Directe Brits-Amerikaanse televisie verbinding via kunstsatelliet Acteur Ben Groeneveld overleden r D e NeËem Mezen Alphenaar Binnen enkele maanden uitzendingen Meer Vlamingen naar het ministerie van Spaak 6 tot 8 weken WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSEN IN MOSKOU llHOBEIfimZIEIlH DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 13 MODERN MAATCOSTUUM v.a. 195.— BANDRECORDERS PLATENSPELERS EN BANDEN KRUISWEG 47-49 HAARLEM AVRO-landdag nu toch weer in Apeldoorn Premières bij de Nederlandse Gomedie Keuze voor Biennale in Venetië thans gereed Jan Nooy overleden Professor Beek voorzitter van Ex Oriente Lux Taalevenwicht in Brussel wordt hersteld Von Karajan's combinatie van operagezelschappen S zaterdag 17 en zondag 18 februari V ariatie Cabaret van Annie Schmidt De radio geeft vrijdag PMBib FILM EN FILMWERELD „Een poppenhuisvan Ibsen vanavond voor t.v. Nikita Magaloff solist bij het N.Ph.O. T elevisieprogramma De eerste rechtstreekse televisie-uitzen ding van Engeland naar Amerika zal deze zomer plaats hebben. De zender is thans in aanbouw op een afgelegen stuk van de kust in Cornwall, waar ook Marconi 61 jaar geleden zijn eerste radiosein over de Atlantische Oceaan zond. De overbrenging van de televisiebeelden zal geschieden met behulp van de Amerikaanse „Telstar"- satelliet, die op 22 mei gelanceerd zal wor den. De signalen zullen via de satelliet ge- relayeerd worden naar een nieuwe ont vanger in de Amerikaanse staat Maine vanwaar ze normaal uitgezonden kunnen worden voor ontvangst in de Amerikaanse huiskamers. De Britse bijdrage aan dit vérstrekken de Amerikaanse programma bestaat uit de bouw van de zender-ontvanger in Corn wall, waarmee een bedrag van 7 mil joen gulden is gemoeid. Ook Amerikaanse uitzendingen kunnen worden opgevangen en bijvoorbeeld via het Eurovisie-net door gegeven naar andere Europese landen. De Britten hebben door hun snelle reac tie op de Amerikaanse plannen een aan zienlijke tijdsvoorsprong op de Fransen en Duitsers die nog druk bezig zijn speciale ontvangers te bouwen voor de transatlan tische t.v.-uitzendingen en ontvangsten. Eind april zal de schotelvormige zender ontvanger in Cornwall gereed zijn. In Frankrijk is men een helf jaar en in de Bondsrepubliek anderhalf jaar achter op dit schema. Het eerste beeld dat uit Engeland naar Amerika zal worden geseind is waarschijn lijk een zogeheten zaagtand. Dat is geen diepzeevis doch de vakterm voor een spe ciaal signaal dat van zwart naar wit loopt. Dit soort testbeelden zal vermoede lijk enige weken lang worden uitgewisseld voordat het eerste echte beeld de lucht in gaat waarschijnlijk een straatscène in Londen of een gesprek met premier Mac- Millan. In Engeland is een commissie, bekend onder de naam „Werkgroep", bezig met het uitwerken van de commerciële aspec- ten van de transatlantische televisiever binding. Volgens expert Len Mathews, die lid is van de Werkgroep, moet men niet verwachten dat grootscheepse Amerikaan se shows naar Europa rechtstreeks zullen worden uitgezonden. „Die zouden weinig waarde hebben als gevolg van het tijdver schil van zes uur. De goede avondshows zouden dan midden in de Britse en Euro pese nachtelijke uren vallen." Wel zal er ruimschoots gelegenheid zijn voor uitwis seling van nieuwsreportages, sportwed strijden en dergelijke. Hij dacht zelfs aan de Olympische Spelen in Tokio in 1964, hoewel er dan eerst nog iemand een paar relais-satellieten zou moeten afschieten". Of er in Engeland of West-Europa voor de lancering van zulk een communicatiesatel liet zal worden gezorgd, is echter nog niet bekend. In