Proteststaking legt in Parijs het openbare leven volkomen lam Stilzwijgende demonstratie verliep zonder incidenten m m SMRlips m1' af Washington voelt niets voor een topconferentie in maart Storm maakte slachtoffers en richtte veel schade aan HET WEER m0m0wy- !v- VAH0 Robert Kennedy bij Soekarno mm Daken werden van huizen gerukt; groot schip in Merwede gezonken Nog niemand met 13 punten in toto 111111 WITTE KRUIS x ddichte Keurslagerij BUTTER DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 13 FEBRUARI 196. 700 arrestanten na de aanslag op Soekarno Benarde positie Het woord is aan Müü msMmsmmisr m- 11»M 0 %?■- 00 iir n Buiig Britten: Voorzichtig Eerlijk voor beter!! nu ie ixixwij tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen,.etc. In de krant van heden: 2 2 2 3 3 4 4 5 6 6 7 7 9 9 9 11 REGEN- EN TWEEDJASSEN UTTER IEDT 'T EXTRA BERICHT ESTE Varkensvleesweek WOENSDAG GEHAKTDAG 47e JAARGANG NUMMER 85 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DJAKARTA (AP) De Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy, die een zesdaags bezoek aan Indonesië brengt, heeft tegen president Soekarno gezegd, dat de V.S. achter de schermen alles hebben gedaan wat in hun vermogen lag om een politieke oplossing van het geschil met Ne derland over westelijk Nieuw-Guinea te bevorderen. Een zegsman van de Ameri kaanse Ambassade deelde mee, dat Ken nedy tijdens een lunch met Soekarno, die twee uur duurde, met nadruk te kennen heeft gegeven dat Amerika „grote belang stelling koestert voor het geschil en een vreedzame oplossing ervan wenst". De opmerkingen van Kennedy vormden de basis van een mondelinge boodschap, die hij namens zijn broer, president John Kennedy, aan Soekarno overbracht, aldus de zegsman. Kennedy's drukke agenda voor vandaag bevatte afspraken met Soekarno, Soeban- drio, Nasoetion, procureur-generaal Goe- nawan en met Roeslan Abdoel Ghani, ad viseur van Soekarno. De zegsman van de ambassade deelde mee, dat Kennedy's gesprekken louter van informatieve aard zijn en dat hij geen voorstellen of suggesties zal doen ter op lossing van de vele Indonesische proble men. In zijn gesprek met Soekarno deed Ro bert Kennedy, sprekend namens de presi dent der V.S., duidelijk uitkomen hoezeer Washington oog heeft voor de pogingen der Indonesische leiders hun land econo misch tot ontwikkeling te brengen en voor spoed voor de gehele bevolking te bewerk stelligen. Met nadruk verklaarde hij dat de Verenigde Staten de vriend zijn van beide landen die bij het geschil om Nieuw- Guinea betrokken zijn. Sjahruddin, de leider van de Kbiti, de grootste niet-communistische vakbond, verklaarde de campagne van zijn regering tot herkrijging van westelijk Nieuw Guinea te steunen. Hij hoopte dat de VS de Indonesische aanspraken op West-Irian zullen steunen en bracht tevens de kwestie ter sprake van het Nederlandse charter vliegtuig dat gebruik had mogen maken van Amerikaanse vliegvelden in de grote oceaan. Djakarta (Reuter) Op Java zijn 700 mensen in arrest in verband met de po ging van vorige maand om president Soe karno te vermoorden. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen bevinden 40 belang rijke politici zich in Tjipajoeng, 70 km. van Djakarta, in arrest. Tot hen behoort oud-premier Soetan Sjahrir en een aantal oud-ministers. De zware westerstorm had gisteren het haventje van Monnikendam leeg geblazen, zodat een schipper zijn scheepje op het droge kreeg. (Van onze correspondent) PARIJS. Wanneer de dag van van daag in Parijs in dezelfde rust als die van gisteren verloopt, zal men vanavond met een zucht van verlichting kunnen vaststellen, dat de manifestaties en sta kingen ter herdenking van de acht slachtoffers, die vorige week bij andere anti-O.A.S.