AKU keert 16 pet in totaal uit DE BEURS Effectenbezit kan op vele wijzen gepopulariseerd worden Nieuwe converteerbare obligatielening 70 min; 4% pet; 438 pet AKKERTJE Tekort op handelsbalans 2,9 miljard Noorse regering wil bij EEG Textielbedrijven maken studie van integratie Geruchten over Michelin, Citroën en Fiat houden aan Ned. Rank remt de kredietexpansie SCHEEPVAARTBERICHTEN Vromen Papier neemt Waterpantser over Winst Kon/Shell 9,5 min hoger Ned. Aanneming 17 pet (18) VRIJDAG 2 MAART 1962 13 ZES PERCENT LAGER DAN OVER 1960 Omwisseling van conv. obligaties 1960 helpt direct ...want AKKERTJES 2ijn jnstant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder In 1961 Fokker en De Vries Lentsch richten handelsmij op Franse valutareserves groter dan ooit Kort economisch nieuws R.V.S. tien percent (onv.) Bod op Pondok-Gedeh is geslaagd RAPPORT VAN COMMISSIE Uitvoer van Nieuw-Guinea scherp gedaald in 1960 Unilever Hoogovens Benelux samenwerking op exportgebied Scholten-Carton De directie van de Algemene Kunst zijde Unie n.v. te Arnhem deelt mede, dat in de vergadering van de raad van commissarissen is besloten aan de ver gadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1961 op de gewone aandelen een slotdividend uit te keren van twaalf percent in contanten. Te zamen met het reeds gedeclareerde inte rimdividend wordt het dividend over 1961 dan 16 percent (v.j. 17 percent in contanten plus vijf percent in agio aan delen als jubileumuitkering). De algemene vergadering van aan deelhouders zal plaats vinden op don derdag 17 mei 1962 te Amsterdam. Het bestuur heeft verder enkele maatregelen voorbereid ter financiering van het in vesteringsprogramma. Uitgegeven zal worden een 4% percent converteerbare obligatielening groot nomi naal 70.306.000 met een conversiekoers van 438 percent, derhalve gelijk aan die van de in 1960 uitgegeven nominaal 51.126.000 4% percent converteerbare obligaties. Aan houders van laatstbedoelde obligaties zal een aanbod worden gedaan hun stukken op een nog nader vast te stel len datum in de tweede helft van april 1962 om te zetten in nominaal 500 41/s percent converteerbare obligaties welke deel uitmaken van de nieuw uit te geven lening, alsmede in nominaal 250 gewone aandelen. Advertentie Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1 Het tekort op de Nederlandse handels balans, dat in 1960 1.910 miljoen bedroeg, is vorig jaar gestegen tot 2.939 miljoen. Dit blijkt uit het vandaag verschenen ver slag van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Bui tenland over het vierde kwartaal van 1961. Dit aanzienlijke tekort is overigens geen donderslag bij heldere hemel. Reeds in het verslag van het Centraal Orgaan over het tweede kwartaal van '61 werd de ver wachting uitgesproken, dat het tekort wel tot 3 miljard zou stijgen. Een record vormt dit bedrag overigens nog niet: in '56 en '57 voor de handels balans ongunstige jaren bedroegen de tekorten respectievelijk 3,2 miljard en 3,8 miljard, toen de niveaus van in- en uitvoer bovendien belangrijk lager lagen dan in '61. Het prijsindexcijfer voor de invoer lag in de laatste maanden van het verstreken jaar iets hoger dan in de voorgaande maan den, terwijl het prijsindexcijfer voor de uitvoer een voortgaande lichte daling ver toonde. De ruilvoet kwam derhalve op een iets lager niveau te liggen. Het Centraal Orgaan spreekt verder de verwachting uit. dat zeker voor de begin maanden van '62 het verloop van in- en uitvoer weinig aanleiding geeft om te ver trouwen, dat met betrekking tot de tekor ten op de handelsbalans, het hoogste punt reeds is bereikt. Met een