Exploitatieresultaat KNSM daalde met 4,3 miljoen Britse vliegtuigindustrie loopt groot gevaar SKODA De beurs Onttrekkingen aan de reserves Courtaulds krijgt grote Russische orders Beaverbrook trekt van leer tegen Britse politiek Hoger dividend van Société Générale Gemeente Den Haag wil EMS-aandelen verkopen Uittocht van personeel naar Nederland\ Vulcaansoord zal geen dividend uitkeren Sombere geluiden over de conjunctuur Brussel gereserveerd over Spaans verzoek tot toetreding EEG De Waerdije had een goed lustrumjaar de nieuwe SKODA Combi staat voor U klaar EEN VEILIGE KEUZE SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 REVALUATIE WAS ERNSTIGE SLAG Gesprek over bouw van fabriek van f 70 min Produktie-index steeg in 1961 met 2 punten Nog steeds voor de imperiale vrijhandel SUNDAY TELEGRAPH: Kontaktgroep Werkgevers Metaal bijeen Unilever bouwt een proeffabriek bij Arnhem H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010" Kort economisch nieuws Munitieleverantie 1 De exploitatie-uitkomsten van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maat schappij n.v. vertonen over 1961 een daling ten opzichte van 1960 van circa 4,3 mil joen. Niettemin meent de directie dat de resultaten van het scheepvaartbedrijf onder de in het jaarverslag beschreven omstandigheden, niet al te ongunstig zijn. De spreiding van de belangen heeft opnieuw haar nut bewezen. De exploitatie van de vloot leverde op 22,39 miljoen (v.j. 26,68 miljoen) bruto. De baten uit interest en dividenden namen toe van 2,97 miljoen tot f 3,01 miljoen, zodat een bruto overschot ontstond van 25,40 miljoen (v.j. 29,65 miljoen). In verband met het noodzakelijke bouwprogramma en andere voorzieningen leek het de directie wenselijk de liquiditeit te verstevigen door de verkoop van beleggingen. Het provenu hiervan ad 4,39 mil joen werd toegevoegd aan de winst- en verliesrekening. Aan de „reserves tot vernieuwing en uitbreiding van de vloot en overige eigendommen" heeft de directie een extra dotatie van 2,39 miljoen ten goede laten komen. Op de vloot werd afgeschreven 14,31 miljoen (v.j. 13,16 miljoen). De verkregen boekwinst op verkochte schepen ad 1,35 miljoen werd toegevoegd aan de „reserves tot vernieuwing en uitbreiding van vloot en overige eigendommen". Echter werd wederom een belangrijk bedrag aan deze reserves onttrokken voor extra afschrij ving op de vloot. Het bedrijfsresultaat bedraagt dan 10,52 miljoen (v.j. 14,84 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals ge meld, het dividend over 1961 te bepalen op acht percent in contanten (v.j. tien percent, waarvan naar keuze vijf percent in aandelen). Vijf pet. Door de mogelijkheid om het dividend over 1960 voor de helft in aandelen te ontvangen, werd het geplaatste gewone ka pitaal gebracht van 58.592.000 op afge- rorfd 61.600.000. Ontstellend Hei^ verslag merkt op dat de opleving in de wereldscheepvaart, die tegen het ein de van 1960 merkbaar was, zich in 1961 niet heeft voortgezet. De plotselinge re valuatie van de gulden plaatste de directie voor-het „ontstellende feit" dat de bruto inkomsten vanaf dat ogenblik met circa vijf percent daalden. De revaluatie bete kende niet alleen een gevoelige verminde ring van inkomsten, maar ook werden daardoor alle banksaldi enz. in het buiten land met vijf percent „gedevalueerd". Wel daalden de kosten in buitenlandse havens met circa vijf percent, maar deze daling werd ver overtroffen door de verminde ring in inkomsten. Het behoeft geen be toog, aldus het verslag, dat de revaluatie en haar repercussies voor de scheepvaart ernstige gevolgen moesten hebben. De directie acht het aan gerede twijfel onderhevig of de doeleinden, die de rege ring met de revaluatie nastreefde, niet langs een andere weg hadden kunnen wor den verwezenlijkt zonder aan een belangrijk onderdeel van het bedrijfsleven zulk een zware slag toe te brengen. Bovendien is in de co-existentie van de rederijen van diverse nationaliteiten het onderlinge ven band tussen inkomsten en uitgaven door de eenzijdige revaluatie van de gulden en de Duitse mark scheefgetrokken. De