Kleinere omzetten aan de Amsterdamse beurs f V Effecten -en Geldmarkt J Ned. Credietbank had hogere opbrengst van rentebedrijf Prof. Erhard is bezorgd over verloop van Duitse conjunctuur Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam De beurs Belangstelling van beleggers voor het buitenland neemt toe Engeland verzocht om toetreding bij KSG Britse reserves fors gestegen KNSM is niet erg optimistisch SCH EEPV A ARTBERICHTEN Werkspoor gaat drukpersen maken Provisierekening iets gedaald „Nederlandsche Ford" weer 25 percent Hos:er dividend Hollandsche Soc. ZATERDAG 3 MAART 1962 17 Mutaties bij de Shell Kort economisch nieuws Prijsvraag voor jonge managers (Van onze financiële medewerker) Or de Amsterdamse beurs zijn de omzetten deze week weliswaar niet zo groot geweest als in de voorafgaande periode, maar in vergelijking met de buitenlandse beurzen is de omvang van de handel op de aandelenmarkt toch niet onbevredigend. De New Yorkse beurs toont uiterst geringe activiteit, voornamelijk omdat de ge- 'eerden het niet eens zijn over de richting, waarin zich de Amerikaanse conjunctuur zal ontwikkeien. Tegenover het optimisme van de regering, luiden de stemmen uit het bedrijfsleven niet onverdeeld gunstig, hetgeen begrijpelijkerwijs verband houdt met de verlangens van de werknemers. Aan de Duitse beurzen was in de eerste helft van deze maand de vraag naar aandelen ook groter. Deze week was echter weer minder geanimeerd, hoewel de conjunctuur in West-Duitsland zich op een hoog niveau weet te handhaven. Het zijn, zoals eerder door ons op- v^merkt, niet bepaald de jaarverslagen en de dividenden, die op de Amsterdam- n aandelenmarkt enthousiasme wekken. Wel blijken voor Philips over het vierde kwartaal van 1961 betere cijfers te wor den verwacht, want de koers is deze week van circa 980 tot ver boven 1000 iercent opgelopen. Deze week waren er overigens een paar teleurstellingen, want aandelen Berghuizer en die van de Vezelverwerking hebben na de verschijning van het jaarverslag, dat over 1961 een daling van de winst aan wijst, een gevoelig koersverlies geleden. De koers van gewone aandelen Unilever is nauwelijks door de jaarcijfers van 1961 be ïnvloed, die niet spectaculair waren. Nu reeds drie kwartalen achtereen is de winst na belastingen ongeveer gelijkgebleven. Meegevallen is het resultaat van de van het effectenbezit, met name dat van aandelen, zou een vrijstelling van belasting voor de beleggingsmijen ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van aandelen in beleg gingsmijen voor de kleine beleggers, die door aankoop van die aandelen een sprei ding van het risico kunnen verkrijgen, ver groten. Uitgifte a pari Een ander middel om een groter aantal kleine beleggers voor de aandelenmarkt te winnen kan worden gevonden in een ver groting van het kapitaal van ondernemin gen, die wat men noemt „ondergekapitali- seerd" zijn, dat wil zeggen die een geplaatst aandelenkapitaal hebben dat niet is mee gegroeid met het totale bedrijfsvermogen, waaronder het nominale kapitaal, de open reserves en de in de balanswaarde van de bedrijfsactiva schuilgaande reserves wor den verstaan. Aan de hier bedoelde her kapitalisatie staat echter de belastbaarheid van bonusaandelen in de weg. Bij vergro ting van het kapitaal door uitgifte van aandelen a pari. komt echter voor de oude aandeelhouders een claim vrij, die niet aan de belasting onderhevig is en waardoor eveneens een lagere, ook voor de kleine beleggers bereikbare koers van de .aan delen ontstaat. LUXEMBURG (Reuter-ANP) Enge land heeft officieel gevraagd om toetre ding tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG). Het