Inmiddels hadden sedert de verkoop al vele tientallen ballonnen de weg naar ho ger sferen gevonden. De ballonnen klom men meteen flink hoog om alle in ooste lijke richting uit het gezicht te verdwijnen Hierdoor kwam het ook, dat de optocht eigenlijk helemaal niet meer tot haar recht kwam. De kinderen bleken wellicht het wachten op de muzikale rondgang met de r.k. harmonie „St. Caecilia" moe. Niet' temin trok deze rondgang nog flinke be langstelling, al waren er lang geen vijf' honderd ballonnen meer mee te dragen. Ondanks dit waren de organisatoren zeer tevreden over de gang van zaken. In IJmuiden In IJmuiden hadden de organisatoren voor een paar muziekkorpsen gezorgd. De ze gingen vooraf aan een grote stoet kin deren, die zich hadden verzameld op het Tiberiusplein en nabij het Cultureel Cen trum. In IJmuiden-West was het al het zelfde als in Velsen-Noord, men had te weinig ballonnen in voorraad, zodat me nig kind moest worden teleurgesteld, wat huilen tot gevolg had. Omstreeks drie uur vertrokken de kinderen naar het markt plein, waar de ballonnetjes op een teken zouden worden losgelaten. Dat sein werd om half vier gegeven via een luidspreker. Een paar honderd rode, blauwe en gele ballonnetjes met kaartjes eraan, wolkten omhoog. Spoedig waren zij uit het gezicht verdwenen. Ongeveer veertig waren er in twee boompjes blijven hangen. Er waren een paar jongetjes die erin klommen en de ballonnen van de takken haalden. 40 sec.; 2. R. Ooteman (Heemskerk); 3. S. de Goede (Beverwijk); 4. J. Korridon (Be verwijk); 5. R. Rozemeyer (Velsen); 6. F. Zonneveld (Heemskerk); 7. E. Berneveld (Beverwijk); 8. J. Bobeldijk (Heemskerk). Bij de jeugdklassers zegevierde J. van Hoof (Beverwijk) voor A. Martens (Heems kerk) en E. v. d. Outenaar (Beverwijk). De winnaar reed de 7. kilometer in 13 min. en 20 sec. De Beverwijkse toneelvereniging „Oefe ning Baart Kunst" heeft zaterdag in het Kennemer theater een toneelstuk op de planken gebracht, dat weer eens een raad selachtige moord tot onderwerp had: de geheimzinnige dood van een vermaarde Parijse acteur. Het blijkt dat de familie, bij wie de acteur inwoonde, bij de moord betrokken is. De vrouw des huizes bekent maar dankzij intelligent speurwerk van de hoofdcommissaris wordt ontdekt dat haar bekentenis gedaan is om de echte dader, haar dochter, te Redden. Dit politiespel werd door mr. H. M. Plan ten bewerkt naar het stuk van Lajos Zilahy, met als resultaat een speelbare detective-historie welke echter niet ge heel van een soms langdradig verloop is vrij te pleiten. Mevrouw Ruth Snel, die ook nu weer voor de regie tekende, be reikte met deze vereniging betere resul taten dan verleden week bij „Kunst Na Arbeid". Voornamelijk omdat deze voor stelling een gepast tempo verkreeg en ook de spelers volledig voor hun taak bleken berekend. Toos van der Steen nam een sensitieve Charlotte uitstekend voor haar rekening. Haar toneelechtgenoot M'chel, door Cor Rood gespeeld, had als ex-minis ter misschien meer distinctie kunnen heb ben, hoewel hr toch in geen geval onvol doende is geweest. Henk Luster speelde een intelligente detective, ofschoon zijn voortdurende manipulaties met het noti tieboekje op den duur irriterend werden. Henk Tiemeyer maakte van de dorre flat beheerder op vrijersvoeten een bijzonder aardig typetje. Ook de jeugdige Corrie van der Steen zorgde voor een prettige ver rassing, door op pittige wijze drie figuur tjes voor haar rekening te nemen, waar zij telkens een opmerkelijk onderscheid in wist te leggen. Tripleren dus, en dat voor een dergelijke jonge dame! Voor Ruth Snel en het optredend ensemble werd het op deze manier een groot en verdiend succes. Jan van Dam MAANDAG 12 FEBRUARI Hotel Marijke, Julianakade, IJmuiden, 20.15 uur: Bijeenkomst walclub Wijsmuller. Mevrouw Kalkman spreekt over „Canada". Kennemer Theater, Zeestraat, Beverwijk, 20 uur: Toneeluitvoering door KDO van „Marja en de griezel". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, IJmuiden-Oost, 15.30 Schoolvoorstelling door poppentheater „De Schelleboom". Wijkgebouw, Baanstraat 35,Beverwijk, 20 uur: Cursus „Eenvoudige ziekenver pleging" voor commissie van huishoude lijke en gezinsvoorlichting. Openbare leeszaal, Plein 1945 812, 19- 21.30. Filiaal Wijkerstraatweg 77 geopend tot 17 uur. R.K. Leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 1921 uur. DINSDAG 13 FEBRUARI Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost, 20 uur: De Planke niers spelen „Het wespennest". Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 10, 13.30 en 15.30 Schoolvoorstellingen poppen theater „De Schelleboom". Statenhuis, Beverwijk, 14 uur „Plezie rig wonen" door commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting. Hotel De Zon, Wijk aan Zee, 20 uur: Jaarvergadering VVV. Gymnasium Paulinum, Driehuis, 20 uur Concert Soli Deo Gloria met medewerking zangkoor missiehuis. R.-K. Leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-oost, 1012. Openbare leeszaal, Plein 35, 812, 10 12.30 en 14.3017.30. Filiaal Wf, crstraat- weg 77 19—21. Het experiment van vorig jaar, waarbij de jubilarissen bij de N.V. De Plaatwel- lerij op hun voorstel een gezamenlijke viering van hun jubileum hebben gehou den, zal dit jaar worden herhaald. De ju bilarissen van 1962 hebben besloten de ge zamenlijke jubileumviering vast te stel len op vrijdag, 11 mei in het Kennemer Theater te Beverwijk. Zelf zorgen zij voor een uitgebreid afwisselend programma met bekende artiesten onder wie Tiny en Tom van Maaren met conferences en sket ches; De Winies, de zingende zusjes; de Of mano's met acrobatiek; de parodist Menno Grondsma; de muzikale clowns Chic en Co en Wim Bos, accordeonist en pianist. De jubilarissen zijn: G. J. Th. Mooy, 11 januari; P. B. Munter, 15 februari; A. van der Steeg, 5 april; C. C. Vermeulen, 7 april; H. Th. Kessens, 7 juni; Joh. Smit, 16 augustus en F. van Rijswijk, 30 augus tus. Advertentie t tv i - rj'" PRETORIA (AP) Professor Albert Geyser, de theoloog van de Nederduits Hervormde kerk van Zuid-Afrika, die in een geheim kerkelijk proces terechtstaat wegens ketterij en insubordinatie, heeft meegedeeld dat de commissie in Pretoria het proces niet eerlijk voert. Geyser beantwoordde in een verklaring aan de pers een verklaring van de u- ridische deskundige van de commissie, die had verklaard dat professor Geyser alle faciliteiten heeft gekregen die hij in een normaal juridisch proces zou hebben gekre gen. De aanklacht wegens ketterij heeft betrekking op theologische interpretaties die de hoogleraar in zijn colleges zou heb ben onderwezen. Een tweede aanklacht be treft het feit dat professor Geyser kritiek zou hebben geoefend op de kerkelijke steun aan de apartheidspolitiek op het gebied van de' zending in zijn colleges. De aan klachten zijn ingediend door drie studen ten. Een kerkelijke commissie treedt nu op als rechtbank inhet geschil. Als oneerlijke aspecten van het proces noemt professor Geyser: Ten eerste dat de commissie hem, an ders dan in een normaal proces, de bij stand heeft ontzegd van een griffier of van een advocaat. Ten tweede dat hij geen eigen bandop namen van het proces mag maken en hij de getypte transcriptie van het proces pas twee of drie weken later ontvangt, terwijl hij ze veel sneller nodig heeft voor het voe ren van zijn verdediging. Ten derde, dat de commissie niet de nor male procedure volgt van het ondervragen van de aanklagers en de getuigen buiten aanwezigheid van andere getuigen. Ten vierde, dat hem het gebruikelijke recht is ontzegd documenten in te zien waarop