Weekreclame i i In Oud~IJ muiden lagen varkens griev de. redactie voor winkelpuien van slagers O BIJ ALLE GOEDE DINGEN DES LEVENS Sn WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 Duiker brak arm Oorlog Hengelen Kermis "A... .-V m?y.> PLASTIC SINAASAPPELPERS 45 ct Ook geschikt voor citroenen en grape-fruit. LANGE NIEUWSTRAAT 433-435, IJMUIDEN V voo het niei omt Voc dit rich tot op in van bar 0 ren. ma; bas: brü gen de dat mr. gen tra! de R kei een stoi inri elel lan wa 1 del she var eve eer ric die sus gei wil I vei da; ov< Ku bri nei se (m iec me 1 bli ste be tir ve tui ge PLASTIC BESLAGKOM ƒ1.49 Juist dat handige model voor uw cake- of brood- beslag (èn slagroom en eiwit) met practisch greepje. Nest gekleurde EMAILLE SCHALEN 3.50 Elk schaaltje in een an dere vrolijke kleur ge ëmailleerd. NIEUW: Moderne toilettafel ƒ19.95 Het ideaal van uw vrouw of dochter; het tafeltje heeft een krasvrij plastic blad. DIT IS HEN PUBLICATIE VAN DE GEZAMENLIJKE BROUWERS VAN HET NEDERLANDSE BIER, 10 JAAR HET MEEST GEËXPORTEERDE BIER VAN DE GEHELE WERELD Elegante DAMESPARAPLUIE ƒ4.45 in diverse pastelkleuren, vlot model voor een on- gelóöflijke prijs. dagen per week; b. Er is blijkbaar geen overeenstemming mogelijk met de reders over een vrije zaterdag; c. De vislossers moeten vooralsnog blijven lossen, zes werkdagen per week; d. En staat dan de vis, op een zaterdag gelost in de vishal, dan verklaart de heer Van Kuilenburg deze vis „als besmet". Het is begrijpelijk, dat de heer Van Kuilenburg zich geen zorgen maakt over andere aanvoerhavens (onder andere Scheveningen). Dit weet de handel reeds uit het ver leden. Kan dit betrekking hebben op de wei nige invloed, in die havens, van de heer Van Kuilenburg? Tenslotte vraagt de heer Van Kuilen burg om overleg? Waarover? De normale werkweek was 48 uur. De heer Van Kuilenburg heeft deze inmiddels vastgesteld op 42Vi uur per week. Wat zegt de overheid van dit alles? UITZINGER SCOOTERBERIJDER OVER DE KOP De Velsense politie trof gisteren in de berm van de parallelweg van Rijksweg 9 in Velsen een gewonde man aan. Een scoo ter lag circa twintig meter verderop. Het bleek dat de man, een inwoner van Bilt- hoven, met een snelheid van circa zeven tig kilometer per uur over de kop was ge slagen. Het slachtoffer had schaafwonden aan armen en benen. De man bleek geeste lijk niet volkomen normaal te zijn. Na be handeld te zijn in het Antoniusziekenhuis, werd hij per ambulance naar zijn woning gebracht. Een duiker van Rijkswaterstaat heeft dinsdagmorgen zijn linkerarm gebroken, doordat de man tijdens werkzaamheden aan de spuisluis in IJmuiden bekneld ge raakte tussen een schuif en het plafond van de spuitunnel. Het slachtoffer is opge nomen in het Antoniusziekenhuis. (Verkort weergegeven) „Er is veel veranderd in IJmuiden. Evenals IJmuiden zelf, is de IJmuider Courant gegroeid. Wat is die uitgebreid. Vroeger kon je, staande in de vestibule, gauw even de inhoud in je opnemen en de krant daarna binnenbrengen. Maar vroeger waren er in de oudere huizen geen vestibules. Je viel met recht met de deur in huis. Daar had je vroeger „de Veertig", de< eerste veertig huizen in IJmuiden. De deuren van die huizen stonden de hele dag open en de klompen lagen op de stoep ervoor. Later kon je in „de Veertig" gerookte poon kopen. Hagenaars noemen die vissen „zeehanen". Er waren meer huizen waarvan de bewoners zich moesten behelpen. Bij verscheidene slagers lagen wekelijks de varkens voor de winkelpui. Om geslacht te kunnen worden werden de dieren eerst door de winkel, dan door de gang en de keuken naar de slachtplaats ge bracht. Zo woonden in het oude IJmuiden twee broers en hun zuster, die leefden van de