Velsens raad discussieerde over zebra, gas en balkon I Reis- en Passa^urenu Joh. ta'Moop <3 neven aan de redactie RECHT! Twee schippers gestraft voor de aanvaring „Thorina" - „Antje" ie Lddbergh-reisgids 1962 is uit! r In en om de stad Balkonnetjes Prijs van gas voor huishoudelijk gebruik wordt met 2 cent verlaagd r D O M DERDAG 2 2 FEBRUARI 1962 Groslijst V.V.D.-Velsen gemeenteraadsverkiezingen „Yoessoef Baksh" vlot KINDEREN SPEELDEN MET VUUR „Sint Genesius" speelde voor jubilerend Vrouwengilde fay II ifefs Smaldeel V in Willemstad Contactavond Beverwijkse voetbalscheidsrechters Burgerlijke Stand van Beverwijk De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond in de openbare vergadering van de Velsense gemeenteraad een onderwerp ter sprake gebracht waar over buiten de raadzaal al even lang wordt gepraat als de flatgebouwen aan de zuid zijde van de Lange Nieuwstraat bestaan. Het zijn de foeilelijke „balkonnetjes" die aan deze hoogbouwblokken „geplakt" zijn, waarover men zich voortdurend ergert. Het geachte raadslid heeft de verveloze houten prullen heel keurig „een misgreep" genoemd. Degenen die in Oosterse landen zijn geweest hebben een treffende overeen komst geconstateerd tussen deze armzali ge produkten en de bouwseltjes die men van Suez tot Sjanghai veelal aantreft bo ven open stromend water. Zijn de balkon netjes aan de zuidzijde van eerdergenoem de zeer belangrijke straat in IJmuiden op recht bedoeld als gelegenheid om er eens fijn van het zonnetje te genieten of van de versterkende frisse zeelucht, ginds in het Oosten hebben de dingen, die zo veel lijken op de hier bedoelde uitbouwsels een geheel andere functie. Zij die het nog niet wisten zullen met enige verbazing in het raadsverslag elders in dit blad, lezen, dat het bepaald niet ie eerste de beste is die de zozeer omstreden balkonnetjes indertijd heeft ontworpen en met gemengde gevoelens verder lezen over de misplaatste vasthoudendheid die van geen verandering wil weten. De mededeling van de wethouder voor ipenbare werken, dat al zouden raad m college het eens zijn dat het afschuwe- ijk is (en daar is, zo komt het ons voor, •geen twijfel aan) dan nog de moeilijKe vraag blijft hoe het wèl moet, gezien de geringe geldmiddelen welke beschikbaar zijn voor het onderhoud voor deze woning wetwoningen, lijkt ons een serieuze bestu dering waard. Naar alle waarschijnlijkheid zou de meerderheid van de bevolking er tegen zijn, de gisteravond aangenomen verlaging van de gasprijs ongedaan te maken om het geld, dat aldus teveel betaald wordt, te besteden aan het wegnemen van de have loze indruk die het desbetreffende straat gedeelte door de balkonnetjes maakt. Maar misschien zijn er toch nog wel an dere middelen om deze ontsiering van het stadsgedeelte, waar straks het prachtige raadhuis zal verrijzen, weg te nemen op een wijze die geen littekens achterlaat. Waarschijnlijk zal een oplossing voor le' ze moeilijke kwestie niet meer gevonden kunnen worden vóór de aanstaande ge meenteraads verkiezingen. De nieuwe raad zou er eer mee kun nen behalen, maar vooral de dankbaarheid verwerven van Velsens bevolking. Intussen zal men nu reeds de heer Van Os van den Abeelen zeer dankbaar zijn, dat hij deze kwestie heeft aangesneden DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN heeft gisteravond in openbare vergadering gediscussieerd over de (on)-veiligheid op de openbare weg, zulks naar aanleiding van door enkele raadsleden gestelde vragen. Voor zover zjj suggesties hadden ver bonden aan hun vragen, heeft de voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann, de vragenstellers moeten teleurstellen. Hjj wees er op, dat allerwegen geëxperimenteerd wordt, om de oversteekplaatsen afdoende te markeren. Voor een „tussentijdse op lossing" zei hjj niets te voelen: de nuchterheid gebiedt de experimentele