Verder onderzoek in schroot fraude heeft geen zin AGENDA de zonmge Laatste weken toenemende vraag naar appels en peren BONTMANTELS Geen aanleiding voor strafrechtelijke vervolging meer PERSIANER PATTES Eis van twintig jaar tegen kappersbediende Er wordt reeds aan een voorontwerp gewerkt RANG demsMtpmnf.im&ms'ïetoig. De balsem met „direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN K.N.V.v.L. verbaasd over bezwaren tegen Ilsy Brochure voor het bedrijfsleven Melkleiding tussen zuivelfabriek en boerderij Weer harde wind DE PELSJAGER Al/ DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 MINISTER BEERMAN: Flitspalen tegen botsingen met overstekend wild Apollohotel geopend in de hoofdstad Haarlem V elsen-IJmuiden Kernenergiecentrale Voor 6,5 miljard nieuwe levensverzekeringen in het vorige jaar ff Beverwijk Heemskerk Kort nieuws Hotelhoudster in Valken burg krijgt geen gelijk OEZAAKf ^^0* WAAR u SLAAGT Primeur in Fries dorp Diemen is tegen de naam Bijlmermeer Kerkelijk nieuws c •05 e s n nw 1 nno 2 n (Van onze parlementaire redacteur) Over de schrootaffaire heeft minister Beerman gisteren bij de beantwoording van de Eerste-Kamerleden die gisteren het woord hebben gevoerd aangaande de begroting van Justitie voor 1962 gezegd dat bij de vereffening van het invoer- schroot geen enkele onrechtmatigheid is gebleken. De Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal had aanvankelijk het vermoeden, dat er teveel schroot in vereffening zou zijn ge bracht. De Hoge Autoriteit heeft ten aanzien van sloopschroot diverse berekeningen la ten uitvoeren, waarna zij taxatierappor ten heeft opgesteld, op basis waarvan voortaan vereffening moest plaatsvinden. Geen enkele Nederlandse scheepssloperij heeft, volgens de minister, meer schroot voor vereffening opgegeven dan het be treffende taxatierapport aangaf. De taxa tierapporten zijn te goeder trouw opge maakt. De vereveningskas heeft ze aanvaard als basis voor verevening, zodat men strafrechtelijk niet meer kan spreken van fraude. Het is, volgens de heer Beerman, wel zo, dat men de controle op het feite lijke rendement van het aangeboden schroot heeft nagelaten toen men taxatie als uitgangspunt ging nemen. Mocht hier over verschil van mening bestaan, dan kan hierover civiel-rechtelijk worden ge procedeerd. Advertentie Wij doen u t/in 19 februari a.s. een SCHITTEREND AANBOD U krijgt voor uw oude bontmantel een fikse prijs en wordt dan bezitster van een prachtige bontmantel van prachtige kwaliteit, geheel op wattine gepiqueerd en met satijnvoering afgewerkt. kort model 7/8 model lang model 298.- 375.- 425- Betaling desgewenst binnen 6 maan den, zonder rente, zonder kosten, zon der bank. Onze rijksgediplomeerde bontadviseurs tonen u ook vrijbl. andere soorten zo als Kidleg, Zobelfeh, Oselot, Bisam enz. Dagelijks geopend van 9 tot 6 uur. Bij aankoop van een bontmantel wor den reiskosten binnen Nederland voor 2 personen vergoed. Schrijf briefkaart PELTERIJENGROOTHANDEL Van Diemenstraat 132A DEN HAAG Tel. 070-630367 Het sterk toegenomen aantal botsingen tussen overstekend wild en auto's vormt een punt van overleg tussen het ministerie van Waterstaat en de directie Fauna-be heer. Nog steeds blijkt dat de weggebrui kers zich in onvoldoende mate bewust zijn van het gevaar dat plotseling kan op doemen, als groot wild de wegen over steekt. Op verschillende wegen zijn reedS proeven genomen met flitspalen, die' licht van koplampen reflecteren en in het bos werpen. Nagegaan wordt of de toepassing hiervan het gevaar van wildaanrij dingen kan beperken. De minister heeft, zo verzekerde hij de heer Cammelbeeck (P.v.d.A.), het open baar ministerie geen instructie gegeven in die zin, dat de advocaat-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, zich over het be staan van een schrootaffaire kon uitlaten in negatieve zin. De heer Cammelbeeck had gisteren een ministeriële verklaring verlangd ten aanzien van de desbetreffen de uitlating van de genoemde advocaat- generaal in de smaadzaak-Worms. Een verder onderzoek van de „schrootaffai re" heeft volgens de minister geen zin. Twintig jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering