opstand tegen de regering Cadetten eisen afschaffing Nationale Vergadering Kamer wilde hervatting van salarisoverleg HET WEER Arrestaties in Ankara na een Worms ook in beroep veroordeeld Sovjet Unie bereid te spreken over haar proeven Maar minister Toxopeus legt motie der meerderheid naast zich neer Twee doden in het verkeer Nieuw voorstel CAQ- klein metaal POLITIEKE ONRUST IN TURKIJE Voorstel voor Algemene Spaarregeling voor advies naar de SER Automatiek DEKKERS Opgegeven TU IRC A HAZENBERG SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES CHINESE LOEMPIA'S van 75 voor 60 ct. per stuk Aanhoudend koud Duidelijke demonstratie In de krant van heden: SLAGROOM SOEZEN voor slechts 20 ct. VAN BREUKELEN DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 23 FEBRUARI 196- Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur, Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lódewijks Bedocticchef te IJmuiden, I. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Parnate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie, P. W. Peereboom en Mr. RCvan der M.je Treinverkeer met Hamburg normaal Het woord is aan Ardahan Istanbul, Erzerum IaRDANEUlEN ANKARA* Malatya .tzmir Oiyarbakir Antalya taurus Adan^ (Gaziantep icierun I j I M t I I Is Y R f E :iCYPRUS Menderes deel uit. Deze laatste partij werd verboden na de staatsgreep van 1960 van generaal GurSel. ANKARA (Reuter) Regerings- en mi litaire leiders in Turkije hebben gister avond via de radio de bevolking opgeroe pen tot kalmte, nadat cadetten van de mi litaire academie in Ankara afschaffing van de Nationale Vergadering hadden geëist en bij een mars door de stad een radiosta tion hadden bezet. De betogers, die wer den begeleid door enige pantsereenheden, werden later omsingeld door luchtmacht troepen, die ook het hoofdgebouw van ra dio-Ankara en het hoofdpostkantoor bezet ten. Radio-Ankara verdween daarop uit de lucht. President generaal Kemal Gursel In de loop van de avond waren cadet ten van de militaire academie en afdelin gen pantsereenheden door Ankara getrok ken. De cadetten bezetten het zendstation van radio Ankara, dat op een vliegveld vijf kilometer buiten de stad gevestigd is Zij werden echter later door troepen van de luchtmacht omsingeld, die tevens de studio in de stad en het hoofdpostkantoor bezetten. Radio Ankara ging voor korte tijd uit de lucht, doch hervatte later de uitzending met een oproep tot kalmte door premier Inonu. Korte tijd daarna werd de uit zending echter weer afgebroken. Om elf uur 's avonds Nederlandse tijd was de si' tuatie in de stad rustig. In een gemeenschappelijke verklaring Advertentie van premier Inonu als voorzitter van de Republikeinse volkspartij, en van de lei ders der rechtvaardigheidspartij, nieuw- Turkije-partij en republikeinse nationale Boerenpartij, die via radio Istanbul werd verspreid, werd gezegd, dat bepaalde ele menten de weg trachten te effenen voor extreem-linkse stromingen, die slechts op een gelegenheid wachten om 's lands be staan te vernietigen. In hun verklaring spreken de leiders der vier grote politieke partijen hun volledig vertrouwen in de waakzaamheid en vader landsliefde van het leger uit. Van de recht' vaardigheidspartij, één der partijen van de huidige coalitie, maken veel aanhangers van de vroegere democratische partij van Ook in beroep is de 42-jarige Haagse schroothandelaar Louis Worms, schuldig bevonden aan smaad jegens de heer D. P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Ho ge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het Haagse gerechts hof vernietigde vandaag het vonnis van de Haagse Rechtbank, maar veroordeelde de heer Worms tot dezelfde straf als in eerste aanleg; een geldboete van 250, subsidiair 30 dagen hechtenis. Het gerechtshof wees het verzoek van de heer Worms af om inzage te krijgen van de stukken over het onderzoek naar de beweerde corruptie van de heer Spie renburg. De heer Worms was zelf niet bij de uitspraak aanwezig. In mei van het afgelopen jaar heeft de heer Worms in een telegram aan de di recteur-generaal voor de Handel en Nij verheid van