invoer, die in het vierde kwartaal nog steeds steeg, en een uitvoer, die zelfs enigszins afnam, is daar ook bepaald'geen aanwijzing voor, vooral omdat het er niet naar uitziet, dat de aan de exportzijde optredende stagnatie op korte termijn zal kunnen worden over wonnen. Deze valt immers voor een goed deel toe te schrijven aan in het binnenland gelegen factoren, in het bijzonder aan het in '61 sterk verminderde tempo van de groei der industriële produktie. door het uitgeput raken van de reserves aan ar beidskrachten. Bij de omwisseling van nominaal 500 4% percent converteerbare obligaties in nominaal 500 4Vs percent converteerbare obligaties zal een aflossingspremie van 15 worden toegekend. Omwisselingskoers Bij de omwisseling van nominaal f 500 4% percent converteerbare obligaties in nominaal 250 gewone aandelen dient een bedrag in contanten te worden bijbetaald, te berekenen met behulp van een hieronder bedoelde omwisselingskoers. Onder voor behoud van bijzondere omstandigheden zal deze omwisselingskoers worden vastgesteld door het gemiddelde van de middenkoersen van gewone aandelen A.K.U. ter beurze van Amsterdam van de vijf beursdagen in de week voorafgaande aan de datum van publikatie van het emissieprospectus, te verminderen met vijftig punten, alsmede met het voorgestelde slotdividend over 1961 op de gewone aandelen A.K.U. De resterende nominaal f 44.743.000 nieuw uit te gevpn 4'/2 percent converteer bare obligaties zullen ter inschrijving tot de koers van honderd percent worden aan geboden uitsluitend aan dg houders van de thans uitstaande gewone aandelen in de verhouding van een nieuwe obligatie ad nominaal 1.000 op nominaal 3.000 ge wone aandelen. In het kader van vorenbedoelde trans actie zal de 4% percent converteerbare obligatielening in haar geheel vervroegd aflosbaar worden gesteld tot de koers van 103 percent conform de bepalingen der trustakte. In het emissieprospectus met be trekking tot de onderhavige uitgifte zullen de overige voorwaarden van de nieuwe converteerbare obligatielening alsmede die van hoger genoemd aanbod worden be kendgemaakt. De N.V. Koninklijke Nederlandse vlieg- tuigenfabriek Fokker en de n.v. Amster damse Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr hebben opgericht Fokker-De Vries Lentsch Handelmaatschappij n.v. in Amsterdam. In het maatschappelijk kapitaal ad 500.000, verdeeld in 500 aandelen van 1000, nemen Fokker en De Vries Lentsch ieder voor vijftig aandelen deel die in contanten wor den volgestort. De nieuwe n.v. beoogt on der meer het handeldrijven in en het be middelen bij aan- en verkoop van plastic vaartuigen en andere produkten van ge wapende kunststoffen enz. De directie zal berusten bij Fokker en De Vries Lentsch. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amster dam luiden: Engelse pond 10.1410.24, Amerikaanse dollar 3.593.63, Canadese dollar 3.413.46, Franse frank (100) 73 73.50, Belgische frank (100) 7.23Vs7.28Va- Duitse mark (100) 90.1590.65, Zweedse kroon (100) 69.6070.60, Zwitserse frank (100) 83.40—83.90. Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50, Deense kroon (100) 5253. Noorse kroon (100) 50.2551.25, Oosten rijkse schilling (100) 1414.10, Portugese escudo (100) 12.6012.75. Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92V2—6.07'/j. De Franse valutareserves hebben voor de eerste maal in de geschiedenis het peil van drie miljard dollar overschreden, al dus heeft de minister van Financiën, Va- léry Giscard d'Estaing, bekendgemaakt. Sinds de devaluatie in december 1958 waaraan strenge maatregelen op het gebied van lonen en prijzen gekoppeld werden zijn de Franse reserves aan goud en vreem de valuta verdrievoudigd. In een rapport aan de Senaatscommissie voor Financiën verklaarde hij, dat de Franse buitenlandse schuld in dezelfde periode gedaald is van 3,1 tot 1,7 miljard dollar. Alle uitstaande schulden zijn van een langlopend karak ter. Europees Gerechtshof veroordeelt Italië Het Gerechtshof der Europese Gemeenschap pen heeft de Italiaanse regering veroordeeld we gens een onjuiste toepassing van het E.E.G.-ver drag bij het vaststellen van de douanetarieven voor radiobuizen. In de overweging van zijn uit spraak verklaarde het hof o.m., dat het E.E.G.- verdrag op de gebieden die het verdrag regelt, de voorrang heeft boven conventies die de lid staten vroeger hadden gesloten. Advertentie 7.0 juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. 'n R&D-HUIS «HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN OSLO (AP) Dc Noorse regering heeft vandaag het Storting (parlement) de aan beveling doen toekomen dat Noorwegen naar onderhandelingen moet streven voor volledig lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bestuderen de directies van n.v. Katoen spinnerij Bamshoeve te Enschede, Ko ninklijke Nederlandse Katoenspinnerij n.v. te Hengelo, n.v. Koninklijke Olden- zaalse Stoomweverij voorheen J. H. Mol- kenboer jr. te Oldenzaal, Koninklijke Textielfabrieken Jordaan-ter Weeme n.v. te Haaksbergen, J. F. Scholten en Zn. n.v. te Enschede, n.v. Spinnerij Oosterveld te Enschede en n.v. Tilburgse Katoenspinne rij te Tilburg, sedert enige tijd in het licht van de zich ontwikkelende Euromarkt de vraag of, en zo ja op welke wijze, inte gratie van hun bedrijf de basis zou kun nen vormen voor een nationale samenwer king in de textielindustrie. Gelet op de veelheid van problemen, die hiermee ver bonden is, zal de voltooiing van deze studie nog enkele maanden vergen. Ondanks ontkenningen van de be trokken maatschappijen blijven in Parijs geruchten circuleren, dat samenwerking wordt overwogen tussen Franse en Ita liaanse automobiel, en bandenfabrieken. Gisteren heeft het financiële weekblad „Finance" medegedeeld, dat er in Genève geheime onderhandelingen worden gevoerd tussen vertegenwoordigers van Michelin en Citroën aan de ene kant en van Fiat aan de andere kant. Volgens „Financee" proberen de drie maatschappijen en de Italiaanse banden onderneming Pirelli klaarblijkelijk tot samenwerking te komen ter bestrijding van de concurrentie, in het bijzonder van Amerikaanse zijde. Het blad acht het on waarschijnlijk dat Michelin haar belang in Citroën zal moeten verkopen. In december en januari heeft de Neder- landsche Bank met de representatieve or ganisatie van de handelsbanken en land- bouwkredietbanken overeenstemming be reikt omtrent voortzetting van de krediet- restrictieregeling. De norm voor de toe laatbare kredietexpansie werd voor de eer ste vier maanden van 1962 vastgesteld op een half percent per maand. Uit de ontvangen gegevens is thans ko men vast te staan dat de kredietverle ning van de handelsbanken en landbouw- kredietbanken tezamen per ultimo januari de norm voor de toelaatbare kredietexpan sie heeft overschreden. Tengevolge hier van zullen de individuele bankinstellingen die niet aan de norm voldoen, moeten overgaan tot storting van een renteloos deposito bij de Nederlandsche Bank, dat behoudens een kleine franchise voor de eerste 1.000 000 honderd percent beloopt van het bedrag, waarmede hun krediet verlening de norm overschrijdt, aldus een communiqué van De Nederlandsche Bank. Van de n.v. Rotterdamsche Verzekering- Societeiten (RVS) stelt voor het dividend over het boekjaar 