Minder snelle economische groei te verwachten H.B.B. zette de groei voort Voor zijn Amerikaanse de tijden ook luchtvaart moeilijk Fusies blijken in vele gevallen noodzakelijk De beurs Investeringen overtreffen prognoses Daggeld hoger Indonesië nationaliseert eigendom Mij Nederland Aantal participatiebewijzen 37 vermogen 42 groter Euratoom coördineert scheepsprojecten Britse auto-industrie is inzinking te boven SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 Minister De Pous op CHU-toogdag: Shell-groep sluit contract met Thai Oil Refinery Bevredigende gang van zaken bij Polytex Shell neemt deel in plasticfolie fabriek Dupont doet voorstel inzake afstoting aandelen Gen. Motors Goed begin van Bandar Belegging Mij Verenigde Lawoe ondernemingen Kort economisch nieuws Afrikaanse landen stoten Europese uit commissie van Verenigde Naties Keus Eigen auto R'damsche Scheepshypo- aantal passagiers beperkt is, waarom be- I tJ-jeek Bank Zet £l"Oei VOOTt perkt men dan de dienstregeling met. V oordelen 2000 mijl p/u Staking op scheepswerf bij Antwerpen „V ezelverwerking" 6 (8 Europese samenwerking bij het ruimte-onderzoek Zuidhollandsche Bank acht pet (onv.) V In het jaar 1961 is vermoedelijk onge veer f 3 miljard in de Nederlandse in dustrie geïnvesteerd, wat ongeveer 1,5 maal zoveel is als wat men in 1949, toen de industrialisatie in-Nederland weer op gang kwam mogelijk achtte. Dit heeft de minister van Economisch Zaken, drs. J. W. de Pous, medegedeeld in een zater dag te Goes gehouden toogdag van de C.H.U.. De heer De Pous zei, dat niet alleen meer arbeidsplaatsen zijn gescha pen, maar dat ook meer en betere ma chines in de Nederlandse bedrijven zijn geplaatst. De produktie is thans ongeveer anderhalf maal zo hoog als voor de oor log. Bovendien is de industrie veel geva rieerder geworden en staat zij op een ho ger peil. De minister zei voorts, dat het echter altijd mogelijk blijft, dat de conjunctuur minder gunstig wordt, waardoor de on dernemingslust zal worden geremd. We moeten niet vergeten, aldus de bewinds man, dat een snel stijgende industriële produktie afgezet moet kunnen worden. De vraag stijgt weliswaar ook, maar er is veel concurrentie, onder andere van de minderontwikkelde landen, die op de wereldmarkt beter kunnen concurreren, omdat in die landen de lonen lager zijn dan in het westen. De EEG werkt welis waar gunstig, maar lost het probleem toch niet op. Bovendien brengt de EEG niet alleen voordelen, maar ook meer concurrentie van de andere deelnemende landen. Er zijn op het ogenblik, zei de minister, geen tekenen,die wijzen op een ernstige crisis, doch de bewindsman meende wel, dat een minder snelle groei dan tot voor kort het geval was, in de komende tijd verwacht kon worden. Vrees voor een instorting met een zeer lange depressieperiode, zo als men in de jaren dertig heeft gekend, behoeft er thans niet te zijn, aldus de bewindsman, omdat de overheid over meer middelen beschikt om de bewerkstelligen, dat een inzinking zo kort mogelijk zal zijn. De bewindsman zei, dat het Nederland se volk de laatste jaren in toenemende mate luxe schijnt te prefereren. De be windsman zei, dat hij door het voortdu rend stijgen van de consumptiebehoefte wel met enige zorg op economisch ge bied was vervuld. De minister hield een warm pleidooi voor de uitbreiding van speurwerk ten be hoeve van de industrie. Men moet voort durend blijven speuren naar nieuwe ar- beidsmethoden en naar perfectionering van het werk en zich meer specialiseren op produkten die hoge eisen stellen aan het technisch kunnen. Overheidshulp is onmis baar, omdat veel speurwerk nodig is op terreinen, die niet direct praktisch nut be zitten, zei de minister. De bewindsman meende, dat Zeeland in de toekomst de vruchten zal plukken van zijn gunstige ligging, mede als gevolg van de uitvoe ring van het Deltaplan. Met ingang van heden is het tarief van call money (daggeld) verhoogd van tot 1 percent. Op 1 februari was het tarief verlaagd van 1 tot K percent. De Thai Oil Refinery Co. (TORC) heeft een financiële overeenkomst van 28 mil joen dollar getekend met een Franse fi nanciële groep voor de bouw van een olie raffinaderij in