resultaten bleven bij die van 1960 ten achter ondanks het feit dat opnieuw ver stevigingen tot stand konden worden ge bracht in de samenwerking in conferen ce-verband. Het gebrek aan voldoende ge schoolde arbeiders in vele havens en de daaruit voortvloeiende onvoldoende ar beidsprestaties en congesties, oefenden een ongunstige invloed uit op de exploitatie. Voorts werd het bedrijf in verschillende havens door stakingen getroffen. Voortge gaan werd met vernieuwing eo «"'tbreiding van de vloot. De K.N.S.M. beschikt thans over een moderne voot met een zeer gun stige gemiddelde leeftijd. In de vaart zijn 89 zeeschepen, 47 Rijnschepen en 95 lich ters, dekschuiten, sleepboten en motorbo ten. In aanbouw zijn zes zeeschepen en twee Rijnschepen de totale boekwaarde van de vloot per 1 januari 1962 is 188,30 miljoen. De uitkomsten van het passagebedrijf vertoonden een geringe achteruitgang die mede moet worden toegeschreven aan de revaluatie van de gulden. Te voorzien valt dat de resultaten van de n.v. Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij over 1961 zullen achter blijven bij die van 1960. De resultaten van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij n.v., dochteronderneming van de K.N.S.M., ble ven door het onbevredigende vrachtenpeil bij die van 1960 ten achter. Ook de re sultaten van de Nieuwe Kustvaart Maat schappij, n.v. waren minder gunstig dan over 1960. (Van onze correspondent) LONDEN In Londen wordt beweerd dat de Svojet-Unie en andere landen van het communistische blok bereid zouden zijn Courtaulds te helpen in haar strijd tegen de I.C.I., namelijk door het eerst genoemde concern grote orders te ver strekken. Als uitvloeisel hiervan zijn in Rome onderhandelingen begonnen tussen Courtaulds en de Russen voor de bouw van een fabriek van zeventig miljoen gul den in Letland. Courtaulds heeft reeds eer der contracten afgesloten met de Sovjet Unie, Joegoslavië en Polen. Courtaulds staat zakelijk op de beste voet met al deze landen. Beter, zegt de Cour- taulds-propaganda, die overal onder andere door grote advertenties in de biaden, steeds sterker merkbaar wordt, dan met de I.C. het geval is. De Russen zouden Cour taulds speciaal nodig hebben om hun bin nenlandse markt van meer verbruiksarti- kelen te voorzien. De Russische uitnodi ging voor Courtaulds om naar Rome te komen, kwam als 'een verrassing, omdat Coprtaulds voor het te verwachten CQn tract Italiaanse en Amerikaanse mededin ging tegenover zich vond. De algemene produktie-index heeft, blijkens het C.B.S. voor 1961 een jaarge middelde (1953 100) opgeleverd van 159 tegen 157 in het voorgaande jaar en 139 in 1959. De gemiddelden van de indus trieën, waarvan de cijfers bekend zijn geven alle stijgingen te zien. Het C.B.S, becijferde de algerpene pro duktie-index voor december 1961 (21'/: werkdag) op 148 tegen 167 in de voorgaan de maand en 162 in december 1960. (Van onze correspondent) LONDEN Lord Beaverbrook, wiens dag- en weekbladen de kampioen zijn voor wat zij altijd het Britse imperium gelie ven te noemen en zich dan ook van het begin af heftig verzet hebben tegen En gelands eventuele aansluiting bij de E.E G. laat hierover in de Sunday Express een nieuwe politieke oorlogsverklaring aan de Britse regering horen. Beaver brook zegt dat gedurende een halve eeuw hij en andere personen, machtiger dan hijzelf, getracht hebben de Conservatieve partij ertoe te brengen één gemeenschap pelijke markt van het Britse imperium te maken. Het plan kreeg bekendheid onder de naam van imperiale vrijhandel. Vele con cessies tegenover de dominions zouden no dig zijn geweest, maar minder dan de Britse regering thans moet doen tegen over de Europese Gemeenschappelijke markt. Het Beaverbrook-plan zou leiden tot een belasting op voedselinvoer uit net buitenland, behalve uit Britse gebieden. De toris verwierpen dit plan, omdat zij van oordeel waren dat het berustte op een „belasting op de maag". Nu streeft dezelf de partij naar een gemeenschappelijke markt met Europa, een begrip dat in Bea verbrooks bladen een afschuwwekkende klank