Bliksembezoek Robert Kennedy aan Den Haag in teken van N.-Guinea Mm* Voorzitter Suurhoff: „Beleid is laatste jaren onsociaal" AGENDA Ned. politiek beheerst door tegenstelling V.V.D.-P.v.d.A. Rapport over kunstmatige inseminatie bij de mens Kort en bondig* V Aantal na treinramp gevonden goederen niet afgehaald Kon. gezin op 14 mei naar Griekenland Steeds meer verkeers ongelukken in de hoofdstad Twee Nederlanders in België gearresteerd Autorijscholen gaan „cursus voor gevor derden" geven Nederlandse bedenking tegen Europees identiteitsbewijs Bewolking 'I HIVE A r ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 Lunch met Dean A cheson P.v.d.A.-congres over woningbouw Haarlem Velsen-Hmuiden Beverwijk Heemskerk Examens ^^NIVEy BESCHERMT UW HUID* Mej. Klompé naar Zweden Fotografisch vakonderwijs Op zebrapad overreden PROF. OUD OVER DE VERKIEZINGEN: „Verhouding tussen regeringspartijen beter dan ooit Minister Toxopeus V ertr ouwen PTT komt 3000 man tekort WEERRAPPORTEN .5-3 sa Ël g ■0 Het bezoek dat de Amerikaanse minis ter van Justitie, Robert F. Kennedy, zon dag en maandag aan ons land zal bren gen wordt in politieke kringen in Den Haag met grote belangstelling tegemoet gezien. Men is nieuwsgierig te weten welke indrukken de Amerikaanse minis ter in Djakarta heeft opgedaan over de Indonesische houding tegenover de Ne derlandse pogingen om via de secretaris generaal der Verenigde Naties tot een bespreking van het geschil over Neder lands Nieuw-Guinea te komen. In regeringskringen werd er de aan dacht op gevestigd, dat de Nederlandse re gering de heer Kennedy tot dit bezoek aan Den Haag heeft uitgenodigd. Hoewel het duidelijk is dat de Amerikaanse bewinds man geen opdracht heeft te bemiddelen in het geschil tussen Nederland en Indone sië, zo wordt opgemerkt, is het wel opge vallen dat hij op bijzondere wijze de na druk heeft gelegd op het belang van een vreedzame oplossing van het geschil. Het bezoek van het echtpaar Kennedy zal slechts iets langer dan vier en twintig uur duren. Hun vliegtuig komt zondagmid dag om twaalf uur uit Bonn op Ypenburg aan en maandagmiddag vertrekt het ge zeischap van Schiphol naar Parijs. De Amerikaanse gasten wacht in deze uren een zeer druk programma. Direct na aankomst zullen zij een lunch bijwonen op de Amerikaanse ambassade, waarvoor ook is uitgenodigd Dean Ache son, adviseur van president Kennedy Acheson komt eveneens zondag in Neder land aan om zich voor te bereiden op het proces over het grensgeschil tussen Cam- boda en Thailand, dat op 1 maart begint voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Acheson treedt als particu lier advocaat op als verdediger van Cam bodja. Toen hij in verband met dit proces vorig jaar in Den Haag was heeft Ache son met verscheidene regeringsleiders en leden van de Partij van de Arbeid gespro ken over de kwestie-Nieuw-Guinea. Zondagmiddag zal het echtpaar Kenne dy op Huis ten Bosch in Den Haag door de Koningin worden ontvangen. Zondag avond biedt minister-president De Quay de gasten een diner aan. Maandagochtend zal Kennedy de mi nister-president en zijn Nederlandse colle- Advertentie variaties Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries ga mr. Beerman bezoeken. Daarna zal hij in het Vredespaleis worden ontvangen door de Poolse president van het Interna tionale Gerechtshof, de heer B. Winiarski. De langste tijd, namelijk een uur, is uit getrokken voor een bespreking die Ken nedy tenslotte zal hebben met minister Luns. Maandag om half twee zal minister Ken nedy vertegenwoordigers van de Neder landse Studentenwereld toespreken. Mevrouw Kennedy zal maandag haar man niet vergezellen. Zij zal onder meer het Haagse Kostuummuseum en de Rid derzaal bezoeken. Daarna brengt zij ook nog bliksembezoeken aan „De Porceleyne Fles" in Delft en aan het Burgerweeshuis in Amsterdam. Zij zal haar man weer te rugzien op Schiphol. De Nederlandse Spoorwegen delen mee, dat een aantal goederen die na het trein ongeluk bij Harmeien zijn gevonden en nog niet zijn afgehaald, zijn overgebracht naar het bureau gevonden goederen van de N.S. in de Concordiastraat te Utrecht (telefoon 030-40994). Het gaat om enkele kledingstukken, een damestas en een bruine plunjezak met gereedschappen, scheerapparaten, brillen en los gereed schap. De overige goederen (polshorloges, portemonnees, aanstekers, sleutels, ro- zekransen, oorclips, vulpennen, en een oog loep) blijven voorlopig nog bij de spoor wegrecherche, Catharijnesingel 37 in Utrecht (telefoon 030-15871, toestel 756). Van maandag tot en met vrijdag tussen 8.30 en 17.15 uur worden over deze goe deren inlichtingen verstrekt. