Geen aanwijzingen voor nieuwe aanpak van kwestie-N.-Guinea Nederland blijft prealabele eis van Indonesië afwijzen HET WEER mm 1 Amerika zal bovengrondse kernproeven hervatten Tussentijdse loonsverhogingen niet voor het einde van dit jaar m STORMVOGELS A.G.O.V.V. '1 LUNS SPRAK MET PRESIDENT KENNEDY Vasthouden aan de bemiddeling van Oe Thant Tenzij de Sovjet-Unie bereid is tot een verbod onder voldoende controle Roemers: „Niet langer aan Vrede van Oud- Wassenaar gebonden" PEUGEOT SKODA 5.W/ MORRIS "ieforeyou 6uy! Chauffeursuniformen A. J. RotteveePs Automobielbedrijf 47e JAARGANG NUMMER 102 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING u ZATERDAG 3 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Ministerraad wellicht vanavond bijeen N.V. GARAGE VERBEEK „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. A.s. zondag speelt tegen Aanvang 14.30 uur. Plaatselijk sneeuw In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Taal-laria 5 Op en om het Binnenhof 5 Onder Ons7 In de Vishal en op zee7 Kerkdiensten 7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9 Brits Guyana ziet onafhankelijkheid in gevaar 9 Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton 11 Topstj 12 Erbij....13 tot 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" lil BANANEN zijn lichtverteerbaar N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI A ANSE REGEN- EN TWEEDJASSEN Amateurvoetbal, hockey en korfbalwedstrijden zijn afgelast Het woord is aan... Britse instemming IJmuider Courant Waarschijnlijk komt vanavond de minis terraad bijeen. De regering rekent met de mogelijkheid in de loop van de daig nadere mededelingen te ontvangen van minister Luns. die in de Verenigde Staten over het Nieuw-Guineaprobleem heeft geconfe reerd. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die voor besprekingen over de kwestie- Nieuw-Guinea een kort bezoek aan Washington brengt, heeft gisteravond een onderhoud van een uur gehad met president Kennedy. De uitnodiging daar toe was uitgegaan van de Amerikaanse president. Tevoren had de Nederlandse minister langer dan een uur overleg gepleegd met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk. Daarna volgde een „werklunch" met minister Rusk en diens naaste medewerkers, waarna de heer Luns nog besprekingen heeft ge voerd met George C. McGhee, onder minister van Buitenlandse Zaken, Averell Harriman, onderminister voor het verre Oosten en met Harlan Cleve land, onderminister voor V.N.-zaken. Minister Luns was bij zijn bespre kingen vergezeld van de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. J. van Roijen, die speciale bevoegdheden heeft gekregen om met Indonesische afgevaar digden te spreken. Van Amerikaanse zijde werd aan het overleg deelgenomen door de heer John Rice, ambassadeur in Den Haag. Na afloop van zijn onderhoud met de Amerikaanse president verklaarde mini ster Luns, dat het onderhoud nuttig is ge weest en zal bijdragen tot een vredelie vende en eervolle oplossing van het ge schil om Nieuw-Guinea, ter oplossing waar van een aantal mogelijke formules zijn besproken. De heer Luns wilde niet zeg gen of een nieuwe aanpak was gevon den voor Nederlands-Indonesische onder handelingen. Hij antwoordde evenmin op de vraag of de V.S. een rechtstreekse rol willen spelen bij het zoeken van een oplossing van het geschil tussen Nederland en In donesië. Dr. van Roijen herinnerde de journalisten eraan, dat Nederland zich altijd op het standpunt heeft gesteld dat het bereid was in aanwezigheid van een derde partij met Indonesië te onderhan delen. Nederlandse functionarissen zeiden dat Nederland het stellen van een prealabele voorwaarde voor onderhandelingen door Indonesië blijft afwijzen. Amerikaanse woordvoerders toonden na afloop van de besprekingen een licht op timisme. Zij verklaarden dat de bespre kingen met minister Luns „vrij goed" waren verlopen. Over de rol van een derde partij in voor de oplossing waarvan de woordvoer ders toegaven dat deze voor een groot deel zal afhangen van de Nederlandse Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie BUREAUS vanaf 75.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Half- tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Vannacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag tempera tuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee houding verklaarden de Amerikaanse autoriteiten er op te vertrouwen dat in dien overeenstemming wordt bereikt voor het Nederlands-Indonesische geachil- tussen de beide landen, deze besprekin gen zullen plaats vinden onder supervisie van de secretarus-generaal van de V.N. Oe Thant. Hiermee, aldus de zegslieden, bedoelen zij, dat Oe Tthant of een recht streekse afgevaardigde van hem de onder handelingen zal bijwonen. Er is over gesproken dat Canada, als be middelaar zou kunnen optreden, maar de Amerikaanse autoriteiten beschouwen dit niet als een ernstige mogelijkheid. In feite is Amerika derde partij geweest in de voorlopige pogingen om ernstige onderhandelingen te bewerkstelligen, maar