Premier Adoela gaat deze zomer naar de Sovjet-Unie Fanfani's hoofdprobleem wordt verdeling der portefeuilles Westduitse voetganger weigert zich aan rood licht te storen Chefarine ,4 WERELDNIEUWS Kongolees parlement steunt de regering in de zaak-Gizenga Geen conferentie tussen Franco en Salazar Stuka's op Neurenbergse speelgoedbeurs raatótoel ,VOST SPA Vier middelen ie zamen werken krachtiger de fijne Franse keeipastiile v ontsmet-verzacht verfrist Importartikel uit de Verenigde Staten Een Cubaanse gevangenis de Bron van rapport tegen Nenni achterhaald Aantasting van de menselijke waardigheid, zegt Hey Maria Storm Glenns ruimtevlucht hangt nu van het weer af De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen krachtiger bij de bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiligerwant één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BRUSSEL (Reuter) De premier van de centrale Kongolese regering, Adoela, heeft een uitnodiging aanvaard voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie in de zomer van dit jaar. Dit werd gisteren door het Kongolese persbureau ACP in Brussel bekendgemaakt. Adoela had de uitnodi ging gekregen bij een bezoek dat hij vo rige week gedurende zijn verblijf in New- York aan de Sovjetrussische delegatielei der bij de UNO, Zorin, heeft gebracht. Het Kongolese parlement sprak gisteren met 76 tegen tien stemmen, zijn vertrou wen uit in de wijze, waarop de centrale regering de zaak-Gizenga behandelt. De afgezette vice-premier Antoine Gi- zenga is, als bekend, gearresteerd, nadat hij, na langdurig aandringen der centrale regering, uit zijn bolwerk Stanleystad in Leopoldstad was teruggekeerd. Hij wordt er van beschuldigd te hebben gepoogd de oostprovincie aan het gezag van de cen trale autoriteiten te onttrekken. Vóór de stemming had premier Adoela in een hartstochtelijk betoog de verzeke ring gegeven dat zijn regering Gizenga niet van het leven zou beroven. Adoela liet een buidel zien, waarin zich 800.000 Kongolese frank (ruim f 57.000) bevond, waarmee Gizenga had gepoogd zijn vrij heid te herkrijgen, toen hij door militai ren van het centrale leger in Leopoldstad gevangen was gezet. De stemming, waarbij de regering-Adoe- la het vertrouwen van de kamer kreeg, was vooraf gegaan door een langddrig debat, waarin de aanhangers van Gizenga eisten dat de voormalige vice-premier on verwijld op vrije voeten zou worden ge steld. Deze aanhangers verklaarden dat Gizenga op een eiland in de monding van de rivier de Kongo wordt vastgehouden en niet in de Kongolese badplaats Noanda, zoals door de centrale regering is meege deeld. De aanhangers van Adoela voerden aan, Advertentie MADRID, (AP) Woordvoerders van de Spaanse ministeries van Buitenlandse Zaken en Voorlichting hebben berichten ontkend dat het Spaanse staatshoofd ge neraal Francisco Franco, en de Portugeese premier Oliveira Salazar binnenkort een bijeenkomst zullen houden in het Spaanse stadje Ciudad Rodrigo om te spreken over de grondslagen voor een mogelijke fede ratie tussen de twee landen. De woord voerders noemden deze berichten onge grond. dat uit het door de premier overgelegde bewijsmateriaal blijkt dat Gizenga „op he terdaad betrapt is bij het plegen van een strafbaar feit", hetgeen hem van zijn par lementaire onschendbaarheid zou bero ven. Adoela verklaarde nog, dat behalve ook andere, in de Sovjet-Unie vervaardig de wapens in de bagage van Gizenga wa ren aangetroffen. Hij liet deze wapens ech ter niet zien. De premier toonde wel spe ren, knuppels, bijlen, bogen en pijlen die waren afgenomen van aanhangers van Gizenga, die hun leider kwamen begroe ten, toen deze op het