1 Akkoord bereikt tussen Frankrijk en FLN Optimisme over kansen op vreedzame regeling met Indonesië üttentie ctie HET WEER Omvangrijke reddingsacties in overstroomd Hamburg en om In totaal al 124 doden in het rampgebied geborgen Nehroe niet naar Genève Anti-Amerikaanse en -Japanse demonstratie in Soerabaja Russisch verzoek afgewezen èeëWiW^'^foreifOd êiuj! "S&u! EEN VOLSLAGEN UNIEK CADEAU! 47e JAARGANG NUMMER 91 Kantoor: Lange Niêuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, ehef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. mmm w HorfdmUctou,, SinJ,, Koste, Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redacüechef te J. Kosat Uitgave: G,«foelie Bedrijven Damiate N.V., Grote Hort,!.»,. 93. Haarlem Directie, P. W. Peerebeom en Mr. H. C. van de, Mije Het woord is aan Luchtcorridors ONDERGOED Bewolkt maar droog In tweeën SUEDE DAMES- EN HERENJASJES DENEMARKEN =M@©l&l2)ZgH •CZf'b NEDERLAND, WEST DUITSLAND In de krant van heden: W eerrapporten 1, 2 Stormramp treft Hamburg1, 3 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6, 10 Topsu 6 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport .10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's uit!.. IJmuider Courant PARIJS (AFP) Vandaag is in Parijs van welingelichte zijde vernomen dat de onderhandelaars van Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering overeen stemming over een akkoord hebben be reikt. De bereikte overeenkomst moet ener zijds door de Franse regering en ander zijds door het „parlement" der Algerijnse opstandige beweging F.L.N. worden goed gekeurd. Eerst wanneer deze dubbele goedkeuring een feit is, zal er een over eenkomst tot staken van het vuren wor den getekend, terwijl dan tevens de tekst van hetgeen op politiek, economisch en militair gebied overeen is gekomen be kend zal worden gemaakt. Parijse waar nemers verwachten dat het nog zes tot tien dagen zal duren, voor tot deze publi- katie kan worden overgegaan. Te Parijs wordt van welingelichte zijde nog vernomen dat in de nacht van zondag op maandag overeenstemming werd be reikt over alle nog hangende geschilpun ten. Er is gedurende een week onderhan deld op nabij de Zwitserse grens gelegen Frans gebied. Minister Joxe, die de leiding had van de Franse afvaardiging, zal direct na zijn aankomst te Parijs door president gene raal de Gaulle worden ontvangen. Voor nadere bijzonderheden over de ont wikkeling van de toestand in Frankrijk en Algerije verwijzen wij naar het overzicht van onze Parijse correspondent op pagina 3. Cicero Laten wij hopen wat wij wensen, doch dragen wat wij krijgen. NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe van India heeft verklaard, dat hij niet kan ingaan op Kroesjtsjevs voorstel om de nieuwe ontwapeningsconferentie, die op 14 maart te Genève begint, door de pre miers der achttien deelnemende landen te laten bijwonen. Nehroe zei dat hij op de genoemde datum bezig zou zijn met de vorming van een nieuwe regering, na de algemene verkiezingen. DJAKARTA (Reuter en AFP) - De Amerikaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, is zondag met zijn echt genote na een rondreis van een week door Indonesië per vliegtuig uit Dja karta naar Bangkok vertrokken. Kort voor zijn vertrek verklaarde de minister tegenover een aantal Indonesische jeugd leiders, dat hij elke dag optimistischer werd over de kansen, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea vreedzaam kan worden geregeld. Voor zijn vertrek had Robert Kennedy in het zomerverblijf van president Soe- karno in