Noord-Ierland nog niet gerust op wapenstilstand van de IRA Proces in Stuttgart tegen SS- sergeant die Joden vermoordde Indonesië belet vertrek van spijtoptanten 1 Weekreclame b i i i Sneeuwstormen in Engeland en V.S. Deense studente in Oost- Duitsland gearresteerd Nieuwe Russische nota's over West-Berlijn Nehroe's partij aan de winnende hand Tilburg treedt op tegen wanbetalers Sedert 1 februari zijn alle uitreisvisa geblokkeerd R.T.M. krijgt concessie voor busdienst over Deltadammen Ambonezen moeten nu de „Fair Sea" inhalen M mm T wist-apotheose in Kras m WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 7 Wantrouwen in het grensgebied zit diepgeworteld Windmolens De verkiezingen in India - 'Pv5*! ggg?£3 IET OP, het zal weer storm lopen en onze voorraden zijn beperkt Van onze correspondent) LONDEN. In Noord-Ierland, een zelf standig onderdeel van het Verenigde Ko ninkrijk heerst opluchting over het besluit van het illegale Ierse Republikeinse Le ger (IRA) een naam welke volgens de wet in de dagbladen van Eire niet mag worden gebezigd om zijn terreur- campagne tegen het noordelijke grensge bied, welke vijf jaar geleden was hervat, te staken. Slechts een afgesplitst deel van de guer rilla's naar schatting r;et meer dan driehonderd man deed eraan mee. De rest was de zaak al lang beu. Nu heeft de laatste groep fanatici er de brui aan gegeven, hoewel de organisatie intact zal blijven en het dreigement geuit is, dat men op een gunstiger tijdstip wacht. Dit zijn misschien slechts woorden, welke dienen om de aftocht te dekken, maar de regering van Noord-Ierland neemt geen risico's en wacht af of de terreur werkelijk zal ein digen. Er kunnen, evenals in het verleden, afvalligen zijn, die zich niet aan de lei ding storen. Dat de IRA er het bijltje bij neerlegt, komt vooral door de nooit verslapte waak- LONDEN (AP) Noord- en Midden- Engeland zijn getroffen door sneeuwstor men die grote verkeersmoeilijkheden heb ben veroorzaakt. Het is het vinnigste win terweer, dat Engeland deze winter heeft meegemaakt. Yorkshire en Derbyshire zijn de graaf schappen waar de sneeuwstorm het ergst is. Tenminste elf hoofdwegen zijn door de sneeuw onbegaanbaar geworden. Sneeuw ploegen pogen de hoofdverkeersweg tus sen Londen en Schotland voor het verkeer open te houden. Zuid-Engeland bleef sneeuwvrij maar de vorst heeft de sneeuw op de wegen tot een keiharde, ijslaag doen bevriezen. Hon derden auto's en vrachtwagen zijn door de bestuurders in de steek gelaten. Er is vooral aan vroege gewassen en voorjaarsbloemen grote schade aangericht. CHICAGO (AP) Het midden van de Verenigde Staten wordt geteisterd door een winterstorm, die gepaard gaat met zware sneeuwval, ongekend lage tempera turen en overvloedige regens. Des Moines in de staat Iowa. waar al 82 dagen sneeuw ligt, verwacht nog tien cm extra. In Iowa zijn al zes mensen omgekomen in de sneeuw, die het afgelopen weekend begon te vallen. In Noord-West Dakota daalde de tem peratuur tot min 44 graden. In het westen van Montana en in het noorden van Min nesota is min dertig graden gemeten In Bismarck In Noord-Dakota daalde het kwik tot min 26 graden, een temperatuur die daar op 27 februari nog nimmer ge registreerd is. BERLIJN (Reuter en AP) De Deense studente Bente Arnstrup uit Fredensborg (ten noorden van Kopenhagen) is vorige week door de Oostduitse politie gearres teerd „op verdenking van medewerking aan slavenhandel" (de Oostduitse term voor hulp aan vluchtelingen), aldus een woord voerder van het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Een woordvoerder van de