periode af te wachten; de beste oplossing zou hierna, nog voor de komende winter tegemoet kunnen worden gezien. De prjjs van gas voor huishoudelgk gebruik wordt verlaagd met twee cent per kubieke meter. Gistermiddag is de groslijst van de af deling Velsen van de V.V.D. definitief vastgesteld. Deze lijst is als volgt samen gesteld: 1. mr. Fr. D. van Hattem; 2. ir, N. van der Kolk; 3. A. J. Schotman; mevrouw G. E. Heijkoop-van Reekum; 5 drs. J. H. Hooglandt; 6. W. Gorter; 7. P M. Pleijler; 8. drs. B. A. Bijl; 9. ir. G. A Schoonkind; 10. D. Jansz.; 11. M. de Bruin 12. B. J. van Os; 13. mevrouw A. J. van Heel-Montijn; 14. R. Mulder; 15. drs. H. H. Smits; 16. ir. F. W. Santman; 17 M. Roos. Mevrouw Heijkoop, mr. Van Hattem. ir Van der Kolk en de heren Schotman en Pleyler hebben zitting in de huidige ge meenteraad van Velsen. Het 5590 brt. metende Pakistaanse schip Yoessoef Baksh" is woensdag vlot ge komen van een zandbank in de monding ran de Wezer, waarop het vijf dagen beeft vastgezeten. Het schip liep vrijdag iij storm aan de grond na het breken van de ankerkettingen. Het is voor repa iRtie naar een werf in Bremen gebracht Kinderen hebben woensdagmiddag de Velsense brandweer laten uitrukken. Op een terrein aan de Gildelaan in Velsen Noord stond namelijk vierhonderd vier kante meter ruigte in brand. De kinderen hadden hier met vuur gespeeld. De brand weer kon het vuur met behulp van een ne velstraal blussen. De voorzitter was het wel eens met de heer A. M. Disselköter (P.v.d.A.), die ver warring vreesde wanneer elke gerrieente maar vast eigen maatregelen ging treffen. Hij gaf, naar aanleiding van door me vrouw A. S. H. Hoek-Feenstra (P.S.P.) gestelde vragen en gemaakte opmerkin gen, toe dat de nieuwe (landelijke) rege ling te vroeg is ingegaan. Men is blijk baar te optimistisch geweest ten aanzien van de reacties bij de weggebruikers. In Engeland en andere landen voldoet een dergelijke regeling al vele jaren. Het zit hem ook wel in de geaardheid van het volk. Verkeersfatsoen houdt er ook ten zeerste mee verband. De heer J. Nuijens (K.V.P.) die voor heen reeds bezwaren tegen de nieuwe re geling had opgeworpen, merkte op dat men alles goed moet overdenken alvorens men iets onderneemt dat van een dergelijk groot belang voor de gemeenschap is. „The proof of the pudding is in the eating" mag in vele gevallen juist zijn, hier is het te gevaarlijk gebleken, zo kwam het hem voor. Ook voor een zebrapad over de Zeeweg, recht tegenover de ingang van het Anto- nius-Ziekenhuis, zoals gesuggereerd door de heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) kunnen de deskundigen geen aanleiding vinden. De heer J. de Groot (P.v.d.A.) had zich geërgerd aan het maar raak parkeren van vrachtauto's en gevraagd naar de mo gelijkheid de politie de bevoegdheid te ge ven deze auto's te verwijzen naar door de gemeente aangebrachte parkeergelegenhe- den. De voorzitter moest ook de heer De Groot teleurstellen: wat door laatstge noemde „misbruik van de openbare weg" wordt genoemd, noemt de wetgever „ge bruik van de openbare weg" Netjes zijn De raad is akkoord gegaan met een bij drage van 2.670 voor het jaar 1962 ten behoeve van de nationale campagne „Op geruimd staat netjes". Mevrouw Hoek zei meer succes te verwachten van een plaat selijk actie-comité (dat er niet is in de ge meente Velsen). Wethouder A. de Jong wees er op, dat de activiteiten van de ge meente in deze toch wel succes hadden op geleverd. Zo zijn de reacties op het ver zoek om de trottoirgedeelten voor de win kelpanden geregeld schoon te houden zeer gunstig 'te noemen. Koop en sloop De door B. en W. voorgestelde aankoop van de woning President Steynstraat no 14 in IJmuiden voor tweeduizend gulden, welk voorstel door de raad werd aange nomen, was voor de heer J. van Leeu wen (K.V.P.) aanleiding om de nodige voorzichtigheid