-demonstraties gevallen zijn, tenminste geen nieuwe doden en gewon den en zelfs nauwelijks incidenten of wanklanken hebben opgeleverd. Van morgen heeft wel het volledige maat schappelijke leven weer goeddeels plat gelegen. Treinen, metro's en autobussen stonden stil, het gas en de elektriciteit functioneerden evenmin en in Parijs.zijn de gehele dag geen kranten verschenen. De radio zond de halve dag een non stop-programma van grammofoonplaten uit De generale repetitie van gisteren, waar van de socialisten de regie voornamelijk in handen hadden, is bijzonder rustig ver lopen. Toegegeven moet worden, dat de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey alle voorzorgen had genomen om te voorkomen dat de bloedige gebeurtenis sen van vorige week zich zou herhalen. Weliswaar hadden een vijftig- a zestigdui zend Parijzenaars, onder wie verschillende linkse leiders als Mendès-France, Depreux en Claude Bourdet, het ministeriële ver bod tot demonstreren in de wind geslagen, doch doordat anderzijds de veiligheidstroe pen, die nogmaals met een vijfduizend man waren versterkt, zodat voor elke ma nifestant gemiddeld een politie-agent aan wezig was, zich stipt aan hun orders van verdraagzaamheid gehouden hebben, kon de hele betoging zich in de geest van een waardig, indrukwekken.d stilzwijgend pro test tegen fascistisch en politieel geweld voltrekken. Vanaf de gevel van de Arbeidsbeurs vlak bij de Place de la République, waar de acht slachtoffers lagen opgebaard, woei een enorme zwarte rouw-voile in de grim mige avondwind. Alle cafés en winkels in de buurt waren gesloten. De ijzeren rol luiken waren neergelaten. Door alle boulevards die leiden naar het plein van de republiek, dat door de orga nisatoren als plaats van samenkomst ge kozen was, met ettelijke kordons zwaar gewapende gardisten af te zetten, kon niet een betoger het historische monument be reiken. Wél was toegestaan, dat groepen demonstranten zich naar het oorlogsmonu menten begaven in de verschillende ar rondissementen, waar die formaties zich echter spoedig ontbonden. Op een gegeven ogenblik begon een groep betogers de Marseillaise te zingen, Een trekker met oplegger van twintig ton is op de nieuwe Velserweg in Amsterdam van de weg geraakt en in het water van het opgespoten land voor het westelijk industrieterrein van de hoofdstad beland. De chauf feur en de bijrijder, de 28-jarige B. van der Hoven uit Breukelen en de 26-jarige P. Koolstra uit Vleuten, werden gewond. De chauffeur werd het eerst gered. Het duurde drie kwartier, eer de bijrijder uit Zijn be narde positie werd bevrijd. Al die tijd heeft men zijm hoofd boven water moeten houden. Foto: De bijrijder (zie pijl) wordt de dijk opgedragen. Talleyrand: Om iemand goed te leren kennen moet men zowel zijn stem als zijn ge laat bestuderen en weten hoe groot zijn talent tot acteren is. HOSPITAALKERKSCHIP BINNEN Het hospitaalkerkschip „De Hoop' is vanmorgen om halftwaalf IJmuiden bin nengelopen. Het schip is doorgevaren naar Amsterdam. hetgeen gepaard ging met, kreten als O.A.S.-moordenaars en het fascisme zal niet overwinnen. Andere demonstranten overstemden deze laatste door de com munisten gebruikte leuze onmiddellijk door een afkeurend boe-geroep. Binnen het uur na het begin van de be toging konden alle wijken rond de Place de la République, die de hele dag waren af gezet geweest, voor het verkeer worden vrijgegeven, 's Morgens had de regering, die reden beweerde te hebben de aankomst van fascistische provocateurs te vrezen, ook de stations en toegangswegen tot Pa rijs streng laten bewaken, waarbij zich echter evenmin incidenten hebben voor gedaan. Gebleken is, zo mag de slotsom luiden, dat met wat zelfbeheersing van beide zijden en in het bijzonder van de kant van de politie, een massale demon stratie tegen het dreigende fascisme geen enkel gevaar voor de orde behoeft op te leveren. Het zou daarom zeker wel zo verstandig van de regering zijn, de para doxale maatregel stilzwijgend op te hef fen, waardoor het de Parijzenaars officieel nog altijd verboden is publiekelijk te pro testeren tegen de O.A.S., die het staats hoofd en de