SOESAN, EEN KONING ZONDER RIJK KERKD TEN Onbereikbare reddingboot „Palingtanker" in Spaarndam AREND REIJM FORUM Nog geen besluit over minimum-prijzen voor visconservenindustrie IJmondveremgitigen vandaag en morgen Kort Umond-nieuws 4 r i wëÊÊÈÊm Kil Brand en toch geen brand Huisnummers ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 .•W.I M i&s* 'g >"v f» «Escumus SPAARHOAH Voor een 1e klas verzorgd kapsel Damer, kmsalon HAGEDOORN Sluiswachter Van der Wel| gaat met pensioen Auto-, Motor- of Scooterles KERKWEG 67 - SANTPOORT ÉÉS&gpÉigjg iSr*. BRUIDSBOEKETTEN P. V. d. BERG Gevonden «gtp£ s U«K JSS >x*-<-. -...-*.< t-r* - '-~ riU'.;-r&-.:... jB88BW8£8ftWf«HW De heer Soesan is winkelier (in kleding) te Bever wijk. Hij zou geen neringdoende meer hoeven ie zijn als hij het stuk land kreeg, waarvan hij met nog vele anderen, krachtens oude documenten het eigendomsrecht heeft. Dat stuk land is vele malen groter dan Nederland. Het heet Labrador en staat onder Canadees bestuur Het is woest en heeft een bar klimaat. De rijkdom ligt onder de sneeuwlaag in de bodem in de vorm van kostbare mine ralen. Nog nimmer heeft de heer Soesan een voet gezet op zijn koninkrijk. Wel is hij er tijdens een verblijf van vijf maanden in Canada, dat was in 1953, langs gevaren. In Spaarndam heeft dezer dagen een bij zonder palingschip afgemeerd, dat tot de grootste schepen behoort, die ooit in de nabijheid van het oude vissersdorp zijn verschenen. Het is de „Mercurius", een vroegere tanker, die door de firma Joh. Kuijten, een visgroothandel in Spaarndam is aangekocht. Men heeft het schip door middel van het aanbrengen van grote bassins laten inrichten voor het vervoer van levende paling en dezer dagen is het schip met zeventig ton verse vis uit de Middellandse Zee in Nederland gearri veerd. Tot vandaag blijft de „Mercurius" in Spaanrdam liggen en dan vertrekt men weer naar het buitenland om weer vele tonnen paling tegelijk uit het buitenland te importeren. Een lang en bewogen debat in het be stuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft gisteren toch nog niet geleid tot een oplossing voor de al jaren lang smeulende en soms brandende kwes tie van de visconservenindustrie, die zich door 't bestaande minimum-prijzensysteem voor enkele vissoorten benadeeld acht. Doordat die minimumprijzen er zijn, zo is van de kant van deze industrie al enkele jaren geleden gesteld, kan zij haar grond stof niet tegen zodanige gemiddelde prij zen kopen dat zij in staat is op de bui tenlandse markt te concurreren. Bovendien voelt zij zich achtergesteld bij de vismeel- industrie, die wel tegen lagere dan de mi nimumprijzen mag komen. (Voor lager dan de minimumprijzen mag geen vis voor menselijke consumptie worden verkocht). Een „commissie minimumprijzen" uit het produktschapsbestuur heeft indertijd de zaak bestudeerd en is in 1960 met 'n rap port gekomen, dat echter geen genade kon vinden in de ogen van het bestuur. De zaak werd voor nadere studie en het doen.van voorstellen naar de commis sie terugverwezen. Het resultaat van die nadere studie lag gisteren op tafel: een nota waarin voorgesteld werd gedurende een jaar een proef te nemen met een stel sel van wisselende minimumprijzen voor haring en makreel. Bij de huidige situatie, zo was de redering der commissie, benut de industrie haar opnamecapaciteit niet in alle delen van het jaar volledig. Door op bepaalde momenten de minimum prijs te verlagen kan men dus de indus trie een extra stimulans geven om die „leegloop" op te vullen of een extra hoe veelheid boven de opnamecapaciteit op te slaan. In andere periodes met voldoende aan voer zal het dan mogelijk zijn, zonder schade voor dè industrie de minimumprijs boven het huidige peil te verhogen. Over het systeem op zichzelf was men het in de commissie wel eens geworden. Over de grenzen waarbinnen de wisselen de minimumprijzen zich zouden moeten be wegen bestond echter verschil van mening. De meerderheid wilde deze stellen op 8.