verzoek was vervat in een brief van premier IVfacmillan aan de huidige voorzitter van de KSG- ministerraad, de Belg Spinoy. De brief is vrijdagochtend in Luxemburg door de Britse ambassadeur bij de Europese ge meenschappen, Tandy, overhandigd aan He secretaris-generaal van de minsterra den der gemeenschappen, Calmes. Naar verluidt zal een Brits verzoek om toetreding tot Euratom maandag in Brus sel worden overhandigd. LONDEN (Reuter) In februari zijn de goud- en converteerbare deviezenreserves van het sterlinggebied met vijf miljoen sterling toegenomen tot 1223 miljoen pond sterling, zo heeft het Britse ministerie van Financiën meegedeeld. In januari j.l. deed zich een stijging met 33 miljoen pond ster ling voor. De verbetering in februari heeft zich voorgedaan na een terugbetaling van 75 miljoen pond sterling aan het Interna- tionele Monetaire Fonds (I.M.F.), die eer der deze week is gedaan. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft dr. J. Overhoff op 1 maart zijn functie van direc teur van het Koninklijke/Shell Plastics Laboratorium, Delft neergelegd Tot zijn opvolger is mei ingang van dezelfde datum benoemd dr. ir. J. M. Goppel. Eveneens in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer D. A. C. Gelijns, oud-gezagvoer der en chef van de nautische dienst van Shell Tankers n.v. met ingang van 1 maart zijn functie neergelegd. Tot zijn opvolger is benoemd de heer H. Bakker, eveneens oud-gezagvoerder van Shell Tankers n.v., laatstelijk marinesuperintendant van de Curagaosche Scheepvaart Maatschappij op Curagao. Desgevraagd heeft de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij n.v. in de algemene vergade ring van aandeelhouders medegedeeld dat de verwachtingen voor verbetering in 1962 bepaald niet hooggespannen zijn. De on kosten zullen blijven stijgen. De revaluatie van de gulden was volgens haar over de gehele linie fout en bovendien discrimi nerend voor bepaalde maatschappijen. De bedoeling was de loonstijging af te rem men, en deze is toch doorgegaan, aldus de directie. „Nog zo'n 'maatregel als revaluatie zou de doodsteek voor de rederijen zijn". De K.N.S.M. ontvangt bijna al haar in komsten in buitenlandse valuta. In 1960 heeft zij 280 miljoen ontvangen uit pas sage en vracht. In 1961, onder invloed van de revaluatie, daalde dit tot 266 miljoen. Van het eigen schepenbezit van negentig stuks zijn steeds 85 in de vaart. Vaak in samenwerking met andere rederijen wor den 40 tot 55 schepen gecharterd. Op het ogenblik worden de afschrijvingen nog wel verdiend. Het bezit van de Nederlandse Rijnvaart Maatschappij, een honderd percent doch teronderneming, noemde de directie een onmisbaar instrument voor de K.N.S.M. om goederen naar het achterland te ver voeren. Deze maatschappij heeft bevredi gend gewerkt en bezit zeer moderne sche pen. De heer H. J. de Koster werd bij ac clamatie benoemd tot commissaris. Aagtekerk, 2 540 m. wzw Cocoseil n. Fremantle. Alca, 2 140 m. no Benghazi n. Engeland. Alnitak, 2 80 m. n Finlsterre n. Antwerpen. Atys (t), 3 te Heyshamn. Amstelsluis, 2 360 m. n. Cape Sandy naar New Castle. Alioth, 2 800 m. wzw Bamuda n. Hamburg. Aludra, 2 315 m. w Dakar n. Rio de Janeiro. Ampenan, 2 490 m. nno Hollandia n. San Antonio Aeila, te Rotterdam verw. Alcor W, 2 te Zanzibar. Andijk. 