HET WEER Driemaal om de aarde, veilig terug Franse troepen versterkingen in de voorsteden van Algiers Hoogspanningsdraad viel op treinbovenleiding vrijetijdsverf kwaliteitsverf In Rongoio lijden 120.000 mensen honger Koningin Elizabeth niet naar Bonn dit jaar Nieuwe Italiaanse regering gevormd? P.T.T. kampt met een ernstige kabelstoring in Utrecht Strenge straffen voor jonge gansters van de OAS EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS GROEP SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Zonnig In de krant van heden: Alles goed Ontbijt uit tube I 47e JAARGANG NUMMER 93 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 ALGIERS (Reuter) De eerste troepen ter voorkoming van gewelddaden by een wapenstilstandafkondiging zyn dinsdag in de voorsteden van Algiers aangekomen. Het aantal verkeerscontroleposten is ver groot. Ook in de gemengd mohamme- daanse-Europese wyken zijn aanvullende controleposten opgericht. Gewapende troe pen met speurhonden patrouilleren door de straten. De autoriteiten verwachten geen moeilijkheden van de kant van de mo hammedanen, maar zijn gereed tegen pro vocaties van de O.A.S. In Algiers bereiden de Franse autori teiten een uitgebreide propagandacam pagne voor die de Europeanen ervan moet overtuigen dat de onafhankelijkheid van Algerije hun economische status niet in gevaar zal brengen. De campagne zal ge lanceerd worden tegelijk met de afkondi ging van een wapenstilstand. Volgens som mige berichten zullefi wellicht vijftigdui zend militairen naar Algiers worden ge zonden om de orde te handhaven. De O.A.S. heeft in het westen van Al gerije een overval gepleegd op een Frans wapendepot. Mannen in Franse uniformen maakten een grote hoeveelheid wapens buit. In Algerije zijn dinsdag ten minste 23 mensen gedood en 27 gewond, zo hebben militaire functionarissen meegedeeld. PARIJS (Reuter) Een Parijse militaire rechtbank heeft dinsdag een twintigjarige dienstplichtige van de Franse luchtmacht tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een aanslag met een handgranaat, die hij in september 1961 op een Europese woning nabij Oran had gepleegd. Drie Franse officieren, kapitein Sergent en de luitenants Godet en De la Bigne, werden bij verstek ter dood veroordeeld wegens „samenzwering tegen de staat' Kapitein Sergent werd een der leiders van het geheime leger in Frankrijk genoemd. Advertentie Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ELISABETHSTAD (Reuter) Uit ge woonlijk betrouwbare kringen in Elisabeth- stad is vernomen dat de Katangaanse troepen zich uit de heroverde stad Kongo- lo over Noord-Katanga verspreiden. In het gebied van Niemba, ongeveer 80 km ten westen van Albertstad, zou worden ge vochten tussen Kongolezen en Katanganen. Volgens onbevestigde berichten zouden de Katangaanse strijdkrachten Kabalo, een belangrijk knooppunt van spoor- en weg verbindingen ten zuiden van Kongolo, heb ben heroverd. Een woordvoerder van de Verenigde Naties zei op een persconferentie dat de UNO tot dusver geen berichten over een Katangaans offensief hadden ontvangen. Einstein: Eens zal de mens, oneindig ver in de ruimte, ontdekken dat geest en stof één zijn. Als hij diep genoeg had kunnen afdalen in zichzelf, zou hij hetzelfde hebben ontdekt. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J.Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Amerika in feeststemming na de succesvolle Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht met over het algemeen lichte vorst. Morgen zonnig weer en middagtempera- turen omstreeks 5 graden boven nul. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee LONDEN Premier Macmillan heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat Koningin Elizabeth dit jaar niet naar West-Duitsland zal gaan voor een tegenbezoek voor dat van president Heuss aan Londen in 1958. Het programma van de Koningin voor dit jaar is reeds zwaar genoeg, zo zei hij. Volgens Macmillan zijn er geen vaste re gels over de tijd die moet verlopen tussen een staatsbezoek en het daaropvolgende te genbezoek. