President strategie De Gaulle bespreekt van wapenstilstand Militaire bevelhebbers op het Elysée ontboden HET WEER Kroesjtsjev Kennedy en antwoordt Macmillan LUST tWMORRIS "èeforeyou êuy! Dodencijfer bij Hamburg boven de 300 gestegen Verkiezingsuitslag eiland Malta „Ik betreur uw negatieve houding tegenover mijn verzoek I Bestuur soverdracht niet meer discutabel Holland Festival wordt in Haarlem geopend Einstein niet op Duitse postzegel A. J. Rotteveel's 4.176 doden Kerkelijk vermaan REGEN- EN TWEEDJASSEN BANANEN lekker Winters afscheid van februari g Veel wind Het woord is aan Kostbare kunstcollectie zoek geraakt „Dl HOUTHAL" ONTWAPENINGSCONFERENTIE Niet overtuigend N.V. CARROSSER1EFABRIEK CHRISTI A ANSI Uitdeuken - Repareren Gelijktijdig met open- stelling van Halsexpositie Automobielbedrijf In de krant van heden: DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M je Lange Nieuwstraat 497 - Tel 7301 Adviezen omtrent haar pv hytdhphnndplina (Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft vrijdag met elk van de bevelhebbers van de tien militaire districten in Frank rijk een kwartier lang gesproken. Deze gesprekken staan, zo werd gezegd, in verband met de voorzorgsmaatregelen die de regering treft om het hoofd te kunnen bieden aan de „Bartholomeus- nacht", die het geheime leger na een staken van het vuren in Algerije zou kunnen veroorzaken. De president heeft vandaag met opperofficieren van de ma rine en de luchtmacht gesproken. Gis teren heeft De Gaulle ook een vergade ring van de nationale defensiecommissie geleid. In kringen die nauwe betrekkingen met de Franse regering onderhouden, is ver nomen dat aan de bekendmaking van een staken van het vuren een officiële vre desconferentie van de Franse regering en de Algerijnse regering vooraf zal gaan. Op deze conferentie zullen de geheime akkoorden worden ondertekend. Tegelij kertijd zou de opstandelingenleider Ben Bella uit Franse gevangenschap worden ontslagen. Bijna op het moment, dat een vierjarig meisje gisteren met nog maar één oog het ziekenhuis verliet, waarin ze na de ontploffing van een plastichom, die voor de minister van Cultuur, André Malraux, bedoeld was, een tiental dagen geleden moest worden opgenomen, pakte de poli tie in Parijs zes daders van dit wapen feit der OAS. Het zijn studenten, die een volledige bekentenis hebben afgelegd en ook vlot bereid waren hun chef onmiddel lijk te verraden. Die uit Algiers afkom stige jongeman, die 21 jaar moet zijn, is echter nog voortvluchtig. In Parijs ont ploften gisteravond vier kneedbommen Ook Brigitte Bardot staat in verband met de politiek en de OAS weer in het nieuws. Nadat ze de opnamen van haar laatste film enkele dagen onderbroken had en haar afwezigheid met een lichte verkoudheid motiveerde, blijkt achteraf dat de filmster zich deze week naar Genève heeft bege ven om haar tweejarig zoontje Nicolas weg te brengen. Brigitte Bardot die on langs weigerde de vijf miljoen oude franc te betalen, die de OAS haar poogde af te persen, moet daarna bedreigd zijn, dat haar zoontje zou worden ontvoerd. Nicolas zal daarom voorlopig wel in Zwitserland blijven logeren. In Algerije lijkt de terreur snel naar een hoogtepunt te voeren. Gisteren vielen er weer dertig doden bij aanslagen en elk kwartier explodeerde er een kneed- bom. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey heeft voor de grond wetscommissie uit de Nationale Vergade ring verklaard, dat de OAS, in de afge lopen tien maanden vijfduizend aanslagen met kneedbommen in Algerije en 657 in Frankrijk heeft gepleegd. Het aantal door de OAS in deze periode gepleegde moor den bedroeg 'in beide landen volgens de minister officieel 47. Sinds 1 januari 1956 tot 23 januari 1962 zijn in Algerije 11.896 aanslagen gepleegd, waarbij in totaal 4.176 personen, militairen en politiebeambten inbegrepen, werden ge dood. Hieronder waren 3.957 mohammeda nen. Het aantal gewonden bedraagt 8.813; .745 mohammedanen, 649 Franse burgers, 140 militairen en 279 politiemannen. Tegen de politie zijn 373 aanslagen gepleegd, waarbij 53 politiemannen de dood vonden. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, heeft een felle aanval gedaan op de O.A.S. In zijn jaarlijkse vastenbrief aan alle kerken in zijn aartsdiocees schrijft de kardinaal dat het gebruik van geweld waartoe de O.A.S. zijn toevlucht neemt Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 ISIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) Het laatste weekeinde van februari zal met het weekeinde rond de kerstdagen van 1961 tot de koudste van deze winter be horen met 's nachts 2 tot 5 graden vorst en ook overdag temperaturen onder het vriespunt. Af en toe kan het gebeuren dat er eind februari-begin maart nog wordt ge schaatst. Zo kregen wij in 1931 nog een late koudegolf waarbij tussen 1 en 10 maart een matige vorstperiode voorkwam met op 10 maart nog 9 tot 12 graden vorst. Streng is de vorst nog in een groot deel van Rusland en Scandinavië. Geleidelijk kan er nog iets koudere lucht tot ons land doordringen. Toch zal februari in zijn ge heel als een iets te zachte maand worden opgetekend want in de voorafgaande we ken hebben wij geen noemenswaardige kou gehad. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw. Zwakke tot matige, later tijdelijk krachtige noord oostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapportèn op pagina twee. Advertentie voor christenen ontoelaatbaar is. Hoewel hij de O.A.S. niet met name noemde, was het duidelijk dat hij deze organisatie be doelde. „Reeds enige maanden", aldus de brief „proberen bepaalde personen de politiek van het land te beïnvloeden in de door hun gewenste richting door het plegen van moorden, ontvoeringen en overvallen met kneedbommen. Zulke daden zijn absoluut ontoelaatbaar voor christenen. Als dege nen die deze daden begaan, voorwenden dat dit geschiedt ter verdediging van de christelijke beschaving, dan beseffen ze niet dat ze datgene vernietigen wat ze wil len beschermen. Een beschaving waarin het geweld zulk een rol wordt toebedeeld en waarin zulk een minachting heerst voor het individu kan niet waarlijk christelijk worden genoemd", aldus kardinaal Feltin. HAMBURG (DPA) Het aantal doden tengevolge van de watersnood in Noord- west-Duitsland is vrijdag tot 303 gestegen, waarvan 269 in Hamburg. Tot nu toe zijn in Hamburg en omgeving de stoffelijke overschotten van 243 slachtoffers ge ïdentificeerd. Onder de doden bevinden zich tien redders. Zeven hunner waren Westduitse militairen. Speciale eenheden van het Westduitse leger en Deense kik vorsmannen zetten het zoeken naar de lij ken van verdronkenen voort. In de overstroomde delen van Hamburg bestaat een grote behoefte aan dokters. Er is evenwel een tekort aan artsen, om dat de meeste geneesheren in deze wijken zelf door de overstromingsramp zijn ge troffen. De „artsenkamer" van Hamburg heeft een beroep op de overige Hamburg- se artsen gedaan om zich een dag ter be schikking te stellen voor werk in het over stroomde gebied. Temperaturen onder het vriespunt en een ijskoude oostenwind maken het leven voor duizenden mensen die zonder verwarming en elektriciteit zit ten, ondragelijk. George Sand: God verbindt de mensen zonder de openbare mening te raadplegen. Een groep van zevenentwintig kostbare I schilderijen, waaronder enige van Picas-1 so, Toulouse-Lautrec, Renoir en Chagall zijn tijdens een transport van New York naar Mexico verloren geraakt. Zij werden I twee weken geleden per trein verzonden j j A T door een kunsthandel in New York. De la- SoebandriO OVeT I\ .'LrUieVMi: ding was hoog verzekerd. VALLETTA, Malta, (AP) De natio nalistische partij van dr. Borg Olivier I heeft precies de helft van de 50 zetels in de wetgevende vergadering tijdens de al gemene verkiezingen gewonnen. Volgens de definitieve uitslagen, die hier gisteren bekend werden gemaakt, heeft de arbei derspartij van Dom Mintoff 16 zetels be haald, de democratische nationalisten 4, de Christelijke Arbeiderspartij 4 en de pro gressieve constitutionelen 1. Verwacht wordt, dat de gouverneur dit weekeinde Borg Olivier zal verzoeken een regering te vormen. Advertentie „BOM" o.a. Schrjjfmeubel f 65. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7771 President Kennedy, die met luitenant kolonel Glenn de lanceerbasis Cape Canaveral bezocht, reikt de onder scheiding „Distinguished Service Me dal" uit aan ruim tevaarder John Glenn, wiens zoon en dochter op de achter grond zichtbaar zijn. MOSKOU (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev heeft in een brief aan presi dent Kennedy en premier Macmillan zijn spijt betuigd over hun weigering om bij het begin van de ontwapeningsconferentie te Genève tegenwoordig te zijn, zoals door de Sovjet-regering was voorgesteld, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. „Ik betreur uw negatieve houding tegen over dit verzoek", schrijft de premier, die de hoop uitspreekt dat de Amerikaanse president en de Britse premier nog niet hun laatste woord hebben gesproken over deelneming aan het werk van de confe rentie van achttien landen, die 14 maart begint. Kroesjtsjev noemt Kennedy's argument dat nadere voorbereidingen nodig zijn voor een deelneming van regeringslei ders aan de conferentie, „niet overtui gend". Hij is van mening dat het westen daarmee afziet van pogingen om de ont wapeningsbesprekingen in praktische ba nen te brengen. President Kennedy's antwoord kan al leen betekenen, dat hij niet bereid is te onderhandelen over een akkoord over ont wapeningskwesties, aldus Kroesjtsjev. De Sovjet-premier herhaalde zijn voor stel om alle Sovjet-strijdkrachten in het buitenland onmiddellijk terug te trekken indien de westelijke mogendheden hetzelf de doen. De Sovjet-Unie zou geen controle over haar strijdkrachten aanvaarden, voordat de ontwapening werkelijk zou be ginnen. Kroesjtsjev noemt de mening van de westelijk leiders, %at eerst enige vooruit gang moet zijn geboekt, niet overtuigend. Hij zei dat deze leiders bedoelen, dat zij nog niet bereid zijn een ontwapeningsover eenkomst aan te gaan, en vraagt zich af of Kennedy bij zich zelf reeds besloten heeft de bijeenkomst in Genève te laten mislukken. Kroesjtsjev geeft in zijn brief geen aan- Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 wijzing of hij van plan is voor de opening van de besprekingen, ondanks de wes telijke weigering, naar Genève te reizen, (AP) President Kennedy en de Britse minister-president Macmillan hebben tele fonisch overleg gepleegd over de aard van hun antwoorden op Kroesjtsjevs brief. Kennedy's antwoord zal vermoedelijk vandaag naar Moskou gezonden worden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Mac- millan's antwoord eveneens dit weekend verzonden zal worden. Naar verluidt heeft Macmillan er bij de president op aangedrongen hetzelfde soepele standpunt ten aanzien van een mogelijke topconferentie tussen Oost en West in te nemen dat beide westerse staats lieden bij vorige gelegenheden ook al ter kennis van Kroesjtsjev hebben gebracht. Macmillan maakt zich blijkbaar zorgen over de snelle en scherpe reactie van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken op de brief van Kroesjtsjev aan Kennedy. Ambtenaren van '.t State Depart ment wezen de nieuwe poging onmiddel lijk van de hand en lieten weten, dat zij de toon en de bewoordingen van Kroesjt sjevs brief veel harder vonden dan zijn eerste voorstel voor een topconferentie. Naar verluidt is het antwoord van Ken nedy in zijn huidige vorm zodanig, dat vastgehouden wordt aan het standpunt, dat de ontwapeningsbesprekingen gevoerd moet worden op het niveau van de mi nisters van Buitenlandse Zaken en niet op dat van de staatshoofden. Tevens zijn Kennedy en Macmillan over eengekomen, dat zij zich bereid zullen verklaren in een later stadium van de onderhandelingen deel te nemen aan een topconferentie over de ontwapening. Zo mogelijk zal die conferentie in mei ge houden worden, mits voordien althans eni ge vorderingen zijn geboekt. De beide staatsleiders willen van Kroesjtsjev in de eerste plaats een definitief antwoord op hun voorstel om de onderhandelingen door hun ministers van Buitenlandse Zaken te doen openen. Bovendien hebben zij be langstelling voor een mogelijke conferen tie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie voorafgaand aan de ontwapeningsconferentie. In die conferentie willen zij spreken over ande re kwesties dan de ontwapening zoals bijvoorbeeld de kwestie-Berlijn, de con flicten in Zuidoost Azië en dergelijke. DJAKARTA (AFP) De Indonesiscbe minister van Buitenlandse Zaken Soeban- drio heeft een vergelijking getrokken tus sen de kwestie-Nieuw-Guinea en de Alge rijnse kwestie, om