Robert Kennedy gelooft dat Indonesië voorlopig niet zal aanvallen I HET WEER Brandende balen houtstofpapier leveren spectaculair schouwspel Kinderspel oorzaak van brand bij 1 II Prof. Duynstee verlaat K.V.P. Vier doden in het verkeer Mobilisatiebevel van Soekarno Juwelendieven gepakt DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGE Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adi. Hoofdredacteur! Jos L. Lodewijks Uitgave, Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 98, Haarlem Directie: P. W. BeereboomeoMr. H. C. van der Mije Wegens steriel beleid inzake Nieuw-Guinea Het woord is aan GALACONCERT IN HAARLEM OPENT HOLLAND FESTIVAL Daarna opening van de Frans Halsexpositie SUEDE DAMES- EN HERENJASJES Lichte vorst Hoofddader droeg buit van 10.000 op zak In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Topsy Uit het binnenland 2, s 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Horen en Zien4 Kunst In de Vishal en op zee 5 Uit stad en omgeving5, 10 Feuilleton Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch niéuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's I M A A D i t L1.L AR1 1962 4 7 e JAARGANG NUMMER 97 Kantoor: Lange Nieuws traat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De Koningin heeft zondagmiddag de Amerikaanse minister van Justitie en zijn echtgenote in Huis ten Bosch in Den Haag ontvangen. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft vanmorgen in een persconferentie in Den Haag gezegd sterk de indruk te hebben dat de Indone sische regering in de naaste toekomst geen aanval op Nieuw-Guinea beoogt. Indonesië is er weliswaar op uit Nieuw- Guinea onder zijn bestuur te krijgen, maar wenst dit door middel van vreed zame onderhandelingen met de Neder landers. Kennedy wees er op dat de Ver enigde Staten vriendschappelijke betrek kingen met beide landen onderhouden en zei dat een vreedzame oplossing door redelijke mensen gevonden moet kunnen worden. Volgens Kennedy is het pro bleem in beide landen emotioneel ge laden. Op de vraag wat de Verenigde Staten gaan doen als Indonesië wèl mocht aan vallen, antwoordde hij, te hopen dat dat niet zou gebeuren. Mocht het echter wel zover komen dan zullen de Verenigde Staten op dat ogenblik hun besluit nemen. Onze Haagse redacteur meldt: In een snerpende vrieskou arriveerde zondagmiddag de Amerikaanse minister van Justitie met zijn echtgenote en enige hoge ambtenaren van zijn ministerie in ons land. Hjj werd 's middags door de Koningin in Huis ten Bosch ontvangen. Des avonds bood de Nederlandse regering hem een diner aan in hotel Wittebrug in Den Haag. Amerikaanse journalisten, die Robert Kennedy op zijn wereldreis verge zellen, hebben ons verteld welke indruk zij hadden gekregen van Indonesië. Het was een beeld van armoe, van ellende, van verpaupering en van willekeur, een land, waar een liter rijst viermaal zoveel kost als een jaar geleden en waar men voor nog geen tien dollarcenten een hele dag moet arbeiden. En tegelijkertijd een land, waar slechts één wens het leven van de mensen beheerst: de wens om West-Irian bij Indonesië gevoegd te krygen. „Het is niet zo, dat onze minister van Justitie in Indonesië over Nieuw-Guinea is beginnen te spreken", zei ons de heer John Seigenthaler, adviseur van de minister. „Hij werd gedwongen zijn oordeel te ge ven. Zoals ieder gedwongen wordt zijn oor deel te geven over wat de Indonesiërs als hun belangrijkste wens zien. Men kan over elk onderwerp spreken, maar onverschil lig of het nu politieke leiders, studenten, arbeiders of ambtenaren zijn tot wie men spreekt, zij brengen het gesprek op het noodzakelijke bezit van West-Irian. Zij spreken dan over het kolonialisme van de Nederlanders, maar zij zien niet in, dat zij een nieuw en kwalijk soort kolonialis me willen verwezenlijken. Onder die om standigheden heeft minister Kennedy ge meend antwoord te moeten geven. En dat antwoord kwam waarschijnlijk wel wat hard aan". Er zijn inderdaad harde dingen gezegd. In het bijzonder toen minister Kennedy gedwongen werd zijn mening te geven tegenover een groep studenten.Dat ge beurde zowel in Djakarta als in Bandoeng als in Djokjakarta. „Wat dacht ge dat wij zouden zeggen tegen de Nederlanders, van wie wij overtuigd zijn, dat zij grote offers brengen om van Nieuw-Guinea iets te ma ken en de