heeft de advocaat-generaal bij het Haagse Ge rechtshof geëist tegen de 40-jarige kap persbediende uit Rotterdam, die in febru ari van het vorige jaar de moord op de achtjarige Marcel Nivard heeft gepleegd. Het hof behandelde de zaak, gezien de ze- denkwetsende aspecten ervan, met geslo ten deuren. De Rotterdamse rechtbank had de zaak voor het grootste gedeelte in het openbaar behandeld. Zij veroordeelde de kapper tot vijftien jaar en terbeschikking stelling. Voor het gerechtshof werden drie getui gen gehoord: dr. J. Zeldenrust, de gereclv telijk geneeskundige, dr. W. Vaandrager psychiater, en de politie-inspecteur J. A. Blaauw. Bij de behandeling in eerste aanleg heeft de raadsman, mr. G. J. Doeksen, de stel ling verdedigd dat het juridisch gezien niet gaat om moord, maar om twee achtereen- voldende misdrijven, namelijk poging tot moord en dood door schuld, die geen van beide in de tenlastelegging zijn opgeno men. De vraag, waarover het gerechtshof een oordeel moet vellen, is of de kappersbe diende de overtuiging heeft gehad dat de jongen door wurging al dood was vóór hij het lichaampje in een sloot wierp, óf dat hij uitsluitend de opzet heeft gehad de jon gen te verdrinken. In het eerste geval is volgens mr. Doeksen sprake van poging tot moord en dood door schuld en zou gezien de dagvaarding juridisch vrij spraak moeten volgen, in het tweede moord zonder meer. Op 28 februari zal het hof arrest wijzen. Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall heeft gisteren het Apollohotel geo pend. Het telt 120 bedden. Het gebouw waarin moderne snufjes zijn toegepast, is een ontwerp van architect A. Bodon. De opvallend grote lounge van 20 bij 12 meter biedt de bezoeker een uitzicht over de vijf kanalen die het gebouw om ringen. Het hotel heeft een eigen parkeer terrein voor honderd auto's. Het hotel telt drie woonlagen met 1- persoonskamers, 2-persoonkamers en en kele luxe-suites. Alle kamers zijn voor zien van bad, toilet, een witte telefoon, radio en enkele kamers bovendien van te levisie. Veel aandacht is besteed aan het weren van lawaai. Het Apollo-complex omvat nu een hotel, een paviljoen, een sport-tentoonstellings- hal, een bioscoop, tennisbanen, een bar onder de waterspiegel en verschillende za len. Bij de openingsplechtigheid zou God fried Bomans een lezing houden over het leven van Apollo. Maar de schrijver be perkte zich met erop te wijzen dat Apollo nooit van een hotel gehoord heeft, hoewel hij wel in vele verschillende bedden sliep. Bomans ging vervolgens uitvoerig in op de eet- en slaapkant in een hotel en de verhouding ober-gast. Met zijn geestige beschouwing oogstte hij veel bijval van de ongeveer 600 genodigden. c 3 Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Meneer Topaze", blij spel van Marcel Pagnol. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Chopin- recital door de pianist Jan Smeterlin (Meesterserie). BIOSCOPEN Cin nia Palace, 14 en 19.30 u.: „Porgy en Bess", 14 j. Frans Halstheater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De blonde Venus", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Als vrouwen lief hebben", 14 j. Li To Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De misdaad was bijna volmaakt", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Ed'die op leven en dood", 18 j. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De lange hete zomer", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Wraak der barbaren", 14 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Notorious", 18 j. Van vrijdag af 19.30 u.: „Exodus", 14 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Congo-desperado's', 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Een meisje in duizend gevaren", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Rilling", 18 j. TENTOONSTELLINGEN "ishal, Grote Markt: Ere-expositie van de Haariemse schilder H. F. Boot, 10-17 u. Zondag 13-17 u. Tot 12 maart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tentoonstelling van Heienk, 9- 17 u. Tot 23 februari. Kunstcentrum „In t Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren 10-22 u. Tot 1 maart. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 9 februari). DONDERDAG 15 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „De mantel". Rex-theater, 20 u.: „Verborgen moeder schap". VRIJDAG 16 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Houdt u van Brahms?" Rex-theater, 20 u.: „De zwarte tiran". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. De minister van Economische Zaken heeft in antwoord op het verslag van de Eerste Kamer over de begrotingen van de Staatsmijnen en het Staatsgasbedrijf over de bouw van de eerste kernenergiecentrale medegedeeld, dat inmiddels een begin js gemaakt met het opstellen van een voor ontwerp in overleg met deskundigen van de Nederlandse elektriciteitsbedrijven. Wanneer de samenwerkend* elektriciteits- produktiebedrijven dit voorontwerp goed keuren, zal het gedetailleerd worden uit gewerkt. Dan zal ook een definitieve kos- tenbegroting worden opgemaakt. Daarna zal over de bouw van de centrale worden beslist. Deze beslissing kan in de loop van 1963 worden verwacht. De minister deelt voorts mee, dat de gang van zaken in het reactorcentrum te Petten thans bevredigend is. De hoge flux reactor is, met gebruikmaking van het af gekeurde reactorvat, op 9 november van het vorige jaar critisch geworden en is sindsdien voor het verrichten van nood zakelijke metingen op laag vermogen in bedrijf. Zeer binnenkort zal worden be gonnen met de vervanging van het reac torvat door een nieuw, dat inmiddels in Petten is afgeleverd. Na de montage van het nieuwe vat zal de reactor opnieuw critisch worden ge maakt. Dan zal het vermogen geleidelijk worden opgevoerd tot 20 megawatt. Dit niveau zal naar verwachting aan het ein de van dit voorjaar worden bereikt. Op grond van voorlopige cijfers heeft het C.B.S. berekend, dat in 1961 in land voor een bedrag van 6,6 miljard gulden aan nieuwe levensverzekeringen is geslo ten. In dit totaalcijfer is een geschatte pro duktie voor de maand december van 1200 miljoen gulden (v.j. 1180,7 miljoen) op genomen; het definitieve bedrag over die maand zal eerst over enkele maanden be kend zijn. Met inbegrip van de geschatte produk- tie over december is het totaal over 1961 700 miljoen gulden hoger dan het resul taat dat in 1960 werd behaald. Meer dan de helft van het bedrag aan nieuwe levensverzekeringen, namelijk 3,4 miljard, bestond uit verzekeringen van pe riodieke uitkeringen (renteverzekeringen) die vooral gesloten worden als collectieve pensioenvoorzieningen voor bedrijven. Ka pitaalverzekeringen kwamen tot stand tot een bedrag van 2,9 miljard en volksver zekeringen tot een bedrag van 250 miljoen gulden. Deze cijfers wijzen uit, aldus merkt de voorlichtingscommissie uit het levensver- zekeringbedrijf op, daf er in 1961 een lich te verschuiving van de belangstelling in de richting van de kapitaalverzekering heeft plaatsgehad. Het aandeel van deze verzekeringsvorm in de produktie bedroeg namelijk 44,7 percent (v.j. 43,3 percent) en dat van de ren te verzekering 51,5 per cent (v.j. 52,4 percent). Advertentie S* ctnt per TOO gram Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-balsem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone door dringingsvermogen: wanneer U Algesal uitwrijft, zult ,U merken, dat deze aan-, vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter: de pijnstillende werking van Algesal „doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet: Pijn slaat altijd onverwacht toe! Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart deelt mee, oprecht ver wonderd te zijn dat er enige tijd na de aankondiging van de zevende internatio nale luchtvaartschouw Ypenburg, die op 11 juni wordt gehouden, hier en daar stemmep zijn opgegaan, die een dergelijk vliegfeest kenmerkten als een overlast en zelfs als een gevaar voor de bevolking Het bestuur zegt dat „de gezonde propa gandistische funtie van de Ilsy, die voor al ook de Nederlandse luchtvaartindustrie ten goede komt, ook door de overheid steeds tenvolle is gewaardeerd. Sinds ve le jaren treden de Koninklijke Lucht macht en de gemeente Rijswijk zelfs als mede-organisatoren op". De bedenkingen tegen de Ilsy, die voor het eerst weer sinds 1957 wordt