1961 evenals vorig jaar te bepalen' op tien percent van het ge plaatste en geheel volgestorte kapitaal, thans groot 9.188.000. Van dit dividend zal naar keuze van de houder dit jaar vier percent (v.j. 5 percent) kunnen worden uitgekeerd in contanten of in de vorm van certificaten van aandelen in de vennoot schap. Abida 1 v. Limhamn n. Rotterdam. Alchiba 1 te Knor El Mufattah. Alioth 1 dwars Key West n. Hamburg. Alwaki 1 te Antwerpen. Ameland 1 te Thameshaven. Ammon I v. Port of Spain n. Jacksonville. Amsteldijk 1 v. Bremen n. Rotterdam. Andijk 2 te Le Havre. Angolakust pass. 1 Las Palmas n. Freetown. Appingedijk 1 te Le Havre. Argos 2 te Bourgas. Artemis 2 te Fort de France. Bali 3 te Penang verwacht. Bovenkerk 2 te Genua. Breda 5/3 te Point a Pitre verwacht. Caltex Gorinchem 2 v. Kopenhag. n. Rotterdam. Caltex Napels 1 v. Bahrein n. Rastanura. Caltex Rotterdam 1 dw. Kp. De Gata n. R'dam. Congokust 1 V. Abidjan n. Freetown. Dahomeykust 1 te Freetown. Daphnis 1 te Kp. Haitien. Delft 1 v. Bachaquero n. Maracaibo. Dinteldijk 1 v. Londen n. Rotterdam. Echo 2 te Las Palmas. Elizabeth Broere 1 v. Kandia n. Felixtowe. Eos 1 v. Palermo n. Milazzo. Fravizo 1 v. Teneriffe n. Malta. Friesland KRL 1 te Durban. Gaasterdijk 1 te Rotterdam. Gemma 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Groote Beer 1 dwars Kreta n. Beyrouth. Gulf Italian 2 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Heemskerk 2 te Bombay. Helicon pass. 1 Azoren n. Fort de France. Hera 1 te Antwerpen. Houtman 1 v. Bluff n. Dumedin. Irazu 1 te Rotterdam. Isis 2 te Charleston. Ittersum pass 1 Wight n. Bermuda's. Ivoorkust pass. 1 Las Palmas n. Dakar. Kara 1 te Gibraltar. Karachi 1 v. Port Said n. Napels. Katelysia 1 te Old Kilpatrick. Khasiella 1 te Rotterdam. Kreeft 1 v. Narvik n. Rotterdam. Kylix 1 v. Rotterdam n. Stockholm. Lelykerk 2 te Assab verwacht. Liberty Bell pass. 1 Algiers n. Port Said. Lombok 1 v. Mombasa n. Djibouti. Loosdrecht 1 v. Calcutta, 2 te Chalna verwacht. Luttcrkerk 1 v. Antwerpen n. Bremen. Mainlloyd 2 te Port Said verwacht. Marathon 1 v Paramaribo n. Amsterdam. Merwellovd 1 te Rotterdam. Minos 3 te Velsen verwacht. Musi 1 v. Hollandia n. Sorong. Naess Lion pass 1 Algiers n. Port Said. Neder-Elbe 3 te Beyrouth verwacht. Neder-Weser pass. 1 Casquets n. Port Said. Ondina 1 v. l'Avera n. Mena A1 Ahmadi. Ossendrecht 1 v. Norfolk n. Joegoslavië. Papendrecht 2 te Rostock. P. G. Thulin 1 v. Philadelphia n. Amuay. Poseidon 2 te Acajutla. Prins Frederik Hendrik 2 te Rotterdam. Prins Joh. Willem Friso 1 v. Jafaf n. Antwerpen. Prinses Margr,e: 1 te Bremen. Provenierssingel 1 te Cristobal. Rotterdam 1 v. Colombo n. Singapore. Rijndam pass. 1 Scillys n. Halifax. Salatiga 1 v. Baltimore n. New York. Scherpendrecht pass. 1 Kp. Malea n. Bathoem. Seinelloyd 2 v. Le Havre n. Cristobal. Senegalkust 1 v. Accra te Takoradi. Socrates 2 te Curasao verwacht. Simonskerk 3 te Singapore verwacht. Sinon 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Sliedrecht 2 te Bahia Blanca. Sloterdijk 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Steenwijk 1 v. Yokohama n. Bangkok. Straat Chatham 2 v. Matadi n. Lobito. Tahama 1 v. Fmnart n. Puerto Miranda. Tero 1 v. Port Hrcourt n. Takoradi. Tjikampek 1 v. Saigon n. Hongkong. Van Linschoten 1 te Lagos. Van Riebeeck 2 te Beira. Vasum pass. 1 Perim n. Bandar Mashur. Waibalong 1 v. Djeddah n. Akaba. Waingapoe v. Muscat n. Dubai. Waterland 2 te Montevideo. Waterman 1 te Suez. Weltevreden 2 te Marseille verwacht. Westertoren 1 te Thameshaven. Wieldrecht pass. 1 Kp. Bon n, Gibraltar. Willem Ruys 1 v. Bermuda n. Southampton. Witmarsum 