- - i week ree la me halvepiujs halvepiïgs DE GRUYTER anetsr alleen Suriname en de Antillen in de E.E.G. Meer dan 300 vermisten in rampgebied Hamburg Internationale autosmokkel na lang speuren opgelost f 600.000 THEE AAN PRIJZEN! ELKE WEEK 1000 PRIJZEN TESTWEEK AL 5000 CUSTARD of PAK 2 PAKJES VOORDELIGER Scheepvaart in haven weer normaal Baby stierf; twee jaar voor jonge moeder Twee jaar voor „luchtspion" Leidse hoofdamtenaar gaat in beroep tegen zijn ontslag in totaal 1000 jaar gratis winkelen wordt ook zo'n huisvrouw uit duizenden 6e WINNARESSEN nog 7000 j L prijzen \A Elk 2e pak CHOC. VLAPOEDER voor 2 pakjes KIPPEBOUILLONSOEP JUO-ef: 2 pakjes RIJSTBOUILLONSOEP 2 pakjes JULIENNESOEP J^cfi 2 pakjes VERMICELLISOEP. 85 cf. 71 ct. 79 ct. 65 ct. door dr. R. van Egmond WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 Rotterdamse chauffeur in België veroordeeld KNAP WERK VAN HAARLEMSE POLITIE i win n jaar bij elkaar jff Haal zo'n gratis formulier in een van de 480 De Gruyter- winkels Bij aankoop van f. 6,- De Gruyter-artikelen, waaron der een pakje thee of doosje theezakjes, het 2e pakje of doosje voor halve prijs. neem ze allemaal da's een gulden verdiend I Deze aanbiedingen zijn geldig van 21 februari t/m 27 februari 1962 altijd 'n kassabon voor 10% korting, 6ók bij de weekreclames WAAR TIEN DE GRUYTER Bij de grote aandacht die de kwestie-Nieuw-Guinea de af gelopen maanden in ons land heeft gehad, is min of meer over het hoofd gezien dat een zaak van veel belang voor de West, namelijk de toelating van Suriname en de Neder landse Antillen als geasso cieerde gebieden tot de Euro pese Economische Gemeen schap, onlangs haar beslag heeft gekregen. Voor Neder land zelf. is de kwestie welis waar niet essentieel, maarte heeft betekenis in de verhou dingen binnen het „Koninkrijk nieuwe-stijl", omdat di* succes mischien Suriname wat meer verzoent met de behartiging van de gemeenschappelijke buitenlandse belangen door de regering in Den Haag. Of lie ver: bij het langer uitblijven ervan zou de critiek in Suri name waarschijnlijk overluid zijn geworden, en daarmee het verlangen naar ook externe zelfstandigheid nog duidelijker naar voren zijn gekomen. Niet dat dit succes gemakke lijk behaald is; de Nederlandse vertegenwoordigers in de Raad van Ministers van de E.E.G. hebben er, telkens weer, met grote hardnekkigheid voor moeten vechten. En dat hoewel zij duidelijk het gelijk aan hun kant hadden. Immers Suri name en de Nederlandse An tillen zouden zonder meer de status van geassocieerde ge bieden deelachtig zijn gewor den wanneer niet in 1957, bij de totstandkoming van de ver dragen van Rome, deze toetre ding op verzoek van Nederland was opgeschort; een afzonder lijk protocol behield nadrukke lijk de mogelijkheid voor van latere toetreding. Waarom onze West dan niet dadelijk is toegetreden, gelijk bijvoorbeeld de geassocieerde gebieden van toenmalig Frans West- en Equatoriaal Afrika? Dit gebeurde omdat bij ons de landsregeringen van de over zeese delen van het Rijk zelf te beslissen hadden of zij al dan niet wilden toetreden en deze vraag vermochten toen nog maar weinigen te overzien en te beoordelen. Bovendien behoefden de landsregeringen op hun beurt de toestenqming van de Staten in Paramaribo respectievelijk Willemstad, en dit beraad daar in de verte zou meer tijd hebben vereist dan waarover men bij de op stelling van de verdragen van Rome beschikte. Maar toen er eenmaal een positieve beslis sing was genomen in beide ge biedsdelen, kon Nederland in gevolge de verdragsteksten en de bijbehorende protocollen eenvoudig de toelating van de West eisen. De Raad van Ministers van de E.E.G. heeft kortgeleden dit verlangen ein delijk ingewilligd. Als