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de drie oudste prinsessen zullen op 14 mei in Athene de huwelijksvoltrekking bijzonen van prinses Sophia van Griekenland en prins Juan Carlos van Spanje. Dit is officieel in Athene meegedeeld. Verder zullen o.a. tot de gasten beho ren -koningin Ingrid van Denemarken en haar dochters, kroonprinses Margaretha en de prinsessen Benedicte en Anne-Marie; koning Olaf van Noorwegen; koningin Eugenia van Spanje, de weduwe van ko ning Alfonso XIII en grootmoeder van de bruidegom; koningin -moeder Helena van Roemenië; prinses Irene, hertogin van Aosta; en prinses Catherine van Grieken land, nu Lady Catherine j)f Brandram, Engeland; voorts de drie broers van ko ningin Frederika van Griekenland en hun gezinnen, de zusters van de graaf van Barcelona (vader van de bruidegom en Spaans troonpretendent) en hun gezin nen. Het aantal verkeersongevallen in Am sterdam in januari 1961, wederom een stijging ondergaan en wel met 3,3 per cent. Er werden thans 1941 ongevallen zichte van januari 1960 met 1674 onge vallen bedraagt de stijging 15,9 percent. Het aantal ernstige ongevallen bedroeg 290. Zij maakten 15 percent uit van het totaal aantal ongevallen. Dit aandeel is belangrijk hoger dan in januari 1961 en 1960. Bij de ongevallen waren 324 slacht offers betrokken (in januari 1961 329). Het aantal doden en ernstig gewonden steeg van 146 in januari 1961 tot 170 in januari van dit jaar. Vandaag houdt de Partij van de Arbeid in 's-Hertogenbosch een woningbouwconfe- rentie. De partijvoorzitter, de heer J. G. Suurhoff, zei onder meer dat in brede krin gen van ons volk en vooral van hen, die meer in het bijzonder met de volkswoning bouw en de volkshuisvesting te maken heb- gen, grote ongerusthied over het beleid van minister Van Aartsen heerst. Die ongerust heid, aldus de heer Suurhoff, leeft ook bij de regeringspartijen, behalve bij de V.V.D. Deze partij legt de laatste dagen volgens hem een steeds onverholener conservatis me aan de dag. Wij willen, zo zei de heer Suurhoff, dat uit deze bijeenkomst een dringend en hartstochtelijk beroep zal uitgaan op onze volksvertegenwoordiging om, nu zij dins dag daartoe gelegenheid heeft, de regering ertoe te verplichten een eind te maken aan het onsociale woningbouwbeleid van de af gelopen jaren. Het mag niet weer gebeu ren, dat de regering 'duidelijke uitspraken van een Kamermeerderheid rustig naiast zich neerlegt, wil hét 'giz'/g van de Kamèr geen onherstelbare deuk krijgen. Volgens de P.v.d.A.-voorzitter kan de K.V.P. wei nig anders doen dan medewerken aan het afdwingen van een ander beleid, daar zij zich hiertoe al in 1959 heeft vastgelegd. De heer Suurhoff merkte op dat de wo ningnood veruit het grootst is onder die groepen van de bevolking, die op woning wet- en premiewoningen zijn aangewezen. „Van de 45.000 woningwetwoningen die in 1957 onder het kabinet-Drees zijn gebouwd zakten wij terug tot 28.000 en van 36.000 premiewoningen tot eveneens 28.000, maar c Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Meneer To- paze", blijspel van Marcel Pagnol. Concertgebouw, maandag 20 u.: Concert door het Toonkunstkoor en -orkest, o.l.v Marinus Adam. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „Porgy en Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Het loon van de mis daad", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „De Mongolen", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „Mam-zelle Striptease", 18 j. Zon dag 11 u.: „Paradijs onder de horizon", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Het meisje van de rivier", 18 j. Minerva Theater, vandaag gesloten. Zon dag 14 en 16.15 u.: „George wint op alle fronten", a.l. Zondag 19 en 21.15 u.: „En kele reis naar de hel", 18 j. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Dr. Vlimmen", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.50 u.: „Taza, zoon van Cochise", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Nacht in Socorro", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Een vrouw is een vrouw", 18 j. Zondag 11 u.: „Het verloren continent", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), zondag 14.30 u.: „In het paleis van de waterko ning", a.l. Zondag 20 u.: „De duivelsclub", 18 j. Maandag en dinsdag 20 „Met een bajonet in de rug", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: Ere-expositie van de Haarlemse schilder H. F. Boot 1017 u. Zondag 1317 u. Tot 12 maart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van Heienk 9—-17 u. Tot 25 februari. Kunstcentrum „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren, 1022 u. Tot 1 maart, Bloemenheuvel (Bloemendaalsweg 158, Bloemendaal) Tentoonstelling van ama teur-beeldende kunstenaars uit Kennemer- land, 1017 u., zondag 1317 u., woens dag en vrijdag ook 2022 u. Tot 3 maart. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 23 februari). ZATERDAG 24 FEBRUARI City, 19 en 21.15 u.: Slavin van Rome Rex, 20 u.: „De misdaad was bijna vol maakt". ZONDAG 25 FEBRUARI City, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome"; 14.30 u.: „De wraak van Zorro". Rex, 20 u. „De misdaad was bijna vol maakt"; 15 u.: „Echt iets voor Conny". MAANDAG 26 FEBRUARI City, 20 u.: „Zwijgend heldendom". Rex, 20 u.: >,De misdaad was bijna vol maakt". ZATERDAG 24 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (één voorstelling). 23.30 u.: nacht voorstelling: „Bloed in de sneeuw". Luxor Teater, 19 en 21.15 u.: ,.Don Camil- lo op de barricade". W.B. Theater, 20 u.: „Onder vreemde vlag". ZONDAG 25 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „De furie van de Mississippi"; 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone" (één voorstelling). W.B. Theater, 14.30 u.: „Bloed in de Prai rie"; 16.30 en 20 u.: „Moordende minnaar", MAANDAG 26 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: ,-De kanon nen van Navarone" (één voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Don Ca- millo op de barricade". W.B. Theater, 20 u.: „Moordende min naar". ZATERDAG 24 FEBRUARI Marquette Theater, 20 u.: „Tarzan vecht voor zijn leven". ZONDAG 25 FEBRUARI Marquette Theater, 14.15 u.: „Tarzan vecht voor zijn leven"; 20 u.: „Die Gitarren und das Meer" Delft Geslsagd voor het ingenieursexamen werktuigkundig ingenieur:J. H. Galjaard, Haar lem en A. Kruk, Velsen-Noord. in hetzelfde tijdvak liep de vrije sector uit van 3400 tot 42.000 woningen", zei hij. „Daarmee is het gevoerde beleid volstrekt veroordeeld als onsociaal, om niet te zeg gen: anti-sociaal." Mevrouw Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, merkte op dat ons land zit opge scheept met een groot aantal oude tot zeer oude huizen. In 1956 dateerden nog 32 pet. van de woningen van vóór 1906. In deze 800.000 huizen woonden ruim drie miljoen mensen. Talloze van deze oude huizen zijn onbewoonbaar. In het gunstigste geval zul len met het opruimen enkele tientallen ja ren zijn gemoeid. In de nieuwe buurten is een nieuwe ziekte ontstaan: flatneurose. Het ergste, zei zij, is wel de geluidshinder. Het geld dat nodig is voor minder geho rige huizen zijn we anders toch kwijt aan allerlei medische en sociale zorg, zo merk te zij op. Zij vroeg meer en veilige kinder speelplaatsen en voldoende -ruimte -voor- groeiende ge?jnnen of gezirjnen met spe ciale behoeften. Zij pleitte voor ruime groenvoorziening in nieuwe en oude wijken. De steden mo gen niet te groot worden en niet aaneen groeien. Tijdig zal men elders