1 v. New Orleans n. Mobile. Woensdrecht pass. 1 Algiers n. Banias. Zaria 2 te Mena A] Ahmadi. Zuiderkruis 2 v Melbourne n. Sydney. Zwijndrecht 1 te Balboa. SLEEPVAART Zeeland 1 nog te Bermuda. Cycloop I werkzaam te Port Brega. Friesland 1 50 m. z. Monrovia Hector 1 ter hoogte Portland Bill n. Rotterdam. Help 1 te Amsterdam voor reparatie. Simson 2 te Rotterdam verwacht. Utrecht 1 nog te Vlaardingen. De directie van Vromen en Papierfabriek „Doetinchem" n.v. deelt mede dat door haar heden is overgenomen het gehele be drijf der n.v. Papierindustrie Waterpantser te Enschede. Deze reeds ongeveer veertig jaar be staande industrie vervaardigt in hoofdzaak waterdicht papier, zoals bitumenpapier en paraffiniepapier. Het bedrijf wordt te En schede voortgezet onder de naam: Vromen en Papierfabriek „Doetinchem" n.v. af deling Waterpantser. Onder verwijzing naar het aanbod van 6 februari aan de houders van aandelen n.v. Cultuur Maatschappij „Pondok-Ge deh" delen de gebr. Teixeira de Mattos mede, dat een, naar de mening van ko pers, voldoend aantal aandelen ter over neming is aangeboden. Wanneer de ministeriële verklaring van geen bezwaar zal zijn verkregen op de in de binnenkort te houden tweede bui tengewone algemene vergadering van hou ders van aandelen „Pondok-Gedeh" voor te stellen statutenwijziging, zal worden bekendgemaakt dat het bod definitief ge stand wordt gedaan. Aanbieding van aan delen „Pondok-Gedeh" zal alsnog kunnen geschieden tot en met 15 maart. AMSTERDAM: UNILEVERS IN REACTIE De forse koerswinst van woensdag heeft Unilever gisteren voor een groot gedeelte weer moeten prijsgeven. Aanleiding tot deze koersreactie was ongetwijfeld Wall Street, waar genoemde waarden gisteren een dollar lager sloten. Was er woensdag in deze hoek niet veel te doen, gisteren bleek de animo nog minder te zijn. De prijs van 186,50 bij de opening lag 2,50 bene den het vorige slotniveau. Het buitenland liet in dit fonds aanvankelijk verstek gaan. Voor aandelen Kon. Olie bestond begin beurs nog wel enige belangstelling, ook van Amerikaanse zijde. Deze stukken lagen goed in de markt, gezien het gehele beeld dat het Damrak in het eerste beurshalfuur voor de hoofdfondsen te zien gaf. Op 130,00 bedroeg de winst twintig cent. AKU's lagen onbeweeglijk op 415 (onv.) in de markt. De koersdaling van de Ameri kaanse dochter „American Enka" van circa 21/2 dollar zorgde voor een lusteloze stem ming in de AKU-hoek. Philips opende tegen de vorige slotkoers aan op 1028 (1030). Hoogovens moest op 821 ruim vijf punten van de gisteren behaalde koerswinst van veertien punten, afstaan. De handel was over de gehele linie ge durende de eerste helft van de beurstijd zeer kalm. In het laatste beurshalfuur kwam er vraag van zowel het buitenland als het publiek voor aandelen Kon. Olie. De handel nam ruime afmetingen aan waardoor het in deze hoek weer eens echt ouderwets toeging. De stukken werden grif tegen oplopende prijzen uit de markt genomen. De koers steeg tot f 140,20. De omzet voor dit fonds bedroeg gisteren nominaal 529.000. Ook Unilevers deden wat meer van zich spre ken dan bij de opening. Dit fonds steeg tot 187,60 Philips verbeterde tot 1030 Vz en Hoogovens tot 827 waardoor het gehele verlies eerder op de middag werd inge haald. AKU bleef op 415 lusteloos in de markt liggen. In de scheepvaarthoek was men de schrik van de dividendverlaging op de voorgaan de dag min of meer te boven gekomen. De koersdaling zette zich niet verder voort. De handel was minimaal. Boeke Huidekoper van 248 op 251%; Figee van 243'/2 op 244%; Spaarnestad van 915 op 910 1. „De vorming van meer