vliegveld van Leo poldstad was aangekomen. Er ontstond beroering in de kamer, toen. een afgevaardigde van de partij der Afrikaanse saamhorigheid, die Gizenga vroeger heeft gesteund, de beschuldiging uitte dat een andere volksvertegenwoor diger de voormalige vice-premier voor geld had willen vermoorden. NEURENBERG (AP) Speelgoed-Stu- kas, die als twee druppels water lijken op de oude duikbommenwerpers van de Luftwaffe, die in de tweede wereldoorlog Rotterdam en Warschau met de grond gelijk maakten, hebben hun debuut ge maakt op de speelgoedbeurs van Neu renberg. Oorlogsspeelgoed, dat eens krachtens het na-oorlogse geallieerde heropvoedings programma verboden was, heeft in West Duitsland nog steeds een beperkte mar.ct, maar de laatste jaren valt er een duide lijke opgaande lijn in de omzetten te con stateren. De meeste Westduitse fabrikanten hebben nog steeds geen belangstelling van de wedloop om de miniatuurbewapening De Westduitse peurs oefent vrijwel eenstem mig critiek op het oorlogsspeelgoed. De Stuka is een Amerikaans importar tiekel. Een Britse firma biedt een leger onbreekbare speelgoedsoldaatjes aan en het kernkanon, geleide projectielen, als mede een aantal tankmodellen komen eveneens uit het buitenland in een poging om de Westduitse markt te veroveren. Naar de beurs te oordelen gaat de groot se belangstelling echter uit naar cowboy- pakken en automodellen tot ingewikkelde speelgoedtreinen. Aan de beurs wordt deelgenomen door duizend Westduitse en buitenlandse firma's. Deze opnamen zijn. gemaakt in Fort Cabana, een grote gevangenis voor politieke gevangenen op het eiland Óuba. Ze zijn gemaakt door de voor malige luitenant van het Cubaanse leger Hiram Gonzales, die dertien maanden in het fort opgesloten heeft gezeten. Hij heeft de foto's gemaakt met een miniatuurcamera. De op namen heeft hij na zijn vrijlating uit het land gesmokkeld. Men ziet een propvolle cel met mannen, die op hun rug een P(olitiek) dragen, een cel met broodmagere kinderen, die niet ouder zijn dan vijftien jaar en een uitge mergelde man, die tegen de tralies van zijn cel rust. Advertentie Kapperstaai (Van onze correspondent) ROME De besprekingen van Fanfani hebben" j^den" 'verrassingen feebracht en na een onderhoud met de kabinetsformateur heeft zowel Moro, secretaris van de chris ten-democratische partij als Reale, secre taris van de republikeinse partij, als ook Saragat en tenslotte Nenni verklaard, dat alles gunstig verloopt. Het schijnt dus dat er geen overgrote moeilijkheden zijn over het programma van de toekomstige Itali aanse regering. Moeilijker lijkt de verde ling van de portefeuilles, waarvan er in ieder geval drie aan de sociaal-democra ten en twee of drie aan de republikeinen zullen komen. Naar verluidt zou de linker vleugel van de christen-democratische par tij aan Moro een ljjst hebben doen toe komen vanoud-ministers die men in de nieuwe regering niet wenst opgenomen te zien. Op die lijst komen, zoals vanzelf spreekt, de namen voor van Scelba, An- dreotti, Gonella en Spataro. Het is ons gelukt te achterhalen wat er zich verbergt achter het z.g. rapport van de geheime commissie die zich op last van Kroesjtsjev naar Italië had begeven. Enkele dagen geleden hebben wij bericht dat de tekst van dat rapport onder de ti tel: „De socialistische partij wordt ge subsidieerd door Moskou" was verschenen in een avondblad en in een paar min of meer fascistische periodieken. Wij hebben toen reeds onze twijfel geuit aan de echt heid van dat document. Thans is gebleken dat men hier inderdaad te doen heeft met een geheim rapport, maar het werd uitge bracht m januari 1958. De aanstaande ver kiezingen