het ministerie van Economi sche Zaken de heer Spierenburg beticht van het aannemen van steekpenningen in 1945, toen hij directeur van het Rijks bureau voor Metalen was. Enkele uren nadat hij dit telegram had verzonden ver strekte de heer Worms dezelfde informa ties aan een journalist van een ochtend blad. Van welingelichte zijde werd vandaag ge meld, dat een groot gedeelte van de een heden, die donderdag in opstand kwamen, het verzet heeft opgegeven en zich bij de regeringsgetrouwe troepen heeft gevoegd. Men is begonnen de rebellerende officie ren te arresteren. Het radiostation op het vliegveld Etimesgut, dat door de betogers was bezet is later weer in handen van de strijdkrachten gekomen. Volgens officieuze schattingen hebben on geveer vijfhonderd officieren aan de actie tegen de regering deelgenomen. Onder de gearresteerde officieren zouden zich de commandant van de lijfwacht van de pre sident, de commandant van de politietroe pen bevinden. Premier Inonu sprak vanmorgen voor radio-Ankara, waarbij hij verklaarde, dat de regering de toestand volledig meester is. De gearresteerde officieren zullen naar de basis Eskisehr in West-Turkije worden gebracht. Men verwacht, dat zij voor een krijgsraad zullen moeten verschijnen. Er werd een regeringscommuniqué uitgege ven, waarin de bevolking werd verzocht haar werkzaamheden normaal voort te zet ten. Vólgens betrouwbare, in Nicosia ont vangen, berichten, hebben Turkse vliegtui gen vanmorgen bloemen uitgeworpen bo ven de militaire academie van Ankara. Dit zou gedaan zijn om uitdrukking te geven aan de vreugde, dat de opstand zonder strijd is geëindigd. Blijkens een door de staatssecretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer ingediende adviesaanvraag heeft hij een Algemene Premiespaar regeling in voorbereiding. De voorge stelde regeling heeft in grote lijnen de volgende inhoud: Aan de regeling kunnen deelnemen ingezetenen van 25 tot 60 jaar met een jaarlijks inkomen van ten hoogste f 15.000. De deelnemers ontvangen over het spaarbedrag van maximaal 400 per jaar een belastingvrije premie van twintig percent zodra de besparing vijf jaren onaangetast heeft uitgestaan. Als spaarvormen komen in aanmer king: Het sparen op een bijzondere spaar rekening bij de traditionele spaarinstellin- gen; „het sparen in effecten", betaling van bepaalde levensverzekeringspremies schuldaflossingen op hypothecaire lenin gen. Ten aanzien van de voorgestelde rege ling vraagt de staatssecretaris in het bij zonder het gevoelen van de S.E.R. ten aanzien van; ten eerste de vraag of de inkomensgrens op 15.000 dan wel op een lager bedrag moet worden vastgesteld en ten tweede de verhouding tot de spaarre gelingen, waarop de wet van 28 oktober 1961 van toepassing is vrijstelling van fiscale en sociale lasten ten aanzien van bedrijfs- en ambtenarenspaarregelingen in het bijzonder de vraag of het wenselijk is dat over één en hetzelfde spaarbedrag spaarpremie kan worden toegekend inge volge meer dan één spaarregeling. De staatssecretaris deelt mede er geen be zwaar tegen te hebben dat de S.E.R. dit advies in een openbare vergadering be handelt en vaststelt. 11 de Rotterdamse Waalhaven is een bij- zonder spectaculair karwei volbracht. Het 12.700 ton metende Duitse m.s. „Treuenfels" wist met eigen laad- gerei een 280 tons sleepboot met bestem ming Calcutta aan boprd te nemen. De Treuenfelskon dat doen, omdat zij twee ultra-moderne laadinstallaties heeft die, gekopoeld, lasten tot 260 ton kunnen tillen. Aan de 280 ton van de last was geen risico GENèVE (AFP-Reuter) De leider van de Sovjetrussische delegatie bij de kern- j stopconferentie in Genève, Tsarapkin, heeft /llilt U/C 60 U I/KJIh VU/I 1/ wc i/wüi/ ww/v» y vvi» I i J J 1 verbonden, omdat elke apparatuur extra gisteren tegenover de pers verklaard, dat veiligheidsmarges heeft. Wel maakte het de Sovjet-Ume bereid is een oplossing te schip, toen de sleepboot in de stroppen hing, een slagzij van 12 graden, die ver dween toen de sleepboot op het dek ge trokken en daar op een houten stellage was neergevleid. Advertentie een heerlijk taartje - mocca