nieuwe woongebieden moeten zoeken, gunstig ge legen voor werk, maar ook voor recreatie. Een decentralisatie over het hele land, maar vooral in de randstad, de Zeeuw se eilanden en Noord-Brabant achtte zij nodig. Voorts is gesproken door de heren J. Bommer, lid van de Tweede Kamer, en T. de Bruin, wethouder van Volkshuisves ting der gemeente Vlaardingen. Een forum onder leiding van de heer W. Scherens, secretaris van de Nationale Woningraad, heeft vragen beantwoord. Twee Nederlanders zijn gisteren in Bel gië gearresteerd na bij het Belgische plaatsje Eysden met een gestolen auto in botsing te zijn gekomen met een vracht wagen. Het waren Gustave van de W. uit Rot terdam en Cornelis van L. uit 's-Herto- genbosch. Volgens de Belgische politie zijn zij in ons land ontsnapt uit een Rijkswerkinrichting. De jongemannen hadden in Steenbergen een auto gestolen en ontvreemdden een tweede wagen in Mechelen. In Eysden re den zij tegen een boom en vervolgens te gen een vrachtwagen, zonder daarbij let sel op te lopen. Advertentie IJ T Ongeveer tweehonderd autorijschoolhou ders, die in het bezit zijn van het Vamor- diploma, zullen binnenkort beginnen met het geven van voortgezette rij-opleidingen. Deze herscholingscursussen willen degenen die reeds geruime tijd in het bezit zijn van een rijbewijs, theoretisch en practisch bijscholen. Iemand die na een eerste opleiding zijn rijbewijs verwerft,* staat nog aan het be gin van zijn loopbaan als automobilist. In de praktijk is gebleken, dat in de loop der jaren fouten in de rijstijl, verlies van theoretische kennis en gebrek aan tech nisch inzicht optreden. De voortgezette rij opleiding is er op gericht deze gebreken weg te nemen. Van de ongeveer 6.000 Nederlandse rij- instructeurs hebben thans 900 het specia le, met medewerking van de overheid in gestelde, vakdiploma van de stichting Va- mor behaald. Daardoor kon een uniforme herscholingscursus worden opgesteld, die door de Vamor-instructeurs ook uniform dient te worden gegeven. Cursisten zullen eerst een uur practi- sche les krijgen, daarna twee uur theorie les in verkeersgedrag, vervolgens ander half uur practische les in het toepassen van verkeersvoorschriften en ten slotte twee uur les in eenvoudige autotechniek. Uit de „Commissie van Overleg Autorij scholen" is bezwaar gerezen tegen het feit, dat ook de ANWB en de KNAC herscho lingscursussen geven. Men acht het niet juist, dat deze organisaties in concurren tie met eigen leden (rij-instructeurs) tre den. Deze bezwaren zijn schriftelijk ter kennis gebracht van de minister van Ver keer en Waterstaat. Gistermiddag is de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. M. Klompé, van Schiphol naar Gothenburg in Zweden vertrokken. Zij reisde met 63 gasten van de Gulf Oil Corporation en zal vandaag in Uddevalla het voor Neder land bestemde tankschip „Gulf Hollander" te water laten. Het is de eerste maal dat ik zulk een handeling verricht en ik vind het leuk om te doen", zei mejuffrouw Klompé voor haar vertrek. De tewaterlating is haar eerste officiële optreden na een vakantie van tien dagen in Zuid-Frankrijk en Italië. Zondagmiddag wordt de minister op Schiphol terugverwacht. Commissie ingesteld Het bestuur van het Bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf heeft besloten tot de instelling van een commissie vakoplef ding. Deze commissie zal een onderzoek instellen naar het fotografisch vakonder, wijs in ons land en rapport uitbrengen over eventuele mogelijkheden tot opvoering van die activiteiten, die betrekking hebben op het functioneren van het leerlingstelsel. Ook zal de commissie rapporteren over de instelling van applicatie-cursussen. Het bedrijfschap heeft nog geen besluit geno men over de eventuele uitgifte van een vakblad, waartoe een commissie had ge adviseerd. Tot vice-voorzitter van het bedrijfschap werd benoemd de heer J. Schipper. In Maasbracht is de 8-jarige Frans Ka ris op een zebrapad verongelukt. De jon gen stond te wachten bij de zebra toen een vrachtauto naderde. De chauffeur