2 van Le Havre n. Antwerpen. Almdijk, 2 van Mombassa naar Aden. Amerskerk. p. 2 Wight n. Antwerpen. Arkeldijk, 2 van Houston n. Le Havre. Beninkust, 3 te Loblto. Bintang, 2 70 m. o Belawan n. Singapore. Breda, 2 950 m. zw Azoren n. Point Apitre. Bussum 2 van San Nicolas n. Rio de Janeiro. Balong, 2 155 m. wnw Cohin n. Calcutta. Bonita, 2 v. Puerto Limon n. Charleston. Berendrecht, 2 90 m. no Prt. Sudan n. Mena. De Whitin Machine Works heeft be kendgemaakt, dat haar dochteronder neming American Type Founders Co. met Werkspoor n.v. een overeenkomst heeft gesloten voor de produktie van drukpersen van de American Type Founders in Ne derland. Werkspoor zal de persen in haar fabriek te Amsterdam vervaardigen. Zij zullen door de Amerikaanse maatschappij in de E.E.G. en in andgre landen worden verkocht. Heemaf, die haar bedrijfswinst met 4,3 miljoen in 1960 tot rond 5 miljoen in 1961 heeft zien stijgen, maar eenzelfde dividend (14 percent) uitkeert. Eerst tegen het eind van deze week is de koers van de aandelen wat opgelopen. In het algemeen is de stemming op de Amsterdamse aandelenmarkt deze week niet ongunstig geweest. De ruime kapitaal markt blijft echter ook op de aandelen markt haar stempel drukken, zoals uit de merendeels lage rendementen blijkt. Beleggingsmyen De Nederlandse belegger heeft in de laat ste jaren een grotere belangstelling voor aandelen getoond dan voor de oorlog het geval was. Van belang is hierbij dat de kleine belegger, die vroeger nagenoeg uit sluitend in obligaties belegde, door de op richting van beleggingsmijen en het vor men van effectendepots in staat is gesteld om zonder al te grote risico zich ook bij het Nederlandse bedrijfsleven te interes seren. Dezer dagen heeft het C.B.S. een berekening gepubliceerd van de beurs waarde per ultimo 1960 van de door tien van die instellingen gehouden fondsen, die voor 98 percent uit aandelen bestonden. De beurswaarde was toen 1,3 miljard, waarvan bijna 700 miljoen binnenlandse en f 550 miljoen buitenlandse. Inderdaad belangrijke bedragen, hoewel de beurs waarde van de Nederlandse aandelen toch nog niet meer dan circa 2'/s percent be droeg van de beurswaarde van alle ter beurze genoteerde aandelen op die datum. Het is niettemin duidelijk dat de aan kopen van de beleggingsmijen op de koers- vorming van de aandelen grote invloed uit oefenen. Dit blijkt wel uit het per ultimo i960 bij de beleggingsmijen nog onbelegde bedrag, dat ongeveer 130 miljoen bedroeg en dat vermoedelijk op het eind van 1962 niet kleiner is geweest. Men zal hierbij dan in aanmerking moe ten nemen dat er ook tal van effecten depots bestaan, die-geen aandelen, maar participatiebewijzen uitgeven. De beleg gingsvennootschappen staan in zoverre bij de depots achter, dat eerstgenoemde welis waar de door hen verwezenlijkte koers winst onbelast mogen reserveren, maar bij uitkering ervan aan de vennootschapsbe lasting onderhevig zijn, hetgeen bij de de pots niet het geval is. Onbillijk Terecht hebben de vier werkgeversbon den in hun adres aan de Tweede Kamer gepleit voor de vrijstelling van belasting met betrekking tot de' gerealiseerde koers winsten, de rente op obligaties en de op brengst van onroerend goed, welke belas ting gegrond is op de fictie dat de beleg gingsmijen een „bedrijf" uitoefenen In feite zijn de beleggingsmijen niet anders dan een „gemeenschappelijk bezit" en het is dus onbillijk dat ze met hun gerealiseer de koerswinst in de vennootschapsbelasting vallen, terwijl de individuele aandeelhou der deze koerswinst belastingvrij kan tou cheren. In het kader van de popularisering (Van onze correspondent) BONN. Ongeruste woorden kan men vinden in het maandelijkse overzicht van de economische toestand in West-Duits- land, dat door het ministerie van prof. Erhard wordt uitgegeven. Er staat een golf van prijsstijgingen voor de deur, aldus het overzicht voor de maand januari, die ern stige consequenties kan hebben. In de sec tor der