Onverwachte bijeenkomst Adenauer-De Gaulle VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK Kritiek in Rode Ster op Zjoekov en Timosjenko Wereldveiligheid hangt ook af van Rood China Scheuring in Oostenrijks Berg-Isel-bond Bondskanselier ontvangt het Franse staatshoofd vandaag in Baden-Baden Cuba's uitsluiting bekrachtigd Identiteitsbewijs in plaats van paspoort Ministers van EVA komen bijeen Bisschop Chrysostomos de nieuwe Griekse primaat Gromyko op Chinese receptie in Moskou Begrepen in 1941 niet welke situatie zich ontwikkelde" Radio-activiteit boven Duitsland toegenomen Macmillan bemiddelt in het spoorwegconflict U weet 't 'tSilver Stoepke heeft 't Voorzitter Russische atoomcommissie van zijn post ontheven Anti-Duits spandoek in de Belgische Senaat Beter eerst overleg tussen ministers Moderne Robinson Crusoe vraagt eiland aan UNO Geen kernproeven in de atmosfeer voor 14 maart DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 9 Verrassing Vóór Fouchet Drie landen stemden tegen Uitnodiging van de Zes Grote meerderheid voor de opvolger van Jakovos Dubbelzoo* Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal Londense ondergrondse op 4 maart in staking WAT IEDERE VERLOOFDE BEHOORT TE WETEN J Kennedy aan Kroesjtsjev KENNEDY OP PERSCONFERENTIE „Ik moet nu ophangen, tante Astrid, want er belt iemanc aan de deur". Zuid-Vietnam In de aanval Werk in Luikse mijnen is ten dele hervat (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Adenauer en president De Gaulle treffen elkaar van daag in Baden-Baden. Dat was het be- bericht, dat gisteren na een hele dag van officiële ontkenningen in Bonn bekend werd Tot het laatste ogenblik werd ontmoeting zowel als plaats van samenkomst diep geheim gehouden uit veiligheidsoverwegin gen. Men wilde de rechtse Franse O.A.S.- extremisten, die zich soms ook in de Bondsrepubliek roeren, kennelijk geen ge legenheid geven aanslagen op De Gaulle voor te bereiden. Toen bekend werd, dat de beide staatslieden elkaar in Baden- Baden zouden zien, was deze plaats in het Zwarte Woud reeds afgegrendeld en grondig beveiligd door de Westduitse po litie. Het initiatief tot het gesprek is van Adenauer gekomen. Diens bedoeling is, door een rechtstreeks gesprek met de Franse president de vastgelopen Europe se politieke ontwikkeling weer vlot te brengen. De Fransen hebben kortgeleden een visie ontvouwd over de Europese sa menwerking, die neerkomt op een soort losse statenbond, waarin zelfs de boven nationale bevoegdheden van de drie ge meenschappen teruggeschroefd zouden moeten worden. In tegenstelling tot de huidige situatie, waarin de drie gemeen schappen een zelfstandigheid hebben, waar over alleen tegenover het Europese par lement verantwoording hoeft te worden afgelegd, zou De Gaulle elke beslissing op Europees vlak terug willen brengen tot de leiders van de zes regeringen. van de minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. Waarschijnlijk zullen, behalve de Euro pese problematiek ook de weinig succes rijke polsingen in Moskou van de Ameri kaanse ambassadeur Thompson ter spra ke komen. De vijf andere landen van de Europe se Economische Gemeenschap, West- Duitsland, Italië en de Benelux-landen, I hebben tegenvoorstellen uitgebracht, die maandag in de commissie-Fouchet ter sprake zullen komen. Het is Adenauers opzet nog voor het bijeenkomen van de ze commissie, waarin het Franse stand punt onverzoenlijk zal sta'an tegenover dat I van de vijf andere landen, De Gaulle te winnen voor een meer op Europese in tegratie gerichte benadering van de zaak. Ook wil Adenauer De Gaulle afbrengen van diens