Stormramp treft Hamburg (épr Mr. Luns: „Uw lot is vast met het onze verbonden" Akkoord met FLN al getekend? Bevel „staakt het vuren wellicht deze week Deel van de Britse troepen uit W.-Duitsland weg? Wereldnieuws raatótoel Kritiek in Oostduits blad Paus Joannes benoemt 10 nieuwe kardinalen Westduitse verpleegster aan pokken overleden 0p de MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 Lezing Veertiende ondergrondse kernproef in Nevada Cri Stellweg Laatste loodjes V err aders terug OAS gaat door Amerikaans voorbeeld Weekeinde 47 doden BERLIJN (DPA, Reuter) I)e Berlij- ners kunnen er vast van op aan, dat er wat de kwestic-Berlijn betreft geen sprake van sussingspolitiek zal zijn, aldus heeft minister mr. J. M. A. H. Luns op een persconferentie aan het einde van zijn be zoek van drie dagen aan Berlijn gezegd. „De Nederlanders zijn wat dit betreft even vastbesloten als de Westduitsers of de Fransen. In Nederland weten wij heel Verschillende beelden uit het over stromingsgebied bij Hamburg. Een overzichtsfoto van de watervlakte, die daken en boomtoppen omspoelt. Een opname van dichtbij in een wijk, waar grote verwoestingen werden aangr-icht en een foto van een gezin, dat in veiligheid wordt gebracht. VATICAANSTAD (Reuter-AFP) Op 19 maart zal in Vaticaanstad een Consisto rie ter verheffing van tien kardinalen worden gehouden. Het college van kardi nalen telt nu 77 leden en volgende maand dus 87. De nieuw benoemden zijn mgr. Leo Jo zef Suenens, aartsbisschop van Mechelen, mgr. Juan Landazuri Ricketts, aartsbis schop van Lima in Peru, mgr. Raul Silva Henriquez, aartsbisschop van Santiago in Chili, mgr. Joao da Costa Nunes, oud-pa- triarch van Goa en vice-camerlengo, mgr. Giovanni Panico, nuntius in Portugal, mgr. Ildebrando Antoniutti, nuntius in Spanje, mgr. Efrem Forni, nuntius in België, rïigr. Gabriele Accacio Coussa, pro-secretaris van de Vaticaanse Congregatie voor de Oosterse kerken, pater Michael Browne, algemeen overste van de Dominicanen en pater Anselmo Albareda, prefect van de Vaticaanse bibliotheek. Na de verheffing van dc tien nieuwe pre laten tot het kardinalaat zal het college dertig Italiaanse leden en 57 tot andere nationaliteiten behorende leden teilen. Het Consistorie zal het vijfde zijn onder de regering van Paus Joannes XXIII se dert 1958. DUSSELDORP (AP) In de quaran taine-inrichting van het gemeentezieken huis van Dusseldorp is een tweede ver pleegster aan de pokken overleden. De 49 jaar oude Martha Lohmann heeft de Westduitse familie verzorgd die be gin januari als eerste in de Bondsrepu bliek aan pokken bleek te lijden. Een andere verpleegster, die eveneens contact met deze familie had, overleed op 20 januari. De familie zelf, een ingenieur, die de ziekte in Liberia opgelopen had, zijn vrouw en vier kinderen, zijn aan de beterhand. De autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat 26 personen, die in contact hebben ge staan met mejuffrouw Lohmann, in qua rantaine zijn geplaatst. In Lammersdorf nabij de Belgische grens, waar zich ook gevallen van pokken hebben voorgedaan, zijn zondag '1 men sen geïsoleerd die in contact waren ge weest met twee personen, die ervan wor den verdacht aan pokken te lijden. De toestand van alle zeven patiënten, onder wie een arts, is betrekkelijk goed, ook die van het negenjarig meisje, wier toestand aanvankelijk zorg baarde. De ongeveer veertig personen die con tact hebben gehad met haar vader, die de ziekte uit India meebracht, zijn niet lan ger in quarantaine omdat de incubatietijd bij hen voorbij is. goed dat uw lot vast met het onze verbon den is.' Dat gold, aldus zei minister Luns, niet alleen voor de regering maar ook voor de overgrote meerderheid van de Nederland se bevolking. Een Nederlandse minister die wat de kwestic-Berlijn betreit een sus singspolitiek zou willen voeren, die zou wil len instemmen met de Sovjetrussische voorstellen voor instelling