Haarlemse voorjaarsbeurs zal veel nieuws bieden HODEn Schrootfraude is niet uit de doeken gedaan Dimitri Sjostakovitsj' Vijfde Symfonie door het N.Ph.O. Ook Osnabrück met stand aanwezig Kort geding tegen AVRO-bestuur Twaalf landen betalen vuurtorens in Rode Zee Kampeerwagen of gebouw? Dubieuze foto's in genomen beslag Vreedzame regeling is mogelijk ssuüm »i». 155JÏ SJSSSShSS. Westduitse landingsstrips voor Indonesië De negen muzen Soekarno's bezoek aan Engeland gaat door WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 13 Nederland en Engeland van een last bevrijd Generaal Jani: Verklaring verwacht van Soekarno Bernard Verhoeven neemt rubriek over Johnny Kraaikamp weer op de planken Op hoop van zegen DE HEER WORMS VOOR DE T.V. Schaatsen per radio T.V. in Italië De radio geeft donderdag „Westfriese Flora" geopend Jaarvergadering „Divortium" Den Haag informeert in Bonn Sets Bunge WEEKABONNEMENTEN T elevisieprogr anima Examens Volgende week donderdag begint de twintigste Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Negen dagen lang zal het Krelagehuis aan de Leidsevaart weer het domein zijn van haar, die zich zoveel mogelijk wil oriënteren omtrent nieuwe ideeën, in snufjes op huishoudelijk gebied, omtrent de voorjaarsmode, omtrent zovele andere onderwerpen. Want de organisatoren van de Haarlemse Voorjaarsbeurs nemen niet bepaald een eng-huishoudelijk standpunt in. Ook dit jaar heeft de beurs tal van stands, die zich niet uitsluitend tot de vrouw richten, maar tot een zo ruim mogelijke kring van geïnteresseerden, dus ook tot de man. Natuurlijk ligt het accent op de (vooral technische) ontwikkeling op huishoudelijk gebied en op de mode. Maar men kan ook zijn licht opsteken in een stand van de Haarlemse verkeerspolitie, van de Griekse ambassade en van de Duitse stad Osnabrück, waarmede Haarlem vorig jaar vriendschaps banden heeft aangeknoopt. Om dit laatste is het niet te verwonde ren, dat bij de opening op donderdag 1 maart de secretaris van de Griekse am bassade en vertegenwoordigers uit Osna brück aanwezig zullen zijn. Haarlems bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers zal de opening voor zijn rekening nemen, na dat de wethouder van sociale zaken mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi en de al gemeen voorzitter van de Middenstandscen trale. de heer M. Eek jr. de betekenis van de beurs zullen hebben toegelicht. Ruim zestig standhouders zullen een keur van snufjes en ideeën openbaren, in een zo groot mogelijke variëteit: dames- stoffen, huishoudelijke apparaten, woning inrichting, massage-apparaten, piano's en elektrische orgels, parfumerieën, buiten landse delicatessen, het is een greep uit wat er op de beurs te zien zal zijn. Standwerken Er zijn talloze demonstraties op huishou delijk gebied, er zijn elke dag vijf mode shows, shows van positiekleding, shows van zelf gemaakte kleding, er is als eveneens nieuw onderdeel van de beurs een tentoonstelling van handwerken, inge richt door de Stichting „Goed Handwerk", die tracht door het organiseren van cur sussen en exposities het handwerk op ho ger peil te brengen en de kunstzin te ont wikkelen. De Haarlemse verkeerspolitie zal met de verkeerstester verschijnen en ieder, die daarover iets wil weten voorlichting geven over verkeersregels. In de stand van het Kultur- en Verkehrsamt der Stadt Osna brück presenteert zich onze jumelagepart- ner voor de eerste maal aan de Haarlem se bevolking: met foto's van stad en (mooie) omgeving en met de bereidheid iedereen, die iets over de stad wil weten, met woord en folder ten dienste te zijn. Behalve op Osnabrück kan men een blik werpen op Griekenland, dat de