- en 12.- per kist van 50 kg. voor haring en op f 7.- en f 10.- per kist van 50 kg. voor makreel. Van rederszijde wil de men die grenzen stellen op 10.- en 12.50 voor haring en op 8,- en 10- voor makreel. Tot een besluit over het al of niet in voeren van het voorgestelde stelsel kwam het nog niet. Werkgevers en werknemers in de aanvoersector, de visserij dus, had den bezwaren. Zij zullen nu gelegenheid krijgen, in een eigen nota alternatieve mo gelijkheden voor te stellen. Doen zij dat binnen twee maanden, dan zal op z'n laatst in de aprilvergadering over de bei de voorstellen dat van de commissie minimumprijzen en dat van de visserijsec tor gestemd worden. Advertentie ZATERDAG 24 FEBRUARI Kennemer Theater, Beverwijk. 20 u.: Toneelavond Tavido voor de Gieteling. Zaal Dam, Heemskerk, 20 u.: Cabaret avond A.N.M.B. ZONDAG 25 FEBRUARI Patronaatsgebouw, IJmuiden-oost. 20 u.: Getosa speelt „Hannibal" voor katholiek vrouwengilde. St. Jozefhuis. Velsen-noord. 20 u.: Jaar vergadering afd. V.N. Katholieke Gezins beweging. MAANDAG 26 FEBRUARI Kennemer Staten, Beverwijk, 20 u.: Jaarvergadering Ver. Koninginnedag. Wjjkgebouw, Baanstraat, Beverwijk, 20 u.: Huishoudelijke en gezinsvoorlich ting, eenvoudige ziekenverpleging. Witte Kruisgebouw, Baanstraat, Bever wijk, 19.30 u.: Jaarvergadering Kennemer Postzegelclub. Centrum, Beverwijk, 20 u.: Jaarvergade ring tuinbouwstudieclub. De Weyman, Santpoort, 20.15 u.: Open bare V.V.D.-bij eenkomst. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u. Collegedag Pius X-college. Sporthal, Heemskerk, 20 u.: Demonstra tie-avond damesgymnastiek APO. Advertentie REGGESTRAAT 86 hk. Rijnstraat Telefoon 4546 Midden in de Rivierenbuurt Bushalte Srheldestraat Op woensdag 28 februari neemt behalve I onderhavenmeester M. Hokke ook sluis- wachter H. L. J. van der Wel afscheid van Rijkswaterstaat in IJmuiden. De heer Van der Wel kwam in 1919 in dienst bij het Staatvissershavenbedrijf als tijdelijk electricien-monteur. In 1932 kwam hij in die zelfde functie in Raamsdonkveer. In 1941 werd hij aangesteld als eerste elec tricien-monteur in Kornwerderzand en in 1947 als sluiswachter-electricien in Dwin- gelo. In 1948 werd hij tot sluiswachter B. bevorderd. Als zodanig kwam hij in 19541 naar IJmuiden. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR 1 DAG en NACHT VANOUDS HET ADRES De enige rijschool in de gemeente Vêlsen die gediplomeerd is door K.N.A.C. - A.N.W.B. - K.N.M.V. - F.N.O.P. en VAMOR. Het bewijs van vakmanschap. Door onze vakkundige lessen leert u goed en veilig rijden. TEVENS RIJBEWIJS CENTRALE? Telefoon 8930 en 8947 (02560) De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling IJmuiden-w^st houdt woensdag 28 februari haar maandelijkse bijeenkomst in het Hervormd Wijkgebouw aan de Radar straat. Aanvang 20 uur. Spreker is ds. N. G Lammens uit Heemstede. Hij zal spreken over: „Karaktertypen in de kerk". Zondag 25 februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe kerk, 10 u. ds. M. de Vries; 19 u.: ds. G. W. IJzerman, jeugddienst; De Rank, 10 u.: W. Doeven- dans, jongerendienst; Bethlehemkerk, 10 u.: ds. L. Brink; 19 u.: ds. J. van den Berg; Jeugdkapel, 10 u.: W. J. Mulder. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 u.: ds. W. Diepersloot; 17 u.: ds. J. A. Tiemens, Petrakerk, 10 u.: ds. J. Tiemens; 17 u.: ds. G. Assies. Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 17 u.: ds. M. Vlietstra. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: ds. D. Nieuwenhuis. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.: Petruskerk, 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.45 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u.: openbare samen komst (Edisonstr. 14). Baptistengemeente, Cultureel Gebouw 10 u.: J. Schouten; 11.15 u.: zondag school. Pinkstergemeente, Cult. Geb., 19.30 u. W. Zeegers. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: sa menkomst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst'. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. W. Huisman; 19 u.: ds. H. van Niel. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u.: ds. G As^jes; 17 u.: ds. W. Diépersloot. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, 19 u.: Wachttorenstudie Ver. van Vrjjz. Herv., Abeelenstraat 1 10.30 u.: ds. G. Nijenhuis. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9.15 (Hoogmis); 11 en 12.15 u.; 18 u.: avond mis. Evang. ver. Elon, 10 u.: J. A. Polderman. 19.30 u.: zendingsavond. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk. Engelmunduskerk, 10 u.: ds. J. van den Berg; 19 u.: ds/ L Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk. 10 u ds. H. van Niel; 19 u.: ds. H. P. Huisman Vrjje Evang. Emanuël, Gem. Ontspan ningslokaal, 10 u.: J. Mijnsbergen. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis; 6.45 8, 9.15 en 11 u.: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijckerstraatweg 81 17 u.: dienst. Gereformeerde Kerk, 9.30 u.: ds. J. A van Arkel; 17 u.: ds. H. J. ten Brink DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. Evang. Lutherse Gem., Maria Boreel school, 9.10 u.: kerkdienst. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.: ds G. H. van Willenswaard; 19 u.: ds. J Bronsgeest; Hoeksteen, 10 u.: ds. M. A van Rhijn; 19 u.: ds. R. H. Oldeman jeugddienst; Adventskerk (ziekenhuis' 'dienst) 19 u ds. G. H. van Willens waard. Christ. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 10 u.: ds. J. J. Rebel; 16 u.: ds. J. C. Mans. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u. Geref. Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. N. J. W. C. de Kluis. Doopsgez. Gem., Spaarnberg, 10.30 u.: ds. P. J. van Schayck. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7 en 8 (kindermis), 9, 10.15 (hoog mis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30 en 11.45 u.: 19 u.: avondmis; Re- gina Caeli, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 19 u.: (hoogmis). Maranatha, Baanstraat, 10 u.: L. Sussen- bach. Evang. Luth. Gem., Koningstr. 117, 10.30 u.: kerkdienst. Vrye Evang. Gem., Koningstraat 117, 9 u. en 19 u.: F. J. Nijkamp. Volle Evang. Gem., geb. Groenelaan 74, 19.30 u.: J. de Graaf. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. Waardenburg; Irenekapel, 10 u.: ds. W. Oorthuys; De Opgang, 10 u.: ds. M. Wendte; 19.15 u.: ds. G. van Schuppen; Oosterwijk-Meeresteyn (Chr. L.T.S.) 10 u.: ds. G. W. IJzerman; Jeugdkapel „De Opgang, 10 u.: H. Olivierse; zondagclub „De Schans", 10 u. Vrjjz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: ds. A. Noorman. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. C. Meyer; 17 u.: ds. Joh. Knol; Geref. Kerk, Oosterwijk, wijkgebouw Dommel- singel 4a, 8.45 u.: ds. E. ten Brink; 17.15 u.: ds. A. C. van Nood. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. M. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u.: Heiligingsamenkomst; 12 u.: zondag school; 16.30 u.: Kindersamenkomst; 20 u.: Verlossingsamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds. J. A. Don. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. G. van Schuppen; 19 u.: zangdienst; 19.15 u.: Open-Deur dienst, ds. J. Hoo- genkamp. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 u.: ds. Joh. Knol; 17 u.: ds. C. Meyer. R.-K. St. Laurentiuskerk, H. Missen 6.30 en 7.45 u.; Hoogmis 9.15 u.; Kindermis 11 u.; Avondmissen 12 en 17.15 u. O.L. Vrouw van Lourdeskaped, H. Mis sen 8.15 en 10 u. CASTRICUM: R.-K. Kerk, 6.45, 7.45, 9.00, 10.15, 12 en 18 u. Ned. Herv. Gem., 10.30 u.: ds. P. Salm, 10.30 u.: jeugdkerk; 19 u.: H. Avondmaal. Ger. Kerk, 10 en 17 u.: ds. IJ. van der BAKKÜM: R.-K.- Kerk, 6.45, 8.30 en 10.30 u. „In 1950 ben ik, als de zo veelste, begonnen deze zaak op te rakelen", vertelt hij. „Dat zit zo: ik ben een af stammeling van Spaanse en Hoogduitse Joden. Ten tijde van de Spaanse inquisitie werden de Joden voor de keus gesteld katholiek te worden of te worden omge bracht. Een klein percentage wist het land te ontvluchten. Daartoe behoorde ook de fa milie De la Penha dat be tekent naar ik meen van de rots die behoorde tot de hoge Spaanse adel. De familie De la Penha week uit naar Nederland, verwierf zich eigen schepen en dreef han del in het kader van de Oost en Westindische Compagnie. En ik hoef je niet te vertel len wat daar verdiend is. Een scheepslading suiker werd voor vijftienduizend gulden ingekocht en voor honderdvijftigduizend ver kocht Zoals zovele koop mansfamilies werd ook de familie De la Penha in de Gouden Eeuw schatrijk. Nu zijn er over het geval Labra dor twee lezingen. Volgens de eerste zou de bemanning van een van de schepen van Josef de la Penha koning stadhouder Willem III, die met een schip in een storm op de Noordzee verdaagde, hebben gered van een wisse dood. Uit dankbaarheid zou Willem III aan Josef de la Penha Labrador ten geschen ke hebben gegeven met on- sterf elij k eigendomsrecht voor al diens nakomelingen. Vol gens de tweede lezing zou Josef de la Penha het ge schenk te danken hebben aan het feit dat hij de oorlog van Willem III tegen koning Ja mes II die Willem de En gelse koningskroon oplever-'- de financierde. Dit laatste verhaal komt me het meest waarschijnlijk voor." De heer Soesan heeft een fotocopy van het document waarop het eeuwig eigen domsrecht is vastgelegd in zijn bezit. Deze fotocopy is in januari 1932 in Canada gelegaliseerd. Het uit 1697 stammende origineel is on vindbaar, hoewel het in 1926 nog in Londen werd gesig naleerd. De eigendomsacte is na 1697 nog enkele keren vernieuwd. Zo moest de fa milie De la Penha in 1732 52 ponden en 10 schelling aan erfpacht betalen. Dit moest worden betaald omdat anders d: leen zijn geldigheid ver loor. „U moet dit echt niet zien als een grapje. De documen ten zijn echt. Nu weet ik niet of Willem III als koning van Engeland of als Prins van Oranje Labrador heeft weggeschonken. Er kwamen ook afstammelingen van Josef de la Penha in Canada terecht. Toen Labrador in 1926 door Newfoundland om onverklaarbare redenen behoorde Labrador destijds bij Newfoundland voor 3D miljoen dollar werd ver kocht, bemoeide het hoofd van de Joods-Portugese ge meenschap in Montreal zich roet de zaak. Ook hij meende namelijk als nakomeling van Josef de la Penha rechten op Labrador kunnen te doen gelden. Hij wilde er een rechtzaak over beginnen. Die actie liep dood omdat hij in net begm van de dertiger ja ren overleed. In 1939 begon men hier met een actie. Er waren toen liefst zeshonderd afstammelingen van Josef de la Penha in ons land. Ook in het buitenland zaten ze, tot in de Italiaanse kloosters toe. De