aan te bevelen. In het des betreffende raadstuk wordt gesteld, dat na aankoop de verhuur, in afwachting van de sloping van het pand, voorshands nog kan worden voortgezet. De heer De Leeuw merkte op, dat men in Velsen erg zuinig moet zijn met woonruimte: .Krijgen we niet opnieuw een kort geding....?" zo vroeg hij aarzelend. De heer G. Hoorn (C..P.N.) had uitgere kend, dat als bedoelde woning nog vijf jaar zou worden verhuurd, de huurder dan de waarde van het pand geheel zou hebben neergeteld. Wethouder R. Verbeek antwoordde, dat het de bedoeling is het pand zo snel moge lijk te doen ontruimen. Zo gauw het leeg is (de bewoner dus een andere woning heeft) wordt het gesloopt, of dichtgespij kerd in afwachting van de sloop. Gasprijs omlaag De vraag van de heer Van Os van den Abeelen, of niet ernstig dient te worden nagegaan, wat kan worden gedaan om de haveloze indruk weg te nemen, welke is ontstaan door de volkomen verveloze bal kons aan de zuidzijde van de Lange Nieuwstraat, die als een misgreep moeten worden beschouwd, bracht wethouder Ver beek kennelijk in verlegenheid. Een archi tect van naam (prof. Wegener Sleeswijk) was de ontwerper. Deze balkons mochten niet geschilderd worden en nog vorig jaar heeft de architect zich met hand en tand verzet tegen verven. Deskundigen, onder wie de supervisoren der gemeente, steu nen hem hierin. Het gemeentebestuur heeft hetr bijzonder moeilijk met deze kwestie. De houten balkons zijn met een stof bewerkt, die verven niet mogelijk maakt. Men heeft nu proeven genomen met een kleurloze stof, die hopelijk een verbetering zullen opleveren. Ds heer Van Os van den Abeelen: „Is er iemand in het college die het wel mooi vindt?" Wethouder Verbeek: „Ik heb het nog niet afgetast De heer Van Os van den Abeelen wees er op, dat de Lange Nieuwstraat een zeer belangrijke straat is in deze gemeente. Men moet deskundigheid eerbiedigen maar de estetische kant moet toch ook worden be keken. Als we, op de lange duur, van mening zijn dat dit toch geen toestand is moeten we dan tóch maar zwichten voor de opvatting van de architect? Wethouder Verbeek verzuchtte, dat het college helemaal niet gelukkig was met deze kwestie. Maar al zouden college en raad het eens zijn, dan nóg blijft de moei lijke vraag, hoe het dan wèl moet? Voor het onderhoud van deze woningwetwonin gen is maar heel weihig geld beschikbaar. Geheim De raad ging langdurig in geheime zitting in verband met de bezwaarschriften van de gebroeders B. en H. van Rixel te Vel sen-noord, en J. Twisk te IJmuiden tegen het niet toewijzen van een standplaats voor de verkoop van bloemen. De raad gaf deze kwestie ter afdoening in handen van B. en W., waarbij het college zich bereid verklaarde rekening te houden met de dooi de raad ^gemaakte opmerkingen.. 00oooooooor*DryvvvxryTOOo^<xv)00ooGr<*yyyx5orxTooooooooocoocio WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. de. admxnis.tr, Het moet woensdag, zowel voor de le den van het feestvierend Katholiek Vrou wengilde uit IJmuiden-West, als voor de Haarlemse katholieke toneelvereniging St. Genesius", in gebouw „De Rank" aan de Wilhelminakade een bijzonder ple zierige avond zijn geweest. Ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum van het gilde, kwamen de Haarlemmers namelijk een opvoering geven van Piet Mossin- koff's dolle klucht „Tot wederdienst be reid", welke vertoning door de vele be zoekers buitengewoon op prijs werd ge steld. Er is tenminste de gehele avond on bedaarlijk gelachen, hetgeen voor de spe lers een aanleiding vormde, er af en toe nog een schepje op te gooien. Maar ook zonder deze toegift is de klucht al dwaas genoeg, zelfs zo, dat zij strikt genomen een aaneenschakeling vormt van auteurs Stupiditeiten, vol onwaarschijnlijke ver wikkelingen en stokoude kluchteffecten. De vertoning werd door de spelers met een onmiskenbare