KERKELIJK LEVEN IN DE VISHAL+EN OP ZEE Nieuw schip bij Forteiland I „Oostzee" bij gestrande Rijnreis voor gehandicapten 1 Liberiaan „Zermawt Britse „St. Merriel" in moeilijkheden Aanvaring op de Nieuwe Waterweg Flinke vorderingen bij uitbreiding Hoogovens Bemanning van Duits schip gered Huisvrouwen luisterden naar interessante causerie Stofvrij jekkeren is een vinding van Heemskerker Predikant martelaar Rijdende kerk Toch naar Nieuw-Guinea DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 r T vv^ tSsm* J»*-.. ïrondverkoop voor nieuw bouw en uitbreidingen in Velsen Auto's slipten op rijksweg no. 9 Man zwaar aan hoofd gewond bij vechtpartij De reisgidsen van „HOFSTAD TOURS" en „GROENEVELD" ZIJN UIT! Reisbureau JOH. VELLEKOOP Grieks schip uit Karatsji in Gent gelost Spaanse socialistenleider Prieto overleden Xt P' ijlltep lil M| ««ttej Een niet alledaags schouwspel kon men woensdag in IJmuiden zien: een schip liggend aan de meerstoelen bij het Forteiland. Dit vaartuig was het Zweedse vrachtschip Nippon dat gis termiddag een proefvaart zou maken en in IJmuiden enige tijd wachtte op genodigden. En aangezien de toeris tensteiger is afgebroken koos de Nip pon ligplaats bij het Forteiland in het verbindingskanaal. Twee sleep boten van Wijsmuller assisteerden bij het meren. Het Zweedse schip is ge bouwd bij de N.D.S.M. in Amsterdam voor rekening van Swedish East Asia Company, dat deel uitmaakt van het Broström Concern. De Nippon meet ruim 10.000 ton. Het Britse vrachtschip „St. Merriel", 7.106 ton groot, verzocht woensdagmiddag omstreeks tien minuten voor half vier drin gend om assistentie ter hoogte van Hoek- van Holland. Het schip lag een mijl ten noorden van de Maashoek vior anker. Daar heeft de „St. Merriel", die eigendom is van de South American Saint Liners Ltd. te Londen, twee ankers verloren. De machines werkten niet en daar de kapitein vreesde, dat het schip in de rich ting van de kust zou worden gestuwd achtte hij sleepbootassistentie nodig. De sleepboot „Poolzee" voer ter assis tentie uit. De niet geladen „St. Merriel" is een be kende voor de sleepdienst van L. Smit. Een maand of twee geleden bood de „Zwarte Zee 3" bij de Bermuda's op de Atlantische Oceaan ook hulp, toen voor een machinestoring. De Rotterdamse sleepboot „Poolzee", slaagde er woensdagmiddag in de „Sint Merriel" ter hoogte van de Nieuwe Wa terweg vast te maken. De „Poolzee" sein de daarop sleepboothulp nodig te hebben Van de Brit was de machine niet te ge bruiken. Het slechte weer er stond een noordwestelijke wind met kracht van 8 tot 9 stuwde de „Poolzee" met haar sleep in de richting van de Nederlandse Kust. De gezagvoerder van de sleepboot heeft om omstreeks kwart voor tien moeten me delen dat hij meer sleepboot-assistentie no dig had. Men zat toen nog slechts op één mijl afstand van de zandbank „De Ban- jaard" bij Schouwen-Duiveland. Als er niet spoedig meer sleepboot-assistentie zou komen zou de „Poolzee" moeten losgooi en en zou de „Sint Merriel" vermoede lijk op de „Banjaard" terechtkomen. De sleepboten „Steenbank" en „Schou wenbank", die te Hoek van Holland la gen, konden de Nieuwe Waterweg niet verlaten in verband met de weersomstan digheden. De toestand van de „Poolzee" met haar sleep werd door de sleepboot kapitein precair geacht. Inmiddels vertrok uit Vlissingen de sleep boot „Scaldis" om de „Poolzee" met haar bergingskarwei *te assisteren. Een nader bericht meldt, dat de „Pool zee" en de „Scaldis" met de „St. Merriel", op sleeptouw de Nieuwe Waterweg zijn opgevaren. De uitbreidingen bij Hoogovens