waarop in het rapport wordt ge zinspeeld. zijn niet die van 1963 maar die van 1958. Bovendien is het rapport op ver schillende punten vervalst en zijn er stuk ken aan toegevoegd. Het is jaren geleden gepubliceerd in het Franse blad, „Est - Ouest", maar de Italiaanse tekst die ons thans wordt voorgelegd is aangevuld met bijzonderheden die de bedoeling hebben de socialistische partij in een bijzonder slecht daglicht te stellen. De publikatie van dat rapport en dan nog vervalst en zonder opgave van de datum is natuurlijk bij uitstek geschikt om de lezer te misleiden. Hoeveel immers is er sinds 1958 in Italië niet veranderd? De christen-democraten zijn bezig te on derhandelen met Nenni en hier is een pa pier waarin te lezen staat dat Nenni geld zal ontvangen uit Moskou en dat hij voor nemens is onmiddellijk na de aanstaande verkiezingen dat betekent dus voor de argeloze lezer in 1963 te gaan samen werken met de communisten om op die mier de klerikale partij te ondermij- Hoe is zoiets mogelijk? Wij laten het oor deel over zulk een wijze van voorlichting der publieke opinie aan onze lezers over. Het meest verbijsterende en bedroevende is wel, dat ook een heel belangrijke krant de misleidende tekst heeft afgedrukt. Het gaat hier om de Corriere Delia Sera, een maal, namelijk vóór het fascistische tijd perk, een der toonaangevende grote dag bladen van Europa en nog altijd het be langrijkste dagblad van Milaan en een krant die een naam te verliezen heeft. De Corriere is het orgaan van de meest con servatieve, Milanese industriëlen en dë re dactie is zeer sterk gekant tegen de ope ning naar links. Dat is natuurlijk haar goed recht. Maar dat een krant van die stan ding zich vernedert tot dergelijke trucjes; die wij alleen van fascistische schendblaad jes kunnen verwachten, is een bewijs hoe veel er mis is in Italië. Er woont in onze nederzetting bij de zee een kapper die het grootste deel van zijn in komsten in de naastbijzijnde stad ver dient. In zijn vrije tijd stelt hij zich echter steeds gaarne beschikbaar voor het on derhouden van het hoofdhaar der ingeze tenen van zijn woonplaats. Op deze wijze geniet hij een aardige bijverdienste en zorgt hij bovendien voor een vlotte ver spreiding van wetenswaardigheden omtrent de min of meer intieme gewoonten, ver houdingen en belevenissen van zijn dorps genoten. Hij is een langbenige, magere, enigszins kaalhoofdige man, die gedurende zijn behandelingen de conversatie even zwierig voert als de schaar. Nu hebben wij onlangs nieuwe overbu ren gekregen, die naar hun uiterlijk te oordelen door de natuur nogal slordig uit ruw hout geconstrueerd zijn. Dat ook hun binnenwerk niet al te fijn geschaafd moet zijn, is ons alras gebleken uit de nieuwe woordenschat van onze jongste dochter die met hun kroost speelt. Ze heeft ons ove rigens op onze vermaningen troostend toe gevoegd dat ze de krachtigste zo snel aan geleerde termen voor buitenshuis in reser ve houdt. En verder is ze van mening dat wij op dat gebied nergens tegen kunnen. Tot voor kort beperkte onze kennis van zaken omtrent de buren zich tot de zojuist genoemde waarnemingen. Sinds het laatste bezoek van de kapper echter zijn we niet alleen uitvoerig ingelichte, maar ook ge waarschuwde mensen. En waar ik degeen was die hij, om in zijn eigen terminologie te blijven, coifferen moest, werd ik het eerst deelgenoot gemaakt van zijn zorgen aangaande ons welzijn. Hij had me nog maar nauwelijks onder handen of hij be gon kuchend en hummend te informeren of we wel wisten wat voor lui tegenover ons waren komen wonen. Uit mijn ant woord moest hem duidelijk zijn geworden dat ik me totaal niet bewust was