FLN-parlement ratificeert het akkoord met Frankrijk Mandaat om onderhandelen voort te zetten sr Aalmoezenier probeerde hem de mond te snoeren HET WEER Premier De Quay opent dertiende „Keukenhof" Vijf doden in Saigon bij luchtaanval op paleis Gratie voor mej. E. van Moorst Soldaat Lindeman naar N.--Guinea éeë,MORRIS "éefyou tmj! Nummering lijsten Prov. Staten Dodelijk ongeluk in Heemstede Unilever NV weer 21 pet CAO bouwbedrijf Vlaggetjesdag op 19 mei mh§mmi Het woord is aan Op 29 maart Op 2 mei receptie van Koningin en Prins Op 29 maart zal minister-president prof. dr. J. E. de Quay de dertiende na tionale bloemententoonstelling „Keuken hof' in Lisse officieel openen. Als veruit het belangrijkste evenement kan worden genoemd de reeds enige tijd geleden aangekondigde receptie die Koningin Ju liana en Prins Bernhard op 2 mei in de Keukenhof zullen geven ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. Buiten en binnenlandse gasten van het vorste lijk bruidspaar zullen dan in de Keuken hof worden ontvangen. Voormalige pleegmoeder van Anneke Beekman van 6 op 4 maanden SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Vrij veel wind In de krant van heden: Excuses Vier doden in het verkeer DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P.W. Peereboom en Mr. H.C. van j (Van onze correspondent) PARIJS. De Raad der Algerijnse Republiek (CRNA) heeft de akkoorden, die tevoren in wekenlange en geheime besprekingen met de Franse regering waren opgesteld, in haar zitting in Tri polis (Libië) tenslotte dan volledig goed gekeurd. Na debatten, die zeer geani meerd moeten zijn geweest en die bijna een week hebben geduurd, zou het F.L.N.-parlement maandagmiddag zijn fiat aan de overeenkomsten al hebben gegeven. Dat het akkoord nog altijd niet officieel openbaar was gemaakt, schreef men in Parijs vooral wel toe aan het feit, dat de Algerijnen eerst ook nog de openbare conferentie wilden voorbe reiden, die als volgende episode op het diplomatieke programma staat. In dat komende bedrijf, waarvoor een kasteel in de buurt van Parijs het decorum zou bieden, moeten nog enkele punten wor den opgehelderd, die bij de geheime be sprekingen nog in het duister waren ge bleven. Over die punten hebben de leden van de raad de laatste dagen en nachten vooral wel geconfereerd. Ook was er, zo schijnt het, in Tripolis sprake van een interne reorganisatie van de F.L.N.- regering, waarvan enkele ministers door de revolutionaire raad ongeschikt zouden zijn bevonden. Het F.L.N.-parlement heeft de voorlopige regering mandaat verleend voor een voortzetting van de onderhandelingen. (AFP) De voorlopige regering heeft voorts toestemming gekregen om een wa penstilstand af te kondigen, zo verklaarde men in Algerijnse kringen in Tunis. Een nieuwe bijeenkomst van het „parlement" wordt niet nodig geacht. Een van de twee vliegtuigen van de Zuidvietnamese luchtmacht, die het paleis van president Ngo Dinh Diem met raketten en hoordwapens be stookten, in de vlucht gefotografeerd. (Boven). Op de onderste foto het paleis in Siagon, dat nu opder zware be waking staat van regeringstroepen met tanks. Op de achtergrond de bran dende vleugel van het paleis. Een van de aanvallers werd door afweerge schut neergehaald. De piloot zou zijn gevangen genomen. (Telefoto) - w •.v.s-y-f M Mé Napoleon: De jaren zijn seconden voor hem, die een doel heeft. Een nieuw object is een etalagewedstrijd in samenwerking met de Fleurop-organi- saties. Een aantal bloemist-winkeliers uit ons land zal in vreedzame strijd gaan uit maken wie in aanmerking komen voor diverse fraaie prijzen. Met. gebruikmaking van narcissen, tul pen en hyacinten zullen de deelnemers etalages maken onder het motto „Het voor jaar en de