laat ste jaren meer en meer in de toeristische belangstelling is gekomen. In de voorlich- met lichtbeelden, kaarten en modellen vertellen over de taak van de Bescherming Bevolking en ook het Rode Kruis, het Haagse actiecomité voor Davos en de Heemsteedse stichting „Meer en Bosch" hebben stands waarin voorlichting wordt gegeven over hun werk. Filmpaviljoen In een speciaal gebouwd paviljoen, dat „Regionale bestuursverkiezingen onrechtmatig belemmerd" Negen leden Van de AVRO, die zich kan didaat gesteld hebben voor een plaats in een van de gewestelijke besturen van deze omroepvereniging, hebben een kort geding aangespannen tegen het AVRO-bestuur, aangezien zij van mening zijn dat genoemd bestuur deze verkiezing op onrechtmatige wijze heeft beperkt en bemoeilijkt. Het kort geding zal op 2 maart voor de pre sident van de rechtbank in Amsterdam die nen. De eisers stellen dat de gedaagde moet worden bevolen, aan alle leden van de AVRO in de gewesten Noordholland, Utrecht, Zuid-Holland, Zeeland, Noord Brabant, Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen stembiljetten en enveloppen toe te zenden als bedoeld in het huishoudelijk reglement van de AVRO op straffe van een dwangsom van 10.000 voor iedere overtreding. In de dagvaarding wordt gesteld, dat de toezending van stembiljetten alleen ge schiedt op aanvraag van de leden bij het hoofdkantoor. De eisers zijn van mening dat deze regeling niet steunt op statuten of huishoudelijk reglement waardoor de uit oefening van het stemrecht door de AVRO leden wordt bemoeilijkt. Aangezien de termijn van inzending der LONDEN (AP) Twaalf landen heb ben besloten gezamenlijk de onderhouds kosten te dragen van twee vuurtorens in de Rode Zee. De afgelopen vijftig jaar hebben Groot-Britannië en Nederland de onderhoudskosten betaald van de vuur torens op de onbewoonde eilandjes Jebel Al-Tair en Abu'ail in het zuiden van de Rode Zee bij Kamaran. Deze kosten be dragen jaarlijks ongeveer 300.000 gulden. Beide vuurtorens zijn voor schepen van alle nationaliteiten van groot nut. De Nederlandse regering en die van Groot-Britannië hebben vorig jaar oktober conferentie belegd om het probleem van de kostenverdeling te bespreken, aldus de woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Op deze con ferentie van twaalf zeevarende landen is besloten dé kosten te delen. De onder houdskosten worden nu bijeengebracht door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Britannië, Nederland, Denemarken West-Duitsland, Griekenland, Italië, Noor wegen, Zweden en Japan. aansluit aan de tentoonstellingshal zullen stembiljetten op 20 maart sluit, hebben de oppositionele AVRO-leden de weg van het korte geding gekozen om een spoedige be slissing te verkrijgen over deze wat zij noemen belemmering van het stemrecht. De AVRO-leden die 't kort geding hebben aangespannen zijn ir. C. E. van de Stadt te Bilthoven, A. A. C. Bakker te Gronin gen K. Veneman te De Wijk (Dr.), A van' Gaal te Zwolle, M. van Akkeren te Arnhem, K. J. Rubingh te Son (N.B.), mr. A. W. Vogt te Blaricum, mr. T. O. M. Q Dekker te Leiden en W. J. Vercouteren te Terneuzen. Als advocaat voor deze le den treedt op mr. H. Boekei te Amster dam. films worden vertoond, o.a. een documen taire van Nederland In deze zaal zullen in de morgenuren lezingen worden gege ven en films worden vertoond over blik- conserven. Een andere attractie van de Voorjaars beurs is een demonstratie door een potten bakker, een stand waarin dus voor een oud ambacht, dat steeds weer nieuw is. aandacht wordt gevraagd. Verder is er, zoals vanouds, een restaurant ingericht. In tegenstelling met vorige jaren zal er dit jaar op de voorjaarsbeurs niet veel amusement zijn. De organisatoren hebben ervaren, dat de beursbezoeker voor amu sement minder belangstelling aan de dag legt. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat de beurs vorig jaar bijna 30.000 be zoekers de laatste jaren in de middag uren drukker wordt bezocht dan in de avonduren. Uit die verschuiving in het be zoek hebben de organisatoren de conclusie getrokken, dat onder invloed van de tele visie de belangstelling voor amusement op de beurs is verminderd. De bezoeker heeft meer belangstelling voor de beurs dan voor het amusement, wil in een rus tiger sfeer rondkijken en zich laten voor lichten, zo hebben de organisatoren ge constateerd. Dat betekent overigens niet, dat muziek op de beurs zal ontbreken. Het Haarlemse ensemble van Jan van Ake zal voor achtergrondmuziek zorgen Al bijna vijf jaar zijn justitiële instan ties gemoeid in een zaak tussen de ge- tingsstand van de Griekse ambassade zal rneente Zeist en de eigenaren van kam- - i t1 Iu i «Ii rt #-* y-\ loet t t o n H o veel te vinden zijn over de Griekse cul tuut en economie en over toeristische mo gelijkheden. De A-kring Noordholland van de BB zal De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 50-jarige zaakwaarneemster van een tijd- schriftenimportbureau en de 41-jarige fi- verse liaalhoudster van dit bedrijf aangehouden nadat gisteren bij dit bedrijf een grote hoe veelheid vermoedelijk pornografische fo to's en lectuur in beslag was genomen» De eigenaar van dit bedrijf, een 37-jarige in woner van Zandvoort, die in Amsterdam o.m. vijf tijdschriftenzaken exploiteert, zit op het ogenblik wegens het verspreiden van pornografische lectuur een gevange- peerhuisjes op wielen, die op last van de gemeente in 1957 in Zeist een- gemeente lijk terrein moesten ontruimen, omdat de objecten volgens de gemeente in strijd waren met artikel 6 van de woningwet en artikel 13 van de Zeister bouwverordening. Eind 1957 begonnen zes eigenaren een gerechtelijke procedure tegen de gemeen te, waarin uiteindelijk de Hoge Raad het door het gerechtshof in Amsterdam gevel de arrest bevestigde: de wagens moesten weg. Daarna liet een inwoonster van Den Haag een wagen bouwen, die naar haar mening geheel voldeed aan de in de di- arresten uitgesproken eisen. Zij plaatste deze wagen op het terrein, waar op een nieuwe aanzegging tot ontruiming door de gemeente werd uitgeschreven. De dame wendde zich opnieuw tot de rechter De rechtbank in Utrecht kwam echter tot dezelfde conclusie als de Hoge Raad Voor het gerechtshof in Amsterdam is thans de appèlprocedure behandeld. Na mens de Haagse dame pleitte mr. dr. K. W. P. Klaassen, die zei dat het er om ging DJAKARTA (AP) President Soekarno zal hedenavond een belangrijke verklaring over de kwestie-Nieuw-Guinea afleggen, Dit heeft generaal Jani, de chef van de „operaties voor de bevrijding van West Irian" a journalisten verklaard, nadat hij een vergadering van drie uur met Soe karno en andere militaire commandanten had bijgewoond. Jani zei voorts: „Bij hét overleg langs diplomatieke kanalen zijn vorderingen ge maakt. Er wordt voortgang gemaakt, anders zouden alle contacten op diploma tiek terrein afgebroken zijn. Er bestaat een mogelijkheid de kwestie langs vreedzame weg te regelen zonder dat afbreuk gedaan wordt aan ons uitgangspunt onderhan delingen waarbij Nederland zich bereid verklaart het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen". In Djakarta is men van mening dat de besprekingen die de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, met Soe karno gevoerd heeft, de kans op een vreed zame oplossing verbeterd hebben. Nationaal Ballet. De Santpoortenaar