de aanklachten zijn gebaseerd. Hij mag dat pas doen nadat hij aan een kruis verhoor is onderworpen, terwijl hij juist daarbij over de gegevens uit de documen ten moet beschikken. Ten vijfde, dat de pers en het publiek het proces niet mogen bijwonen. Het proces tegen professor Geyser is op 24 oktober 1961 begonnen. Het is voor de tweede maal verdaagd en zal dinsdag wor den hervat. LONDEN (Reuter) Het bureau van de Socialistische Internationale heeft gepro testeerd tegen de arrestatie van Soetan Sjahrir en Soebadio Sastrosatoma van de Indonesische sicialistische partij. De bekendmaking was vervat in een perscommuniqué dat na een bijeenkomst van twee dagen van dit bureau, waarop on der meer een ontwerp-verklaring van de socialistische grondslagen werd besproken, werd uitgegeven. Het bureau heeft ook ge protesteerd tegen het langdurig gevangen houden van de voormalige premier van Ne pal, Koirala, en bij de militaire junta in Korea tegen „de arrestatie en het voorge stelde proces tegen leden van leiding van de verenigde socialistische partij in Korea". In Castricum heeft burgemeester C. F. Smeets zaterdagmiddag het sein gegeven tot het oplaten van circa duizend ballon netjes, die de jeugd had gekocht in het kader van de actie 10 x 10. De actie heeft tot nu toe in Castricum reeds ruim 4500 opgebracht. Het plaatselijke comité heeft nog meer aktiviteiten op het programma staan. JONGENS BESCHADIGEN AUTO'S Een aantal knapen heeft de afgelopen zondag doorgebracht door met stokken op voorbijgaande auto's te slaan. Verschillen de auto's werden beschadigd. Toen de poli tie kwam, vluchtten de jongens, doch ge tracht zal worden de knapen op te sporen. MAN LAG GEWOND OP STRAAT In de nacht van zaterdag op zondag trof de Velsense politie een man op het weg dek bij zijkanaal C. aan, die gewond was aan het hoofd. Hij bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Het is de leden van de toneelclub van „Us Memmetael", de Friese vereniging voor Beverwijk en omgeving, kennelijk ernst met hun beoefening van het toneel spel. Voorzitter F. S. de Vries maakte namelijk bekend, dat men zich voortaan onder leiding zal scharen van mevrouw Teunke Hauer, regisseuse en toneeladvi- seus voor Noordholland van de Neder landse Amateur Toneel Unie. Zij zullen het geleerde vrijdag 27 april, eveneens in gebouw ,,'t Centrum" in praktijk bren gen, met de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Skroeide Flerken". Vandaar dat de periodieke toneelavond in ,,'t Centrum" ditmaal werd vervuld door de Fryske krite „Oan 'e Dunkant" uit Castricum. welk ensemble een gast- voorstelling kwam geven van Abe Brou wers toneelspel „De mus op it spek". De intrige en bouw bleken zo doorzichtig en naïef, dat het publiek met duidelijk waar te nemen hilariteit op een en ander rea geerde. Bij een op elkaar uitgekeken echtpaar komt een vlotte kostganger in huis, die op het eerste gezicht verliefd is geraakt op de vrouw des huizes, die hiervoor niet ongevoelig blijkt. En de hele historie ver loopt dan precies volgens de wegen van twist en verzoening, die bij dergelijke on belangrijke stukken gebruikelijk zijn. De aantrekkelijkheid van de voorstelling was aldus geheel aan het uitvoerend ensemble te danken, omdat men de opvoering van een attractieve lokale sfeer wist te voor zien. Daarbij komt, dat mevrouw Brou wer en de heren P. Visser en P. Anema, in de drie hoofdrollen de gewenste type ringen naar behoren hebben opgebracht. Alleraardigst gespeelde bijrollen waren die van mevrouw H. Kroeze en D. Boersma. En doordat het gebruik van de Friese taal voor het publik nog en extra attractie betekende, werd de voorstelling met ruime bijval ontvangen. Jan van Dam Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Ittersum van Le Havre