Bangkok met een dagcapa citeit van 30.000 vaten. De Franse groep werd in de bekendmaking van Tore aange duid met Ciave. Verder zijn overeenkom sten aangegaan met de Bataafse Inter nationale Petroleummaatschappij n.v. (van de Royal Dutch-Shell Groep) voor tech nisch advies tijdens de bouw en met Shell International voor de levering van ruwe olie voor de raffinaderij gedurende tien jaar. Het Indonesische persbureau Antara meldt dat de regering te Djakarta alle eigendommen van de Stoomvaartmaat schappij Nederland in Indonesië heeft ge nationaliseerd. Deze maatregel is, aldus dit bericht, genomen op grond van de Wet op de Nationalisatie van Nederlandse eigendommen van 9 februari van dit jaar. De directie van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" had gisteren geen commentaar op het bericht, dat de eigen dommen van de maatschappij in Indonesië zijn genationaliseerd. Zij deelde mee, dat de eigendommen bestaan uit gebouwen en etablissementen. De directie van Polytex n.v. te Haarlem deelt mede, dat de stiigende lijn der om zetten zich ook in 1961 heeft voortgezet De bedrijfsresultaten zijn over het alge meen ruimer uitgevallen dan die van 1960 doch de werktijdverkorting en de stijging der kosten blijven acute problemen. Hoewel de post debiteuren aanmerkelijk steeg kwamen geen verliezen van beteke nis voor. De ontwikkeling van de Euromarkt is voor de n.v. van veel belang in verband met haar importen uit Engeland. Dp n v verheugt zich in een gestadige vooruitgang en zij is minder conjunctuurgevoelig ge worden. De directie meent danook dat het nieuwe boekjaar met vertrouwen kan worden afgewacht. Shorko Packaging, een onlangs opge richte maatschappij, waarin Shell-Chemi cal, een onderneming van de Koninklijke Shell Groep, een belang heeft, zal in Swin don. Wiltshire, in Engeland, een fabriek voor de vervaardiging van polypropyleen- folie biuwen. Een aanzienlijk gedeelte van de produktie zal bestemd zijn voor ver pakkingsdoeleinden. Shorko Packaging is opgericht door de Metal Box Company en Shorko welke laats te maatschappij gemeenschappelijk eigen dom is van Shell-Chemical en twee Ame rikaanse concerns, namelijk National Dis tillers en de Chemical Corporation of Ame rica. In de nieuwe fabriek zal in de eerste fase van het project ongeveer 15 a 20 mil joen gulden worden geïnvesteerd. Presi dent-commissaris van Shorko Packaging is een Nederlander, dr. W. L. J. de Nie, die president van Shorko is. köJd. r 3S€ De Dupont Company heeft bekendge maakt dat zij bij het Amerikaanse dis trictshof in Chicago een voorstel tot een uiteindelijke uitspraak heeft ingediend, dat voorziet in de afstoting van 63 miljoen ge wone aandelen in de General Motors Cor poration in een periode van drie jaar. Het voorstel is ingediend na langdurige verho ren, die tegen het einde van het afgelopen jaar zijn gehoulen in overeenstemming met een uitspraak van het Amerikaanse Hoog gerechtshof van mei waarin Dupont werd bevolen zich te ontdoen van haar bezit aan aandelen General Motors. De voorgestelde uifspraak bepaalt ver der dat de Christina Securities Company een houdstermaatschappij, zich dient te ontdoen van alle aandelen General Motors, die zij van Dupont heeft ontvangen, en ook van de 525.500 aandelen General Motors, die zij thans aanhoudt. Christina heeft on- gevèer 29 percent van de gewone aandelen van Dupont in handen. Bij een verdeling pro rata zou op elk aandeel Dupont 1,37 aandelen General Motors worden ontvan gen. In het jaarverslag over 1960 van de Ban dar Belegging Maatschappij n.v. (v.h, Bandar Rubber Maatschappij n.v.) wordt medegedeeld dat in juni van dat jaar een begin werd gemaakt met het beleggings- bedrijf, waarbij concentratie op een be perkt aantal fondsen op de voorgrond staat. Het stemt tot voldoening dat. ondanks de daling van het algemene koersgemiddelde in het tweede halfjaar, de waarde van de portefeuille een stijging te zien heeft ge geven. Gedurende het verslagjaar werd met de belastinginspectie overeenstemming be reikt over de aanslagregeling vennoot schapsbelasting- voor de jaren 1950 tot en met 1957, met als resultaat dat geen be- lasting over die periode is verschuldigd, terwijl