Hans I-n-der Rieden is met ingang van 15 maart a.s. geëngageerd als danser bij het Nationale Ballet onder leiding van So- nia Gaskell. De heer Rieden ontving zijn opleiding aan de Kennemer Dans- en Bal letstudio te Haarlem. Op zaterdag 3 maart van 18.5019.00 uur zal Bernard Verhoeven een causerie houden onder de titel „Praatje voor poli tieke Voetgangers". Hij neemt hiermee de plaats in van de heer J. Peters, die eerder op zaterdagavond op deze tijd voor de radio de rubriek „U bent toch ook van de Partij" verzorgde. De heer Peters is vorige maand door een auto-ongeval om het le ven gekomen. De kleinkunstenaar Johnny Kraaikamp zal morgenavond in Leiden voor het eerst sinds 1 oktober 1961 weer voor publiek optreden. Zoals men weet is Johnny Kraai kamp geruime tijd ziek geweest. Eerst werd hij in een ziekenhuis verpleegd voor een abces aan zijn arm. Toen hij bijna ge nezen was, brak hij, vlak voor Kerstmis, een been. Johnny's been zit nog in het gips als hij morgen in Leiden het toneel betreedt. Gisteravond heeft de heer Louis Worms voor de VARA-televisie in een documen taire van Pier Tania nog eens bevestigd, dat naar zijn mening in Nederland wel degelijk van een schrootfraude sprake is. Op vaak emotionele wijze bestreed hjj de mening, dat de schrootaffaire in Nederland afgedaan is. Bijzonder verbeten was de heer Worms over de houding van de Haag se advocaat-generaal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst die tijdens het proces over de smaad de heer Spierenburg aan gedaan, had opgemerkt, dat de heer Worms „raaskalt". De heer Worms sprak er zijn verbazing over uit, dat juist deze met het onderzoek in de schrootfraude was belast. De heer Worms had met hem con tact gezocht, döch de heer Van Voorst tot Voorst had nimmer gereageerd. „Er moet nog heel wat uit de doeken worden ge daan", aldus de schroothandelaar Worms, die zei te overwegen zich in Engeland te vestigen, daar de spanningen hem te groot dreigen te worden. De heer Noordam. secretaris van het Co mité Schrootfraude, was van mening, dat de uitspraak van mr. Van Voorst tot Voorst- grote onjuistheden bevatte. Er is wel een onderzoek bij de werven in de omgeving van Dordrecht geweest, doch dit beperkte zich tot één diepgaande studie bij één werf. Dit kan moeilijk als maatstaf dienen In de VARA-televisieuitzending van zon dagavond 25 februari kunnen de kijkers de kennismaking hernieuwen met „Het Am sterdams Volkstoneel", dat vorig jaar voor de televisie debuteerde met een opvoering ,De Jantjes" en dat nu „Op hoop van zegen" van Herman Heyermans brengt. De t.v.-uitzending wordt een directe uit zending vanuit de Kleine Komedie in Am sterdam. Bep Nooy speelt de rol van Knier tje, Beppie Nooy, die tevens de toneelregie in handen heeft, is haar nicht Jo, Rudi Falckenhage vertolkt de rol van de zoon Geert en Huib de Vries die van Barend. De cameraregie voert Berend Boudewijn. Aan de eerste grote internationale schaatswedstrijden, die dank zij de nieuwe Amsterdamse kunstijsbaan in Nederland kunnen worden georganiseerd, besteedt de radio een zestal uitzendingen. Het zijn programma's die tot stand komen dank zij de samenwerking tussen AVRO, KRO, VARA en WO. Schema van uitzendingen: zaterdag 24 februari: 14.00 tot 14.10 uur: KRO verslag 500 meter; 15.45 tot 16.00 uur, KRO verslag 5000 meter; 16.50 tot 17.00 uur, VARA to taaloverzicht eerste dag. Zondag 25 februari: 13.50 tot 14.00 uur, AVRO verslag 1500 meter, 15.05 tot 15.10, AVRO verslag 10.000 meter, 15.55 tot 16.05 uur, KRO vervolg 10.000 meter en slotbe schouwing. Volgens de laatste cijfers zijn in Italië 3.033.000 t.v.