Parijs en Tunis zijn eensgezind in hun vredesverwachtingen FLN-parlement in Tripolis moet de doorslag geven Dodencijfer in Hamburg ging gisteren met sprongen omhoog HET WEER Glenns ruimtereis vandaag verwacht Wassenaars loonformule wordt opnieuw bekeken WITTE KRUIS X DE Russische nota aan Westelijken Rangeerder dodelijk verongelukt bij Hoogovens Miljoenenschade in de Biesbosch tWe MORRIS "ieforeyou 6uy! Inhoud geheim i gill f Worden C.A.O.'s voor 1963 er ook door beheerst? tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. REGEN- EN TWEEDJASSEN Het woord is aan In de krant van heden: Droog Luchtcorridors Plundering Twee doden in het verkeer Het verhaal van Ernst Bennewitz PARIJS (AP) Zowel in Parijs als in Tunis (zetel van de voorlopige Algerijnse regering) heerst optimisme dat na zeven jaar oorlog de weg vrijgemaakt schijnt te zijn voor een wapenstilstand en een definitieve regeling van het bloe dige Frans-Algerijnse geschil. Woensdag zal president De Gaulle zijn kabinet in gewone zitting bijeenroepen om een staken van het vuren goed te keuren. Gezien De Gaulle's omvangrijke presi dentiële bevoegdheden is deze goed keuring louter als formaliteit te beschou wen. De goedkeuring die het Algerijnse parlement aan een eventueel akkoord moet hechten is echter meer dan een formaliteit. Het zestig leden tellende parlement zou moeilijkheden kunnen op werpen die voortzetting der onderhande lingen noodzakelijk kunnen maken. Dit klonk ook min of meer uit de verklaring die de minister van Buitenlandse Zaken der voorlopige Algerijnse regering, Saad Dahlab, na terugkeer uit Zwitserland aflegde, namelijk dat „de onderhande lingen onder zeer gunstige omstandig heden verlopen" Dit duidt erop dat de opstandelingen nieuw contact met de Fransen zullen zoeken ingeval hét parle ment alsnog bezwaren maakt. Nadat zij zich eerst een weg moesten I banen door een compacte massa verslag gevers, fotografen en cineasten, zo meldt onze correspondent, hebben de Franse ministers Joxe, Buron en De Broglie gis termiddag dan eindelijk verslag kunnen uitbrengen op het Elysé bij de president der republiek, inzake de geheime onder handelingen met het Algerijnse F.L.N.,die getuige een officieel communiqué, dan nu tenslotte, als besloten mogen worden be schouwd. Ook premier Michel Debré was bij het onderhoud aanwezig. De voorlopige Algerijnse regering komtj vandaag in Tunis bijeen voordat haar lei ders naar Tripolis vliegen om een bijeen- komst van hun „parlement'-' bij te wonen, dat de resultaten zal bestuderen van de I vredesbesprekingen. Mochten 48 van de zes tig leden van het parlement van de Alge rijnse opstandelingen, dat vandaag of mor gen bijeenkomt, de overeenkomst bekrach- I tigen dan zal naar verwacht wordt, de volgende stap een officiële bijeenkomst van de twee partijen zijn voor de onder tekening van een wapenstilstandsovereen- I komst en het uitgeven van een gemeen schappelijke verklaring aangaande de toe- komst van Algerije. Naar verluidt zouden gisteravond grote troepenversterkingen nabij Algiers aange komen zijn om de O.A.S. in bedwang te I houden wanneer een wapenstilstand wordt afgekondigd. In geheel Algerie zijn gisteren bij aan slagen 27 mensen om het leven gekomen. Officieel is de inhoud van de beide pro tocols over de wapenstilstand en, in wij der verband, de toekomstige Frans-Alge rijnse samenwerking, die nog geratificeerd moeten worden, nog altijd niet bekend ge maakt. Men neemt echter wel algemeen aan, dat eind van deze, of begin volgende maand de wapens zullen kunnen worden neergelegd. Op datzelfde ogenblik zal pre sident De Gaulle een massale amnestie voor de Algerijnse politieke gevangenen afkondigen en ook de vice-premier van de F.L.N.-regering, Ben Bella, zijn vrijheid herkrijgen. De misdadige aanval op een F.L.N.-kampement in Marokko door twee Franse vliegtuigen op zondagmorgen heeft zoals men gisteren nog vreesde, het ak koord niet opnieuw op losse schroeven ge steld. Ten aanzien van de politieke overeen komst meent men in Parijs te weten, dat een voorlopig uitvoerend orgaan, waarin drie Fransen en zês Algerijnen zitting zui len hebben, gedurende de overgangstijd tót de uitoefening van het zelfbeschikkings recht door het Algerijnse volk, de huidige taken van de regeringsvertegenwoordiger .lean Morin, zal overnemen. Voor de post van president van dat orgaan is veelvul dig de naam van de Algerijn Farès ge noemd, die enige maanden geleden in Pa rijs door de Franse politie