vorderen flink. In april zal vermoedelijk worden proefgedraaid met een nieuwe baan in de elektrolitische vertinnerij. De eerste pro- duktiebaan in deze vertinnerij is gereed. De bouw van de tweede baan vormt met de nieuwe schoonmaakbaan en de verdub beling van het walstuig het sluitstuk van het grote uitbreidingsplan bij Breedband, waarmee in het voorjaar van vorig jaar een begin is gemaakt. De Martinstaalfabriek krijgt er een nieu we koeltoren bij ten behoeve van een ver betering van de ovenkoeling. De toren, die veertig meter hoog wordt, zal in de loop van de komende zomer gereed komen. Het dienst- en kantoorgebouw bij hoogoven vijf zal belangrijk worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling het gebouw aan de westkant uit te breiden met 20 meter en aan de oostkant met 16 meter. Op de Nieuwe Waterweg, bij de eerste etroleum-haven (Pernis) is omstreeks \alf een vannacht de 11.624 ton metende Liberiaanse tanker „Violetta" in botsing gekomen met de 7.000 ton grote Panamese ertstanker „Lagos Michigan". De „Violetta" werd van voren geraakt. De „Lagos Michigan" liep een gat in de romp midscheeps op en zijn brug werd beschadigd. Beide schepen zijn vervolgens om de zuid voor anker gegaan. De „Violetta" was onderweg van Trini dad naar Pernis en had een lading olie aan boord. De „Lagos Michigan" was on derweg van Mormugoa naar Rotterdam met een lading erts. De „Violetta" koos later ligplaats te Pernis aan de eerste Petroleumhaven, steiger 1, de „Lagos Michigan", die aan de grond was gelopen, werd ongeveer een half uur na de aanvaring vlot getrokken en naar Rotterdam Waalhaven gesleept. Kiel-Radio heeft medegedeeld, van het Duitse schip „St. Magnus", roepletters dgjw, woensdagavond om 22.50 uur Ne derlandse tijd het volgende noodbericht ontvangen te hebben: „Onze positie is 54 graden 40 minuten noord, negentien gra den oost, 60 mijl west van Gdynia, op weg naar Bornholm. Wij zijn zinkende en verlaten het schip. Wij hebben onmiddel lijk assistentie nodig". In een boodschap van Gdynia-Radio aan Kiel-radio werd later gemeld, dat de „St. Magnus" is gezonken en dat de beman- -ing in de boten is gegaan. Een red dingboot, waarvan het station niet be kend is, is naar de plaats van het onge luk onderweg. Nader wordt gemeld: Alle veertien be manningsleden zijn ongedeerd door het Duitse schip „Fuhlsbuettel" opgepikt. Het wrak is nog drijvende. Ten einde te voorkomen dat het terrein op de hoek van de Bik en Arnoldkade en de Prins Hendrikstraat in IJmuiden zal worden gebruikt als opslagplaats of stort plaats van huisvuil, wil het gemeentebe stuur overgaan tot het doen verharden van het terreintje. De kosten hiervan be dragen 2.500, waarvoor de raad van Velsen krediet wordt gevraagd. Een stuk grond aan de Kwekerslaan in Santpoort ter grootte van ongeveer 80 m2 zal, indien de raad daarmee akkoord gaat, worden verkocht aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, ten behoeve van de bouw van een transforma torgebouwtje. De prijs is bepaald op 16,50 per m2. De gemeente kan het perceel Presi dent Steynstraat 14 kopen. De woning is gelegen in dat gedeelte van IJmuiden, waarvoor te zijner tijd een sanering nodig zal zijn. De koopprijs is bepaald op 2.000. In afwachting van sloping van het pand, kan de verhuur normaal doorgaan. De n.v. Vermande Zonen in IJmuiden heeft het gemeentebestuur van Velsen ver zocht een stuk grond van 100 m2 te mogen huren ten behoeve van de bouw van een rijwielstalling aan de Prins Hendrikstraat. De huurprijs is gesteld op 112,50 per jaar. Ten behoeve van