Keukenhof". Engelse beeldhouwkunst Ook dit jaar zal een beeldenexpositie in de Keukenhof worden ingericht. De advies commissie heeft daarvoor een aantal En gelse beeldhouwers uitgenodigd. De in te richten tentoonstelling zal een waardige representatie zijn van de hedendaagse En gelse beeldhouwkunst. Daarnaast zullen enkele beelden van Nederlandse beeld houwers worden geëxposeerd. Advertentie Terwijl aan Algerijnse zijde de verschil lende obstakels zo dus geleidelijk aan wor den weggeruimd, blijft aan Franse kant de weg naar de vrede en rust nog met vele voetangels en klemmen bezaaid. Om uit de voorraad, die elke dag weer wordt aangevuld, een paar te noemen: ko lonel Argoud, die met zes andere fascisti sche leiders, onder wie Pierre Lagaillarde en Ortiz, sinds eind oktober naar de Spaanse Balearen was overgebracht, heeft enkele dagen geleden zijn dan ook .vel uitermate liberale verbanningsoord weten te ontvluchten. Men neemt aan, dat hij over hulp van Spaanse autoriteiten heeft kunnen beschikken en men vreest, dat Ar goud, die tot de briljantste officieren van het Franse leger wordt gerekend, intussen in het oppercommando van de O.A.S. in Algerije is opgenomen. Argoud was in de meidagen van 1958 door de toenmalige op perbevelhebber in Algiers, Raoul Salan, met de „psychologische oorlogvoering" of wel de politieke acties belast. Tij- dens de barricadenopstand speelde Argoud als officier een bijzonder dubbelzinnige rol, waarvoor hij tijdens het beruchte pro ces in Parijs dan ook ter verantwoording werd geroepen. Vóór de uitspraak was gevallen, had Argoud, die met de andere beschul digden onder ede in voorlopige vrijheid was gesteld, de Frans-Spaanse grens ech ter al overschreden. Wegens zijn aandeel in de volgende opstand van ex-generaal Challe in Algerije, werd Argoud later bij verstek ter dood veroordeeld. 21 doden Uit Algerije zelf blijft de stroom van bloedige en rampzalige berichten onver minderd aanhouden. Zo zijn er gisteren zl doden en veertig gewonden gevallen en weer werden er aanslagen met kneedbom- men, pistolen en machinegeweren ge pleegd. Om de kas van de O.A.S. te spek ken, werden voorts gewapende overvallen uitgevoerd op banken en belastingkanto- I ren. Op een bureau gingen de leden van een O.A.S.-commando gebukt onder zak ken vol bankbiljetten, ter waarde van oij- na een half miljoen gulden, de deur uit. Tenslotte werden uit diverse arsenalen door Salans gangsters ook weer flinke la dingen wapens en munitie geroofd. Anarchie In Parijs wordt de anarchie, die nu in de grote Algerijnse steden heerst, tot op de hoogste verdieping van de staat als de meest dringende zorg van vandaag en voor morgen beschouwd. Persoonlijk heeft het staatshoofd, generaal De Gaulle, gis teren opnieuw een commissie van minis ters, hoge militairen en functionarissen ge presideerd, om nieuwe instructies op 'e stellen. De mening wint overigens hier wel veld, dat de O.A.S. heeft afgezien van een formele greep naar de macht. De weerzinwekkende moordpartijen op wille- I keurige Algerijnen zijn, zo gelooft men n Parijs, eerder als provocaties bedoeld om beide bevolkingsgroepen tegen elkander op te zetten. Is dat doel eenmaal bereikt, dan zal, zo berekent blijkbaai Salan, het leger eindelijk wel moeten ingrijpen waarbij het weinig twijfel leidt, welke zij de het zal kiezen. Met het doel dat hoogste gevaar te keren, heeft premier Michel De- bré het opperbevel in Algiers opdracht ge geven alle beschikbare troepen in de gro te steden te concentreren, om zo straat voor straat en huis voor huis in staat van verdediging te kunnen brengen. xStfcx- y In dit bevel van de regering mag zeker wel het bewijs worden gezien, dat men m Parijs inderdaad met de dreiging van «en opstand