ministers zelf niettemin om beurten als acuut gevaar voor de republiek aan de schandpaal plegen te nagelen. Op heffing van dat verbod zou de regering bo vendien misschien nog kunnen schoonwas sen van de verdenking van dubbelspel, die anders wel op haar moet blijven rusten. Ondertussen heeft de O.A.S. ten koste van een achttal gewonden en zeer grote schade afgelopen nacht haar onzalige ac tie voortgezet door in verschillende delen van Parijs zeven kneedbommen te doen ontploffen. r ,r. WASHINGTON. - Washington voelt weinig voor aanvaarding van Kroesjtsjevs voorstel tot een topconferentie half maart. In een radio-interview verwierp gister avond de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, dit voorstel maar hij hield de deur nog open voor een tapgesprek later in dit jaar. Officiéél heeft Amerika echter nog niet gereageerd op Kroesjtsjevs verrassende voorstel woord tof een topconferentie. Het antwoorc de diverse andere staten geëindigd is. zal moeten wachten tot het overleg met rdvr'tjmSSÜ»*.. Maar de kern van de Amerikaanse reac tie is door de woorden van Rusk reeds dui delijk geworden. Washington voelt er het meest voor vriendelijk doch ietwat koel te reageren op de demonstratieve en onstui mige avances, die het Kremlin in deze pe riode maakt. Toen Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, kort geleden plotseling naar de Sovjet-Unie werd uitgenodigd, antwoordde men: thans is het niet mogelijk, doch graag bij eei andere gelegenheid. Een dergelijk ant woord kan men dus thans opnieuw ver wachten. Amerika's standpunt, dat een topconfe rentie alleen nut heeft indien van tevoren een grote mate van overeenstemming is bereikt, is niet veranderd toen de nieuwe regering aan het bewind kwam. Kroesjt- sjev weet dit en kon daarom niet verwach ten dat zijn suggestie zou worden aan vaard. Waarom hij haar dan toch heeft gedaan? In Washington is men het sterkst geneigd Kroesjtsjevs voorstel te zien als een diplo matieke propagandazet en niet aft een se rieus plan. Men put zich in allerlei ver onderstellingen uit. Probeert Kroesjtsjev het op die manier nog moeilijker te maken voor Kennedy om de kernproeven te her vatten? Wil hij verdeeldheid zaaien onder de westerse bondgenoten? Geheel zeker is niemand over de ware redenen van Kroesjtsjevs initiatief. De Rus sische leider heeft zijn eigen moeilijkhe den, die van invloed kunnen zijn op zijn acties. Te Washington sluit men de moge lijkheid niet geheel uit dat Kroesjtsjev zejf naar Genève zal komen of de suggestie nu wordt aangenomen of niet. Al die onzekerheid verandert echter niets aan de Amerikaanse overtuiging, dat een topconferentie vóór midden maart niet de gelijk kan worden voorbereid Voor acht tien regeringsleiders is bovendieh geen plaats op het hoogste platform. Washing ton wil echter in deze periode van onmis- Verwachting tot mórgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan regen- sneeuw- of hagel buien. Krachtige tot harde wind, aan de kust nog storm tussen noordwest en noord. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De zware storm die gisteren en van nacht met windkracht tien over ons land is gegaan, heeft zowel op zee, als op de binnenwateren en op het land schade aangericht en slachtoffers gemaakt. In Tweede Exloërmond is, zoals wij gisteren reeds berichtten, een jongen met zijn fiets in een kanaal gewaaid en verdronken. In Dedemsvaart is de 40- jarige ongehuwde kantoorbediende F. Kieft door een vrachtauto overreden en om het leven gekomen, nadat hij door een hevige rukwind de macht over het stuur van zijn bromfiets had ver loren. Het is vrijwel zeker, dat gistermorgen op de Merwede tussen Dordrecht en Papendrecht de 34-jarige schipper A. Zuiderhoek van het zandschip „Twee Gebroeders" uit Gouderak, overboord is geslagen en verdronken, 's Middags werd zijn schip onbemand met draaien de motoren aangetroffen. Eveneens op de Merwede, tussen Har- dinxveld en Werkendam