Rook er een dejm voormannen Wereldnieuws r HOORTOESTELLEN Van dag tot dag Spanje Kenya conferentie in Londen begonnen „Licht op vliegveld Ndola was gedoofd" ^Praatótoei Delphine Benard *'1 0p de 1962 Waarschuwing van Maudling AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ from America's Best Tobaccos WERELDMERK BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Mr. Stikker stelt bezoek aan België uit Zeven oorlogsmisdadigers in Tübingen veroordeeld 4,% ^^1 i i M. Mok f.-'/n beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Nu de Europese Economische Gemeen schap niet alleen levensvatbaar is gebleken, maar zelfs tekenen van een krachtige op bloei vertoont, pogen verschillende landen die destijds, bij de oprichting, sceptisch aan de kant zijn blijven staan, nog tij dig aansluiting te verkrijgen om in het Europese concert niet de derde viool te hoeven spelen. Dit is voor de voorstanders van een ver enigd Europa alleen maar verheugend. Enghartigheid is ook in Europese aange legenheden uit den boze, maar het „hoe meer zielen, hoe meer vreugd' geldt toch ook niet. De problemen waarvoor men komt te staan bij uitbreiding van het le dental —tot nu toe dus zes —zijn legio. Ieder Europees land heeft een eigen ont wikkelingsgang doorgemaakt met daaruit voortvloeiend een eigen institutioneel ka der. Europese integratie betekent niet al leen afbraak van invoerrechten, maar uni ficatie van alle politieke, sociale en eco nomische regelingen en instellingen, die van meer dan plaatselijk belang zijn. Zo als bekend, stuit men bij de integratie op reusachtige vraagstukken die in de kleine kring van de „zes' met veel goede politieke wil nog wel enigszins zijn op te lossen men denke aan de landbouwregeling die de Europese Ministerraad aan het begin van het jaar zoveel hoofdbrekens kostte maar velen houden hun hart vast als zij denken aan wat kan gebeuren als dit ledental tot tien of twaalf is gestegen. De „spraakverwarring" neemt dan ge vaarlijke proporties aan. Toch hebben de meeste Westeuropese landen een gemeenschappelijke culturele achtergrond die hun een grote mate van verwantschap geeft. Ondanks verschillen in gebruiken en taal is bij voorbeeld de democratie een gemeenschappelijk politiek bezit, ondanks de variaties in de prakti sche uitwerking en toepassing. Het is daar om niet toevallig, dat de Europese orga nen tot dusverre op democratische leest zijn geschoeid. Een geïntegreerd Europa zal een democratisch Europa moeten zijn, wil het zijn waarde voor de inwoners en voor de vrije wereld behouden. Een inte- gratiestreven is immers juist mede ont staan om een bolwerk te vormen tegen de totalitaire machten en om gezamenlijk vrijheid en democratie te beschermen, wat voor de individuele landen onmoge lijk was geweest. Ook beoogden de „vaders van de Euro pese gedachte", zoals Schuman en Monnet, het eng nationalisme der Europese landen te doorbreken om nieuwe oorlogen, die mede uit dat nationalisme ontstaan, te voorkomen. De aanmelding voor het lidmaatschap van de E.E.G. door landen die ondemocra tisch zijn is dus met beide uitgangspun ten, die nauw verwant zijn met de doel einden, in strijd te achten. Wanneer dus een dictatoriaal geregeerd land als Spanje om associatie bij de E.E.G. vraagt, dan kan daarop maar één antwoord gegeven worden. Niet alleen omdat ons het systeem-Franco hogelijk onsympathiek is, maar tevens omdat dit systeem in strijd is met de principes waar de E.E.G. op berust, is dat antwoord een categorisch neen. Pas als ook in Spanje weer vrijheid heerst is er plaats voor dat land in de kring van de democratische Europese landen te Brus sel en te Straatsburg. Moge onze regering zich met