bezit. Invoerrechten op alle voedselinvoer uit het imperium naar Engeland, een belas ting van tien percent. Een „maagbelasting roept Beaverbrook uit, maar niet tegen vreemdelingen gericht, maar tegen onze eigen mensen overzee. Wij zullen vechten verkondigt Beaverbrooks melodramatisch maar als deze worsteling wegens dolheid en boosaardigheid wordt verloren, dan is het onze laatste hoop dat Canada bereid zal zijn de leiding van het imperium over te nemen, die de Britse regering vast besloten is uit handen te geven. Zoals men weet is Beaverbrook Canadees. Bea brooks bladen bezitten een miljoenenop laag, maar hun politieke invloed is om gekeerd evenredig aan hun aantal. (Van onze correspondent) BRUSSEL In haar jaarverslag over het boekjaar 1961 stelt de directie van de in 1822 opgerichte Société Générale de Belgique, de grootste Belgische houdster maatschappij voor een dividend van 500 fr. per aandeel zonder nominale waarde toe te kennen, tegenover vorig jaar 475 fr. Tot deze verhoging kan worden overge gaan, doordat de vermindering of het ach terwege blijven van dividend-inkomsten uit verscheidene Afrikaanse ondernemin gen ruimschoots werd goedgemaakt door het herstel van de inkomsten uit andere waarden en door de opbrengst van recente deelnemingen. In het afgelopen jaar was de activiteit in de meeste sectoren van de Belgische industrie bevredigend. De investeringen, die in 1960 reeds een hoog peil hadden bereikt, werden aanzienlijk vermeerderd. Toch is de direktie van de Société Géné rale van oordeel, dat de eerste taak van België is zich niet alleen te bezinnen op zijn eigen problemen. In alle Europese landen breiden de" grote ondernemingen hun activiteiten uit buiten de grenzen en ook België zal dat moeten doen. Het ver slag vermeldt onder andere, dat werd be sloten ten noorden van Gent een staalbe drijf op te richten, op voorwaarde dat de hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal de vereiste ver gunningen nog zal geven. Deze onderne ming zal zich hoofdzakelijk bezig houden met de fabrikage van koudgewalst plaat staal. Uiteraard spreekt het verslag ook over Kongo, omdat de Société Générale belang heeft bij verscheidene ondernemingen, die daar hun werkterrein hebben. De financië le positie van het land is slecht en zij beheerst de economische activiteit. Waar orde en rust heersten, is de produktie ge lijk gebleven, zelfs hier en daar toegeno men. De teruggang van de uitvoer is nog weer ernstiger geworden als gevolg van de blokkade van de Oostprovincie en van Kivoe. De Société Générale is van oor deel dat ondanks alle moeilijkheden waar mee het land te kampen heeft, de econo mie van Kongo meer dan ooit steunt op particuliere ondernemingen. De aandelen- portefeuille komt op de balans voor met circa 4,3 miljard Belgische franken. De obligatieportefeuille met 215 miljoen frank, B. en W. van Den Haag willen gebruik maken van het aanbod van De Landbank, die de aandelen van de gemeente Den Haag in de Exploitatie Maatschappij Sche- veningen wil overnemen tegen een koers van 1000. Het gaat hier om 716 aandelen van nominaal 500. samen 21,06 pet. van het geplaatste aandelenkapitaal van de E.M.S. Het voorstel van B. en W. zal op 12 februari door de gemeenteraad worden behandeld. In hun toelichting op het voorstel mer ken B. en W. op, dat de gemeente zeker een taak heeft bij de bevordering van de economische ontwikkeling van Scheve- ningen als badplaats. Maar het komt B. en V/. voor, dat het de juiste onderlinge verhoudingen slechts ten goede zal komen, indien de gemeente daar bij niet tevens de positie inneemt van be langhebbend aandeelhoudster en zulks le meer waar, hoe belangrijk de positie van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen ook is, de belangen dezer n.v. en die der badplaats niet altijd geheel identiek behoe ven te zijn en het zijn uiteraard de laatst bedoelde belangen, die de gemeente heeft voor te staan. Opgemerkt wordt nog, dat het recht van de gemeente om een vertegenwoordi ger in de raad van beheer van de E.M.S, aan te wijzen, berust op het erfpachtcon tract met