Onenigheid in Bonn over! het buitenlands beleid Massale begrafenisstoet trok door het oosten van Parijs Kwart miljoen Parijzenaars protesteerden waardig i HET WEER mwÊi 4$ Liberaal Mende wil ambassadeur Krotl\ met Kroesjtsjev laten onderhandelen Militairen mogen in burger reizen naar Nieuw-Guinea Officier van Justitie wegens ernstige beleids fouten berispt Glenns ruimtevlucht tot morgen uitgesteld „Soekarno en Robert Kennedy willen oplossing op korte termijn" Mr. De Gou hield zich aan duidelijke wenk van de regering Acht sleepboten bieden hulp aan twee schepen op de Noordzee éee MORRIS"êefore you êuy! ^~f| -Tl Yi lp! 4 Het woord is aan Rechter beslist: Baarnse moordzaak Toespraken Minder wind Terreur Prins Charles maakt het goed na de operatie Kroll ziek Von Brentano tegen SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Dodelijk ongeval op bouwwerk V. en D. in IJmuiden Rusk gereserveerd Indonesische voorstellen In de krant van heden: fpiÈ VANO START 47e JAARGANG NUMMER 86 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije E. Wertheimer Veel van wat wij onze medemensen verwijten kan worden vergeven onder de overweging, dat zij zelf geen mees ter zijn over eigen karakter. (Van onze correspondent) BONN De onenigheid tussen de West- duitse coalitiepartners, christen-democra ten en liberalen, over de buitenlandse po litiek begint onrustbarende vormen aan te nemen. In Berlijn sprak de liberale partij voorzitter Mende zich gisteren nog eens met nadruk uit voor de door Adenauer verworpen rechtstreekse onderhandelingen tussen Bonn en Moskou, uiteraard na in stemming van de westelijke bondgenoten. Volgens dr. Mende is het zaak, de Rus sen te herinneren aan hun standpunt van 1955 te Genève, dat inhield dat Duitsland een staatkundige eenheid zou blijven en dat vrije verkiezingen mogelijk zouden zijn. In 1958 wilde de Sovjet-Unie een vre desverdrag met geheel Duitsland sluiten en verklaarden de Russische leiders dat Duitsland geen oplossing mocht worden opgedrongen, aldus Mende, die ook betoog de, dat op het jongste Russische memo randum van 27 december een helder West duits antwoord moet worden gegeven. Mende zei verder dat de Westduitse am bassadeur in Moskou, Kroll, een rol zou kunnen spelen in de Westduits-Russische onderhandelingen, omdat de rondborstige De begrafenisstoet in de Avenue de la République in Parijs op weg naar de Place de la République, waar langs het monument voor de gevallenen werd gereden. Op de trottoirs stonden de belangstellenden vele rijen dik. (Telefoto) Op het paspoort van een militair kan wel degelijk „rijksambtenaar" staan al is die benaming niet al te gelukkig geko zen. Nederland is met geen enkel land in staat van oorlog, noch kan gezegd worden, dat een gewapend conflict met welke natie dan ook gaande is. De staat kan dus zon der enige beperking militairen in burger naar Nieuw-Guinea zenden. Van „een ver momming" is geen sprake, evenmin als van een vervalst paspoort. Met deze uitspraken geeft de vice-presi dent van de Haagse rechtbank de staat op alle punten gelijk in het korte geding dat aanhangig was gemaakt door de vader van een minderjarige dienstplichtige mili tair. De president verwierp de verwijzing naar de conventies van Genève en was van oordeel dat het reizen in burger in volledige overeenstemming met het inter nationale recht en met de internationale gebruiken is. Een paspoort dient ter iden tificatie van een Nederlander. Het daarbij vermelde beroep is niet van essentieel be lang. Van een „vervalsing" van het pas poort kan dus niet worden gesproken. De president concludeerde tenslotte tot afwijzing van de eis, die bestond uit de verplichting de militairen in uniform te la ten reizen en hun een nieuw paspoort uit te reiken, op straffe van een dwangsom van tien miljoen gulden. „De officier van Justitie, hoofd van het 'Tondissementparket in Utrecht, is schrif- Ijjk berispt naar aanleiding van zjjn op reden in het opsporingsonderzoek tegen de jongeman, die er van wordt verdacht betrokken te zjjn bjj een in Baarn gepleeg de moord. Deze disciplinaire straf is de betrokken functionaris opgelegd wegens plichtsverzuim, bestaande in het maken van ernstige beleidsfouten". Dit deelt de minister van Justitie mr. Beerman, mee in antwoord op vragen die het Tweede Kamerlid mr. Berkhouwer (VVD) aan