Verbetering politiesalarissen in elk geval met terug werkende kracht Mevrouw, K REM ER AGENDA Waakzaamheid geboden tegen een mogelijke kentering van de conjunctuur Kort en bondig1 V LET OP HET MERK Motie tegen kleine partijtjes Boekdeel met processen- verbaal tegen een oplichter-en-gros PROCO crème - shampoo Eis van vier jaar tegen straatrover „Marine gebruikt koppelbazen" Lichte vorst 2 TIP WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 MINISTER TOXOPEUS IN TWEEDE KAMER: 't nieuwste! 't handigsteI milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 05 ct. Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! EEN GOEDE SCHOENHIRSTELLER gebruikt „Golden Tip" leren zolen dit staat in de zool gebrand De Prins in Oeganda Schooljeugd gaat het K.W.F. helpen Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk C.A.O.-onderhandelingen in het bankbedrijf Sinds 3 weken geen contact met Harrer-expeditie in Nieuw-Guinea ECONOMISCHE ZAKEN IN DE SENAAT Drieling in Gouda Anneke Beekman beschikt nu over haar vermogen Ook prinses Irene in Sankt Anton si el as (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag na een vakantieperiode van een maand weer in openbare vergadering bijeen gekomen. Op de agenda stond de behan deling van de begroting van Binnenland se Zaken, waarbij ook het beleid van mi nister Toxopeus betreffende de ambtena rensalarissen aan de orde komt. De Ka mer heeft eerst haar medelid J. M. Pe ters herdacht, die 25 januari aan de ge volgen van een auto-ongeluk in Limburg is overleden. De voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, zei dat met de heer Peters een markante persoonlijkheid is heengegaan, die door zijn gaven, zijn optreden, zijn tempera ment en zijn karakter een geheel eigen plaats in ons staatkundig leven heeft in genomen. „Hij liet zich nooit voorstaan op zijn daden tijdens de bezetting. Zijn werkën was dienen, zijn eerzucht was geven, zijn onverzettelijkheid ook bij de verdediging van zijn politieke idealen ging gepaard met mildheid, breedheid en zacht heid tegenover zijn opponenten. Hij toon de zich een geboren leider in het politieke, sociale en culturele organisatiewezen". Namens de regering sloot de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. To xopeus, zich bij de woorden van de voor zitter aan. Politiesalarissen Minister Toxopeus kreeg daarna een voorproefje van hetgeen hem vandaag te wachten staat bij het debat over de amb tenarensalarissen. Van verscheidene zij den werd namelijk reeds in deze eerste begrotingsronde sterk aangedrongen op spoedige verbetering van de salariëring van het politiepersoneel. De heer Blom (P.v.d.A.) en mr. Geertsema (V.V.D.) noemden de trage gang van het salaris- overleg zelfs een drama, waardoor de animo om bij de politie te dienen be paald niet wordt vergroot. Minister Toxopeus zei, dat hij geen ijzer met handen kon breken. De politie salarissen zijn een zaak van deskundigen Zij zullen eerst tot definitieve conslusies moeten komen. Maar als er eenmaal een besluit is gevallen, zullen de verbeterin gen in ieder geval met terugwerkende kracht ingaan op 1 januari 1962. B .B .-voorlichting Veel is er ook gezegd over de dienst Bescherming Bevolking. De heer Blom achtte een grotere populariteit van de B.B. nodig en meende dat de voorlichting ge richt zou moeten zijn op de betrekkelijk heid van de mogelijkheden van bescher ming bij atoomgevaar. Dr. Verkerk (A.R.) was maar matig te spreken over de B.B.