de E.M.S. en dus bij verkoop van de aandelen blijft. (Van onze correspondent) LONDEN. Een speciale correspondent van de Sunday Telegraph meldt uit Amsterdam dat de Britse vliegtuigindustrie gevaar loopt honderden geschoolde arbeidskrachten aan Nederland te verliezen. Velen hebben reeds gesolliciteerd bij Nederlandse vliegtuigfabrieken. Zoals men weet heeft de Britse regering ontkend, dat er van een exodus sprake zou zijn en gezegd dat slechts een handjevol Britse arbeiders naar Fokker zal gaan. Volgens de correspondent zeggen de mannen dat ze genoeg hebben van de voortdurende bedreiging met ontslag door overbodigheid en andere storende factoren. Meer dan een dozijn arbeiders uit Belfast is reeds bij Fokker aan het werk. Anderen worden spoedig verwacht en er zijn bijna honderd sollicitaties ontvangen. Een 25-jarige Schot, die Belfast in de steek liet om voor 19 pond sterling per week bij Fokker te gaan werken, zeide tot de correspondent: „Ik ben er zeker van dat meer Britse arbeiders ons hier zullen volgen. Ik zou hun het leven hier willen aanbevelen, omdat de omstandigheden in Nederland ver te verkiezen zijn boven die thuis en de Nederlanders een energie en geestdrift bezitten, die je doet voelen dat je iets nuttigs doet. In mijn eigen land is er kans op een staking, wanneer ik een vijl zou trachten op te rapen". Dit is een zinspeling op de in Engeland vaak nog in het absurde doorgevoerde werkafbakening, welke een constant rem mende factor is voor de produktie en een bron van talrijke conflicten. Verbazing Nederlandse luchtvaartdeskundigen zijn verbaasd over de reactie uit Engeland bij hun aanvraag van arbeidskrachten en ont hutst over het gebrek aan organisatie in de Britse vliegtuigindustrie. Zij zeggen dat miljoenen ponden-sterling zijn verknoeid in projecten, die bij voltooiing verouderd wa ren of een commerciële mislukking wer den. De heer H. C. van Meerten, een van Nederlands vooraanstaande vliegtuigont werpers, zei dat Engeland de fout heeft gemaakt te denken dat na de oorlog ieder een altijd zou doorgaan Engelse vliegtui gen te kopen. Engeland heeft zichzelf ge- isoleerd met het gevolg dat er fantastische sommen zijn verknoeid door een zo grote verscheidenheid van firma's, welke aan in dividuele projecten werken. Waarom kun nen wij niet nauwer samengaan? (De heer Van Meerten gewaagde niet van de reeds door de Britse regering doorgevoerde gro tere centralisering van de Britse vliegtuig industrie - Red.) De Nederlanders geloven, zegt de jour- naTist.'datïndTen'Engeland fnTernation~ale I tot bezorgdheid over de verwachtingen i ■>-»«-* in jxrliootiiicfinHiwtrip I Vein CÜt jctS!*-, dldllS dG tlGGT Nljmsn. j vncroionH wachtte te vangen, is weinig terecht gekomen. zouden zijn opgelost, ingeland wachtt g vooruitzichten van tien Jaar alvorens zich in september laatst- bl]zonder leden aan te sluiten bij de Internationale h Vereniging voor Vliegtuigfabrikanten, die I buusuk. De directie van de N.V. „Vulcaansoord" ii Terborg deelt mede, dat via de beurs een be langrijke Duitse onderneming in het bezit is gekomen van een groot pakket aandelen Vul caansoord. Daarna werd betreffende uitgifte van nieuwe aandelen in beginsel overeenstem ming bereikt met vorenbedoelde Duitse on derneming, een Amerikaanse onderneming en een Nederlandse beleggingsmaatschappij In verband daarmee is op de uitstaande 21.000 proriteitsaandelen een bod gedaan van 200 percent door de vennootschap met de bedoeling deze in te trekken. Voorts zal in hiertoe bijeen te roepen vergaderingen van aandeelhouders worden voorgesteld over te gaan tot een algehele statutenwijziging. De resultaten ove.r het verstreken boekjaar zijn beter dan over het voorgaande jaar, doch tot uitkering van een dividend over het boek jaar 1961 zal waarschijnlijk geen voorstel worden gedaan. De orderpositie is op dit mo ment bevredigend. De gewone aandelen werden gisteren ter beurze van Amsterdam genoteerd op 156 ge daan en bieden. Over het boekjaar 1958 werd voor het laatst dividend op de gewone aandelen uitgekeerd en wel tien percent in contanten. Ook 1961 