rem de om de jongen gelegenheid te geven over te steken, doch deze bleef wachten. Vervolgens trok de chauffeur zijn wagen weer op. Plotseling stak de jongen toen over. Hij kwam onder de achterwielen van de vrachtwagen en overleed ter plaatse. STRAATSBURG (ANP) 'Het Europe se parlement heeft gevraagd om instel ling van een Europese identiteitskaart, waarmee de inwoners van de zes lan den der Europese gemeenschappen vrij door het Euromarktgebied kunnen rei zen. De afgevaardigden hebben in een éénstemmig aangenomen resolutie de re geringen van Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Duitsland en Italië uit genodigd „voortaan identiteitsbewijzen volgens een uniform model af te geven voor alle onderdanen". De enige bedenking tegen dit voorstel kwam van de Nederlandse socialistische senator P. J. Kapteijn. Hij wees op de bijzonder onaangename herinneringen, die de Nederlander aan het persoonsbewijs heeft. De Nederlander ziet in de ver plichte identiteitskaart iets denigrerends, iets dat riekt naar een politiestaat, zo zei hij. j t, k .ittygav strrrils Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, heeft gistermiddag in Zeist een tweedaags landbouwcongres van zijn partij geopend met een algemene politieke rede. Hierin liet hij- zich lovend uit over het beleid van het kabinet-De Quay. De Partij van de Arbeid kreeg een groot aantal aanvallen en verwijten te verduren. De Statenverkiezingen zullen naar het oordeel van de heer Oud beheerst worden door de vraag of de kiezers de kant van de P. v. d. A. of de kant van de V. V. D. op willen. Dat een regeringscombinatie straks za' bestaan uit de drie grote rechtse partijen alléén, is volgens de heer Oud uitgeslo ten. De vraag is bij wie zij steun zullen gaan zoeken: bij de V.V.D. of bij de P.v. Bij de verkiezingen van 1959 heeft de V.V.D. haar positie duidelijk gesteld door te zeggen dat zij geen deel uit wil maken van een regering waarin de Partij van de Arbeid zitting heeft. De V.V.D die sinds 1959 deel uitmaakt van het kabinet, stemt in met de hoofd lijnen van het beleid van de regering-De Quay, al heeft zij kritiek op onderdelen. De verhouding tussen de regeringsbondge noten in de huidige combinatie is volgens prof. Oud honderd maal beter dan die in vorige kabinetten van rechtse partijen plus de Partij van de Arbeid. De heer Oud uitte respect voor prof. De Quay, maar zei het toch gewenst te ach ten dat de leider van het kabinet ge Een door het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst daartoe in november 1959 ingestelde studiecommissie heeft zo blijkt uit het weekblad „Me disch Contact rapport uitgebracht over de kunstmatige inseminatie bij de mens. De commissie, die zich heeft beperkt tot de medische en medisch-ethische aspec ten van deze zaak, komt tot de conclu sie dat kunstmatige inseminatie bij de mens een medische handeling is, die slechts door een arts mag worden ver richt en waarvoor alleen een arts verant woordelijkheid kan dragen. Tegen homologe kunstmatige insemina tie (k.i. met semen van de echtgenoot), mits onder bepaalde voorwaarden, heeft de commissie geen bezwaren, doch zij acht heterologe kunstmatige inseminatie (k.i. met semen van een donor) ontoelaat baar en meent, dat de arts daar afwij zend tegenover behoort te staan. De commissie maakt melding van de opvatting van een harer leden, die zich kan indenken dat een arts onder bepaal de omstandigheden meent tot heterologe kunstmatige inseminatie te mogen over gaan. Dit commissielid stelt zich daarbij voor, dat deze arts wordt gedreven door de nood van het kinderloze echtpaar. Naar zijn mening zal in een dergelijk geval de indicatie moeten worden gesteld door een team van artsen, eventueel met inschake ling van een jurist en een geestelijke. Het hoofdbestuur van de maatschappij zal het rapport voorleggen aan de op 14 juli in Utrecht te houden algemene verga dering der maatschappij en heeft rapport daartoe van een preadvies voorzien. Daarin wordt gezegd dat een meerder heid van het hoofdbestuur zich met de