-voorlichting. Bezorgde geluiden liet ook de heer Ritmeester (V.V.D.) horen en een principieel afwijkend be toog hield de heer Lankhorst (P.S.P.). Als gevolg van een schijnbare bescher ming zijn we volgens hem eerder bereid op het gevaarlijke „atoompad" tot het uiterste te gaan. „Reddingsbrigades aan het strand zijn er toch ook niet opdat wij ons roekeloos in zee kunnen begeven?" De hele B.B.-voorlichting had volgens de heer Lankhorst de stijl van „Kleutertje luister". Minister Toxopeus gaf toe, dat het niet doenlijk is een op alle gevallen toe passelijke voorlichting te geven. Flatbe woners hebben uiteraard niets aan advie zen over het gebruik van kelders. Het is er slechts om te doen, dat men de voor lichting die wèl in een bepaald geval van toepassing is, ter harte neemt. Inmiddels zal het voorlichtingsbeleid op tactvolle wij ze worden voortgezet. Agglomeraties Welke regeling moet er worden gescha pen voor de agglomeraties, de samenklon tering van steden, vooral in het dichtbe volkte westen des lands? Minister Toxo peus wil de problemen van deze gebieden liever van geval tot geval benaderen. Een algemene regeling vindt hij niet wense lijk. De heren Kolfschoten (K.V.P.) en Beernink (C.H.) waren het daar mee eens. De heer Verhoef (P.v.d.A.) daarentegen bepleitte een algemene rege ling, waardoor ook gemeenten zouden worden gestimuleerd tot het vinden van een oplossing. De minister legde er nog eens de nadruk op, dat vrijwilligheid een belangrijk element is bij het treffen van regelingen. Hij voelde daarom ook niet voor het van bovenaf opleggen van een be stuursvorm voor het gebied van Den Haag, gezien de afwijzende houding van Zoetermeer, Leidschendam en Nootdorp tegenover het desbetreffende voorontwerp dan wet. De minister erkende verder, dat de Ge meentewet op enkele punten (het gemeen telijk belastinggebied, de positie van de gemeente-ontvanger) herziening behoeft, maar hij was niet van plan een geheel nieuwe opzet van deze wet te ovehwegen. Benoeming van burgemeesters op grond van een advies van de betrokken gemeen teraad (of verkiezing door de raad zelf) stuitte bij de bewindsman eveneens op verzet. Verscheidene leden toonden zich ont stemd over de houding van mr. Van Hall, burgemeester van Amsterdam, die zich onlangs scherp heeft uitgelaten over de regeringsplannen met betrekking tot de omstreden Bijlmermeerpolder. De burge meester was met zijn oordeel te critisch geweest, meenden zij. Tegen splinterpartijtjes Het vrij tamme debat over Binnenland se Zaken eindigde gisteravond zowaar nog met de indiening van een motie-B eer- n i n k (C.H.), die de strekking heeft het verwerven van een zetel door kleine par tijtjes bij Tweede Kamerverkiezingen iets moeilijker te maken. De motie, die door minister Toxopeus werd ontraden, werd ondersteund door enkele leden van de K.V.P., P.v.d.A en A.R.P. Mr Beernink vreesde van eventuele splinterpartijtjes een belemmering van de werkwijze der Kamer. Thans bepaalt de Kieswet, dat een lijst die de kiesdeler haalt, een zetel verwerft. Toen de Tweede Kamer destijds honderd zetels telde was de kiesdeler dus gelijk aan één percent van het totaal aantal stemmen. Voor de huidige Kamer van 150 is de kiesdeler evenredig lager, namelijk 0,67 percent Kleine partijen hebben dus eerder kans op een zetel. Mr. Beernink wilde nu deze drempel verhogen tot één percent van het totaal aantal stemmen dat wil zeggen an derhalf maal kiesdeler. Minister Toxopeus meende dat het niet zo'n vaart zou lopen met die kleine partijtjes. Het huidige systeem leek hem afdoende. Hij zou zich nader beraden op wat hem te doen staat als de motie wordt aanvaard. Grief tegen kie?idfptm ,mrrI,„d Iedereen vond het voorts verdrietig dat de raadsverkiezingenop