In 1961 zijn 3500 spijtoptanten in ons land toegelaten jSUHIL HALM! Melk zo van de koe naar de fabriek w mm 1 Indonesië zou vertrek van volgende groepen verboden hebben Eindhoven eerde Belgische piloot NVV gebelgd over de houding van de textiel- werkgevers Onderhandelingen over confectie-C AO zijn heropend Opoep van de Prins tot verpleegsters en de jeugd Nederlandse ruiten in Tokio ingegooid Waiboerhoeve lijkt meer op een industrie dan op een veehoudersbedrijf Drie miljoen zoek op Haags effectenkantoor? Bemetel leidde in 25 jaar 26.000 leerlingen op Vier jaar voor kapitein van rondvaartboot RLM-vliegers beslissen morgen nog niet w; DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 11 Minister Beerman in Eerste Kamer: Het ontwijken van de stad kostte hem zijn leven Spaanse arbeidsters zaterdag in ons land NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL KLM-landingen in Japan ♦t helpt en't is lekker Twee commissionairs in voorlopige hechtenis Smaldeel V bij Curasao rbgdareaiinge ten SPijt' nU °°k den, wanf he?provTnaaal"eirtrfciteitsbel De ontslag-kwestie Verschillende oplossingen thans in studie (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Justitie, mr. Beerman heeft gisteren in de Eerste Kamer mede gedeeld, dat de regering op het ogenblik de berichten, dat de Indonesische rege ring het vervoer van spijtoptanten naar ons land heeft stopgezet, op hun waarheid onderzoekt. De begroting van Justitie, waarover gisteren uitvoerig is gesproken, werd door de senaat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mevrouw Van Om meren-Averink (CPN) wenste geacht te worden tegengestemd te hebben. De minister kon de heer Van Meeuwen (KVP) beloven, dat hij alles in het werk zal stellen om in augustus de achterstand zal stellen om in augustus oe atuieisumu net rapport. uvci ue s°"s - met de spijtoptantendossiers 'te hebben in het rijksopvoedingsgesticht te Amers- Ruim crviit/mtanziin I fnn,rt ie Hp minister Beerman in januari Mevrouw Buelens uit Tervuren (België) heeft in Eindhoven de gedenksteen ont huld, die deze gemeente heeft opgericht ter nagedachtenis van haar zoon, de Bel gische straaljagerpiloot Louis Buelens. Het toestel van deze jeugdige vlieger, die zijn leven offerde om dat van anderen te red den, sloeg op 28 januari 1960 nabij het plaatsje Son, even ten noorden van Eind hoven, te pletter. De toen 23-jarige piloot vloog in een for matie van vier Thunderstreaks, die in Bel gië was opgestegen. Indien hij op een vol doende hoogte zijn vliegtuig had verlaten, zou hij nog in leven zijn geweest. De schietstoel werkte namelijk normaal. De formatie Thunderstreaks steeg in de ochtend van 28 januari op. Om 10.09 uur die morgen meldde piloot Buelens, dat zijn motor was uitgevallen. De vliegbasis Eind hoven gaf de vlieger de koers om de Eind hovense basis te bereiken. De piloot kwam inderdaad nabij dit vliegveld. Uit het gesprek, dat hij over zijn radio met de Eindhovense basis voerde, is gebleken, dat hij tijdig had kunnen sprin gen, met een zeer grote kans het er le vend af te brengen. De vlieger, die snel hoogte verloor, stelde alles in het werk om de bebouwde kom van Eindhoven te vermijden. Door op het laatste ogenblik af te zwenken heeft hij enkele kostbare seconden verloren, die hem het leven had den kunnen redden. Hij zette het mechanis me van zijn schietstoel pas in werking, toen hij er zeker van was dat zijn toestel niet op de huizen van de stad zou vallen. Dit werd uitvoerig gereleveerd door de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. Witte, die zijn toespraak aldus besloot: „Moge deze gedenksteen ook voor de ko mende generaties een teken zijn van offer zin ten bate van de evenmens. God lone hem voor dit uiterlijk bewijs van liefde voor zijn naaste." Advertentie De Belgische piloot Bruellens'' offerde op 28 januari 1960 zijn leven om te