Engeland zijn reeds stemmen opgegaan om daarmee niet achter de ont wikkelingen aan te lopen. De Daily Mail schreef dezer dagen: „Dit is een zeer reële zakelijke kwestie, waarbij we aan de toe komst moeten denken. Het zou van defai tisme getuigen als we toelieten dat we, in plaats van baas, ondergeschikte zouden worden een satelliet zogezegd." Advertentie hebben wij nodig voor het maken van een Wij zijn nog 9 weken voor Pasen. Wacht niet te lang Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 Advertentie De meningsverschillen, die enige tijd ge leden gerezen zijn tussen het gemeente bestuur van Apeldoorn en het bestuur van de AVRO, zijn thans volledig opgelost. Dit betekent, dat de landdag van de AVRO ook dit jaar op Hemelvaartsdag weer in Berg en Bos in Apeldoorn zal worden ge houden. De moeilijkheden, die zich vorig jaar op de landdag voordeden, hoopt men dit jaar te voorkomen, door niet meer het accent te leggen op programma's die de extra belangstelling van „teenagers" zouden kunnen trekken. Dat betekent ech ter niet, aldus een zegsman van de AVRO, dat in het programma geen „teen-ager"- favorieten zouden worden opgenomen. Om dat de contacten nog niet definitief zijn kon hierover nog niets worden medege- De Nederlandse Comedie heeft twee pre mières aangekondigd. Zaterdag 3 maart wordt in de Amsterdamse Stadsschouw burg opgevoerd: „De Gevangenen van Al- tona" van Jean-Paul Sartre; vertaling Ger- rit Kouwenaar; regie Kees van Iersel; decors Wim Vesseur, met Han Bentz van den Berg, Ellen Vogel, Johan Fiolet, Elisa beth Hoytink, Tom van Beek, Nienke Sik- kema, Gerard Schild en Herman van El- teren. Op zaterdag 17 maart wordt in Amster dam voor de eerste maal opgevoerd Sweet bird of Youth" van Tennessee Williams. Vertaling Nick van den Boezem; regie Ko van Dijk; decors Wim Vesseur; met Ank van der Moer, Ko van Dijk, Ramses Shaf- fy, Mimi Boesnach, Femke Boersma, Kitty Courbois, Hetty Verhoogt, Therese Stein- metz, Allard van der Scheer, Eli Blom, Hans Boswinkel, Peter Oosthoek, Will van Seist, Frans Kokshoor, Arthur Bond. De commissie voor de Nederlandse in zending voor de 31-e Biennale van heden daagse beeldende kunst te Venetië, be staande uit de heren J. Van Heel, C. Doelman en dr. H. L. C. Jaffé heeft een collectie samengesteld bestaande uit wer ken van de schilders Comeille, Draijer, Wagemaker en Westerik, alsmede van de beeldhouwer Tajiri. De biennale te Vene tië zal worden gehouden van 16 juni tot 7 oktober 1962. HEDENNACHT is op 63-jarige leeftijd in Amsterdam overleden de acteur Ben Groeneveld. Sinds vijf weken was hij voor een ernstige ziekte opgenomen in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht in Amsterdam. Hjj was als gast verbonden aan de toneelgroep „Ensemble" waarmee hij het laatst optrad in „Een vrije dag" van Otto Leek Fischer. GIJSBERTUS PIETER Marius Groene veld werd 5 mei 1898 geboren te Breda. Na de h.b.s. in Den Haag te hebben door lopen studeerde hij aan toneelscholen in Amsterdam, Dusseldorp Berlijn en Pa- rijs. Hij begon zijn toneelcarrière als re gisseur van een groep jeugdige acteurs die zich op schoolvoorstellingen toelegde. In 1929 stichtte hij met Herman Bouber „Het Groot-Volkstoneel". In 1932 stichtte hij een eigen gezelschap, „De jonge Spe lers", met als doel de toneelkunst tot het volk te brengen. Het gezelschap werd in 1940 door de Cultuurkamer ontbonden. Ben Groeneveld nam actief deel aan het kun stenaarsverzet. Na de oorlog leidde hij met Ferd. Sterneberg Het Nederlands Volkstoneel, dat in 1954 onder leiding van Aug. Defresne werd omgevormd tot De Toneelvereniging. Ben Groeneveld