de inkomsten, die voor een beleg' gingsmaatschappij niet zijn vrijgesteld van belasting, in de komende jaren tot een aan zienlijk bedrag met het onteigeningsverlies zullen kunnen worden gecompenseerd. De winst- en verliesrekening sluit met een batig saldo van 160.000 gulden. Voor gesteld wordt dit bedrag naar een nieuwe rekening over te brengen en het dividend te passeren. De vrijgekomen reserve belas' tingen is op de winst- en verliesrekening geplaatst voor 110.000 gulden. Het bestuur van de n.v. Cultuur en Han del Maatschappij Verenigde Lawoe Onder nemingen in Amsterdam zal voorstellen om van het nog niet geplaatste kapitaal in totaal 362 cumulatief preferente aande len, elk groot 750, uit te geven aan een tweetal naamloze vennootschappen. Daar toe zal een „spoedeisende" buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders worden gehouden op maandag msart. Zoals bekend, heeft in 1961 Gebr. Tei xeira de Mattos namens principalen een bod op de aandelen en niet-royeerbare certificaten uitgebracht van 11 1/3 pet, welk bod gestand werd gedaan. De groei van het Beleggingsdepot HBB heeft zich in 1961, blijkens het verslag, verder voortgezet. Het aantal participatiebewjjzen steeg met bijna 37 percent tot ruim 45.500, het vermogen nam toe met bijna 42 percent tot ruim 40 miljoen. Ten dele is deze staging het gevolg van de „overneming van het Dollar-Obligatie-Depot. De gelden van het depot worden belegd in binnen- en buitenlandse aandelen en converteerbare- en gewone obligaties. In de laatste tien jaar steeg de waarde van een participatiebewijs van 504 tot 970. Eind 1961 was het vermogen van het depot belegd in 240 soorten binnen- en buitenlandse effecten namelijk 138 soorten aandelen, 31 soorten in aandelen converteerbare obligaties en 71 soorten gewone obligaties. Het depót was eind 1961 als volgt samen gesteld: Aandelen Nederland 50,7 percent, West-Duitsland 1,4 percent, Verenigde Staten 12,2 percent, Canada 0,4 percenten België 0,4 percent, samen 65,1 percent. Converteerbare obligaties 7,3 percent, ge wone obligaties 26,0 percent. Opgelopen rente en liquide middelen 1,6 percent, te zamen 100 percent. De afgifteprijs per één participatie bedroeg per ultimo 1961 930,15. (Zoals bekend werden de parti cipatiebewijzen in februari 1961 gesplitst in de verhouding twee op een). Het afge lopen boekjaar werden aangemaakt 260 bewijzen van twee participaties, 11.663 be wijzen van één participatie en 256 bewij zen van 1/5 participatie. Royementen von den niet plaats. Op 31 december 1961 ston den uit 16.068 bewijzen van twee partici paties, 11.663 bewijzen van één partici patie en 8.655 bewijzen van 1/5 partici patie. Over de beleggingspolitiek zegt het ver slag dat de onrust rond verschillende be langrijke valuta's de beheerster van het depót aanleiding heeft gegever het accent bij het beleggen van de nieuwe middelen te leggen op in harde valuta's luidende waarden. Voor dit doel kwam in de eerste plaats de gulden en daarna ook de Duitse mark in aanmerking. Blijkens de valuta- Uitbreiding vrachtdienst BotterdamHarwich Gezien de toenemende vraag naar vervoersge- legenheid van en naar Engeland hebben de Bri tish Railways besloten de vrachtdienst Rotter damHarwich met ingang van maandag uit te breiden. Voortaan zal dagelijks (met uitzondering van zondag) éen afvaart plaats hebben. BENOEMINGEN BIJ UNILEVER Met ingang van 15 maart is mr. C. T. C. Hey- ning, thans voorzitter van de directie van Van den Bergh en Jurgens n.v. benoemd tot lid van de directie-Nederland van Unilever. De heer H. F. van den Hoven, die gedurende de laatste ja ren directeur van Unilever in Turkije is geweest, zal de heer Heyning opvolgen als voorzitter van de directie van Van den Bergh en Jurgens n.v. Ir. J. G. Wiegand, thans bedrijfsleider van de n.v. Maatschappij tot Exploitatie der Vereenigde Oliefabrieken „Zwijndrecht" te Zwijndrecht, is benoemd tot opvolger van de heer F. W. van de Ven, directeur van Van den Bergh en Jurgens' fabrieken n.v. te Rotterdam, die na een dienst tijd van ruim vijftig jaar in binnen- en buiten land op 1 augustus de pensioengerechtigde leef tijd zal bereiken. spreiding is het belang bij de