klacht verzetten tegen iedere poging om ter wille van de Westerse blokvorming —het op een akkoordje te gooien met de enkele beginselen, die in het Europa van de Zes juist vorm heb ben gekregen. t (Van onze correspondent) LONDEN Gisteren is in Londen de conferentie begonnen voor de uitwerking van een definitieve grondwet voor Kenya, die zal leiden tot de onafhankelijkheid van één van de laatste Engelse Afrikaanse kolonies. De Engeilse minister van Koloniën Maudling liet bij de opening van de con ferentie een ernstige waarschuwing horen. Hij zei dat de Britse regering alleen de macht zal overdragen, wanneer er kans op een stabiele regering en vrijdom van vrees in Kenya. Volgens sommigen zal Engeland niet verder kunnen gaan dan het geven van inwendig zelfbestuur, maar vermoedelijk is het politiek al te laat voor een dergelijke tussenfase. Ronald Ngala, de voorzitter van de Afrikaanse democratische Unie in Keneya ontlokte geestdriftig applaus van zijn aan hangers, toen hij verklaarde dat zijn par tij zich tegen alle dictatuur verzet,k het geen volgens hem ook een waarborg is dat Kenya niet in handen van de commu nisten zal vallen. Ook Jomo Kenyatta, voorzitter van de Afrikaanse Nationale Unie, kreeg op- plaus toen hij zei dat hij voor alles streeft naar nationale eenheid. De conferentie blijft tot vrijdag ver daagd, om de gedelegeerden gelegenheid te geven de diverse voorstellen nader te bestuderen. Maudlings zware taak is, de constitutionele tegenstellingen te overbrug gen, die misschien minder groot zijn dan ze lijken. Alles hangt er van af, of het onderling vertrouwen zal worden hersteld. De openingszitting van de conferentie was een kleurrijk geheel. De meeste Afri kaanse afgevaardigden waren gekleed in lange gewaden en versierde hoofddeksels, die een merkwaardig contrast opleverden met de marmeren pracht van Lancaster House waar de conferentie wordt gehou den. Ngala droeg een luipaardhuid en een staf, die deed denken aan een bisschops staf. Kenyatta was een van de meer so ber gekleden. Hij stelde zich tevreden met een schedelkapje. Evenals vele andere afgevaardigden droeg hij een vliegenmepper, die om de eeq of andere reden een symbool van de strijd voor de onafhankelijkheid van Ke nya is geworden. Lawine. Tenminste zeven personen, onder wie vier scholieren met hun onderwijzer, zijn gisteren op de berg La Berneuse, in West-Zwitserland, door een lawine getroffen en worden vermist. Een red dingsploeg is op zoek naar de vermis- sten. Advertentie Houtplein 21 - Haarlem Telefoon 22020 Onderzoek dood Hammarskjoeld NDOLA Noord-Rhodesië (Reuter) Een Afrikaanse getuige heeft woensdag voor de commissie van de Verenigde Naties, die in Ndola een onderzoek instelt naar het vliegtuigongeluk, waarbij de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjoeld, om het leven kwam gezegd, dat hij en een ander gezien had den, dat de landingslichten op het vlieg veld van Ndola gedoofd werden vlak voor een groot vliegtuig op 17 september poog de te landen. Hij zei, dat hij deze verklaring niet had durven afleggen voor de Rhodesische commissie, die eenzelfde onderzoek heeft gedaan. Ik was bang dat ik vermoord zou worden, aldus de getuige. Beide getuigen zeiden, dat zij het vliegtuig enkele malen boven het vliegveld hadden zien cirkelen Nadat het zich verwijderde stegen twee straaljagers op en zij zagen kort daarna een steekvlam. Zij hadden niet kunnen waarnemen wat hierna met het vliegtuig was gebeurd. De commissie heeft het onderzoek Ndola afgesloten en vertrekt naar Salis bury. Advertentie LEXINGTON Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUDIUM - SIEMENS WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 