van het gevaar dat boven mijn hoofd hing. Terwijl hij bedrijvig heen en weer schui felde, vertelde hij me dat hij er de man niet naar was (zoals mij zonder twijfel bekend zou zijnom kwaad te spreken over zijn medemensen. Hij hield het echter wel voor zijn plicht, fatsoenlijke mensen te waarschuwen voor eventuele onaange naamheden. Na deze uitlating kreeg ik een stootje tegen m'n kruin en verzocht hij me 't hoofd even voorover te houden, opdat hij het achterhaar behoorlijk in de vorm zou kunnen knippen. Hij liet de schaar een paar keer gevaarlijk dicht langs mijn oren open en dicht flitsen, gaf met zijn wijsvinger een opwaartse duw tegen mijn kin en zette ondertussen zijn relaas voort. Hij had vroeger met dat stel in één straat gewoond, dus hij wist waarover hij sprak. En hij wou ook niet direct 't ergste van de mensen zeggen, want die man, dat ging nog wel. Die was alleen een luilak en een doetje maar zij! Als ik even tueel van plan was omgang met haar te hebben, moest ik van tevoren weten wie ik over de vloer zou krijgen. Wat die vloer betreft kon ik hem dadelijk geruststellend antwoorden dat er bij mij niet de minste neiging bestond hem door mijn burvrouw te latéh Veitedén. Dat had-ie dan ook eigen lijk wel gedacht, maar toch, het was bé ter d&t-ia-het me zei. Er was geen man- veilig voor d'r. Nee, er viel niet om te lachen, ze was een gevaar, ook al was ze dan niet direct een crème passionel. Ik heb hem maar niet gevraagd of zijn informatie op persoonlijke ervaring geba seerd was en hem, vriendelijk dankend, verzekerd dat ik op m'n hoede zoup zijn. Voor mijzelf ben ik na dit gesprek na tuurlijk van één ding overtuigd. Wat voor middelen ik in de toekomst ook aanschaf fen mag ter verhoging mijner aantrekke lijkheden een crème passionnel komt bij mij niet in huis. Advertentie HAMBURG (AP) De zestigjarige Al- win Hey had er eindelijk genoeg van. Al te vaak had hij gedwee gewacht, tot het voetgangerslicht groen werd. Hij overtuig de zich er van, dat geen auto in zicht was en stak over recht in de armen van een agent. „Hebt u het rode licht niet gezien?" vroeg de agent. „Zeker", antwoordde Hey, „maar als er geen auto in de buurt is, is het je rein ste waanzin, je aan een automaat te sto ren". Dit gesprek, dat verleden jaar op een avond werd gevoerd bij een oversteek plaats te Hamburg, is uitgegroeid tot een zaak waaraan in West-Duitsland grote pu bliciteit is gegeven en die Hey wil door zetten tot voor de Westduitse Hoge Raad. De agent gaf hem een bekeuring, maar hij weigerde de hem opgelegde boete van acht mark te betalen. De zaak kwam voor de rechtbank en de officier van justitie be toogde, dat Hey de wet had overtreden op dezelfde wijze als een autobestuurder, die door een licht rijdt. Hey wierp echter te gen: „De agent kan getuigen, dat er geen auto in zicht was. Ik heb dus niemands recht geweld aangedaan en zelfs mijzelf niet in gevaar gebracht. Als een voetgan ger een straat niet mag oversteken als het licht rood is, vind ik dit een aantasting van de menselijke waardigheid en vol gens artikel 1 van de Westduitse grond wet is de menselijke waardigheid onaan tastbaar". CAPE CANAVERAL (Reuter-AP) Het slechtste weer van de hele winter in het midden van de Atlantische Oceaan maakt het twijfelachtig of de ruimtevlucht van John Glenn jr. morgen kan doorgaan. Het weerbericht meldt dat in het gebied tussen de Bermuda-eilanden en het midden van detAtlantische Oceaan waar de cap sule van Glenn na een of meer omwente lingen zal moeten neerkomen harde winden waaien en de zee hol staat. De weersatelliet Tiros IV die gelanceerd werd na de uitgestelde vlucht van Glenn seint regelmatig