Stormarn, Londen; Pellworm, Bordeaux; Mathilda, Rotterdam; Birdwood, Sun derland; Nero, Gdynia; Hinde, Londen; Hoff- nung, Landskrona; Narwal, Londen; Earsfield, Swansea; Alcetas, Hamburg; Joseph Frering, Monrovia, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Konny M., Rotterdam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Dnjestr van Calais, laden Binnenhaven IJmuiden; P. S. Ass- mussen, Londen; Radjah, Antwerpen; Kroon- borg, Bremen; Wexford, Boston, laden te Koog aan de Zaan; Polartank, Noordzee, proefvaart; Neth. Coast, Newcastle; Pregel, Lübeck, bijleg ger IJmuiden; Rijnstroom, Londen; Julia Mary, Londen; Kaap Falga, Rundvik, hout lossen Zaan dam; Eskwood, Londen, laden Binnenhaven IJ muiden; Svanö, Kotka; Bram, Leith; Jans, Lon den; Grebbestroom, Huil; Oceaan, Huil; Cers, Hamburg; Dinkelstroom, Portsmouth; Minos, Mantyluoto; Harrogate, Goole; Cascade, Par, bij legger, IJmuiden; Duiveland, Stettin; Androme- da, Bari; Ivoorkust, Hamburg; Arbon, Teigne- mouth; Heriot, Grangemouth. Maandag kwamen in IJmuiden aan: St. Jean van Hamburg; Antaris, Riverplate; Oranje, Port Everglades; August Thyssen, Narvik. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Anna Lan ge naar Helsingborg: Dimitov, Genua; Guinee- kust, Rotterdam; Karimata, Bremen; Guarice, La Guayra; Erik Seyd 2, Rotterdam; Streefkerk Rotterdam; Jean E., Londen.. Venern, Rotter dam; Venus, Trelleborg; Pavonis, Malmö, kunst mest geladen IJmuiden; Gerd, Londen; Ambulant, Savona; Balticborg, Port Talbot, ledig van Zaan dam; Eemstroom. Leith; Roozenburg, Stockholm; Tor, Malmö; Sparland, Cristobal; Sea Wyf, Ant werpen; Daje Böhmer, Kopenhagen; Polartank, Hoek van Holland, proefstomer. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Westfalia naar Narvik; Hontestroom, Huil; Lingestroom, Londen; Atlantic. Antwerpen; Amstelstroom, Sho- reham: Jobina, Rotterdam; Pellworm, Hamburg; Polartank, Noordzee, proefstomer; Avery C Adams, Monrovia; Konny M., Rotterdam; Kha- sielle, Berre. De loodsdienst IJmuiden werd vannacht om halfvier geheel gestaakt. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In de kantine van de technische school aan de Brink te Beverwijk is zaterdagmid dag op intieme wijze mejuffrouw C. Zee lenberg gehuldigd omdat zij 10 jaar hoofd leidster was van de Mater Amabilisschool. Een groot aantal bloemstukken werd bin nen gedragen, waaronder een van het ge meente-bestuur van Heemskerk. Wethou der A. J. Hermes sprak woorden van waar dering jegens mejuffrouw Zeelenberg voor de enthousiaste wijze waarop zij zich in deze periode voor de school gegeven heeft Mede door haar toedoen is de school tot een der beste in den lande geworden. Pater van der Vrande sprak namens het personeel van de school en bracht haar hulde voor de opgewekte wijze waarop zij zich altijd van haar taak kwijt. Niet altijd is het in deze periode voor de wind gegaan met de school. Men maakte vele malen stormen mede, maar dan wist zij juist door haar wijze van werken de rust weer te herstellen. In deze geest sprak ook de heer J. W. G. Reijkens namens het school bestuur. Hij overhandigde een enveloppe met inhoud. Zo was het zaterdag De aanvoer was 1500 kisten, waarvan 315 tong en tarbot, 830 schol, 20 schar, 55 bot, 160 wijting, 100 kabeljauw en gul, 20 diversen. Prijzen, sterk beïnvloed door het vrije zaterdag-conflict: Per kilo: grote tong 3,60 2, grootmiddel 2,601,50, kleinmiddel 2,50—1,24, kleine I 1,62—0,86, kleine II 2,04—0,88, tarbot I 3,40—1,50. Per 50 kilo: tarbot IV 76—28, grote schol 118, grootmiddel 108, kleinmiddel 15— 8, kleine I 14—10, kleine II 19—19, schar 2822, bot 8, wijting 13,5010. Per 125 kilo: grote kabeljauw 92—35. Besommingen HD 79 f 8.920, KW 91 f 5.090, KW 148 4.136, KW 93 3.850, KW 174 3.950, KW 81 4.720, KW 41 f 260, KW 96 2.150, KW 