anti-NAVO-instelling, terwijl hij tenslotte wil betogen dat elk lid van ce I E.E.G., ook eventueel Groot-Brittannië, vol ledig deel moet kunnen nemen aan de politieke samenwerking. De bondskanselier laat zich op zijn reis vergezellen door de minister van Buiten landse Zaken, Schroder, staatssecretaris I Carstens en de leider van de Europa-af deling in het ministerie van Buitenlandse Zaken, Jansen. President De Gaulle wordt vergezeld WASHINGTON (AFP-Reuter-AP) De raad van Organisatie van Amerikaanse Staten heeft in Washington besloten, Cuba van haar beraadslagingen uit te sluiten, door de desbetreffende resolutie van de conferentie te Punta Del Este In Uruguay te bekrachtigen. De Cubaanse afgevaardigde Lechuga, die met twee medewerkers onuitgenodigd op de bijeenkomst verscheen, tekende protest aan tegen de procedure. Hij zei dat Cuba zich in elk geval uit de organi satie terugtrekt. Na deze mededeling ver liet de Cubaanse delegatie de zaal. Tegen over de pers verklaaVde hij: „zelfs de stoel voor Cuba was weggenomen. Een schande. Sommige gedelegeerden hadden hiertegen geprotesteerd en de stoel werd weer op haar plaats gezet." Van de 21 delegaties, waarbij Cuba nog is meegeteld, stemden er veertien voor uitsluiting van Cuba. Drie landen, Argen tinië, Ecuador en Bolivia, die zich bij de stemming op de bijeenkomst in Punta Del Este afzijdig hadden gehouden toen het ging om sancties tegen Cuba, spraken zich uit voor uitsluiting van Cuba van het lidmaatschap van de organisatie. De af gevaardigde van Argentinië verklaarde, dat zijn land zich richt naar de bessilsngi van de meerderheid en de normen en principes van het interamerikaanse stel sel respecteert. De afgevaardigden van Mexico, Brazilië en Chili handhaafden echter hun stand punt, dat de uitsluiting van Cuba in strijd is met het interamerikaanse verdrag tot 'wederzijdse bijstand. Het Europese parlement zal op zijn fe- bruari-zitting, de volgende week in Straats burg, een ontwerp-resolutie behandelen waarin de zes landen der Europese ge meenschappen worden uitgenodigd de na tionale identiteitsbewijzen van zijn onder danen te vervangen door Europese, die in alle gemeenschapslanden gelijk zijn. De resolutie is opgesteld door de juridi sche commissie van het Europese parle ment, die tot de conclusie is gekomen dat zo'n eenvormige identiteitskaart ertoe kan bijdragen dat de burgers van de zes lan den beter gaan beseffen dat Europa een realiteit is. De juridische commissie hoopt dat de zes regeringen het erover eens zullen wor den om dit Europese identiteitsbewijs in het onderlinge reisverkeer toe te laten in plaats van paspoorten. De commissie is zich er van bewust dat Nederland als enige van de zes geen iden titeitsbewijs kent. Daar tegenover staat echter dat aan Nederlanders „toeristenkaar ten" worden verstrekt voor reizen naar be paalde landen. Overigens meent de com missie dat het niet deelnemen van Neder land aan een overeenkomst tot instelling van een Europees identiteitsbewijs, omdat het geen nationale bewijzen aan zijn onder danen uitreikt, niet mag verhinderen dat de andere E.E.G.