op wat langere termijn veel minder rekening houdt dan met de noodzaak de oi - de ogenblikkelijk te herstellen. Want de re- servetroepen, die dus al worden aange sproken, waren aanvankelijk bedoeld om de strategische punten en gebouwen te ver dedigen of te ontzetten in geval van een nieuwe staatsgreep van Salans geheime legerorganisatie. In Frankrijk zelf volgt de regering in zekere zin een tegenovergestelde strategie: om eventuele pogingen tot opstand vóór te zijn werden in Lyon, en mogelijk ook in andere Franse steden, de openbare gebou wen in staat van versterkte verdediging gebracht door er wapens op te slaan en mitrailleurs op te stellen. SAIGON (Reuter) In Saigon is offi cieel meegedeeld, dat bij de luchtaanval van dinsdag op het paleis van president Ngo Dinh Diem, vier mensen zijn gedood en ongeveer dertig gewond. Een bediende van het paleis kwam om en onder het per soneel en de militaire bewaking van het gebouw vielen tien gewonden. De overige slachtoffers waren mensen, die zich buiten het paleis bevonden. Een Amerikaan stort te van het dak van een huis, van waaraf hij de aanval op het paleis gadesloeg, om laag. Hij werd dood opgenomen. Een vleugel van het paleis is bijna ge heel vernietigd. Van paleis-kringen wordt vernomen dat een der vier raketten in de zitkamer van de president terecht is geko men. Ngo Dmh Diem was zich op dat tijd stip in een aangrenzende slaapkamer aan het kleden. Het projectiel is niet ontploft. Volgens het officiële persbureau Viet nam Press heeft een van de twee Zuid vietnamese vliegtuigen, die de aanval de den, op het vliegveld Potsjentong, in Zuid- Cambodja, een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig was door luchtafweergranaten beschadigd. De piloot is gearresteerd en de Zuidvietnamese regering heeft zijn uit levering verzocht. Aan mejuffrouw Elisabeth van Moorst, de voormalige pleegmoeder van Anneke Beekman, is gedeeltelijk gratie verleend van de gevangenisstraf van zes maanden, die haar door het gerechtshof te Am sterdam in 1956 is opgelegd wegens het onttrekken van het Joodse meisje aan het wettig over haar gestelde voogdij- gezag. BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 233596 j Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar wat lichte sneeuw. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten U 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Onder Ons4 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Topstj J Kunst Horen en Zien 9 Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton tl Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Toen zij werd veroordeeld was mejuf frouw Van Moorst met Anneke Beekman voortvluchtig. Op 6 december 1961 An neke Beekman was toen inmiddels meer derjarig geworden meldde mej. Van Moorst zich bij de Amsterdamse justitie en werd ingesloten. Kwjjtgescholen is nu het gedeelte van de straf, dat op 5 april 1962 nog onvervuld zou zijn. Dit komt er in de praktijk op neer dat de zes maanden gevangenisstraf zijn verminderd tot vier. Kort voordat mejuffrouw Van Moorst zich in december bij de justitie meldde heeft zij een gratieverzoek ingediend, dat werd gesteund door een groot aantal fa milieleden van Anneke Beekman. De recht bank verklaarde zich echter onbevoegd het bevel tot inhechtenisneming in te trekken. Dit gratieverzoek heeft de tenuitvoerleg ging van de straf opgeschort. De tijd die mej. Van Moorst sinds 6 december in arrest heeft doorgebracht is te beschouwen als voorarrest dat in mindering is gebracht. Het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden der Provinciale Staten van Noordholland heeft de nummering der kandidaten als volgt vastgesteld: 1. Partij van de Arbeid. 2. Katholieke Volkspartij. 