Bogor een laatste onderhoud met Voor deze moeder en haar beide kinderen kwamen de redders op tijd. Op een plat tegen het dak van hun huis in het overstromingsgebied bij Hamburg hadden zij hun toevlucht ge zocht toen het water de eerste ver dieping van hun huis binnendrong. De reddingsploeg vaart langs de daken van de bijgebouwen, om het ver kleumde drietal aan boord te nemen. BERLIJN (Reuter-AFP) De Sovjet vertegenwoordigers in de luchtveiligheids- centrale in Berlijn hebben gisteren een verzoek ingediend om de luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg voor vandaag ge durende drie uren op een hogte van 7.500 voet te reserveren voor Russische militai re transportvliegtuigen. Het verzoek is door de westelijke autoriteiten afgewezen, evenals de zes voorgaande verzoeken van dezelfde strekking. De Sovjet-Unie heeft de westelijke pro testen naar aanleiding van de recente in cidenten in de luchtcorridoers naar Ber lijn, geheel van de hand gewezen, zo heb ben westelijke kringen te Moskou gisteren bekendgemaakt. Woordvoerders van de V.S., Engeland en Frankrijk wilden geen bijzonderheden meedelen van de Russische antwoordnota', die zaterdagavond werd overhandigd. Advertentie deze week Jongens 3 jr. 0.95 per 2 stuks 1.75 Heren mt. 1.65 per 2 stuks 2.95 Verwachting tot morgenavond: Bewolkt maar op de meeste plaatsen droog weer en ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. HAMBURG (ANP en DPA) - Terwijl vanochtend het aantal slachtoffers van c e watersnoodramp in Noordwest-Duits and nog niet te overzien was, is de be volking van liet zwaar getroffen Ham- Durg vandaag weer aan het werk ge gaan. Ter gedachtenis van de doden ïingen er vlaggen halfmast. Volgens de aatste gegevens waren er in het gehele rampgebied van Sleeswijk-Holstein, Nedersaksen, Bremen en Hamburg zeker 124 dodén, waarvan in de Hanze stad Hamburg alleen 107. Verwacht werd echter dat het aantal slachtoffers nog veel verder zal oplopen. Het weer was vandaag, in tegenstelling tot zon dag, weer slechter. De lucht was be wolkt en het regende. De windkracht was tussen vier en vijf, in de Duitse Bocht tussen vijf en zes. Nog steeds waren in de zwaar getroffen wijk Wil- ïelmsburg van Harburg talrijke men sen door de watermassa's ingesloten. De schattingen van het aantal van de 3uitenwereld nog geïsoleerde mensen bewegen zich tussen de twintig- en de dertigduizend. Voor hen bestond echter geen onmiddellijk levensgevaar meer, Met het honderdtal hefschroefvlieg- tuigen dat beschikbaar is wordt vandaag getracht deze mensen voedsel en drink water te bezorgen. Behalve vele Amerikaanse, Britse en Westduitse militairen nemen ook Neder landse militairen aan het reddingswerk deel. Het zijn vijfhonderd man van het elf de geniebataljon, dat tijdelijk voor oefe ningen in West-Duitsland verblijft. Zij zijn aan het werk in Stade, een kleine stad aan de linkeroever van de Elbe ten noordwesten van Hamburg. Ook deze stad is ernstig door de watersnood getroffen en vrijwel geheel geïsoleerd. Hun hulp komt de Westduitsers, naar men in Hamburg gelooft, zeer goed van pas, omdat dit ba taljon over de genie-uitrusting beschikt. Daartoe behoren pontons en rubberboten, Op het aanbod van het Nederlandsche Roode Kruis aan het Westduitse Rode Kruis voor materiële en personele hulp verlening is telegrafisch bericht ontvangen dat van de aangeboden hulp geen gebruik hoeft te worden gemaakt. Het Westduitse Rode Kruis heeft zijn dank betuigd voor het aanbod. Onafhankelijk hiervan is het speciale gironummer 