werd gekenmerkt door het voortduren van welvaart en hoogconjunc tuur. Er zijn echter verschijnselen, die wijzen op een daling van de hoogconjunc tuur en het naderen van een crisis. Dit blijkt uit de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Zij geven weer dat de industriële produktie tot staan is gekomen. De produktie van de metaalin dustrie bij voorbeeld beweegt zich sinds april 1961 op een duidelijk lager niveau dan in de overeenkomstige periode .van 1960. Dit betoogde vorige week voorzitter J. M. Nijman op de landelijke vergadering van de Kontaktgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid in Utrecht. De inkrim ping van de winstmarges als gevolg van de stijgende produktiekosten en ue door de felle concurrentie dalende prijzen, het onbevredigende verloop van investeringen en de teleurstellende ontwikkeling van de export, die in 1960 nog slechts met en kele percenten toenam, geven aanleiding veel heeft gedaan op het gebied van stan daardisering van methoden en materialen, en het gemeenschappelijk gebruikmaken van windtunnels en ander kostbaar weten schappelijk onderzoek, alsmede de ontwik keling van gemeenschappelijke richtlij- in. Ierse arbeiders bij Fokker leggen spe ciaal de nadruk op de bestaande vlotheid in de arbeidsbetrekkingen in Nederland en zien daarin een van de voornaamste rede nen voor het welslagen van de industrie. Sinds de oorlog heeft Fokker slechts één sit-dow-staking van 15 minuten gekend. Slechts drie vakbonden bestrijken de hele vliegtuigbouw en zij werken nauw samen. Vliegtuigarbeiders en technici uit Enge land kunnen in Nederland tussen 15 en 23 De Nederlandse ondernemingen zullen vrij spoedig met een minder gevul de orderportefeuille en minder goede prij zen worden geconfronteerd. Om deze por tefeuille op peil te houden, zal een harde strijd moeten worden gevoerd. In verband hiermede bepleitte de heer Nijman een strenge toepassing van prijs- en loonbe- leid van de regering. (Van onze correspondent) BRUSSEL In Europese kringen te Brussel is men enigszins terughoudend pond sterling per week verdienen. De kos- ten aanzien van het Spaanse ver ten van levensonderhoud zijn er lager dan zoek om toelating tot de Europese Ge in Engeland. meenschap. Men begroette het uiteraard welwillend, dat weer een Europees land de wens te kennen geeft zich aan te slui ten bij de EEG, doch men ontveinst zich nietdat de positie van generaal Franco niet zodanig is, dat in alle landen op een ontvangst met open armen van deze mo- Ook in het vijfde jaar van haar bestaan I gelijke nieuwe partner kan worden gere heeft De Waerdye, maatschappij van le- I kend. vensverzekering op basis van belegging in aandelen, een bijzonder bevredigende toe neming aan afgesloten verzekeringen kun nen boeken. De vooruitgang over 1961 be droeg in Waerdyefracties uitgedrukt 21,5 miljoen, zo deelt de directie mede. Zoals bekend hanteert De Waerdye een eigen re keneenheid, de Waerdye-fractie. Al haar contracten luiden in deze rekeneenheid. Iedere maand wordt de guldenswaarde van deze Waerdyefractie berekend, op grond van. koers en. opbrengsten van de beleggingen van De Waerdye in aandelen Bijzonder enthousiast was bet commen taar van het liberale Franstalige Brussel se dagblad „La dernière Heure". Dat noemde de geografische positie van Span je en zijn politieke onafhankelijkheid een te waarderen bijdrage' tot een grotere Europese aaneensluiting. Unilever-is voornemens in 1946 in de Robeco. Deze guldenswaarde bedroeg bij gemeente Duiven (bij Arnhem) in het ka de oprichting van De Waerdye in septem- der van de Euromarkt een groot research- ber 1956, 1,- en is sindsdien opgelopen laboratorium te openen op gebied van de tot een waarde van 1,65 per eind decern- levensmiddelen voorziening, uitgezonderd ber 1961 margarine, olies en vetten. Aan dit labo- De hiervoor vermelde vooruitgang, ten ratorium zal een proef fabriek je worden bedrage van wf 21,5 miljoen, komt omge- verbonden, zoals men die bijvoorbeeld ook rekend tegen de guldenswaarde van de in Vlaardingen kent. Hier zullen nieuwe Waerdyefractie per ultimo 