duurzaam bezit vindt bjj het Nederlandse volk steeds meer weerklank. De voortdurende welvaartstijging in ons land sedert de tweede wereld oorlog heeft enerzijds geleid tot verhoogde bestedingen, anderzijds zijn daardoor tevens mogelijkheden geboden voor toenemende besparingen, waaronder die van de gezinshuishoudingen een geenszins onbelangrijke plaats innemen'Dit zegt de „Commissie Popularisering Effectenbezit" in haar inleiding tot het door haar uit gebrachte rapport. De commissie werd begin 1959 gevormd op initiatief der Vereni ging „Effectenbescherming". De commissie werd verzocht terzake van de populari sering van het effectenbezit met praktische voorstellen te komen. Haar voorzitter, mr. ir. A. W. Quint, spreekt de hoop uit dat het rapport het zijne er toe mag bijdragen effectenbezit een stap naderbij te brengen. om ook in Nederland een breder verspreid ,i Ioij 'Ciqe De commissie meent, gezien de ontwik keling van de besparingen der gezinshuis- houdingen, dat er ruimte is voor ande re wijzen van vermogensvorming dan via levensverzekeringsmaatschappijen. pen sioenfondsen, spaarbanken, enz. Zij acht met name ruimte aanwezig voor het be leggen in effecten. De commissie wil hier mee niet suggereren dat een groot ge deelte van de besparingen moet worden omgezet in effectenbeleggingen. Integen deel, zij schaart zich achter de mening, dat de belegging in effecten over het algemeen pas zal kunnen geschieden in dien een zekere liquide reserve en be paalde risicovoorzieningen zijn opgebouwd. Om diverse redenen acht de commissie een verbreiding van het effectenbezit over brede lagen der bevolking zeer gewenst. Zij verwacht dat door popularisering van het effect de ruimte, welke zij thans reeds voor belegging in effecten aanwe zig acht, nog zal toenemen. Bij de vraag welke middelen moeten worden aangewend tot popularisering van het effectenbezit zal het uitgangspunt moe ten zijn, dat belegging van spaargelden in effecten in de Westerse maatschappij> sociaal gezien van zeer groot belang is. Overwonnen moet worden de nog vrij al gemeen levende gedachte, aldus het rap port dat het beleggen in effecten specu latie zou zijn, waarbij ten koste van ,de kleine man" de insiders zouden worden bevoordeeld. De commissie bepleit onder andere dwingende voorschriften ten aan zien van de jaarverslaggeving en een sa menvatting van de jaarcijfers in popu laire vorm. Zij is ongerust over de ont wikkeling van de machtsverhoudingen bin nen een toenemend aantal open vennoot schappen. Voorts bepleit het rapport een notering in geld in plaats van percen ten, alsmede de invoering in ons land jan een rating-systeem voor aandelen en obligaties. De brochure wordt toegezon den aan tal van instanties en organisa ties, van welke belangstelling voor het onderwerp verwacht mag worden. Onderwijs schiet tekort Het onderwijs schiet naar de mening van de commissie tekort op het punt van aansluiting aan de praktijk van het maatschappelijk leven, met name wat be treft het bijbrengen van inzicht in de na tionale economie, het beurswezen, enz. Het rapport stelt voorts, dat bij spaar banken zich een categorie van spaarders bevindt, die gezien de omvang van hun De totale uitvoer van produkten uit Ne derlands Nieuw-Guinea over het jaar 1961 bedroeg 15.463.000, tegen 23.275.000 over 1960. Dit heeft het bureau voor statistiek en documentatie van de afdeling algemene economische zaken in Hollandia bekend gemaakt. In een toelichting wordt meege deeld dat deze daling in belangrijke mate is te wijten aan het opnieuw verminderen van de uitvoer van ruwe olie, namelijk van 12.369.000 in 1960 naar 