de minister had gesteld. De minister deelt verder mee dat een onder zoek werd ingesteld door de procureur- generaal mr. H. R. de Zaaijer. Deze bracht op 15 december van het vorige jaar een rap port uit over zijn bevindingen. Op ver zoek van de minister maakte ook de pro cureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, zijn zienswijze over deze zaak aan de minister kenbaar. De bestudering van deze rapporten leid de tot de opgelegde berisping. Hierbij werd de zeer goede staat van dienst van de be doelde officier van Justitie in aanmerking "enomen. (Van ónze correspondent) Een lange, stille stoet van zeker een kwart miljoen Parijzenaars heeft vanmor gen de lijkwagens begeleid en gevolgd, waarin vier van de acht slachtoffers ge borgen waren die vorige week gevallen zijn toen de politie de manifestaties uit een dreef tegen het neo-fascisme van Sa- lans geheime legerorganisatie, de OAS. De acht doden stonden sinds het vroege ochtenduur opgebaard in de Arbeidsbeurs, vlak bij de Place de la République, van waar de stoet zich op half elf naar de begraafplaats Père Lachaise zou begeven. Zo overweldigend was echter de belang stelling, dat de kop van de stoet, waarin naast enorme portretten van de slachtof fers duizenden bloemstukken, van de weel derigste grafkransen tot simpele boeket ten werden meegevoerd, de begraafplaats al bereikte toen de staart de Arbeids beurs nog niet eens verlaten had. Een lange optocht, die als een breed en donker lint, waardoor al het overige verkeer werd lamgelegd onder een grijze hemel, waaruit van tijd tot tijd een kille regen viel, de Place de la République met Père Lachaise verbond. Intussen lag het hele maatschappelijke leven weer stil, want alle arbeiders hadden zich bij de proteststaking, die eveneens door de vak verenigingen en linkse partijen gezamen lijk was uitgeroepen, aangesloten. Nog indrukwekkender dan door haar massa was deze omvangrijkste stoet, die Parijs sinds mensenheugenis ooit voor een begrafenis op de been had gebracht, mis schien nog wel door zijn geest en zijn stemming. Mensen uit alle lagen van de samenleving, burgers op hun zondags naast arbeiders in hun fabriekskleding, wilden getuigenis van hun vastberadenheid en hun verontwaardiging afleggen. Een ge tuigenis. waarvoor geen enkel spandoek, geen enkele leuze en geen redevoering nodig was, omdat iedereen hetzelfde voel de en die gevoelens gezamenlijk tot uit drukking werden gebracht. In tegenstel ling tot maandag, toen de politie deze zelfde buurt geheel beheerste om een an dere betoging, die verboden was, onmoge lijk te maken, waren er op het traject van deze massale lijkstoet vrijwel geen agenten te zien. Parijs heeft ordelijk, ge disciplineerd, eensgezind en waardig zijn solidariteit gedemonstreerd met de slacht offers van het brute geweld, en bovendien ex-generaal Salan te kennen gegeven dat hij op een vlotte verovering van Frank- rijks hoofdstad zeker niet zal moeten re kenen. Fier en vastberaden heeft Parijs zich zijn grootse traditie weer eens waar dig getoond. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een sneeuw- of hagel bui. Tot matig afnemende wind tussen noordwest en noord, later krimpend naar west of zuidwest. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee (AP) Op de begraafplaats werd ge- proken door de voorzitter van de Franse studentenfederatie, Dominique Wallon. Wij weten waarom zij gestorven zijn omdat zij vochten voor de vrijheid, voor de democratie, omdat zij opgestaan zijn tegen de dreiging van de ultra's", zo zei j hij. „Zij zijn gestorven door de laffe on- derdrukking van een regering die natio nale solidariteit tegenwerkt. Rober Duvivier, een vertegenwoordiger van de roomskatholieke vakbond, zei: ,Zij hebben met kracht gestreden tegen het fascisme". Paul Ruff, algemeen secretaris van de Parijse onderwijzersbond, zei bitter: „Men heeft het volk van Frankrijk bewezen dat men straffeloos een klein meisje van haar ogen kan beroven, bommen kan laten ex ploderen en andere misdaden kan plegen, maar ook dat wie tegen deze misdaden protesteerd de dood kan vinden". De centrale van vakbonden in de Sov- et-Unie heeft een boodschap gezonden aan de Franse vakbonden, waarin solida riteit betuigd wordt met de worsteling van de Franse arbeidersklasse tegen wat genoemd wordt de fascistische