...MET UT BOEKJE KUNT U OVERAL TERECHT... AGENDA Robert Kennedy voor zijn vertrek in een debat met studenten L Kort en bondig V Parna vroeg erkenning van het recht op zelfbeschikking Traangasbom verstoorde carnavalsfeest Uien worden duur Er zijn zowel in Indonesië als in Nederland onredelijke mensen" THUIS Bergbeklimmer vraagt schelpen om Papoea's te betalen Nog winters weer mÊÈOk'^^ DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 Mr. Bot: Overhaaste stap zou tot nodeloze com plicaties leiden" Toekomstige ontwikkeling van landbouwbedrijfs gebouwen Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOG AL TOGAL TOG AL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Door gasverstikking omgekomen Sittard gaat bouwen en saneren ■r'»Paarre£e_._ Cem de R, ;r «Mïpo'j ''"gen ^us/iPa Haarlem Beverwijk Heemskerk Mrs. Kennedy werkte een druk programma af 21. „Zo, kinderen, ik heb het keukenmes eindelijk gevonden en nu krijgen jullie allemaal een stuk taart!" Vragen van studenten Cuba Onredelijke mensen Bemiddeling van F.5. Examens w WEERRAPPORTEN I 2L5 Staatssecretaris Bot van Binnenlandse Zaken heeft een delegatie ontvangen van een der politieke groeperingen in Nieuw- Guinea, de Partei National (Parna). De delegatie bestond uit de algemeen voorzit ter van de Parna, de heer Wajoi en de vi- ce-voorzitter, twee leden van het hoofdbe stuur en twee leden. De delegatie bracht als wens van de Parna naar voren, dat in gezamenlijk overleg tussen de Nederlandse overheid en de Papoea's een streefdatum zal wor den bepaald voor het verlenen van zelfbe schikking aan de bevolking van West-Pa poea. Volgens de delegatie moet Indone sië bij dit overleg niet worden betrokken. Als het de Nederlandse regering werke lijk menens is met het toekennen van de ze zelfbeschikking, dan zal zij Papoea's in de gelegenheid moeten stellen, door middel van kleine commissie's hun zaak te bepleiten in verschillende landen in de gehele wereld, speciaal in Azië en Afrika, met inbegrip van Indonesië. De Parna acht het niet juist dat de Nederlanders afwachten, tot Soekarno iets zal doen. Zij kan, aldus zei de heer Wajoi, thans een daad stellen door de con crete erkenning, dat de Papoea's recht hebben op zelfbeschikking. In West-Pa poea, zo zei hij, bestaat nog te zeer de indruk, dat de Nederlandse regering haar instemming met het recht op zelfbeschik king van de bevolking daar alleen maar belijdt met woorden en pas na een daad van Indonesië tot de eigenlijke toekenning wenst over te gaan. Staatssecretaris Bot heeft geantwoord, dat de Nederlandse regering onder de ge geven omstandigheden voortgaat met het door haar uitgestippelde beleid ten aan zien van Nieuw-Guinea, aldus deelde de heer Wajoi na afloop van het onderhoud mee. Mr. Bot meende dat elke overhaaste stap slechts zou kunnen leiden tot nodelo ze complicaties, die een oplossing van het probleem niet zouden bevorderen. Een be tere methode achtte mr. Bot, dat de kwes tie eerst in internationaal niveau wordt geregeld, waarbij allerlei zaken, zoals die der zelfbeschikking, vanzelf aan de orde zouden komen. Hij achtte dit vooral voor de bevolking van West-Papoea de gunstig ste werkwijze. De heer Wajoi had ook aan mr. Bot ge vraagd wat deNederlandse regering zal doen, indien op het internationale vlak niets zou worden bereikt. Mr. Bot ant woordde, dat dit op het ogenblik niet aan de orde is, aldus de heer Wajoi. Van de zijde van het ministerie van Bin nenlandse Zaken werden over de bijeen komst geen mededelingen verstrekt. Het Landbouwschap heeft een werkgroep ingesteld, die- onder voorzitterschap -va« ir. S. Herweijer een studie zal maken over de wij.ze, waarop de gewenste ontwikkeling van de bedrijfsgebouwen in de landbouw kan worden bevorderd. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, heeft onlangs deze werkgroep geïnstalleerd. Hij ging hierbij in op de bijzondere plaats en func tie, die de bedrijfsgebouwen innemen bij de ontwikkeling van land- en tuinbouw. Van het huidige gebouwenbestand is 80®/» ouder dan 25 jaar, 50®/o ouder dan 50 jaar, 25®/o ouder dan 100 jaar, 10%> ouder dan 150 jaar. Advertentie Een beroepssergeant, een aannemerszoon uit het Limburgse plaatsje Steyl, heeft kort voor sluitingstijd van een carnavals bal een traangasgranaat geworpen in een danszaal in het Limburgse plaatsje Bel- feld. Er ontstond een paniek onder de carnavalsvierders, omdat een onbekende „brand" schreeuwde. Terwijl hun de tra nen over de geschminkte gezichten rolden, drongen zij naar de uitgang van de zaal, waar een enorme chaos ontstond. Mensen werden ondersteboven gelopen en in het gedrang scheeurde hun carnavalskledij. Het was een erbarmelijk gezicht, toer* iedereen huilend en met door elkaar ge wreven schmink op het gelaat op straat stond. Het was maar goed, dat toen de dader nog niet bekend was. De grootste strop had de zaalhouder. Iedereen was naar buiten gevlucht zonder te betalen. Boven dien was in de zaal nogal wat vernield. De politie had terstond verdenking tegen de sergeant. Hij werd thuis uit zijn bed ge haald en later overgegeven aan de Ko ninklijke Marechaussee. Er werd in zijn woning huiszoeking gedaan of er soms nog meer oorlogstuig aanwezig was. De ser geant wordt ervan verdacht de traangas granaat te hebben verduisterd ten nadele van het rijk. Hij is opgesloten en zal zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Nadat er reeds geruime tijd hoge prijzen werden betaald voor de export geschikte Nederlandse uien, is als gevolg van het koude weer en de daardoor toegenomen vraag op de meeste buitenlandse markten, de prijs verder opgelopen. Voor middel en grove uien werd eind vorige week een prijs betaald van 45 tot 50 cent per kg. Het is lang geleden dat er dergelijke bijzonder hoge prijzen voor de uien betaald zijn. De uitvoer is weliswaar wat teruggelo pen, maar blijft toch nog vrij groot voor de tijd van het jaar. Volgens gegevens van het uitvoer controle bureau voor tuin- bouwprodukten werden er in de week van 11-17 februari jl. nog 3943 ton Nederlandse uien geëxporteerd. Daarvan was West- Duitsland met 1683 ton de voornaamste afnemer. Engeland nam in deze periode 976 ton Nederlandse uien af en België en Luxemburg 425 ton. Verder gingen er 472 ton uien naar Frankrijk, 132 ton naar West Indië en 120 ton naar Denemarken. Verder gingen er in die week kleinere zendingen naar Zweden, Finland, Oostenrijk en Afri ka. De voorraden bij de Nederlandse uien- telers beginnen nu snel te minderert en ook de meeste handelaren hebben niet veel uien meer in voorraad. Een bejaarde man is in zijn woning in de Anjelierstraat te Amsterdam door gas verstikking om het leven gekomen. Een boven hem wonende vrouw is in bewuste loze toestand naar een ziekenhuis overge bracht. Toen de melkboer bij de vrouw aanbel de en geen gehoor kreeg maakte hij met een loper de deur open. Op de bovenver dieping vond hij de vrouw bewusteloos in haar kamer. De melkboer drong ook de benedenwoning binnen. De oude man, die deze woning alleen bewoonde, bleek reeds te zijn övërleden. Sittard heeft een nieuw stadskernplan. In dit plan zullen de oude wallen be waard blijven. Het alleroudste gedeelte van Sittard met de Gruizenstraat, de Heistraat en de Paradijsstraat, zal worden gesa neerd. Alleen twee monumentale gebou wen „Het wijnhuis" en „De Tempel" zul len worden gerestaureerd. Omstreeks 70 huizen zullen verdwijnen. Op het Tempel plein komt de hoofdingang van het nieu we gemeentehuis. Het krijgt negen ver diepingen en wordt 32.50 meter hoog. De diepte zal meer dan 50 meter bedragen. Het hoofdgebouw krijgt twee zijvleugels. De kosten worden geraamd op drie mil joen gulden. In het gesaneerde gedeelte van de bin nenstad, van het nieuwe gemeentehuis tot de tegenwoordige markt, komen 170 win kels. Het bestaande winkelcentrum wordt daarvoor aanzienlijk uitgebreid. Advertentie ravh'ens d* VerPl>eh rirr. 9 v, Ve^-öe„ C „De u. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Orgel concert door Piet Kee. Minerva Theater, woensdag 20.15 u.: „Aan de bronnen van de jazz; van medi cijnman tot musical", voordracht door Willem Hielkema, piano, en Leo Rom- merts, zang. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „Porgy en Bess". 14 j. Frans Halsmuseum, vandaag 20 u., overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Het loon van de misdaad", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „De Mongolen", 14 j. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Het meisje van de rivier". 18 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Dr. Vlimmen", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „George wint op alle fronten", a.l. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 „Nacht in Socorro". 18 j. Studio Theater, 14.15. 19 en 21.15 u.: „Een vrouw is een vrouw", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Met een bajonet in de rug", 14 j. Woensdag en donderdag 20. u.; „De maag denbron", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt Ere-expositie van de Haarlemse schilder H. F. Boot 1017 u. Zondag 1317 u. Tot 12 maart. Kunstcentrum .,In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren, 1022 u. Tot 1 maart. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal): Tentoonstelling van ama teur-beeldende kunstenaars uit Kennemer- land, 10—17 u., zondag 13—17 u„ woensr dag en vrijdag ook 2022 u. Tot 3 maart. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 23 februari). DIVERSEN Raadhuis Zandvoort, vandaag 20 uur; Gemeenteraadsvergadering. DINSDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater. 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Een voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Don Ca- millo op de barricade". WOENSDAG 28 FEBRUARI Kennemer Theater. 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Een voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Don Ca- millo op de barricade". DINSDAG 27 FEBRUARI Marquette-theater; Geen voorstelling. £>J ÏSRTt Robert Kennedy, de Amerikaanse mi nister van Justitie, is gistermiddag kort na twee uur met zijn vrouw Ethel van Schiphol naar Parijs vertrokken. Van daar keert hij terug naar de Verenigde Staten. Het echtpaar Kennedy werd op Schip hol uitgeleide gedaan door de minister van Justitie mr. Beerman en diens echt genote, door de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken en zijn vrouw en door de echtgenote van de Amerikaanse am bassadeur in ons land. Onder applaus van de honderden studenten die kort voor zijn vertrek op Schiphol een vraag- fesprek met de Amerikaanse minister adden gehad, besteeg het echtpaar Kennedy de vliegtuigtrap. Maandagmorgen heeft mevrouw Kenne dy in een verbluffend tempo een groot aantal bezoeken aan instellingen in Den Haag, Delft en Amsterdam afgelegd, voor dat zij zich op Schiphol bij haar man voeg de. Allereerst bezocht zij de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Daarna ging zij naar het Kostuummuseum aan de Lange Vijverberg, waar zij werd rondgeleid door Cruys Voorbergh, de stichter van het mu seum. Bij haar vertrek maakte zij een P1B ICUPIMHAGïN praatje met twee vrouwelijke agenten, die een charmante erewacht op de trap van het museum vormden. Zij bood hun ieder een broche aan, voorstellend het schip waarop president Kennedy in de oorlog heeft gediend. Vervolgens liet Mrs. Kenne dy zich in de Ridderzaal alles vertellen over de historie van het gebouw en over de ceremoniën van Prinsjesdag. Daarna bracht het gezelschap een bezoek aan de Rolzaal. Om half twaalf arriveerde me vrouw Kennedy in gezelschap van de echt genote van de Amerikaanse ambassadeur in de aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" in Delft, waar zij door de directeur werd rondgeleid door de toonkamer van het bedrijf en waar een demonstratie werd gegeven van het draaien en beschil deren van aardewerk. Kort voor het vertrek van Schiphol be zocht het gezelschap tenslotte het Burger weeshuis in Amsterdam. Daar zal me vrouw Kennedy in de herinnering van de jeugdige bevolking blijven voortleven als „de lieve mevrouw met de lolly's". Gedu rende haar verblijf van drie kwartier in het zeer moderne gebouw deelde, de mi nistersvrouw aan alle kinderen lolly's uit. Robert Kennedy besloot zijn bezoek aan ons land met een gedachtenwisseling met ongeveer driehonderd studenten op Schip hol. Als een ervaren diplomaat beant woordde hij op ongedwongen wijze de tien tallen vragen die hem werden toegeroe pen. Voor zijn aankomst op Schiphol waren er uitgebreide ordemaatregelen getróffen. In de gereserveerde zaal van het restau rant werden de studenten op flinke afstand van het spreekgestoelte gehouden. Toen dat eindelijk was