Deense militaire missie in West- Berlijn zei dat mejuffrouw Arnstrup met de pont van Gedser naar Warnemünde was overgestoken op weg naar Berlijn. Engelbert Nelle, hoofd van de Bond van Duitse rooms-katholieke studenten die op 3 februari op bezoek ging in Oost-Berlijn is niet teruggekeerd. Er zijn berichten ont vangen dat hij gearresteerd is. De Oostduitse Volkspolizei heeft weer huizenblokken in de buurt van de Berlijnse sectorgrens omsingeld en de bewoners ge- evacueerd. Een uur nadat de politie, die honden bij zich had, de huizen omsingelde, vertrokken de eerste verhuiswagens. Een jonge Oostduitse moeder met haar drie kinderen hébben een sneeuwstorm mijnenvelden en prikkeldraadversperrin gen het afgelopen weekeinde getrotseerd om de vrijheid te bereiken. De vrouw met haar kinderen van zes, zeven en negen jaar worstelde door een laag van zestig centi meter sneeuw kilometers lang. bij een vorst van tien graden, voordat zij de grens be reikte die Thüringen van Beieren scheidt De vrouw moest de kinderen soms dra gen omdat ze niet verder konden, aldus de politie. zaamheid van de noordelijke grenspolitie en ook door de jongste scherpe maatre gelen van de regering van de Ierse repu bliek (Eire), die een aantal leiders van de IRA heeft gevangen gezet. De IRA vocht tegen windmolens en kon niet meer reke nen op enige sympathie van de bevolking. De regering van Eire heeft de terreuror ganisatie altijd veroordeeld, omdat dit de zaak van de Ierse eenheid meer af breuk deed dan bevorderde. Het keerpunt in de geschiedenis van het Ierse Republikeinse Leger vormden waar schijnlijk de verkiezingen van vorig jaar, waarbij alle IRAkandidaten beslissend wer den verslagen Dit neemt niet weg, dat het overgrote deel van de Zuid-Ieren diepe wrok koestert over de Ierse scheuring. On danks alles bestaat er echter 'n technische samenwerking tussen Noord en Zuid. De spoorlijn Belfast-Dublin wordt bijvoorbeeld door het Noorden geëxploiteerd. Verwacht mag worden, dat het contact in de naaste toekomst zal toenemen. Waarschijnlijk zul len de IRA-gevangenen in Eire worden vrijgelaten, indien zij beloven wet en orde te eerbiedigen. Ook komt het einde in zicht van de speciale rechtbanken, oie vol gens het Noorden in het verleden vaak te lankmoedig tegenover de IRA zijn geweest. De spanning in het grensgebied was al tijd voelbaar. Men vertrouwde er geen vreemdeling. In de politiebureaus lagen zandzakken achter de ramen. Als alles goed gaat zal deze sfeer op den duur waarschijnlijk wel veranderen, maar het wantrouwen in de Noordierse dorpen langs de grens, welke zo vaak door plotseling wapengeweld werden opgeschrikt, zit diep. De minister van Binnenlandse Zaken van Noord-Ierland, heeft meegedeeld dat er geen sprake is van amnestie voor de 46 mannen van het „Ierse Republikeinse Le ger" die in de gevangenis van Belfast ge vangenisstraffen van vijf tot vijftien jaar uitzitten. MOSKOU (Reuter) Volgens diploma tieke kringen in Moskou heeft de Sovjet- Unie bij de ambassades van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in de Russische hoofdstad nieuwe nota's over Berlijn ingediend. Over de inhoud van deze nota's zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. Naar verluidt zou de Sovjet-Unie hierin echter haar standpunt onderstrepen, dat West-Berlijn niet als deel van West-Duitsland beschouwd moet worden en dat daarom^bezoeken van West duitse politici aan deze stad achterwege zouden moeten blijven. Een welingelichte bron verklaarde, dat de nota's geen „be langrijke vraagstukken" betreffende Ber lijn aansnijden. Uit gezaghebbende