dé - dög1 vóór He melvaart worden gehouden, maar, zoals de heer Smallenbroek (A.R.) zei, „we hebben er allemaal schuld aan door dit te laat te ontdekken". De grootste grief tegen deze ongelukkige datum is, dat de kiezers pas twee dagen later in hun krant de uitslagen kunnen lezen. Minister Toxopeus dacht evenwel, dat de dagbladen wellicht toch nog op He melvaartsdag met een verkiezingseditie kunnen uitkomen. Op het eerste gezicht al thans meende de minister dat hiertegen geen formele beletselen bestonden. Mocht er evenwel toch een beperkende bepaling in de c.a.o. staan, dan zou hij zijn best doen, dat daarvan ontheffing wordt ver leend. Vandaag komen de ambtenarensalaris sen aan de orde. Het procesverbaal tegen een 34-jarige Rotterdammer, die op Oudejaarsdag door de Rotterdamsche recherche werd gear resteerd in verband met oplichtingen, is inmiddels een lijvig boekdeel geworden. Over de periode van eind 1957 tot de da tum van zijn arrestatie zijn hem een aan tal oplichtingen ten laste gelegd die een totaal bedrag van 71.500,- belopen. Bo vendien zou hij verscheidene autohande laren voor ongeveer 10.000 hebben be nadeelde Het is niet onmogelijk dat er nog een tweede boekdeel met processen- verbaal gaat verschijnen, want er zijn aanwijzingen dat deze man nog veel meer op zijn kerfstok heeft. Hij kwam met de Rotterdamse politie in aanraking toen hij in Overschie twee flats had gekocht, een voor f 47.500,- en de andere voor 32.500,- Voor 10.000,- liet hij de flat die hij zelf ging bewonen luxueus inrichten, hoewel hij geen geld bezat. Hij speelde de rijke ho telhouder uit Lugano in Zwitserland, die nogal moeite had zijn geld vrij te ma ken. Hij kon dit ruim een half jaar vol houden. Begin 1958 kwam hij bij zijn moe der in Amsterdam met een roerend ver haal. Hij zou schade aan de auto van een ander veroorzaakt hebben en was niet verzekerd. Als hij niet onmiddellijk 3200,- in contanten kreeg moest hij de gevangenis in. Zijn moeder geloofde hem onvoorwaardelijk en bracht hem in con tact met een 80-jarige vrouw en later met een 70-jarige blinde vrouw, van wie hij zeer veel geld los wist te 'krijgen. Daarmee hing hij de grote meneer uit. Hij reed in dure auto's, waarvan hij er totaal zestien had gekocht. In mei 1960, toen men hem failliet wilde verklaren, verdween hij naar Zwitserland, waar hij zonder succes bij een bank probeerde geld los te krijgen. Dit lukte hem wel bij een paar dames, wie de kennismaking op een verliespost van 26.000 Zwitserse francs kwam te staan. Nog nadat zijn faillissement was aangevraagd, kocht hij de flats in Overschie, een voor hem en een voor zijn moeder. Kort daarna volg de zijn arrestatie. Advertentie tws Een 23-jarige Haagse schilder hoorde voor de Haagse rechtbank een gevangenis straf van vier jaar tegen zich eisen wegens het plegen van een groot aantal gevallen van straatroof. Meer dan twee jaar van september 1959 tot oktober 1961 ging deze verdach te er geregeld 's avonds op uit. In stille, duistere straten raasde hij op zijn brom mer langs fietsende vrouwen en meisjes en griste hun handtassen mee. Volgens de politie zijn het er ongeveer 140 geweest. In één van de gevallen is het slachtoffer, een meisje van 20 jaar gevallen. Zij kreeg een hersenschudding en moest veertien da gen het bed houden. De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir dat met de arrestatie van deze knaap aan de terreur van de straatroof in Den Haag een einde is gekomen. Nadat de eis van vier jaar was gesteld, brak de weerstand van de knaap. Huilend zei hij: „Ik heb er veel spijt van". Op 6 maart zal de