-landen wel zo'n overeen komst sluiten. PARIJS De plotselinge reis van De Gaulle naar Baden-Baden heeft ook poli tieke kringen in Parijs bijzonder verrast, al is men er dan ook hier zo langzamer hand wel aan gewend geraakt, dat alle di plomatieke gebeurtenissen zich tegen woordig binnenskamers plegen te voltrek ken. Men is er zich in Parijs van bewust, dat de betrekkingen tussen de bondskan selier en het Franse staatshoofd, na de ,lune de miel" ofwel wittebroodsweken van het begin der Vijfde republiek, de laatste tijd weer aanzienlijk slechter zijn geworden. De vreemde handelswijze van de generaal, die het overleg in de com missie-Fouchet over de Europese toekomst een maand geleden plotseling eigenmach tig meende te moeten doorkruisen, zal ze ker niet weinig tot dat slechte humeur van de Westduitse staatsman hebben bijgedra gen. En De Gaulle's laatste redevoering die in federalistische oren een bijna pro vocerend karakter droeg, zal die onbe haaglijke indruk ook in Bonn dan nog wel eens extra hebben versterkt. Het woord „crisis" is misschien een nuance te zwaar doch van een ernstige malaise mag zeker wel gesproken worden. GENèVE (Reuter) De ministers van de zeven landen van de Europese Vrijhan dels Associatie (EVA) zullen op 2 maart in Genève bijeenkomen, zo is in Genève vandaag bekendgemaakt. Verwacht wordt, dat de ministers zullen behandelen hoe het tempo van de tariefs verlagingen van de groep te handhaven Zij zullen voorts de toenadering van enige leden van de EVA tot de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) bespreken ATHENE (Reuter) De 82-jarige Bis schop Chrysostomos van Kavalla is woens dag gekozen tot primaat van de Orthodoxe kerk in Griekenland. Hij volgt in deze functie aartsbisschop Jakovos op. Zevenenvijftig metropolieten, van 50 'töt 92 jaar oud, en de Griekse minister van Onderwijs en Godsdienstzaken, professor Cassimatis, kozen Chrysostomos na vier uur overleg achter gesloten deuren in de kathedraal van Athene. Hij werd gekozen met 54 stemmen. Toen de deuren van de kathedraal na de stemming werden ge opend, juichte de wachtende menigte voor het gebouw de nieuwe primaat toe. De nieuwe primaat is in Klein-Azië ge boren en werd op dertigjarige leeftijd bis schop. Hij stond de metropoliet van Smyr na, thans Izmir, terzijde. De Turken ver oordeelden hem in 1913 ter dood wegens anti-Turkse activiteit. Hij stond in die tijd aan het hoofd van het bisdom Philadelphia Inmenging van Groot-Brittannië, Frank rijk en Rusland verhinderde toén zijn te rechtstelling. Bij de ontruiming van Klein-Azië door de Griekse troepen in 1922 ontsnapte bis schop Chrysostomos andermaal ternauwer nood aan de dood. Een Brits oorlogsschip nam hem aan boord toen Izmir in brand stond en opgewonden Turken zijn superieur vermoordden. De nieuwe primaat wordt be schouwd als een van de geleerdste prela ten van de Grieks Orthodoxe kerk. Mr. Jakovos, trad op 25 januari af twaalf dagen na zijn verkiezing. Er was ernstige kritiek geuit op zijn particulier le ven. MOSKOU (AFP) Een door de Chine se ambassade te Moskou aangeboden ont vangst is bijgewoond door de Sovjetrus- sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en door talrijke andere vooraan staande Russen. De receptie was door de Chinese zaakgelastigde Tsjan Tse Tzoen aangeboden ter herdenking van het. feit, dat de Sovjet-Unie en de Chinese volks republiek twaalf jaar geleden een over eenkomst van bondgenootschap en samen werking sloten. Tass dat dit meldt, zegt verder dat Gro myko en Tsjan Tse Tzoen toespraken hiel den, waarin zij de nadruk legden op „het belang van de Chinees-Sovjetrussische overeenkomst voor de handhaving van de vrede in het Verre Oosten en in de gehele wereld." In Peking droeg de verjaardag van de ondertekening van het Russisch-Chinese verdrag een strikt officieel karakter. Vorig jaar was de Chinese premier, Tsjoe en Lai, zelf aanwezig op een bijeenkomst, die gewoonlijk aan de vooravond van de verjaardag wordt gehouden. Dinsdag was vicepremier Sjen Sji de enige van de gro te Chinese leiders die tegenwoordig was bij de bijeenkomst van slechts 1500 per sonen tegen 10.000 in 