bron in Londen is vernomen dat de Sovjet-Unie in de nota bezwaar maakt tegen de mogelijke toe passing van een nieuwe Westduitse douanewet op Berlijn. Deze wet is begin dit jaar van kracht geworden. Zonder remmen. Tegen een 29-jarige chauffeur uit Goor is een maand gevange nisstraf* geëist, omdat hij met een zware trekker met oplegger op een overweg in botsing is gekomen met een trein, die daar door ontspoorde. De remmen van de trek ker, zo bleek naderhand, waren in geen zes jaar nagekeken en werkten dan ook nauwe lijks meer. De chauffeur had dan ook niet meer voor de overweg kunnen stoppen MODERNE DUSTER van sterke, wasbare struc- tuurstof, bedrukt met di verse leuke fleurige des sins, met X of korte mouw Zeer geschikt zowel voor de huishouding of als och tendjas. Maten t.m. 48. Als DV 9.95 Verkrijgbaar: en Wala. Marktplein DEKENKLEM Maart roert nog steeds z'n staart en baby kan het koud krijgen 's nachts. Dat is nu niet meer nodig met deze handige en prac- tische dekenklem, die het blootwoelen verhindert. Als DV 1.65 Alleen aan het Marktplein KLEIN VAKPAKKET, handig en spotgoedkoop. Kaartje elastiek, naai- en stopnaalden, spelden, plastic vingerhoed, een klös wit en een klos zwart machinegaren en bovendien alles verpakt in een leuke plastic doos, die u later ook als boter- vloot kunt gebruiken. Als DV 2.95 Alleen aan het Marktplein VEREN HOOFDKUSSEN overtrokken met prima stofdichte tijk, absoluut reukloos, gedesinfecteerde veren. Hoeft niet bijge- stopt te worden. In di verse moderne pastelkleu ren. Als DV f 5.95 Verkrijgbaar: Marktplein en Plantage. INTERIEURMATRAS Door de speciale veer- constructie prima ligging gegarandeerd, warm door zware afdeklagen, over trokken met fraaie damast 1-pers 80 x 190 cm Als DV 49.50 2-pers. 120 x 190 cm Als DV ƒ79.50 Verkrijgbaar Marktplein en Plantage SOLIDE KEUKENSTOEL van gestoomd beukenhout Let op de degelijke con structie. Ideaal voor keu ken, cantines, weekend huisjes enz. Als DV 9.95 Extra zware uitvoering 11.95 Verkrijgbaar: Marktplein en Plantage. NEW DELHI (Reuter) Bij de ver kiezingen voor het nationale parlement en de parlementen van dertien provincies in India heeft tot dusver de Congrespartij van premier Nehroe 123 zetels in het nationale parlement veroverd. Voor 171 van de 494 zetels zijn de stemmen geteld. De Congrespartij behaalde in zeven van de dertien provinciale parlementen de meerderheid. India heeft vijftien provin cies. In twee ervan zijn reeds tussentijdse verkiezingen gehouden. Naar schatting hebben 100 miljoen In diërs aan de verkiezingen deelgenomen. In het kiesdistrict Noord-Bombay, schijnt de Indische minister van Defensie. Krisjna Menon, af te stevenen op een persoonlijke overwinning op de gemeenschappelijke kandidaat van de oppositie, die hem ervan beschuldigd heeft een „krypto-communist" te zijn. Toen de helft van de 500.000 uit gebrachte stemmen in het district waren geteld, had Menon de leiding met 58.000 stemmen. In Phulpur (Noord-India) leidt premier Nehroe met 43.000 stemmen meer dan zijn tegenstander. Alle oppositiepartijen blijven ver bij de Congrespartij achter. De communisten heb ben nog de meeste zetels behaald, namelijk veertien Dr. B. V Keskar. minister van Voorlichting en Radio in de regering Neh roe, is met een verschil van 29.000 stem men verslagen door een onafhankelijke tegenstander in de staat Uttar Pradesh. STUTTGART (DPA) Onder grote be langstelling van het publiek is in Stuttgart een profes begonnen tegen de 51-arige Fe- Hz Landau, die ervan beschuldigd wordt tezamen met anderen op 23 juli 1941 in de Poolse stad Drohobycz bij Lemberg op eigen initiatief twintig Joden doogeschoten te hebben. De voormalige S.S.