rechtbank uitspraak doen. Advertentie FABRIKANT Fa. Box en Zoon - Haarlem - Tel. 53837 Onder de koppen „Ook de overheid werkt met koppelbazen" en „Marine in zee met ronselaars" schrijft de „metaal koerier", het orgaan van de A.N.M.B. (N.V.V.) in een artikel onder meer: „on ze eigen Koninklijke Marine geneert zich niet op de rijkswerf in Den Helder ge bruik te maken van de diensten van kop pelbazen". „Men meent dat het niet de taak van het ministerie van marine is, erop te let ten of het uitleenbedrijf, van welks dien sten het gebruik maakt, al of niet de juis te C.A.O. lonen betaalt. Men heeft op de rijkswerf gebrek aan arbeidskrachten en de koppelbazen hebben o«k daar een twij felachtige uitkomst gebracht. „Naar verluidt zou men indien daar toe een order afkwam bij het mini sterie van Marine wel bereid zijn koppel bazen te weren, maar alleen op order van hogerhand. De onderhoudsschema's moe ten nauwkeurig worden uitgevoerd en daar toe haalt men arbeidskrachten, daar waar ze te krijgen zijn." De „Metaalkoerier" be sluit: De overheid controleert op strenge wij ze de loonvorming, verbiedt het betalen van zwart loon.en doet, middels ha- rer ministeries, zaken met lieden, voor wie het betalen van zwarte lonen juist het eerste gebod is." Prins Bernhard is dinsdag op het vlieg veld van Entebbe aangekomen, waar hij werd begroet door de gouverneur van Oeganda, Sir Walter Cutts. Zoals gemeld is maakt de Prins in zijn functie van pre sident van het World Wildlife Fund een reis van drie weken door Oeganda op uitnodiging van de Wildlife Development Company. Bij de autoplaatj es-actie van het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding gaat een miljoen Nederlandse ;$chqpikin,deren helpen. Dezer dagen is eep circulaire uitgegaan aan 10.345 hoofden van scholen voor G.L.O., V.G.L.O., B.L.O. en "Ü.L.'O. in Nederland. De voorzitter van het bestuur der Al gemene Nederlandse Onderwijzers Fede ratie .(A.N.O.F.) heeft deze actie aanbevo len omdat zij niet gepaard gaat met een inzameling van geld op de scholen. Meer dan een miljoen Nederlandse schoolkinderen krijgen in de loop van le ze week een strookje uitgereikt met drie kleurige autoplaatjes, een begin van de collectie van 288 afbeeldingen, die alle be staande auto's omvat. Kruideniers en si garenwinkeliers verkopen deze plaatjes in plastic-zakjes, 24 kleurenplaatjes voor één kwartje, een bijbehorend albumpje voor tien cent. Achterop de strookjes wordt naast_ een foto van Pipo de Clown gewezen op de mogelijkheid mee te doen aan de prijs vraag met 5.000 prijzen. 4l'rr|f) G!T(f Advertentie c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Voor stelling door het Nederlands Danstheater. Donderdag 20 u.: Haagse Comedie met „Het Prieel", komische thriller van Alec Coppel; regie Bob de Lange. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „Porgy en Bess", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: ',Als vrouwen liefhebben", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie op leven en dood", 18 j. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u. „Ach terdocht", 18 j. Minerva Theater, tot en met donderdag 19.30 u.: „Exodus", 14 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: ,De kanonnen van Navarone", 14 j. Rox Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Vlie gende tijgers", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 „La Nottê", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag én donderdag 20 u.: Hyena's van de grote weg", 18 j. DIVERSEN Raadhuis Heemstede, donderdag 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt Ere-expositie van de Haarlemse schilder H. F. Boot' 1017 u. Zondag 1317 u. Tot 12 maart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van Heienk, 917 u. Tot 23 februari. Kunstcentrum „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren, 1022 u. Tot 1 maart. Bioemenheuvel (Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal): Tentoonstelling van ama teur-beeldende kunstenaars uit Kennemer- land, 1017 u., zondag 1317 u., woensdag en vrijdag ook 2022 u. Tot 3 maart. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 16 februari). WOENSDAG 21 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Houdt u van Brahms?" Rex-theater, 20 u.: „Voor Johnnie geen liefde". Paulinum, Driehuis, 20 u.: Concert „Da Pacem". DONDERDAG 22 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Bastogne". Rex-theater, 20 u.: „Voor Johnnie geen liefde". Fieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. WOENSDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De karon- nen van Navarone" (Eén voorstelling.) Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eén pyjama voor twee". DONDERDAG 22 FEBRUARI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, Hoogovenfilm: „Kinde ren van de zon". WOENSDAG 21 FEBRUARI Marquette-theater, 20 u.: „Rapsodie der hartstochten". DONDERDAG 22 FEBRUARI Marquette-theater: Geen voorstelling. Het College van Rijksbemiddelaars heeft heden het overleg over de salaris- voorstellen met partijen in het bankbe drijf voortgezet. Naar aanleiding hiervan zullen partijen thans op korte termijn be raad in eigen kring plegen. HOLLANDIA Het is thans bijna drie weken geleden, dat men iets heeft ge hoord van de expeditie die onder leiding van Heinrich Harrer een poging onder neemt om de Carstensz-pyramide in Nieuw-Guinea van de noordzijde te be klimmen. Het laatst is omstreeks 1 fe bruari van deze expeditie iets vernomen toen Dani's, die als dragers fungeerden van het basiskamp der expeditie aan de voet van het gebergte naar beneden zijn gekomen naar de Ilaga-vallei. Enkelen hun ner waren ziek geworden door de kou. Daar het in Ilaga zeer moeilijk was, an dere Dani's te vinden om post en andere zaken naar het basiskamp te brengen, is van de expeditie sedertdien niets meer ver nomen. Het is uiteraard mogelijk, dat het ra dio-zendtoestel van Harrer is uitgevallen. Het basiskamp van de expeditie is op 1 februari flink van voorraden voorzien van uit de lucht door vliegtuigen van de Ame rikaanse zendingsluchtvaart. Thans zullen in Nabire (aan de Geelvinkbaai) en in Wa- mena (in de Baliemvallei) gestationeerde Cessna's trachten, het basiskamp te be reiken. Indertijd is met de heer Harrer een signaalsysteem afgesproken met door op de grond uitgespreide doeken. Als er iets verkeerd mocht zijn gegaan, kan een even tueel uitgelegd sein voor de piloten een mededeling inhouden. De expeditie verliet de Ilaga-vlakte in he centrale bergland op 29 januari. Bij gun stig weer kon van die datum af in drie dagen de sneeuwgrens zijn bereikt. Twee deelnemers gingen op het laatste ogenblik niet mee: dr. W. Valk, hoofd van het Mijn wezen in Hollandia, die te Ilaga ziek werd en de cineast Ter Laag. Voor 77 inbraken. Tot tweeëneenhalf jaar jeugdgevangenis veroordeelde de rechtbank in Utrecht een 20-jarige Utrechtse jongen wegens het plegen van een serie inbraken, en bromfiets- en win keldiefstallen. Hij pleegde in een half jaar 77 inbraken en 17 winkeldiefstallen. f "•iftriol lobnyJ n'-'" xhb/n fori Afgezien van de scherpe critiek van ir. Vos (P.v.d.A.) heeft de Eerste Kamer de minister van Economische Zaken, de heer De