1961 neer op I Procédé s op kleine schaal worden be een bedrag van 35,4 miljoen. Onder meer proefd. door deze vooruitgang en door de opwaar- I 1° 'lel nieuwe laboratorium zal een gro dering van het in voorgaande jaren verze- te wetenschappelijke staf te werk worden kerde kapitaal, bedroeg het verzekerd be- gesteld. Deze deskundigen zullen het stand eind 1961 111,7 miljoen (wf 67,71 deel van de bezetting uitmaken, miljoen). Advertentie ;'<5vA 'WViv, draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat - Super motor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u. V DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 Aagtekerk 10 te Genua verwacht. Acila 10 300 m. z.z.o. Flores n. Curacao. Acmaea 10 v. Old Kilpatrick te Eastham. Adonis 10 te Port of Spain v. Cumana. Aegis 10 450 m. n.w. Finisterre n. Ft. de France. Agamemnpn 11 te Port of Spain verwacht. Albireo 10 275 m. n.w. Callao n. Antofagasta. Alblasserdijk 10 600 m. n.o. Az. n. P. Everglades. Alca 10 te Venetië. Alcor 10 500 m. z. Suez n. Aden. Algorab 11 te Buenos Aires verwacht. Alhena '0 v. Salvador n. Las Palmas. Alioth 10 350 m. w. Bermuda n. New Orleans. Alkmaar 11 te Las Palmas verw. v. Willemstad. Almdijk 10 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Almkerk 10 110 m. n.w. Djeddah n. Aden. Ammon 9 v. Baltimore n. Curacao. Amstelmeer 10 v. Antwerpen n. Londen. Annenkerk 11 v. Suez n. Penang. Area 10 v. Trinidad n. Rotterdam. Archimedes 10 v. Arica n. Mejillones. Ares 10 v. Huaeho te Chanay. Arkeldijk 10 800 m. o.n.o. Bermuda n. Havana. Arnedijk 11 te Hamburg v. Bremen. Artemis 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Attis 10 v. Port of Spain n. Nassau. Atys 10 v. Port Said n. Rotterdam. Baarn 10 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Bali 10 te Syracuse v. Amsterdam. Batjan 10 te Nelson. Bennekom 10 50 m. w.n.w. Trinidad n. Matanzas. Bintang 12 te Port Said. Bovenkerk 10 v Antwerpen n. Hamburg. Breda 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Caltex Gorinchem 10 dwars Norderney n R'dam Caltex Rotterdam 10 te Antwerpen v. Rotterdam. Camitia 10 v. Punta Cardon n. Mersey rivier. Carrillo 10 te Almirante v. Santa Marta. Casamanee 10 125 m, z.z.w. Ouess. n. Pt. Etienne. Castor 10 120 nr.. o. Tripoli n. Alexandrië. Ceres 11 te Amsterdam. Cinulia 10 290 m. z. Calcutta n. Mena. Concepcion 10 50 m. z.o. Rio Gr. n. Montevideo. Congokust 10 te Accra verwacht v. Takoradi. Cradle of liberty te Santos. Dahomeykust 10 v. Lagos n. Port Harcourt. Dinteldijk 12 te Antwerpen. Dorestad 10 75 m. n.o. Rio Magdalena n. Honolulu. Doris 10 v. New York n. Port Au Prince. Echo 10 50 m. n. Finisterre n. Las Palmas. Esso Rotterdam 10 85 m. n.o. Algiers n. Brega. Eumaeus 11 v. Suez n. Aden. Fina Nederland 10 205 m. z. Mekka n. L. Aden. Forest' Lake pass. 10 St. Vincent n. Mena. Forest Town pass. 10 Minicoy n. Kwinana. Friesland KRL 10 590 m. z.z.w. Dakar n. Tema. Gaasterdiik 10 390 m. n.n o. B'muda n. Le Havre Gabonkust 10 50 m. z.w. Finisterre n. Antwerpen Ganymedes 12 te Guayaquil. Geertje Buisman pass. 10 Bougie n. Tripoli. Geestland 10 260 m. n.o. Barbados n. Barbados. Giessenkerk 10 v. Lissabon n. Antwerpen. Graveland 11 v. Puerto Alegre n. Rio Grande. Groote Kerk 10 v. Aden n. Cochin. Guineekust 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Heelsum pass. 10 Gibraltar n. Napels. Heemskerk 10 v. Aden n. Karachi. Helena 12 v. Valparaiso n. Antofagasta. Helicon 10 v. Hamburg n. Bremen. Hersilia 10 100 m. n. Flores n. San Juan. Holendrecht 11 te Baltimore. Irazu 10 880 m. o.z.o. Bermuda n. Londen. Ittersum 10 te Amsterdam. Ivoorkust 12 te Amsterdam. Izalco 11 te Pacasmayo v. Callao. Kabylia 11 te Abadan v. Lourenco Marques. Kalydon 10 te Bonny v. Dakar. Karachi 10 v. Penang n. Colombo. Karimata 10 v. Amsterdam n. Bremen. Karimun 10 v. Barcelona n. Leixoes. Katwijk 10 345 m. w. Walvisbay n. Rotterdam. Keizerswaard 11 v. Curagao n. Punta Cardon. Kelletia 11 v. Aruba n. Freetown. Khasiella 11 v. Amsterdam n. Berre. Kieldrecht pass 12 Kp. Da Gata n. Genua. Kinderdijk 10 v. Coatzacoalcos, 11 te