BRUSSEL (ANP) Het officiële bezoek, dat de secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie, mr. D. U. Stikker, deze week aan België zou brengen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld wegens het vertrek van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, naar New York. Hij woont daar de besprekingen in de UNO-Assemblee over Roeanda-Oeroen- di bij. BONN-(DPA) Een rechtbank in Tü bingen heeft zeven Duitsers, afkomstig uit het Joegoslavische district Batsjka, veroordeeld tot gevangenisstraffen van tus sen drie en vierenhalf jaar wegens het doodschieten in maart 1944, op bevel van een SS-officier, in Parabuc van vier Jood se inwoners. De verdachten hadden naar het oordeel der rechtbank moeten besef fen dat het hun gegeven bevel on rechtmatig was. Wat denkt u van de kreet „Vive Salan"? Ik stel die vraag omdat het mogelijk is, dat Europa in de komende vijfen twintig jaar een politieke tra gedie zal beleven, die zich onder het geweld van brullen de spreekkoren zal voltrekken in het oude Europese hart, Frankrijk. „Vive Salan" zou een leuze kunnen worden die door haar geschiktheid om door duizenden te worden uit geschreeuwd het nationaal- fanatisme zou kunnen los slaan, dat nu nog smeult in duistere Parijse hoeken, waar de plasticbommen worden ver vaardigd. Het lot van een land, van een wereld zelfs, kan afhangen van een naam en een klank. De alliteratie tussen „heil" en „Hitier" is indertijd voor dui zenden-Duitsers de enige reden geweest om zich te scharen achter de bloedvanen van het nationaal-socialisme. Mis schien heeft de geschiedschrij ving dat belachelijke en bijna kinderlijke argument niet ver meld bij de samenvatting van vijftien jaren Duitse historie. Doch men kan er zeker van zijn dat Hitiers duivelse genie de noodzaak van deze allite ratie heeft voorzien. De ver andering van zijn naam Schicklgruber was de eerste en meest elementaire eis, waarvan de vervulling alle an dere successen bepaalde. Hoe belangrijk en ingrijpend de vraag was, onder welke naam hij zich aan Duitsland en de wereld presenteerde, wordt duidelijk wanneer men beseft hoezeer de formule „Adolf Hitier" voor miljoenen een begrip werd. Deze naam ver persoonlijkte niet een man, doch een levenvullend complex van denkbeelden of angsten. Zo sterk zelfs, dat de naam „Adolf" alleen in de jaren tus sen 1930 en 1945 voor velen de klauwen en hoorns van een satan of de vleugels en nim bus van een engel kreeg. Vele Duitsers noemden hun pasge boren zoons in die jaren Adolf, vele fanatieke vereerders in het buitenland eveneens. De aller fanatiekste Duitsers ech ter deden het niet, om dezelfde reden waarom een normaal mens zijn zoon niet „God" noemt. Een zeer interessante illu stratie van dit alles vormt voor de volwassenen van destijds het bekende, misschien niet historische verhaal van de Fries A. Rozenveld, die vlak na de Duitse inval in Neder land naar de Duitse „Behörde" stapte om naamsverandering te verkrijgen De Duitse in stanties waren ingenomen met dit verzoek, omdat zij door de naam Rozenveld zeer onaan genaam werden herinnerd aan de grote vijand in Washington en in de geste van de Friese landman een compliment voor het Duitse streven zkgen. Het verzoek werd prompt ingewil ligd, waarna de heer A. Rozen veld mededeelde dat hij zijn voornaam Adolf wenste gewij zigd te zien in Theodoor. Hoe in de bezettingstijd ook om dit verhaaltje binnens monds gelachen werd, de ach tergrond ervan was een klein, schril symptoom van de pijn lijke kwetsuur, die vrijheids lievende mensen ondervonden bij het horen van de naam, achter welke zich de personi ficatie van het onheil aan diende. Een naam, die als een