levensmiddelen hebben al prijs stijgingen plaats gehad, die een grote be lasting van het huishoudbudget van vele gezinnen betekenen. De schuld van deze negatieve ontwikkeling geeft het overzicht grotendeels aan de vakverenigingen, die met hun eisen tot kortere werktijden en hogere lonen geen geliike tred houden met de stijging van de produktie. Vooral de werktijdverkorting is in dit verband fataal. Deze leidt immers niet tot een verhoging van de koopkracht van de werknemer, maar alleen tot verhoging van de produktiekosten. Erhards ministerie vreest dat een verdere stijging van de pro duktiekosten zal leiden tot beperking van de investeringen en tot een oncontroleer baar stijgen der prijzen, hetgeen, zo wordt waarschuwend opgemerkt, vooral nadelig zou zijn voor de nu zoveel eisende werk nemers. De economische situatie in de eer ste maand van 1962 wordt volgens het overzicht vooral gekenmerkt door vertra ging der produktiestijging, het met acht percent teruglopen van de invoer van grondstoffen, waartegenover veertig per cent meer afgewerkte produkten werden geïmporteerd. In de verbruiksgoederensec- tor werd tien percent meer gekocht dan in januari 1961. De groei van de industriële produktie bedroeg in januari nog maar 2,2 percent tegen 3,6 en 2,5 percent in de maanden november en december van het vórigs-jaar. De prijsindex voor' hert' levens- ondèrhoud in de Bondsrepubliek steeg van december tot januari met 0,8 percent in totaal bedroeg de stijging in 1961 3.5 per cent. De produktiekosten van industriële goederen liep in het jaar 1961 slechts met 0,8 percent op, daarentegen die van land- bouwprodukten met zes. Van december tot januari nam dit laatste percentage nog met 1,3 toe. Het vorig jaar is voor de Nederlandsche Credietbank n.v., blijkens het verslag, be vredigend geweest. Het balanstotaal geeft een stijging te zien van ruim 11 percent tot f 224 miljoen. De toevertrouwde mid delen stegen zowel absoluut als relatief minder dan in de afgelopen jaren, maar vertoonden toch een toeneming van 19 miljoen, hetgeen een vermeerdering van ruim tien percent betekent. De bruto ont vangsten stegen tot 10,25 miljoen (v.j. 9,2 miljoen), waarvan renterekening 5,22 miljoen 4,30 miljoen) en provisie rekening 5,03 miljoen f 4,87 miljoen). Ook de onkosten liepen op en wel tot 5,37 miljoen 4,78 miljoen). Het win:'.saldo vóór afschrijvingen, reserveringen e. belastingen steeg tot f 4,90 miljoen 4,39 miljoen). Voorgesteld worden, zoals bekend, on veranderde dividenden van respectievelijk 12 en tien percent op de aandelen A en B- over het verhoogde kapitaal waarvan wederom twee percent in aandelen B uit de agioreserve. Het valt op, aldus de directie, dat voor het eerst sedert vele jaren de opbrengsten uit het rentebedrijf hoger zijn ge weest dan de provisiebaten. Dit is vooral een gevolg van het feit dat de verminderde activiteiten ter beurze, NOTERING EDELE METALEN De goud- en Vilvemoteringen 'zijn. blijkens een opgave van H Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven n v ir Amsterdam, ongewijzigd geble ven, te weten veredelingsgoud 41004150. binnenlands goud 4250 en zilver f 116.00f 121 50 alles per kg. fijn. De informatiekoersen voor gouden munten luiden als volgt: tientjes f 30.50 31,50 (ƒ30.00— r 31.00), ponden 34,50—f 38.50 35,00—39.00), 20 Napoleons 30.75-I 32,75 (onv.), 20 vrenelis 31.00 33.00 30,7532.75: en twintig Belgische franks f 30.7532,75 (onv 1 speciaal in de tweede helft van 1961, ertoe hebben geleid dat de provisie-opbrengsten uit het effectenvereker geringer waren dan over 1960. Dat het totaal der provisiebaten desondanks in absolute cijfers hoger is dan in 1960, is te danken aan de andere pro visiebaten, meer speciaal die verband hou den met het gevolg van een belangrijke uitbreiding van de debiteurenportefeuille. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar moet, aldus de directie, helaas reeds vooruit worden vastgesteld dat de kostenstijging, los van een verdere be drijfsontwikkeling, belangrijk zal toe nemen, naar schatting met tenminste tien percent. De directie vertrouwt dat de acti viteiten in 1962 een redelijk resultaat zullen opleveren. De Nederlandsche Ford Automobiel Fa briek n.v. te Amsterdam stelt voor het dividend over het boekjaar 1961 te bepalen op 25 percent (onv.). Hiervan werd reeds 10 percent uitgekeerd als interimdividend. De Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen te Amsterdam stelt aandeel houders voor een dividend van 14 (v.j. 13) pet. uit te keren. Binnenlandse omzet kerftabak in 1961 gestegen De totale omzet der Nederlandse kerftabak industrieën op de binnenlandse markt bedroeg in het afgelopen jaar 9564 ton tegen 9440 ton in 1960, aldus gegevens van de Vereniging Neder landse Kerftabakindustrie. Uit een vergelijking van de omzetcijfers der shagcategorieën over de laatste drie ,iaar blijkt, dat het verbruik der zwaardere shagsoorten sterk blijft toenemen Bennekom, 2 300 m. no Flores n. Amsterdam. Caltex Arnhem (t), p. 2 Muscat n. Bahrein. Caltex Amsterdam, 2 100 m. nw Alxandria n. Rota. Caltex Leiden, 2 130 m. wzw Kreta n. Copen hagen. Caltex Eindhoven, 2 85 m. z Berlengas n. Vlis- singen. Caltex Madrid, 2 95 m. zo Rhodes n. Turkije. Calamares, 2 v. Mobilen n. Puerto Cortez. Casamance. 2 145 m. nno Las Palmas n. Du- kerken. Celebes, 2 400 m. w Mossamades n. Las Palmas. Doris, 2 v. Paramaribo n. Amsterdam. Eemland, 3 te Rio Grande. Dongedijk, 3 te Cristobal. Elizabeth Broere, 2 230 m. zw Karachi n. Felix- stow. Esso Rotterdam (t), 3 te Rotterdam verw. Eenhoorn, 2 84 m. ono Algiers n. Beiruth. Esso Rotterdam, 2 v. Coryton n. Mena. Foresttown, 2 640 m. zo Cocoseil n. Colombo. Fravizo, 2 215 m. zw Casablanca n. Malta. Friesland-S.S.M., 2 te Stettin. Gaasterland, 2 pass. Beachyhead n. Tenerife. Garoet, 2 v. Port Said n. Aden. Geestland. 2 260 m. w Lands End n. Barbados. Ganymedes, 2 te Antofagasta. Geeststar, 2 v. Dominca n. Preston. Giessenkerk, 3 te Hamburg. Graveland, 3 van Cabedelo n. Amsterdam. Groote Beer, 3 te Beyrouth. Gulf Italian, 2 45 m. o Wight n. Mena. Hathor, p. 2 Burlings n. Luebeck. Hector, 2 v. Beyrouth n. Lattakia. Holendrecht, 3 te Reyeka verw. Heelsum, p. 2 Elba n. Livorno. Hydra, 3 te Puerto Plata verw. Itjersum, 2 300 m. w Lands End n. Bermuda. Ivoorkust, 2, 110 m. n Cp. Blanco n. Dakar. Java, 2 v. Arcia n. Callao. Izalco, 3 te Houston. Karimata 2 v. Londen n. Antwerpen. Korovina (t), 2 v. Fao n. Punta Cardon. Kamperdijk, 2 100 m. w Lands End n. Antwerpen Kara, 2 te Ceuta. Karakorum, 2 720 m. z Wake Isl. n. Balbao. Kermia, 2 450 m Sombrero n. Curasao. Kieldrecht p. 2 Korya Morya n. Muscat. Kreeft, 2 te Narvik (van Rotterdam). Laga, 2 te Bordeaux. Ladon, 2 80 m. n. Azoren n. Amsterdam. Leopoldkerk, 2 150 m. zw Lissabon n. Hamburg. Lemsterkerk, 2 te Suez. Liberty Bell, 2 van Koahsiung n. Yokohama. Maron, 2 260 m. w. Ouessant n. Hamburg. Meerkerk, 2 110 m. Port Sudan n. Suez. Modjokerto. 