Tampico. Korenia 10 65 m. z.w. Cork n. Stanlow. Kreon 10 700 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam, Kryptos 9 v. Curagao n. New York. Kylix 12 v. Rotterdam n. ëordenhamn. Laertes 10 v. Aden n. Penang. Lemsterkerk 10 dwars Kuria Muria n. Djibouti. Leto 10 330 m. w.z.w. Ouessant n. Brake. Liberiakust 10 420 m. z.o. K. Palmas n. Freetown. Limburg 11 te Port Said verwacht v. Beyrouth. Loppersum 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Lutterkerk 10 te Le Havre v. Marseille. Maron 9 v. Jemerie n. Port Au ^Prince. Maureen 8 v. Jacksonville n. Panamacity. Medon 12 te Barbados verwacht. Meerdrecht pass. 10 Pantellaria n. Ryeka. Memnon 10 v. La Guaira n. Maracaibo. Mentor 10 te Calamata. Merwelloyd 10 te Suez v. Aden. Minos 11 te Amsterdam. Mississippilloyd 10 te Bombay. Moh. Reza Shah 10 80 m. w. Djeddah n. Suez. Moordrecht 10 200 m. n.o. Istanbul n. Venetië. Munttoren 10 45 m. w. Sicilië n. Malta. Musi 10 v. Singapore n. Manokwari. Musilloyd 10 1200 m. n.o. Marques eil. n. Papeete. Mijdrecht 9 v. Mena n. Kawasaki. Naess Commander 10 30 m. z.z.o. The Brothers naar Mena. Naess Lion pass. 10 Suezkanaal n. Coryton. Naess'Tiger 10 v. Nanels n. Banias. Neder-Elbe 10 te Baltimore verw v. Nw. Orleans. Nestor 10 v. Scusse n. Gibraltar. Nieuw Amsterdam 11 v. Montegobay v. Nassau. Noordwijk 10 25 m. z. Wight n. Monrovia. Oberon 10 480 m. w.z.w. Bermuda n. Hamburg. Oldekerk 10 180 m. z.w. Saigon n. Hongkong. Ondina 13 te Mena verwacht v. Suez. Oranje 12 te Amsterdam. Oranjefontein 10 175 m. z.w. Monrovia n. Kaapst. Oranje Nassau 12 te La Guaira. Osiris 12 te Houston. Pacaay 13 te Puerto Barrios verwacht. Palamades 10 v. Barranquilla n. Puerto Lima. Parthenon 10 v. Trinidad te Georgetown. Peperkust 9 v. Rio Binito n. Port Harcourt. Pericles 10 v. Curagao n. Le Havre. Poseidon 10 420 m. z.o. Flores n. Curagao. Prins der Nederlanden 10 180 m. w.z.w. Landsend naar Barbados. Prins Willem George Frederik pass. 10 Bougie naar Tel Aviv. Prins Willem v Oranje 10 v. Hamburg n R'dam. Prins Willem II 10 te Gandia v. Valencia. Prins Willem III 10 te Hamburg v. Gandia. Prins Willem IV 11 te Haifa. Purmerend 9 v. Curagao n. Buenos Aires. Pygmalion 10 te Thessaloniki verwaeht v. Volos. Radja '11 te Amsterdam. Randfontein 12 te Port Elisabeth. Roepat 10 550 m. n.o. Galapagos eil. n. Noumea. Rondo 23 te Rotterdam verwaeht v. Kaapstad. Rossum 10 1200 m. z.z.w. Azoren n. Bergen Nw. Rotterdam 10 te Alexandrië verwaeht v. Athene Rijnkerk 12 v. Port Sudan n. Das eiland. Sarangan 10 v. Manilla n. Singapore. Sarpedon 11 v. Hamburg n. Amsterdam. Schiedijk 10 450 m. o.z.o. Kp. Race n. Rotterdam Seinelloyd 10 v Bremerhaven n. Antwerpen. Senegalkust pass. 10 Ouessant n. Freetown. Sinon 9 540 m. z.z.o. Bermuda n. Amsterdam Skadi 10 20 m. w. Lissabon n. Leith. Sloterkerk 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Socrates 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Solon 9 v. Charleston n. Baltimore. Stad Alkmaar 10 16 m. w.z.w. Goeree n. Marseille. Stad Gouda 10 460 m. z. St. Vincent n. Vitoria. Stad Kampen 10 100 m. z.z.w. St. Vine. n. R'dam Stad Utrecht 10 500 m. w.z.w. Bishoprock naar New York. Statendam 11 v. Nassau n. New York. Steenkerk 12 v. Hongkong n. Kobe. Straat Banka 11 te Kaapstad. Straat Clarence 10 v. Singapore n. Brisbane. Straat Lombok 11 te Adelaide verw. v. Fremantle. Straat Mozambique 10 v. Buenos Aires n. Vitoria Tacana 10 te Puerto Barrios v. Puerto Limon Tahama 10 te Punta Cardon verw. v. Eastham. Tero 10 te Lagos. Theron 10 te Curagao verwaeht v. Cumana. Tweelingen 11 v. Bergen (Noorw.) n. Rotterdam. Triton 10 v. St. John n. Halifax. Utrecht 11 te Bahrein. Van Heemskerck 11 te Port Elisabeth. Van Noort 10 240 m. o.n.o. Singapore n. Lautoka Viana 12 rede Suez. Videna pass. 10 Ras Al Hadd n. Portland Maine. Vivipara pass. .10 Aden n. Mena. Vlieland 10 290 m. o.n.o. Amazone n. Buen. Aires. Waikelo 11 te Basrah. W. A. Jones 10 250 m. z. Socotra n. Philadelphia. Waterland 10 100 mijl z.o. Florianopolis naar Montevideo. Waterman 10 v. Manokwari n. Singapore. Weltevreden 10 