onweer van gigantische pro porties boven Europa hing en het uitzicht op de hemel ver duisterde. Door de luidsprekers werd het „Heil Hitier" als een rui sende orkaan voortgedragen uit het Berlijnse stadion. Het was als de strijdkreet van een duivels legioen, dat was komen aanvliegen uit de hel om de verdoemenis uit te dragen over de wereld. Maar het werd niet alleen vernomen als onheil; het werd voortgebracht door miljoenen kelen van gewone mensen, die reddeloos verloren waren geraakt in een onbe schrijfelijke narcose van dol zinnig nationalisme. Een kleine herinnering. Wij zijn soms geneigd de rampen van politieke oor sprong te zien als op ons af komend uit een onbereikbare en onbevechtbare buitenwe reld, doch naarmate men bij het ouderworden de stimulan sen van volksbewegingen en hun voedingsbodems duide lijker onderscheidt, beseft men dat zij kiemen en groeien in de mensen zelf. De oorlogen en de revoluties liggen slapend gereed in menselijke harten, wachtend op een kreet die hen wekken kan; „Heil Hitler", of „Vive Salan". De alliteratie of de wellui dendheid kan belangrijk zijn voor het succes van de kreet. Een Duitse ziel houdt meer van alliteratie, omdat het ver standelijk en spitsvondig klinkt. Een Fransman zal wel licht muziek horen in een har monischer en vloeiender leuze, waarbij de zachte aanloop van het „Vive" uitmondt in het kernachtige besluit van het „an". En hij zal misschien bij die muziek zijn persoonlijkheid verliezen in een dwaas obses sief nationalisme, de collec tieve grootheidswaan van een volk dat zijn bezit verloren heeft. En nu worden alle Franco- fielen boos. Ik weet dat, om dat ik er met Francofielen over gesproken heb en ze zijn allemaal boos geworden. Zij weigeren het absurde denk beeld, dat een Fransman zijn persoonlijkheid zou verliezen en als een willoze os in de kudde zou meesjokken naar massabijeenkomsten en de monstratieterreinen, om zich hees te schreeuwen in helden verering. Want de Fransman is een individualist, een cul tuurdrager geen Hun. Zij vergeten, dat ook in het Duitsland van 1930 individua listen en cultuurdragers leef den, die persoonlijkheid be zaten en de menselijke rechten liefhadden. Het „Heil Hitier" heeft nooit een miljoenenmas sa tot idealisme geïnspireerd het heeft een kleine groep barbaren krankzinnig gemaakt en losgelaten op een volk dat geen uitweg zag. Het heeft met de gemeenste wapens van ter reur en intimidatie de sleutel- punten veroverd en zich gaan deweg meester gemaakt van de zwakste zielen, tot het '„Heil Hitier" een alternatieve for mule tot behoud van het be staan was geworden. Het gaat om die kleine groep barbaren. Met excuses aan de Francofielen, de Anglofielen, de Amerikanofielen en alle an dere fielen en ook aan de Hollandofielen, wie dat ook zijn mogen moet worden vastgesteld, dat in ieder volk en in ieder land een groep barbaren te vinden is, die komt aanmarcheren als de trompetten van de willekeur worden gestoken. In iedere samenleving vindt men men sen, die bereid zijn zich aaneen te sluiten in naam van het ge weld, en hun persoonlijkheid of wat daarvoor doorgaat om te smelten tot een collectieve onderdanigheid aan een waan idee. Deze groep is het, die in de geschiedenis telkens weer op duikt als de lieden des bloeds, de vuurmakers,' de koppen snellers, de knokploegen, de fanatieke desperado's. Zij heb ben de gebroeders De Witt vermoord, Jantje van Leiden voortgebracht, de Barthelo- meusnacht georganiseerd, de Hongitochten uitgevonden, de Russische adel over de kling gejaagd, de guillotine van le vend voedsel voorzien, de gas kamers in de kampen bediend, de Gepoe en de Gestapo be mand, de Amerikaanse India nen uitgeroeid, de