1961. Voor de bij eenkomst van dinsdag waren ook geen di plomaten en correspondenten uit Westerse landen uitgenodigd. Advertentie t MOSKOU De gepensioneerde Rus sische maarschalken Georgi Zjoekov en Semjen Timosjenko hebben de schuld ge kregen van de geringe mate van bereid heid van het Russische leger en de daar uit voortgevloeide grote Duitse veroverin gen in het eerste stadium van de oorlog met Duitsland in 1941. Deze ernstige be schuldiging staat vandaag in „Rode Ster", het dagblad van het Russische leger, in een artikel over de geschiedenis van de tweede wereldoorlog. „Terwijl zij (de maarschalken) onweer legbare inlichtingen hadden over de reële dreiging van een aanval van fascistisch Duitsland op de Sovjet-Unie, begrepen zij niet welke militair-strategische situatie zich aan het ontwikkelen was. Zij waren niet in staat de juiste conclusies te trekken over de noodzaak van het in stqat van pa raatheid brengen van de strijdkrachten en legden al het mogelijke in de weg aan sommige commandanten die individueel maatregelen in deze richting wilden ne men," zo zegt de schrijver van het artikel, de kolonel Grylev. Zjoekov, eens nauw met Kroesjtsjev verbonden, is in 1957 als minister van de- fensiè afgezet, nadat Kroesjtsjev zijn greep op Rusland had geconsolideerd. Hij BONN (DPA) Het Westduitse mini sterie voor kernenergie heeft bekendge maakt, dat op verscheidene dagen tussen 4 januari en 2 februari de radioactiviteit van de regen zeer hoog geweest is. Het weerstation Schleswig heeft in deze periode een dagelijkse topwaarde van 6000 picocu- rie per liter neerslag vastgesteld, aldus het ministerie. De laagste waarde lag bij 70 picocurie per regenbui. Deskundigen schrijven de verhoogde ra dioactiviteit in Midden-Europa aan de sinds september 1961 genomen kemproe ven toe. De hoogste toelaatbare waarde ligt volgens het ministerie tussen 5700 en 7600 picocurie per liter. Als maatstaf voor het gevaar van de gemeten radioactiviteit wordt niet de waarde van een dag, maar een gemiddelde genomen, dat in januari 800 picocurie per dag bedroeg. (Een picocurie is het biljoenste deel van de radioactiviteit die door een gram ra dium wordt uitgestraald). genoot een grote persoonlijke populariteit als de verdediger van Stalingrad en de veroveraar van Berlijn. Timosjenko was een held uit de burger oorlog na de Russische revolutie. In de tweede wereldoorlog was hij niet zeer suc cesrijk. Na de oorlog was hij commandant verscheidene militaire districten, voordat hij in 1960 met pensioen ging. Het gevaar voor een nationale spoor- spoorwegstaking in Groot-Brittannië is ver minderd, doch nog niet afgewend. Woens dag heeft premier Macmillan de leiders van de drie bonden van het spoorwegper soneel aangeraden de voorlopig aangebo den drie percent loonsverhoging te aan vaarden en daar later nog eens op terug te komen. Dit advies moet gezien worden tegen de achtergrond van de loonstop voor het over heidspersoneel en de genationaliseerde be drijven en met het verlies van 151 miljoen pond, dat de spoorwegen over de afgelo pen veertien maanden hebben geleden. Het aanbod van drie percent is het be drag, dat het spoorwegpersoneel reeds lang geleden was toegezegd en het staat los van een mogelijke extra-verhoging. De vakbondsleiders maakten de indruk dat zij tevreden waren over het gesprek met Macmillan, omdat deze in beginsel de aanspraak op een grotere verhoging dan drie percent heeft erkend. Maar het is de vraag of het personeel er zo over denkt. De eerste vijandige reac tie van de mannen van de Londense on dergrondse was de aankondiging van een officiële staking, die op 4 