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roo de Kruis in Den Haag opengesteld voor giften, bestemd voor hulp aan de slacht offers van het getroffen gebied in Duits land. Meer dan vijfduizend soldaten van het Westduitse leger, politiemannen, brand weerlieden en vrijwilligers waren vanoch tend alweer druk bezig met herstel en versterking van de dijken. Soldaten be gonnen ook aan de berging van het omge komen vee om het gevaar van een epide mie te voorkomen. De bevolking van Ham burg is dringend geraden geen ongekookt water te drinken aangezien vuil water in de leidingen is binnengedrongen. De scholen in Hamburg en de universi teit bleven vanochtend gesloten om het verkeer en de bevoorrading van de 1,8 mil joen zielen tellende bevolking van de stad niet onnodig te hinderen. De autoweg naar de Hanzestad stond maandag nog onder water. Dé treinen hebben door de nodig gewor den grote omgeleiding een uur of vier ver traging. De treinen die uit Scandinavië naar Nederland rijden hebben een vertra ging van ongeveer drie uur. Treinen die van Nederland uit in de richting Bremen rijden, worden omgeleid over Solltau, Lü- neburg, Büchen en Lübeck. Tussen Büchen en Hamburg Hauptbahnhof is een pendel dienst mogelijk. De stad Hamburg was vandaag nog in tweeën gedeeld daar de bruggen over de Elbe gesloten bleven, hangende een onder zoek naar mogelijke beschadigingen. Vol gens een schatting van het Hamburgse blad „Die Welt" zouden 75.000 mensen in Noord-West-Duitsland dakloos zijn gewor den. De Londense Times vraagt zich af of voor een stad van de grootte als Hamburg niet een betere waarschuwingsdienst kan worden ingericht. Het Franse blad l'Auro- re spreekt er zijn verontwaardiging over uit dat, ondanks de ellende van zovele mensen in de naaste buurt, het vermaaks- bedrijf van de Hamburgse Reeperbahn on gestoord doorgang vond. De Britse Guardian schrijft dat de ramp van Hamburg misschien de kwestie van wederzijdse hulpverlening bij natuurram pen opnieuw op het tapijt zal brengen. Twee andere wijken van Hamburg, Wil helmsburg en Finkenwarder, op de eilan den tussen de noordelijke en zuidelijke uit lopers van de Elbe, staan eveneens onder water. De machtige dijken zijn evenwel niet bezweken. De golven zijn er overheen geslagen en hebben het land erachter overstroomd. In deze twee wijken zijn ten minste vijfduizend mensen geëvacueerd. Maar hoeveel mensen de dood gevonden hebben is nog niet bekend, daar in de eer ste plaats de krachtsinspanningen gecon centreerd zijn op de evacuatie van de over levenden. Vier bewoners van het eiland Kraut- sand, in de monding van de Elbe, zijn om het leven gekomen, nadat zij hadden ge weigerd weg te gaan. Het waren 2 vrou wen en twee kinderen. Van de achthonderd bewoners die aanvankelijk eveneens zich niet hadden willen laten evacueren, waren vrijwel allen op het laatste ogenblik toch met eenheden van de genie naar het vaste land gegaan. In Sleeswijk-Holstein en in Neder-Saksen waar zaterdag ongeveer tienduizend men sen uit hun huizen zijn gevlucht, zijn de meesten inmiddels teruggekeerd. Vele hui zen zijn echter beschadigd. Aan de kusten van Neder-Saksen en van Sleeswijk-Hol stein is het verlies aan mensenlevens veel minder hoog dan in Hamburg en omge ving, hoewel vijftien polders zijn onder gelopen. Bovendien had de bevolking daar voorzorgsmaatregelen getroffen. In vele gevallen is men er zelfs in geslaagd het vee bijtijds in veiligheid te brengen. Volgens ooggetuigen was de kracht, waarmee het Elbewater door de dijken brak zo groot, dat het op enkele plaatsen in luttele