-toestellen in gebruik. HILVERSUM I. 402. m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gitaarspel (gram.) 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte orkestmuziek (gram.) 8.50 Voor de 9.35 Waterstanden. 9.40 School- nerden, heeft gisteren in Bovenkarspel de ra<ji0-' NCRV: 10.00 Kamermuziek. 10.15 „Westfriese Flora" geopend. Jaren gele- Morgendienst. 10.45 Meisjeskoor, sopraan den heeft spreker Bovenkarspel „de hoofd- en orgei (gram.) KRO: 11.00 Voor de stad van de kleibol" genoemd. „Deze ten- zje^en 1145 Gewijde muziek. 12.00 Mid- toonstelling is het monument, dat bij een dagki0k-n0adklok. 12.04 Blaaso-rkesten hoofdstad past", aldus zei hij gisteren. In (gram.) 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mede- aldus de heer Noordam. Het schrootcomité komt op de zaak terug als minister Beer man de toegezegde nota over de schroot- affaire aan het parlement heeft toege stuurd. De voorzitter van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nipen tot Pan- er zijn verbazing cje loop der jaren heeft ze sterk aan allure delingen t.b.v. Land- en tuinbouw. 12.38 advocaat-generaal |(gewonnen en is ze uitgegroeid tot een im- LjCMe grammofoonmuziek. 12.50 Actuali- posant geheel, dat, aldus spreker, tot ver in het buitenland bekendheid heeft gekre- deh ng3 van'd^ aatste^ straf zaak tegeïhem I een eind te maken aan de wüiekeurvan voor het gerechtshof te kennen gaf datUrij ^gemeente 2ta»t en aan willekeur, al zijn tijdschriftenzaken wil verkopen, I welke men hieraan mogelijk in andere was het de zedenpolitie in AmW^'amter plaatsen van Nederland^ weer wil vastkno- aangegeven zien, „opdat overheidsinstan-1 ties en burgers weten waaraan zij toe zijn." Namens de gemeente Zeist voerde prof. I mr. M. E. van Nievelt aan, dat de onder- I havige kampeerwagen wel degelijk onder de Woningwet valt. Uit een rapport van de KNAC citeerde hij, dat de wagen niet geschikt is om regelmatig mee te rijden. Hij beriep zich voorts op oude arresten, waarin gezegd wordt, dat zelfs als er wie- I len onder een object zitten er toch sprake kan zijn van een gebouw. Het gerechtshof zal op 5 april arrest wij- zen. een grote voorraad vermoedelijk pornogra fische foto's bevond. Enkele daarvan wer den vorige week aan de officier van Justi tie getoond, die daarop opdracht gaf deze foto's in beslag te nemen. Gebleken zou zijn dat deze foto's ook werden verhan deld. De zedenpolitie deed een inval in het cehtVale magazijn, waar 36.000 dubieuze feto's in beslag werden genomen. Bovendien vond men in dit magazijn en in een filiaal een 30-tal tijdschriften en en kele boekjes, die vermoedelijk ook een pornografisch karakter dragen. Vorig jaar juni werd bij dit bedrijf ook een grote partij pornografie in beslag genomen. De Bond van Gescheiden Vrouwen „Di- I vortium" hield op 17 februari jl. zijn eer- 1 ste jaarvergadering in hotel „Krasnapols- ki" te Amsterdam. Op de agenda stonden de goedkeuring van de statuten en de v®r" kiezing van een definitiefbestuur. Van e^ L.nllnarlIlulusl;u wcüj 6'"^' voorlopige bestuur hadben zich a slag genomen door een première voor Haar- functie zijnde bestuursleden berk ]em. de vjjfde Symfonie van Dimitri Sjos- gesteld, terwijl voor de vacature van com-1 missaris door het bestuur kandidaat was gesteld mevrouw H. M. Jesse-De Vries, secretaresse bracht in haar jaar gen. De heer Van Nispen tot Pannerden zei voorts, dat voor de bloembollencultuur „de barometer op veranderlijk staat". De Euromarkt zal misschien nopen tot het ne men van overgangsmaatregelen. De expo sitie duurt tot 25 februari. In de veilinghal werden vervolgens de duizenden tulpen, hyacinten, narcissen, erdcussén, lelies, irissen, blauwe druifjes en vele andere bloemen