184 1.420, KW 119 50, IJM 54 1.640, IJM 45 f 930, VL 110 f 16.300, SCH 135 14.680, SCH 210 22.000. Aanvoer van maandag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was 7015 kisten vis, 52.500 kilo tong en 7200 stuks kabeljauw. Er waren 325 schelvis, 2350 wijting, 335 gul en kabeljauw, 400 koolvis, 110 haring, 45 makreel, 2100 schol, 140 tarbot, 420 va ria, 7200 stuks kabeljauw. Prijzen van maandag Per Kilo: lever 0.600.48, heilbot 4.40 2.70, tarbot 4.904.20, grote tong 4.404.20, grootmiddel tong 3,603.40, kleinmiddel tong 3.50—3.80, tong I 3.60—4.10, tong 2 3.50—3.90. Per 50 kilo: grote schelvis 6560, groot middel schelvis 7065, kleinmiddel schel vis 77—70, schelvis I 75—70, braad 55—40, gestripte wijting 2418, dichte wijting 11 8, kleine schol III 27—24, schol II 37—24, schol I 38—26, zetschol 40—29, grootmiddel schol 27—18, grote schol 26—17, grote gut 40—37, middel gul 38—34, kleine gul 32— 26, schar 4628, bot 108, makreel 3220, haring 3421, grote tarbot 162132, mid del 126—110, kleine 72—62, tongschar 35— 30, griet 75—65, kleine leng 36—32, lom 34—28, poon 37—35, kuit 45—38, koolvis I 31—24, koolvis II 25—21, koolvis I wit 30—21. Per 125 kilo: kisten grote kabeljauw 104 —90, kleine 9820, grote koolvis 112108 grootmiddel 8476, leng 7472, witte kool vis 114—110. Per jegel: grote kabeljauw 72—67, klei ne 4225. Besommingen vaan maandag KW 54 11.400, KW 40 10.500, KW 149 13.500, KW 85 10.300. VL 110 Michiel Jan 16.400, SCH 135 Cornelia Maria 14.200, VL 84 Jan Senior 18.300. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 50 schelvis, '350 wijting, 80 gul en 'kübeïjhüüv, „Duin en Kruidberg" kende ik al jaren van naam. Ik wist dat het een hotel was. maar liep er nooit naar binnen. Het zag er van buiten nogal duur uit. Totdat ik er bij toeval werd uit genodigd op een ver jaardagspartijtje. nu 2 jaar geleden. Dat bracht me tegelijk over mijn drempelvrees heen. Het was niet zo duur. bleek mij. En wat meer was, het was een „thuis", zo gezellig, zo vol sfeer. Echt eens wat anders dan de gewone hotel- lerie met piccolo's op de stoep en de „receptie" achter de draaideur. La ter, toen ik buitenlandse gasten moest onderbren gen, heb ik geen mo ment geaarzeld ze naar „Duin en Kruidberg" te dirigeren. Met altijd bijzonder succes, want ook hun ervaringen na afloop waren identiek aan de mijne: men had er prettig gewóónd. En dat betekent heel wat anders dan prettig gelo geerd. Nu heb ik gelezen dat het als openbaar hotel de poorten gaat sluiten. Uitvoerig is daarbij ver teld, waarom. Maar ik heb het niet helemaal begrepen, vooral omdat mij particuliere ruzies of meningsverschillen weinig interesseren. Wel heb ik begrepen dat Haarlem en omgeving een hotel minder tot hun beschikking hebben. Dat is het derde of vierde hotel, dat in drie jaar tijd de luiken laat zak ken. Het lijkt me in flagrante strijd met onze prachtige plannen van „Holland-promotion". Tientallen VVV-direc- teuren. publiciteitsmen- sen van vervoersmaat schappijen, van Keuken en andere hoven pogen de vreemdeling hierheen» te halen. Maar als die gasten er eenmaal zijn. zeggen we: zie maar dat je in bed komt. Het een lijkt me niet in over eenstemming met het ander. En in Zwitserland, het land waar de hoteliers niet worden gemaakt maar geboren, zou het ook niet voorkomen, dunkt me. We zullen ons als natie eens moe ten bezinnen óver een dergelijke gang van za ken. Als we tot de con clusie zijn gekomen dat het toerisme ons mil joenen guldens binnen brengt en dat het dus een renderende zaak is - dan zullen we ons ook moeten inspannen die toerist Zoveel mogelijk te gerieven. Dan zullen wij methoden moeten vinden om de hotellerie op peil te brengen en te houden. Ik neem zeer wel aan. dat het bouwen van een hotel en het openhouden van zo'n