van een „vrije stad", zou zich niet langer dan enige weken kunnen handhaven. Minister Luns zei naar Den Haag terug te keren met de vaste overtuiging dat de vriiheid van de 2,2 miljoen Westberlijners niet voor een akkoord met de Sovjets op geofferd zou worden. Van Nederland zei de minister dat dit ..na de schanddaad van 13 augustus 1961 alle aanbevelingen van de NAVO-bevelhebber generaal Norstad heeft uitgevoerd." Het Oostduitse communistische partij blad Neues Deutschland heeft zaterdag kri tiek geleverd op minister Luns naar aan leiding van diens verklaring van vrijdag in Berlijn dat de oprichting van de muur in Berlijn de Sovjetrussische theorie van de vreedzame coëxistentie een dodelijke dolk stoot had gegeven. „In Amsterdam mogen alle voormalige Ribben tropdiploma ten vrij rondlopen maar de anti-fascisten worden geweerd". Als voorbeeld noemt het blad dat op het ogenblik in het Amsterdamse stedelijke museum wel een tentoonstelling van wer ken van de voorzitter van de (oost) „Duitse kunstacademie", professor Otto Nagel wordt gehouden maar dat Nagel zelf niet bij de opening aanwezig kon zijn. „De re gering van Herr Luns heeft de schaamte loosheid gehad ofrt Otto Nagel te verhin deren het land binnen, ie komen. Dat is in de historie van de Duitse kunst nog niet eerder voorgekomen," aldus het blad. WASHINGTON (AP) De Amerikaan- se Commissie voor Kernenergie heeft don- derdag op de proefterreinen van Nevada weer een ondergrondse kernproef gehou den. Het was de veertiende proef sedert de Verenigde Staten de proeven hebben hervat. Het was een ontploffing van geringe om vang. In de terminologie van de Commis sie wil dit zeggen met een explosieve kracht van minder dan 20.000 ton tnt. Wij betalen voor onze serie winterlezin- gen f 4.25. Daarvoor krijgen we 5 sprekers en da's geen geld en een hele voldoening want een winter ten plattelande is lang en saai. Er gebeurt maar bitter weinig, geen mestkarren, geen te verweien koeien langs de deur, geen Dikke Marie, Schele Sjefke en Lowie-van-Sjan die klompenklossend langskomen op melkenstijd, geen hooiwa gens, niets van wat de andere seizoenen zo fleurig en aantrekkelijk maakt. Daarom zijn wij lid van de lezingclub. Wij ontmoe ten elkaar eens per maand in een afge keurd verenigingsgebouwtje dat sinds lang door alle verenigingen verlaten is omdat 't er lekt en waait. Om vijf voor acht als de grote pluk van ons door weer en wind en duister komt aangestommeld door de on verlichte sleuf die officieel Peperend heet kunnen we er zeker van zijn de organi satoren met uitgestoken hand achter het klemmende poortje aan te zullen treffen. De heer Dwarsfluit (ambtenaar ter secre tarie), mejuffrouw Baars (een ongehuwde dame, onovertroffen op het terrein van het sociale) en de Heer van Drunen (hoofd der school), ziedaar de organisatoren. Zij hebben een persoonlijk begroetingswoord voor ons allen: knmt uui man niet van avond? Gaat 't goed met Wim op 't ly ceum? Een hele trek voor de jongen zo in de winter, hè? We hebben u vorig maal gemist, mevrouw Staartjes! Onze jasjes en hoofddoekjes hangen we in de gang en handenwrijvend schuiven we achter elkaar naar binnen waar een grote kachel zijn uiterste best staat te doen de holle hoge ruimte te verwarmen. We babbelen wat en kijken aldoor naar de deur die de spre ker ieder moment door kan laten, want zo'n spreker is wat voor ons. Hij is onze verbinding met de grote wereld waar de seizoenen weinig invloed meer hebben op het dagelijks gereil en gezeil. Hij reikt ons geestelijk voedsel aan, waar we weer een maand op teren moeten. Waar zal hij het over hebben? Over de Engelse litteratuur, Shakespeare en zo. Moeilijk en niet hele maal wat we bedoelen, maar Simon Car- miggelt komt nu eenmaal niet tot hier. Als hij eindelijk binnenkomt, omstuwd door de organisatoren, glimlachen wij dankbaar en verwelkomend en zoeken ieder een hou ten stoeltje zo dicht mogelijk bij