7.388.000 'in 1961. De bevolkingsexport liep eveneens wat achteruit, namelijk van circa 10.507.000 tot circa 7.797.000. Door de daling van de kopra-wereldmarkt-prijs daalde de export waarde van 3.072.000 tot 2.262.000. De uitvoer van krokodillenhuiden ontwikkelde zich bevredigend. Deze uitvoer steeg van 1.791.000 tot 1.974.000. vermogen, rijp zijn voor belegging in ef fecten. Het zóu een logische ontwikkeling zijn, als deze instellingen in de nabije toekomst ook op beleggingsgebied hun be middeling gaan verlenen, aldus de com missie. Over de beleggingsclubs wordt ge zegd, dat deze zich dienen te verenigen in nationaal verband en met name zich van betrouwbare adviseurs moeten voor zien. Ook wordt gepleit voor de invoe ring van een rating-systeem voor aande len en obligaties. Van de overheid wordt gevraagd bij haar leenpolitiek met de popularisering van het effect rekening te houden. Het effectensparen zal op gelijke fiscale voet met het lijfrentesparen moeten worden ge bracht. Stelling wordt genomen tegen dun- bele belasting op uitgekeerde winsten; voorts dringt de commissie aan op ver dere verlaging der tarieven van de in komstenbelasting, waarbij mét name aandacht wordt gevraagd voor het terug brengen van de progressie voor de mid dengroepen. Tot slot geeft het rapport al gehele of gedeeltelijke (re)privatisering van bepaalde delen van het staatsbezit in overweging. Door de n.v. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij en de „Shell" Transport and Trading Company, Limited is heden bekendgemaakt, dat het netto resultaat van de maatschappijen der Ko- ninkljjise/Shell Groep (waarin hun belan gen zich verhouden als 60:40) over het jaar 1961 op pond sterling 187 miljoen wordt geschat, tegenover pond sterling 177,5 mil joen in 1960. Nadere gegevens alsmede de voor te stel len slotdividenden, zullen op 15 maart wor den bekend gemaakt. De omzet van de n.v. Nederlandsche Aanneming Maatschappij v/h fa. H. F. Boersma is, blijkens het verslag, in 1961 ten opzichte van 1960 met circa tien percent gestegen tot meer dan 45 min. De be drijfsresultaten zjjn echter ten achter ge bleven. De oorzaak van de winstdaling is, aldus de directie, in hoofdzaak een gevolg van het invoeren der vijfdaagse werkweek. Bovendien werd de produktiviteit na delig beïnvloed door onder andere slechte weersomstandigheden. De verhoogde kos ten konden niet volledig worden gecom penseerd. Het overschot op de bedrijfsrekening daalde tot 2,95 min (v.j. 3,07 min). Aan interest werd ontvangen 113.000 185.000). De algemene kosten vergden 944.000 884.000). Na afschrijvingen ad 1.677.000 (f 1.900.000), resteert een winst saldo van 455.000 476.000). Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 18 tot 17 percent. In de eerste maanden van het nieuwe boekjaar werden reeds enkele belangrijke opdrachten geboekt. De directie ziet 1962 met vertrouwen tegemoet. De vennootschap heeft in 1961 een groot aantal belangrijke opdrachten kunnen boeken, niettegenstaan de de onverminderd scherpe concurrentie. VERHANDELDE FONDSEN 28 februari 1 maart Totaal 484 453 Hoger 222 (45,9%.) 