gasten-huis geen een voudige zaak is. Maar als de toeristenorgani- saties ons voorrekenen dat ze 's zomers een bedden-bestand moeten hebben van zoveel hon derd of zoveel duizend, dan zullen wij toch moe ten zorgen dat die bed den er zijn. Hoe? Er zijn vele oplossingen te vin den. Een manier is misschien niet de sym pathiekste subsidië ring. Subsidiëring door de overheid of door die groepen van ons natio nale leven, die belang hebben bij de toerist. Dit idee is niet nieuw, heb ik begrepen, want het dure Hiltonhotel in Amsterdam kon alleen op deze wijze tot stand ko men. Verschillende ho teliers hebben zich er door gegriefd gevoeld, want ja met subsidie hadden zij de bouw van zo'n nieuwe kast ook wel aangedurfd. Mis schien ware het te wen sen dat de hoteliers meer samenwerkten zoals men dat in Zwit serland ook doet. een plan maakten om tot een weloverwogen landelijk hotel-bestand te komen, als u begrijpt wat ik be doel. Zo'n zelfde hotel- raad zou dan ook moe ten voorkomen, dat in bepaalde streken waar het aantal hotels toch al zo dun gezaaid is, zon der meer deze logeer- plaatsen worden dicht gespijkerd. Men zou dan ook eens moeten komen tot een beter begrip om trent de verlangens van de toerist, die vaak eer der naar een badkamer verlangt dan naar een volvette biefstuk. En men zou zonder meer krachtig moeten hebben geprotesteerd tegen het sluiten van „Duin en Kruidberg". Zeker, nu de motieven daarvoor zo kinderachtig lijken. Goed, ik gun de Ne- derlandsche Handel maatschappij haar va kantiehuis. Er zijn slech tere clubs te bedenken met minder draagkracht. De omgeving zal er dus weinig schade door on dervinden. En alles beter dan bijvoorbeeld een verhuur aan de I- G. Farben of Volkswagen of een andere club van Wunderkinder die hier hun managerziekte kwijt willen. Maar het is voor ons buitenstaanders toch wel zonde, dat straks bordjes „Eigen Weg" de toegang zullen versper ren. Temeer, daar er al zo weinig is. En als het dan toch niet anders kan, laten de gemeenten in deze omgeving die zich druk maken over landschaps plannen zich ook eens bezinnen op het bouwen van een representatief hotel. Een enorme taak, dat neem ik zonder meer aan. Maar als het in Amsterdam met een Hil tonhotel kan, dan zou het in de Kennemer- streek ook moeten kun nen. Niettemin blijft dan het „besloten" worden van „Duin en Kruid berg" voor ons een ge voelig verlies, hoe men het ook bekijkt. Het eni ge wat u en mij over blijft is een baantje zoe ken bij de Handelmaat schappij Zullen we collectief solliciteren? Bart L. Joris 110 koolvis, 90 haring, 30 makreel, 1000 schol, 14.000 kilo tong. Op zee Uit de Noord meldde de VL 131 Petro- nella dat men behoorlijk had kunnen vis sen. De KW 121 Brittenburg deed zater dag een trek van 30 manden, waarvan 20 manden haring, en de rest koolvis en wat gul. Zondag werden de netten op de pen nen gezet. Bij de P-boeien was het zaterdag een mooie dag. De Adriana meldde een dag vangst van 240 kilo tong, 50 kilo tarbot en 40 manden vis. Op de kust werd zaterdag niet gevist. Men verwacht dat vandaag de visserij ner gens zal kunnen worden uitgeoefend. Voor dinsdag Voor dinsdag zijn al bekend de KW 121 Brittenburg met 410 kisten waarvan 30 schelvis, 200 haring, 50 makreel, 70 wijting, 60 gul en kabeljauw, de KW 49 Antje met 540 kisten, waarvan 120 schelvis, 10 haring, 110 wijting, 100 gul en kabeljauw, 200 koolvis, 210 stuks kabeljauw, en de KW 15 Rijnmond 1 met 675 kisten, waarvan 15 schelvis, 90 haring, 380 wijting, 55 gul en kabeljauw, 125 koolvis en 10 diversen. Er zijn ruim twintig schepen blijven liggen met 25 schelvis, 64 haring, 25 ma kreel, 454 wijting, 24 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 88 diversen, 696 stuks kabeljauw, 22.000 kilo tong en 1000 platvis. Michiel De