nonchalance verzorgd Van regie was nauwelijks sprake. Met uit zondering van Fer van Zijp, die als de stoere zeerob te jeugdig en niet rondbor stig genoeg is geweest, toonde de bezet ting zich geheel voor haar vrolijke taak berekend. Frans van Dam en Ireen van Kessel waren zelfs bijzonder goed laatst genoemde vooral en gezamenlijk hebben zij deze onmogelijke klucht vlot en leven dig op gang gehouden. Harry van Stigt bleek daarbij als Bob Pelford een betrouw bare assistent. Ans Tromp, Lies Bakker en Theo van Rooyen mochten het hart opha len aan een drietal sterk gechargeerde typeringen, hetgeen hun tot groot vermaak van het publiek, in alle opzichten is ge lukt. Toos Bakker, Ria Krouwels en Piet Kooiman maakten de bezetting rond van een opvoering, welke aan het slot met een ware ovatie werd beloond. Aan het begin van deze avond, had de presidente, mevrouw P. Guter-Hezemans zich reeds tot een kort welkomstwoord be perkt. Zij toonde zich buitengewoon erken telijk voor het jubileumgeschenk der le den, hetwelk uit een kienspel bestond. Spreekster meende dit geschenk niet be ter te kunnen inwijden, dan door de op brengst van de eerste ronde te bestem men voor de Afrika-actie. J. v. D BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Cornells Johannes, z. v. L. N. de Winter en M. A. P. Jak. Reinder. z. v. J. Moes en J. Nijmeijer. Wubbina An na, d. v. D. Oswald en G. Meijer. Carolina Elisabeth, d. v. J. F. Rekvelt en E. C. Ro> bijns. Maria Wilhelmina, d. v. P. G. M. Haver en Th. W. M. Weel. Ingrid Johanna Maria, d. v. J. Th. Vonk en M. A. Kos. ONDERTROUWD: G. F. J. Tik en H. Hogeveen. GEHUWD': W. J. Veraart en E. M. Zon neveld. J. W. Schrama en C. C. Groot. Twee foto's van het bezoek van smal deel V van de Koninklijke Marine aan de Nederlandse Antillen. Foto boven: De „Karei Doorman" loopt de haven van Willemstad binnen. Foto onder: De opvarenden van het in de wateren van de Antillen opererende Nederlandse fregat „Van Amstel" heb ben een z.g. steelband gevormd. Zij stonden op de kade om de „Karei Doorman" te verwelkomen. Advertentie Gidsen, inlichtingen en boekingen bij Kennerreilaan $5 - ijlnuiden - Telefoon 8306 C, H. Moensstraat i3i- Beverwijk - Telefoon 4029 Op de jaarlijkse contactavond van de Beverwijkse voetbalscheidsrechters in Café „Sport",. Kerkstraat gehouden, waren de winnaars: Klaverjassen: 1. J. v. Wijk, 2. Minnebo, 3. Kensen. Vlotbruggen: 1. Gieske, 2 mevr. Stevehage, 3. Stevehage. Sjoelen: 1. Ria Dobbelaar, 2 mevr. Wijn berg, 3 mevr. Dobbelaar. Kienen: 1 mevr. De Lange, 2 mevr. v. d. Brink. De heer G. W. H. de Korte sprak een kort dankwoord. REUMA-COLLECTE IN VELSEN Van 26 februari tot en met 3 maart wordt in de gemeente Velsen een collecte gehou den ten bate van de Nederlandse Ver eniging tot Reuma Bestrijding. Er is ter bestrijding van de gevreesde ziekte een vijfde deel van alle zieken lijdt eraan! zeer veel geld nodig. Jaarlijks wordt alleen al aan ziekengelden voor reumapatiënten een hedrag van tachtig_milio^n. gulden uit gekeerd. Het comité Velsen: rekent op de financiële steun van de. ingezetenen bij de komende collecte. Mevrouw G. E. Heijkoop-Van Reekum (V.V.D.) en de heren Disselköter, Kruis man en Van Leeuwen gaven uiting van hun voldoening over de door het college voorgestelde verlaging van de gasprijs met 2 cent per kubieke meter (voor huis houdelijk gebruik). De heer Kruisman (C.P.N.) herinnerde er hierbij aan, dat de C.P.N. zich destijds had verzet tegen de verhoging van de gasprijs. Wethouder H. de Boer zei erkentelijk te zijn voor de instemming met het voorstel. Wat de opmerking van de heer Kruisman betreft, zei hij dat de verhoging destijds even verantwoord was als de nu voorgestel de verlaging. Het voorstel werd aangeno men. - (Verkort weergegeven) „Mayday". De „Titan" van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft (zie IJm. Crt. van maandag j.l.) de in nood verkeren de „Tempo-D." veilig in Delfzijl gebracht. Waarom moest de „Titan" bijna 24 uur in N.W. wind van kracht 11 of 12 varen, terwijl de „Holland" van Doeksen en de Duitse „Seefalke" er in een paar uur bij hadden kunnen zijn? De „Tempo-D.", die dreigde te stran den, heeft gedurende bijna een etmaal het „Mayday"-sein uitgeschreeuwd. Hebben r\ twee laatstgenoemde sleepboten dit niet gehoord? Normaal luistert men op de „Holland" toch zeker 24 uur per etmaal naar de radio; wat de „Seefalke" betreft, hierover kan ik niet oordelen. Heeft men het Bureau Wijsmuller mis schien even te pakken willen nemen, om de „Titan" in noodweer dat hele eind te aten varen, om dan op het laatst het Mavday" wèl te horen? Of heeft men ge dacht: het is toch maar een klein bootje van 199 ton en daar zit niet veel in, dus 'aat hem voorlopig maar even wachten op ons, we wachten tot er voor ons wat gro r werk is? Ik vind het fideel van de kapitein van de „Tempo-D.", dat hij nog een paar uur kon wachten tot de „Titan" ter plaatse was. Dat er iets niet in orde is geweest, is wel zeker. J. SPIERENBURG Kanaalstraat 33 rood IJmuiden Volgens een woordvoerder van de firma Doeksen zou wel degelijk onmiddellijk ge reageerd zijn op het noodsein van de „Tempo-D."", men bood aan, dat de „Hol land", die in zes uur ter plaatse kon zijn, hulp zou verlenen. De kapitein van de „Tempo-D." antwoordde echter, dat hij hulp van de „Titan" zou aanvaarden, die er in zes en een half uur zou zijn. Tot zover de woordvoerder van de firma Doeksen. Wij zien geen aanleiding iets toe te voegen aan het verslag in onze krant van maandag jongstleden, dat een andere lezing geeft van de bedpelde reddingsactie. (Redactie IJm. Crt.) Onlangs heeft de offi cier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, tegen een chauffeur uit Beverwijk, wegens rij den onder invloed, an derhalf jaar gevangenis straf geëist en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Hoewel de uitspraak in deze kwes tie nog niet is gedaan en het journalistiek fatsoen eist, dat hangende de zaak geen commen taar wordt gegeven, wil ik er in wijder verband toch wat van zeggen. Namelijk, dat men, af gezien van de strafmaat die er wordt bepaald, heiemaal kan meegaan met de denkwijze van deze officier van Justi tie. Het in beschonken toestand deel uitmaken van het toch al zo ge compliceerde wegver keer en het opleveren van gevaar voor de ove rige weggebruikers is iets waar terecht paal en perk aan gesteld moet worden. Wie het aantal verkeersdoden in zijn krant volgt en boven dien becijfert, hoeveel slachtoffers de dupe werden van het glaasje te veel, zal met mij be seffen. dat met straffe hand moet worden op getreden. Er zijn nu een maal mensen die hun eigen „laadvermogen" overschatten en hun dienen voorbeelden ge steld te worden. Door de welvaart is het wegverkeer, men zou haast zeggen, schrikba rend toegenomen. Door de welstand wordt er ook meer sherry ge schonken, om andere pit tige zaken maar niet te noemen. Beide factoren hebben ertoe bijgedra gen, dat de misdaad op de weg is toegenomen. Er is de laatste tijd over het een en ander nogal wat te doen ge weest. Er zijn overheids instanties en particulie re bedrijven die besloten hebben, op feestjes maar geen sterke drank meer te serveren. Dat is een manier natuurlijk. Als u mij vraagt, geen ele gante manier, want in de eerste plaats „dupeert" men de bezoeker die niet per auto komt, of wèl zijn tax weet, aan de an dere kant betekent het opleggen van een maat regel een beperking van de persoonlijke vrijheid. Nu zou het mij persoon lijk weinig kunnen sche len, wat men schenkt mits# ik niet hoef te kie zen uit drie beroerde limonades omdat ik naar een dergelijk feest je of zo'n bijeenkomst ga, omwille van de men sen die daar aanwezig zijn. Maar ik stel