oorlog maakte de actie kapot". In 1950 nam de heer Soe san de draad weer op. Hij was jong, 27 jaar en zeer ge ïnteresseerd in historie,,-i„Ik- was er rpetaen, .yvild., van", zegt hij. ,En ik dook erlrf'. Hij woonde toen in Amster dam. Er werd een Stichting I.abrador gevormd, waarvan hij secretaris was. Dagen achtereen ging hij met Pa- roolverslaggever Bas Rood nat op pad om documenten met betrekking tot de schen king van Labrador aan de familie De la Penha op te speuren. „Ik moet jg overi gens wel zeggen dat Josef de la Penha eerst het geschenk niet wilde aanvaarden. Dat hij Willem III van dienst ge weest had kunnen zijn, be schouwde hij als zo'n grote eer dat hij een beloning over bodig vond". In het Rijks archief in Den Haag vond hij een missive van 7 januari 1768 aan de Prins over een vernieuwing van de eigen domsacte. Hij trok van het ene archief naar het andere. Ook in de gemeente-archie ven van Rotterdam en Haar lem vond hij documenten die van zijn gading waren en waarvan hij fotocopieën heeft. Zeven weken achter elkaar was hij in touw met deze speurderij. „Tob Groen was voor de oorlog leider van de actie", aldus de heer Soesan. „In een villa in Blaricum, bewoond door iemand van het Be- heers-instituut, lagen actes en schriften vol knipsels over de zaak Labrador, ver zameld door Tob. Groen, die overigens een goede reclame voor zijn handel zag in de hele affaire. Zijn zoon Mau rice dacht er iets aan te kun nen doen via de UNO. Hij „■wilde er een ■zuiver- politieke kwestie van .maken". --"In 1951 begon de heer'Soe san een klein winkeltje in de Baanstraat te Beverwijk. Twee jaar later maakte hij een zaken-studiereis naar Canada. Alle Labrador-docu- Het koninklijk zegel op de uit 169 7 stammende eigen domsacte. menten nam hij mee. „We zijn niet bezorgd over uw actie", zei men in Canada, maar toch werd ik als enige een half uur vastgehouden door de immigration officers en de douane doorzocht mijn bagage grondig. Nee, zo leuk vonden ze het toch niet", ver telt de heer Soesan. Zijn zaak in Beverwijk heeft hij kunnen uitbreiden. De actie is doodgebloed. De stichting heeft het werk hele maal aan secretaris Soesan overgelaten, die tijd noch geld heeft om het voort te zetten. Maar hij heeft kin deren„Ik had nog in mijn hoofd om naar de Ko ningin te gaan en naar de UNO", zegt hij. „De acte is opgesteld volgens oud-Ne derlands recht. Nu hebben we met nieuw-Nederlands recht te maken. Dus is de acte nog geldig? Als realist zie ik niet in hoe we werke lijk Labrador in ons bezit kunnen krijgen. Waarom dan een acte? Wel, ten eerste om dat ik het leuk vind en ten iweede heeft de stichting er zoveel geld ingestoken dat er uitsluitsel moet komen. Ken ja, of een nee. Ik heb met. die actie leuke ervarin gen opgedaan. Ik kreeg brie ven uit de hele wereld, naar aanleiding van publikaties in de pers. Zo was er een man in Californië die schreef: I am Josef de la Penha. What about it?" -v. •■■xw -.V - V'MW''-), Als de noordwester storm en de vloed het water in de IJmuidense Vissershaven hoog opstuwen kan het ge beuren dat een deel van de reddingbootsteiger onder wa ter komt te staan. Dit hoeft voor niemand reden tot on gerustheid te zijn. Want als het nodig is komt de be manning van tfe Neeltje toch aan boord. En nog wel met droge voeten. Zij kan via het hekwerk van de s ai,per mak kelijk aan boord klimmen. Dat er een laagje water op de steiger staat dat is zeer zelden het geval, namelijk alleen bij zware noordwes ter storm en abnormaal hoog water komt doordat het steigervlot, dat rijst en daalt met eb en vloed, zijn hoogste stand heeft bereikt terwijl het water nog verder stijgt. Advertentie ONZE SPECIALITEIT Bloemenmagazijn - Kwekerij KENNEMERLAAN 171 - TELEFOON 4663, Om te laten zien hoe de jongeren zich met de politiek bemoeien en hoe de politiek zich met jongeren bemoeit houdt het Politiek Jongeren Contact Velsen (P.J.C.V.) op vrijdag 2 maart in het gym nasium Felisenum een forum, speciaal voor de vier hoog ste klassen van de vier V.M.H.O.