bewoners tot zelfbestuur op te leiden? De Nederlanders met wie wij in Europa en hier in de Pacific samen gestre den hebben tegen dezelfde vijand, met wie onze broers gesneuveld zijn en in hetzelf de graf liggen? Alleen door uw kreten zul len wij niet overtuigd worden van uw recht. Zeker niet als gij elke dag, dat uw leiders dat willen, het overleg over de overdracht van Nieuw-Guinea kunt begin nen te bespreken als ge de onbehoorlijke voorwaarde maar wilt laten vallen. Gij zult moeten studeren en moeten wer ken en ge zult moeten tonen wat ge waard zijt, vóór de wereld door u geïm poneerd zal worden". „Dergelijke gesprekken hebben wij allen gevoerd", zo zei de heer Seigenthaler, „Maar men aanvaardt het niet. Het is droevig en rampzalig. Een onzer vroeg aan president Soekarno waar hij was op het moment, dat zijn broer het leven liet in de strijd tegen Japan. Doodleuk kwam een wedervraag als antwoord: „In welk jaar was dat precies?" Niet alleen in Djakarta en in andere gro te steden schijnt iedereen bezeten van „West-Irian", ook zelfs op het toch wat afgelegen Bali. Ook daar ziet men om de paar honderd meter gewapende militairen lopen, alsof er ieder ogenblik een opstand dreigt". „Meent u, dat er nog zoiets als opposi tie bestaat", vroegen de Nederlandse jour nalisten. „Neen, ik geloof niet dat er nog een oppositie is. We hebben Soekarno ont moet en Soebandrio en verder Nasoetion en Yamin. Maar de andere figuren als Hatta, Roem en Sjahrir hebben wij niet ontdekt". „Wat denkt u van de economische situa tie en vooruitzichten?" ,Die zijn slecht, bar slecht. Desondanks schreeuwt men niet om rijst, maar om West-Irian". „Hoe oordeelt u over uw ambassadeur in' Djakarta, de heer Jones, die bereid is .Merdeka" te roepen?", vroeg een der journalisten. ,Ik denk, dat Jones door het bezoek van minister Kennedy enige steun heeft gekre gen", zei de heer Seigenthaler. „Maar u moet wel begrijpen, dat zijn positie te midden van deze mensen niet eenvoudig is. Voor Nederlanders zit in dat „Merde ka" een geheel andere gevoelswaarde dan voor ons, die het een vertaling in het Ma leis van „freedom" vinden". Anthony Lewis van de „New York Times" was zeer teleurgesteld over wat hij gezien had. „Het is een wanhopige si tuatie, waar de mensen zich thans in be vinden," zo zei hij. „Er is honger en schreeuwende armoe. In de hotels waar wij waren ondergebracht (in Djakarta in hotel Des Indes) hebben wij slecht eten gekregen en weinig goeds te drinken ge had. Verder was de bediening slecht, de slecht en de slaapgelegenheid behuizing slecht". Hij vond Soebandrio een pientere diplo maat, ofschóon hij hem slechts één keer heeft ontmoet. „Als er oppositie tegen Soekarno bestaat waar ik sterk aan twijfel dan moet men die in het leger zoeken. Het is mij opgevallen, dat in elke provincie een burgerbestuurder is naast een militaire figuur. Die militaire figuur maakt gewoonlijk een heel wat krachtiger indruk. Maaj> meer dan een indruk is het beslist niet". Een andere journalist vertelde dat mi nister Kennedy nergens alleen gelaten werd. Altijd was hij omgeven door een groep zwaarbewapende militairen of poli tiemensen. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee heeft ;isteren in een brief aan het dagelijks pestuur van de Katholieke Volkspartij meegedeeld, dat hij bedankt als lid van de partij. Aanleiding hiertoe is de rede voering die de voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, zaterdag op de staten- dag van de K.V.P. heeft gehouden. Prof. Duynstee verklaart het vertrou wen in de partijleiding te hebben ver loren omdat deze „inzake West-Nieuw- Guinea hardnekkig tracht een beleids lijn door te zetten, die haar steriliteit heeft bewezen sedert begin 1946 en die thans moet voeren tot een maximum aan nadelen en tot uitblijven van positieve resultaten." Prof. Duynstee citeert in zijn brief de volgende uitlating van de partijvoorzit ter op de statendag. „Onze partijleiding heeft nimmer ontkend dat wij bij een werkelijke overmacht rustig zouden terugtreden. Maar niemand mag van ons verwachten, dat wij bereid zouden zijn zonder strikte noodzaak te versagen en aldus ons eergevoel te vergooien." Prof. Duynstee verklaart zelfs geen schijn van verantwoordelijkheid voor een dergelijke politiek te willen dragen. Hij is ook zeer teleurgesteld, dat van de zijde