er wel prijs op zélf te bedanken voor de borrel, als ik weet dat ik nog achter het stuur moet. Zo drink ik uit prin cipe ook al geen borrel of bier, als ik weet dat ik nog een gesprek moet hebben met een voor mijn werk belangrijke figuur. Niet omdat ik bang ben, dat hij mij half dronken of slaperig aantreft, maar omdat ik uit ervaring weet, dat de geur van drank voor de ander bijzonder hinder lijk kan zijn. Om dezelf de redenen zal ik mijn vrouw vragen, zich met knoflook te beheersen, als ik weet dat ik mij „in het publiek" moet begeven. Ik ken dus de etikette en ook mijn tax, waarbij ik rustig mag bekennen, privé 's avonds in de pantof feltjes het glas niet« te schuwen, 'enzij er melk in zit. Ik weet ook uit ervaring, mag ik wel zeggen, omdat ik mij dagelijks tussen het publiek beweeg dat er velen zijn, die niet zulke zelfrestricties toe passen en ook geen maat kennen. Dat zij buiten een autootje hebben staan, waarin ze straks hun zatte of slaperige body achter het stuur zullen wringen om één- twee-drie-in-Gods-naam naar huis te koersen. Er zijn er zelfs die er prat op gaan, dat niemand iets zal merken. Dat zijn in feite stumperds, die met hun bravour een zekere indruk wensen te vestigen, waar nie mand om vraagt en ook niemand door geïmpo neerd zal zijn. Ik geloof niet in ver bodsbepalingen en alco holvrije feestjes, omdat degeen die zoiets zou missen, in elke kroeg particulier zijn schade toch kan inhalen. Maar ik geloof wel in barkee pers, kroegbazen en gast heren, die voordat het feestje afloopt, hun blik over de meute laten gaan om te bepalen wie wèl en wie niet meer in staat kan worden geacht een voertuig te besturen. En dan moet zo'n gast heer zeggen: „zeg jóh, je bent te teut om aan het stuurwiel te zitten; ik bel voor jou wel even een taxi". En een café houder die aan een chauffeur te veel uit- schenkt, is naar mijn smaak even strafbaar als de drinker zelf. Wie tevoren weet, dat het een erg vrolijk feest je kan worden, laat1 zijn auto thuis of kiest zich een chauffeur(se) die nog wèl bij de tijd is. En wie deze maatregel niet neemt en brokken maakt, kan niet zwaar genoeg gestraft zijn. Het is alleen zo triest, dat met welke straf ook. men een dode nooit meer tot leven wekt. Daarom, wees een vent en weiger dat glas, als u nog verder moet en het leven van zovele dierbaren in uw hand hebt. Een koud kunstje, mensen! Heus!4 Bart L. loris De Raad' voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in zake de aanvaring van de motortrawler „Tho rina" IJM.33 met de motortrawler „Antje" KW.49 op 7 mei 1961 op de Noordzee. De schipper van de IJM.33, P. S. en de schip per van de KW. 49, A. v. B. zijn gestraft met respectievelijk twee weken en één maand ontzegging van de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaar tuigen. Het oordeel van de raad luidt als volgt Bij het onderzoek, dat de raad heeft in gesteld met betrekking tot de aanvaring, welke op 7 mei 1961 op de visgronden op de Noordzee heeft plaatsgevonden, tussen de vissende Nederlandse vissersvaartui gen „Thorina" IJ.33, schipper betrokkene P. S. en „Antje" KW.49, schipper betrok kene A. v. B. is wel komen vast te staan, dat, toen in de namiddag van 7 mei ce KW.49, vissende in een WZW-koers, de IJM.33 op een afstand van 300 a 400 meter aan stuurboord passeerde, laatstgenoemd schip, NO voorliggend, bezig was te halen. Even later zette de IJM.33, in ZW-rich- ting stomende, het net weer uit, waarbij dit schip bij het uitlopen van de lijnen de KW.49 inhaalde. Vervolgens voeren beide schepen vrijwel naast elkr-ar met kruisende koersen, waar door zij langzamerhand naar elkaar toe knepen. Op de brug van de KW.49 bevond zich toen alleen de matroos A. K. terwijl de schipper, betrokkene A. v. B. zich in zijn hut bevond. Op de IJM.33 was de schipper, betrok kene P. S. alleen op wacht. Aldus