publiceerde 'fitsen Volkstoneel in Nederland" (1946), „Ge sprekken over Toneel" samen met H. Knorringa en F. Sterneberg, „Het leke- spel" (1933), „De waarde van het leke- spel" (1948), „De nieuwe Planeet" (1954), „Spreken en zeggen" (1955). In 1955 werd Ben Groeneveld gehuldigd wegens zijn zilveren toneel jubileum. Hier bij werd vooral zijn streven gehuldigd om verantwoord toneel, apellerend aan de beste krachten van ons volk, te brengen tot de minst draagkrachtigen in onze sa menleving, enerzijds door getuigend to neel anderzijds door het kwalitatieve vro lijke spel. BEN GROENEVELD heeft gespeeld in Oud-Hollandse kluchten; voorts in Massa< mens van Toller (1930), De erfgenamen van Rabourdin van Zola (1931), Prullen' museum van St-emmler (1932), De Matro zen van Cattaro (1932), Don Collebrodos van Holberg (1933); voorts onder andere in De opgaande zon, Nummer 17 en Uitkomst van Heijermans, en in een to neelbewerking van Dostojewski's Schuld en Boete. Hij regisseerde een stadionspel voor de jeugd in 1948. Bekend werden ook zijn rollen in De schelmenstreken van Scapin van Molière (1949), Het regent goud van Knorringa, Ik ben hier eerder geweest van Prestley. Het Woord van Kaj Munk, Het is tijd dr. Schweitzer van Cesbron, en Het huis van de Saltimbanks van Louisa Treves. De oud-toneelspeler Jan Nooy is gis teren op 74-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. Jan Nooy, die behalve acteur ook directeur van verschillende toneel gezelschappen is geweest, heeft ten gevolge van ziekte al jaren niet meer gespeeld. Uit de kern van zijn laatste gezelschap is'het huidige Amsterdamse Volkstoneel ont staan, dat wordt geleid door zijn dochter, Beppie Nooy Jr. De Amsterdamse Oud-Testamenticus professor dr. M. A. Beek is zaterdag ge- I kozen tot voorzitter van het Vooraziatisch Egyptisch genootschap Ex Oriente Lux Het Algemeen Handelsblad schrijft hier over in een commentaar onder de titel Lichtspoor" het volgende: Zomerbloemen, door Christian Grunert, bewerkt door R. H. de Haan, uitgevers Moussault Amsterdam. Een lijvig boek over zomerbloemen; deskundig geschreven en kennelijk be doeld voor de amateur-tuinier. De nomen clatuur (de namen) is in dit grote boek goed verzorgd; hier en daar komt echter een foutje voor: passiflora courulea moet caerulea zijn, doch die haalt men er wel in een nieuwe druk uit en het doet aan de waarde van het boek niet veel af. Er zijn een groot aantal zwart-wit foto's van goede kwaliteit opgenomen en ook enkele mooie kleurfoto's, die het voortreffelijk doen. Er wordt vanzelfsprekend veel aan dacht geschonken aan het kweken van eenjarige zomerbloemen, maar ook aan de tweejarige planten, die men zelf door middel van zaden kan opkweken. Ook aan kruiden voor de tuin is nog aandacht be steedt; overigens kunnen-wij ze toch echt niet als zomerbloemen zien. Hoe bloem bakken met zomerbloemen beplant kunnen worden en hoe men zomerbloemen in de border en op perken en stroken verwer ken kan wordt deskundig uiteengezet. Men zal plezier van dit fleurige boek hebben. L. KOCH-1SENBURG „Planten-Brehm een zwerftocht door het plantenrijk" ver taald,bewerkt en aangevuld door Rinke Tolman (Scheltens en Giltay, Amster dam). Een voortreffelijk plantenboek, dat zijn naam ontleent aan de wijze waarop Brehm zijn dierenboeken placht te schrijven. Er wordt veel „rondom" de planten verteld, zodat men bij voorbeeld een interessant ge deelte aantreft over gif en gifmengen. Er is ook veel wetenswaardigs over dieren te lezen omdat het verband tussen dier en plant steeds duidelijk tot uiting wordt gebracht. Zeer boeiend is bijvoorbeeld het hoofd