seconden hele huizen van de fundamenten sleurde, die daarna in de donderende vloed verdwenen. Ergens in de buurt van het zwaarst getroffen deel, het Indonesische staatshoofd gehad. Het gesprek, dat twee uur duurde, ging voor namelijk over het geschil tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Guinea en over de Amerikaans-Indonesische betrek kingen. Minister Soebandrio verklaarde na afloop „dat de uitwisseling van gezichts punten vruchtbaar was geweest". Kenne dy heeft zowel president Soekarno als de talrijke studenten, die hij openhartig toe sprak, duidelijk gemaakt, dat voor het ogenblik de V.S. in de kwestie Nieuw- Guinea geen partij kiezen. Wel zijn de V.S. bereid hulp te bieden bij een vreed zame regeling van het geschil. Aan jour nalisten heeft Robert Kennedy verklaard, dat de V.S. er voor zijn, dat ook de Pa poea's van Nieuw-Guinea hun stem zul len doen horen bij eventuele onderhan delingen, iets, waar Indonesië sterk tegen gekant is. Robert Kennedy heeft in zijn redevoe ringen voor de studenten ook nog gespro ken over Rusland en China. Maar steeds weer kwam de discussie terug op Nieuw- Guina, want vrijwel niemand in Indone sië is in staat meer dan tien minuten over iets anders te praten. Tijdens een rede voor 5000 studenten in Bandoeng ging het nogal rumoerig toe „De V.S. zullen niet de kant van Indone sië kiezen in het geschil over westelijk Nieuw-Guinèa", zei Robert Kennedy, een opmerking, die met hoongejoel werd ont vangen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 '-EIDSêSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 HAMBURG Wondsbek Altona Flensburg Ramp gebied Finken werder Wilbelmsburg Pell worm Husvt» V SLEESWUK- HOLSTE1N Horburgui- p laaiend <5"— v— li zeboe Elwsbor# Borkum lebe Westrnüflde BflEMEftHAVEN Geestemiinde Sckiermon Wilhelm a liAMB Harborfl Zeedijk zwoor besehodigd LBQtbora BREMEN (Uilenburg NEDER SAKSEN Verdon Getroffen eilanden Zwaar getroffen gebied V.PELT|62 21*21 Kennedy zei: „Wij hopen dat de kwes tie vreedzaam geregeld kan worden. U moet rijpheid tonen! Als u denkt dat de V.S. de betrekkingen met de Nederlanders zouden bederven, zou u dwaas zijn. U hebt belang bij Nieuw-Guinea en dat be grijpen wij. Wij hebben ook belang bij wereldvrede. Treedt niet op als verwen de kinderen! Wij zijn een van de weinige overgebleven landen die nog tot Indone sië en Nederland beide kunnen spreken!" Eerder had hij schertsend gezegd dat zijn vliegtuig, dat van een Russisch type was, Bandoeng niet kon bereiken. Twee vliegtuigen van Amerikaanse makelij met leden van zijn staf aan boord slaagden daar wel m. „De Russen kunnen dus de maan bereiken, maar Bandoeng kunnen zij niet bereiken", zei Robert Kennedy. Toen de minister vertrok groepten stu denten lachend om hem heen en vroegen Kennedy handtekeningen. Incidenten in Soerabaja Groepen Indonesiërs hebben in Soera baja aanvallen gedaan op Amerikaanse en Japanse gebouwen. Demonstranten bega ven zich naar het Amerikaanse consulaat, de bibliotheek van de Amerikaanse voor lichtingsdienst en de woningen van de Amerikaanse consul, twee vice-consuls en een Amerikaanse landbouwspecialist. Zij deden ook een aanval op het Ja panse consulaat en de woning van de Ja panse consul als protest tegen de tussen landingen van KLM-vliegtuigen in Tokio. In de Amerikaanse bibliotheek werden een grote vitrine vernield, verscheidene meubelen beschadigd, verf naar binnenge gooid, verf op muren en deuren gesmeerd en pamfletten rondgestrooid. Stenen wer den door ramen en glazen deuren van de woning van de