voorkomen dat zijn defect geraakte straaljager op de stad Eindhoven zou neerstorten. Het gemeentebestuur heeft thans een gedenksteen geplaatst op de plek, waar hij met zijn toestel is neergestort. De werkgevers in de textielindustrie hebben afgesproken, dat de loonderving van de werknemers, die het gevolg is van inkrimping van de werktijd in enige Twentse textielfabrieken en een textiel bedrijf in Helmond noch geheel, noch ge deeltelijk mag worden vergoed door de werkgever. Dit staat in een artikel, dat de voorzitter van de algemene bedrijfs- bond textiel en kleding „De Eendracht" (NVV) heeft geschreven in het NVV-ka- derblad „De Vakbeweging". De heer De Jong schrijft, dat dit wil zeggen, dat de n.v. Gebr. Van Heek, die volgens de laatste jaarverslagen zeer be hoorlijke winsten heeft gemaakt, zijn werknemers op gezag van de overige werkgevers in de kou moet laten staan. „Over het maken van dit soort binden de onderlinge afspraken, die naar onze mening ten onrechte als „gentleman agreements" worden aangeduid, hebben wij de laatste jaren op niet mis te ver stane wijze onze opvattingen kenbaar ge maakt." „Dat men hier kennelijk toch mee door gaat, achten wij een beleid, dat gelijk staat met provocatie", aldus de heer De Jong. „.Onze organisatie zal. daar met al haar ten dienste staande middelen tegen blij ven optreden. Het zóu beter zijn wanneer de werkgevers een organisatie zouden op zetten om de beschikbare werknemers het beschikbare werk te laten verrichten door het overhevelen van orders." (Van onzg Haagse redacteur) Gisterochtend zijn de vertegenwoordi gers van de werkgevers en die van de werknemers in het confectiebedrijf op nieuw aan de conferentietafel gaan zitten om zich te beraden over de inhoud van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. Zoals bekend hadden de werkne mersvertegenwoordigers vorige week de besprekingen verlaten, toen van werkge verszijde zozeer bezwaar werd gemaakt tegen de berekening van de produktivi- teitsstijging door de werknemersvertegen woordigers, dat de opzet van de C.A.O.- piannen niet eens besproken kon worden. Het feit, dat de besprekingen thans zijn heropend, bewijst dat er toch nog een ba sis voor verder overleg gevonden is. Ook de werkgevers kwamen gisterochtend met een berekening van de „ruimte". Hoewel de gedachte van een uurloonverhoging met tien tot elf cent weinig aantrekkelijk is voor de werknemersvertegenwoordi gers, werd er toch een grondslag gevon den voor een compromis. De aard van dat compromis zou nu het eerst in het Sociaal Werkgeversverbond voor de Confectie-In- dustrie besproken worden. Het resultaat daarvan zou binnen 24 uur bekend worden gemaakt aan de vertegenwoordigers van de werknemers. Indien 1 et antwoord inderdaad vandaag komt, hetgeen wel verdacht wordt, dap zullen morgen en dinsdag aanstaande de laatste twee besprekingen volgen, nodig om een C.A.O.-voorstel gereed te maken dat dan ingediend zal worden bij het Col lege van Rijksbemiddelaars. Vandaar zal het dan om advies naar de Stichting van de Arbeid gaan mej. Zeelenberg toegedachte gebrek aan elan moet volstaan. Het personeelstekort bij de politie noem' de de minister nijpend. Het voornaamste redmiddel, de hogere bezoldiging, wordt momenteel door de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken bestudeerd, die haar aandacht wijdt aan de aanbevelingen in het rapport-Boot. De bewindsman zal erop aandringen dat de concretisering van het rapport in cij fers zo spoedig mogelijk haar beslag krijgt. Vrijstelling van dienstplicht voor het po litiepersoneel kan zijn ambtegenoot van Defensie niet verlenen wegens het gebrek aan parate troepen. Het rapport over de gang van zaken weggewerkt. Ruim 3500 spijtoptanten zijn in 1961 toegelaten. Dit is aanzienlijk meer dan bij naleving van de bestaande richt lijnen naar Nederland zouden hebben mo gen komen. De kosten zijn evenwel niet gering: vo rig jaar 31 miljoen gulden voor hulp aan gerepatrieerden. 