-sergeant en drager van de Bloedorde is uit Wenen afkomstig en heeft van 1948 tot 1958 onwettig in Wast Duitsland vertoefd. Hij was destijds ver antwoordelijk voor de tewerkstelling van Joden uit Drohobycz. De twintig Joden zouden doodgeschoten zijn omdat tevoren zeventien Joden uit angst voor mishande ling van hun werk waren weggelopen. Verder wordt Landau ervan beschuldigd op 14 juni 1942 van het balkon van zijn huis in Drohobycz af een vijftigjarige Jood doodgeschoten te hebben toen deze een ogenblik van het door Landau opge dragen werk in de tuin uitrustte. Landau, een buitenechtelijk kind. draagt de naam van zijn Joodse stiefvader. Hij was in 1930 als vrijwilliger in het Oosten rijkse Bondsleger gegaan. Daarna was nij lid van de N.S.D.A.P. en de S.S. gewor den. Hij had deelgenomen aan de opstand tegen de Oostenrijkse bondskanselier Doll- fuss in 1934. Daarop was hij tweeëneenhalf jaar geïnterneerd geweest. In 1937 ging hij naar Berlijn, waar hij als politie-ambte- naar Duits staatsburger werd Na de aan sluiting van Oostenrijk werd hij in een economische functie bij de Gestapo in We nen tewerkgesteld. In juni 1941 meldde hij zich aan bij de S.S. in Lemberg en tot mei 1943 was hij daarna in Drohobycz gesta tioneerd. Herkend en gevlucht Na de oorlog bleef hij in Oostenrijk. Hij werd door een Jood uit Drohobycz herkend en door de Amerikanen in Salzburg geïn terneerd. In 1947 wist hij uit het kamp te vluchten en in 1948 meldde hij zich onder de naam Rudolf Jaschke in West-Duitsland als „vluchteling voor de Russen" in Dei ningen en kreeg daar papieren. Tot 1958 woonde hij, laatstelijk als binnenhuisarchi tect, in Stuttgart. Om papieren voor zijn derde huwelijk te krijgen en een „normaal nieuw leven te kunnen beginnen" meldde hij zich in 1958 onder zijn juiste naam bij de politie, waarop hij werd gearresteerd. Zesentwintig mensen uit de Verenigde Staten, Israel, Frankrijk, Groot-Brittannië en Oostenrijk zullen getuigen in het pro ces. De zaak van het openbaar ministerie rust voor een groot gedeelte op het dag Doek dat Landau bijgehouden heeft. De gemeente Tilburg is ertoe overgegaan bewoners van gemeentewoningen die een huurachterstand hebben en weigeren een regeling te treffen, van de levering van gas en elektriciteit uit te sluiten. Negen gezinnen hebben reeds ondervonden dat het de gemeente ernst is met haar optre den tegen wanbetalers. Toen in september van het vorige jaar 879 bewoners (totaal zijn er 6400 gemeente woningen) gezamenlijk een huurschuld van 54.160 hadden, werd hiertoe in prin cipe besloten. Van hen bleven 189 bewo ners weigeren een regeling te treffen. De gemeente selecteerde hieruit een groep van 33 bewoners, die een laatste waar schuwing kregen. Elf sloegen ook deze in de wind, zodat bij hen de gas- en stroom toevoer werd afgesloten. Enkele uren na deze afsluiting zuiverden twee bewoners de achterstand aan, zodat er nu nog 9 gezinnen zonder gas en elek triciteit zitten. Men wil thans de reacties van de overige bewoners afwachten alvorens maatregelen tegen een tweede groep te nemen. (Van onze Haagse redacteur) In kringen van gerepatrieerden en an deren, die zich de zorg hebben aangetrok ken voor de spijtoptanten uit Indonesië, maakt men zich de laatste weken ernstig bezorgd over het feit dat sedert 4 februari geen spijtoptanten uit Indonesië meer in Nederland zijn aangekomen, hoewel be kend is, dat er zich nog honderden spijt optanten in Indonesië bevinden, die reeds in het bezit zijn