met noten j ZATERDAGS steeas nieuwe soorten GEBAK zoeken voor het vraagstuk van het stop zetten der kernproeven, in het kader van de ontwapeningsconferentie, die op 14 maart in Genève zal beginnen. Tsarapkin heeft de waarnemend leiders van de westelijke delegaties bij de kern stopconferentie, die voor onbepaalde tijd verdaagd is, van dit besluit op de hoogte gesteld. Tsarapkin zei tegen de Engelse en Ame rikaanse diplomaten dat de Sovjet-Unie zijn best zal doen dit vraagstuk (van een verbod van kernproeven) op te lossen. Hij zette niet verder uiteen hoe dit naar in zicht van de Sovjet-Unie op de conferentie zou moeten gebeuren, aldus westelijke kringen. Tsarapkin herhaalde dat een overeen komst tot het beëindigen van kemproevên gebaseerd behoort te worden op de Sov jetrussische voorstellen van 28 november. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LSIDS5STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2Z35P6 Advertentie A.s. zaterdag en zondag als reklame originele Lange Nieuwstraat - Centrum Galerij (Van onze Haagse redacteur) Na ampel overleg van werkgevers en werknemers in de kleine metaalnijverheid is men tot overeenstemming gekomen ten aanzien van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Het vorige ontwerp werd- van een (unaniem) negatief advies voorzien, d-oor de Stichting van de Arbeid aan het College van Rijksbemiddelaars teruggezonden. Men verwacht bij „klein- metaal" dat de nieuwe C.A.O. op korte termijn in behandeling zal worden ge nomen. De C.A.O. heeft betrekking op 135.000 werknemers. In de C.A.O. is nog wel één „opstapje" opgenomen. Dit betreft een „tussentijdse" loonsverhoging op januari 1963. Verwachting tot morgenavond: In de nacht lichte vorst, over dag temperatuur om het vries punt. Matige tot krachtige noord oostelijke wind. Wisselend be wolkt, maar geen sneeuw van betekenis. Volledige weerrapportèn op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur Met 72 tegen 59 stemmen heeft de Tweede Kamer donderdagmiddag de motie aanvaard waarin de regering wordt uitgenodigd het salarisoverleg met de ambtenarenorganisaties te heropenen. Minister Toxopeus zal, zo verklaarde hij, de motie niet kunnen uitvoeren, omdat, als het initiatief van hem zou uitgaan, hij ongerechtvaardigde verwachtingen zou kunnen wekken daar hij op dit ogenblik niets kan aanbieden. De bewindsman liet evenwel blijken dat hij niet Zo ging de K.V.P. overstag onder honend gejoel van de socialisten. Voor de motie, die was ingediend namens een deel van de vaste commissie van Binnen landse Zaken, stemden nu de P.v.d.A., de C.H.U.. de C.P.N., de P.S.P., de S.GP., alsmede de heren Zwanikken en Weijters van de K.V.P., die zich bij deze gelegen heid dus van hun fractie losmaakten. Te gen waren de V.V.D. en de K.V.P. (op twee na). Bij hen sleten zich slechts de heren Schmal en Van de Wetering (beiden C.H.) aan. De liberaal-katholieke combi natie bleef tegenover de protestants-so cialistische groep met dertien stemmen in de minderheid. Deze gang van zaken was voor de heer Weijters. die voorzitter is van de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel, zo teleurstellend dat hij zijn stem aan de begroting van Binnenlandse Zaken ont hield. De verontwaardigde socialisten de den dit ook, evenals de beide aanwezige communisten en de heer Lankhorst (P.S.P. Minister Toxopeus zag zijn begroting evenwel met 83 tegen 45 stemmen aan genomen In dit geval lieten de protes tants-christelijke fracties hem niet in de steek. Het is ongebruikelijk dat er over een begrotingshoofdstuk hoofdelijk moet worden gestemd, maar minister Toxopeus had het bij vele tegenstanders kennelijk zo verbruid, dat zij behoefte hadden aan een duidelijke demonstratie. Zou de begroting zijn verworpen dan zou minister Toxopeus hebben moeten af treden. Dit zou ook het geval zijn geweest indien de thans aanvaarde motie een ele ment van wantrouwen of afkeuring zou hebben bevat. De minister achtte dit ken nelijk niet het geval, anders zou hij zeker de portefeuillekwestie hebben gesteld. Nu liet hij het slechts bij de eenvoudige me dedeling, dat