stuk over de glorie van de vuilnishoop, waarin ook de rol van de vogels naar vo ren komt. De bewerker heeft het boek aangepast aan de Nederlandse omstandigheden en hij heeft dat op wel zeer gelukkige wijze gedaan. Het boek wemelt van (voortref felijke) illustraties. De leden van Ex Oriente Lux, zaterdag te Leiden in een langdurige ochtendverga dering bijeen,hebben zich verzet tegen de loop, die de zaken in januari dreigden te nemen. Men weet, dat het bestuur als nieuwe voorzitter had voorgesteld profes sor Beek, maar dat van de zijde van de Egyptische ambassade bij brief aan de, thans afgetreden, voorzitter hiertegen be zwaar was gemaakt. In de vorige verga dering is de benoeming van professor Beek niet aan de orde gekomen, omdat men is gaan praten over de rechtsgeldigheid van besluiten in verband met de statuten. Thans echter hebben de leden met grote meerderheid professor Beek tot hun nieu we voorzitter gekozen. Dit is verheugend. Allereerst voor pro fessor Beek, in wiens handen sommigen om redenen, die schijn in plaats van we zen waren, de voorzittershamer niet wen sten. Er is tegen hem geageerd, welnu, de grote meerderheid heeft getoond van deze actie niet gediend te zijn. Hier ligt dan de tweede reden tot verheugenis: Ex Oriente Lux is in het goede (licht)spoor gebleven. Wij hebben een vorige maal, misschien een beetje tè bezorgd, de vrees uitgespro ken, dat Ex Oriente Lux op de verkeerde weg zou raken. Dat het bewijs van het tegendeel zo spoedig gekomen is, kan slechts tot voldoening stemmen. Van de pressie, uitgegaan van Egypti sche zijde, heeft de grote meerderheid van Ex Orient Lux zich alleen iets aangetrok ken in die zin, dat zij ontstemming heeft gewekt. De brief, die de zaakgelastigde van Egypte aan de thans afgetreden voor zitter heeft gezonden, is, tegen de bedoe ling in, oorzaak geweest, dat de positie van professor Beek werd versterkt in plaats van verzwakt. Twee leden zal Ex Oriente Lux moeten missen. Professor dr. E. M. Bruin, lector in de toegepaste en propaedeutische wis kunde aan de Universiteit van Amster dam, en mevrouw L. M. C. Woltjer-Van der Hoeven Leonard te 's-Gravenhage, hebben in de verkiezing van prof. Beek aanleiding gevonden voor de vereniging te bedanken. Naar wij mogen aannemen, zal Ex Oriente Lux echter onder haar nieuwe voorzitter deze slag wel te boven komen aldus het Handelsblad. Advertentie BRUSSEL De Belgische Kamer heeft gistermiddag twee Wetsontwerpen goedgekeurd, die beitje tot doel hebben het Vlaamse aandeel in het personeel van het ministerie van Buitenlandse Zaken en in dat van de Belgische buitenlandse dienst te versterken. Het ene heeft betrekking op het instellen van „taalrollen" op het ministerie van Buitenlandse Zaken een dergelijk stelsel bestaat al sedert gerui me tijd bij de meeste andere ministeries het andere voorziet in het aanwerven van vijftig Nederlandstalige ambtenaren, in de buitenlandse dienst. De ontwerpen werden met respectieve lijk 165 tegen 10 en 123 tegen 30 stemmen aangenomen. Voor de Vlamingen betekent dit een voor lopig succes. Sedert jaren beklagen zij zich over wat zij noemen „de verwaal- sing" van het ministerie van Buitenlandse Zaken en over de geringe mogelijkheid tot promotie van de Vlamingen. De taalrol len zullen het mogelijk maken dat steeds gelijktijdig een zelfde aantal Nederlands als Franstaligen zal worden bevorderd. Bij de Belgische ministeries wordt het peso- neel naar keuze geplaatst op een Vlaam se of een Waalse taalrol. Bij bevorderin gen wordt er rekening mee gehouden, dat er evenwicht bestaat tussen beide groepen. Zijn dus bij een vorige