geassocieerde landen be houden Suriname en de Antil len het recht hun eigen indus trie te beschermen, terwijl daarentegen hun eigen pro- dukten op den duur zonder heffing van enig invoerrecht moeten worden toegelaten in alle Euromarktlanden. Boven dien verkrijgen zij aanspraak op leningen en uitkeringen van de Europese Bank en het So ciale Fonds van de Gemeen schap, dit alles op dezelfde voet als de nu voormalige Franse koloniën in Afrika, het vroegere Belgisch Kongo of ook Nederlands Nieuw-Guinea. Het is een eigenaardige ont wikkeling welke hierdoor wordt mogelijk gemaakt, een ontwikkeling waarvan ook nu nog niet alle gevolgen kunnen worden overzien. In ieder ge val richt het de economie van deze beide Amerikaanse ge westen veel meer op Europa dan in heel lange tijd het ge val is geweest. Suriname had immers al vele jaren lang een sterk overwegend deel van zijn uitvoer die voor ongeveer 80 percent bestaat uit bauxiet naar de Verenigde Staten zien gaan terwijl de petro- leumprodukten welke op de Antillen uit merendeels Vene zolaanse ruwe olie worden ge raffineerd, voor een meestal sterk overwegend deel op het Westelijk Halfrond hun afzet vinden. De verspreiding van deze laatste produkten over de wereld is nog altijd een zaak die meer door de internatio nale petroleumconcerns dan door de staatslieden wordt be paald en het economisch meest aangewezen toeleveringsgebied van West-Europa is het Mid den-Oosten en straks waar schijnlijk ook de Sahara Bo vendien heeft Frankrijk bij de toelating van de Nederlandse Antillen tot de Euromarkt een aantal garanties weten te be dingen voor de petroleum uit de Sahara, waardoor bijvoor beeld de aanvoer van „Antil liaanse" olie boven de twee miljoen ton per jaar kan wor den geweerd van de West- europese markt, indien anders de prijzen te veel gedrukt zou den worden. Tot de nö^ niet te overziene ontwikkelingen behoort de mo gelijke vestiging van Ameri kaanse, en misschien zelfs Europese fabrieken in Suri name of op de Nederlandse Antillen. Niet alleen komen deze dan te liggen binnen de Euromarkt maar bovendien betekent deze vestiging dat men (naar menselijke bereke ning) een betrekkelijk veilige standplaats heeft in geval van oorlog. Suriname lijkt in dit laatste opzicht aantrekkelijker dan Curapao of Aruba die kwetsbaarder zijn door de gro te raffinaderijen aldaar; mis schien krijgen om deze reden Bonaire of de Nederlandse Bovenwindse eilanden nu een kans zoals zij nog nooit gehad hebben. Uiteraard heeft de vestiging zo ver weg van de markt waarvoor men in de eerste plaats wil werken het bezwaar van de hoge vervoer kosten, maar dit bezwaar telt minder wanneer het gaat om hoogwaardige produkten zoals bijvoorbeeld farmaceutica. Uitstekend lijken ook de vooruitzichten voor de uitvoer van bauxiet of. zodra dit al daar ook vervaardigd wordt, aluminium, van Suriname naar Europa; het is zelfs niet on denkbaar dat Suriname dank zij het toetreden tot de Euro markt op den duur een eigen industrie kan opbouwen van aluminiumwaren in allerlei bewerkte vorm.. Het kan niet anders of de verwezenlijking van zodanige perspectieven moet ook weer allerlei politieke gevolgen hebben. Daaronder zijn er van binnenlandse aard, zoals de in West-Indië zeer welkome uitbreiding van de werkge legenheid Alsook politieke gevolgen met betrekking tot de banden in het Koninkrijk; deze zullen waarschijnlijk sterker en bestendiger worden naarmate de economie van Suriname en de Antillen zich meer op Europa gaat richten. Wat het Franse voorbehoud betreft en de tegemoetkoming daaraan door Nederland (en door de Antillen), daarbij moet men wel in aanmerking nemen dat de Euromarkt nooit be doeld geweest kan zijn als een markt die