de uitbreiding van de drukkerij en uitgeverij, heeft de n.v. Vermande Zonen verzocht een terrein van 435 m2 te mogen kopen, gelegen aan de ir. Justus Dirksstraat in IJmuiden. Het gemeentebestuur stelt de raad voor de grond te verkopen voor een totaalbedrag van 10.875. Ten behoeve van de bouw van zeven woningen voor rekening van het n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten aan de Huis te Wissenlaan in Santpoort, wil het fonds een stuk grond van 1370 m2 kopen van de gemeente Velsen. De ver koopprijs is gesteld op 20 per m2. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM. GEBOREN: Henderika Theresia, d. v. H. Schram en M. Groot; Wilhelmina Lidwina, d. v. H. Schram en M. Groot; Maria Adria- na Catharine, d. v. H. W. Glorie en C. C. Bos; Petrus Jacobus, z. v. P. Kieft en A. M. van 't Sant; Erik Johannes, z. v. C. J. J. van Mook en A. M. Groen; Gerardus Petrus, z. v. P. G. Liefting en M. M. Th. J. Deen: Monica Francisca Theresia Maria, d. v. C. M. Hageman en A. M. C. Tuijnman; Josephina Cornelia Maria Petrus, d. v. C. M. Kroone en A. G. M. Herben. Op de Afrikaanse Westkust, op 15 mijl ten oosten van Lagos, is het 3778 brt. me tende Liberiaanse schip „Zermawt" ge strand. Het schip, dat met timerhout is ge- I laden, zit dwars en hoog op het strand De stranding geschiedde dinsdagmid dag. De sleepboot „Oostzee" uit Rotter dam, die toen juist een sleep van Dakar in Port Harcourt afleverde, voer op het eerste sein uit om hulp te verlenen. De bergingsinspecteur van L. Smit en Co ver trok per vliegtuig naar Lagos en is van morgen ter plaatse aangekomen. De „Oost zee" heeft een contract op de basis „Lloyds open form" om het schip te bergen. De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft woensdagavond het Liberiaanse schip „Zermatt" bereikt De Liberiaan is eigendom van de An- der-Matt Shipping Company Ltd. te Monrovia. Het bestuur van de afdeling Velsen-ÏJ- muiden der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft gisteravond in „Du Commerce" aan het IJmuider Marktplein een welverdiend applausje in ontvangst mogen nemen, niet slechts van de in gro ten getale aanwezige leden, maar ook van de huisvaders die hun echtgenoten had- den vergezeld. Men had het namelijk voor elkaar gekregen, de dames Fijn en Rempt, twee ex-stewardessen van de K.L.M., iets te laten vertellen van hun ervaringen uit hun voormalige werkkring en de wijze waarop zij zich van hun taak hebben ge kweten was onderhoudend en boeiend. Mejuffrouw Fijn onthulde, na een kort en vlot overzichtje van de taken ener ste wardess, enkele cabinegeheimpjes, om haar dankbaar gehoor verbolgens mee te ne men naar het Nabije Oosten. Aan de hand van prachtige kleurendia's vertelde zij veel interessants over Cairo en de Liba non. Daarna heeft mejuffrouw Rempt de aan wezigen mee laten genieten van een va kantie in Japan. Na enkele gezellige uren in „Du Com merce" keerde men huiswaarts en we heb ben zo het idee, dat thuis door sommigen nieuwe vakantieplannen zijn besproken. Voorzitster mevrouw L. van de Kooi- Bogtstra, leidde de spreeksters van de avond in en dankte de dames Fijn en Rempt voor hun causerie. Het stofvrij jekkeren is thans mogelijk, dankzij een vinding van de heer J. van Zon uit Heemskerk. Hij ontwierp een ne velvormer die ervoor zorgt dat de stof, die bij het jekkeren ontstaat, direct wordt neergeslagen. De vernevelaar produceert een fijn watergordijn. De heer Van Zon, die bouwkundig opzichter is, heeft als beloning voor zijn idee een bedrag van vijfhonderd gulden ontvangen uit de ideeënbus