petroleumhandel. Zij moesten hun paard door de voor- en achterkamer leiden om het naar de stal te brengen". Zo begint de Hagenaar J. Hoogbruin, Tomatenstraat 193, de derde aflevering van zijn voor ons opgeschreven her inneringen aan het IJmuiden van een halve eeuw terug. Vishal. Waarom, zo vraag ik mij af, schrijft de heer Van Kuilenburg (zie inge zonden stuk van 17 februari j.l.) niet na- mens de werknemersorganisaties? Ook met het pamflet, dat de heer Van Kuilenburg jongstleden vrijdag in de vis hal liet verspreiden, was dit het geval. Het is denkbaar, in beide gevallen, dat de werknemersorganisaties het^aiet eens zijn met de stijl en inhoud van hetgeen de heer Van Kuilenburg schrijft. Is het, zo vraag ik mij af, opzet dat de heer Van Kuilenburg schrijft over „een vijfdaagse werkweek" en niet over een „vrije zaterdag" of een „verkorte werk week"? Het is inderdaad juist, dat er reeds lang met de zeevisgroothandel in IJmuiden gesproken is over een „vrije zaterdag" voor de visknechten. In principe was de groothandel bereid hierover te praten, maar, zo zag èn ziet de handel het: 1. Hierover eerst tot een ak koord komen met de reders; 2. Idem met de vislossers; 3. De regeling moet landelijk zijn (bijvoorbeeld Scheveningen). Ik laat met opzet de bemanning er buiten. Deze speelt blijkbaar geen rol in de gedachtengang van de heer Van Kuilen burg. Ook vind ik het begrijpelijk, gezien de opvatting van de heer Van Kuilenburg, dat hij deze kleinigheden passeert en zegt: „Welnu, de visknechten hebben het initia tief genomen, en hoe....". (Dit slaat dan alleen op IJmuiden!!). De situatie schijnt nu zo te zijn: a. De vissers kunnen blijven vissen, zes of zeven „Dat IJmuiden groter is geworden blijkt wel uit de vele veranderingen die me zijn opgevallen bij een bezoek dat ik on langs bracht aan de stad van mijn jeugd. De „hangen" aan de overkant van spoor rails zijn verdwenen en de grond is nu bebouwd met moderne huizen. De „han gen" waren de visdrogerijen, waar de scharren aan lange staken hingen te dro gen. De Hogeberg aan de weg naar Vel sen is opgeconsumeerd door de kalkzand steenfabriek, destijds van Rooker. De Mus- senbuurt, de oude boerderijen in de duinen aan de weg naar de Kalverstraat van Vel- seroord en naar het oude voetbalterrein van Stormvogels is als bouwgrond ge bruikt. Maar ook op het water en in het havengebied is in die oude tijd wel wat gebeurd. Het bezoek van de Engelse vloot, die buiten de pieren bleef, bijvoorbeeld. Men kon toen om de schepen varen, zelfs met de „Triton". Wat 'hebben veel vreem delingen een onplezierige ervaring opge daan als zij met een botter lagen te dob beren in de luwte van de grote oorlogs schepen. Trouwens iedereen dacht destijds dat zijn zeemanskunst voldoende was om een rondvaart te organiseren. Ook was daar het bezoek van de Duitse keizer en keizerin met de „Hohenzollern", het be zoek van de Engelse koning George V. Toen liepen alle mannen van de Koperen en Gouden Ploeg in uniform. Koning Geor ge werd ontvangen boven aan de trap van Jaap Visser aan de Punt en met een spe ciale trein van de visafslag af ging hij naar Amsterdam. Ook in de eerste wereldoorlog waren de IJmuidenaren druk in de weer toen op 22 september 1914 de Britse schepen „A- boukir", „Cressy" en „Hogue" werden ge torpedeerd. De gewonden werden naar IJmuiden gebracht. Een stoker van de Hogue had een Engelse vlag gered, die aan de Engelse consul werd overhandigd. Verscheidene IJmuidense dames boden de behulpzame hand in de Willem Barendz, in het Zeemanshuis en elders bij de ver pleging van de gewonden. Elke veertien dagen vertrok een Suez- boot naar Indië. Dat was een evenement op zichzelf. Maar IJmuiden