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 8, 12 In de Vishal en op zee6 Topsy 8 astronaut Glenn 11 Kunst 13 Horen en Zien 13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ruimtereis van John Glenn Van onze correspondent) WASHINGTON. De voortreffelijk geslaagde ruimtevlucht van luitenant- kolonel John Herschel Glenn heeft de Amerikanen in feeststemming gebracht. Groot was de spanning dinsdagochtend, toen de kolossale Atlas-raket zich van het platform verhief op de basis Cape Canaveral in Florida. Maar groter nog werd de beklemming, toen aan het eind van de vlucht het nog twintig minuten duurde, alvorens men zekerheid had dat de Mercury-capsule in zee was gevonden en door een helikopter was overgebracht op het dek van een torpedobootjager. Toen het goede nieuws via radio en tele visie bekend werd, maakte een grote blijdschap en ontroering zich van de Amerikanen meester. In het centraal sta tion van New York, waar een geweldig televisiescherm stond opgesteld, barstte de menigte in een luid gejuich los en uit de ramen van Madison Avenue begon confetti als sneeuw naar beneden te dwarrelen. Hoe evenwichtig John Glenn ook moge zijn, het veelvuldig uitstel moet zwaar voor hem zijn geweest. Dat hij desondanks een volkomen kalmte wist te bewaren, getuigt van een moedig en standvastig karakter, dat de Ameri kanen ten zeerste in hem bewonderen. Toen het zeker was, dat Glenn behouden uit de capsule op het dek van de torpedo bootjager was gestapt, zond president Kennedy een gelukwens. De Verenigde Staten zijn laat begonnen met de ruimte vaart en hebben nog veel werk voor de boeg, zo zei de president. Maar het heelal, aldus Kennedy, is een nieuwe oceaan, die wij moeten bevaren. Hij dankte Glenn voor de dienst die hij déze dag zijn land heeft bewezen. Toen dinsdagochtend vroeg bekend werd, dat het wolkendek boven Cape Canaveral begon te breken, herleefde de hoop, dat de veertig-jarige luitenant-kolonel der ma riniers, John Glenn, eindelijk zou kunnen starten voor een ruimtevlucht van drie maal om de wereld. Kinderen zag men naar school gaan, uitgerust met transistor radio's en verscheidene onderwijzers en le raren hadden ervoor gezorgd, dat in hun schoollokaal een televisietoestel gereed stond. In het Witte Huis hadden de presi dent en zijn echtgenote de televisie in de slaapkamer reeds aangezet. Toen omstreeks negen uur bekend werd, dat Glenn vanuit zijn capsule had getele foneerd met zijn vrouw en kinderen, die een huis bewonen nabij Washington, be gon men te beseffen dat het ernst werd en dat het deze elfde keer niet bij een poging zou blijven. Even deed een vrij krachtige wind nog voor een uitstel vre zen, doch toen men aankondigde, dat Je laatste vijf minuten vóór de start waren aangebroken, wisten de Amerikanen zeker dat het grote ogenblik was gekomen. Dit besef deed de spanning ten top stijgen. Zelfs de stem van de geroutineerde tele visieverslaggever/ werd op dit moment lichtelijk schor. De bloeddruk van de Ame rikanen moet in deze minuten aanzienlijk zijn gestegen. Glenns leven stond op het spel en tevens besefte men dat het wel slagen of mislukken dezer onderneming grote weerslag kon hebben op Amerika's prestige in de wereld. Het nationalistische aspect van de wedloop in de ruimte be speurt men in Amerika zelf waarschijnlijk nog sterker dan in het buitenland. Nog voordat Glenn weer veilig was geland, had men in Amerika reeds een school en een straat naar hem genoemd en de tocht was nog maar juist volbracht, of de posterijen stelden reeds een speciale herdenkingsze gel verkrijgbaar. Een minuut voor de start meldde Glenn uit zijn capsule, dat alles „ready" was. Amerika hield de adem in toen de laatste tien seconden langzaam werden afge telden toen zagen vijftigduizend mensen op het strand bij Cape Canaveral en miljoenen voor het televisiescherm, hoe de dertig meter hoge Atlasraket zich oran je vlammen spuitend statig verhief van het platform. De eerste dertig seconden van zulk een ruimtevlucht zijn kritiek. Mense lijke hersens zijn dan niet snel genoeg om te bepalen of de raket in de goede rich ting gaat. Een elektronisch brein moet dan beslissen of de vlucht kan doorgaan, of wel dat de astronaut moet worden te ruggebracht naar de aarde. Doch alle be richten, die binnenkwamen van de „com puters" en van Gienn zelf, waren van het begin af aan gunstig. Na ongeveer vyf minuten stopte het voortstuwingsapparaat volgens de plannen en na zeven minuten meldde Glenn: „Alles ziet er goed uit". Acht minuten na de start hoorde men in Canaveral Glenns stem: „Ik voel me uit stekend. Het uitzicht is overweldigend". Op dat tijdstip was de voortstuwingsraket De Mercury-capsule met John Glenn er nog in, wordt aan boord van de Noa" gehesen. Glenn bleef in zijn ruimtecapsule op advies van Cape Canaveral tot hij aan boord was gebracht. reeds los van de capsule en Glenn zag duidelijk hoe de raket achter de capsule aanvloog. Zou de juiste ruimtebaan niet zijn bereikt, dan had men Glenn zo spoe dig mogelijk naar de aarde terug moeten halen. Zulk een noodlanding zou de cap sule hebben omlaaggebracht in de zee bij de kust van Afrika. De capsule kan lan den op aarde, doch men verkiest de zee. De rapporten van Glenn bleven evenwel