strekking en de inhoud van dit rapport kan verenigen en met name de opvatting der commissie onderschrijft, dat toepassing van heterologe k.i. medisch-ethisch ontoe laatbaar moet wofden geacht. Een min derheid van het hoofdbestuur acht deze conclusie te absoluut gesteld en meent dat toepassing van heterologe inseminatie in uitzonderlijke gevallen toelaatbaar kan worden geacht, mits deze gevallen zorg vuldig zijn geschouwd in het licht van de in het rapport genoemde bezwaren en de toepassing van heterologe inseminatie met strenge- waarborgen is omgeven. Het hoofdbestuur onthoudt zich in dit preadvies vooralsnog van een oordeel over de vraag, of een uitdrukkelijk verbod tot toepassing van heterologe inseminatie moet worden vastgelegd. Het hoofdbestuur van de maatschappij geeft er de voor keur aan op dit punt de gedachtenwisse- ling op de algemene vergadering der maatschappij af wachten. zocht wordt onder de parlementaire lei ders en dat daarvoor niet steeds naar bui ten-parlementaire figuren wordt gezocht Een aantal punten van het beleid van het huidige kabinet besprekend, zei prof. Oud geen reden te zien over de loonpo litiek ontevreden te zijn, ondanks het feit dat de vrijere loonpolitiek haar moeilijkhe den heeft. De regering heeft het vasthouden aan het prijsniveau behoorlijk betracht, Op de goede weg is men volgens hem ook met de belastingpolitiek. Hij wees het ver wijt, dat de regering haar belofte tot be lastingverlaging niet zou zijn nagekomen van de hand en noemde de belastingver minderingen voor ongehuwden en voor de werkende vrouw en de verlaging van de inkomstenbelasting, al moet ook op dat laatste om conjuncturele redenen nog een jaar langer gewacht worden dan het plan was. Kritisch liet hij zich uit over de socialis tische desiderata betreffende verhoging van vermogensbelasting en successierech ten. Over de woningbouw zei hij nooit op het standpunt te hebben gestaan, dat de bouw in de vrije sector zover moest uit lopen, dat daardoor spanningen op de bouwmarkt zouden ontstaan. Het debat van donderdag over de amb tenarensalarissen in de Tweede Kamer noemde de heer Oud een goede demonstra tie van hoe een verhouding tussen rege ringsbondgenoten moet zijn. In de bijna 45 jaren, dat het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken bestaat, heeft spreker altijd horen klagen over de manier waarop het werkt. Maar, zo zei hij met nadruk, als er een minister is geweest, die met hart en ziel aan dat overleg heeft deelge nomen, dan is het onze minister Toxopeus geweest. Lof had hij vooral voor de argu mentatie, waarmee de minister de motie uit de kamer heeft afgewezen. Waarde ring had hij voor de K.V.P.-vertegenwoor digers die hun stem aan de motie onthiel den. Dat een der K.V.P.-opposanten, die wel voor de motie gestand had, zijn stem aan de gehele begroting had onthouden, vond hij teleurstellend voor de samenwer king tussen de regeringspartijen. Bij de statenverkiezingen zal het nu de eerste keer zijn dat de nieuwe regerings combinatie getoetst kan worden. Volgens de heer Oud is het grote punt daarbij, waar de kiezer meer belang instelt: in het be leid dat de V.V.D. wil voeren of in het beleid dat de Partij van de Arbeid wil voe ren. Hij meende, dat de V.V.D. deze verkie zingen met vertrouwen tegemoet kan zien. Het liberalisme wordt algemeen gezien als een richting die bereid is zich aan te pas sen aan de veranderde tijden. Anderzijds bestaat de indruk dat het socialisme aan verstarring gaat lijden, aldus de heer Oud. Koen Sarter overleden. Bijna een jaar vóór hij zestig jaar in dienst zou zijn ge weest van de Witte, Nieuwe of Literaire Sociëteit in Den Haag, is de heer Koen Sarter overleden, 72 jaar oud. Hij was „jassenknecht" maar heeft in allerlei an dere functies ook de sociëteit en zijn be zoekers gediend, ook nog in de tijd dat werd beweerd dat Nederland vanuit „De Witte" werd geregeerd. Als 13-jarige jon gen kwam Sarter in 'dienst bij Nederland's vermaardste sociëteit. Hij werd later chas seur en kwam in 1937 in de garderobe. Uit