Amerikaanse consul ge worpen. De auto van de consul werd in brand gestoken. Ook van de woningen van de beide vice-consuls en de landbouw specialist werden ruiten en glazen deuren vernield. Het Japanse consulaat was ge sloten maar de demonstranten klommen over de muur en drongen het gebouw binnen. Zij probeerden het huis van de Japanse consul in brand te steken. Meu bilair werd stukgeslagen en op de muren van het huis werden leuzen gekalkt, waar in de Amerikanen en Japanners gewaar schuwd werden tegen hulpverlening aan de Nederlanders. een stadswijk van Harburg, die Wilhelms burg héét, werden twee aan elkaar gebouw de, uit baksteen opgetrokken huizen mid dendoor geslagen. De bewoners redden zich door zich aan de nog staande resten van hun huis vast te klampen. Even snel als het water is gekomen is het weer aan het verdwijnen ook. Zater dagochtend stond het tot midden in het oude stadsdeel, het liep de kelders van het raadhuis binnen en het maakte alle telefoons onklaar. Zaterdagmiddag was van water in de oude binnenstad niets meer te bekennen. Wel stond het toen vlak onder de Elbe (Hamburg strekt zich aan beide zijden van de rivier uit) in het stads deel Veddel op vele plaatsen nog meters hóóg. maar zondag was het eok daar al teruggestroomd naar de rivier en deels opgeslorpt door de gewone straatriolen Gemeente-ambtenaren waadden overal door het water en zochten naar de riool putten. Vonden ze die, dan werden de putten vrij gemaakt van de opgelopen ver stoppingen en dan zag men het water snel wegstromen. Moeilijker is de situatie in Wilhelmsburg want dat heeft de vorm van een kom, waarin het water moeilijk weg kan. Zon dag was men reeds begonnen met het doorsteken van dijken, waarin enorme geu. len moeten worden aangebracht, opdat het water daardoor een uitweg kan vinden naar de rivier. Volkomen onverwacht werd Hamburg met zijn bijna 2 miljoen inwoners getrof fen door een storm, die het water in de Duitse Bocht in de monding van de Elbe tot vier meter boven de normale vloed stand opzweepte en die het gehele enorm grote havengebied van Duitslands tweede stad in het holst van de nacht in enkele uren opslokte. Aan de noordkust bij Cux haven was men op het ergste voorbereid maar wie had in Hamburg zelf, dat 120 kilometer van de kust ligt, op zo'n ramp gerekend? Het wilde water, dat zich baan brak door en over de dijken, zette in enkele uren tijds het lage land aan de Noordduitse kust bij Hamburg onder water. Het stroom, de verder tot in Hamburg toe, waar het zich bij de zuidelijke Elbe-oevers baan' brak. Een stadsgebied van twintig vier kante kilometer verdween in het ijskoude water, dat hoger en hoger rees, soms tot meer dan manshoog. Voorzover zij niet door het water verrast werden, vluchtten de getroffenen op de daken van hun huizen en naar hoger gelegen etages, om daar een lange periode van wachten tegemoet te gaan: in een vorstige kou, zonder eten. zonder kleren, zonder licht en zonder drink, water. Advertentie Zoekt u naar een cadeau voor Iemand, die gesteld is op origi naliteit? Geef dan 'n boekje met Horeca-cheques. Zend 10.- of f 25.- aan het Bedrijfschap Ho reca, Koninginnegracht 58-59, Den Haag (giro 635300). U ont vangt dan een keurig cheque boekje van de Amsterdamsche Bank, bevattende speciale che ques van f 2.50, waarmee in iederNederlands Horecabedrijf, groot of klein, kan worden be taald. Schenk vrienden of vrien dinnen, die u met een cadeautje moet bedenken, zo'n Horeca- chequeboekje, dat het motto draagt

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1