gunstig. De snelheid van de capsule be droeg 28.206 km. per uur en de hoogte zou variëren tussen 160 km. en 256 km. Glenn zou 89 minuten nodig hebben voor een om gang rond de aarde. Gedurende de kritieke eerste periode on derhield president Kennedy telefonisch contact met het controlecentrum op Cape Canaveral. De luisteraars en kijkers bij de radio en de televisie kregen Glenns stem eveneens te horen, doch pas enkele minuten nadat zijn woorden op een ge luidsband waren vastgelegd. Uit Glenns mededelingen bleek dat de capsule aan vankelijk nogal had gevibreerd, doch al spoedig hoorde men hem melden, dat de vlucht heel rustig was geworden. Na twintig minüten deelde Glenn mede dat hij een prachtig uitzicht had op de kust van Afrika. Hij voelde zich op dat ogenblik geheel op zijn gemak. Boven Afrika begon hij, vroeger dan verwacht, iets te eten. Vanwege de gewichtloosheid kneep hij het voedsel vanuit een soort tandpasta-tube rechtstreeks in de mond. (Vervolg op pag. 3 onder Glenn) Na de tocht om de aarde. John Glenn heeft zijn ruimtepak afge legd, maar de electroden, waarmee de reacties tijdens de vlucht wor den doorgegeven naar de aarde, zijn nog aan zijn lichaam bevestigd. (Telefoto A.P.) Dinsdagavond omstreeks kwart over ne gen heeft zich kortsluiting voorgedaan in de bovengrondse hoogspanningslijn van het elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland en wel in de lijn, die van Leiden in de richting Vel- sen loopt. Door die kortsluiting is een van de draden doorgesmolten en op de hoven- leiding van de spoorlijn Haarlem-Leiden ge vallen. Dit gebeurde op het punt, waar de leiding tussen Leiden en Warmond de spoorlijn kruist. Op de draad stond een spanning van 150.000 volt en de kortslui ting die ontstond veroorzaakte dan ook een enorme steekvlam. De bovenleiding werd zodanig beschadigd dat geen treinverkeer mogelijk was. Er werden bussen ingelegd om de reizigers tussen Haarlem en Leiden te vervoeren. Onmiddellijk werd door de Nederlandse Spoorwegen personeel naar Leiden ge stuurd oi n de leidingen te herstellen. De monteurs hadden veel last van de mist, waardoor het uren duurde voordat het treinverkeer kon worden hersteld. Pas van morgen bij het begin van de dienstrege ling reden de treinen tussen Haarlem en Leiden weer normaal. De hevige kortsluiting tussen de 150.000 ROME (AP) De interim premier Amintore Fanfani is vandaag naar presi dent Giovanni Gronchi gegaan, vermoede lyk om mee te delen, dat hy gereed is met de vorming van een nieuwe regering, die de steun zou hebben van de socialisten. volt-hoogspanningsleiding en de 1500 volt- bovenleiding was in vrijwel geheel Noord en Zuid-Holland even merkbaar door een spanningsdaling, waardoor o.a. de televi sie-uitzending even uitviel. T elefoonstoring Een andere ernstige stagnatie is gister avond opgetreden in het telefoon, telex- en telegraafverkeer tussen Utrecht, Den. Haag en Rotterdam en omringende plaat sen door een kabelstoring bij Utrecht. De nog intact gebleven verbindingen worden uitsluitend gebruikt om het internationale telefoonverkeer in stand te houden. Het interlocale verkeer is vrijwel onmogelijk. De storing trad gisteravond op in de buurt van het homeoepatisch ziekenhuis in Utrecht, waar vermoedelijk de kabels ten gevolge van werkzaamheden beschadigd zijn. De herstelwerkzaamheden kunnen nog wel de gehele dag in beslag nemen. De beschadigde kabels verzorgen het gehele verkeer van Utrecht en omgeving met de grote steden en omliggende plaatsen in het westen. Tussen Utrecht en Den Haag bestaan 79 en tussen Utrecht en Rotter dam 76 dubbeladers. Hiervan konden er maar 15 worden gebruikt. De P.T.T. is sinds vannacht druk bezig met de herstel werkzaamheden. Eén van de beschadigde kabels kon vanmorgen om kwart over elf weer in ge bruik worden genomen. Ongeveer de helft van het normale aantal verbindingen tus sen het telefoondistrict Utrecht, Rotter dam en Den Haag en omliggende plaatsen kwam daardoor weer in dienst. Ook in de verbindingen tussen Utrecht, Breda en Goes deden zich storingen voor, omdat enkele lijnen door de beschadigde kabel lopen. Hetzelfde geldt voor het ver keer tussen Den Haag en Rotterdam ener zijds met Groningen, Zwolle, Deventer, Hengelo, Arnhem, Nijmegen en omliggen de plaatsen anderzijds. De tweede kabel zou, naar verwacht werd, hedenmiddag weer in dienst gesteld kunnen worden. Machtig verheffen zich de andere reuzentorens, wanneer de Atlas raket zijn vurig schijnsel werpt Over Cape Canaveral om zijn lan ceringsplaats te verlaten voor de vlucht van ruimtevaarder Glenn in de ruimte: (Telefoto A.P).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1