202 (44.3 Lager 174 (35,9%) 158(34,8%) Gelijk 188 (18°/o) 93 (20,9%) AVOND,TERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie139,50-140,50 gl ƒ139,80 Philips 1033—1034 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tljdv. A.K.U39.5 gb—405 405 Kon. Olie140—140,60 f 141.40 Philips 1035—1037 1037% Unilever 187,00 gB Hoosovens 829830 831 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 113% H.V.A 132 AKU 415% 159,50 Hoogovens 829 Philip Gem Bez 1030 Unilever f 187,40 Dordtsche Petr. 644 K. Ned. Petr. Mij f 140,10 Holl. Am. Lijn 151V- K.L.M 68,— KN.S.M. 186% Ned. Stoomv. Mij. 170% Ommeren. Phs. v 335'/j Scheepv. Un. Ned 153% 231,50 254,— 539,— Ver. Bezit v. 1894 150,— Amsterd. Bank 400% Ned. Handel Mij 360 Rotterd. Bank.... 383 Twentsche Bank. 350 Albert Heijn 735 Amstel Brouwerij 515 Bericel's Patent 315% Bols 837 Bührmann Papiei 779% 506 820 Gelder Kon. Pap 398 Gist Spir Kon 438 Van der Heem 369 Heineken's Biei 570 b Hooeenbosch Sch 325 Indola 599 Kon. Zout-Ketier 1095 Muller Nat. Bezil 489 Ned. Kahelfabr 628 Philips Pref 306 Sikkens Groep 955 Stokvis 274 Thomassen Dr 72C Ver Machinefabr 266 Wessanen 432 Wilton Fijenoord 333 Zwanenberg-Org. 1072 Billiton Mij II 509 Aluminium Ltd.. 27% American Motors 17% Anaconda 49%. Bethleherr Steel 41% C'ties Service.... 57 General Motors. 553/i« Kennecott Copper 81 Republic Steel 57 Shell Oil 39% U S Steel 71% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: IETS LAGER De aandelenmarkt steeg voor de derde achtereenvolgende maal gisteren, maar de handel was aan de geringe kant. De aan delenkoersen waren wat hoger bij het be gin, maar in het laatste uur was er wat winstneming en de koersen daalden. De meeste winsten liepen van fracties tot twee dollars, maar enkele waren hoger. Van 1286 verhandelde fondsen waren er 622 hoger en 412 lager. Olie-, elektrische en sommige staalwaarden waren hoger. Autofondsen en vliegtuigwaarden waren verdeeld en ta baksfondsen daalden. De omzet was lager dan mogelijk was geweest door de intocht van astronaut John Glenn. De tape werd voor een welkomstwoord ge bruikt. De omzet was 2.960.000 stukken (3.030.000). Het industriegemiddelde kwam van 708,05 op 711,81; dat van spoorwegen van 146,30 op 146,44 en dat van openbare nutsbedrijven van 128,32 op 128,26 (AP). BRUSSEL Een werkgroep van het Benelux-ministerscomité bestaande uit de minister van Buitenlandse Handel van Bel gië, de heer M. Brasseur, en de mins ters van Economische Zaken van Neder land en van Luxemburg, de heren L. de Pous en P. Elvinger, heeft gisteren te Brussel een bespreking gehouden tenein de te geraken tot een nauwere Benelux- samenwerking op het gebied van de ex portbevordering. De terzake in de drie Benelux-landen toegepaste systemen werden aan een cri- tische beschouwing onderworpen. Onder zocht werd in hoeverre een nauwer sa mengaan tussen de betrokken instanties in de drie landen tot een grotere krachtsin spanning zou kunnen leiden. Met name werd daarbij aandacht besteed aan midde len om te komen tot uitwisseling van eco nomische inlichtingen alsmede tot een ge coördineerd beleid inzake handelsmissies naar bepaalde landen en deelneming aan jaarbeurzen en tentoonstellingen in het buitenland. In de algemene vergadering van de Car ton- en Papierfabriek v/h W. A. Scholten n.v. te Groningen onder voorzitterschap van de heer A. S. de Muinck Keizer werd van aandeelhouderszijdë critiek geleverd op de „verouderde en weinig doorzicht bie dende verslaggeving". De voorzitter zegde toe, dat het volgend jaarverslag uitgebrei der zal zijn en een beter inzicht zal bieden. Er is een belangrijke investering ge daan in de verbetering van de verwer kingsafdeling (kosten meer dan 1.200.000). Deze afdeling is niet klaar voor 1 sep tember van dit jaar. Voorts zijn er nog enkele investeringen. De verzekerde waar de van het geheel is circa f 20 miljoen. Aangaande de vooruitzichten werd mede gedeeld dat de bedrijfsomstandigheden vrijwel aansluiten aan het vorige boekjaar. De lasten worden evenwel hoger, er zijn geen belangrijke investeringen in het ver schiet.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13