wegens finan ciële transacties ten bate van het F.L.N. gearresteerd werd. Minister Louis Joxe bleek, uit naam van het staatshoofd, zijn fiat aan deze promo tie van celbewoner tot chef van het Frans- Algerijnse uitvoerende orgaan echter niet te kunnen geven en als gevolg van dat me ningsverschil moet het geheime beraad de laatste dagen vooral wel hebben gestokt. Een definitief statuüt vöor de Fransen in Algerije zou, gelooft men, nog niet uit de bus zijn gekomen. Gedurende een ze kere periode, men spreekt van vijf jaren, zouden de Europeanen in het onafhanke lijke Algerije echter de keuze worden ge laten in dat land te blijven, dan wel zich in Frankrijk te vestigen. Tijdens die proef tijd zou zich zo hopen beide partijen, on der de „colons" het kaf van het koren dan wel vanzelf worden gescheiden. Gezien de hermetische discretie, die beide partijen nog steeds in acht geno men en die op zichzelf op een ruime mate van eensgezindheid of in elk geval solidariteit lijkt te wijzen moeten de waarnemers voorlopig wel met veronder stellingen en speculaties genoegen nemen tot het akkoord, uiterlijk binnen twee weken, openbaar zal kunnen worden ge maakt. Een geheimzinnigheid, waarmee men dit keer evenwel wat gemakkelijker vre de kan hebben, omdat men in het ver langen ook de O.A.S. niet wijzer te ma ken dan zij, al is, zowel bij de Fransen als de Algerijnen, de sleutel tot deze han delswijze zoeken, en naar alle waarschijn lijkheid ook vinden, kan. CAPE CANAVERAL (Reuter) Door een onverwachte verbetering van het weer op de Atlantische Oceaan werd verwacht, dat luitenant-kolonel John Glenn zijn ruimtereis vandaag zou maken. Een woord voerder van het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart zei vanmiddag dat de lancering tenminste een half uur was uitgesteld, tot na 1 00 (Nederlandse tijd). Een uit 24 schepen bestaande bergings- vloot is maandag naar de plaats waar de „Mercury-cabine moet neerkomen opge- stoomd. Volgens de geleerden en technici zijn de raket en de cabine volledig in orde. De Amerikaanse astronaut vertoont geen afwijkingen die hem ongeschikt voor zijn taak zouden maken, zo heeft zijn arts mee gedeeld. Glenns lancering is al tienmaal uitgesteld. W&.M v (Van onze Haagse redacteur) Het blijkt dat de moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid, waaromtrent wij reeds in de loop van februari omstandig berichtten, niet tot oplossing gekomen zijn. Integendeel: met de beoordeling van nieu we C.A.O.'s stijgt ook het aantal proble men. De problemen concentreren zich rond de vraag of de algemene factor van voor 1962 verwachte produktiviteitsstijging met twee percent alleen voor 1962 geldt. Er zijn allerlei verschillen mogelijk in de col lectieve arbeidsovereenkomsten. Er zijn er, die voor 15 maanden gelden, er zi.'n er die voor 18 maanden gelden en er zijn er, die voor twee jaar gelden. Voorts zijn er collectieve arbeidsover eenkomsten, waarin de loonsverhogingen zijn „uitgesmeerd" door enige „opstapjes" in de contracten op te nemen. Er is in de Stichting van de Arbeid een belangrijke stroming, die de opvatting hul digt, dat voor 1963 een belangrijk hogere produktiviteitsstijging kan worden aange nomen en bovéhdien een belangrijker deel van die stijging voor loonsverhoging kan worden gebruikt. Een deel van de Stich ting staat op het standpunt, dat de for mule voor Wassenaar blijft gelden tot een nieuwe formule is aanvaard. Gisteravond heeft het N.V.V. zich reeds ernstig beraden over de aan te nemen houding. Ook de andere in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigde organi saties hebben intern overleg gepleegd. Be sloten is dat de Stichting van de Arbeid morgenochtend in het gebouw van de S.E.R., in Den Haag zal vergaderen. Deze vergadering gaat vooraf aan een overleg met de regering, dat morgenmiddag (woensdag) om half drie zal worden ge houden. Advertentie O PIJNSTILLER Bij het bezoek van de kruiser De Zeven Provinciënaan de haven van Valletta op Malta heeft een Britse marine-officier een opmerkelijk staal tje van zeemanschap getoond. Hij bracht de kruiser namelijk zonder de hulp van sleepboten eh slechts ge bruik makend van de harde wind en de machines de haven binnen. „De Zeven Provinciënwordt bij het be zoek aan dit eiland in de Middel landse Zee vergezeld door vier onder zeebootjagers en twee onderzeeboten. (Telefoto A.P.) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 J. Einander: Och, hij is geen kwade kerel, maar hij is veel te goed. Weerrapporten 1, 2 Uit hét binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad. en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Topsy 3 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Bewolkt maar droog weer, met plaatselijk ook zonnige perioden. In de nacht op enkele plaatsen mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee BERLIJN (AP) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten en zijn westerse bond genoten laten weten dat zij geen recht hebben controle uit te oefenen op het Rus sische luchtverkeer boven Oost-Duitsland, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Dit staat volgens het persbureau in de Russische nota, die gisteren in Moskou aan de westelijke geallieerden overhan digd werd. In de nota wordt gezegd dat de Rus sische vluchten noodzakelijk zijn en in overeenstemming met afspraken tussen de Sovjet-Unie en de DDR. De Russische luchtmacht zal in de toekomst gebruik blij ven maken van zijn rechten, aldus de no ta, waarin de westerse geallieerden wor den gewaarschuwd goed nota te nemen van de aankondigingen van deze vluch ten aan het luchtveiligheidscentrum in Berlijn (Van onze speciale verslaggever) Het systematisch afzoeken van de onder gelopen gebieden in Hamburg, op de zuidelijke Elbe-oever, heeft gisteren het dodencijfer met sprongen omhoog gejaagd, 's Ochtends 108, 's middags 169, 's avonds 208 geborgen slachtoffers met de voort durende zekereheid, dat in de komende dagen nog enkele honderden namen van de vermistenlijst moeten worden ge schrapt om op die der doden te worden bijgeschreven. De indentificatie levert grote moeilijkheden op, omdat het over grote deel der omgekomenen geen enkel indentiteitspapier bij zich droeg, toen de vloedgolf de huizen overspoelde. In de garage van de Victoria-kazerne in Hamburg-Altona, hebben zich gisteren verschrikkelijke tonelen afgespeeld. Daar vindt namelijk de confrontatie plaats van familieleden, dikwijls zelf nog niet beko men van de gruwelijke spanningen, met gestorven verwanten, die in een donkere met wat dennegroen gesierde ruimte staan opgebaard. Hoofdcommissaris Lühr, van de Kriminal Polizei, heeft gistëren tien tallen malen, aan tot in het diepst van hun ziel geschokte mensen moeten vra gen: „is dat uw kind?", „is dat uw va der?" „is dat uw moeder?". Het „ja" was meestal nauwelijks te verstaan In Bleichenbrücke werkt de vermisten- centrale al 36 uur zonder pauze met vrij willig personeel. Een spoorwegman uit Cuxhafen, die zijn stad niet kan berei ken, helpt hier. Twee leraressen houden een kartothe,ek bij. Ontelbaar zijn de vra gen, die van alle kanten toestromen. Deze komen niet slechts van mensen, die zelf komen vragen naar familieleden, maar uit heel Europa. Een dodenlijst, een ver mistenlijst en vele, vele vellen vol namen van geëvacueerdenblijdschap of droeve- nis hangen ervan af. Duitse pioniers hebben verschillende ge vallen van plundering gesignaleerd, hoe wel men op het stadhuis ten stelligste ontkent, dat er uit de verlaten huizen wordt gestolen. Militairen in een storm- boot echter hebben een man betrapt, die er op een van twee deuren aan elkaar gespijkerd vlot met gestolen beddegoed en andere spullen vandoor wilde gaan. De dief werd met vlot en al overvaren en kreeg aan boord van de stormboot een pak slaag. Hij is aan de politie overge dragen. Ergens midden in het water stond een paard al 60 uur in het water. Het leefde nog en waadde moeizaam weg, toen een boot met soldaten naderbij kwam. Maar die soldaten zochten naar mensen en het paard bleef dus staan. Gisteren heeft Hamburg, dat met grote verkeersmoeilijkheden kampte, de officië le rouw aangenomen, die ook vandaag nog voortduurt. De vlaggen, halfstok, stonden tamelijk strak in de matige wind. Hamburg vreest deze wind op het ogen blik, want de dijken, die nog overeind staan, zijn na het geweld van vorige week zo zwak geworden, dat elke vloed, die sterker is dan normaal, voor nieuwe ca tastrofen kan zorgen. Springvloed en volle maan vielen gisteren samen en hoewel de weersvoorspellingen geen reden tot bijzon spanningen toch nog enigszins zijn ver hoogd. Gisteren ben ik opnieuw per helikopter boven het rampgebied geweest. Het wa ter was op sommige plaatsen duidelijk verder gezakt, maar de aanblik van troos teloze verschrikking was nog even schok kend als een dag eerder. Overal zoch ten militairen in rubberboten naar slacht offers. In de lucht: tientallen snorrende wentelwieken, die de ingesloten achterge blevenen van voedsel en drinken voorza gen. De radiomeldingen en de korte mede delingen per telefoon spraken boekdelen over de ervaringen van de zoekende sol daten: verlamden dood in bed gevonden, sommigen dreven nog onder hun dekens tegen het plafond van hun huizen. Doden werden er ook nog aangetroffen tussen de takken van de bomen, waarin zij een toevlucht voor het aanstormende water hadden gezocht Hoogspanning heerste ook bij de instan ties, die de verzorging van de in het nood- gebied achtergebleven Hamburgenaren op zich hebben genomen. Wollen dekens, drinkwater.