2 40 m. nw Kp Mondego n. Mar seille. Muiderkerk, 2 420 m. ozo Sokarto n- Aden. Minos, 2 passeerde Brunbettel n. Velsen. Mitra, 2 740 m ozo Bermuda n. Lands End. Munttoren 2 90 m. wzw Olympia n. Istanbul. Moordrecht, 2 te Venetië. Mydrecht, 2 120 m. o Okinawa n. Kawasahi. Merseylloyd, 2 van Kaohsiung n. Kobe. Neder Ebro, 3 te Cristobal. Naes S Commander (t), 2 Pantellaria n. Lands End v.o. Naess Lion, 2 65 m. nno Biserta n. Port Said. Nederelbe 2 te Beiruth verw. Nederweser, 2 100 m. n Kp Finisterre n. Pt. Said. Nestor, 2 50 m. no Ouessant n. Escombreras. Nieuw Amsterdam, 3 te New York. Nieuw Tonge, 3 te Hamburg. Ommenkerk, 2 200 m. zo Messina n. Genua. Oranje, 2 v. Suez n. Colombo. Oldekerk, 3 te Le Gaspi verw. Ootmarsum, 2 v. Honkong n. Yokohama. Ondina, 2 Adonis, 3 te Mobile. Oostkerk, 3 te Amsterdam. Overijsel, 3te Bremen. Pericles. 3 te Hamburg. Prins der Nederlanden, 3 v. Port au Prince rt. Limon. Prinse Irene, 2 v. Miami n. Vera Cruz. Prins Willem III, 2 70 m. wnw Sicilië n. Triest. Prins Willem IV, p. 2 Kp Passero n. Antwerpen. Prins Willem V, 3 te Hamburg. Prins Frederik Willem, p. 2 Beachey Head n. Rotterdam. Randfontein, 3 te Southampton. Rijndam, 2 450 m. w. Scillys n. Halifax. Stentor, 2 te Malta. Schielloyd, 3 te Le Gaspi verw. Seroodkerk. 2 van Aden n. Suez. Stad Maastricht, 2 160 m. wtn Tenerife n. Rót- terdam. Sabang, 2 van Sihanoukville n. Haiphong. Saloum, 2 v. Duinkerken, 3 aank. te Le Havre. Schelpwijk 2 v. Thameshaven n. Huil. Scheldelloyd, 3te Napels. Stad Amsterdam, 2 v. Sagunto n. Rotterdam. Stad Leiden, 2 van Melilla n. Rotterdam. Stad Den Haag, 2 te Port of Spain. Straat Cumberland, 2 v. Melbourne n. Sydney. Straat Singapore, 2 v. Beira n. Zanzibar. Straat Torres, 2 te Kobe. Straat Banka, 2 v. Mauritius nr. Singapore. Straat Lombok, 3 te Durban. Straat van Diemen, 4 te Hongkong verw. Telamon, 1 van Halifax n. Hamilton. Tjitarum, 2 v. Sydney n. Melbourne. Theron, 3 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Tjiliwong. 1 v. Kaanpstad n. Matadi. Tsisadane 1 v. Buenos Aires n. Santos. Triton, 3 te Port of Spain. Voco, 3 v. Houston n. New Orleans. Viana (t). 2 te La Skhirra. Van Spilbergen, 4 te Singapore verw. Vlist. 2 95 m. ozo Cape St. Vincent n. Rottêrdam. Wieldrecht, 2 90 m. ono Algies n. Gibraltar. Waterman. 2 v. Port Said n. Napels. Woltersum. 2 v. Le Havre n. Amsterdam. De internationale organisatie op het ge bied van wetenschappelijke bedrijfsorga nisatie (CIOS) waarvan in ons land het Nederlandse Instituut voor Efficiency (NIVE) de exponent heeft een prijs vraag uitgeschreven voor jonge leiding gevende krachten. Managers tot 35 jaar worden uitgenodigd een nog niet gepubli ceerde verhandeling in te zenden over „human progress through better manage ment". In sept. 1963 houdt het CIOS in New York een internationaal congres over het zelfde onderwerp. De bekroonde inzen ding zal als congresbijdrage worden ge publiceerd; de prijswinnaar ontvangt een bedrag van 4.000 Zwitserse francs. Een voorselectie zal plaats hebben door een beoordelingscommissie in elk van de deelnemende landen. De Nederlandse jury zal voorlopig bestaan uit de heren H Reinoud, Den Haag; ir. P. H. Bosboom, Amsterdam, en prof. J. L. Mey (Gronin gen) (Inl. Laan van Meerdervoort 436 Den Haag). ACTIEVE AANDELEN Slot 23/2 Gisteren A.K.U 421 Va 407 gl Deli Mij f 163,20 164,70 Hoogovens 833 829 Philips G.B 1009 1039 Unilever c.v.a 186,20 187,80 gl Dordts Petr 627 655% Dordts. Petr. 7 "/o Pr. 627 655% Kon. Petr 50 a 20 135,50 g 143,20 gl Scheepvaart en Luchtvaart H.A.L 153 Va 150% gl Java-China Pak. 153% gl 151 K.L.M 71,50 69,— K.N.SM. N.B I88V1 187 Kon. Paketv 156 153 Stv. Nederland 171 168 Niev. Goudr. c.v.a. 149 147 v. Ommeren c.v.a. 340 332 Rotterd. Lloyd 156 150 Scheepsv. Unie 1541/a 152 OBLIGATIES Nederland 1959 4Va 103 7/s 103'/? Nederl 1960-1 4'/: 103% 103 Va Nederl 1960-2 4V? 103% 103 Va Nederland 19*9 4'/».. 102 101% Sta ff ell. 1947 3'/?-3 94%» 94s/,gl Investeringscertif. 