6'/2 miljoen voor contract pensions en 4V2 miljoen voor transportkos ten. De heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) die per se nieuwe richtlijnen voor toelating wilde, zal hierover met een welwillende bewindsman van gedachten kunnen wis selen. Bij het wijzigen van de huidige wetge ving op het terrein van de echtscheiding zal de minister zich zeer waarschijnlijk laten leiden door aanbevelingen die de werkgroep-Briët heeft gedaan. De opvat tingen van de Gezinsraad zijn rapport is nog niet verschenen zullen voor de minister evenzovele punten van overwe ging vormen. Wat er tenslotte uit de bus zail komen, zal het karakter hebben van een compromis, zei hij. De minister had enige achterdocht te gen de HINAG. De procureurs-generaal zullen de activiteiten van deze organisa tie nauwlettend volgen. De Baamse moordzaak vormt voor de minister nog geen aanleiding om te spre ken van een symptomatische jeugdcrimi naliteit. Wel is de aard van de jeugd delicten ernstiger geworden, vond hij. Met de stijging van de welvaart zag hij een toeneming van de criminaliteit. Het volks gericht in Staphorst laakte mr. Beerman ten zeerste. In deze tijd is het eigen rech ter spelen onduldbaar. De klachten die mej. Zeelenberg (P.v.d. A.) had geuit over de geringe wetgevende arbeid van de minister maakten op hem niet veel indruk. Hij zei dat er hard wordt gewerkt aan de totstandkoming van het zesde boek van het Burgerlijk Wetboek. Het concubinaat, welke vorm van sa menleving *>ok bij sommige spijtoptanten wel wordt aangetroffen, acht hij door de Nederlandse gemeenschap niet algemeen aanvaard, evenmin als het extremisme van de oud-Spanjestrijders. Dit staat hun na turalisatie in de weg. Van werkgevers- en werknemerszijde heeft de minister het verzoek bereikt nog geen beslissing te nemen inzake het sta kingsrecht. Er bestaat in dit opzicht geen noodsituatie, stelde hij vast. Hij merkte op, dat hij hier wel met het hem door foort is "de minister Beerman in januari aangeboden. Hij zal uitvoering geven aan de suggesties die in het rapport zijn ge daan. Zondagavond om half zeven spreekt Prins Bernhard voor de IKOR microfoon. De Prins zal via de zender Hilversum I een oproep richten tot de gediplomeerde verpleegsters en tot de reformatorische jeugd in het algemeen om zich te laten inschakelen voor het charitatieve werk van de Johanniterzusters en -helpsters. De Prins spreekt als landscommandeur van de Johanniterorde in Nederland. Aanstaande zaterdag arriveren dertien Spaanse meisjes in Almelo. Zij worden te werk gesteld in de confectie-industrie. De modinettes vormen de eerste groep van in totaal circa vijftig Spaanse meisjes die naar Almelo komen. De meisjes zullen worden ondergebracht in een door drie grote Almelose confectiefabrieken gehuur de villa. De leiding in dit tehuis zal be rusten bij drie nonnen van de Spaanse orde van de „werksters van het kruis." Deze orde beheert onder andere een be jaardencentrum in Boxtel. Advertentie TOKIO (AFP) Tweehonderd Indone sische studenten hebben vandaag voor de Nederlandse ambassade in Tokio gede monstreerd tegen de tussenlandingen van Tokio van KLM-vliegtuigen, die Nederland se militairen naar Nieuw-Guinea brengen. Zij gooiden met stenen enkele ruiten van het ambassadegebouw in. Twee demonstranten zijn gearresteerd. Vier anderen kregen toestemming op de ambassade de tekst te overhandigen van een resolutie, waarin het gebruik van KLM-vliegtuigen voor het vervoer van sol daten naar Nieuw-Guinea werd veroor deeld. Inmiddels is opnieuw een KLM-vliegtuig met bestemming Biak in Tokio geland. Na een tussenlanding van 75 minuten heeft het toestel, dat 41 passagiers aan boord had, zijn reis voortgezet. (Van onze reportageredacteur) Het is'niet onmogelijk dat over