3. V.V.D. 4. Anti Revolutionaire Partij 5. Christelijk Historische Unie. 6. Comm. Partij. 7. Pac. Soc. Partij (P.S.P.) 8. Vrije Burgers. 9. Ger. Politiek Verbond. 10. Staatk. Ger. Partij. In Zuid-Holland is de volgorde der par tijen als volgt vastgesteld: 1. P.v.d.A.; 2. K.V.P.; 3. V.V.D.4. A.R.; 5 C.H.; 6. S.G.P.; 7. C.P.N.; 8. G.P.V.; 9. P.S.P.; 10. Vrije Bur gers;' 11. Chr. Nat. Volkspartij (alleen in Rotterdam). Monseigneur J. F. M. de Sain, de Hoofdvlootaalmoezenier, heeft gister avond op Schiphol geprobeerd te belet ten dat de 20-jarige dienstplichtige sol daat Guus Lindeman de pers te woord stond. Soldaat Lindeman, wiens vader een (verloren) geding tegen de staat heeft aangespannen omdat hij er be zwaar tegen had dat zijn zoon als bur ger naar Nederlands Nieuw-Guinea zou reizen, vertrok met een groep van dertig militairen naar Nieuw-Guinea. De mili taire autoriteiten hadden de jongeman toegestaan een persconferentie te geven. Toen hij daartoe aanstalten maakte, drong mgr. de Sain zich naar voren en trachtte hem te overschreeuwen. Met een stapel puzzelblaadjes in de hand baande de aalmoezenier zich een weg langs de fo tografen en verslaggevers, die bij het ta feltje van Lindeman zaten. De geestelijke bemerkte daarbij niet. dat hij verward raakte in een elektrische ka bel van de televisie. Hij drukte de ver bouwereerde Lindeman een stapel van de blaadjes in de handen en bleef voortdu rend luid roepen: „Wat een flauwe kul. Wat een onzin. Die jongen is alleen maar even ziek ge weest. Flauwe kul. Hier, lees maar Denk sport jongens. Dat is beter dan die on zin. Ze moesten al die persmensen een kogel door de kop jagen. Ze zijn hier gek geworden." Ijlings kwam een kapitein van de land macht naar Lindeman toe en nam de sol daat met zich mee. Toen de rust enigszins was hersteld en mgr. de Sain, daartoe uit genodigd door militaire functionarissen en ambtenaren van het ministerie, in een an dere hoek van het restaurant had plaats genomen, werd de verstoorde persconfe rentie voortgezet. „Het was een principieel proces", ver klaarde Lindeman, „en ik stel er grote prijs op te verklaren, dat het nooit de be doeling is geweest dat ik me aan uitzen ding naar Nieuw-Guinea zou onttrekken. Het ging er alleen maar om op welke ma nier ik de reis zou maken". Nadat in het proces een uitspraak was gedaan kreeg de soldaat aanzegging, dat hij naar Biak zou moeten vertrekken, maar anderhalve week geleden werd hij daags voor zijn vertrek in een militair hos pitaal opgenomen. Zo kwam dan gister avond zijn vertrek. Het ministerie van De fensie had geen pogingen gedaan om het geheim te houden. Lindeman weigerde aanvankelijk de pers te woord te staan. Een kapitein deelde dit de pers mede, en gaf toestemming tot het nemen van foto's. „Het is de jongen aan het hoofd van de tafel met een bril op", zei de behulpzame kapitein. Gelaten liet Lindeman zich vereeuwigen. Daarna zei hij pjotseling uit eigen beweging: „Ik wil graag een korte verklaring afleggen". Toen hij daarmee begon, stak aan een andere tafel met militairen veel luider de aal moezenier van wal, waarna het incident zich afspeelde. gevraagd meegedeeld, dat er naar het op treden van de Hoofdvlootaalmoezenier een onderzoek wordt ingesteld. Aalmoezeniers vallen niet onder de krijgstucht. Zij zijn in rechtelijke zin geen militair. Zij leggen geen eed of gelofte af en ontvangen geen militair salaris. Wel bekleden zij een officiersrang. Bij een verkeersongeluk op de Heren weg in Heemstede is gisteravond even na elf uur de 75-jarige mevrouw H. M. Vernout-Hunting uit Haarlem ernstig ge wond geraakt. Zij is later in het zieken huis overleden. Ter hoogte van de Rijnlaan wilde de vrouw samen met haar man de weg oversteken naar de