maal tien perso nen van de Waalse taalrol bevorderd, dan komen bij een volgende gelegenheid tien Vlamingen daarvoor in aanmerking. Van de ongeveer 250 Belgische diplomaten, zijn er meer dan 180 Franstalig. Minister Fa- yat, de adjunct-minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de Kamer wel gezegd, dat het niet gemakkelijk is geschikte krachten voor de buitenlandse dienst te vinden. De Weense dirigent Herbert von Kara- jan wil een internationale combinatie van vooraanstaande operagezelschappen in Europa en de Verenigde Staten om te ge raken tot een uitwisseling van grote zan gers en zangeressen. Dit plan is een der aanleidingen tot de controverse tussen hem en de Oostenrijkse minister van Onderwijs Heinrich Drimmel. cc flmtoaa fi] A A nKOHDIGIHGEH eh BESCHOUW!flGEü „Door een combinatie van vooraanstaan de operagezelschappen zou een gevarieerd repertoire met een ideale bezetting kun nen ontstaan", aldus Von Karajan in een vraaggesprek met de kunstcriticus Karl Löbl van de Express. „Een bezetting voor vijf of zes opera's zou zes weken lang op één plaats blijven zonder andere engage menten, vervolgens zou deze bezetting om gewisseld worden voor een andere, die an dere opera's op het repertoire heeft. Naar mijn mening is dit de enige methode om te voorkomen, dat de repertoires geleide lijk verdwijnen". Von Karajan was voornemens La Scala te Milaan, de Metropolitan Opera te New York en de gezelschappen van Chicago San Francisco, West-Berlijn en München uit te nodigen tot zijn combinatie toe te *rprtplill|lnM II i "li I jn Vf - De televisie-uitzending van de N.C.R.V. was er woensdagavond kennelijk geheel op gericht, voor iedere kijker iets van zijn gading op het beeldscherm te bren gen, een richtlijn, waar met een plezie rige variatie de hand aan werd gehouden. Zo introduceerde Henk Biersteker in ,Memo" de Koninklijke Militaire Kapel, die ook marsen in „swing-stijl" speelt en kwam na de lichtelijk eentonige reporta ge van de skikampioenschappen in Cha- monix. Pi Scheffers in zijn gezellige ru briek „Pas geperst" met de Koninklijke Luchtmacht Kapel. Daarin kwam ook de cineast Louis van Gasteren aan bod en zowaar een zingende dominee die het door zijn prettig-sonoor stemgeluid gemakke lijk tegen diverse teenager-idolen zou kun nen opnemen. Een knap stukje reportage werk was de documentaire over het jubi lerende Leger des Heils, waarvoor een origineel manuscript diende. Met de er varingen van een anoniem gebleven offi cier als uitgangspunt, werd in talrijke in teressante beelden dit veelzijdige heils werk besproken en zo nodig van toelich tingen voorzien. Voor zover men dit nog niet wist, viel bij dit alles de nadruk op het feit, dat de leden van het Leger des Heils zich allerminst beperken tot het verkopen van „De Strijdkreet", of het zingen van religieuze liederen op de straathoeken. Onze eigen „Haerlemsche Musyckca- mer", nam daarop onder leiding van An dré Kaart een voortreffelijk programma onderdeel voor zijn rekening. Deze klas sieke muziekjes, uitgevoerd door in fraaie historische kostuums gestoken orkestle den, vormden de ideale entourage voor de sierlijke verrichtingen van solisten en danseressen van het Nationaal Ballet. Het werd ingeleid door een menuet, gedanst door leerlingen van het Koninklijk Conser vatorium uit Den Haag. Het was vooral opmerkelijk, hoe voorbeeldig zich J. S Bach's dubbelconcert er toe leent, als begeleidende muziek te dienen voor een modem ballet. Deze lieflijke tafereeltjes werden abrupt gevolgd door de sinistere oorlogsbeelden, waarmee Churchills ver filmde berinneringen de gedachten aan de Britse strijd om Malta en Kreta levendig houden. Peter Oosthoek besloot deze uit zending met enige goed voorgedragen ge dichten. Beeldschermer De V.P.R.O.