gulden in relatieve zin met ruim vijf percent ge stegen tot 57,5 percent. Het belang bij de Amerikaanse dollar liep iets terug, terwijl dat bij de Duitse mark percentueel op circa hetzelfde niveau werd gehand haafd. Het aandelenbelang steeg met vier percent tot 65,1 percent, terwijl het be lang in aandelen converteerbare- en gewone obligaties elk daalde met circa twee percent tot respectievelijk 7,3 en 26 percent. In de aandelensfeer is relatief voornamelijk het belang bij de Neder landse industrie en het bank- en ver' zekeringswezen toegenomen. ADDIS ABEBA (AP) De economische commissie van de Verenigde Naties voor Afrika heeft gisteren met 22 tegen vier stemmen besloten de economische en so ciale raad van de Verenigde Naties te ad viseren, Spanje en Portugal van het lid maatschap dezer organisatie te ontheffen en Frankrijk, België en Groot-Brittannië terug te brengen tot de status van geasso cieerde leden. Tegen de motie stemden Frankrijk. Groot-Brittannië, Spanje en België. De Afrikaanse leden van de commissie ver klaarden voorstander te zijn van de afrika nisering van de organisatie, maar alle Europese landen met uitzondering van Spanje en Portugal welkom te zullen heten als geassocieerd lid. De commissie heeft na een zitting van een week hiermee haar eerste belangrijke besluit gnomen. Van onze correspondent) WASHINGTON. Lange tijd ging het goed in de Amerikaanse luchtvaart bedrijven. Dat was in de periode, toen men treinreizigers aan het bekeren was tot luchtreizigers. Het aantal passagiers groeide in die tijd soms 20, soms 25 per cent per jaar. Maar thans schijnen de magere jaren te zijn aangebroken: in 1961 groeide het passagiersaantal slechts met één percent. De reden? Om te beginnen de economische recessie van 1961, die maakte dat zakenlieden minder reisden. Maar verder: te veel maatschappijen op dezelfde routes en vooral sedert het straalvliegtuig werd ingevoerd - meer vervoerscapaciteit dan men nodig heeft. De moeilijkheden van Europese luchtvaartmaatschappijen zijn tot op zekere hoogte te vergelijken met pro blemen waarmee men in Amerika tobt. De Verenigde Staten hebben op het ogenblik elf grote binnenlandse lucht lijnen. Het resultaat is: te veel maat schappijen op dezelfde routes en meer vervoerscapaciteit dan het publiek no dig heeft. C. R. Smith, president van American Airlines, heeft aan het week blad U.S. News and World Report een interview toegestaan, waaraan diverse gegevens voor het volgende artikel zijn ontleend. Acht verschillende maatschappijen vlie gen tussen Washington D. C. en New York. Zes tussen New York en Boston vier tus sen New York en Chicago. Tijdens de D.C. 7 kon men reeds spreken van een schrale tijd, maar nu de „jet" er is zijn de pro blemen zeer verscherpt. Een straalvlieg tuig is twee maal zo groot en twee maal zo snel als zijn voorganger eri het aantal luchtreizigers neemt niet snel genoeg toe. Slechts ongeveer tien procent van de be volking gaat al thans eens per jaar de lucht in en wat werkelijk verrassend is: vijftig percent van de Amerikanen komt nooit verder dan 200 mijl van huis, met welk vervoermiddel ook. Verreweg de be langrijke categorie van luchtreizigers vormen de zakenlieden. Vandaar dat een economische recessie zich zo sterk doet voelen in het luchtverkeer. tijd vliegtuig moet men rekenen op zes cent. moeten worden. De volgende grote stap C R. Smith, president van American Air- zal de aanschaf zijn van machines, die lines, ziet als beste oplossing: het samen- sneller zijn dan het geluid. In Amerika gaan van sommige luchtlijnen. American concentreert men zich op een toestel, dat Airlines wil een fusie aangaan met Eas- 2000 mijl per uur zal vliegen. Maar dat tern Airlines en enige jaren geleden heb- toestel (waarmee men in twee uur naar ben Capital en United zich verenigd. Bij Europa kan vliegen) kan pas over tien a de Amerikaanse Spoorwegen constateert vijftien jaar op de markt zijn. Dan heeft men trouwens diezelfde fusieneiging. 