dreiging, aldus meldt Tass uit Moskou. In Algerijë zijn dinsdag vierendertig aanslagen gepleegd, waarbij in totaal 25 doden vielen. Maandag zijn zeventien per sonen om het leven gekomen en 14 ge- CAPE CANAVERAL, (Reuter) De poging om de Amerikaanse ruimtevaarder kolonel John Glenn met een Atlas-raket een baan om de aarde te laten beschrijven, is voor tenminste vierentwintig uur uit gesteld, ditmaal wegens de ongunstige weersomstandigheden. De lancering is voorlooig vastgesteld op donderdag tussen 13.30 en 18.30 (Nederlandse tijd). De lan cering, die sinds 20 december acht maal werd uitgesteld zou oorspronkelijk van daag om 14.30 uur (Nederlandse tijd) plaats hebben. (Van onze correspondent) LONDEN De artsen zijn zeer tevre den over de toestand van de prins van Wales, die een operatie wegens acute blin dedarmontsteking heeft ondergaan. wond. Veertig ontploffingen hebben vah morgen in moslimwijken van Oran enor me beroering verwekt. Mensen stroomden uit hun huizen, de wijk werd door politie afgesloten en uit de wijk werd het geluid gehoord van ontploffende traangasgrana ten. Er braken verscheidene branden uit. De politie meldde voorts dat in andere delen van de stad auto's van moslims door jeugdige Europeanen met stenen werden bekogeld. Overvalpolitie drong de wijk binnen. Hier en daar braken de monstraties uit. Volgens niet bevestigde berichten zouden mensen zijn bedolven onder instortende huizen. Kroll persoonlijk een zeer goede verhou ding met premier Kroesjtsjev heeft. De Russische ambassadeur in Bonn, Smirnov, heeft al herhaalde malen gewezen op de braakliggende mogelijkheden, die in deze persoonlijke relatie voor de politiek liggen, aldus Mende. De 64-jarige ambassadeur Kroll heeft overigens zaterdag in Bonn, waar hij ver toefde voor de ambassadeursconferentie, een hartaanval gehad. Kroll had al eer der last van zijn hart en onderging daar voor enige tijd geleden een kuur. Het re sultaat daarvan heeft echter niet aan de verwachtingen beantwoord, want behalve de kleine hartaanval van zaterdag schijnt Kroll ook kortgeleden in Moskou een hart aanval te hebben gehad. In Bonn zinspeelt men er dan ook op dat Kroll, die volgend jaar toch met pensioen zou gaan, ver vroegd de buitenlandse dienst zal verla ten. Tenslotte is de post in Moskou veel eisend en juist op dit ogenblik acht men het riskant een ambassadeur in Moskou te hebben, die wellicht elke dag kan uit vallen. Waar dan nog bijkomt, dat men in Bonn een kanselier heeft die gezien zijn hoge leeftijd ook elke dag verstek kan laten gaan. De christen-democratische fractievoor zitter Heinrich von Brentano sprak zich gisteren scherp uit tegen de liberale voor stellen en de speculaties om Kroll daarbij een rol te laten spelen. Brentano noem de de opvattingen van Mende over de bui tenlandse politiek een belasting van de coalitie. Hij zei in een gesprek met Men de hierop te zullen wijzen. Ook de coali tie-commissie zal zich bezighouden met de kwestie. Van liberale zijde is'tenslotte verklaard dat Mende's denkbeelden nergens in strijd zijn met de coalitie-overeenkomst, die des tijds na langdurige onderhandelingen werd opgesteld. Met dit laatste argument heeft. Mende enigszins de wind in de zeilen, want de tekst van deze overeenkomst houdt be ter gelijke tred met de rebelse opvattingen van bondsdagpresident Gerstenmaier dan met de denkbeelden van Adenauer. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDS.ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL W3596rJ De 29-jarige bouwkundige opzichter A J. van den Bosch uit Dongen (N.B.) is in het in aanbouw zijnde pand van V. en D. aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden om het leven gekomen. Hij is geëlectro cuteerd. De heer Van den Bosch duwde samen met een bouwvakarbeider een las wagentje voort. Plotseling stond het wa gentje onder stroom, waarschijnlijk als gevolg van een fout in de stekker. De man was op slag dood. De arbeidsinspec tie stelt een onderzoek in. In Manokwari op Nieuw-Guinea wor den deze Papoea's opgeleid voor het vrijwïlligerkorps. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk heeft in een vraaggesprek voor de radio gezegd, dat er „geen basis voor overeenstemming" in zicht is bij de Mos- kouse besprekingen over Berlijn tussen de Amerikaanse ambassadeur en de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. Rusk verklaarde niet pessimis tisch te willen zijn over de BerUfnse crisis. „Ik denk dat. het voornaamste punt is dat het punt in discussie blijft", aldus Rusk. DJAKARTA (AP) President Soekar no en de Amerikaanse minister van jus titie Robert Kennedy trachten een oplos' sing op korte termijn te vinden voor het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea, aldus een mededeling van minister van Buitenlandse Zaken dr. Soe- bandrio. Deze verklaarde dit tegenover de pers kort voordat Kennedy uit Djakarta zou vertrekken voor een bezoek aan de buitengewesten. Er is gezinspeeld op de mogelijkheid, dat het Eerste-Kamerlid mr. De Gou, aan wie vorige maand in Bonn door hoge functionarissen van de Indonesische am bassade voorstellen voor een oplossing van het conflict over Nieuw-Guinea waren overhandigd, deze gisteren ter sprake zou brengen in de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Eerste Kamer, waarvan hij deel uitmaakt. De regering was hem echter vóór met de mededeling (via de Rijksvoorlichtings- diest) dat volgens artikel 76 van het Reglement van Orde de leden van de commissie niets aan de orde kunnen stel len. Dit was een duidelijke boodschap voor de heer De Gou. Gisteren, na afloop van de commissiever gadering, heeft mr. De Gou de juistheid van de opmerking erkend, die aan zijn adres was gericht, namelijk dat hij op grond van artikel 76 van het Reglement van Orde zijn contacten met Indonesiërs niet aan de orde kon stellen. Hij heeft dit dan ook niet gedaan. Mr. De Gou heeft thans schriftelijk aan de Indonesische ambassade in Bonn mee gedeeld, dat door de Nederlandse regering uitsluitend contacten via de secretaris generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, of via de Nederlandse ambassa deurs in het buitenland zullen kunnen worden aanvaard. Acht zeeslepers waren vanmorgen op de Noordzee druk in de weer met het bieden van hulp aan twee in nood verkerende schepen. Gistermiddag kwamen vier sleep boten aan by het brandende en door de bemanning verlaten schip „Fountains Ab bey", dat op 100 mijl ten noordwesten van IJmuiden rondddrjjft in zwaar weer. Deze sleepboten waren de „Titan" uit IJmuiden, de Duitse sleper „Seefalke", de „Rifleman" uit Huil en de „Holland" van Terschelling. Men was vanmorgen er nog niet in ge slaagd aan boord van de „Fountains Ab bey" te komen. Het schip brandt nog steeds en is zó heet, dat alle pogingen om mensen over te zetten tot mislukking waren gedoemd. Ook konden de sleepbootbemanningen wegens het slechte weer er stond van morgen een zware storm uit het noord noordwesten, windkracht tien niet dicht genoeg bij de Brit komen om een aanvang te maken met het blussingswerk. Inmiddels hebben drie van de vier ge noemde sleepboten het Engelse schip ver laten om zich naar het Griekse Liberty- schip „Ayios Dimitros" te spoeden, dat op 110 mijl ten noorden van IJmuiden om as sistentie vroeg. De gezagvoerder meldde dat zijn schip begon te scheuren. De Griek was op weg naar Emden. Al spoedig namen behalve de „Seefalke", „Rifleman" en „Holland" nog vier slepers aan de race naar de „Ayios Dimitros" deel, namelijk de „Doggersbank" van Terschel ling, de „Simson" uit IJmuiden, de „Atlas" van Borkum en de „Zwarte Zee 3" uit Rot terdam. De Griekse gezagvoerder heeft medegedeeld dat hij de hulp van de eerst aankomende sleepboot zal accepteren. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Buitenlands nieuws3 In en om de Stad4 Uit stad en omgeving4, 6, 7, 10 In de Vishal en op zee6' Langs sluizen en havens7 Horen en Zien9 Kunst 9 Topsy 10 Feuilleton H Panda en andere beeldverhalen.. 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's /i x 'fat'' IA- Advertentie Het reeds 27 jaar bestaande exp. bedrijf van VAN OOSTEN, VECHTSTRAAT 2, telefoon 5477 te IJmuiden is nu ook gestart met een aparte afdeling VERHUUR PERSONENAUTO'S. De ter beschikking staande automobielen zijn alle van type 1962. Bij VANO huren is veilig sturen, en wel om vijf redenen: le. Materiaal wordt dagelijks gecontroleerd 2e. Iedere auto is voorzien van anti-condens ruit. I 3e. All risks verzekerd. 4e. Iedere auto is verzekerd van Wegen wachthulp. 5e. De naam VANO garandeert u goed ma teriaal. Dus bij VANO huren is veilig sturen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1