Welsprekend betoog van Glenn voor het Congres HET WEER Zeevarenden zeggen de C.A.O. voor de koopvaardij op Bommen in Saigon op Ngo Dinh Diems paleis Westelijke randweg 23 maart open Geschil vooral over de sociale positie van het personeel Ruimtevaart houdt de belofte in van een enorme uitbreiding van kennis ef ore you Minister Luns naar Washington en Tokio Bende jongens pleegde diefstallen inbraken en berovingen De 100.000 op 8948 Vijf pokkengevallen in Wales geconstateerd Verkeerslichten bij Kleverlaan zullen gelijktijdig werken REGEN- EN TWEEDJASSEN Om het vriespunt „Mijn regering 47e JAARGANG NUMMER 98 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telefadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING D IN SDAG 2 7 FEBRUARI 196 2 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster iMLIafaHfr. Redactiechef te IJmuidem J- Kosak Uitgaf Grafische Bedrijven Danste N.V.GK.teHootWaat 98, Haarlem Directie:?. W. reppen, enMr.aC.ven de, Mij. Het woord is aan In de krant van heden: Betrouwbaar Naar wij vernemen zal het gedeelte westelijke randweg tussen Kleverlaan en Zijlweg in Haarlem vrijdag 23 maart voor het verkeer worden opengesteld. De ingebruikneming van deze nieuwe weg geschiedt op dezelfde dag als de officiële opening van het kantoorgebouw van de Provinciale Waterstaat aan de Zijlweg. De Haarlemse verkeerspolitie zal er voor zorgdragen dat gelijktijdig met de open stelling van de westelijke randweg de ver keerslichten op het kruispunt Kleverlaan- randweg in werking zijn. In afwachting van de beveiliging van het kruispunt Zjjlweg-randweg door middel van een automatisch werkende verkeers lichteninstallatie zal de politie het verkeer op dit punt regelen met behulp van ver keerslichten met handbediening. De Centrale van Zeevarenden der Koopvaardij en Visserij (C.K.V.) heeft, als gevolg van de afwijzende houding van de Raad van Bestuur voor de Zeevaart tegenover de voorstellen van de C.K.V. ter verbetering van de arbeidsvoor waarden voor de Nederlandse zeevarenden, de collectieve arbeidsovereenkomst voor de koopvaardij opgezegd. Het besluit werd gisteren genomen op een be stuursvergadering in Rotterdam, nadat vorige week in verscheidene plaatsen van het land regionale bijeenkomsten voor de leden waren gehouden. Bij de C.A.O. zijn betrokken de officieren en het lager personeel van de grote han delsvaart, de kustvaart en de zeesleep vaart. De consequentie van de opzegging is, dat er voor de koopvaardij op 1 mei een contractloos tijdperk intreedt, hetgeen naar de mening van de C.K.V. ernstige gevolgen kan hebben voor de arbeidsvrede in deze bedrijfstak. De C.K.V. tekent hierbij aan, dat het toe nemende vreemdelingenbestand op de Ne derlandse koopvaardij op een totaal van 30.000 scheepsgezellen zijn er op het ogen blik 11.000 van vreemde nationaliteit gro te zorgen baart. De C.K.V. is van oordeel dat deze ontwikkeling in het personeelbe- stand in belangrijke mate wordt veroor zaakt door de onwil van de Nederlandse reders om bij de vaststelling van de loon- (Van onze correspondent) WASHINGTON In stromende regen heeft de Amerikaanse astronaut Glenn gis teren een triomftocht gemaakt door Washington. Aan tegenslag met het weer moet hij overigens wel gewend zijn ge raakt. Ondanks de kou en de regen heb ben meer dan driehonderdduizend men sen, waaronder veel schoolkinderen, hem geestdriftig toegejuicht. Mocht de hulde Glenn ooit naar het hoofd stijgen, dan behoeft hij zich slechts de opmerking te herinneren van het doch tertje van president Kennedy, dat gister morgen aan hem werd voorgesteld. Het eerste wat Caroline vroeg was: „Waar is de aap?" Kennelijk interesseerde Glenns voorganger haar meer dan de menselijke astronaut zelf. De