1 Men zal misschien zeggen: wanneer het Wanneer Amerikanen hun vacantie in eigen land doorbrengen gaan zij het liefst met de eigen auto. Daar kunnen de lucht lijnen moeilijk tegen concurreren. Per auto kost een tocht anderhalf a twee Ame rikaanse centen per mijl per persoon, per (Van onze correspondent) BRUSSEL Gisteren heeft onder voor zitterschap van mr. E. R. von Geldern, directeur-generaal voor industrie en econo mie van Euratoom, te Geesthacht (België) de eerste vergadering plaatsgehad van het door Euratoom gevormde verbindingscomi- té voor nucleaire scheepsprojecten. Als gastheer trad op de Gesellschaft für Kern- energieverwertung in Schiffbau und Schiff- fahrt, die de deelnemers aan de bijeen komst tevens in de gelegenheid stelde ken nis te nemen van haar nieuwe apparatuur die ten doel heeft proeven te doen met betrekking tot het aanpassen van reacto ren en hun onderdelen aan het gebruik op zee. Ieder project werd in details besproken en er werd besloten geregeld gelijksoorti ge bijeenkomsten te houden. De Gemeen' viertal ontwikkelingsprojecten Deze deel nemingen van de commissie, die in totaal ongeveer 22 miljoen gulden belopen, zijn gericht op het bereiken van een coördina tie tussen de verschillende projecten en daardoor het vermijden van dubbel werk men de winst wel binnen van de huidige straalvliegtuigen, zo mag men hopen. Waarom laat men bijvoorbeeld niet twee I Dp yan de n v Rotterdamsche in plaats van vier toestellen per g p Scheepshypotheek Bank, welke het vorige een bepaald traject vliegen jaar na een korte onderbreking wederom de oplossing met. Een maatschappij die begonnen heeft zich in 1961 voortge in staat wil zijn om te concurreren moetDe8 winst nam niet onbelangrijk toe aan het publiek een keus kunnen bieden 2 Q7 mJn (y j f 17g mln) yoorge- uit vier diensten per dag: s ochtends vroeg wordt. zoals bekend, tussen de middag, om eer ",lf 1 s avonds laat. Maar vier een dividend tussen de middag, om een uu J van 35 percent (dertig percent) van het 's avonds laat. Maar vier diens p verplicht gestorte bedrag. Aan de reser- krijgt men op vele trajecten la g ves WOrdt 300.000 toegevoegd terwijl een juist omdat er op die rou es o bedrag aan koerswinst op beleggingen van maatschappijen met vier diensten vliegen I 47.000 aan de daarvoor bestemde re serve ten goede komt, die daardoor tot f 2,34 min stijgt. Vandaar dat fusie noodzakelijk blijkt. Naar nieuwe rekening wordt 970.000 Op die manier hebben samengesmolten overgemaakt voornamelijk ter voldoening maatschappijen in de grote steden nog van de vennootschapsbelasting over 1961. slechts één kantoor nodig en de fusie van Ter voorziening in de behoefte aan meu- Eastern en American lijkt óok daarom we geldmiddelen werd 18,7 min aan economisch verantwoord, omdat Eastern leningen op schuldbekentenis opgenomen de winter veel toestellen nodig heeft Aan pandbrieven werd slechts 602.000 voor de vluchten naar Florida, terwijl geplaatst. De exploitatieresultaten van cte American zijn drukste seizoen heeft in de algemene scheepvaart maatschappij Sas- zomervakantie Men zal dus economischer kia n,v. waren niet voldoende om de lasten gebruik kunnen maken van de gecombi- der kapitaalsrente en der afschrijvmgs- 1 kosten ten volle te dekken, zodat een oe- drag van 13.475 als verlies ten laste van de Rotterdamsche Scheepshypotheek Bank komt. De winst van de Nationale Scheepshy- Het aanschaffen van straalvliegtuigen potheekbank n.v., welke bedrijf onder di- heeft veel gekost. Maar men maakt zich rectie staat van de Rotterdamsche Scheeps- hypotheekbank, heeft in 1961 178.000 neerde luchtvloot. BRUSSEL Bij de grote scheepswerf! van de firma Boel te TemsChe bij Ar.twer- I pen -is vandaag een staking uitgebroken. (v.j. 113.000) bedragen. schap neemt op het ogenblik deeT aan Ven ^owelhet personeel van de werven als het (Van onze correspondent LONDEN De Britse automobielindus- trie is de periode van inzinking, welke in verhoging van drie frank per uur. Het ad- I de zomer van 1960 begon, te boven geko- ministratieve personeel wenst een nieuwe men. In januari bedroeg de export meer loonschaal en herclassificatie van zijn dan twintig miljoen pond sterling (ƒ200 functies. kantoorpersoneel zou er aan deelne- men. De metaalbewerkers eisen een loons- Aagtekerk 24 660 m. n. Seychellen n. Fremantle. Abida 25 v. Rotterdam n. Limhamn. Acila 24 850 