van de KVP slechts in afwerende zin is gerea geerd op de oproep van het Nederlandse episcopaat. De 29-jarige verpleegster M. Lijcklama a Nijeholt is, toen zij 's avonds met haar auto de gesloten spoorwegbomen in Woer den ramde, door de sneltrein Den Haag Utrecht gegrepen en op slag gedood. Haar 28-jarige broer Jelte werd zwaar gewond. Mej. Lijcklama a Nijeholte had geen rij bewijs. De overweg was uitgerust met automatisch halve overwegbomen. In Leerdam is de 54-jarige J. H. Bode uit Asperen, toen hij met zijn fiets de weg overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. In Nijverdal is de 58-jarige J. F. Arend sen uit Oldenzaal, toen hij de weg wilde oversteken, door een auto gegrepen en vrijwel onmiddellijk daarna overleden. Het ongeluk gebeurde doordat de man toen hij de auto zag naderen, op zijn schreden te rugkeerde. De 69-jarige bromfietser B. H. Thieman, die dinsdag in botsing kwam met een be stelauto, is in een ziekenhuis in Rotterdam aan de gevolgen van die botsing overleden. Shelley: In het zwijgen ligt vaak de grootste leugen. (Van onze kunstredacteur Het Holland Festival zal in Haarlem worden geopend met een orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk op vrijdag 15 juni. Het concert begint om 20 uur. Over het programma wordt thans over leg gevoerd met de stadsorganisten Al- bert de Klerk en Piet Kee. Er wordt gedacht aan werken van tijdgenoten van Frans Hals, onder andere aan Fres- cobaldi en Gabrieli. Om werken te kun nen uitvoeren die voor orgel en blazers bestemd zijn, zou dan de medewerking van enkele blazers van het N.Ph.O. wor den gevraagd. Het staat nog niet vast of aeide stadsorganisten als concertgever zullen optreden, maar dat is wel het waarschijnlijkst. In ieder geval zal dit galaconcert de officiële opening van het Holland Festival zijn, een unieke gebeurtenis omdat totnutoe dit evene ment steeds in Amsterdam of Den Haag met een galaconcert werd geopend. Na afloop van deze Holland Festival plechtigheid zal in het Frans Halsmuseum de officiële opening van de internationale Frans Halsexpositie plaats hebben, waarna het gemeentebestuur van Haarlem een re ceptie aanbiedt. Het is voor het Haarlems gemeentebestuur bijzonder voldoening- gevend dat Haarlem op één dag twee evenementen van internationaal belang binnen zijn veste zal zien plaats hebben, temeer omdat de aanwezigheid van de Ko ningin zeer waarschijnlijk geacht moet worden. De samenvoeging van beide ope ningen in de avonduren heft het probleem op van de „dode" uren die tussen een mid dag- èn avondgebeurtenis zouden ontstaan. (Zie ook pagina 4) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw Matige tot krachtige, langs de waddeneilanden tijdelijk harde oostelijke wind. Overwegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DJAKARTA (AP) President Soekarno heeft een regeringsdecreet ondertekend waarbij de algemene mobilisatie van man nen en vrouwen van 18 tot 40 jaar wordt afgekondigd. Het decreet, dat nog door de wetgevende vergadering moet worden goedgekeurd, draagt de datum 6 februari, maar werd nu pas bekend gemaakt. Reeds op 19 december van het vorig jaar heeft Soekarno het Indonesische volk opgedra gen. zich gereed te houden voor algemene mobilisatie. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is terstond op de hoogte gesteld van de afkondiging van de alge mene mobilisatie in Indonesië. Waarnemers in Djakarta geloven niet dat deze nieuwe maatregel veel wijziging zal brengen in de huidige toestand. De regering leidt reeds een half miljoen vrij willigers op. die zich hebben aangemeld voor strijd tegen de Nederlanders om Nieuw-Guinea In officiële kringen in Den Haag was men verrast over het bericht dat Spe- karno een algemene mobilisatie voor ge heel Indonesië heeft afgekondigd. Dit soort maatregelen is niet bevorderlijk voor het vinden van een vreedzame op lossing van het geschil om Nieuw-Guinea, zo zei men. Twee Rotterdamse fabrieksarbeiders zijn zaterdag in Dordrecht in verzekerde be waring gesteld, nadat ze hadden bekend in de nacht van donderdag op vrijdag bij juwelier J. Vink in de Voorstraat in Dor drecht na het inslaan van een ruit twee plateaus met 105 heren- en 72 damesrin- gen te hebben gestolen. De oudste verdachte werd bij zijn wo ning in de Maasstad gearresteerd op het moment dat hij de