is gistermiddag de met 2500 ton erts geladen „Vulkaan VI gezonken. Het schip was van Rotterdam onderweg naar het Ruhrgebied en had vijf volwassenen en twee kinderen aan boord, die allen zijn gered. De „Vulkaan VI" voer midden op de rivier. Terwijl men druk bezig was de luiken te sluiten omdat het schip water binnen kreeg, sloeg de „Vulkaan" vol en zonk zeer snel. De op varenden konden nog net in een roeiboot stappen en werden opgepikt door de veer pont van Werkendam. (Vervolg op pag. 2 onder: „Storm") kenbare hofmakerij de Russische premier beslist niet voor het hoofd stoten. Vandaar het antwoord: nu niet, maar misschien la ter. Men wenst concrete bewijzen van zijn wil tot samenwerking. En er is geen bete re gelegenheid om die te tonen dan op de conferentie inzake de ontwapening. Zouden daar concrete resultaten mogelijk blijken, dan zouden 's werelds topfiguren een bete re reden voor een bijeenkomst hebben dan thans. Avances passen beter in mei dan in februari. LONDEN De Britse regering heeft geadviseerd Kroesjtsjevs voorstel voor een achttienmogendhedenconferentie over ont wapening te verwerpen, hoewel Londen de mogelijkheid wil openlaten voor een top ontmoeting in mei of juni. Eerst zal name lijk op lager niveau dienen te worden na gegaan of een conferentie kans van slagen heeft. In Londen overheerst het gevoel dat gezien zijn plotselinge koersveranderingen in het verleden, er voorzichtigheid gebo den is. De afgelasting van de Sovjet-vluchten in de westelijke luchtcórridors naar Ber lijn is bijvoorbeeld niet meer dan de in trekking van een dreigement en geen werkelijk positief gebaar. Grondig zal moeten worden nagegaan of Kroesjtsjevs jongste voorstel wel een bewijs van op rechtheid is of dat hij slechts een aas op tafel gooit, zo merkte de Daily Mail op. Kroestsjev moet er vrijwel zeker van zijn geweest, dat zijn achttien landenvoor- stel zou worden verworpen, omdat dit in het verleden reeds het geval was. Een verdeelde commissie van achttien heeft weinig waarde, maar een weigering be tekent propaganda voor Kroesjtsjev. Hij hoopt misschien ook dat Engeland en de Verenigde Staten hun kernproeven niet zullen beginnen terwijl zijn voorstel aan de orde is. Desalniettemin is er altijd een kans dat Kroesjtsjevs aanbiedingen eerlijk zijn en daarom kunnen zij niet worden genegeerd De eerste officiële reactie in Londen was dat het voorstel onrealistisch is. Erkend werd echter dat de toon van Kroesjtsjevs brief aan Macmillan en Kennedy gema tigd is en waard is zorgvuldig te worden bestudeerd. De brief werd in officiële kringen beschreven als een ernstig diplo matiek stuk met een constructief en za kelijk doel. De brief was een antwoord op het voorstel aan Kroesjtsjev van Macmil lan eh Kennedy voor een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken. Het ziet ernaar uit, dat geen enkele deel nemer aan de sporttoto van zondag alle wedstrijden goed heeft voorspeld. Van ochtend had zich nog steeds niemand met 13 punten gemeld. Voor de tweede prijs hebben zich thans 7 personen gemeld. In verband met de vele gelijke spelen die zondag zijn voorgekomen hebben zich reeds 2600 gegadigden gemeld voor de extra-prijs. Advertentie Advertentie A PIJNSTILLER Weerrapporten 1, Agenda van IJmond en Haarlem Uit het binnenland Op de Praatstoel Buitenlands nieuws Horen en Zien Kunst Topsy Uit stad en omgeving 5, In de Vishal en op zee Feuilleton Panda en andere beeldverhalen. Economisch nieuws Beurs Scheepsberichten Sport Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM ;TEL. 13439 lEIDSËSTRA'AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM-TEL. 223546 Advertentie B CARBONADE, 500 gram 1.78 MAGERE VARKENSLAPPEN, 500 gram 2.58 VARKENSROLLADE, 500 gram 2.58 VERSE BRAADWORST, 500 gram 1.58 Echte geurige SLAGERSHAM, 150 gram 59 ct Ons prima vleesgehakt kost dan slechts 1.58 per 500 gram zakje kruiden KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1