een jaar De vijf stallen van de Waiboerhoeve zijn allemaal anders. Een ervan is een gewo ne stal, waarin de koebeesten vast aan Het is met onmogeuja u« ««ei c™ ne stak waarin de koebeesten vast aan of tien het Hollandse weidelandschap er dg paaj staan, maar waarin de mechani- net zo industrieel gaat uitzien als nu het serjng VOoral het melken betreft. Demelk- geval is met het Westland. de bollen- macbjne is daar evenals trouwens in streek of de omgeving van Aalsmeer. Als de proeven met de mechanisering van de veehouderij op de woensdagmiddag ge- de vier loopstallen gecombineerd met een melkleiding, rechtstreeks van de koeien veenouaenj op ue s s- naar de bussen Dat iaatste is eigen- opende C. R. Waiboerhoeve in Millingen nQg maaj. bajf werk. De bussen zullen ciipppc nnlpvprpn. moet er rekening mee 34n»,ir „rooi- succes opleveren, moet er rekening mee vervangen worden door een tank, waar gehouden worden dat de vooruitstrevende ud de tankauto van de melkfabriek de veehouders bij hun stallen tien tot vijf- jnbouc[ kan opzuigen. Dan zullen er tussen tien meter hoge silo's gaan bouwen om kog gn fabriek geen emmers en geen men- O'.fnmatiseb te kun- senhanden meer aan te pas komen. 's winters hun dieren automatisch te kun I nen voederen. RED BAND- ROOSENDAAL Bij een effectenkantoor in Den Haag zijn onregelmatigheden geconstateerd. De beide commissionnairs in effecten, die het kantoor drijven, zijn in voorlopige hechte nis genomen. De onregelmatigheden zijn aan het licht gekomen, toen de fiscale recherche bij een onderzoek naar mogelijke onjuiste be lastingaangiften door cliënten van het ef fectenkantoor de administratie controleer de. Het onderzoek duurt nog voort. Er gaan geruchten over een tekort van ongeveer I drie miljoen gulden. WILLEMSTAD, (Curagao) Tiendui zenden mensen zijn woensdagmorgen op Curagao getuige geweest van de aankomst van het Nederlandse smaldeel V. De oor logsbodems voeren zo dicht onder de kust dat men de aangetreden bemanning dut delijk kon onderscheiden. De schepen kwa men echter de haven 'niet binnen. Zij zulen eerst twee dagen in de wateren rond Curagao oefenen en pas vrijdagmorgen de Sint-Annabaai binnenvaren, waarmee het vlootbezoek dan officieel is begonnen. Koe blijft koe Een koe blijft gelukkig een koe en daar mee heeft men zelfs op de Waiboerhoeve rekening te houden. Het foefje van de open loopstallen, waarin het vee beschut ting vindt, bestaat eruit dat de dieren vrij kunnen rondwandelen en kunnen gaan eten wanneer ze willen. Dat kan gebeuren door zal de Waiboerhoeve met erg economisch middel van voorraadvoedering in sleufsi- produceren, al was het maar omdat bij lo's met ingekuild gras of in een zelf- voorbeeld met een melkleiding vijftiendui- voederhooiberg, waarin het hooi steeds zend gulden is gemoeid. Zo'n Amerikaanse kan nazakken. Maar dan moeten die koei- „harvestore" de stalen torensilo waar- en een eindje de buitenlucht in en die in vierhonderd kubieke meter gedroogd beesten hebben niets tegen kou, maar al- gras luchtdicht wordt bewaard en via een les tegen vocht vijzel naar de voerbak gestuwd dertig- Het is dan ook gebleken dat ze bij nat duizend gulden kost. Ook die blikvanger weer maar liever niet aten, waardoor merkte nog Jliet helemaal zoals het moest, de melkproduktie verminderde. Dat is, de Er kwam zelfs een aggregaat van defensie Met een andere eigenschap van de koe drijf leverde nog niet de goede stroom, heeft men wel rekening gehouden. Een koe Dat zijn echter kleinigheden die wel zullen ES mo°5« ™t S3 de® investering». eeS en kuilvoer te .voorkomen heet, men voor de sleufsilo een verstelbare schrikbuis aan gebracht, welke de koe dwingt op die hoog te het voer weg te vreten waar nog het meeste aanwezig is. Van bepaalde eenzij dige voorkeuren voor hetzij ingekuild gras hetzij hooi is nog niets gebleken. Even min kwam de verwachting