v. Bremen n. Hamburg. Westerdam 10 v. New York n. Rotterdam. Wieldrecht 10 85 m. n Dakar n. Sete. Willemstad 10 te Southampton. Witmarsum 10 550 m. o. Bermuda n. Houston Woensdrecht 10 te Banias. Wonogiri 10 te Assab. Wonorato 12 v. Port Alice n. Hongkong Wonosobo 11 te Hamburg. Zafra 10 170 m o.n.o. Ras Fartak n. Suez. Zaria 11 te Thameshaven n. Puerto Miranda. Zuiderkruis 10 v. Kaapstad n. Durban. KLEINE VAART Adara 10 dwars Downsing n. Newcastle. Aerdenhout 10 rede Savona v. Messina. Ank T. 10 15 m w. Bayonne n. Santander. Cheetah 10 250 m. w.n.w. Dakar n Rio de Jan Driebergen 10 20 m. n. Ouessant n. La Spezia. Flores 10 10 m o. Arklow na Barry. Goote 10 te Smalls n. Antwerpen. Gouweborg 11 te Dordrecht verw. v. Bridgewater. Gouwestroom 10 te Cherbourg n. Rouen. Julia Mary 10 te Southend n. Amsterdam. Kaap falga pass 10 JE-7 v. Vestervik n. Z'dam Leendert Broere 10 op Humber n. Birmingham. Lifana 10 te Ryeka v. Triëst. Lucas Bols-1 9 v. Rotterdam te Gent. Maasym N. 10 te Margate n. Rotterdam. Nassauhaven 10 op Schelde n. Rotterdam. Neeltje Broere 10 5 m. w. Kp. Villano n Genua Nero 9 10 m. p o. Terschelling n. Amsterdam. Netta 10 op Humber n. Hull. Oranje 10 te Sunk n Rotterdam. Plato 10 ten aner Benidorme n. Tarragona Thaletas 9 90 m o.z.o. Kreta n Malta. Vijgendam 10 te Dudgeon n. Rotterdam. SLEEPVAART Loire 9 v. Rotterdam n. Las Palmas. Poolzee 10 v. Noordzee te Hoek van Holland. Vier factoren hebben ertoe geleid, dat men het oog op de gemeente Duiven heeft laten vallen. Lening van Wereldbank voor Volta-project De Wereldbank heeft voor het project in de Ghanese rivier de Volta een lening voor de te genwaarde van 47 miljoen dollar beschikbaar j gesteld. Deze lening, die een looptijd heeft van 25 jaar en een rente draagt van 5% percent met inbegrip van 1 percent provisie voor de bijzon dere reserve van de Wereldbank, vormt een on derdeel van een internationaal financieringspro gramma, dat niet alleen de bouw van de dam en het krachtstation mogelijk maakt, maar ook van een aluminiumsmelterij. Aflossing van de lening, die is gewaarborgd door de regering van Ghana, zal beginnen op 15 februari 1968. Reorganisatie Adriaan Honig ln het kader van een reorganisatie welke de directie van de n.v. Oliefabrieken ,,Het Hart" en ,,De Zwaan" v h. Adriaan Honig te Zaandam I wenst door te voeren heeft zij zich voorgenomen I een deel van de perserij te gaan sluiten. Lening tegen inflatie Een groep grote Braziliaanse industrieën heeft j de regering een renteloze lening van 100 miljard cruzeiros (1,6 miljard gulden) aangeboden, die in tien jaar mag worden afgelost. Als tegenpresta tie verlangt de industrie van de regering, dat zij zich verplicht in 1962 geen nieuw papiergeld in omloop «e brengen. Dit voorstel, waarvan het voornaamste doel is de bestrijding van de infla tie ontstaan door het aftreden van president Quadros, maakt deel uit van een plan van de Braziliaanse federatie van industrieën, opgesteld i onder het motto „operatie van vertrouwen". Amstleven richt beleggingsmaatschappij op Amstleven, Amsterdamse Maatschappij van Levensverzekering n.v. heeft opgericht Amst leven Beleggingsmaatschappij n.v. Van het maat schappelijk kapitaal ad 5 miljoen, verdeeld in 5000 aandelen van 1000, zijn 1000 aandelen ge plaatst. De nieuwe n.v. beoogt onder meer het beleggen en beheren van gelden en wel uitslui tend of nagenoeg uitsluitend door de verkrijging, het bezit, het beheer en de vervreemding van effecten. Het Duitse persbureau DPA weet te I melden, dat het Nederlandse bedrijf „De Kruithoorn" in 's-Hertogenbosch van de Westduitse „Luftwaffe" een order heeft ontvangen voor het leveren van munitie tot I een waarde van 55 miljoen mark. Het zou hier gaan om een partij munitie I voor de boordwapens van de Starfighter- straaljagers, die zoals bekend, gemeen- schappelijk door België, Duitsland en Ne derland worden gebouwd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U ".on. Olie131,40-131,70 gl ƒ131,20 Philips 957961 gl 960 Unilever 189,60 Hoogovens 780783 gl

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9