duidelijk te maken dat Nederlands-Indonesische onderhandelingen slechts betrekking kunnen hebben op de wijze waaróp het bestuur over West-Pa poea aan Indonesië moet worden overge dragen, maar dat die bestuursoverdracht zélf niet meer in discussie kan worden gesteld. Soebandrio zei dit gisteren tegen journa- listen, nadat de Joego-Slavische ambassa deur hem een bezoek had gebracht. Op de vraag of Indonesië van plan is Nederland een tijdslimiet te stellen voor een reactie op de rede van president Soekarno, waar in deze er bij Nederland op aandrong on derhandelingen te laten beginnen voor het I einde van de thans begonnen vastenmaand I zei Soebandrio: „Wij kunnen een soeverein I land geen limiet stellen". „Maar", zo voegde hij hieraan toe, „wanneer er na een redelijke periode van de Nederlanders geen bemoedigend ant woord is ontvangen, zullen wij daaruit de conclusie trekken, dat bij hen niet het ver- langen bestaat om het vraagstuk-West-Pa- poea op vreedzame wijze te regelen". DE OPENING van het Holland Festi val, dat jaarlijks van 15 juni tot 15 juli duurt, zal dit jaar ter gelegenheid van de internationale Frans Hals-expositie in Haarlem plaats hebben. Tussen het ge meentebestuur van Haarlem en de lei ding van het Holland Festival was reeds overeengekomen dat de ontvangst, waar- Imee de opening van het Holland Festival gemarkeerd wordt, in Haarlem zou wor den gehouden. Thans heeft het laatste overleg plaats over de wijze waarop de beide belangrijke gebeurtenissen ope ning van zowel de Halsexpositie als van het Holland Festival het best gecoör dineerd kunnen worden. Bij dit overleg speelt uiteraard een be- I langrijke rol het feit, dat de aanwezigheid van een lid van de koninklijke familie niet onwaarschijnlijk geacht kan worden. Dit kan bepalend zijn voor het tijdstip waarop de openingen plaats hebben. Dat het galaconcert van het Holland Festival in Amsterdam zal plaats hebben staat vrij wel vast. Van de zijde van het Holland Festival deelde men ons mee dat een ope ning in Haarlem na het galaconcert in Am sterdam heel goed mogelijk wordt geacht. I In ieder geval zal de opening van beide manifestaties in het Frans Halsmuseum I plaats hebben, gevolgd door een receptie van het gemeentebestuur. Overwogen wordt de plechtigheid op te luisteren met een klein concert, waarbij ook gedacht wordt aan het Müllerorgel in de Bavo. De vraag hoe dit alles het best kan worden gepast in een feestelijkheid, die zowel aan de erote Frans HalsexDositie als aan het Holland Festival recht doet wordt thans I grondig bestudeerd. Wij komen hier maan dag nog uitvoerig op terug. De vrouw van luitenant-kolonel Glenn waagt een blik in de ruimtecabine, waarmee haar man zijn reis om de aarde maakte. Ongetwijfeld begrijpt ze minder van de ingewikkelde in strumenten dan haar man, doch ze heeft er niet minder vertrouwen in gehad een vertrouwen dat beloond is geworden. BONN (Reuter) Het Westduitse mi nisterie van posterijen heeft vrijdag mee gedeeld, dat wijlen professor Albert Ein stein niet zal worden afgebeeld op een postzegel, zoals men aanvankelijk van plan was. Het besluit de in Duitsland geboren Joodse natuurkundige niet af te beelden, Is niet het gevolg van critiek van de zijde van het rechtse oud-strijdersblad Deut sche Soldatenzeitung, aldus het ministerie. De reden was gelegen in een niet nader aangeduid bezwaar van de executeur van Einsteins testament, een Amerikaanse ad vocaat. Advertentie DAMES, Een vakkundige kleur en permanentbehande- ling met HAARVER- ZORGENDE PRO- DUKTEN garandeert een goede haarver- zorging. DAAROM NAAR KAPSALON Daar Is uw haar in „veilige handen" LANGE NIEUWSTRAAT 471 IJmuiden - Telefoon 8166 f\ 1 1 1 1 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12-16 Bloemendaal, tel. 57.500-57.501 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Kerkelijk Leven6 In de Vishal en op zee6, 7 Films 7 Onder Ons7 Op en om het Binnenhof9 Taal-laria 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Erbij 13-16 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt17 Scheepsberichten 17 Topsy 18 Luidsprekers 18 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" 47e JAARGANG NUMMER 96 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1