vrouwen en kinderen der Boeren in Afrika vermoord, de onschuldige zwarten in Sharpville neerge schoten, en ze hebben nu, dezer dagen, de kleine Del phine Renard in Parijs met een plastiebom van het ge zichtsvermogen beroofd. Ook,in Parijs, ook in Frank rijk leven zij dus. Daarom zou den alle Francofielen de door hen zozeer vereerde culturele grootheid moeten bezitten, boos te worden om het leed van de vierjarige Delphine Re nard, die blind geworden is. Zij zouden in de eerste plaats Mensofielen moeten zijn.... Even dom en even collectief waanzinnig als het nationalis tische fanatisme der plasti- queurs is de blinde verering van een landsaard, een volk, zonder te willen beseffen dat de geschiedenis der wereld zich niet voltrekt aan de hand van volken, die kunstmatig binnen fictieve grenzen zijn opgesloten, doch aan de hand van mensen. Mensen die zich zelf onderscheiden in be schaafden en barbaren, per soonlijkheden en vee. Het vee slaat los in tijden van verwarring en onzeker heid, stort zich in een stam- pedo achter de grootste schreeuwer aan en laat zich willoos voeren naar de velden van de slacht. Slagvelden noemt de geschiedenis dat, doch wie zich de beelden voor ogen stellen kan van uiteen gereten lichamen en bloede rige dodenmassa's, weet dat het er een te mooi woord voor is. Wat Frankrijk (en Europa) op dit ogenblik beleeft, is niet de nieuwe grootsheid van een moeilijk geboren wordende toekomst, doch het nare ge vecht tussen barbaren en cul tuurmensen. Voor de cultuur mensen heeft het geweld afge daan en is het recht voor allen tot een verworven vrijheid ge worden. Voor de barbaren is sluikse moord in de hoop op de macht van het brute geweld nog steeds het ideaal, zoals dat ook reeds in vorige eeuwen de hoop der barbaren was; zo als dat wellicht altijd de hoop van alle barbaren zal blijven, wier genialiteit en inspanning gericht zijn op de middelen der vernietiging. Voor hen is Delphine Renard een onvermijdelijk slachtoffer van de grootse strijd om de glorie van Frankrijk. Voor an deren is zij de prooi van een bloeddronken krankzinnige, die het „Vive Salan" hoopt te horen ruisen over miljoenen- koppige slaven. Voor sommigen is „Vive Sa lan" een inspiratie en een levensdoel, voor anderen klinkt het als „Vive Satan", aanzwellend uit de hel, om op nieuw de donkere wolken van een mensonterend politiek avontuur over Europa te jagen. Zolang er mensen zijn, zullen sommigen van hen duivels aanbidden. Zolang er kinderen zijn als Delphine Renard, zul len de nutteloosheid en de ver werpelijkheid van de politieke moord duidelijk blijven stralen boven de nationalistische waandenkbeelden, hoe opwin dend de trompetten ook zullen klinken en hoe schitterend de uniformen der barbaren ook blinken rondom de spreekstoel van de Grote Man. V oorspelkunst Het feit dat de wereld op de 4e februari niet is vergaan, in weerwil van de des betreffende, op planetaire waarnemingen steunende voorspellingen, is wanneer deze regels in druk verschijnen alweer bijna vergeten nieuws. De volgende voor spel ling van een dergelijke ondergang is daar entegen de publiciteitsorganen nog niet ter ore gekomen en dus nog geen nieuws. Ik ben er echter zeker van dat ze in de schoot der toekomst ligt te rijpen en op zekere dag grote aantallen aardbewoners tot panische reacties zal verleiden. De sterren immers gaan steeds door te evo lueren en nieuwe standen aan te nemen, maar de menselijke goedgelovigheid schijnt stil te staan. Reeds een vluchtige blik op de geschie denis leert dat geruchten over het ver gaan van de wereld, al dan niet in ver band met dreigende planeetconjuncties, tot de vaste nummers op het programma der stervelingen