buit ter waarde van f 10.000,-, van de hand wilde gaan doen. Veel moeite om de daders te grijpen heeft dé recherche niet gehad. Van de oudste verdachte was bekend, dat hij dezelfde methode al meermalen had toegepast. Vrijdagnacht vatten een Dordtse en een Rotterdamse rechercheur post bij zijn wo ning. Omstreeks half twaalf zaterdagmor gen, toen hij zijn huis uitkwam, werd hij gegrepen. Hij ontkende de inbraak, maar toen men hem fouilleerde bleek hij de hele buit bij zich te hebben In de loop van zaterdag middag is zijn mededader gearresteerd. „Die jongens zijn natuurlijk weer bezig geweest", zei zondagavond een schipper van een van de bootjes van de firma Donkersloot, toen hij rook en vonken over de spoordijk zag waaien. De schip ier heeft wellicht de oorzaak genoemd van een zware brand op het terrein van de papierfabriek Van Gelder Zonen iri Velsen-Noord. Omstreeks half zes gisteravond stonden hier twee bergen halen houtstofpapier, alsmede een grote oppervlakte begroeiing langs de spoor dijk, in lichterlaaie. Dat met vuur spelende kinderen de oor zaak van de brand zijn geweest wordt nög aannemelijker, na een verklaring van een bewoner van de noodwoningen aan de Hof- laan in Velsen Noord, die zei, dat herhaal delijk kinderen op het terrein van de pa pierfabriek gezien worden. Zij klimmen dan onder een van prikkeldraad voorziene afrastering door. Twee bergen van balen houtstof-papier brandden als een fakkel. De ijskoude noordewind blies de duizenden vonken in de richting van het Noordzeekanaal, maar vele vonken belandden in het droge gele gras van de spoordijk. Het gras begon te branden en het duurde niet lang of ook de boompjes hadden vuur gevat. Tientallen kinderen rukten takken van de boompjes en sloegen daarmee onder luid geschreeuw, op het brandende gras. Mannen van de Velsense brandweer, die spoedig aanwezig was, hielpen een handje door de nevelspuit erop te richten. De be planting kon echter niet meer gered wor den. Twee spuitwagens van Van Gelder Zo- nens bedrijfsbrandweer waren met knippe rende blauwe lichten op het terrein aanwe zig. Zo ook twee brandweerwagens van Velsens brandweer. Opmerkelijk was dat de Velsense brand weerlieden de slangen begonnen op te rollen, nadat zij het vuur buiten het be drijfsterrein hadden geblust, ofschoon hun assistentie dringend nodig was bij het blus sen van de bergen cellulosepapier. De bedrijfsbrandweer kon het vuur dan ook aanvankelijk ternauwernood de baas. Men begon te blussen tegen de ijskoude noordewind in, met het gevolg dat de stra len water nauwelijks tot de vuurhaard reikten. Een brandweerman, uitgerust in een fel-geel pak, had geen helm op. Een jongetje kroop onder de afrastering door en gaf de helm aan zijn vader, wiens hoofdhaar herhaaldelijk in brand dreigde te geraken door de vonken. Vele inwoners waren op de sppordijkge- klommen of sloegen de verrichting van de Vele inwoners waren op de spoordijk ge plaatste spoorwagons af. De brand was danook bepaald niet saai. Herhaaldelijk vielen er oranje-geel gekleurde balen cellu lose uit de berg, in miljoenen vonken uit eenspattend. De brandweer wist echter het vuur te localiseren. Een gelukkige omstandigheid daarbij was dat het vuur niet kon over slaan op andere voorraden, aangezien de felle wind de vlammen en vonken niet over deze voorraden heenjoeg. De kracht van de wind was er mede oorzaak van, dat men een waterkanon moest laten aanrukken. De straal werd op de vuurhaard gericht, wat tot gevolg had dat balen verteerde houtstof als kaarten huizen ineenzakten. Het was duidelijk dat van de voorraad ter grootte van een scheepslading niets meer gered kon worden. De brandweerlieden zijn uren in de weer geweest met het blussen. Om tien uur gis teravond brandden de bergen nog als een fakkel. De brand ontstond om ongeveer half zes. De zevenduizend balen houtstof en cellu lose, die geheel door de brand zijn ver nietigd, vertegenwoordigen een niet on aanzienlijke waarde. Deze schade wordt evenwel geheel door verzekering gedekt. De verbrande houtstof en cellulose maken echter slechts een heel klein deel uit van de totale voorraad van deze grondstoffen, zodat de produktie volkomen normaal zal kunnen doorgaan. De twee brandspuiten van het bedrijf zijn tot hedenochtend in actie gehi -ven.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1