van Hoogovens. Een jekkerhamer wordt gebruikt bij het slopen van stenen bouwwerken. Vooral bij het slopen van beton ontstaat veel stof. De vinding heeft de aandacht ge trokken van de arbeidsinspectie en van de aannemers, die met deze hamers werken. Zelfs uit het buitenland werd belangstel ling getoond voor de eenvoudige en wel kome verbetering. Op rijksweg nr. 9 in Beverwijk zijn I woensdag twee personenauto's geslipt. De bestuurder van een auto uit Santpoort verloor de macht over het stuur toen hij rijdend met een snelheid van 120 km., de gaspedaal losliet omdat het begon te hage len en zijn uitzicht belemmerd werd. De auto sloeg over de kop en belandde in de berm. Passagier v. d. K. uit Velsen werd uit de auto geslingerd. Hij liep diverse ver wondingen op. Derhalve werd hij naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht. De zwaar beschadigde auto is per takelwagen weggesleept. Enkele malen over de kop ging een personenauto van een Zaandammer, waar na de wagen op de kop in een sloot naast de rijksweg terecht kwam. De bestuurder kon ongedeerd uit de wagen klauteren. De man verloor de macht over het stuur bij een inhaalmanoeuvre, waarbij de wagen begon te slippen. De snelheid was circa tachtig kilometer. Een veertienjarig meisje werd woensdag gewond bij een botsing met een bromfiet- ser, die haar als fietster geen voorrang gaf op het kruispunt Raadhuisstraat- Meerstraat. Het meisje liep een lichte hersenschuding op. Zij is door de politie naar haar woning gebracht. Een inwoner van Beverwijk, zekere G„ is vannacht tijdens een vechtpartij in de - woning Kerkstraat 46 in Beverwijk zwaar aan het hoofd gewond. De man raakte in gevecht met een andere man. Het slacht- offer is met een hersenschudding en een gespleten schedel in het Roode Kruis-zie- kenhuis opgenomen. Het slachtoffer ver keerde onder de invloed van sterke drank. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Marianne, d. v. W. Franck en M. A. Los; Ellen M„ d. v. D. Driessen en G. H. Snijders; Pieter H., z. v. D. van Nimwegen en E. Bosse; Gerard M., d. v. W. Rendering en A. Koelemeij; Cornelia A., d. v. W. G. Murraij en J. J. van Gelder; Robin, z. v. C. G. Böhm en T. Pouw; Ge rard J., z. v. S. Visser en H. van Bruggen; Ingeborg M., d. v. F. van Oostveen en A, M. Brinkman; Johannes J., z. v. J. Broers- ma en M. Kraal; Johannes F., z. v. J. F. van der Vliet en H. G. Suanet; Theodora M„ d. v. G. M. Burger en M. T. E. van der Zon; Johannes H„ z. v. J Spanjaardt en W Luster; Maria A. C. B„ d. v. S. N. H. Rumping en H. A. Duiker. GETROUWD: D. Wolters en A. C. M. Blok; H. P. Munsterman en A. M. A. Hoogland; R. Goverts en E. Schweitzer. OVERLEDEN: J. van Dok, oud 59 jaar. geh. m. N. Hokkaart; G. Heere, oud 61 jaar, echtg. van A. T. C. N. Boots; Kramer. A., oud 81 jaar, ongehuwd; M. A. Bleeken- daal, oud 80 jaar, wed. van H. Hooft; B. Suijk. oud 80 jaar, geh. m. M. B. van Essen; J. Woudwijk, oud 68 jaar, wed. van H. G. Spoor; J. C. F. Schuurmans, oud 97 jaar, wed. van J. A. Lijdsman. ONDERTROUWD: J. E. A. Niessen en A. W. Crezee; H. P. van Wilsém Vos en I. Hoogewerf; N. C. M. Lubbers en M. C. E. de Goede; H. U. Riedel en T. Willems; A. Hendrikse en E. D. M. van der Laan; P. F. Fisch en A. G. F. Oorthuis. IJC Oecumenisch toerisme GEEN VERVANGENDE GROND In hotel Borst te Bakkum heeft woens dagavond de afdeling Castricum van de L.T.B. een bijeenkomst gehouden, waarop onder meer werd gesproken over vervan gende tuinbouwgronden. Er zijn bezwaren tegen dit uitbreidingsplan omdat het goe de tuinbouwgronden opeist, hoewel men begrip heeft voor de woningnood. Er zijn namelijk geen goede vervangende gron- I den. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren J. Welboren en P. Hes herkozen. ONDERTROUWD: J. Homan en K. G. Schot; J. Zwart en A. Wentink. GETROUWD: K. Scheer en E. I. de Koekkoek; A. J. Pieters en I. van Dom melen. OVERLEDEN: J. F. Hartman, oud 73 jaren, wonende te Haarlem; C. Ch. A. M. G. Gaedbloed, 59 jaren, wonende te Hoorn. VIER BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN PLAN VELSEN-OOST Tegen het uitbreidingsplan Velsen-Oost - ontworpen ter vervanging van een groot deel van het oude dorpje Velsen zijn vier bezwaarschriften ingediend. Het onderzoek naar de gegrondheid van deze bezwaarschriften is nog niet ten einde, zodat de raad van Velsen verzocht wordt de beslissing over het uitbreidingsplan te verdagen. Aanvankelijk zou die beslissing voor 14 maart aanstaande moeten worden genomen. De raad wordt gevraagd de be slissing voor drie maanden te verdagen. Aanvoer van donderdag Er waren vanmorgen in IJmuiden 52 vis sersvaartuigen aan de markt. Zij voerden aan: 20 kisten schelvis, 210 wijting, 55 gul en kabeljauw, 215 koolvis, 175 haring, 920 schol, 40 tarbot, 210 diversen, 240 stuks kabeljauw en 32.000 kilogram tong. De „Onderneming 1" verzorgde de aanvoer van 170 haring, 165 open wijting, 25 schelvis, 65 koolvis, 35 gul en kabeljauw, 235 dichte I wijting en 70 makreel. Prijzen van donderdag In guldens. Per kilogram: heilbot 3,80 3,10, tarbot 4,103,80, grote tong 4,604,20, grootmiddel tong 3,60—3,30, kleinmiddel tong 3,202,80, kleine tong I 3,603,30, tong II 3,20—2,70. Per 50 kilogram: grootmiddel schelvis 75, kleinmiddel schelvis 82, schelvis I 82, schel vis II 65—58, wijting open 22—15, wijting dicht 14—15, kleine schol III 33—21, kleine schol II 34—21, kleine schol I 35—22, zet- schol 3824, grootmiddel schol 3221, grote schol 30—22, grote gul 41—37, middel gul 36—25, kleine gul 32—28, schar 38—34, bot 8—11, makreel 50, haring 31—28, grote tarbot 156—140, middel tarbot 132—96, kleine tarbot 6366, kleine leng 3230, lommen 35—30, haai 35, poontjes 48—40, griet 65—60, kuit 24—13, koolvis I 26—25, koolvis II 17—20, ham 160—140, kabeljauw kuit 75—80. Regels grote kabeljauw 7555, regels kleine kabeljauw 4134. Besommingen van donderdag SCH 3 15.800, SCH 6 10.700, IJM 56 7 470, KW 153 f 16.300, KW 23 1.550, KW 169 1.760, KW 107 4.330, KW 69 2.390, „Cornelis Vrolijk" 18.500. Advertentie Reisgidsen, inlichtingen en boekingen bij Kennemerl. 25, IJmuiden, tel. 8306 - C. H. Moensstr. 13, Beverwijk, tel. 4029 Op zee Bij de P-boeien is gisteren druk gevist. De vangsten waren echter slecht, namelijk gemiddeld 25 kilogram tong per trek. De SCH 117 heeft de afgelopen nacht goed gevist. Het schip ving onder andere 100 kisten makreel. De „Oceaan 5" is thuis- stomend naar Scheveningen. De schipper wilde in de gaten nog trachten wat wijting te vangen en er een oud net aan wagen. De „Oceaan 5" wordt, ongeacht de resul taten van de visserij, vrijdag in Scheve ningen verwacht. De „Koraalbank" meldde, dat de messing in de schroef is geraakt. Maarten Harteveld gaat het bevel voeren op de SCH 153. Woensdag Woensdag werden in IJmuiden aange voerd 4630 kisten verse zeevis, waarvan 660 tong en tarbot, 3 heilbot, 13 tongschar en schartong, 1080 schol, 26 schar, 113 bot, 520 haring, 37 makreel, 398 schelvis, 734 wijting, 548 kabeljauw en gul, 18 leng, 6 poon, 445 koolvis en 20 diversen. Prijzen per kilogram in guldens: heilbot 3,603, grote tong 4,704,30, grootmiddel tong 3,703,30, kleinmiddel tong 