hij aan de uitspraak van de Kamer geen gevolg zou kunnen geven. Minister Toxopeus, die gistermiddag be- Op de weg Borculo-Neede is een bus van de Gelderse Tramwegen even bui ten Borculo in botsing gekomen met een vrachtwagen van Van Gent en LOos. De afkerig was van overleg als de ambtenaren dit zouden vragen. „Het is niet mijn I bus die daardoor onbestuurbaar werd, bedoeling de een.ralen in een hoek ,e duwen", zei Toxopeus nadrukkelijk Deze tegemoetkomende woorden (alsmede de toezegging van een nota, om te de 5i_jarige H. J. Wormgoor uit Gees- komen tot verbetering van de procedure in het georganiseerd overleg) waren I teren. De man was op slag dood. De voor de heer Van der Zanden (K.V.P.) aanleiding op het laatste ogenblik te chauffeur van de vrachtwagen werd licht - - I ^/M«««/\M J I 1 A V*A M »T/a Kitci «A verklaren dat zijn fractie geen behoefte meer had aan de motie en er daarom tegen zou stemmen. gewond. De chauffeur van de bus en de passagiers bleven nagenoeg ongedeerd. In Den Haag is de 47-jarige Hagenaar H. Schregardus 's nachts door onbeken de oorzaak met zijn auto tegen een .licht mast op een verkeersheuvel gereden. Hij kreeg ernstig verwondingen aan het hoofd en overleed ter plaatse. Op een onbewaakte overweg in Groenlo waar per dag slechts twee treinen passe ren is een auto door een goederentrein gegrepen. Een tweejarig meisje dat in de auto meereed, werd ernstig gewond. De bestuurder kwam met de schrik vrij. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 10 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 9 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem 4 Kunst 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 9, 10 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Topsy .-8 In de Vishal en op zee9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Y *i, „„nnrt tevoren les zou overgaan, zou hij onwaarachtig beraad bleek dat de minister de over- """-"-hm iki imuiic.iu ter op dreef leek dan de salariSvoor- handelen daar hij op dit moment niets grote meerderheid van de K.V.P. althans minister Toxopeus nam de Kamer de ZTvan de regering^ een omvang had zo- kon bieden Het wachten is op de loon- voor het ogenblik aan zijn zijde had ge- in feite tegen hem gerichte motie aan. als nog nooit sinds 1945 door enig kabinet ontwikkeling, de „trend" in het vrije be- kregen. Mocht deze fractie met haar om- ^ag Wat dgt betreft had de k V P naar voren was gebracht. De minister er- drijfsleven. Als het onderzoek hiernaar iets gezwaai de ^°elmg hebben gehad, de het2alfde geld kunnen voorstemmen', kpnrte het erote belang van het georgani- oplevert dan kan het gesprek met de minister een uitspraak van ae earner te iftnn+ 7\i kans on het verwiit door seerd overleg en daarom was hij, vaker ambtenaren snel worden hervat, aldus de besparen en aldus de politieke spanning ^niepn te zijn gegaan voor de libera- dan een van zijS voorgangers, persoonlijk minister die verder de scherpe verwaten me e ver^ d^ ^^0! pohüekvT SterToxopeüs hii Hit overleg aanwezig geweest. Het was van de heer Blom (P.v.d.A.) over ondes- met goed hebben getaxeeia, want ae pro heslist niet ziin bedoeling een boeman kundigheid en onjuiste voorlichting verre testans-chnstelijke fracties bleven trouw (Men zie ook pagina 9 v, 4. imhtonaronizDmc tp Tiiii Al^ hii van zich wierp. aan hun eenmaal ingenomen standpunt, Ivenwel zeH t7h^oSg varhefover- Na herhaalde schorsingen voor nader zodat er toch een meerderheid voor de onder: Tweede Kamer) Ondanks het vermanend woord van Advertentie ALLEEN A.S. ZATERDAG rijk gevuld met slagroom van 29 ct. bij VAN BREUKELEN de specialist in GROTE BITTERKOEKEN en BANKETBAKKERSALLERHANDE voor slechts 1.per 250 gram le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 - Telefoon 5362 47e JAARGANG NUMMER 95 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Met ingang van vandaag rijden de Scan- dinavië-Holland Express en de Nord-West Express weer normaal, dus over Hamburg- Hauptbahnhof. Multatuli: De hevigste uitdrukking van smart is het sarcasme. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1