uit dat som mige dieren niet aan hun trek zouden ko- Het proefbedrijf in de Millingerwaard, men omdat ze zich voor de voerplaatsen dat vernoemd is naar een vooraanstaan- laten wegdringen. de figuur op het gebied van het landbouw- Intussen werd ons bij een bezoek aan kundig onderzoek, die in september van de Waiboerhoeve wel duidelijk, dat het het vorige jaar bij een vliegramp om het proefstation voor de akker- en weidebouw leven kwam, maakt met zijn zes silo's, nog slechts aan het begin van zijn werk- waaronder een blauwe stalen reus van vijf- zaamheid staat. Veel apparaten, die voor tien meter hoogte en zes meter doorsnee, een juiste beoordeling der resultaten on- inderdaad meer de indruk van een fa- ontbeerlijk zijn, moeten nog arriveren en briekscomplex dan van een traditionele veel kinderziekten in het zuiver technische Hollandse boerderij. Dat er zoveel van die gedeelte moeten nog worden overwonnen, torengebouwen staan, komt door het ex- Vandaar dat de voorzitter van het proef- perimenteren met verschillende systemen station, ir. H. T. Tjallema, wel vijf of om het aantal werkuren per koe per jaar zes jaar nodig denkt te hebben voor hij van 155 tot 45 terug te dringen. met cijfers op tafel kan komen. Voorlopig houderij mogelijk wordt. Want daar zijn ten slotte al die inspanningen op gericht. De Stichting Bedrijfsopleiding Metaal en Electrotechnische industrie „Bemetel bestaat dit jaar een kwart eeuw. Destijds gestart met 140 leerlingen, telde men op 1 december bijna twaalfduizend leerlingen Ruim 26.000 vakdiploma's wefden in de af gelopen 25 jaar uitgereikt. De 29-jarige rondvaartbootkapitein uit Rotterdam, die in de nacht van 2 op 3 juni tijdens een vechtpartij aan boord van zijn vaartuig de 33-jarige W. van Leeuwen met een zware ijzeren staaf om het leven heeft gebracht, is door de Rotterdamse recht bank wegens mishandeling, de dood tenge volge hebbende, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. (Van onze Amsterdamse redacteur) Op de algemene ledenvergadering van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, die morgen in Amsterdam wordt ge- ïouden, zal geen uitspraak worden ge daan over het advies, dat aan de directie over bezuinigingen bij het vliegerskorps zal worden uitgebracht. Dit vernamen wij gisteren van het bestuur, dat tevens liet weten dat een definitieve uitspraak eerst op 5 maart aanstaande kan worden ver wacht, een beslissing, die dan niet zal worden genomen door de ledenvergade ring, maar door de ledenraad, een uit de leden gekozen vertegenwoordiging, die iet bestuur bij belangrijke zaken terzijde staat. Dit uitstel van de beslissing houdt ver band met het onderzoek naar nieuwe mo gelijkheden tot bezuiniging, waarmee be stuur en ledenraad zich de afgelopen dagen intensief hebben beziggehouden. Het ver zet in de vereniging tegen het oorspronke lijke standpunt van het bestuur, dat een massaal ontslag van 75 jonge piloten de voorkeur verdient boven andere maat regelen, heeft tot dit interne beraad geleid. Zelfs is bekeken of men genoegen zou kunnen nemen met een salarisverlaging, zij het dan een geringere dan de reeds ter sprake gekomen 12 percent. Deze zou ge paard kunnen gaan met het terugbrengen van de pensioengerechtigde leeftijd van 55 op 50 jaar. De algemene ledenvergadering van mor gen zal uitsluitend dienen als een opinie peiling. Omdat er, bij welke maatregel danook, bepaalde groepen het slachtoffer worden, belooft deze vergadering op hef tige debatten uit te lopen. De ledenraad zal zaterdag bijeenkomen, om de resultaten van de „opiniepeiling" te bespreken. Vervolgens zal men het eens trachten te worden over de uiteindelijke regeling, die op 5 maart aan de directie van de K.L.M. zal worden voorgelegd in het onderbroken overleg tussen deze di rectie en het vliegerskorps.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11