-televisie zendt zondag 18 februari een door Annie M. G. Schmidt geschreven cabaret-programma uit dat de titel „Op Visite" draagt en waarvoor Cor Lemaire de muziek schreef. Medewerkers in „Op Visite" zijn Conny Stuart, Mieke Verstraete, Kees Brusse en Ton Lensink. De productie van dit programma heeft Wim lbo; de regie Jack Dixon. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Kamermuziek (gram.) 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Nieuws. *9.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Moderne grammo foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Amusementsmuziek (gram.); 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.04 Lichte muziek 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek en zangsolisten. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Dahsorkest en zangsoliste. 13.45 Vrouwen vraagbaak. 14.00 Zangrecital. 14.50 Gram mofoonmuziek voor de teenagers. 18.20 Der d. zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Beursberich ten. 17.45 Grammofoonmuziek. 17.50 Gram mof fonmuziek voor de teenagers. 18.20 Der 't de dyk it lan omklammet, klankbeeld over Hindelopen. 18.50 Regeringsuitzen ding: De eisen van moderne bejaarden zorg-I, door Mr. H. J. P. J. Goedmakers, van het Ministerie van maatschappelijk werk. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Politieke lezing V.V.D. 19.40 Grammofoon- platenverzoekprogramma voor de mili tairen. 20.30 Voor de jeugd. 20.50 Lichte grammofoonmuziek. 21.30 Gevarieerde muziek. 22.20 22.30 Nieuws. 22.40 Mijn Vader Onze Vader-II, lezing. 22.50 Amateursorkest. 23.15 Filharmonisch or kest van Israel (gram.) 23.55-24.00 Nieuws. -e— 3 Van 9 tot 24 juni 1962 zal in Karlovy Vary (Tsjechoslöwakije) het dertiende In ternationale Filmfestival gehouden wor den. Het festival van Karlovy Vary zal ongeveer 400 buitenlandse afgevaardigden uit de gehele wereld ontvangen, onder wie een honderdtal buitenlandse journalisten. Elke staat kan aan het filmconcours deelnemen met één speelfilm en één korte film. Voor het hoofdconcours kunnen slechts die films aangemeld worden, welke na 1 juni 1961 vervaardigd zijn en geen hoofdprijs op enig ander internationaal concours gewonnen hebben. Dit jaar streven de organisatoren en de leiding van het festival er naar, dat be halve prominente cineasten en theoretici ook vooraanstaande schrijvers, wier wer ken verfilmd zijn, aan het evenement deel- Mattheus-Passion Het Amsterdamse Oratorium Koor met begeleiding van het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Piet van Egmond zal op palmzondag 15 april een onverkorte uitvoering geven van Bach's Mattheus Passion in het Con certgebouw te Amsterdam. Als solisten werken mee: Willy van Hese (evangelist), Bruce Boyce (Christus-partij), Annette de la Bije, Wilhelmine Matthès, Sylvain De- ruwe, Peter de Vos; voorts de organist Thijs Kramer en de claveciniste Leni van der Lee. Prijsvraag voor scholieren. Het Rijks museum en de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Amsterdam hebben een prijsvraag uitgeschreven voor de Neder landse schoolbladen. Gevraagd wordt een artikel over onze Nederlandse musea en/of over onze Nederlandse kunst met het doel meer belangstelling te wekken voor de beeldende kunst in de schoolpers. Het beste artikel van een leerling van het V.H.M.O. zal worden beloond met een „Rembrandt- tocht" van drfe dagen voor de gehele klas van de auteur van het bekroonde artikel en voor de redactie