behoren. De flagrante neder laag die de profeten ook ditmaal weer ge leden hebben, zal daarin stellig geen ver andering brengen. Wie naar een verklaring van dit ver schijnsel zoekt, behoeft zich niet aan dieptepsychologie over te geven. De veler lei onzekerheden waarmee 's mensen be staan is omgeven, leiden tot deze wilde verwachtingen. Worden die verwachtin gen bovendien met een pseudo-weten- schappelijke saus overgoten, dan krijgt de angst een pittige bijsmaak. Er is geen sprake van een op hol geslagen fantasie, maar van berekenbare kosmische krach ten die leven en ondergang van mens en wereld bestieren. Zo kan het menselijk vernuft vlak voor de vernietigende in greep nog een fikse triomf boeken. Al wordt het mij, gelijk vermoedelijk de meeste van mijn tijdgenoten, wel eens bang om het hart wanneer ik de wereld aan het modderen zie, aan voorspellingen van het soort dat de 4e februari bloedrood had omrand, verspil ik geen seconde van mijn nachtrust. Anders gezegd: de be drijvigheid van de mundane astrologie (die zich met het lot van de wereld bezig houdt) raakt mijn koude kleren niet. De andere takken van de sterrenwichelarij voeren mijn temperatuur trouwens even min boven het normale peil op. Ik heb er een zekere, matige, belangstelling voor, aangezien men hier te maken heeft met een merkwaardig produkt van een oude cultuur dat zich door alle tijden heen heeft weten te handhaven. Ik wil niet zeggen dat ik rr absoluut niet in geloof, maar wel dat ik een bepaalde innerlijke weerstand moet overwinnen wanneer ik ermee in contact kom. Het is mij alles te speculatief, of om het iets onvriendelijker te zeggen: te dilettantisch, ondanks de grote kennis die voor een serieuze beoefening vereist wordt.. Maar alle astrologische geleerdheid kan niet uit mijn hoofd de vraag verdrin gen, door welke elementen de invloeden die van de hemellichamen op ons uitgaan, veroorzaakt worden en hoe deze elemen ten via zulk een hemellichaam nu precies op een individu, een volk, de wereld in- tberken. De astrologie pleegt deze vraag niet aan de orde te stellen, laat staan er een antwoord op te geven. Ik vraag dus blijkbaar te veel maar ik kan dat nu een maal niet laten. En daarom zal ik deze voorspelkunst een aardige en soms boeien de aangelegenheid blijven vinden zonder er echter in mijn levenswandel ook maar in het minst rekening mee te houden. 'Advertentie Brand in Japan. Bij een brand in twee flatgebouwen in de stad Kawaguchi bij Tokio zijn zeven personen om het leven gekomen en zeven anderen zwaar ge wond. Ongeveer 300 personen zijn door de brand dakloos geworden, aldus de po litie. Draadloze honden. In Noord-Beieren hoopt men binnenkort met draadloze honden op jacht te kunnen gaan. Een vereniging van hondenliefhebbers in Baunach bij Bamberg wil namelijk proeven nemen met draadloze dressuur waartoe de be trokken hond met een radio-ontvanger plus antenne wordt uitgerust, zodat het dier op honderden meters afstand beve len van de baas kan ontvangen. Wanneer de hond zich te ver van de baas zou gaan verwijderen kan hij door middel van korte stroomstoten naderbij gediri geerd worden. Juwelenroof. Uit de etalage van een juwe lier in Cannes zijn woensdagavond juwe len ter waarde van anderhalf miljoen nieuwe franken gestolen. De rovers arri veerden in twee auto's. Toen zij met hun buit vertrokken, losten zij salvo's met machinepistolen. Niemand werd getrof- gen. De overval was er één in een lange serie diefstallen van juwelen en schilde rijen in de Rivièra. Men schat de totale waarde van deze kostbaarheden over de afgelopen twee jaar op meer dan tien miljoen nieuwe franken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3