„de dorst is erger dan de honger, „zo werd via In de afgelopen nacht is op het terrein van Hoogovens in IJmuiden de 37-jarige rangeerder A. Ruiter, woonachtig te Gees teren (Overijssel) dodelijk verongelukt. De heer Ruiter wilde op het kruispunt Breedbandweg-Laboratoriumweg op het leide Kameronderzoek haar de affaire-Meu gen. Hij gleed echter uit èn werd door de wagon overreden. In het Beverwijkse Roo- de Kruis-ziekenhuis is hij korte tijd later aan de opgelopen verwondingen bezweken. Het slachtoffer was gehuwd. Geleidelijk wordt duidelijk dat zowel de Dordtse als de Brabantse Biesbosch tijdens de storm van vrijdag op zaterdag grote schade hebben opgelopen. Hoewel de toestand zeer onoverzichtelijk is, wordt aangenomen dat alle polders op vier na zijn ondergelopen. De kans is zeer groot dat brak water al het zaaisel vernietigd heeft. De schade wordt ge schat op vier a vijf miljoen gulden. Talrijke dijken hebben het water niet kunnen weerstaan. Er zijn stukken dijk van twee meter weggeslagen maar men treft er ook grote gaten van dertig a veer tig meter aan. Veel bewoners zijn geïso leerd en slechts toet boten kunnen zij wor den voorzien van de nodige levensmid delen. In het kroondomein, dat ongeveer 1700 ha groot is, zijn tien dijken weggeslagen. Daar schat men de schade op vier a vijf ton. Vooreerst zal in de Biesbosch nog niet met het herstel van de dijken kunnen wor den begonnen, omdat de plaatsen waar de gaten in de dijken zijn ontstaan, met zwaar materiaal moeilijk te bereiken zijn. In Etten is de 24-jarige M. Kerstens uit Etten op de weg BredaEtten om het leven gekomen toen hij per fiets de weg overstak en werd overreden door een auto. In Zaandam is de 4-jarige Henrik Voort huis onder een wiel van een auto van de gemeente reinigingsdienst gekomen en ter plaatse overleden. Deze foto werd gemaakt in de Ham- burgse wijk Wilhelmsburg, waar Brit se genietroepen met „ducks" door de straten varen om levensmiddelen en drinkwater te verstrekken in men sen die naar de eerste verdieping van hun huizen zijn gevlucht. Op de terug tocht nemen de platboomde vaar tuigen mensen op die willen evacueren. de radio meegedeeld Even later: „wij varen met doden. Wij hebben dringend 50 paar gummi-handschoenen nodig". Een ingesloten kindertehuis vroe; om meer melk, een andere post wenste hete koffie voor 3000 tot 4000 mensen. Inlichtingen Zij, die inlichtingen wensen te ont vangen over familieleden en vrienden in het Duitse rampgebied, kunnen dit op een briefkaart aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, Prinsessegracht 27 in Den Haag kenbaar maken. Op de kaart dienen te worden vermeld: naam, adres, woonplaats en zo mogelijk geboor tedatum van de relatie in Duitsland. Het Rode Kruis zal via de Westduitse zuster organisatie inlichtingen inwinnen. „Ik heb vijf kinderen verloren. We zijn nu dus nog maar met ons vieren. We woonden in een houten huisje aan de Muehlenwerder See. Tóen het urater over de dijk sloeg, renden we in de richting van de grote weg. Ik, met de twee jongsten in een sportkarretje. We waadden met de buik door het stijgen de water. Volbeladen auto's passeerden ons. Niemand stopte. De kinderen huil den. Toen brak de dijk door en toen ik weer boven kwam, had ik alleen Heike van twee nog op m'n arm. De anderen waren weg. Nog eenmaal zag ik Rue- diger en Christa opduiken. Ze hielden elkaar omstrengeld. Toen spoelde de vloed ze weg. Voor mijn ogen. Maar geen van de auto's stopte." Hartver scheurend is dit verhaal van Ernst Bennewitz, één van de arbeiders uit de krotten van Wilhelmsburg. Het water op de plek waar zijn keet stond, is tot rust gekomen. Het rimpelt alleen nog in de wind. 47e JAARGANG NUMMER 92 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: pTw. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije k

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1