het vuur. Zesentwintig man sterk zijn we, zoals we daar zitten te luisteren naar Julius Caesar en Hamlet, hunontstaan, betekenis en (verkeerde) interpretaties. Om 9 uur is het pauze. Dat zagen we al aankomen want mejuffrouw Baars was al op de tenen weg geslopen om de ketel te vuur te zetten. Bij de thee komt een koekje met. stukjes pinda en dan gaat discreet een schoteltje rond: voor de kosten. Wij doen daar een dubbeltje op of een kwartje, naar draag kracht en de spreker krijgt twee kopjes en een gesprekje met tenminste vier onzer. Om tien uur, uiterlijk kwart over, heeft de spreker alle papiertjes met aantekeningen afgelegd, de kachel is sinds de pauze al niet meer bijgevuld en de voorzitter zegt namens ons allen dat 't een goede avond was en hartelijk dank! Dan klappen we, binden onze hoofddoekjes weer om en stommelen het Peperend uit, tot de vol gende keer, wanneer we zullen luisteren naar Wel en Wee van de Rubbercultures. (Van onze correspondent) PARIJS. - Het akkoord, waardoor Frankrijk en de voorlopige regering der Algerijnse republiek nioeten besluiten na zeven jaren een einde aan de oorlog te maken en in de toekomst op verschillend terrein samen te werken, zou gistermorgen, volgens sommige berichten, eindelijk zijn getekend. Diezelfde bronnen verzekerden ook, dat het bevel „staakt het vuren" nog deze week zou kunnen afkomen. Of Joxe, na zijn bezoek aan hgt Elysée de F.L.N.-representanten opnieuw zal ontmoeten, is een punt, waarover de me ningen der waarnemers ook al weer ver schillen. Opvallend is in dit verband, dat de F.L.N. een vergadering van de minis terraad heeft uitgeschreven, die aanvan kelijk niet was voorzien. Die variatie in het scenario kan doen vermoeden, dat er dus nog altijd niet onbelangrijke menings verschillen bestaan, die op een hoger ni veau dan thans der vier afgevaardigden met de Franse ministers moeten worden geregeld. Naast deze hoopgevende berichten valt er echter ook een gebeurtenis van meer alarmerende strekking te vermelden: de aanval die twee Franse piloten gistermor gen om elf uur op een Algerijns leger kamp op Marokkaans grondgebied hebben ondernomen en waarbij vier doden en min stens dertig gewonden te betreuren zijn. De twee piloten, Franse reservisten, zijn na terugkeer op hun basis in Oran, in Algerije, met de noorderzon verdwenen. LONDEN Volgens sommige berich ten zou de Britse regering van plan zjjn een aantal Britse troepen uit West-Duits- land terug te trekken, zodra de spanning daar vermindert. Het Britse garnizoen in de Bondsrepubliek is als bekend al jaren lang uit financieel oogpunt bezien een blok aan het been van Engeland, omdat hier mee jaarlijks 75 miljoen pond sterling in buitenlandse valuta gemoeid zijn. De door Adenauer aangeboden aankopen van Brit se wapens zouden hiervoor geen afdoende remedie vormen. Volgens de „Sunday Telegraph" is net de bedoeling om 10 tot 15.000 man uit Duitsland terug te trekken en daardoor 50 miljoen pond sterling per jaar aan de viezen te besparen. Hoewel de NAVO bezwaar maakt tegen het plan, schijnen de Verenigde Staten er thans minder bedenkingen tegen aan te voeren, omdat zij beseffen dat een uitste- kend geoefende, snel verplaatsbare strate- gische reserve, gestationeerd in Enge land en Noord-Ierland, die in een paar uur naar Duitsland kan worden overge bracht, misschien nog van grotere waar de zou blijken te zijn dan de kersverse Amerikaanse reserves, die vorig jaar in allerijl naar Duitsland werden overge bracht. In het morgen verschijnende Defensie witboek zal deze kwestie echter nog niet worden aangeroerd, omdat alles afhangt van de verbetering van de internationale toestand. Maar de nadruk van de Britse defensie-politiek ligt op Engelands uitge breide rol overzee en niet op Europa al leen. De ondertekening, indien het zover dus al is, van de vredesovereenkomst, of be ter het protgcol, door drie Franse en vier Algerijnse ministers, ergens aan de Zwit serse grens, zal in ieder geval nog door de beide regeringen plus nog het F.L.N.