duizenden, die in de regen langs de Pennsylvania Avenue stonden te wach ten, hebben het bijzonder gewaardeerd dat Glenn, ondanks het slechte weer, blootshoofds en in een open auto naar het Capitol is gereden. Langs de weg stonden zeventien muziekkorpsen opge steld, vele daarvan gevormd door scholie ren. Het muziekkorps van de mariniers marcheerde voorop in de stoet. In de grootste zaal van het Capitol was niet alleen het gehele Congres bijeengeko men, doch tevens waren aanwezig het corps diplomatique en de rechters van het Opperste Gerechtshof, die hiervoor hun zitting hadden onderbroken. Alle Ameri kaanse astronauten, behalve een die nog in Australië vertoeft, waren in de zaal aanwezig. Glenn maakte terstond duidelijk dat hij namens allen sprak. Hij wees erop, dat duizenden aan dit programma hebben mee gewerkt en dat het aan de visie van het Congres is te danken dat zijn ruimte- vlucht tot stand is gekomen. Tussen de actie van het Congres ten behoeve van dé ruimtevaart en de vlucht van vorige week liggen slechts drie jaren. Glenn zei zich erover te verheugen, dat trots op het eigen land niet iets is dat tot het verle den behoort. Deze opmerking veroorzaak te in het Congres een luid applaus. Daar aan ontbrak het trouwens toch niet. breiding van de kennis van de mens van zijn omgeving, die ooit tot stand is ge bracht". aldus Glenn. Hij zei dat de proef nemingen met het Mercury-pröject tot nu toe reeds hebben aangetoond dat het ruim tevaartuig en de opzet van de diverse sys temen betrouwbaar zijn en dat de mens in de ruimte intelligent kan handelen en zich snel kan aanpassen aan zijn nieuwe omgeving. Er zullen nog meer ruimte- vluchten van driemaal om de aarde vol gen en daarna een van achttien omwente lingen. Verder staat een plan op stapel om een ruimtevoertuig met twee man te lan ceren. Ook wil men in de toekomst twee ruimtevoertuigen elkaar laten ontmoeten. Deze projecten zullen tenslotte worden ge volgd door een landing op de maan. Glenn illustreerde de mogelijke ontwik keling van de ruimtevaart met de vol gende anekdote: Disraeli, in de vörige eeuw minister president van Engeland, bracht eens een bezoek aan de natuurkundige Faraday, die toen experimenteerde met elektrische ver schijnselen. Na diverse demonstraties vroeg Disraeli: „Maar wat voör nut zou dit in vredesnaam kunnen hebben?" Fa raday stelde de wedervraag: „Meneer Dis raeli, wat is het nut van een baby?" „Kennis schept kennis. Hoe meer ik zie hoe meer ik onder de indruk kom niet van alles wat wij weten maar van de enorme uitgebreidheid van de gebie den die nog niet zijn onderzocht. „On derzoek, kennis en prestatie zijn slechts nuttig vóór zover we ze van toepassing brengen vóór onze toekomstige daden. De vooruitgang staat nóóit stil. Wij staan aan het begin van een nieuw tijdperk", al dus Glenn in zijn rede. Glenn hield een pleidooi voor het we tenschappelijk Onderzoek ih het algemeen. Ook al weet men tevoren niet steeds wat het resultaat zal zijn, het dividend is meestal groter dan werd verwacht. Glenn besloot zijn toespraak van ruim een kwar tier met de wens „Geve God ons de wijs heid onze kennis wijs te gebruiken". en arbeidsvoorwaarden der zeevarenden in voldoende mate rekening te houden met de opofferingen, die van deze zeevarenden worden verlangd, in de vorm van afwezig heid uit hun gezinnen en het gemis van de normale ontspanning en recreatie, die het leven aan de wal biedt. De C.K.V. zegt niet bereid te zijn mede verantwoordelijk heid te willen dragen vóór deze ontwikke ling. De Centrale van Zeevarenden ter Koop vaardij en Visserij, aangesloten bij het N.V.V., is met zijn circa dertienduizend leden de grootste werknemersorganisatie in deze bedrijfstak en tevens formeel de enige C.A.O.