3 99l5/i« 9913/i. Invest.cert. 1962-64 3 100% 9915/i# B.N G. Won.b. '57 6 1093/ia 1093/ie B N G.Wb '58/59 4Vj 1023/« 102% Z.-Holl. 1956 4'/. BNG 1958 5% 104% 105 B.N G Wb '52 4'/» 100"/i. BNG rentesp. 1952 196 197 AK.U. 1944 3Va Alb. Heijn w.obl. '55 4 Phil. $250-1000'51 4 94V« PEGEM 1-2 1957 6 109 Convert. Obligaties A.K.U. 4% 131 125 Billiton 5 Borsumij 3% 84 b \7er. Mach 1000 5 201 Premieleningen 107 b 106Va A'm <c en a) '33 100 3 id. Pr.obl. '51 id. 2% 86% 85 Va id. 1956-3 id. 2Va 91 91% R'dam 1957 id. 2'/a 94 Va Z.-Holl. 1957 id. 2% 93 Va 91 Va Z.-Holl. 1959 2Va 1057/i« 105% AANDELEN Participatiebewijzen 1503 Alg. Fds.bez. Vi-l pb 1500 H.B.B. bel. d. 1/1 pb 201 998 Wereldenergie 1 pb. 505 505 Beleggingsmijen: 231,— ƒ231,50 Interunie (50 Robeco (50 254,50 255,- Unitas (50 f 538,— 540, Ver. Bezit v. 1894 f 50 150— 150 Can Gen Fund c.v.r 17 Mass Inv Tr. eva 16% 16 Tel Elec Fd c.v.a... 9 Va 9 Va Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank Cultuur Bank H.B.U. c.v.a NHM 250-1000 c.v.a. Ned. Midd.st.b Ned. Overzee B R'damsche B Slavenb. B Tw.B. I 500-1000 eva CULTURES Besoeki tab Ngombezi cult N.I.S.U. Senembah 25-750 Handel en industrie A.I.M.E Alb. Heijn Alg. Norit Amstelbr Amst. Ballast Amst Droogd A.N.I.E.M. N.B Becht Dyser Beeren Trie Bensdorp Berg en J. f 250-1000 Bergh. papier B Blaauwhoed Blijdenst. f 1000 c.v.a. Bors.Wehry (400 c.v.a. Breda Mach Brocades Bronswerk B Bührmann Pap Bijenkorf c.v.a Calvé c.v.a. Centr. Suiker Cobra Curag H. Mij Demka Dikkers Dorp Co D.R.U Duyvis Electrofact Emb. Houtb Enthoven Plett Erdal Excelsior Mot Fittingfabr Fokke Ford Van Gelder Gerofabr. N.B Geveke Gist- en Spir Grinten v. d Grofsmederij Hagemeijer Havenwerken Hazemeijer Heem v. d. Heemaf Heineken Hero Cons Heybr. Zéland Slot 23/2 Gisteren Slot 23/2 Gisteren 405 4001/a Holl. Kattenb 166 169 34 35 y2 Holl. Beton 460 225 222 Holl. Constr. a en b 450 445 373'/a 360'/? 319 325 267 275 Hoogenstraaten 216 232 225 219 Va 172 170 390 383 580 598 233 231 227 y2 232 356 351 78'/2 74 I85V2 1871/j 75'/a 370 379 730 732 199% 235 240 Kiene 1000 278 274 410 b 411 1 465 455 344 y2 331'/? 274% K. N Zout/Ketjen 1080 1098 272 Koudijs c.v.a 300 299 742 735 Kromhout Mot 206 205 790 784 383 Leeuw Papier 425 403 469 487Va 605 605 333 143 1071/2 108 230 232 L. Gel. Delft c.v.a. 194 196 119% 102% Maxw. Land 519 529'/? 430 437 Meelf. Ned. B. c.v.a. 511 519'/? 303'/a 302Va Mees Bouwm. b 2671/a 268 350Va 345 376 366 318 Muller N.B 498 490 218 1 215 Naard. Ch. F 535 525 7 9 Va 1461/2 146'/? 373 363 555 b. 5921/a 595 Ned. Dok 213% 187 Va 190 Ned. Export Papierf. 423 1. 404 784 778 Ned Kabelfabriek 628 630 1125 1135 215'/? 210 910 913 259 428 420 198 184 exd. 204 Nijveru.-ten Cate 358 350'/? 165 Va Oranjeb. c.v.a 387 301 Overz. Gas N.B. c.v.a. 284 292 368 358 Pap. Gelderl. c.v.a... 800 1 85 1 Phil.flOOO 6°/o cum.pr 310 307 V? 158% 160 Pont Houth 275 273 300 293 230y2 235'/? 720 763 375 366 285 292 574 572 276 268 1 400 400 780 768 190% 109 260 259'/? Rijsdijk 111% 111 Schelde N.B 295 290 1 499 508 200 203'/? 810 812 393 398 Schuttersveld 276 285 289 289 Sikkens' Groep b 965 952 690 Simon de Wit b 360 1. 430 433 365 360 1700 Spaarnest. 5-1000 920 900 1 194 Va 197 Stokvis 500-1000 270 278 355 355 y2 165 422 417 T.B. Marijnen 230 233 545 535 Thom Drijver 7221/z 720'/? 