varend, hebben beide schepen in hun voormelde koersen volhard, waarbij de IJM.33 verwachtte, dat de KW.49 vol gens voorschrift zou uitwijken Pas toen de schepen elkaar tot op zeer korte afstand, 30 a 40 meter, genaderd waren en de schipper van de KW.49, oe- trokkene A. v. B. door het geluid van de motor van de IJM.33 opgeschrikt, op ue brug terugkeerde, is aan boord van de KW 49 de motor gestopt, terwijl aan boord van de IJM.33 alleen een attentiesignaal is gegeven. Direct daarop volgde de aanvaring, me de doordat de KW.49 na het stoppen van de nliotor door het net naar stuurboord werd getrokken. Naar het oordeel van de raad, volgt uit vorenstaande feiten, dat beide schepen schuld aan de aanvaring hebben, doch dat de meeste schuld de KW 49 treft, omdat dit schip in strijd heeft gehandeld met het voorschrift. In tegenstelling met de hoofdinspecteur voor de scheepvaart is de raad namelijk van oordeel, dat de beide schepen, toen zij vissende naast elkander voeren, moeten worden beschouwd als twee vaartuigen met kruisende koersen, van welke de KW 49 het andere, de IJM.33, aan stuurboord had, en dat de IJM.33, hoewel dit schip aanvankelijk bij het uitlopen van de lijnen op de KW.49 mag zijn ingelopen, ten >p- zichte van de KW.49 niet als een oplopend vaartuig in de zin van het bewuste artikel mag worden aangemerkt. De schuld van de IJM 33 is slechts daar in gelegen, dat dit schip, toen de aanva ring onmiddellijk dreigend was geworden, niets heeft gedaan om deze te voorkomen en heeft gemeend te kunnen volstaan met het geven van een attentiesignaal.- Als schippers zijn betrokkenen voor ge melde tekortkomingen, ieder voor wat zijn schip betreft, aansprakelijk en in evenre dige mate schuldig aan de aanvaring, wes halve de raad betrokkene straft door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van twee weken en betrokkene A. v. B. doorhem de bevoegdheid om als schipper te varen op zeevissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van één maand. Betrokkene v. B. heeft bij het onderzoek door de raad nog een voorstelling van fei ten gegeven volgens welke de aanvaring zou zijn veroorzaakt, doordat de IJM.33 onverwacht vóór de KW.49 heeft willen overlopen, doch de raad meent aan deze verklaring geen waarde te kunnen toeken nen, daar betrokkene zelf van de aanva ring en hetgeen daaraan onmiddellijk voor afging niets heeft gezien en deze verkla ring niei wordt bevestigd door zijn ma troos A. K. Ten slotte wil de raad ook in deze zaak weer zijn afkeuring uitspreken, dat aan boord van beide schepen kennelijk in strnd is gehandeld met het bepaalde in artikel 126 van het Schepenbesluit. GEBOREN: Hendrikus J. P., z. v. M. Goedhart en M S. Ulehake; Ar.tonie W. J., d. v. W Hustermann en J. Sminia, Wilhel mina B., d. v. J. B. J. Castricum en B. Beentjes; Johannis B., z. v. F. van Leeu wen en A. H. Wij; Ingrid J., d. v. B. J. van Dijk en J. M. van den Berg; Paulus J. W.. z. v. J. P. Bogers en G. J. M. Oosten brink; Dirk W. W„ z. v. D. W. de Knijff en A. Mali; Yvonne E„ d. v. E. van den Bos en B. H.. Brown; Erica, d. v. G Dijk stra en W. Gorter.; Peggy, d. v. K. Hofer en W. P H. Overeen; Robert, z. v. L. J. van der Gaag en G. Zwiers. GETROUWD: J. T. van der Laan en V. J. van der Kolk. ONDERTROUWD: C. A. Bakker en D. J. van den Oever; A. Verkerk en M. Op- gelder; J Dekker en T Krol; H Koop- mans en N. Talsma; C. Berghuis en T. Venema; M. W. Coenen en E. Terbraak; A Brandwijk en A. J. M. Jonker. OVERLEDEN: I. A. D. Vos, oud 15 da gen; J. J. va: Schaik, oud 85 jaren, wedn. van H. C. Clausman; A. J. van Roon, oud 77 jaren, wedn. van E. Grandiek; A. J. C. M Bogers, oud 37 jaren, geh. m. H. J. Bo mer, Heemskerk: P. A. Koster, oud 66 ja ren. wedn. v. A. van der Wateren, Velsen; K van Beveren, oud 71 jaren, wed. van J. Verstrate.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7