IJslandse reis van de HD 74 Michiel heeft reder Slot veel geld gekost. Het schip heeft in Aberdeen voor 100 schelvis, 100 kabeljauw, 100 koolvis en 50 roodbaars 10.000 besomd. De Belgische visschipper was van me ning, dat het vistuig te licht was. De traw ler is nu in IJmuiden binnengelopen. Men wil opnieuw een poging doen, maar dan met zwaarder vistuig. Ook naar de verre visserij is nu vertrok ken de IJM 26 's-Gravenhage. De VL 121 Willem en de SCH 8 Gerar- dina zijn naar zee gegaan. Ze gaan in de oceaan op makreel vissen. Spanvissers De UK 35 en 66 hebben geluk gehad. Er werden 320 kisten haring buitgemaakt, waarvoor vrijdag in IJmuiden 25.50 per kist werd betaald. Na deze tweedaagse reis van 8000 pro beert het span nu opnieuw een dergelijk succes te boeken. Kabeljauw De tijd dat er weer kabeljauw en gul te vangen is, nadert. In de afgelopen week hebben enkele Katwijker, IJmuider, Urker en Wieringer kotters daarvan reeds ge profiteerd. De UK 123, die vrijdag na een dag vissen met een partij gul en kabel jauw aan de markt was, verliet dadelijk de vissershaven en loste zaterdag opnieuw kabeljauw. Deze moest echter weer aan boord in verband met de sterk gedaalde prijzen. Als gevolg van de grote activiteit in de particuliere woningbouw heeft ook dit jaar de Friesch-Groningse Hypotheekbank weer het accent gelegd op uitbreiding van de hypothecaire portefeuille. Deze nam toe met 94,2 miljoen (vorig jaar f 90 mil joen). Ultimo 1961 bedroeg de hypothe caire portefeuille f 545,4 miljoen (ultimo 1960 ƒ451,2 miljoen). Dat de vrije sectorbouw zich niet be perkt tot dure woningen blijkt uit het feit dat de gemiddelde aannemingssommen voor vrije sectorwoningen, die in 1958 nog bijna 30.000 bedroegen, sindsdien kijn ge daald tot 19.000 in de eerste negen maan den van 1961. Bovendien blijkt uit in 1961 gepubliceerde gegevens, dat het zoge naamde doorstromingseffect sterk wordt onderschat. De door de regering voorgestelde huur verhogingen van tien a twaalf pet. in 1962, '64 en '66 vertragen de zaak van de huur- aanpassing teveel. Een sneller optrekken van de huren zou een grotere doorstro ming en dus een rationelere bezetting van het oude woningbezit, zomede een meer op de reële vraag gerichte bouwactiviteit tot gevolg hebben. Het is jammer dat juist de vrije sector het kind van de rekening wordt. Door de bouw van gesubsidieerde, goedkope woningen blijft men de vraag activeren Daarbij bestaat het gevaar, dat er te zijner tijd voor deze eenvoudige wo ningen geen vervangende vraag zal blij ken te zijn, aldus de directie in haar ver slag. De netto baten van het concern over 1961 bedroegen 8,6 miljoen (vorig jaar 7,5 miljoen), de kosten 3,3 miljoen (vo rig jaar 3,1 miljoen) en de reservering voor vennootschapsbelasting 2,7 miljoen (vorig jaar 2,2 miljoen) waarna een net to winst resulteert van 2,6 miljoen (vo rig jaar 2,2 miljoen). Na toevoeging van 1.100.000 (vorig jaar 950.000) aan de open reserves blijft voor uitkering be schikbaar 1.514.000 (vorig jaar 1.222.000). De open reserves stegen van ruim 24,5 min. ultimo 1960 tot ruim 25,7 min. ultimo 1961. Voorgesteld wordt over het in decem ber 1960 met eenvierde vergrote aandelen kapitaal een onveranderd dividend van 72 per aandeel van f 1000 waarop twintig pet. is volgestort, uit te keren. DE STAALVERWERKENDE INDUSTRIE IN DE K.S.G. Vertegenwoordigers der staalverwerken- de nijverheid in de E.G K.S.-landen zijn tot de conclusie gekomen dat de conjunc tuur in de Europese metaalnijverheid min der slecht is, dan de afgelopen maanden algemeen werd aangenomen. Tijdens de tweede helft van 1961 en het begin van 1962 verminderden de voorraden van de staalverwerkende nijverheid, die groten deels uit deze voorraden putte.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7