3,90 3,30, kleine tong I 4,303,70, kleine tong II 4,203,50 en tarbot I 4,804. Per 50 kilogram: tarbot IV 10072, schartong 26—18, grote schol 35—26, groot middel schol 36—27, kleinmiddel schol 36— 34, kleine schol I 4138, kleine schol II 4330, schar 51—35, bot 11—8, verse ha ring 3312,80, makreel 4827, grote schel vis 110—72, grootmiddel schelvis 7662, kleinmiddel schelvis 7266, kleine schel vis I 7267, kleine schelvis II 4833, wij ting 4310, grote gul 4435, middel gul 3833, kleine gul 3327, ham 150, kleine koolvis zwart 21-16 en kleine koolvis wit 31—29. Per 125 kilo: grote koolvis zwart 20086, grote koolvis wit 11244, grote leng 82 en grote hake 8673. De besommingen: KW 159 21.400, KW 51 f 3.400, KW 160 f 2.320, KW 114 4.800, KW 5 f 1.130, KW 166 f 1.140, KW 31 f 1.770, KW 29 5.620, KW 112 f 940, KW 72 f 3.130, KW 63 f 3.470, KW 186 f 5.220, KW 134 f 3.870, KW 164 f 5.860. KW 165 f 3.370, KW 133 3.140, KW 58 f 4.360, KW 61 f 650, IJM 30 f 3.630, IJM 66 4.730, IJM 67 4.820, HD 125 2.320, HD 87 11.200, IJM 201 f 4.27Ó. De oecumenisch georiënteerde stich ting „Ostoerio" (Onderlinge Stichting tot Opzet en Exploitatie van Recreatie centra) te Rotterdam heeft het plan nog dit jaar aan de rijksweg 12 (Utecht-Arnhem) een motel te bouwen met een zogenoemde drive-in-kerk. On langs kocht deze stichting in Haamste de het Deltahotel, dat met Pasen als oecumenisch hotel in gebruik zal wor den genomen. „Ostoerio" is opgericht na de in New Delhi gehouden vergadering van de We reldraad van Kerken, waar een beroep op de leken werd gedaan zelf initiatie ven te ontwikkelen in het zoeken naar eenheid. De voorzitter van „Ostoerio", de heer Th. J. Rijks, die tevens direc teur is van het recreatiecentrum van de Nederlandse Hervormde Kerk in Drie bergen, verklaarde dat men de oecu menische gedachte wil verwezenlijken door onder anderen recreatiecentra te stichten. Volgens hem is er nauwelijks een betere oefenplaats voor oecumeni sche gezindheid denkbaar dan een re creatiecentrum waar de ideële basis wordt gevormd door de principes van getuigenis, dienst en eenheid in ge meenschap. Leden van alle kerkgenootschappen, met inbegrip van de rooms-katholieke kerk, zullen in de hotels en de va- kantiebedrijven die door „Ostoerio worden gesticht, bijbelbesprekingen, zondagmorgendiensten en avondsluitin gen kunnen volgen. Het principe van het getuigenis ligt hieraan ten grond slag. De dienstverlening wil men ge stalte geven door het organiseren van lekenspelen, volkszang, volksdans, han denarbeid, excursies enzovoorts. Men hoopt dat hierdoor oecumenisch gerich te gemeenschappen ontstaan. Het Deltahotel kan, zo meent de heer Rijks, van internationale betekenis wor den door zijn ligging. Het bevindt zich namelijk binnen het weekend-bereik van 90 millioen mensen uit de Randstad Holland, het. Roergebied en de Belgi sche grote steden. Het bestuur van de stichting heeft plannen dit jaar nog twee bedrijven te kopen en deze te gaan exploiteren. Voorts zal men zelf Aan Duitse rooms-katholieke theolo gen is verzocht na te gaan of het mo gelijk is de in 1943 te Lübeck terecht gestelde geestelijken, onder wie de Lu therse predikant Steelbrink, gezamenlijk te vereren als bloedgetuigen. Een on derzoek van de theologen zou een late re verklaring van het kerkelijk gezag kunnen voorbereiden. Dit verzoek aan de katholieke theologen is afkomstig van pater S. Pfürtner O.P. in een theologi sche bespreking van het boek „Der Lü- becker Christenprozess 1943", dat ver schenen is bij de uitgeverij Matthias Grünewald. Een positieve