- parlement moeten worden geratificeerd, alvorens beide partijen officieel de wapens zullen neergleggen. De raad der Alge rijnse revolutie, die uit zestig leden be staat, zal met dit doel deze week nog in Tripolis bijeenkomen. De bevestiging van het getekende ak koord vereist een viervijfde meerderheid der stemmen. Ofschoon de buitenwereld vrijwel niets weet omtrent de samenstel ling van dit hoogste F.L.N.-orgaan noch van de krachtsverhoudingen der verschil lende stromingen en tendensen, schijnt er toch geen speciale reden te bestaan om te vrezen, dat, na de ontelbare andere moeilijkheden, die zich vooral de laatste dagen weer steeds hoger opstapelden, dit obstakel niet zou kunnen worden overwon nen. Nadat zaterdag de beide ministers Bu ron en De Broglie, die de laatste week hun collega voor Algerijnse aangelegenhe den in het geheime beraad assisteerden al in Parijs waren teruggekeerd, ver wachtte men hier zondag ook de terug komst van Joxe, die uit naam van De Gaulle, van het begin af de gesprekspart ner van de F.L.N.-vertegenwoordigers is geweest, die hun huid in elk geval wel duur hebben verkocht. Joxe zou onmiddel lijk door De Gaulle worden ontvangen om hem verslag van deze laatste of voorlaat ste fase van de langdurige bestandsbespre kingen uit te brengen. niet het bewijs, op, dat zij ook onder hun militaire superieuren weer over „betrouw bare" medeplichtigen konden beschikken. Of de raid van gisteren een initiatief van een deel van het Franse leger is geweest, dat vast een eerste waarschuwend ant woord wilde geven aan Parijs, dat nu juist eindelijk het akkoord met het F.L.N. had getekend, is een vraag waarop mo menteel nog moeilijk een antwoord is te geven. Bijzonder geruststellend als symp toom voor de gevoelens, waarmee de mi litairen in Algerije de ontwikkeling op het diplomatieke en politieke plan volgen, kan men deze aanval, die de herinnering op roept aan de geruchtmakende bombarde ring van het Tunesische grensplaatsje Sa kiet, enkele jaren geleden, echter wel nau welijks noemen. Zaterdagavond schenen die laatste lood jes al plotseling weer zo zwaar te wegen, dat men in Parijs begon te vrezen, dat in het zicht van de haven het schip des vredes toch nog zinken zou. Zowel het sta tuut van de Fransen in Algerije als de samenstelling van een voorlopige gemeng de regering wierp weer allerlei onvermoe de problemen op. Volgens berichten in Pa rijs zouden de Algerijnen plotseling echter wat toegeeflijker zijn geworden en men hoopt hier nu in het bijzonder, dat het statuut, dat de Europeanen in een onaf hankelijk Algerije zal kunnen worden aan geboden, van zoveel liberalisme en verge vensgezindheid zal getuigen, dat meij uit eindelijk de O.A.S. de zwaarste wind, of beter stormen, toch nog uit de zeilen zal weten te nemen. Aangenomen, dat de Fran se colons nog over een restje redelijkheid en gezond verstand beschikken, een ver wachting die men echter helaas nauwelijks al te hoog mag aanslaan. Officiële kringen in Parijs geloven niet temin, dat de bomaanval op het Algerijn se legerkamp geen directe invloed op de be standbesprekingen zal hoeven uit te oefe nen, een mening, waarbij de wens wel weer eens de vader van de gedachte zou kunnen zijn. Een communiqué van het Franse leger in Algiers maakte enkele uren na deze piratenluchtaanval in veront waardigde termen bekend, dat de twee mi litairen, of verraders, na hun wandaad op hun basis waren teruggekeerd. Dat zij, na die terugkeer, echter weer ongestraft het hazenpad hebben kunnen keizen, levert uiteraard de verdenking, zo Ook in Parijs zelf heeft, tijdens het af gelopen weekeinde, de O.A.S. bij het „normale" aantal kneedbomexplosies, waarbij weer verschillende personen wer den gewond, er nog weer een schepje extra bruutheid opgeworpen. Volgens Algerijns voorbeeld, heeft een O.A.S.