maart midder nacht zal moeten beginnen en die zich niet tot een dag zal beperken, zoals in de afgelopen weken het geval was. Ook in de rest van het land worden weer stakingskreten aangeheven. Advertentie Dat is dat alle maaltijden veel smakelijker zijn wanneer de tafel met zorg is gedekt. Met zorg dekken betekentGERO-tafelgerei gebruiken Kom eens kijken in onze speciale afdeling GERO en zet GERO-artikelen op uw verlanglijstje. Het huis met het CARILLON GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEFOON 20049 LONDEN (Reuter) Het presidium van de opperste Sovjet heeft V. Emeljanov ont heven van zijn functie als voorzitter van de Sovjetrussische commissie voor atoom energie, zo meldt radio Moskou. Hij krijgt een andere taak. Zijn opvolger is Andro- nik Petrosjants. In oktober vorig jaar ver liet prof. Emeljanov de conferentie van de internationale commissie voor atoomener gie in Wenen als protest tegen de ver kiezing van de Zweed Eklund tot direc teur-generaal. Hij kondigde ook zijn aftre den als hoofd van de Russische delegatie aan. Een week later woonde hij echter de eer ste vergadering van de nieuwe raad van gouverneurs van de internationale commis sie voor atoomenergie bij. In welingelichte kring te Wenen zei men toen, dat de Rus sische regering het kennelijk niet eens was met Emeljanovs houding op de conferentie. BRUSSEL In de Belgische senaat heeft gistermiddag een man op de publie ke tribune een spandoek ontrold, waarop geschreven stond: „Nooit meer S.S. in België". De senatoren hadden de demon stratie eerder in de gaten dat de zaal wachters. De bezoeker, een politieke ge vangene tijdens de Duitse bezetting van België, was al van de publieke tribune ver dwenen voordat een deurwaarder aan kwam om hem te sommeren de zaal te ver laten. Hij had het spandoek van het balkon la ten hangen. Toen de deurwaarder het wil de verwijderen, rolde het pas geheel af en vertoonde toen ook nog een groot haken- kruis. De kleine demonstratie leidde het debat over het wetsontwerp dat de doortocht en het verblijf in België toelaat van de troepen van de met België door het NAVO- verdrag verbonden landen. De stemming daarover zal eerst later worden gehouden. Maar dit uitstel werd niet veroorzaakt door de stille eenmansdemonstratie. Dit was vantevoren reeds in de agenda vastgelegd. De demonstrant zal worden vervolgd op grond van een bepaling, die demonstraties in de „neutrale zone" van Brussel waar de voornaamste regeringsgebouwen en het parlementsgebouw zijn gelegen verbiedt. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft premier Kroesjtsjev laten weten, dat hij geheel bereid is, persoon lijk aan de komende ontwapeningsconfe rentie in Genève deel te nemen, wanneer dergelijke deelneming de kansen op succes in positieve zin blijkt te kunnen beinvloeden. Eerst moeten evenwel zijns inziens de voornaamste problemen zijn op gehelderd en enige vooruitgang zijn ge- In dit licht bezien acht het Amerikaan se staatshoofd het beter om de openings fase van het overleg in handen te leggen van de ministers van buitenlandse zaken. Overigens lpgt Kennedy er de nadruk op, dat hij de nuttigheid of zelfs de noodza kelijkheid van een bijeenkomst van rege ringsleiders niet in twijfel trekt. Een der gelijke samenkomst aan het begin van het nieuwe ontwapeningsoverleg acht hij ech ter niet de beste gelegenheid daarvoor. Premier Macmillan zegt in een bood schap aan Kroesjtsjev dat hij van mening is, dat eerst getracht moet worden de verschillen tussen de Russische en de wes telijke standpunten grondig te onderzoeken en naar middelen te zoeken om ze op te heffen. emtiu