van een Nederlands vi sum. Voorts zijn er nog tussen de negen duizend en tienduizend mensen, die een Nederlands visum hebben aangevraagd. In de Eerste Kamer is dezer dagen eni ge aandacht aan dat feit geschonken, maar de minister van Justitie, mr. Beer man, is daar niet diep op ingegaan. In tussen zijn bijzonderheden bekend gewor den, die doen vrezen, dat er in Indonesië een maatregel is getroffen, die ook al zou deze slechts als een dreigement be doeld zijn ernstig genoeg is. De immi gratiedienst in Djakarta heeft namelijk alle uitreisvisa voor spijtoptanten geblok keerd. Deze maatregel is op 1 februari ingegaan. Op 3 februari stond op het vliegveld Ke- majoran een vliegtuig van de Tai Airways gereed om enige tientallen spijtoptanten naar Bangkok te brengen. Op het laatste ogenblik verscheen een ambtenaajr van de immigratiedienst op het vliegveld, die mededeelde, dat slechts zij, die in het be zit waren van êeh' Nederlands paspöórt, Indonesië mochten verlaten. Dat waren dus de Nederlanders. De andere passa giers, reizend op een exit-visum van Indo nesië en een toelaatvisum voor Nederland, moesten het vliegtuig verlaten. Met slechts enkele passagiers vertrok het vliegtuig toen naar Bangkok. De mensen, die moesten achterblijven, verkeren in allerdroevigste omstandighe den. Huisvesting en werk hadden zij niet meer. Al hun roerend bezit hadden zij verkocht. Een aantal van hen is opgeno men in het St. Vincentius-gesticht op Kra- mat. Anderen trachtten bij kennissen on derdak te komen. Sedertdien zijn geen spijtoptanten meer naar Nederland geko men. De vrees bestaat, dat ook de spijtoptan ten kunnen worden gemobiliseerd. Want ook spijtoptanten zijn voorlopig nog Indo nesische staatsburgers en zij kunnen dus, De Rotterdamsche Tramweg Maat schappij (R.T.M.) heeft vergunning gekre gen voor busdiensten via de Grevelingen- dam en de dam in en de brug over het Haringvliet in het Delta-gebied. De Com missie Vervoervergunningen heeft de R.T.M. hierdoor in staat gesteld in de toe komst ongebroken verbindingen te onder houden tussen Rotterdam en Schouwen- en Duiveland en Goeree-Overflakkee. Het bezwaar van de gebroeders Maas en Westhoek tegen het verzoek van de R.T.M werd afgewezen. De gebroeders onderhouden een veerdienst tussen Brui- nisse en Oude Tonge en wilden deze door een busdienst over de Grevelingendam vervangen. Deze aanvraag werd afgewe zen, omdat inwilliging een doublure met de dienst van de R.T.M. zou betekenen. De meerderheid der aandelen van de R.T.M. bevindt zich tegenwoordig in han den van de gemeente Rotterdam. Onder handelingen met de Nederlandsche Spoor wegen, die een deel van deze aandelen willen overnemen, zijn nog gaande. als zij in de leeftijd zijn tussen achttien en veertig jaar, worden opgeroepen. Vertrek met een Nederlands schip is al zeer geruime tijd niet meer mogelijk. De laatste maanden vertrokken de spijtoptan ten per vliegtuig van de Taise luchtvaart maatschappij naar Bangkok. Daar werden zij dan overgenomen door de K.L.M., die hen naar Nederland bracht. Iedere week kwamen er enige tientallen spijtoptanten langs deze weg naar Nederland. Hoewel er ijverig naar mogelijkheden wordt gezocht, ontkomt men niet aan de indruk, dat men machteloos staat tegen over de Indonesische maatregel, die wel in scherp contrast staat met het feit, dat Nederland de krijgsgevangenen op Nieuw- Guinea via het Internationale Rode Kruis naar Indonesië terugzendt. De 146 Ambonezen uit Delfzijl en de ge zinnen uit Arnhem mogen nu terug naar Indonesië. Djakarta heeft thans officieel toestemming gegeven voor hun