uitspraak van het ker kelijk leergezag, aldus pater Pfürtner, zou van onmeetbare betekenis zijn voor de oecumenische ontmoeting tussen ka tholiek en protestant. Want hiermee zou de Rooms-Katholieke Kerk de wereld duidelijk maken, dat zij het christelijk ggloof der gescheiden broeders naar waarde schat. Daarmee zou zij ook to nen, dat zij zich verbonden weet met allen die de Verlosser als hun God en Heiland erkennen. Tenslotte zou de kerk ook de roomse gelovigen wijzen op de geloofskracht en diepe vroomheid, wel ke bij de christenen van andere belij denissen dikwijls zo levend aanwezig zijn. In een diepgaande theologische be schouwing toont pater Pfürtner aan, dat de kerk de levende verbondenheid met Christus van de mensen die buiten haar als instituut staan, erkent en hun dood om dit geloof als waarachtig marte laarschap kan waarderen. Een rijdende kerk, die plaats biedt aan honderd personen, is eind januari in Neumünster ingewijd Zij is gebouwd voor de actie „Kerk onderweg" van de Evangelisch-Lutherse volksmissie in Sleeswijk-Holstein. Het kerkje zal in de zomer op de kampeerterreinen en in de winter in gemeenten zonder kerkge bouw worden gebruikt. Met het kerkje reizen mee een predikant, een diaken en een chauffeur, die een woonvertrek en een slaapkamer ter beschikking heb ben. De kerk wordt vervoerd op een 21 meter lange tractor. Zij kan in vier uur in elkaar worden gezet en is onder an deren uitgerust met een orgel en band recorder, die door luidsprekers klokge lui in de omtrek laat horen. twee bedrijven bouwen. Men heeft een aanvraag ingediend voor de bouw van vakantiehuisjes en in afwachting van dé verguningen zal men ondertussen op deze terreinen caravans en tentenkam pen plaatsen. Wat de plannen op langere termijn betreft, denkt men aan de stichting van ongeveer twintig bedrijven, verspreid over het gehele land. De combinatie motel-drive-in-kerk zal onder deze be drijven een belangrijke plaats innemen. De stichting heeft inmiddels een be roep gedaan op de exploitanten van on geveer 600 vakantiebedrijven in Neder land consulent te worden van „Ostoe rio", met behoud van eigen zelfstandig heid. Dit houdt in dat de eigenaren materiaal beschikbaar zullen stellen voor het houden van liturgische dien sten, toespraken enzovoorts. Aan de stichting „Ostoerio" neemt on der meer een aantal Rotterdamse za kenlieden deel.. Al acht jaar wordt een Rijn-reis voor gehandicapten georganiseerd in het ka der van het kampwerk van de hervorm de Jonge Kerk in samenwerking met de ziekendienst van het Christelijk Jon geren Verbond (C.J.V.). De deelnemers moeten dusdanig gehandicapt zijn door een lichaamsgebrek dat het voor hen niet mogelijk is aan een normale groeps reis in heit buitenland deel te nemen. De staf meent zich, mede op grond van medische aanwijzingen, wel het recht van definitieve plaatsing te moeten voorbehouden. De leeftijdsgrens naar beneden is 16 jaar, naar boven onge veer 35. Het is mogelijk invalidewa gens mee te nemen. De reis omvat een tocht van Arnhem naar Rüdesheim per boot, met bezoe ken aan Düsseldorf. Keulen, Königswin- ter, Bonn, Boppard en Rüdesheim en bovendien een autotocht door het Ahr- dal of een andere interessante toer. De reis wordt gemaakt met het gerieflijke hotelschip de „Prinses Irene" van de rederij Ketel te Zutfen. Een uitgebrei de staf van vrijwilligers is waarborg voor een uitstekende verzorging van de deelnemers onderweg. In die staf zijn ook een arts en een aantal verpleeg sters opgenomen. Men wil iedere gedachte aan een zie kenhuis en dergelijke vermijden. Er