gehouden, zijn geïnspireerd door functionarissen van twee nabij Ypenburg gelegen gemeenten Zij richten zich tegen de verwachte ver keersdrukte, het lawaai, alsmede tegen het risico van een ongeluk met een deel nemend vliegtuig. De Ilsy kan inderdaad grote verkeersconcentraties veroorzaken Hetzelfde geldt echter voor een interland voetbalwedstrijd, een vlootschouw, een autorace, e.d. Dat lawaai helaas min cf meer inherent is geworden aan het ver schijnsel luchtvaart komt niet alleen tij dens vliegfeesten tot uiting. Wat de gevarenfactor betreft menen de organiserende instanties, dat zij zich mo gen beroepen op zes voorgaande incident- loze Ilsy's. Bovendien wordt er angstval lig voor zorg gedragen, dat de demonstra ties zich afspelen in een vlak dat prak tisch geheel vrij ligt van de bebouwde oppervlakten der omliggende gemeenten. Naar de mening der vereniging worden volkomen normale en alleszins verant woorde demonstraties te zien gegeven, enerzijds gericht op de ontwikkeling der techniek, anderzijds om aan te tonen welk een graad van vliegvaardigheid vlie gers met de meest uiteenlopende toestel len kunnen bereiken. In een adres aan de gemeenteraden deelt het hoofdbestuur der K.N.V.v.L. mee dat er geen gronden zijn voor onge rustheid wat de veiligheid van de toe schouwers van de Ilsy en van de bevol king der omliggende gemeenten betreft. Aardschok. In 't zuiden van Chili zijn giste^ ren krachtige aardtrillingen gevoeld. In Santiago zijn een paar muren ingestort. Twee mensen werden gewond. Sommige draadverbindingen raakten gestoord. DONDERDAG 15 FEBRUARI Kcnnemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Rigo- letto". VRIJDAG 16 FEBRUARI Kennemcr Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". 4e week. (Eén voor stelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eén pyjama vóór twee". W.B. Theater, 20 u.: „De stem van Santa Clara". DONDERDAG 15 FEBRUARI Marquette-theater: Geen voorstelling. VRIJDAG 16 FEBRUARI Marquette-theater: Geen voorstelling. Wetenschappelijk fonds. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben besloten een wetenschappelijk fonds in te stellen. Voor 1962 is een bedrag van 50.000 in dit fonds gestort. Uit het fonds zullen gel den ter beschikking worden gesteld voor belangwekkende onderzoekingen en voor het tot stand brengen van publikaties over onderwerpen, die betrekking hebben op de provincie Zuid-Holland of op delen daar van. Het ministerie van Economische Zaken heeft het bedrijfsleven een brochure toe gezonden met „wenken met betrekking tot buiten gewone omstandigheden ten dien ste van handel en industrie". Deze "bro chure, die een aanvulling is oh hetgeen door de organisatie Bescherming Bevol king reeds werd gepubliceerd en verricht op het gebied van de zelfbeschermings- en bedrijfszelf-beschermings-maatregelen, geeft een overzicht van de voorbereiden de maatregelen, die het ministerie van Economische Zaken heeft getroffen ten einde bij het uitbreken van een gewa pend conflict de functionering van het economisch leven zo goed mogelijk te verzekeren. De overheid heeft er in de eerste plaats rekening mede gehouden, dat in geval van oorlogsgeweld de cen trale gezagsuitoefening in. een of enkele delen van ons land niet ianger mogelijk kan zijn. Waar nodig, zal in de betrokken gebieden voor wat betreft de economi sche sector haar taak geheel worden over genomen door provinciale economisch commissarissen. Deze functionarissen zul len o.m. tot taak hebben het op gang helpen brengen van de voorbereide or ganisatie. Zij zullen pas, zodra de om standigheden daartoe aanleiding geven, worden benoemd. Thans zijn er waarne mende economisch commissarissen be noemd, die de weg bereiden voor de eco nomisch commissarissen. Met uitzonde ring van de provincie Noord-Brabant, waar de directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut die functie vervult, zijn daartoe de secretarissen van Kamers van Koophandel en Fabrieken benoemd. Voor het geval er weer distributie no dig mocht worden is daartoe de oprich ting van een aantal rijksbureaus voor bereid. In de brochure wordt verder uit eengezet, wat verwacht kan worden van het