bemoeide zich ook met kleinere scheepjes zoals een ver dacht jachtje bij de nieuwe sluis. Wat de vermakelijkheden betreft kon IJmuiden best meedoen. De rolschaatsen- baan boven de stallen van de gebroeders Boon achter Hotel No. 1 moest al gauw weer worden opgeheven omdat de paar tje aan mannetje op de zuidpier staan vissen. Toen het op een Hemelvaartsdag snijdend koud was, had de eigenaar van café Cycloop een leitje voor het raam ge zet met: hier brandt de kachel. Dat le verde hem nogal wat klantjes op. Er is eens zo'n makreelinvasie geweest dat je echt kon scheppen. En vele IJmuidenaren den er onder te onrustig werden. IJspret was er niet veel door het zoute of brakke water. Om te schaatsen moest je naar de vijvers van „Rooswijk" of een enkele keer naar de sleephelling, waar de nieuwe sluisdeuren lagen. Bij de liefhebbers van hengelen was IJmuiden zeer in trek. 's Zaterdags en voor de feestdagen kwam de amsterdamse boot met honderden vissers uit de hoofd stad. De hengelaars gingen dan manne- die er met de vlet op uit trokken hadden een goede vangst. De kermis was altijd een hoogtepunt. De stoommolens van Janvier of Wolff no digden met hun orgelmuziek en bekkens ieder tot draaien uit. Een ieder kende 't I Glaasje rood van Heintje van 't Pleintje uit de oliebollenkraam. Aan de winkelzij de van het Plein stonden de worsteltent en het vlooientheater, hing ergens het cor- set buiten van de dikke dame en zat op een bloempottentafeltje de juffrouw zonder benen, die alles kon. Het toneeltheater van 't Hart stond op het schoolplein voor de school van de heer Klap. Die plaats was gekozen om dat de toehoorders anders niets konden horen van het drama dat zich daarbin nen afspeelde. In alle café's was muziek en de zeelui zorgden er zoveel mogelijk voor binnen te zijn. Dat er nogal eens teveel werd gedronken behoeft geen be toog. Maar dan deden de paling en zuur kramen weer beste zaken. En als je van het Plein dan naar rusti ger plaatsen liep kwam je langs het huis van de schoenmaker. „Loop-, kap- en knie laarzen" stond er boven het raam. Dat was het geboortehuis van schrijver dezes. Even verder stond op een groen geschil derd bordje met witte letters in een hoek- I je van het raam: Hier mangelt men de weduwe. HAVENBERICHTEN Dindsdag kwamen in IJmuiden aan: Strabo van Rotterdam: Atlantik, Aarhus; Jozef Swenden, Swansea: Clio, Mantyluoto; Trito, Le Havre; Lon den Bayonne, Konny M., Rotterdam; Leonidas. Delfzijl: Tim S Hamburg; Allsund. Koge; Rhein. Hamburg; Victory, Ipswich: Bina, Kopenhagen: Skagerak. Lonoen: Friesland. Kornaess hout voor Zaandam: Brage, Gefle: Boupa, Le Havr Karl Heinz Parchmann, Rotterdam; Harpefjéi 11. Rotterdam; Amvntas, Rotterdam Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Geeste- münde van Antwerpen; Reine Astrid Rotter- terdam: Angolakust, Antwerpen; Eskwiod, Lon den. ledig, voor IJmuiden: Briviba, Klaipeda: Maya, Karisvikk, hout voor Zaandam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Skagerhorn naar Valencia; Cuxhaven, Bremen: Hecuba, Cu rasao; Lady Sonia. Great Yarmouth, kunstmest van IJmuiden; Ubbergen, Klaipeda: San Nicola Genua: Amrum. Rotterdam; Harrogate Goole Chiquita, Antwerpen: Spes, Swinemünde. ledig IJmuiden: Henja. Yarmouth. Gerd, Lonoen: Bo venkerk. Rotterdam: Ceres. Bremen: inger Hog- saard, Aaiborg; Heriot, Leith. Clangula, Rotter dam; Hinde, Londen: Meliskerk Bremen: Notos Genua: Grebbestroom, Huil, Dinkelstroom, Vlis- singen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Konny M naar Rotterdam. Rijnstroom. Londen: Farel. Go thenburg; Strabo, Hamburg; Julia Mary, Londen Willemsplein in IJmuiden anno 1893 i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 12