zijn geen verpleegsters in uniform. Het is geen hospitaalschip. Het is aldus de organisatoren de bedoeling ge woon in vrijheid en blijdschap met ge handicapte jonge mensen vakantie te houden en aan hen, voor wie dit anders niet mogelijk is, een opgewekte vakan tie in het buitenland te geven. De reis wordt dit jaar gehouden van 23 april tot en met 1 mei. Vertrekpunt is Arnhem. De deelnemersprijs is f 155, maar wanneer iemand daar niet over beschikken kan, wordt er zo mogelijk naar een oplossing gezocht. Aanmeldin gen en verzoeken om inlichtingen over Speciale Bootreis voor gehandicapten: Domplein 3, Utrecht, tel. 030 - 20278. De cursus aan de Zendingsschool der Nederlands Hervormde Kerk die 1 ok tober begon met 35 deelnemers, is ge ëindigd. Van de deelnemers staan een arts met zijn vrouw, een wika-sociaai werker, vier gehuwde onderwijzers, drie ongehuwde onderwijzers en drie onder wijzeressen thans gereed om, na op een zondag in een hervormde gemeente te zijn uitgezonden, in deze maand naar Nieuw Guinea te vertrekken. Vanwege de Raad voor de Zending zijn de risico's, verbonden aan een uit gaan op dit ogenblik, uitvoerig met hén doorgesproken. Aan hen is in overwe ging gegeven, hetzij hun vrouw of ge zin, althans voorlopig, achter te laten, hetzij zelf het gesloten contract te ver breken, waarbij de Raad voor de Zen ding bereid was de daarmee verbonden kosten voor zijn rekening te nemen. Uit vrije wil besloten allen echter naar Nieuw Guinea te vertrekken. De secretaris van de Zendingsraad, dr. G. P. H. Locher, die hen op de sluitings avond in de kring van de zendingsar beiders welkom heette, memoreerde dat de leden van de Evangelisch Christelij ke Kerk in Nieuw Guinea zonder twijfel God zullen danken voor dit besluit. In de laatste dagen zijn enkele zen dingsarbeiders na verlof in Nederland weer naar Nieuw Guinea teruggekeerd. Het zijn een sociale werkster, een ad ministrateur en twee onderwijzers, die beiden hun gezin in ons land achter lieten. GENT (Reuter-ANP) Het vierduizend ton metende Griekse schip „Sophie-Maris", dat katoen uit Karatsji (Pakistan) aan voerde, waarvan de bemanning dinsdag middag tijdens het schutten in de sluis van Terneuzen niet de wal op mocht omdat het gemeentebestuur geen besmetting met pokken wilde riskeren, is woensdag ;n Gent gelost. De kapitein van het schip had in Ter- neuzen aangevoerd dat er voor eventueel uit Pakistan meegebrachte pokken geen vrees behoefde te bestaan, aangezien iet schip reeds 32 dagen onderweg was, ter wijl de incubatietijd voor pokken op 18 dagen wordt gesteld. De gemeentearts van Terneuzen gaf als zijn mening le kennen dat volstaan kon worden met er op toe te zien dat niemand van boord ging. MEXICt) (AFP) De in ballingschap levende leider van de Spaanse socia listische partij, Indalecio Prieto, een der belangrijkste geëmigreerde Spaanse repu blikeinen, is maandag op 78-jarige leeftijd in Mexico-stad als gevolg van een hartaanval overleden. Prieto, die van eenvoudige afkomst was, verkocht als jongen kranten in de straten van Bilbao, werd typograaf en vervolgens na zelfstudie verslaggever van het blad „El Liberal", waarvan hij later hoofdre dacteur werd. Verscheidene jaren geleden sprak Prie to zich uit voor een toenadering tot de monarchisten om gezamenlijk tegen het re gime van Franco te strijden. Zolang zijn krachten het hem nog toestonden woonde hij elk jaar in Toulouse het congres bij van de Spaanse socialistische partij waar van hij van 1948 tot 1950 voorzitter was.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7