bushalte. De bus stond er al. De vrouw werd aangereden door een personenauto die in de richting Haar lem reed. Ernstig gewond is zij naar de Mariastichting in Haarlem gebracht, waar zij is overleden. Dit is het tweede dodelijke verkeerson geluk dat dit jaar op deze plaats in Heem stede is gebeurd. In Breda is de 48-jarige J. M. van Ber gen uit Roosendaal met zijn auto uit een bocht gevlogei.. De wagen ramde een ver- keersbaken en een betonnen paal en werd in de berm geworpen. De bestuurder over leed ter plaatse. In Heerlen is de 76-jarige wielrijder M. van Coolwijk aangereden door een hem in halende auto. De man overleed ter plaat se. Het ongeluk gebeurde doordat de wiel rijder plotseling naar links uithaalde. De heer D. Konijn uit Heerhugowaard, die tien dagen geleden met zijn bromfiets slipte en tegen een boom reed, is in een ziekenhuis in Alkmaar overleden. j Unilever n.v. stelt voor het totale dividend over het boekjaar 1961 vast te stellen op 4,20 of 21 percent per nominaal aandeel van 20. Over 1960 werd eveneens 4,20 betaald. Unilever Ltd doet een dividend- voorstel van 1 shilling 2,87 pence of 24,79 tegen vorig jaar 1 sh. 2,725 pence of wel 24,54 "Id per aandeel van nominaal 5 sh. De concernomzet daalde tot 19.3 (v.j. 19.6) miljard, de nettowinst tot 539 (v.j. 553) miljoen. Voor meer bijzonderheden verwijzen wij naar de financiële pagina. De hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. Sain, heeft het A.N.P. verzocht het vol gende te publiceren: „Naar aanleiding van het gebeuren bij het afscheid van de vertrekkende mili tairen op Schiphol meen ik bij nader inzien, inderdaad te moeten erkennen, dat ik tot mijn grote spijt in mijn uitlatingen ten aanzien van de publiciteitsvertegenwoor- digers te ver ben gegaan. Mocht ik daar door de journalistieke wereld in het alge meen en bepaalde journalisten in het bij zonder hebben gekrenkt, dan bied ik hier voor wel mijn excuses aan." Mgr. De Sain heeft een gelijkluidende verontschuldiging aangeboden aan de voor zitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten. De Marinevoorlichtingsdienst heeft des- Aalmoezenier mgr. De Sain geeft sol daat Lindeman te denken. De werkgeversorganisaties in de raad van bestuur bouwbedrijf en de werknemers organisaties, samenwerkend in de centrale commissie bouwnijverheid, zijn gister bij een geweest ter bespreking van de geschil punten, die tot nu toe de sluiting van een landelijke C.A.O. in het bouwbedrijf in cie weg stond. Over de inhoud van de C.A.O. is naar dë Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond mee gedeeld, in principe overeenstemming ver kregen. Partijen vertrouwen op korte ter mijn de eindredactie van de C.A.O. gereed te hebben, zodat deze bij het college van rijksbemiddelaars ter goedkeuring kan wor den ingediend. Onder deze omstandigheden kan de C.A.O. niet ingaan op 1 maart 1962, maar gevraagd zal worden de C.A.O. goed te keuren met terugwerkende kracht. De haringvloot zal dit jaar op maandag 21 mei mogen uitvaren voor de jacht op de Hollandse Nieuwe. Dit betekent dat de feestelijkheden ter gelegenheid van Vlag getjesdag op zaterdag 19 mei zullen worden gehouden. In Vlaardingen is men reeds druk bezig met de voorbereiding. Aan de vooravond zal een korte plechtigheid worden gehou den bij het vissersmonument „Voor hen die blevenwaarbij het Vlaardingse man nenkoor „Orpheus" medewerking zal ver lenen. Op de dag zelf zal een openluchtspel worden opgevoerd, geschreven door de heer J. G. Kolkman met als titel „De zee, het venster van Vlaardingen". Het ligt in het voornemen dit spel op te voeren op een platform in de Konirw'n «na- haven nabij het grote V n 47e JAARGANG NUMMER 99 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1