-scholen in Velsen. Het forum zal bestaan uit een vertegenwoordiger van elk der zeven politieke jon gerenorganisaties die deel uitmaken van het P.J.C.V. en onder leiding staan van de voorzitter van 't P.J.C.V., de heer H. de Boer. De on derwerpen die het forum behandelt zijn: Nieuw-Gui- nea, de Mammoetwet, paci fisme of bewapening, religie in de politiek en de West- europese integratie. Men kan op de bijeenkomst vragen stellen of de vragen schrif telijk Indienen bij het secre tariaat van het P.J.C.V., mevrouw C. J. Koeman Wagema'ns, Gijzenveltplant- soen 139, IJmuiden. De bij eenkomst begint om 20 uur. In het tijdvak van 10 fe bruari tot 16 februari wer den in Velsen de volgende voorwerpen gevonden: Vulpen, hengels in fou- draal, paraplu, bruine hand schoen, hoofddoek, weekend tas met inhoud, zijden sjaal, lipssleutel, mandje met in houd, stalen duimstok, kana rie, bril met lichtmontuur, herenrijwiel, wit kinder- schoentje; portemonnee met inhoud, autoped, oliespuitje, zwembroek, gebreide hand schoen, bruine lederen akte tas met inhoud, kinderwant jes, schoolbord, crucifix, kin derpistool, ceintuur, doosje inhoudende hakken, electri- sche boor, wieldop, kinder muts, 1 pr. wanten, kontakt- sleuteltjes, damesrijwiel, speelgoedhondje, bankibljet van 10 en een snoeischaar. Inlichtingen over deze ge vonden voorwerpen kan men dagelijks inwinnen aan het hoofdbureau van politie. De gedeponeerde gevonden voorwerpen zijn te verkrij gen, elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur, aan het hoofdbureau aan het Brinioplein in IJmuiden-Oost. Op een avond, niet lang geleden, kwam de bewoner van de Dennenstraat 1 in IJmuiden-oost om elf uur 's avonds thuis. Hij ging met zijn fiets het poortje door en zag torn tot zijn ontzetting dat de schoorsteen van het pand Esdoornstraat 22 in brand stond. Hij zag flakke rende vlammen. Hij waar schuwde de buurman van de (afwezige) bewoners, van het betreffende huis. Samen kwamen zij tot de slotsom dat de schoorsteen inderdaad brandde. Vanuit het Anto- niusziekenhuis belden zij de politie. De politie kwam, zag en constateerde brand. De ijlings gewaarschuwde brandweer ook. Een brand weerman klom via een lad der naar de schoorsteen toe. Dat ding brandt niet, zei hij. Hij voelde nog eens; de schoorsteen was koud. Een collega kwam toen op het schrandere denkbeeld het peertje van de straatlantaarn in de Esdoornstraat los te r"raaien? Het licht floepte uit- het vuur in de schoorsteen doofde op slag. De lamp werd vastgedraaid en met een brandde de schoorsteen ook weer. Het bleek dat het effect van flakkerende vlammen werd veroorzaakt door heen en weer gaande takken van een boom bij de straatlantaren. Het beweeg lijke spel van takken en licht weerspiegelde zich op de r'euwe kap van de schoorsteen. Het kostte poli tie en brandweer meer dan e i uur om dit uit te vin den. De ontdekker van de „schoorsteenbrand" kreeg (terecht) een complimentje van de politie voor zijn op lettendheid. De volgende Velsense wo ningen hebben een ander nummer gekregen' Rijksweg 517, 519, 521, 523, 525, 527, 529, 531, 533 en 534. In de zelfde volgorde kregen zij de nummers Dijkzichtlaan 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 en 2.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5