wivcn*»4*» §j (Van onze correspondent) WASHINGTON (Reuter). - President Kennedy heeft gisteren op zijn pers conferentie meegedeeld, dat de Verenigde Staten geen kernproeven m de at mosfeer vanaf het eiland Christmas zullen nemen vóór de opening van het nieuwe ontwapeningsoverleg in Genève op 14 maart. Een topconferentie achtte hij onder twee omstandigheden nuttig: indien een overeenstemming officieel kan worden bekrachtigd of indien tijdens een waarlijk grote crisis de wereld door een oorlog zou worden bedreigd. Géén der beide omstandigheden doet zich thans voor. overeenkomst moeten De Amerikanen zullen In Genève op nieuw suggesties naar voren brengen in zake de ontwapening. Deze zullen geba seerd zijn op het ontwerpverdrag, dat men in april van het vorige jaar op ta fel had gelegd, doch zullen tevens zijn aangepast aan de nieuwe omstandighe den Een inspectiesysteem bleef van het grootste gewicht. Zouden de Sowjet-Unie en het westen het daarover eens wor den, dan zou communistisch China ten- (Van onze correspondent) WENEN Vier Oostenrijkse en drie Westduitse studenten staan voor een rechtbank in Rome terecht om zich te ver antwoorden voor bomaanslagen in Zuid- Tirol en elders in Italië, waaraan zij zich rechtstreeks of zijdelings zouden hebben schuldig gemaakt. In Oostenrijk stelt men met voldoening vast dat de Italiaanse pers zakelijke verslagen geeft over dit proces en dat de zeven aangeklaagde stu denten niet zozeer als wilde gangmakers worden voorgesteld, doch eerder als mis leide slachtoffers van een paar geraffi neerde extremisten, die achter de scher men zijn gebleven. Merkwaardigerwijze zijn zowel de Ita- NEW YORK. (AFP-Reuter) De waar nemend secretaris-generaal van de UNO Oe Thant, heeft van de 32-jarige Bernard Stanbury een Londense zakenman, een eiland, al dan niet bewoond, voor vesti ging van een gemeenschap die zich „in ternationale groep van een honderdtal vol wassenen en hun kinderen" noemt. „Wij zijn van plan uit onze respectieve landen te emigreren naar een eiland waar wij onze eigen gemeenschap op coöpera tieve grondslag, waarin allen gelijk zijn, kunnen stichten. Wij hopen er landbouw te beoefenen, een visserij-industrie te ves tigen en ons geheel zelf te kunnen ver zorgen. Met de opbréngst van ons werk willen wij een onderwijsinstelling stichten waar verdienstelijke studenten van alle landen zich ver van de wisselvalligheden van de huidige beschaving, kunnen wij den aan de landbouw, sociologie, de scho ne kunsten, wijsbegeerte enzovoort", aldus het verzoek dat als UNO-document werd gepubliceerd, onder de titel „Verzoek van mr. B. Stanbury aangaande de gebieden onder beheerschap". Het plan heeft een moderne trek: het eiland zou onder UNO- beheer moeten worden geplaatst. Copyright t. L B Box 6 Co#o«ho8«" liaanse als de Oostenrijkse bladen van mening dat zij, die eigenlijk de verant woordelijkheid dragen, niet voor de rechter staan, doch dat zij zich ergens in Oosten rijk ophouden. Tot deze gangmakers be horen onder andere O. Destaller en L. Messerklinger, die het zevental kortzich tige studenten met een paar duizend lire naar Italië hebben gestuurd om er Molo- tov-cocktails te laten ontploffen. Deze geestelijke vaders van de terroris tische acties zijn ontmaskerd door een scheuring, die zich in de Berg-Isel-bond heeft voltrokken. Volgens het reglement is deze vereniging volkomen legaal en de mocratisch. Zij wil uitsluitend met lega le middelen optreden in het belang van Zuid-Tirol en dat is ook de reden waar om Oostenrijkse ministers aan deze ver eniging hun morele steun hebben gegeven. Intussen is echter gebleken dat