Pous, en zijn staatssecretaris drs. Gijzeis veel lof toegezwaaid voor hun be leid. Prof. Vhurlings (K.V.P.) was met de minister van oordeel, dat turbulen te loon- en prijsbewegingen moeten wor den voorkomen. Het bedrijfsleven heeft hei echter niet gemakkelijk om dit streven van de minister steeds op te volgen. Prof Thur- lings meende, dat het conjunctuurverloop thans wat gunstiger is dan in de jaren 1956/57, maar het kwam hem wel voor, dat er een lichte kentering is. Hoewel prof. Thurlings de nadelen van de huidige con junctuur wel inzag, sprak hij toch de hoop uit, dat deze nog een tijdje zou voortdu ren, omdat in de loop van deze zomer de geboortegolf van de jaren 1946/'47 merk baar wordt en het bedrijfsleven dus extra veel jongeren zal moeten kunnen opnemen. Hij was verder van oordeel, dat de eco nomische hulp aan ontwikkelingslanden op den duur ook in de E.E.G. zal moeten gaan spelen. Hij wilde ervoor waarschuwen er vooralsnog niet te veel geld in te steken. De heer D e 1 p r a t (V.V.D.) sprak er zijn voldoening over uit, dat de geest van samenwerking tenslotte in Brussel bij ce beslissing over de intrede van de tweede etappe van de E.E.G. heeft gezegevierd. Hij vroeg bijzondere aandacht van de re gering voor de belangen van de Nederland se havens. De-heer Delprat vond de achteruitgang van onze export nog niet verontrustend, maar waakzaamheid is wel geboden. Hij vroeg zich af of ons technische exportappa raat wel voldoende is. Over deelneming aan associaties voor ontwikkelingslanden toon de de heer Delprat zich niet zo enthousiast. Ir. Vos (P.v.d.A.) critiseerde het Cen traal Economisch Plan voor 1962. Daarin ontbreekt te veel een plan. De regerings- politiek met betrekking tot de produktivi- teit en de lonen noemde hij een duidelijke mislukking. De produktiviteit moet volgens de regering gelijk opgaan met de lonen, maar daarvan is volgens ir. Vos niets Te rechtgekomen. De produktiviteit is bij oe loonstijging ten achter gebleven. Dat de regeringspolitiek heeft gefaald meende ir. Vos ook te moeten afleiden uit het feit, dat de kosten van levensonderhoud nog voortdurend stijgen. Men heeft de geesten van de inflatie opgeroepen en die zal men niet gemakkelijk meer kwijtraken. De loonbeweging heeft een duidelijk inflatoir karakter. Een sterke opwaartse druk op de prijzen zal volgens ir. Vos niet uitblij ven. In het bouwbedrijf is de zaak reeds uit de hand gelopen. Ir. Vos'zei' Verder steeds' meer crisis verschijnselen in de internationale econo mie te zien. Hij noemde de grote land bouwoverschotten in Amerika, de terug gang bij de scheepsbouw en de overcapa citeit bij' de luchtvaart. De kolenmijnin dustrie balanceert op de rand van het evenwicht. Met de heer Delprat wilde ir. Vos ook een onderzoek naar de gevolgen van de kartelverordening van de E.E.G. De heer Kranenburg (C.H.) hield o.m. een pleidooi voor nauwere samenwerking binnen de Benelux. Prof. De Gaay Fortman (A.R.) toonde zich over de economische situatie niet on tevreden. In tegenstelling tot de heer De® prat sprak prof. De Gaay Fortman zich wèl uit voor deelneming aan associaties voor de ontwikkelingslanden. Ook prof. De Gaay Fortman had waar dering voor de economische denkbeelden van president Kennedy, die een verkwik king vormen na het matte beleid van zijn voorganger. Prof. Witteveen (V.V.D.) had ook wel wat op het conjunctuurbeleid van de regering af te dingen. Niet alles is bereikt, waarnaar de regering gestreefd heeft. Er is weliswaar geen overbeste- ding, er is geen tekort op de betalings balans en met de investeringen is men ook binnen de grens