van het schoolblad dat dit artikel heeft gepubliceerd. Institut Néerlandais. Het Institut Néerlandais in Parijs heeft met de Ver eniging van Nederlandse Schilders en Beeldhouwers in Frankrijk een regeling getroffen om in bepaalde veel door publiek bezochte vertrekken van het Instituut permanent werk van in Frankrijk wonen de Nederlandse schilders te exposeren. Het doel hiervan is de schilders de kans te geven hun werk te tonen aan directeuren van de kunsthandel, kunstcritici en andere belangstellenden. De exposities in het In stitut Néerlandais zijn geen verkoopten toonstellingen. Iedere schilder mag zijn werk ongeveer een maand laten hangen. De eerste schilder in deze serie van heden daagse kunst is Epko. Multatuli-herdenking. Op 19 febrauri zal het 75 jaar geleden zijn dat Multatuli te Nieder-Ingelheim overleed. Ter ge legenheid van dit feit organiseert het Mul- tatuli-Genootschap een herdenkingsavond in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Medewerking aan deze avond verlenen drs. J. W. Steenbeek met een rede over de actualiteit van Multatuli, en Fred van Dam met voordracht uit Mul- tatuli's werk. Letterkundige opdracht. De staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan dr. B. A. Mensink te Apeldoorn opdracht verleend tot het verzorgen van een uitgave van het Guide-Jaer Ons Heeren Jesu Christi (le deel) op alle de Zonnendagen Des Jaers van Joh. Stalpaert van der Wiele (1579—1630). Etruskische kunst gevonden. Deskun digen van de afdeling Schone Kunsten der Italiaanse regering hebben een belangrijke verzameling Etruskische beeldhouwkunst gevonden te Toskane, 80 km ten noorden van Rome. Archeologen hebben daar acht tien massieve stenen dekplaten van sarko- fagen gevonden. Op elk van deze dek platen heeft een Etruskische kunstenaar een levensgroot borstbeeld uitgehouwen. De sculpturen zijn een schakel tussen (je vroeg Etruskische beeldhouwkunst en de Romeinse. Mozaïekvloer ontdekt. Onder een oude Byzantijnse synagoge bij Tiberias aan het meer van Galilea in Israel is een mozaïek vloer uit de vierde eeuw ontdekt waarop de tekens van de dierenriem zijn uitge beeld. Men meent dat het de vloer van een oud Joods bedehuis is geweest waar later het Byzantijnse gebouw op werd gebouwd. Midden in de mozaïekvloer is de zonnegod Helios afgebeeld met een opgeheven hand en in de andere hand de vuurbal van de zon en een zweep voor de vier paarden van zijn wagen. Vrouwenfiguren symboli seren de vier jaargetijden. Door de Vara-tv wordt hedenavond spel „Een Poppenhuis" (Nora) van Henrik Ibsen in een vertaling van Cees Laseur uitgezonden. Tekstbewer king en regie zijn van Theun Lam- mertse, decorontwerp Weynacnd Grij zen. Op de foto zien we een scène uit het stuk met Pim Dikkers, Derk Jan Dikkers en Lies Franken. In wer kelijkheid zijn zij ook vader, zoon en moeder. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VA RA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmu ziek. (Om 8.35 Van de voorpagina, praat je.) 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Moderne muziek voor piano en orkest (gr.); 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de huis vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.45 Orgelspel. AVRO: 12.00 Klarinet met ritmische begeleiding. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen ten behoeve van-land- en tuinbouw. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zing zonder zorgen. 14.00 Kerkorgelconcert. 14.20 Dich ters Omnibus: voordracht van gedichten, met bespreking. 14.40 Kinderkoor en jeugdensemble. 15.00 Hou je aan je woord, literair woordenspel. VARA: 16.00 Film muziek (gr.). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de teenagers. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Ringsteken: nieuws uit Vlaanderen. 18.20 Licht ensemble met zangsolist. 17.50 De puntjes op de i, praat je. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Instru mentaal trio met zangsoliste: jazzmuziek. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Grammofoonmuziek. 19.50 Drempels van het geloof, lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 De afloop van het koloniale tijdperk, lezing 20.20 De reconstructie, stemmenspel. VARA: 21.00 Don Carlos, opera. (Zesde t.m. achtste tafereel). 22.30 Buitenlands weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Het kind in ons huwelijk, gesprek. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto, gesprek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Beroeps- belangen van de landbouwers. 12.45 Ka mermuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vioolrecital. 16.00 Beurs berichten. 16.06 Lichte muziek (gr.) 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws en toneelkroniek. 19.40 ^Film muziek (gr.). 20.00 Werken van Belgische componisten. In de pauze :De zeven kun sten. 21.50 Liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55-23.00 Nieuws. Dinsdag 20 februari heeft het zevende dinsdagconcert plaats van het N.Ph.O Het concert zal onder leiding staan van Henri Arends en wordt geopend met de Vijfde Symfonie van Sjostakowitsj. Na de pauze wordt het le pianoconcert van Cho pin uitgevoerd, waaraan de vermaarde pianist Nikita Magaloff solistische mede werking verleent. Nikita Magaloff werd in 1912 te St. Pe tersburg geboren. Prokofieff, die een vriend van de familie was, ontdekte reeds spoedig de muzikale aanleg van de jon ge Nikita. Tijdens de revolutie vluchtte de familie naar Finland, waar Nikita stu deerde bij een leerling van Liszt, doch al spoedig vertrok men naar Parijs, waar hij de studie voortzette aan het conserva torium bij Isidor Philipp. Op 17-jarige leef tijd verliet hij het conservatorium met een eerste prijs en Ravel noemde hem toen reeds een groot musicus. Magaloff gaf vele concerten in alle belangrijke steden van Europa, en maakte verschillende tour nees door Amerika. In 1949 volgde hij Di nu Lipatti op als leider van de Classe de Virtuosité aan het Conservatorium te Genève. Hij is reeds lange jaren in Zwit seriand gevestigd en heeft de Zwitserse na tionaliteit. VOOR DONDERDAG NTS: 13.45-15.00 Eurovisie: Rechtstreek se reportage van de wedstrijden om het wereldkampioenschap skiën van vandaag te Chamonix. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. NTS: 20.30 Eurovisie: Filmoverzicht van de belangrijkste ge deelten uit de wedstrijden van vandaag om het wereldkampioenschap skiën van van daag te Chamonix. VARA: 20.45 Fascis tisch gevaar in Frankrijk?, documentaire over de dreiging van de O.A.S. 21.10-22.50 Een Poppenhuis (Nora), toneelstuk. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Woord en beeld. NTS: 20.30 Eurovisie: Filmoverzicht van de belang rijkste gedeelten uit de wedstrijden van vandaag om het wereldkampioenschap skiën te Chamonix. KRO: 20.45 Brandpunt een maandelijkse TV-kron. 21.25 Rhytmus in Bildern, gevar. progr. (Prod, van de Sender Freies Berlin). 22.05-22.40 Avond college Nederlands. Toneelgroep „Centrum". De heer M. Carpentier Alting is met ingang van 1 september 1962 benoemd tot zakelijk leider van de toneelgroep „Centrum". De heer Carpentier Alting vervult deze functie thans bij het Rotterdams Toneel.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13