functioneren van openbare butsbedrij- ven en de aanvoer van energiegrondstof fen onder mogelijke oorlogsomstandighe den. Het telefoonverkeer zal in buitenge wone omstandigheden waarschijnlijk aan merkelijk moeten worden besnoeid, maar het functioneren van openbare nutsbedrij- ongehinderd voortgang kan vinden. Wat de energievoorziening betreft verdient het op peil houden of verhogen van de voor raden aardolieprodukten en kolen ernstig aanbeveling. Na een hoofdstuk over de wapens en hun uitwerking besluit de bro chure met een overzicht van de voorbe reidingen, die het bedrijfsleven kan tref fen. Voor de voedingsmiddelenindustrie en de handel in voedingsmiddelen zal door het ministerie van Landbouw en Visserij een aparte brochure worden samenge steld. Er is de laatste weken weer sprake van een toenemende vr'aag naar appels en pe ren op de Nederlandse veilingen. Geduren de het hele seizoen is de vraag naar fruit nog groot geweest, maar er zijn tijdelijk wel eens kleine inzinkingen geweest. Kort na de jaarwisseling was er bijvoorbeeld zon inzinking. Deze hield echter voor een belangrijk deel verband met de kwaliteit, omdat toen nog weinig fruit werd geruimd uit de koelhuizen 'en destemeer uit de luchtgekoelde bewaarplaatsen, waar fruit bij was dat wat te lang was bewaard. Op het ogenblik zijn de Nederlandse fruit kwekers volop bezig met de verkoop van het koeïhuisfruit en over het algemeen wordt er een goede kwaliteit aangeboden. Dit fruit kan vlot worden verkocht op de binnenlandse markten en voorts is er re gelmatig export naar West-Duitsland, Bel gië, Engeland en Frankrijk, om de voor naamste afnemers te noemen. In de moderne fruitcentra bestaat op het ogenblik het grootste deel van de aanvoer van appels uit Golden Delicious. Dit is een prachtige goudgele appel die overal wordt gewaardeerd. De veilingprijzen van de bes-te partijen liggen thans rond 90 cent per kg. Een ander belangrijk ras van het ogenblik is de Jonathan, terwijl uiteraard ook de goudreinette ondanks de geringe oogst van dit ras, nog altijd meetelt. De rechtbank in Maastricht heeft in de rechtszaak over de exploitatie zonder ver gunning van het „Oranjehotel" in Valken burg de gemeente Valkenburg in het ge lijk gesteld. De rechtbank erkende de ver bindende kracht van artikel 95 van de Val- kenburgse algemene politieverordening, waarbij voor het verstrekken van nachtlo- gies tegen betaling een bijzondere vergun ning nodig is van het college van B. en W. De hotelhoudster, die haar hotel had ge ëxploiteerd zonder deze vergunning, werd veroordeeld tot 50,- boete. Het verstrekken van nachtverblijf tegen betaling achtte de rechtbank een aangele genheid, welke rechtstreeks verbonden kan zijn aan het belang van een openbare orde, zedelijkheid en gezondheid. Het standpunt van de verdachte, dat de betreffende be paling in de politieverordening op ontoe laatbare wijze zou ingrijpen in het privé- leven van de inwoners van Valkenburg wees de rechtbank af, omdat de toevoe ging „tegen betaling" van doorslaggevend belang is. De export van appels ligt thans tussen 1 en 1,5 miljoen kilo per week. De ex port van peren is nu belangrijk minder geworden. Het wekelijkse kwantum dat nog de grens overgaat ligt rond een half miljoen kilo. Bij de peren neemt de Con ference de voornaamste plaats in. Ook hiervan is de prijs thans wat opgelopen. De grote maten worden op de veilingen verkocht tegen prijzen van ongeveer 85 cent per kilo. De kleine maten noteren rond 70 cent per kilo. Advertentie rxip v ^^^^pAMESCONR Ctn. Crenj'4»tr»al 120 I Het Friese plaatsje St. Nicolaasga heeft een primeur voor Nederland: een onder grondse melkleiding tussen boerderij en en zuivelfabriek. Na een proef van en kele maanden zal thans een definitieve leiding worden aangebracht, alsmede een tweede leiding voor retourprodukten zo als wei en ondermelk. De leiding heeft een lengte van 1600 meter en een uitwen dige dikte van 32 mm. Als materiaal is zwart polytheen gebruikt. De melk-produktie van de boerderij, van de heer P. Jaarsma is gemiddeld 800 liter per dag. De melk wordt in de leiding gepompt en daarna via een compressie- systeem door zuivere lucht naar de