in ogenschouw genomen Daarnaast trokken de 24 stam boekkoeien, waarvoor een afzonderlijke ruimte is ingericht, speciaal de aandacht der buitenlanders. Bij deze koeien bevindt zich de twintig jaar oude kampioene „Cla- zina 48", die in haar leven reeds 116.000 kilogram melk heeft geproduceerd. De expositie bevat ook nog een mechanisatie- afdeling, waar de nieuwste vindingen ge- exposeerd zijn op het gebied van land- machines. Geruchten over leveranties van West feiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Lichte muziek en zangsolist. 13.40 Kopstukken, licht programma (herh.) NCRV: 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Oude en moderne kamermuziek (grain.) 15.40 Gewijde muziek (gram.) 16.00 Bijbelover denking. 16.20 Kamermuziek. 16.50 Gram mofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Grammofoonmuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Israëlische volksmuziek. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing van de A.R. 20.00 Donderdagavondmozaïek, gavarieerd pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Viool en piano. 23.30 Een nieuw hart voor oude steden, lezing (1). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. -AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman, praatje. 9.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, le zing voor de vrouw. 11.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 11.45 Angst en twijfel, le zing. 12.00 Orgel en cello. 12.30 Mededelin- duitse zijde aan Indonesië van stalen dek- gen 't.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dans- Het eerste gedeelte van het zevende dins dagavondconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest werd geheel in be- De verslag speciaal naar voren de vele con tacten, die in het eerste jaar van het be staan van de bond reeds zijn gelegd met vooraanstaande personen in den lande en vooral met deskundigen op het terrein van de werkzaamheden van de bond. Verheugend had de presidente in haar takovitsj. Deze symfonie, die drie kwartier duurt en voor een uitgebreide orkestbezet ting geschreven is, ontstond in 1937 nadat de componist voor de eerste maal van of ficiële zijde een reprimande had gekregen wegens „formalistische en Westers-moder- nistische tendensen". Een soortgelijk ver wijt zou hij in 1948 nogmaals te incasse ren krijgen. Men heeft zich er wel eens over verbaasd dat de componist in beide gevallen een volledige schuldbekentenis af- - 1 gevallen een vuiicuigc openingswoord reeds genoemd het leit,a gelegd heeft en zjjn persoonlijkheid heeft de bestuursleden bij het leggen van I omgebogen naar de eisen van de Sovjet contacten overal begrip en medewerking ondervonden. De ontwerp-statuten werden unaniem door de aanwezige leden goedgekeurd, waarna de presidente aan de vergaderen de dames verlof vroeg, aan H. M. de Ko- ideologie. Maar waarschijnlijk stelt men de zaak verkeerd indien men hierin niets an ders ziet dan een soort half-zachtheid van het artistiek geweten. Voor Sjostakowitsj en wellicht voor een Russisch compo nist in het algemeen betekende deze po- ningin het verzoek te richten tot het ver-I ntieke dwang niets anders dan de weer- lenen van de Koninklijke Goedkeuring °P stanc] dje sommige Westerse componisten de Statuten. Het voorlopige bestuur werd door de le- in hun inventieve stroom hebben opge bouwd door middel van een systeem of een den hierna in zijn geheel herkozen, terwijl I {ormele tucht. De scheppingskracht moest de door het bestuur voorgestelde kandi daat de opengevallen post komt bezetten Het bestuur is voor het komende vereni gingsjaar als volgt samengesteld: mevrouw A. Hylkema-Van Calsem, ^presi dente; mevrouw DelfosBakke Smedestraat 2, Haarlem, telef. secretaresse; mevrouw M. de Haan. pen ningmeester; mevrouw W. van de Voort- Brouwer, commissaris; mevrouw Jesse-De Vries, commissaris. er aan breken of openbarsten. Het laatste is bij Sjostakowitsj het ge val. Hij schrijft een muziek met romanti- ia-vaii ^(uscu., sche echo's, de weerklank van Tsjaikovski mevrouw Delfos—Bakkenhoven, en Mahler is onmiskenbaar maar deche- 2 Haarlem telef. 