366 368 Thom Mot. 500 c.v.a. 287 286 448 464 Thoms. Havenb. c.v.a. 229 227 exd. Tw. Kabel 673 exd. 310 Tw O. H 46% 322 322 224 229 Unil 100 cert. 7 c. ">r. Unil 1000 6 c. pr. Unil. 100 afl 4 "/o c.pr. Union Rijw. Utermöhlen Utr. Asphalt Veen spinn Ver Blik V M F. Ver. Touw Vettewinkel Victoria Bisc Vihamij Vliss Katoen Vredest. Rubb. c.v.a Vromen Pap Walvischvaart Wernink's Bn Wessanen Wilton Fijenoord Wit's Textiel Wyers Ind Zaalberg Zwaardemaker Zwanenberg-Org. Mijnbouw en petroleum: Alg. Explor Billiton le Billiton 2e Kon. Petr. 1 a f 20 Kon Petr. 5 f 20 Moeara E id. cert. 1/10 opr.aand. Moeara E 1 Wb Moeara 4 Wb Ned. Antillen: Antill. Brouwerij Antill Verffabr Ver. Staten Am. ENKA Am. Motors Am. Sum. Tob Am. T&T 5-10 a $100 Anaconda Atch. Top Bethl. Steel Cities Serv. 10 a 10 Curt Wright Du Pont Nem. 10 a $5 Gen. Electr Gen. Motors Kenne. Copp N.Y. Centr. Railw. Nort. West Railw Proct. Gamble Republ. St Shell Oil St. Oil N.J Texas instr U.S. Steel Canada Can Pac Railw Int Nickel Slot 23/2 Gisteren 154 154 134% 134 93% 93% 210)b. ex 210 b 479 528 530 3731/2 368 356 268 414 320 3041/2 272 1851/2 187'/? 405 402 470 462 506 514 105 1091/2 230 433 437 334 334 213 230 428 149 142% 255 255 1085 1070 68 630 515 133.50 1 135,40 f 1300,- f 2020,- 2235,- 2200 b 167V2 56% 17%, 13514 5094 26% 42% 5814 17% 247% 76% 563/i« 82 571/2 3814 55 V2 1071/2 72*4 26%» 79% 68 638 509 f 140.10 f 142.30 f 1255 f 2050 f 2280 f 2250 165 52'/? 17»/i. 13574 50% 26% 42 17% 249V2 76 54%» 8154 18% 58 39% 56% 106 72% 77 A.K.U. lager in hogere markt Het Damrak heeft gisteren een licht ver deelde stemming te zien gegeven, waarbij A.K.U. bepaald flauw. Kon. Olie en Phi lips vast in de markt lagen. De beurs was over de emissie en het lagere dividend van A.K.U. slecht te spreken. De koers van de aandelen daalde tot 407 (415). De 4% per cent converteerbare obligaties werden zes punten lager op 122 geadviseerd. Het was zeer stil in de A.K.U.-hoek. De verwach ting van het dividend Kon. Olie zijn hoog gespannen. De hogere nettowinst leidde tot lokale en buitenlandse vraag. De koers steeg van 141,80 tot f 142.70 140). Oók gisteren werd er in de oliehoek druk ge handeld. Philips lag vast in de markt op 1040 (1029'/?). Unilever verbeterde circa 0,50 tot 187,80. Hoogovens vier punten hoger op 831. De internationals verlieten de beurs op vrijwel het hoogste punt van de dag. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week vrijdag behaalde Philips deze beursweek circa 30, Hoogovens 3 pun ten winst. A.K.U. verloor circa veertien punten. Unilever verbeterde circa 1,70 en Kon. Olie ruim f 7. In de scheepvaart- hoek viel weinig te beleven. De koersen waren eerder fractioneel lager. Certificaten Delimij werden een paar gulden hoger in de cultuursector geadviseerd. Ook H.V.A. lag beter in de markt. Staatsfondsen door elkaar een weinig in herstel. VERHANDELDE FONDSEN 1 maart 2 maart Totaal 453 459 Hoger 202 (44.3»/o) 245 (53,4»/o) Lager 158 (34,86/o) 127 (27,6»/») Gelijk 93 (20,9»/o) 87 (19,0°/») AVOND"ERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie142—143 gl 142,00 Philips 1038—1040 1038 Unilever 187,20—188 f 187,30 Hoogovens 823 NEW YORK: Licht verdeeld De aandelenmarkt sloot licht verdeêld bij matige handel. Wall Street was iéts hoger begonnen, raakte verdeeld omstreeks de middag, da,.'de in de avond en liep weer op in het laatste half uur. De meeste win sten en verliezen liepen van enige centen tot een dollar, ,ran 1275 verhandelde fond sen waren 543 hoger en 469 lager. Sommige s taalfondsen, auto-, tabaks- en oliefond sen waren lager. Spoorwegfondsen en openbare nutsbedrijve. waren hoger. Chemische e" ruimtevaartfondsen waren gemengd, ïvenals de meeste andere groe pen. De omzet was 2.980.000 (2.960.000). Het industriegemiddelde kwam van 711,81 op 711; dat van spoorwegen van 146,44 op 14u,25 en dat van openbare nutsbedrijven van 128,26 op 128,54. (AP)

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17