gelukt en Kennedy om kwart over één zijn entree had gemaakt' was het eerste wat hij deed, de studenten verzoeken om een beetje dichterbij te ko men. Dat lieten ze zich geen tweemaal vragen en zo begon de jeugdige minister omringd door studenten aan een korte in leiding. Daarna zei hij: „het lijkt me het beste als ik nu maar wat vragen beant woord". De eerste vragen betroffen Cuba en de houding van de V.S. tegenover dit land. „Waarom bent u in Berlijn de muur gaan bekijken, terwijl de V.S. er zelf een om Cuba aanleggen?", luidde er een. Kenne dy's antwoord: „Cuba fs een communis tisch land geworden, een politiestaat zon der enige vrijheid. Wij zijn buren van Cu ba en hebben lange jaren de nauwste rela ties met dat land onderhouden. Aanvanke lijk hebben wij de heer Castro gesteund, maar zijn regiem is uitgegroeid tot een dictatorschap van de slechtste soort. Men kan er zonder reden worden gearresteerd en dood geschoten. Zo'n situatie verontrust ons, en moet toch ook hier iedereen ver ontrusten". Vraag: „In Nederland bestaan tegen Oost-Europese landen ook bezwaren, maar toch handelen wij met deze landen. Ame rika echter boycot Cuba. Waarom dat ver schil?" Kennedy: „U beslist in Nederland wat het beste voor Nederland is en wij beslissen in de Verenigde Staten wat het beste voor ons is." Vervolgens kwam Nieuw-Guinea aan de orde. „Een gewapend conflict kan zeer ernstige gevolgen hebben, want het zou kunnen leiden tot inmenging van de Sovjet Unie en rood China." zei Kennedy. „Maar te oordelen naar de besprekingen die ik in Indonesië heb gevoerd zijn er geloof ik goede vooruitzichten voor een vredelievende oplossing, als nu maar van beide kanten redelijke gesprekspartners bij elkaar komen. Helaas zijn er in beide landen om u eerlijk te zeggen ook nog on redelijke mensen. Ik acht het echter mo gelijk, dat met behoud van prestige en moraal voor beide landen toch een vrede lievende oplossing bereikt kan worden." Vraag: „Meent U dat de Papoea's naast Nederland en Indonesië aan eventueel overleg moeten deelnemen?" Kennedy: „Ze moeten althans geraadpleegd wor den". Toen Kennedy hoorde dat een Pa poea-student aanwezig was boog hij zich over het spreekgestoelte en reikte hem de hand. Vervolgens werden de rollen onge merkt omgedraaid, want Kennedy beant woordde de vragen met wedervragen. „Hoeveel afgestudeerde Papoea's zijn er op Nieuw-Guinea?, wilde hij weten. Iet wat timide volgde het antwoord: „een stuk of drie". Papoea-dokters en Papoea-advo caten waren er waarschijnlijk nog minder en daarom meende Kennedy, dat hoe dan ook de Papoea's de mogelijkheid tot ver dere ontwikkeling moet worden geschon ken. Een Indonesische student stelde de vraag of Kennedy er toe wilde bijdragen dat de V.S. tussen Nederland en Indone sië als bemiddelaar zouden optreden. De minister antwoordde, dat die taak voorlo pig op de schouders rust van Oe Thant en dat de V.S. zich op het ogenblik beperken tot het verlenen van zoveel mogelijk hulp aan Thant. Vraag: „en als de pogingen van Oe Thant eens falen?" Kennedy: „zover is het nog niet. Dat zullen we dan eerst moeten afwachten." Vervolgens kwam ter sprake Zuid-Afrika met de apartheidspolitiek en de kwestie- Angola. Economische sancties achtte Ken nedy tegenover Portugal te vergaand. „Wij hebben tenslotte ook relaties met de Sovjet-Unie en met Polen al zouden wij die landen wel willen hervormen." Het antwoord op de laatste vraag (of hij deel uitmaakte van de Morele Herbe wapening, althans of hij daarvoor grote sympathie had) omzeilde Kennedy door te zeggen: „Ik ben er een voorstander van te pogen iedereen in vrede te laten leven." De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, is gisteren te Parijs aan gekomen voor een bezoek van twee dagen aan Frankrijk. Hij zei te hopen president De Gaulle te ontmoeten. Dief. De Rotterdamse politie heeft een 19-jarige Duitse matroos uit Koblenz gearresteerd, die 14 tot 22 februari ruim 800 gulden, 453 Duitse marken en een transistor-radiotoestel heeft gestolen uit de manschappenverblijven van binnen vaartschepen. Hij heeft een bekentenis af gelegd. Boerderijen in Flevoland. Van de twee dozijn binnenkort in Oostelijk Flevoland uit te geven bedrijven van 30 tot 53 hectare