eventueel ontwricht zou worden door een grondstof afkomstig uit een niet-Euro- markt-land welke daarna een zekere bewerking onderging binnen de Euromarkt. Ging het om petroleum die in de Antil len zelf werd aangeboord, dan was het een ander geval, en ook indien in Suriname nog eens olievoorraden werden ge vonden zou het er anders mee staan dan nu met de op de Antillen slechts verwerkte ruwe olie. Alhoewel de Franse beduchtheid waarschijnlijk on gegrond was om redenen wel ke wij eerder aangaven, ge tuigt het van gezond verstand dat van onze kant hier een zekere redelijke concessie is gedaan. Resumerende kan men zeg gen dat de nieuwe verhouding van Suriname en de Neder landse Antillen tot de E.E.G. aanleiding geeft tot positieve verwachtingen en dat onze re gering door haar vasthoudend heid op dit stuk die gebieden goed gediend heeft. HAMBURG (DPA) Gisteravond wa ren in Hamburg 253 doden geborjjen en in de overige overstroomde gebieden in Noord west Duitsland 19. Meer dan 300 inwoners van Hamburg en 30 mensen in Neder-Saksen worden nog vermist. In Bremen zal donderdag en in Hamburg maandag een officiële rouwdag worden gehouden. Terwijl de gewone gang van zaken in het grootste gedeelte van Hamburg zich had hersteld, vatte men gisteren in de rampgebieden van Wilhelmsburg en in het „oude land" ten zuiden van Stade het op- ruimingswerk aan. Voorrang heeft het ber gen van lijken en kadavers om het uitbre ken van epidemieën te voorkomen. Op de drooggevallen delen ziet men veel ratten. Reeds maandag waren duizenden geëva- cueerden in de behouden gebleven wonin gen in de wijk Wilhelmsburg teruggekeerd ofschoon de stroom- en gaslevering daar grotendeels nog ontbreekt. Hefschroefvlieg- tuigen blijven de nog geïsoleerde mensen van voedsel, water en medicamenten voor zien. De spoorwegen delen mee, dat de lijn van Hamburg naar het aangrenzende dis trict Harburg op zijn vroegst zaterdag her opend zal worden. De treinen rijden nu Een Rotterdamse chauffeur is door de rechtbank in Veurne (België) tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld. De chauffeur, die in dienst was bij een Rot terdamse touringcarbedrijf was op 3 sep tember 1960 in Middelkerke met zijn bus met 35 Engelse meisjes in botsing geko men met een auto waarin vier Belgische onderofficieren zaten. Bij dit ongeval ver loor een der militairen het leven, een tweede overleed korte tijd later. De beide anderen zijn hersteld. Het touringcarbe drijf werd veroordeeld tot betaling van schadevergoedingen van 902.892 en 887.171 Belgische francs aan de echtgenoten van de twee omgekomenen en van kleinere schadevergoedingen aan de andere bij het ongeval betrokken Belgen. De rechtbank in Amsterdam heeft een 20-jarige vrouw wegens mishandeling van haar baby van zes maanden, die ten ge volge daarvan is overleden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De officier van Justitie had een gevange nisstraf van vijf jaar met aftrek geëist. Omdat haar echtgenoot over het huilen van het kind kwaad werd, had ze 's nachts de baby op het buikje in het wiegje ge legd en daarover heen een vierdubbel ge vouwen deken en daarna nog eens een kapokkussen gelegd. De volgende morgen was het kindje dood. Voor de rechtbank verklaarde zij dat het haar bedoeling was geweest de deken en het kussen te ver wijderen als de baby moegehuild zou zijn. Zij was echter in slaap gevallen. Een ander kind van dit jonge echtpaar was een jaar tevoren onder soortgelijke omstandigheden overleden. De echtgenoot van de jonge vrouw, die na het gebeurde niets meer van zich heeft laten horen, moet binnenkort voor medeplichtigheid aan dit feit nog terecht staan. KARLSRUHE (DPA) De 38-jarige Westduitse fotograaf Heinz Cassel