m. n.o. Guadeloupe n. Rotterdam. Acteon 24 v Port Said n. Banias. Adonis 24 125 m. w. St. Vincent n. Tampa. Adrastus 24 v. Rotterdam n. Hongkong. Agamemnon 24 165 m. o. Ouessant n. Londen. Akkrumdijk 25 te Swansea. Aldabi 24 v. Santos n. Buenos Aires. Algol 25 v. Bremen n. Zeebrugge. Alhena oass. 24 Ouessant n. Antwerpen. Alkaid 24 te Montevideo. Alkes 24 120 m. o. New York n. Livorno. Almkerk 24 780 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Ameland 25 v. Heysham te Milfordhaven. Amerskerk pass 24 Malta n. Antwerpen. Ampenan 25 te Zamboanga. Amstelkroon 24 120 m. z.w. Ouess. n. Avonmth. Annenkerk 25 te Penang verwacht v. Suez. Area 24 Ie Isle of Grain v. Rotterdam. Archimedes 26 te Antofagasta verw. v. S. Antonio Argos 24 v. Piraeus n. Thessaloniki. Arkeldi.ik 26 te Galveston verw. v. Brownsville Arnedijk 24 75 m. z.z.o. Flores n. P. Everglades Artemis 24 370 m. z.w. Flores n. Port de France. Attis 24 v Houston n. New Orleans. Axeldiik 25 te Portland Or. Balong 25 v. Abadan n. Calcutta. Banda 25 te Bangkok. Banggai 24 v. Malta n. Beyrouth. Bawean 25 v. Hamburg n. Amsterdam. Beninkust 25 ie Luanda v. Matadi. Bintang 24 480 m. w. Colombo n. Pulubukom. Blitar 26 te Lissabon. Borneo 25 v. Port Sudan n. Rotterdam. Breda 24 240 m. n.w. Finisterre n. Point a Pitre. Bussum 24 te Guayanilla. Caltex Eindhoven 24 v. Port Said n. VUssmgen. Caltex Gorinchem 24 te Rotterdam, Caltex Madrid 24 160 m. o.n.o. Aden n. Suez. Caltex Rotterdam 24 v. Sidon n. Rotterdam. Carrillo 24 te Rotterdam. Castor 24 312 m. o Malta n. Gibraltar. Celebes 23 v. Pt Elisabeth, 25 te Kaapstad. Ceres 25 te Rotterdam. Dahomevkust 24 v. Lagos, 25 te Tema. Diogenes 26 te Cartagena Col. verw. v. Curagao. Doris 24 v. Paramaribo n. Wageningen. Drente 26 te Jacksonville verwacht. Eenhoorn 24 9 m. o. Dover n. Beyrouth. Eos 24 100 m. n.o. Oran n. Napels. Esso Amsterdam 24 te Coryton. Esso Rotterdam pass 24 Kreta n. Rotterdam. Forest Lake 24 120 m. o.n.o. Kuria Muna naar Abadan. Fravizo pass. 24 Kp. Palos n. Teneriffe. Gaasterdiik 24 v Rotterdam n. Hamburg. Graveland 24 v. S. Francisco do Sul n. Cabedelo Groote Beer pass. 24 Kp. Finisterre n. Sydney. Gulf Italian 24 180 m. 0. Gibraltar n. Rotterdam Helena 24 30 m z.w. Manta n. Balboa. Hera 24 310 m. w.z.w. Scillys n. Antwerpen. Hilversum 24 v. Savannah n. Le Havre Holendrecht 24 470 m. w. Gibraltar n. Ryeka. Ittersum 25 te Antwerpen. Ivoorkust 24 v. Bordeaux n. Dakar. Jason 24 360 m. n o. Azoren n. Paramaribo Kaan Hoorn 24 50 m. o. K. Palmas n Bonnytown. Kabylia 24 92 m w. Colombo n. Calcutta. Karachi 24 v. Djibouti n. Suez. Karakorum pass 24 Str. S. Bernardino n. Manilla Karossa 25 te Kaimana v. Sorong.- Katwijk 24 te Rotterdam. Keizerswaard 25 te Curacao. Kermia 24 360 m. n.n.o. Fayal n. Curagao. Kieldrecht 24 v Suez n. Muscat. Koningswaard 26 te Heysham. Korendijk 24 350 m. o.z.o. Kp. Race n, N. York. Kosicia 24 200 m. n.o. Amazone n. Curagao. Kreeft 24 te Rotterdam. Kreon 25 v. Esbjerg te Hamburg. Kryptos 24 v. Punta Cardon n. New York. Kylix 24 te Helsingborg v. Rotterdam. Ladon 24 350 m n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Laertes 25 te Bangkok. Langkoeas 24 300 m. w. Manilla n. Shanghai. Leersum 25 te Dakar. Leopoldskerk 24 120 m. z. Dakar n. Hamburg. Leto 24 275 m. n.w. Fayal n. Noord-Amerika Liberiakust 24 v Le Havre, 25 te Antwerpen. Liberty Bell '6 v. Brest n. Mena A1 Ahmadi. Loppersum 25 t.e Hamilton Bermuda's. Maasdam 24 220 m. w. Landsend n. New York Maaskerk 24 v Kuwait n. Mena. Madisonllovd 26 te Hamburg Mainllovd 24 v. Genua n Port Said. Maron 24 720 m. w.z.w. Flores n. Hamburg. Medon 26 te Nassau Bahama's. Meerdrecht 24 45 m. w.n.w. Bizerta n. Hampt.rds. Mentor 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Merwellovd pass. 26 Ouessant n. Barcelona. Modjoker'to 25 te Rotterdam. Molenkerk 27 te Port Said verwacht. Montferland 24 te Vitoria. Muiderkerk 24 v. Vizagapatnam n. Aden. Naess Comm. 24 100 m. o.n.o. Massawa n. Fawley Naess Lion 24 v Isle of Grain n. Port Said. Naess Tiger 25 te Rotterdam. Nanusa 26 rede Accra. Neder-Elbe 24 150 m. w. Gibraltar n. Tripoli. Nestor 24 te Amsterdam verwacht v. Hamburg Noordam 24 v. New York