inreis. De gezinnen vertrekken woensdagmorgen per trein uit Delfzijl en gaan via Amsterdam naar de Italiaanse haven Messina, waar ze aan boord van de Fair Sea zullen gaan. Het bericht was reeds zondagavond om streeks negen uur binnengékómen via Brussel, maar de Inspectie Ambonezen- zorg maakte het nieuws pas maandagmid dag om twee uur bekend. Zij wilde zeker heid hebben, dat er niets meer tussen kon komen. Intussen is de „Fair Sea" uit Cuxhaven vertrokken. Als de toestem ming van Djakarta één dag eerder was afgekomen zouden de Ambonezen daar aan boord zijn gegaan. Dat had hun de lange reis naar Italië bespaard. >~:J. m Ook Nederland het kon niet uitblij ven heeft thans zijn twistend kampioens- paar of kampioenstwistpaar 1962. Het zijn de 17-jarige Amsterdamse Saskia de Jong, leerlinge van een grafische school aldaar en de 26-jarige Surinamer Henri Tolloway, die sinds zeven jaar in Amsterdam woont en fabrieksarbeider is. Samen met 22 ->n- dere progressief-uitgedoste paren, uitverko ren in voorronden, twisten en wrongen zij zich gisteravond in Krasnapolsky naar de nationale titel een fnuikende eindstrijd die van iedereen het uiterste eiste, van de zichzelf in de bizarste bochten wringendé finalisten zowel als van hun respectievelij ke supporterlegers, die het niet moede werden, hun favorieten met luide gillen van verrukking tot steeds grotere extase aan te vuren. Men was daarbij gekleed in nauwe nappaleren pantalons of spijker broeken, floddertruien en hooggehakte laarsjes, vaak gecompleteerd met een ho ge hoed, een baskenpet of een harige ko- zakkenmuts. Twistkoninging Saskia (haar -w9WytfWWW0wW9Wywwgowww '9 Twee twistfinalisten aan het werk. prijs bestond uit een twisttrui in de natio nale kleuren en een paar gouden, maar te kleine twistschoentjes) schijnt een natuur talent te zijn: slechts twee maanden be oefent zij de nieuv-e dans en nu al de hoogste eer behaald is geen kleinigheid, vond zij. En over haar Surinaamse part ner („ik twist alleen met 'm") luidde haar oordeel: „His is fenomenaal." Beiden voel den zich na de slopende krachtmeting nog opperbest en zijn dan voorlopig niet van plan, ermee op te houden. Dit in tegenstel ling tot een andere finaliste, Elsje Stroe- tinga, die volgens haar zeggen de twist vorig jaar „persoonlijk" uit Frankrijk had ingevoerd, maar wier animo nu aan het afnemen is. Zij viel gisteravond dan ook niet in de prijzen en zoekt nu naarstig naar een nog nieuwere dans. waarin zij zich kan uitleven. Elsje heeft daarbij het oog gericht op een wilde Mexicaanse dans, die in Frankrijk reeds populair begint te worden en wtarin „nog meer dynamiek zit dan in de rock en de twist tezamen". Voor ons echter is, zeker na de ervaringen van gisteravond, de twist voorlopig wel wild genoeg. Al moet daarbij gezegd worden, dat het allemaal nogal ordelijk verliep: Kras staat er nog! BORDEN *g55555SSi diep,, plat en dessert, met pastel-gekleurde randen. Diep en plat, per 6 stuks3.85 Dessert, per 6 stuks 3.25 Aluminium FLUITKETEL, flinke maat met deksel en koudgreep oor 1.69 2.15 Grote plastic WASMAND in diverse vrolijke kleuren. Deze week voor 2.50 Crème plastic THEECOMFOORTJE Ook geschikt voor het warm houden van spijzen. Met verchroomd bovenplaatje 1.85 Zware beukengelakte COMBINATIE KEUKENTAFEL, met 2 laden en vlek- en krasvrij bovenblad 35.95 Ook verkrijgbaar met drie of meer laden voor meerprijs. Moderne sterke emaille KOLENKIT in diverse „convector" kleuren, grote inhoud en praktische oren 4.95 o LANGE NIEUWSTRAAT 433-435, JJMUfDEN

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7