allerhande meteorologische ge gevens naar de aarde. De aftelling voor de lancering van de Atlasraket zal vandaag beginnen, zo heeft het Amerikaanse bureau voor de ruimte' vaart meegedeeld. De voorbereidingen voor de lancering gaan gewoon door. De rechter, die hem goed gezind was. gaf toe, dat Hey geen verkeersmisdadiger was, doch alleen de verkeersdiscipline had veronachtzaamd. Hij verminderde de boe te tot vijf mark. Maar Hey was daarmee niet tevreden. „Men mag mij niet dwingen, mijn doen en laten te laten voorschrijven door een redeloos mechanisme," hield hij vol. Hij ging in beroep, de kranten publiceer den berichten over de zaak en Hey heeft uit het gehele land bewijzen van instem ming ontvangen. Hey is bereid de zaak uit te vechten. Hij is een welgesteld za kenman en acht zich in staat, een lang durige strijd voor gerechtelijke instanties vol te houden. „Zo nodig breng ik de zaak voor de Hoge Raad," zei hij tegen een verslaggever, „Ik ben van mening, dat zij voor ons alleen van wezenlijk belang is. Het gaat erom, of wij burgers zijn of niet meer dan onderdanen." zonder de maag van streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 J Voor één dollar. De Amerikaan senator Howard W. Cannon heeft verklaard dat ook de vijanden van de V.S. voor de prijs van een dollar militaire geheimen kunnen kopen, die aan Amerikaanse se natoren onder geheimhouding zijn mee gedeeld. Cannon is lid van de senaats commissie voor de strijdkrachten. Hij heeft het departement van defensie be schuldigd van politieke zwendel omdat het de commissie op de hoogte heeft ge steld van militaire plannen, die ook in een boodschap aan het Huis van Afge vaardigden staan, die samen met de staatsbegroting te koop is. „Safari" ontploft. Naar in Nairobi is be kendgemaakt is een „Safari"-ballon met drie inzittenden boven bebost gebied in Noord-Tanganjika ontploft en neerge stort. Een groep redders heeft de in zittenden, allen Britten, ongedeerd aan getroffen. De ballon werd gebruikt woor het maken van luchtfoto's. Niet genoeg. De vrije democratische par tij van West-Duitsland heeft aangedron gen op een westelijk initiatief om een vredesverdrag met de Sovjet-Unie voor geheel Duitsland te sluiten. „Het is niet genoeg om te zeggen „de muur moet weg", aldus de partijleider, Erich Men de. tijdens een bijeenkomst in Berlijn van de nationale commissie en leden van het parlement. Gratie voor neger. De 22 jaar oude neger- stddent Bertrand J. Howk, die op 13 juli 1960 een blanke medestudente in de bibliotheek van de Califomische univer siteit met enkele revolverschoten van het leven beroofde, heeft drie dagen voor zijn executie in de gaskamer gra tie gekregen van gouverneur Edmond G. Brown. Het vonnis is omgezet in le venslange gevangenisstraf omdat Howk sinds zijn kinderjaren blijkbaar geestes ziek is geweest. Voor drie ton. Een inbrekersbende heeft vannacht in Londen de safe van een handelaar in munten en goud gekraakt en voor een waarde van ruim 300.000 gulden gestolen. De bende had het uit sluitend op gouden munten voorzien. Ze namen zowel stukken mee uit de zesde eeuw voor onze jaartelling als moderne gouden munten. De handelaar acht de kans dat de munten worden teruggevon den, zeer klein. Die zitten al in de smelt- pot. Eens wat anders. Perschef van het Witte Huis Pierre Salinger heeft meegedeeld dat binnenkort begonnen zal worden met maandelijkse rondreizen door de V.S. voor buitenlandse correspondenten ten einde de verslaggevers kennis te laten maken met het Amerika buiten New York en Washington Volgende maand al de eerste reis worden gehouden. f

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3