n. Rotterdam. Noordwijk 24 v Las Palmas n. IJmuiden. Oberon 24 v. Antwerpen, 25 te Hamburg Ommenkerk 25 te Akaba. Oostkerk 25 te Kaapstad. Ootmarsum 26 te Hongkong. Oranje pass. 24 Kp. St. Vincent n. Genua. Oranjefontein 24 v. East-Londen n. Durban. Osiris 25 v. Wilemstad n. La Guaira Ouwerkerk pass 26 Malta n. Gibraltar. Overijsel 24 '30 m. z.z.w. Ouess. n. Antwerp.en. Pacaya 26 te New Orleans. Palamades 25 v. Santo Domingo n. Europa. Parthenon 24 te Newport News. Peperkust 24 80 m. n. Dakaf n. Antwerpen. Pericles 24 te Rotterdam. P. G. Thulin 26 te Philadelphia verwacht. Philine 26 te Mena A1 Ahmadi. Poseidon 25 v. Pto. Armuelles n. San Juan. Prins Fred. Hendr. 24 35 m. z.o. Malaga n. R'dam. Prins Frederik Willem 25 te Liverpool. Prins Maurits 25 v. Rotterdam, 26 te Londen. Prins der Nederl. 25 v. Curagao te Aruba, verw Prins Willem van Oranje 25 te Halifax. Prinses Margriet 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Radja 24 200 m z. Freetown n. Kaapstad. Reza Shah the Great 24 v. B. Mashur. n. Gibralt Ridderkerk 25 v. Port Sudan n. Aden. Rondo 24 te Rotterdam. Rotti 24 250 m. o. Saigon n. Bangkok. Ruys 24 v. Port Elisabeth n. Kaapstad Rij'nkerk 24 v. Bahrein n. Bushira. Scheldelloyd 24 275 m. o.z.o. P. Sudan n. Akaba Scherpend'recht 24 v. Genua n. Civita Vecchia. Schiedijk 25 te Rotterdam. Seinelloyd 25 t.e Le Havre. Sepia 24 20 m. n.w. Guersey n. Mena. Serooskerk 24 300 m. n.o. Mombasa'n. Aden. Sinon 25 v. Hamburg n. Bremen. Sloterdijk 24 480 m. w. Scillys n. Rotterdam. Sloterkerk 24 v Genua n. Port Said. Socrates 24 580 m. z.w. Flores n. Curagao. Solon 25 te Maracaibo. Stad Alkmaar 25 v. Genua n. Port Said. Stad Amsterdam 24 120 m. z.Sagunto n. Sagunto Stad Den Haag 24 v. Norfolk n. Trinidad. Stad Haarlem 24 60 m. n.w. Oran n. Palermo. Stad Leiden 24 te Melilla. Straat Clement 25 te Lourenco Marques. Straat Cook 24 130 m. w. Gr. Nicobar n. Penang. Straat Lombok 24 v. Mauritisu n. Pt. Elisabeth Straat Soenda 24 v. Kaapstad n. Vitoria. Streefkerk 25 v. Antwerpen te Hamburg. Sumatra 23 v. Singapore n. Manilla. Tara 25 te Rotterdam. Theron 23 v. New York n. Curagao. Tjiliwong pass. 24 Kp. St. Mary n. Kaapstad. Tjipanas 26 te Mombasa. Togokust 24 te Antwerpen. Utrecht 24 ten anker Khor Al Mufatta. Van Heemskerck 24 690 m. o.n.o. Kp. Amber n Singapore. Van Linschoten 24 v. Matadi n. Douala. Van Waerwijck 24 470 m. n.n.w. Kp. Columbia naar Kaapstad. Vasum 25 te Port Said. Viana 24 v. Rotterdam n. La Skhirra. Videna 24 180 m. n. Madeira n. Portland Maine. Vivipara 24 te La Spezia. Voco 24 70 m. n Kp. Catoche n. Houston. Waibalong 24 85 m. z.z.o. K. Guardafui n. Djeddah. Waingapoe 25 te l^ukalla. W. A. Jones 24 250'm. n.w. St. Helena n. Ph.delp Weltevreden pass. 24 Casquets n. Lissabon. Westerdam 24 v Rotterdam n. New York. Willemstad 25 v Port of Spain n. Paramaribo. Woensdrecht 24 v. Sheerness n. Banias. Wonogiri 24 580 m. w. Lissabon n. New York. Wonosari 24 470 m. w.n.w. Fremantle n. Aden Zaanland 26 te Las Palmas. Zafra 25 te Tranmere. Zaria 24 150 m o.z.o. Port Sudan n. Mena. Zuiderkruis 24 v. Fremantle n. Melbourne. miljoen). Dit is het hoogste cijfer sinds mei 1960. De auto-export naar de Verenig de Staten, waar men eindelijk door de surplus-voorraden heen is, was zestig per cent hoger dan in december en die naar Frankrijk bedroeg bijna twee-en-half maal het maandelijkse gemiddelde van het laatste kwartaal van 1961. Er is ook goed nieuws voor de scheeps bouw, welke al lang in moe'lijkheden ver keert. Harland and Wolff in Belfast kreeg tegen de concurrentie van het continent in gisteren een Noorse opdracht voor de bouw van een van de grootste schepen ter we reld, namelijk een tanker van 80.000 ton, welke 40 miljoen zal kosten In Belfast zijn dé laatste twee jaar 10.000 scheeps- bouwarbeiders wegens slapte ontslagen. Maar een tegenvaller voor de Britse eco nomische positie is, dat van maandag af de staalprijzen, voor de tweede maal in negen maanden, met een gemiddelde van 2,5 percent of 25 shillings 12,50) per ton zullen stijgen. De grootste prijsstijging zal worden toegepast voor types staal, waar van de prijzen aanzienlijk beneden die van het vasteland liggen. Bij Nova (Noordelijke