de school klappen deed hij nooit. Sarter hielp ministers en leden van de Hoge Raad nu in colbert in hun zwarte jassen met hoge hoed. Vóór de oorlog sprak het vanzelf dat zij lid waren van „De Witte". Maar van de staatszaken, besproken aan de borreltafel, kwamen er nooit enige via Sarter buiten de muren van de sociëteit. Kerkelijk contact. De aartsbisschop van Utrecht van de Oud-katholieke Kerk, mgr. dr. Andreas Rinkel, en de bisschop van de Oud-katholieke Kerk van Zwitser land, mgr. dr. U. Küry, zullen als voorzit ter en secretaris van de internationale Oud-katholieke bisschopsconferentie in maart een bezoek brengen aan de voor naamste gezagsdrager van de oosters or thodoxe kerk, de patriarch van Konstanti- nopel, Athenagoras. Inbreker gepakt. Tijdens een hotel controle is in Den Haag aangehouden een 46-jarige los-werkman, die werd gezocht sedert 25 oktober van het vorig jaar, toen hij ontvluchtte uit een ziekenhuis in Rot terdam, waar hij als justitieel patiënt werd verpleegd. Hij wordt verdacht van inbra ken in Spijkenisse, Alkmaar, Ridderkerk, Monster, Culemborg, Haarlemmermeer, Halfweg en Den Haag. Op 1 oktober 1961 had de PTT in Nederland een personeelstekort van onge veer 3000 man, waarvan 900 bij de poste rijen, 1250 bij de telegraaf- en telefoon dienst, 450 bij de postchèque- en giro dienst en 400 elders. Het overgrote deel van dit tekort, namelijk 2900 man, doet zich voor in de drie grote steden in het westen van het land en in de omgeving daarvan. De omvang van de maandagochtendbe stelling is in de drie grote steden veel minder geworden door het invoeren van de vijfdaagse werkweek in een groot aan tal bedrijven. Tellingen hebben uitgewe zen dat het aantal op zaterdag ter post bezorgde stukken thans nog slechts 10 15 percent bedraagt van voorheen. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scan dinavië en Noordwest-Rusland handhaaft zich een zeer krachtig hogedrukgebied. In het centrum, dat zaterdagmorgen boven Lapland lag, was de luchtdruk gestegen tot 1056 millibar. Aan de zuidzijde van het flo- Igedrukgëbied staan overal winden tussen oost en noord, waarmede nu een zwakke depressie zich van West-Rusland over Polen naar het westen uitbreidt. Deze gaat ver gezeld van uitgestrekte wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat sneeuw valt. Ver wacht mag worden dat deze bewolking zondag ook over ons land zal drijven. De nachtelijke minimumtemperaturen zullen daardoor in het algemeen iets hoger zijn hoewel nog steeds een paar graden onder nul, de middagtemperaturen daarentegen een paar graden lager en dicht bij het vriespunt. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. t» Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. no zwaar bew. nno onbewolkt nno licht bew. windst licht bew. nno licht bew. no onbewolkt nno onbewolkt no geheel bew. no zwaar bew. no licht bew. nnw licht bew. n regen windst. zwaar bew. ono half bew. ono zwaar bew. no geheel bew. ono onbewolkt nno geheel bew. ono half bew. windst onbewolkt nnw geheel bew. nno zwaar bew. ono half bew. windst. geheel bew. no geheel bew. ono onbewolkt o sneeuw wnw half bew. windst. geheel bew. nnw zwaar bew. windst. onbewolkt ono motregen windst. geheel bew. nnw regen ono half bew. ono t* ai g 2 0 1 0 1 0 2 0 1 0 0 0 2 0 1 0 -2 0 1 0 6 0 1 0 5 0,1 2 0 1 0 1 0 0 0 3 0 6 0 6 0 10 0 1 0 1 0 -2 -0 2 0 6 0 -1 0,1 1 -0 0 11 2 9 0 11 0,1 15 0 X 0,6 17 0 Zondag 25 februari Zon op 7.36 uur, onder 18.11 uur. Maan op uur, onder 10.06 uur. Maandag 26 februari Zon op 7.34 uur, onder 18.13 uur. Maan op 0.28 uur, onder 10.32 uur. Maanstanden 27 febr. 16.50 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 februari Hoog water 6.41 en 18.53 uur. Maan op 2.18 en 14.39 uur. Zondag 25 februari Hoog water 7.13 en 19.29 uur. Laag water 2.48 en 15.10 uur. Maandag 26 februari Hoog water 7.51 en 20.10 uur. Laag water 3.19 en 15.44 uur. Het hoog'en laag water te Zondvoort 10 tot 15 minuten vro°ger T>e te TTnv' C

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2