19461, mie van zijn geest verbindt de bekende - - - -- - - elementen tot een nieuwe stof. Het is een stroeve muziek, niet innemend maar be- M. H. paald onvriendelijk, zelfs waar de lyriek zich verijlt tot een samenspel van twee fluiten en harp als in het intermezzo van het derde deel. Fraaie klankmengingen treft men wel aan, het uitklinken van dit deel bij voorbeeld met harp, celesta en hoge tremolo's van de strijkers. De com ponist beschikt over alle symfonische over rompelingskunsten. Een ritmisch gespan nen scherzo gaat hem even goed af als de langzaam aangroeiende, ten slotte over donderende climax waarmee de symfonie besloten wordt. Zijn doorwerking in het eer ste deel is naadioos en van een savante techniek. Het is breedgeborstelde muziek die zich meer tot „de" mens dan tot „een" mens richt. In dat opzicht doet de (ver moedelijk) atheïstische Sjostakowitsj aan de bijzonder gelovige Bruckner denken. De Symfonie kreeg veel bijval hetgeen behalve aan het krachtdadige slot zeker ook aan de overtuigende weergave door het N.Ph.O. was te danken. Henri Arends had zich de moeilijke partituur bijzonder goed eigen gemaakt. De uitvoering kenmerkte zich door een stevigheid die voor een der gelijk werk levensvoorwaarde is. Er werd met grote concentratie gemusiceerd. Na de pauze bracht Nikita Magaloff met het orkest het tweede Pianoconcert van Chopin ten gehore. Magaloff's pianistiek is het beste met het woord „superieur" te omschrijven. Hij legt zijn vertolking aan de zaal op. Anderen kennen misschien de intiemere kanten van het werk beter maar zijn spel is onafwijsbaar. De bege leiding van het orkest was goed aangepast naar klankwaarde en stuwing, was goed aangepast naar klankwaarde en stuwing. Bij Dedham Gun Hill in het graaf schap Essex kantelde een Britse Cen- turion-tank, welke met zestien andere in een konvooi van trucks met op leggers op weg was naar het plaatsje Thetford in Norfolk, van zijn oplegger op de weg. Het verkeer werd uren lang gestremd. Een brandweerman spuit schuim op de grote hoeveelheid dieselolie, welke uit de brandstof reservoirs van de tank op de weg is gevloeid. De tank is reeds zover opzij geschoven, dat het verkeer omzichtig kan passeren. Het Wereldmuziekconcours. Zes Ame rikaanse muziekkorpsen zullen in de zomer van dit jaar in Kerkrade deelnemen aan de mars- en concourswedstrijden van het vierde wereldmuziekconcours. Onder deze zes korpsen bevindt zich ook Amerika's grootste korps, namelijk de 142 leden tel lende Weir Highschool Varsity Band. Spec taculair bij de marswedstrijden zal ook zeer zeker zijn het optreden van de char mante groep „showgirls", die met dit grote muziekkorps meekomt. Het Concertge bouworkest, Omroeporkest en Groot Om roepkoor van de Nederlandse Radio Unie, het Straatsburgs Domkoor, de Bamberger Symphoniker en het Londens Philharmo nisch Orkest zullen in Kerkrade concer teren. Radio Filharmonisch Sextet. Het Ra dio Filharmonisch Sextet, bestaande uit Adriaan Bonsel, fluit, Sam Zilverberg hobo, Jos d'Hondt, klarinet, Anton Doo mernik, fagot, Kees Versney, hoorn en Herman Kruyt, piano, zal volgende week in Engeland concerteren. In Londen wor den voor het derde programma van de B.B.C. opnamen