van het nationale inkomen gebleven, maar de spanningen zijn thans groter dan in 1956''57. Prof. Witteveen vroeg zich af of het fiscale element in de investeringsaftrek voor het bedrijfsleven niet door andere maatrege len zou moeten worden vervangen. Hij zei dat het arbeiderstekort stagnatie in de produktie veroorzaakt en dat de kwaliteit ook achteruit gaat. Hij maakte zich ver der zorgen over het feit, dat de indus triële produktie de laatste tijd geen ver hoging meer vertoont. De arbeidstijd is verkort, maar ook is het aantal werkne mers toegenomen. Er is dan sprake van een daling van de produktiviteit. Als er een ontspanning optreedt, zal de produk tiviteit wel eens met sprongen omhoog kunnen gaan. Tijdig afremmen van de spanning zal ten goede komen aan de welvaart. Hij bestreed evenals ir. Vos de ramingen van het Centraal Planbureau voor 1962. Hij achtte die aan de optimis tische kant. Hij meende dan ook, dat de prijspolitiek dit jaar de vuurproef zal moeten doorstaan. Met mededingingspoli- tiek kunnen ook prijsverlagingen worden bereikt en daarmee verstart men de ver houdingen niet, zoals bij een stringente prijspolitiek. Het debat over de begroting van Econo mische Zaken, werd besloten met enige opmerkingen van de heer Hooij (K.V.P.) over middenstandsproblemen en met een aantal critische opmerkingen van de heer Haken (comm.) De heer Hooij gaf een beschouwing over het beleid inzake de middenstand en het toerisme. Het midden- en kleinbedrijf heeft zijn aandeel gehad in de gunstige conjunctuur. Belangrijk is daarbij echter te bezien hoe groot het marktaandeel aan economische bedrijvigheid van het mid den- en kleinbedrijf ten opzichte van het grootbedrijf is geweest. „Mijn gevoel zegt mij", aldus de heer Hooij, „dat het zelf standige kleinbedrijf in min of meer be langrijke mate is achtergebleven bij de algemene trend. Daarna is nog gespro ken over de begrotingen van het Staats- mijnbedrijf en van het Staatsgasbedrijf. De heer Maenen (K.V.P.) vroeg met klem aan de minister zijn bijzondere aandacht aan de veiligheid van de mijnen te blij ven wijden. In Gouda heeft mevrouw J. C. van Die- ren-Van den Berg, echtgenote van de heer H. J. van Dieren, een beroepsmilitair uit Schoonhoven, het leven geschonken aan een drieling, drie jongens van respectieve lijk 1720, 1560 en 1750 gram. Moeder en kinderen maken het best. Het echtpaar Van Dieren heeft al twee zoons, die nu 8 en 6 jaar zijn. Militairen gestraft. Het Hoog Mili tair Gerechtshof heeft arrest gewezen tegen een aantal militairen, die zich schul dig hadden gemaakt aan kruimeldiefstallen in het gebouw van de Luchtmachtstaf in Den Haag. Zij hadden ondermeer vlieg tuigfoto's, een grammofoonplaat, brief openers, cognacglazen, een theelepeltje, potloden, balpennen en vrij vervoersbewij zen weggenomen. Twee militairen werden veroordeeld tot een militaire detentie van twee weken, verlaging in rang en een boete van twintig gulden. Een derde mili tair kreeg twee weken militaire detentie voorwaardelijk. Afsluiting Lauwerszee. In Den Haag is een onderdeel van de werken tot afslui ting van de Lauwerszee aanbesteed, name lijk het maken van een werkeiland met bouwput en een werkhaven in de Lauwers zee. Van de negen inschrijvingen was de laagste die van de combinatie van Van "Hattem en Blankevoort, Hollandsche Aan nemingsmij. Zanen en Verstoep n.v., n.v. C. J. van der Hoeven en de Baggermij. Dirk Verstoep voor 5.665.000,Hoogste inschrijfster was de n.v. Aannemingsmij. voor Waterbouwwerken v./h. A. Hofman te Haarlem 5.850.000, Bijna verjaard. Het heeft weinig ge scheeld of het misdrijf