is, we gens het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met de Russische geheime dienst, vorige week veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Cassel was beschuldigd van het maken van luchtfoto's van mili taire installaties in de Bondsrepubliek en werd op 23 maart van het vorige jaar ge arresteerd, toen hij op het Westberlijnse vliegveld Tempelhof uit een vliegtuig stapte om ze af te leveren aan de Rus sische geheime dienst. via Lauenburg aan de Oostduitse grens. De overstromingen richtten grote scha de aan aan de drukke autoweg naar Ham burg. Pelen van de weg zijn weggerukt door het water en de arbeiders voor her stel van de weg kunnen de weg niet be reiken, omdat deze nog steeds onder water staat. De zakenwijk van Hamburg ligt nog steeds stil. Vele zaken zitten zonder elec- triciteit en telefoon, niettegenstaande de koortsachtige pogingen dg essentiële dien sten zo snel mogelijk te herstellen. De scheepvaart in de haven gaat normaal door. De partijpers in Oost-Duitsland tyijft er op hameren dat West-Duitsland nagelaten heeft de dijken te versterken. De „Berliner Zeitung" uit Oost-Berlijn schrijft: „Omdat dividenden belangrijker zijn dan wat dan ook, zijn honderden men sen aan de Noordzeekust om het leven ge komen. Omdat atoombewapening winstge vender is werden de 1,7 miljard mark voor versterking van de dijken van de begro ting geschrapt." Inmiddels heeft de regering in Bonn tal loze bewijzen van medeleven ontvangen en aanbiedingen om hulp uit het buitenland, o.a. uit Nederland. Tegen het hem door de Leidse gemeente raad met ingang van 1 maart verleende ontslag uit zijn functie van directeur van gemeentewerken zal ir. D. Lem bij het ambtenarengerecht in beroep gaan, aange zien hij er zich niet van bewust is, in ern stige mate in de vervulling van zijn func tie zoals B. en W. menen te kort geschoten te zijn. Ir. Lem zet in een uit voerige brief aan het gemeentebestuur uit een, dat hij op 12 mei 1960 voor de keus werd gesteld óf zijn functie neer te leg gen en een functie als adviseur in alge mene dienst der gemeente te aanvaarden, óf ontslagen te worden wegens ongeschikt heid of onbekwaamheid een mededeling, welke hem indertijd sterk aangreep en een langdurige ziekte tot gevolg had. Ir. Lem, die het college van B. en W. inmiddels had meegedeeld dat hij het ad viseurschap niet kon aanvaarden wegens de daaraan voor hem verbonden bezwaren, stelde B. en W. er op 4 september van in kennis, dat hij in de loop van die maand zijn werkzaamheden als directeur wenste te hervatten. Nog diezelfde maand werd hij voor drie maanden geschorst, welke schorsing in december 1961 met drie maanden werd verlengd. Hierop is thans zijn ontslag gevolgd. Ir. Lem neemt het het Leidse college zeer kwalijk, dat hem bij een „verhoor" op 23 januari geen discussie werd toege staan, waardoor hij zich niet kon verdedi gen tegen de tegen hem ingebrachte be schuldigingen. Hij meent voorts, dat het niet getuigt van deferentie jegens een hoofdambtenaar om tjern «statcjite feter scir-s gen tijd te laten voor het nemen van een belangrijke en ingrijpende beslissing. Bo vendien- acht hij het niet juist, da-t de 'in houd van een aan hem op 12 mei 1960 ge richte brief inzake het neerleggen van zijn functie reeds vóór 16 mei (de datum waar op zijn beslissing bij B. en W. bekend moest zijn) ter kennis was gebracht van het personeel van Gemeentewerken. Hierdoor kwam de eventuele aantrekke lijkheid van een adviseurschap voor hem volledig te vervallen. De motivering van B. en W., dat tijdens zijn directeurschap vele fouten zijn gemaakt, dat het werk bleef liggen en dat de teamgeest ontbrak, wordt door ir. Lem ontkend. „Indien dit waar zou zijn, dan