-contractant. Ook de beide con fessionele centrales zijn echter gebonden aan de overeenkomst; zij nemen eveneens deel aan de onderhandelingen. In totaal is ongeveer de helft van de circa 31.000 of ficieren en scheepsgezellen van Nederland se nationaliteit op onze koopvaardijvloot georganiseerd in de C.K.V., de beide con fessionele centrales en in de enkele jaren geleden opgerichte categorale organisatie „Vereniging van Nederlandsche Koopvaar- dijofficieren". De onderhandelingen tussen de C.K.V. en de Raad van Bestuur voor de Zeevaart, de werkgevêrspartner, over de nieuwe C.A.O. begonnen in mei 1961, en werden na een korte onderbreking in september hervat. Tijdens de onderbreking werd in augustus overeenstemming bereikt over verbeteringen in de loon- en arbeidsvoor waarden. Maar geen akkoord werd gevon den voor het punt dat de C.K.V. als het belangrijkste der onderhandelingen be schouwt: de sociale positie der zeevaren den. De zienswijzen ten aanzien daarvan liggen ver uiteen en daarop ook zijn de onderhandelingen vastgelopen, hoewel bei de partijen in de vorige maanden nieuwe voorstellen hadden ingediend. De directeur van de Raad van Bestuur voor de Zeevaart, de heer K. de Graaf, heeft vanochtend medegedeeld, dat deze Raad via radio en pers heeft vernomen, dat de Centrale van Zeevarenden de C.A.O. voor de koopvaardij heeft opgezegd. Hij verwacht hierover een officiële brief. Advertentie B'ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235Q6 Onder de driehonderd studenten die met Robert Kennedy voor diens ver trek op Schiphol een levendig debat leverden was ook een Papoease stu dent. Bij zijn vertrek gaf de minister de jongeman een hand. Na de bijeenkomst in het Capitol ver trokken de Glenns naar het State Depar tement voor een lunch met de topfigu ren uit de Amerikaanse regering. Daar na ging het gezin naar huis. Glenns wo ning ligt vlakbij Washington en de hele buurt had de vlaggen uitgestoken. Donderdag krijgt Glenn een snipperpa- rade in New York. Zaterdag zal New Con cord in Ohio, het plaatsje waar John en Annie Glenn beiden vandaan komen, zijn hulde betuigen aan het echtpaar, waar heel Amerika trots op is. De Amerikaanse astronaut John Her schel Glenn en zijn vrouw Annie tij dens hun triomfale intocht in Was hington. Links in de auto hun veer tienjarige dochter Lyn en hun zestien jarige zoon David. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. zal zich op 1 rrtaart naar Wash ington begeven om besprekingen met de Amerikaanse regering te voeren. Na een kort verblijf aldaar reist minister Luns door naar Tokio om voor enkele dagen de leiding op zich te nemen van de Neder landse delegatie naaf de Ecafe-conferen- tie die op 6 maart in de Japanse hoofd stad begint. De minister wordt op 14 maart in Nederland terugverwacht. (Van onze Amsterdamse redacteur) In Amsterdam zijn twaalf jongens van 15 tot 21 jaar en een meisje van 15 jaar aangehouden die bekend hebben 30 brom' fietsen en zes scooters te hebben gesto len, meer dan tien inbrakèn, acht dief stallen uit geparkeerde auto's en drie be rovingen met geweldpleging te hebben ge pleegd. Het meisje van 15 jaar heeft een werkzaam aandeel gehad in de berovingen, door dronken Amerikaanse militairen mee te lokken. Het meisje zocht in kroegjes in de bin nenstad het gezelschap van Amerikaanse verlofgangers met een dikke portefeuille*. Zij werd door de jongens overgehaald de ze militairen als zij dronken waren naar een stille plaats mee te lokken. Daar werden zij door de jongens mishandeld en van hun geld beroofd. Drie Amerika nen zijn in deze val gelopen. Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met af en toe wat sneeuw. Over wegend matige wind tussen oost en noordoost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten Ojf pagina twee. In het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer over de begroting van Alge mene Zaken vragen verscheidene leden waarom de minister-president in brie ven aan andere mogendheden spreekt van „mijn regering". Zij menen dat het juister zou zijn te gewagen van „Harer Majesteits regering", zoals dit ook ge schiedt bil vermelding van ambassa deurs en van schepen der Koninklijke Marine. IJmuider Courant Ernst Toller: De meeste mensen zijn vergeet- rriachines. Weerrapporten I> 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Topsy 2 Van Dag tot Dag2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Panda en andere beeldverhalen5 Feuilleton 5 Uit stad en omgeving7 In de Vishal en op zee7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport U Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's een volksstemming gekozen werd, hand haafde zich ondanks een in november 1960 door parachutisten uitgevoerde militaire opstand. Men beschuldigde hem toen van een zwakke houding tegenover de commu nisten. Nadat nij, samen met zijn minis ters, dertig dagen in zijn paleis een bele gering doorstond, zakte de opstand ineen. In 1957 ontsnapte hij op het nippertje aan de dood, toen hij in Banmethoeot een tentoonstelling opende. Een jongeman vuurde op de president, doch deze werd niet getroffen. Het schot verwondde de mi nister van Landbouw, die vlak naast pre sident Diem was gezeten. CARDIFF (Wales) (AP) In Zuid-Wa- les zijn vijf personen in het ziekenhuis op genomen waarvan wordt gevreesd dat zij met pokken zijn besmet. Vier van hen zijn in contact geweest met een vrouw die in het kraambed is gestorven. Een van hen is de gynaecoloog, die de vrouw behandel de. AKEN (DPA) Het aantal persohen dat in Aken is geïsoleerd wegens ver schijnselen die aan pokken doen denken, is in de nacht van zondag op maandag tot 147 gestegen. De laatst geïsoleerde was een verpleegster. In zijn korte rede wees Glenn erop, dat de Verenigde Staten alle gegevens, diê de vluchten opleveren, zo spoedig moge lijk bekend maakte. Dit bewijst zijns in ziens de vreedzame bedoelingen die de Verenigde Staten met deze vluchten heb ben. Hij verklaarde dat de ruimtevaart de 'belofte inhoudt van een enorme uit breiding van de kennis van de mens. Over de kosten, waarover vele afgevaar digden en senatoren zich zorgen maken, zei Glenn dat de ruimtevaart zelfs in dit stadium „wijst op veel bredere potentiele invloed dan de elektriciteit „Wij zijn nog maar aan het aftasten van de oppervlakte van de grootste uit- SAIGON (Reuter/AFP) Vliegtuigen, uitgerust met de kentekenen van de Zuid- vietnamese luchtmacht, hebben vanmorgen bommen geworpen op het paleis van pre sident Ngo Dinh Diem. De vliegtuigen kwa men uit oostelijke richting aanvliegen, wierpen hun bommen af, en verdwenen in westelijke richting, onder een hagel van afweervuur van de op de terreinen van het paleis gelegerde troepen. Volgens een in Hongkong opgevangen uitzending van radio-Saigon zou één der toestellen zijn neergeschoten en werd de piloot gevangen genomen. De aanval zou uitsluitend op eigen initiatief der beide vliegers zijn ondernomen. Later verliet de president Saigon voor een reeds vastge steld bezoek aan het binnenland. De 61-jarige president, die in 1955 door In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van f 100.000 gevallen op lot no 8948. De series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Helmond en Nijmegen. Tijdens haar bezoek aan het Burger weeshuis in Amsterdam deelde mevrouw Kennedy uit een grote zak lolly's uit aan de jeugdige bewoners.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1