waarvoor een 41- jarige man voor de rechtbank in Rotter dam terecht stond, was verjaard. Bijna tien jaar lang is hij er in geslaagd zich onder een andere naam en met een ver valst paspoort schuil te houden in Frank rijk. Hij pleegde een roofoverval op een illegaal speelhol op 18 juli 1952 in Rotter dam. Met nog drie anderen wist hij 10.000,— buit te maken. Constructietekeningen gestolen. Uit de apparatenfabriek A.F.O. in Hattem zijn in de afgelopen maanden constructietekenin gen gestolen. Verdacht van deze diefstallen wordt een man die bij de A.F.O. heeft ge werkt. De A.F.O. vervaardigde destijds instrumenten voor de marine. In de periode' waarover de diefstallen zich uit strekken heeft de A.F.O. dergelijke instru menten niet vervaardigd. De tekeningen zijn vermoedelijk gestolen met de bedoe ling ze te verkopen aan een concurrerend bedrijf. Mej. Anneke Beekman, het in novem ber 1961 meerderjarig geworden en toen in ons land teruggekeerde Joodse meisje, dat jarenlang met haar r.k. pleegmoeder in het buitenland was ondergedoken, be schikt nu over haar vermogen, dat sedert 1945 door de Joodse Voogdijvereniging, de stichting „Le-Ezrath Ha Jeled", voor haar werd beheerd. Ten overstaan van de kan tonrechter te Amsterdam heeft de stich ting, vertegenwoordigd door haar voorzit ter, aan mej. Beekman rekening en ver antwoording afgelegd over het gevoerde beheer. Mej. Beekman, die vergezeld was van haar raadsman, mr. M. M. G. Th. ide -Kort, heeft de stichting décharge ver leend voor het beheer. Prinses Irene is naar Oostenrijk ver trokken, waar zij in Sankt Anton in gezel schap van Prinses Beatrix enige tijd zal skiën. Op 1 maart zullen de Prinsessen het- operabal in Wenen bijwonen. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandi navië is een krachtig hogedrukgebied ont staan. liet beweegt langzaam in de rich ting van Duitsland. De eerstkomende da gen zal dit nieuwe hogedrukgebied het weer in Nederland beheersen. Een aantal dagen met droog, zonnig en schraal weer zal er het gevolg van zijn. De komende nacht zal het over het algemeen licht gaan vriezen. Morgen overdag komt het kwik omstreeks 5 graden boven het vriespunt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. ■o-; d Neerslag: laatste 24 uur. o Ï'C S Den Helder zwaar bew. o 8 0 Ypenburg zwaar bew. ono 9 0 Vlissingen mist ono 9 0 Eelde licht bew. no 10 0,1 De. Bilt geheel bew no 10 0 Twente half bew. ono 11 0 Eindhoven geheel bew no 10 0 Zd-Limburg mist nó 9 0 Helsinki geheel bew. n -2 8 Stockholm sneeuwbui n 6 0,1 Oslo half bew. wnw 8 0 Kopenhagen onbewolkt n 9 0 Aberdeen mist windst. 11 0 Londen geheel bew no 9 0 Amsterdam zwaar bew. no 9 0 Brussel mist no 9 0 Luxemburg zwaar bew. no 7 Parijs onbewolkt ono 9 0 Bordeaux mist windst. 14 0 Grenoble onbewolkt windst. 13 0 Nice geheel bew. nw 13 0 Berlijn onbewolkt nnw 8 0 Frankfort zwaar bew o 8 0 München zwaar bew. w 5 0 Zürich onbewolkt o 5 0 Genève zwaar bew. windst. 7 0 Locarno onbewolkt o 12 0 Wenen zwaar bew. nw 6 0 Innsbruck geheel bew wzw 5 0 Belgrado geheel bew. w 4 0 Athene onbewolkt no 13 0 Rome geheel bew. windst. 14 0 Ajaccio licht bew. no 15 0 Madrid onbewolkt windst. 18 0 Mallorca zwaar bew. windst. 17 0 Donderdag 22 februari Zon op 7.43 uur, onder 18.06 uur. Maan op 21.13 uur, onder 9.02 uur. Maanstanden 27 febr 16.50 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in I.fmuiden Woensdag 21 februari Hoog water 5.09 en 17.16 uur. Laag water 0.51 en 13.09 uur. Donderdag 22 februari Hoog water 5.38 en. 17.47 uur. Laag water 1.20 en 13.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2