zullen vijf in erfpacht worden uitgegeven. Tien bedrijven gaan naar boeren uit ruil- verkavelingsgebieden, vijf aan boeren uit de Noordoostpolder (wier bedrijven voor boeren uit ruilverkavelingsgebieden be schikbaar komen), zes aan boeren uit stads uitbreidingen (w.o. één aan een boer uit het complex Botlek-Rozenburg) alsmede drie aan personen, die bij de ontginning van de polder werkzaam waren. Lagere vermakelijkheidsbelasting. De gemeenteraad van Den Haag heeft beslo ten tot verlaging van de vermakelijkheids belasting voor amateur-sportverenigin gen en amateur-zang-, muziek- en toneel verenigingen door het belastingvrije be drag voor deze verenigingen van 0,45 (per entreebewijs) op één gulden te brengen wegens de verhoging van het kostenpeil. De Oostenrijkse bergbeklimmer Heinrich Harrer, die aan het hoofd staat van een expeditie die kortgeleden de Cartenszpyra- mide in Nederlands Nieuw-Guinea heeft beklommen, moet een nieuwe mogelijkheid overwinnen, namelijk de betaling van zijn dragers. Harrer heeft de Oostenrijkse zaakgelastigde in Camberra in een brief gevraagd om een hoeveelheid bijzondere witte schelpen van Tahiti. Deze schelpen zijn in het binnenland van Nieuw-Guinea zeer veel waard en Harrer heeft ze nodig voor de betaling van zijn dragers. De zaakgelastigde deed een oproep via Au stralische radiostations, waarop onmiddel lijk reacties binnenkwamen. Binnen een uur na de uitzending werden 200 schelpen aangeboden en er worden nog meer aan biedingen verwacht. De zaakgelastigde heeft een telegram gezonden aan de re- geringscommissaris voor het centrale berg land in Nieuw-Guinea, de heer R. de Haan, waarin hij vraagt of de schelpen per vliegtuig aan Harrer kunnen worden afge leverd. Het zal namelijk nog wel veer tien dagen duren voor de Oostenrijker in de bewoonde wereld terugkeert. AMSTERDAM (V.U.) Cum laude ge slaagd voor het kandidaatsexamen socio: logie B. J. H. M. Ruland, Overveen. LEIDEN. Geslaagd voor het docto raal examen psychologie W. J. M. Levell, Heemstede (cum laude). 0MH>J Het K.N.M.I. deelt mede: De oostelijke luchtstroming heeft zich van Rusland tot over de Atlantische Oceaan naar de Canadese kust voortgezet. De stro ming wordt geflankeerd door een hoge- drukgebied tussen IJsland en Groenland en een gebied van lage druk rond de Mid dellandse Zee. Het hogedrukgebied trekt in westelijke richting weg. In het gebied met lage druk neemt de activiteit van storingen geleidelijk toe. De belangrijkste storing heeft Portugal be reikt en gaat met een regenzone gepaard, maar het is niet waarschijnlijk dat de sto ring het weer bij ons gaat beïnvloeden. Het winterse weer handhaaft zich ook het komende etmaal. De wind neemt wat in kracht af. De temperaturen zijn in ster ke mate afhankelijk' van de bewolking. Op plaatsen met veel wolken is de tempera tuur even onder nul, op plaatsen waar de bewolking ontbreekt vriest het 's nachts 3 tot 5 graden. Overdag komt het kwik daar enkele graden boven nul. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. tj+j Neerslag, laatste 24 uur. te <u C Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew onó onbewolkt ono onbewolkt ono geheel bew ono onbewolkt nno geheel bew o onbewolkt no onbewolkt ono sneeuw geheel bew geheel bew. geheel bew zwaar bew. geheel bew zwaar bew. onbewolkt zwaar bew geheel bew zwaar bew zwaar bew. zwaar bew geheel bew zwaar bew geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew geheel bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. regen licht bew. motregen ono o nnw no o ono ono ono ono no zzo windst. nnw o ono windst. nnw windst. ono ozo windst. o zzo ono z windst. nno -1 -1 -0 -0 -1 -1 -1 -0 -6 -3 -2 0 3 -1 -1 -1 .-1 1 7 5 8 -1 1 1 2 2 8 1 7 16 14 14 10 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0,4 1 0 0 0 0 1 3 4' 0,3 0 0 0 1 0 1 0 0 21 24 9 0 35 Woensdag 28 februari Zon op 7.30 uur, onder 18.16 uur. Maan op 2.42 uur, onder 11.40 uur. 27 febr. Maanstanden 16.50 uur laatste kwartier Hoog en laag water in I.lmu'den Dinsdag 27 februari Hoog water 8.31 en 20.57 uur. Laag water 3.53 en 16.21 uur. Woensdag 28 februari Hoog water 9.25 en 22.01 uur. Laag water 4.37 en 17.12 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2