ligt de schuld in geen geval bij mij. De voortdurende reorganisatie van najaar 1955 af schiep de grootst mogelijke onrust bij de dienst van Gemeentewer ken", schrijft hij. Ir. Lem acht zich door de gang van zaken in zijn eer en goede naam geschaad. Hij wijst de beschuldiging van de commissie van onderzoek van de hand, dat het per soneel om zijn persoon naar eiders sollici teerde. Nu ir. Lem besloten heeft in beroep te gaan bij het Ambtenarengerecht, is ,het niet mogelijk om over te gaan tot het benoe men van een nieuwe directeur van ge meentewerken. Dat kan pas geschieden als in hoogste instantie over het beroep van ir. Lem is beslist. Na maandenlang intensief speurwerk heeft de Haarlemse politie licht kunnen brengen in een ingewikkelde smokkelzaak, waarbij in Duitsland gestolen of verduis terde auto's, zeven in totaal, over de Ne derlandse grens verdwenen. In verband met deze zaak zijn vijf autohandelaren ge arresteerd, twee Haarlemmers, een in Duitsland werkzame inwoner uit Purme- rend, een handelaar uit de Duitse stad Osnabrück en een Amsterdammer, die verdacht wordt van heling. Het speurwerk in Haarlem begon met een bericht van Interpol-Wiesbaden, waar bij de opsporing werd verzocht van een 42-jarige Haarlemse autohandelaar aan wie auto's zouden zijn verkocht, die in Duitsland waren gestolen. De Haarlem mer zeide echter van niets te weten en ook de Duitse auto's waren niet te vinden. Het zag er naar uit, dat het spoor dood was gelopen. Maar bij haar*onderzoek kwam de Haarlemse politie in contact met een 35-jarige Haarlemse autohandelaar, die als compagnon van de in het Interpol- bericht genoemde Haarlemmer werkzaam was. Aangezien deze een goede bekende van de politie was, die stellig meer van smokkelzaken zou kunnen af weten, begon de politie een intensief onderzoek bij alle in Haarlem gevestigde autosloperijen. Bij dat onderzoek vonden de rechercheurs vijf autowrakken, die bijzonder de aan dacht trokken, omdat er met de chassis nummers was -geknoeid. En de 35-jarige Haarlemse autohandelaar had, zo wist de politie, al eens meer iets met knoeierijen aan chassisnummers te maken gehad. Het was echter bijzonder moeilijk om de chas sisnummers van de gevonden schroot- auto's te lezen. Maar door zeer precieus werk kwamen de rechercheurs er voor een groot deel achter. Een onderzoek van vier dagen in het kaartregister van de Rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag, waarbij dertigduizend autokaarten werden bekeken, leerde dat de chassis nummers, de op de autowrakken waren gevonden, correspondeerden met een vijf tal auto's, die op de Nederlandse wegen rondreden. En toen werd het de recher cheurs duidelijk, wat reeds was vermoed. De nummers van de in Haarlem gevonden autowrakken, die uit Duitsland als schroot waren ingevoerd, waren overgebracht op het chassis van vijf auto's die in Duits land waren gestolen of verduisterd. De auto's die vaak al van hand tot hand wa ren gegaan werden opgespoord en in be slag genomen. Het vermoeden bleek juist. De beide Haarlemse autohandelaren werden gearresteerd en met hen een in Purmerend wonende 60-jarige broer van de 42-jarige Haarlemmer, die in Duitsland werkzaam was en die het contact onder hield met de autohandelaar uit Osnabrück, die de gestolen auto's naar Nederland verkocht. Bij het onderzoek bleek tevens, dat door hen ook twee auto's naar Neder land waren gesmokkeld zonder dat de truc met de verwisselde chassisnummers werd toegepast. Bovendien werd een 33-jarige Amsterdammer aangehouden, die een van de auto's had doorverkocht, ofschoon hij naar de mening van de politie heeft ge weten, dat de auto van diefstal afkomstig was.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4