fa briek geblazen. Gebleken is, dat bij het transport, in tegenstelling tot het vervoer per melkbus, het aantal bacteriën niet was gestegen. De kosten van het nieuwe systeem, inclusief die van het retourtrans port, bedragen 0,6 cent per kg. melk. Ir. H. Dijkstra van het Landbouw Econo misch Instituut in Den Haag heeft het systeem uit Zwitserland hier te lande ge ïntroduceerd. Het college van B. en W. van Diemen heeft de gemeenteraad voorgesteld een gunstig advies aan Gedeputeerde Staten van Noordholland uit te brengen over het gewijzigde wetsontwerp tot stichting van een nieuwe gemeente Bijlmermeer, be staande uit West-Weesperkarspel, Diemen en Ouderamstel. Het college betreurt het verlies van de zelfstandigheid van Die men, maar „een ernstig streven riaar een oplossing voor zeer lange termijn geeft het de daadkracht om in het algemeen belang dit verlies te aanvaarden". Bedenkingen heeft Diemen echter tegen de naam van de nieuwe gemeente. Het acht de naam Bijlmermeer minder ge lukkig. Deze naam is een waterstaatkun dige aanduiding en geen naam voor een toekomstige stad van 100.000 inwoners, zegt Diemen, dat de naam Ooster-Amstel om topografische redenen beter dan de naam Bijlmermeer acht. Diemen is de laatste bij het gewijzigde wetsontwerp betrokken gemeente die zich over de Bijlmermeer moet uitspreken. Ouder-Amstel heeft zich verzet tegen de nieuwe gemeente, de raad van Weesper- karspel ging ermee akkoord. De gemeente raad heeft overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Annaland en te Schoonrewoerd R. J. van de Hoef, kand. te Lunteren; te Sint Philipsland L. van Nieuwpoort, kand. te Linschoten. Aangenomen het beroep van de Provin ciale Kerkvergadering van Noordholland naar Huizen (N.-H.) (noodgemeente) V. E. Schaefer te Hemmen; naar Ridderkerk C. Blok te Capelle a. d. IJssel. Bedankt voor Hasselt L. van Doppen- berg te Wilsum. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren J. G. van den Berg te Terborg, J. Broekhuis te Barneveld en J. Voordouw te Bodegraven. Vanmorgen trok een zwakke rug van hoge druk, die een uitloper vormt van een groot hogedrukgebied bij de Azoren, over ons land. Tijdens opklaringen daalde de temperatuur hier en daar tot vier graden onder nul. Een actieve depressie passeerde vannacht IJsland. In een brede sector ten zuiden van deze depressie stroomt zachte oceaanlucht naar de Britse eilanden. Deze lucht kan morgen ook ons land bereiken. Zij wordt voorafgegaan door een zone met neerslag. Eerst kan deze neerslag in de vorm van sneeuw vallen, later gaat hij over in regen. Onder invloed van de lucht drukdalingen die de depressie op de Noord zee veroorzaakt zal de wind aan onze kust naar zuidwest draaien en tot stormachtig toenemen. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen OR os g binnen- en buitenland. Neerdag: laatste 2A uur. 0) SS C.9 Den Helder onbewolkt 6 3 Ypenburg hagelbui nnw 5 2 Vlissingen licht bew. nnw 5 5 Eelde licht bew. w 5 1 De Bilt sneeuwbui wnw 6 2 Twente mist windstil 5 0 Eindhoven zwaar bew nw 5 1 Zd-Limburg zwaar bew. wnw 4 1 Helsinki onbewolkt nnw -7 1 Stockholm onbewolkt nnw -4 0.4 Oslo half bew. nw 0 Kopenhagen onbewolkt n 0 0 Aberdeen regen nnw 1 1 Londen half bew. wzw 5 0 Amsterdam hagelbui 5 1 Brussel sneeuwbui wnw 4 6 Luxemburg licht bew. wnw 0.6 Parijs licht bew. nw 4 0 Bordeaux onbewolkt nw 7 0 Grenoble sneeuw nw 1 7 Nice onbewolkt no 12 0 Berlijn zwaar bew. n 1 0.2 Frankfort half bew. wnw 3 0.3 München sneeuw nw -1 I Zürich sneeuwbui n -0 Genève licht bew. 0 0.3 Locarno zwaar Dew wzw 6 0 Wenen zwaar bew nw 2 0 Innsbruck sneeuw w -3 Athene zwaar bew wnw 18 0.1 Some onbewolkt ono 8 0.4 Ajaccio weerlicht n 11 0 Madrid onbewolkt 13 0 Lissabon onbewolkt nno 16 0 Vrfjdag 16 februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op 14.58 uur, onder 6.11 uur. Maanstanden 19 febr 27 febr. 14.18 uur 16.50 uur volle maan. laatste kwartier Hoog en laag water in I.Imuiden Donderdag 15 februari Hoog water 0.45 uur en 13.18 uur. Laag water 8.35 uur en 21.14 uur. Vrijdag 16 februari Hoog water 1.55 uur en 14.16 uur. Laag water 9.42 uur en 22.14 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2