gemaakt. Daarna treedt het ensemble op in Oxford, Nottingham en Coventry. platen voor luchtlandingsstrips zijn voor het ministerie van Buitenlandse Zaken aan leiding geweest aan de Nederlandse am- bassade in Bonn nadere inlichtingen Te vragen. Berichten over dergelijke leve ringen worden in verband gebracht met de waargenomen activiteit van vreemde straaljagers boven het grondgebied van Nieuw-Guinea. Zoals bekend is, heeft de commandant der strijdkrachten op Nieuw- Guinea. schout-bij-nacht L. H. Reeser, de paraatheid van de strijdkrachten daar ver groot. Het bezit van landingsstrips op eiland- jes, die dichter bij Nieuw-Guinea gele gen zijn dan de vliegvelden in Indonesië, betekent voor Indonesië de mogelijkheid om er jagers te stationeren. Zonder jagers is het niet verantwoord om bommenwer- I pers uit Indonesië naar Nieuw-Guinea te laten vliegen LONDEN (AFP) Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Britse ambassadeur in Dja karta, Sir Leslie Fry, bericht heeft ont vangen, dat er geen enkele wijziging is ge komen in de plannen van president Soe karno voor een officieel bezoek aan Enge land in mei van dit jaar. Enige tijd geleden hebben Indonesische kranten gemeld, dat dit bezoek mogelijk niet zou doorgaan. PRAAG (AFP) De stafchef van de In donesische luchtmacht, vice-maarschalk Omar Dani, heeft, na een bezoek aan de Sovjet-Unie, op de terugreis naar Indone sië twee dagen in Praag doorgebracht. Hij heeft daar besprekingen gevoerd met „ver tegenwoordigers van het Tsjechoslowaak- se volksleger" en de minister van Buiten landse Zaken, Vaclav David. DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft maandag een bespreking ge had met de Russische ambassadeur in Djakarta, N. A. Michailov. Bijzonderhe den over dit onderhoud zijn niet bekend gemaakt. <yx>»00fxyyyyv)0fyv«onooooocioeotxxx»ooooooooooocx50000000o (Henen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE orkest met zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Theater orkest en zang. 14.00 Zangrecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Zang en piano. 15.20 Voordracht. 15.30 Strijktrio. 16.10 Lichte orkestmuziek (gram.) 16.40 Dixielandmu- ziek. 17.00 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten: Liedjes en Het Vogelkwartier, hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch orkest en zangsoliste. 21.25 Londen en Parijs, hoorspel. (8). 22.10 Lichte grammofoon muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Lich te grammofoonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 12.50 Beursbe richten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Beursberichten. 16.06 Franse les. 16.21 Knapenkoor. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Grammofoonmuziek. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Klassieke mu ziek. 21.45 Argentijnse muziek (gr.). 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte grammofoonmuziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35 Internationaal jeugdjournaal. Kerken: 17.45-18.05 Jeugdprogramma over de Bij bel. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. VAR 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Ontmoeting, TV-politiefilm. 21.00 Ons onderwijs. NTS: 21.50 Interland goochelen, wedstrijd tussen Engelse en Nederlandse goochelaars. VARA: 22.35 Sport. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Kijk op kunst: actualiteit en wetenswaardigheid op het gebied van kunst en cultuur. 21.00±22.20 De rode pullover, TV-spel v. Hans Keuls. Groningen. men sociale Haarlem. Geslaagd voor het kandidaatsexa- •vetenschappen: J. H. J. Hoog, 1 A

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13