-commando van vier of vijf man gisteren een inval gedaan in een Parijs hospitaal, waar een beken de Gaullist, Yves le Tac. verpleegd werd. die men uit veiligheidsoverwegingen enke le weken geleden juist vanuit zfjn woon stad Algiers naar de metropool had over gebracht. Tegenover al deze verschillende daden van terreur vanuit de lucht dan wel op de vaste grond van de kant der neo-nazi's heeft de' Franse regering besloten haar af- weermaatregelen ook weer wat verder op te voeren en uit te breiden. Naar Ameri kaans voorbeeld laat de Franse televisie nu regelmatig het publiek de portretten zien van de gevaarlijkste misdadigers en terroristen, die door de politie worden ge zocht. De eerste twee nummers in deze sinis tere portrettengalerij waren zaterdagavond ex-kapitein Sergent, die als het hoofd van de O.A.S. in Frankrijk wordt beschouwd en Orsoni, één der geaccrediteerde afper sers van Salan, die enige tijd geleden Bri gitte Bardot vergeefs vijf miljoen oude franc poogde af te zetten. ALGIERS (Reuter-AFP) Militaire functionarissen in Algiers hebben vanmor gen meegedeeld, dat zondag in heel Alge rije zestien mensen zijn gedood en zater dag 31. S. Salem t Majoor Salah Salem, de voor malige Egyptische minister van voorlich ting, is op 41-jarige leeftijg overleden. Hij werd de dansende majoor genoemd sinds hij eens in onderbroek met Soe- danese stamleden dansen had uitgevoerd. Hij was eens een naaste medewerker van president Nasser, maar toen deze vond dat hij als minister voor Soedanese zaken had gefaald, verdween hij van het politieke toneel. Mummie. Ruim 200 kilometer ten zuiden van het Franse kemproefterrein in Reg- gane is zaterdag hef wrak van een klein vliegtuig gevonden, dat op 19 april 1933 dus bijna dertig jaar geleden, op een vlucht van Algiers naar centraal-Afrika verdween. Het stoffelijk overschot van de piloot, de Engelsman William New ton, verkeerde volgens het Franse leger in verbazingwekkend goede staat. Spionagenet. Het Egyptische ministerie van voorlichting heeft zaterdagavond be kendgemaakt dat in verband met de ont dekking van een pro-Israëlisch spiona genet in Egypte dertien arrestaties zijn verricht. Volgens de bekendmaking zijn op één na alle gearresteerden buiten landers met Grieks klinkende namen en werd het spionagenet van Alexandrië uit geleid. Nieuwe primaat. Aartsbisschop Chryssos- tomos van Athene, primaat van heel Griekenland is in het koninklijk paleis te Athene door kroonprins Konstantijn in zijn waardigheid bevestigd. De 82-ja- rige primaat is de opvolger van aarts bisschop Iakovos, die op 25 januari zijn ambt neerlegde onder druk van de Griek se regering. Decazeville. Een commissie uit de mijn werkers vakbonden heeft besloten de staking van de mijnwerkers in Decaze ville en omgeving, die reeds twee maan den duurt, voort te zetten. De commis sie achtte de jongste voorstellen van de regering onvoldoende. Zoals gemeld heb ben de laatste acht hongerstakers in de mijnen van Decazeville hun actie opge geven. Ed. Kennedy in Polen. Edward M. Kenne dy 29, de jongste broer van de Ameri kaanse president, heeft met Poolse stu denten over de politiek gesproken en een bezoek gebracht aan de vice minister van buitenlandse zaken Josef Winiewicz. Hij maakte ook een rit door de stad. Verder woonde hij een mis bij. Van zijn sokkel. Een ontploffing heeft op een plein voor de Portugese middelbare school te Lourengo Marques een vier meter hoog standbeeld van de Portugese premier, Antonio Salazar, vernield. Men vermoedt dat politieke sabotage in het spel is. Leeft mee. Majoor Joeri Gagarin, 's we relds eerste ruimteman, heeft zijn mede leven betuigd met de beproeving die de a.s. Amerikaanse ruimteman John Gelnn doormaakt. Gagarin wenste hem van harte een succesvolle vaart toe. De Rus sprak op een persconferentie op Cyprus aan het einde van een bezoek van vier dagen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3