enkele be stuursleden een zo radicale richting heb ben ingeslagen, dat andere vooraanstaan de personen de vereniging hebben verla ten. Daartoe behoort professor Gschnitzer die als bestuurslid zijn ontslag heeft ge nomen en een scheuring heeft veroorzaakt. Hij is voorstander van een gematigde richting en zijn vleugel wordt met de dag groter. Aangesloten hebben zich reeds de gewestelijke afdelingen van vier provin cies, die alle opkomen voor een legaal optreden en die elke terroristische acti viteit veroordelen. Niet alleen de regering en de pers in Italië, maar ook de publieke opinie .1 Oostenrijk zal uit deze scheuring de slot som moeten trekken dat niet professor Gschnitzer de grote extremist is, maar dat het dr. Widmoser, Oberhammer en de afgevaardigde Kranëbitter en hun con sorten zijn, die de illegale acties willen voortzetten. Daar de Oostenrijkse rege ring bomaanslagen altijd heeft veroor deeld, zal zij nu ook ten opzichte van deze vereniging kleur moeten bekennen en de extreme vleugel onder leiding van Widmo ser dienen te veroordelen. Doet zij dit dan zullen de gematigde elementen de overhand krijgen en kunnen zij bijdragen tot een beter wederzijds begrip tussen Italië en Oostenrijk. slotte ook bij de worden betrokken, anders zou de wereld veiligheid onmogelijk zijn te garanderen. Kennedy verklaarde „dubbel verheugd te zullen zijn over de invrijheidstelling van de piloot Powers door de Russen en de student Pryor door Oost-Duitsland, als dit een teken zou blijken te zijn van een vermindering van de internationale span ningen. Kennedy sprak slechts terloops over de vrijlating van de Russische spion Abel, zonder deze maatregelen recht streeks in verband te brengen met de thuiskomst van Powers en Pryor. De president deelde mee, dat Powers „belangrijke ondervragingen" door rege ringsfunctionarissen ondergaat en dat hij vrijwillig aan dit onderzoek meewerkt. La ter zou hij ter beschikking van de des betreffende Congrescommissies worden ge steld. Als het Congres zulks wenste, zou hij vrij zijn om te getuigen. Ook zou de pers Powers later kunnen ondervragen. Zodra het onderwerp Zuid-Vietnam aan de orde kwam, begon president Kennedy met een spiekbriefje te. werken. Hij wees erop dat de gevechten de laatste tijd steeds maar waren toegenomen in dat land Ten gevolge daarvan was ook de Amerikaan se steun toegenomen. De president had de situatie besproken met de leiders van de beide partijen in het Congres en bo vendien hadden minister van buitenlandse zaken Rusk en Mcnamara, de minister van defensie, de betreffende Congrescom missies ingelicht. De Amerikanen vorm den trainingsmissies en schoten alleen te rug, indien zij zouden worden aangeval len. Daarmee meende de Amerikaanse president openhartig genoeg geweest te zijn. Aan het slot kreeg Kennedy de kans voor een fikse aanval op de uiterst rechtse beweging die zich de laatste tijd in Ame rika ontwikkeld heeft. Deze beweging ver wijt hem een politiek te beoefenen, die niet op winnen gericht is. Kennedy stelde als nationaal doel vrijheid en veiligheid en wees een oorlog met kernwapenen af. „Bij zulk een oorlog wint geen enkele partij", betoogde hij. Hij doodverfde de rechtse beweging als een oorlogspartij, terwijl hij zelf wenste te regeren op een verantwoordelijke en voorzichtige wijze. In de Luikse kolenmijnen, waar maan dagochtend een staking is begonnen tegen de oproep van de centrale vakbonden van mijnwerkers in, is gisteren het werk ge deeltelijk hervat. Ongeveer veertig per cent van de ochtendploegen bleek de sta king te hebben beëindigd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9