Industrie voor Ve- I zeiverwerking n.v.) te Hoogezand zijn de PARIJS (Reuter) - Twaalf Europese l,5®lri^F®^1.t.a.t„enu landen, waaronder Nederland, hebben te Parijs overeenstemming bereikt over eefi I ontwerpconventie voor de oprichting van een Europese Organisatie voor Ruimte- Onderzoek. De voorzitter van de conferen- I tie over deze organisatie, de Brit Massey, Zwijndrecht 1/3 te Balboa verwacht. KLEINE VAAR! Adine 24 15 m. w.z.w. Beachyhead n. Antwerpen Ank T. 24 70 m n. Kp. Vincent n. Fedala. Bab T. 23 v. Santander n. Le Bouceau. Carnissesingel 24 te Cork n. Middlesborough. Diligentia 24 le Longstone n. Immingham. Dintelboig 24 te Beachyhead n. Dublin. Driebergen 24 v Esquineaux n. Gent. Elsa pass. 23 Gibraltar n Almeria. Fiducia 24 te Haisbarough n. Maassluis. Geestdam 24 te Vlissingen n. Maassluis. Heemraadsingel 24 te Harwichroads n R'dam Heerengracht 24 te Casquets n Bayonne Hunzeborg 24 rede Gr. Yarmouthh v Rotterdam Inspecteur Mel.'ema 24 90 m. w. Ouess. n. R'dam Joost 22 te Pasajes. Kaap Falga 22 te Bergkvara. Looiersgracht 24 9 m. w. Egmond n. Helsinki. Maaskade 24 te Vlissingen n. Antwerpen. Marianne 24 te Vinga n. Rouen. Nero 24 te He de Yeux n Amsterdam. Plato 24 50 m. n.o. Kp. Villano n. Antwerpen Scheldeborg 24 40 m. o.n.o. Startpoint n Par Sporonia 24 te Guernsey n. Bordeaux. Strabo 24 10 m. w. Bornholm n Gdynia. Thalelas 24 30 m. n o Ouessant n. Hamburg. Tilly 23 le Midalesboro Vermeersingel 24 dwars Wight n. Vlaardingén Wedlooper 24 20 m. n.w. Ile de Bas n. Rotterdam IJstroom 24 dwars Cherbourg n. Le Havre. SLEEPVAART Argus, Atlas en Poolzee 24 te Schiedam met „Olympic Flame". van bij die van het vorig jaar. De winst daling is te wijten aan één oorzaak name lijk de verdere daling der in 1960 reeds in benedenwaartse richting geraakt zijnde hardboardprijzen. Van dit artikel bestaat in Europa thans een acute overproduktie. zei dat het ontwern in de komende twee IIn alle andere produkten waren de omzet- i. fl ten en opbrengsten bevredigend. Commis- of drie maanden bij de regeringen van de twaalf landen ter ondertekening zal wor den ingediend. Behalve Nederland, zullen België Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duits- land, Italië, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk, Zwitserland en Span je aan de werkzaamheden van de orga nisatie deelnemen. Binnenkort wordt toetreding van Australië verwacht. Indien Australië be sluit toe te treden kan de lanceerplaats te Woonmera worden gebruikt. De Zuidhollandse Bank n.v. te Rotter dam stelt voor het dividend over het jaar 1961 te bepalen op acht percent, waarvan drie percent in contanten en vijf percent naar verkiezing in contanten of aandelen delende in de winst over het boekjaar 1962 en daaropvolgende jaren. Bij aanvaarding van vorengenoemd voorstel zal, indien aandeelhouders van hun recht op uit kering in aandelen gebruik maken, het in de loop van 1960 tot 5,5 miljoen vergrote geplaatste kapitaal stijgen tot 5.775.000. Het jaarverslag over het boekjaar 1961 zal medio maart verschijnen. (Over 1960 keer de de bank acht percent in contanten op de oude aandelen uit ên vier percent in contanten over de in dat jaar geëmitteerde nieuwe aandelen). sarissen en directie stellen een dividend van zes percent (vorig jaar acht pet) voor. ENGELAND GAAT MEER UITGEVEN AAN SOCIALE VOORZIENINGEN. Engeland zal, wanneer het zich bij de Euromarkt aansluit, meer gaan uittrekken voor sociale voorzieningen, zo heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Butler, verklaard. Butler betoogde dat de zes landen van de Euromarkt alle meer uitgeven voor sociale voorzieningen dan Engeland. Nederland, dat van de Euro- marktlanden het. minst uitgeeft voor sociale voorzieningen, besteedt daaraan 12.3 percent van het nationale inkomen. West-Duitsland geeft 20 percent van het nationaal inkomen uit aan sociale voor zieningen, terwijl de uitgave van Enge land slechts 12 percent bedraagt. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv. 2de tijdv. A.K.U 419—420 4193/< 134,80 f 134,80 1017—1029 gl 1036 Unilever 186,20—186,40 f 186,50 Hoogovens 825—827 gl 824

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9