Amerika heeft elke formele rol als be middelaar van de hand gewezen. (Vervolg op pag. 2 onder: Nieuw-Guinea) \-V" y'^V Voor de derde achtereenvolgende maal is Sjoukje Dijkstra Europees kampioen kunstrijden op de schaats geworden. Men ziet haar hier tijdens haar kiir. (Telefoto). Advertentie Advertentie Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Uitdeuken - Repareren Advertentie BARTEgORlSSTR HAARLEM TEL. 13439 L£IDS£$TRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 U niformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Alle wedstrijden voor de competitie van het amateurvoetbal van de KNVB zjjn voor zondag 4 maart in verband met de gesteld heid der terreinen, afgelast. Ook het voetbal in alle afdelingen gaat niet door. Wat betreft het betaalde voetbal, wordt de goedkeuring van de terreinen overge laten aan de consuls en de scheidsrechters. De K.N. Hoekeybond heeft in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen alle competitiewedstrijden voor morgen (zondag) afgelast. Ook alle voor zaterdag en zondag vast gestelde korfbalwedstrijden zijn afgelast. Dat geldt eveneens voor de wedstrijden van de regionale bonden. Confucius: Hoe gelukkig zouden wij kunnen zijn, als wij zouden weten wat geluk is.' Advertentie Zie SIMCA adv. pag. 10 Dealer voor Haarlem en Omgeving Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, tel. 57.500-57.501 (Van onze correspondent) WASHINGTON De Verenigde Staten zullen eind april een serie kernproeven bo ven de grond houden in de Stille Oceaan, tenzij de Russen komende twee maanden bereid zouden blijken een verdrag aan te gaan, waarbij voorgoed en onder voldoen de controle alle kernproeven zouden wor den gestaakt. Zulk een ommezwaai ver wacht eigenlijk niemand van de Russen en daarom moet men als waarschijnlijkheid aannemen, dat de Amerikanen binnenkort een nieuwe serie proefexplosies zullen houden, die twee tot drie maanden zal duren. Geen enkele beslissing van presi dent Kennedy is met meer zorg en over leg genomen dan dit besluit. Enige deining in de wereld zal het besluit stellig ver oorzaken. doch in eigen land zal de presi dent nauwelijks oppositie ondervinden. Met grote omzichtigheid heeft Kennedy zijn beslissing niettemin via radio en tele visie meegedeeld. De radio-activiteit zal tot een minimum worden beperkt: zij zal ongeveer een percent bedragen van de normale, door de natuur veroorzaakte ra dio-activiteit. De Amerikanen zullen min der proeven nemen dan de Russen en de radio-actieve neerslag zal geringer zijn. Een analyse van de Russische proeven heeft uitgewezen dat de Sovjet-Unie heeft gestreefd naar verbetering van de tech niek. naar de ontwikkeling van een anti- raketraket en naar groter explosieve kracht. Sommige proeven beoogden na te gaan welk effect men bij een aanval zelf te duchten heeft. In Amerika bestaat niet de indruk dat de Russen een raket bezit ten waarmee zij een bom van honderd megaton kunnen vervoeren. De slotsom is dat de Sovjet-Unie door de recente proe ven geen superioriteit heeft verkregen, doch dat de Russen vele gegevens hebben verzameld die hun bij een eventuele vol gende serie proeven zulk een voorsprong konden geven dat de neiging tot agressie gevaarlijk groot kan worden. (Van onze Haagse redacteur) Staatssecretaris Roolvink heeft gistermiddag aan de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid medegedeeld, dat de regering in de kabinetszitting van gister ochtend besloten heeft een „algemene aanwijzing" te doen uitgaan naar het College van Rijksbemiddclaars, waarin omschreven is, hoe te handelen met de nieuwe collec tieve arbeidscontracten. De regering, aldus de staatssecretaris, heeft vorige week en donderdag de meningen van partijen in de Stichting van de Arbeid aangehoord en heeft, toen bleek, dat het niet mogelijk was de geschillen uit de weg te ruimen, tegen haar zin tot deze maatregel menen te moeten overgaan. De algemene aanwijzing, waartoe de regering gisterochtend heeft besloten, luidt aldus: „De in het schrijven van de Stichting van de Arbeid d.d. 30 novem ber 1961 aan de centrale organisaties, deel uitmakend van de Stichting van de Arbeid, omschreven gedragslijn inzake matiging van de loonontwikkeling, welke gedragslijn bij missive van 4 december 1961 van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de vorm van een aanwijzing volgens het bijzonder besluit arbeidsverhoudingen aan het Col lege van Rijksbemiddelaars werd ge geven, beoogt een matiging van de loon ontwikkeling in de naaste toekomst te bewerkstelligen. Naar aanleiding van nader gevoerd overleg blijkt het wenselijk onder hand having van de geldende spelregels voor de huidige loonpolitiek de volgende preci sering te geven: 1. Trapsgewijze verhogingen, die In het eerste contractjaar leiden tot een over schrijving van de produktiviteitsruimte van dat jaar volgens de bekende formule van „Oud-Wassenaar", zijn slechts toe laatbaar: a. bij collectieve arbeidsovereenkomsten met een looptijd van anderhalf jaar of langer: niet eerder dan na de afloop van de helft van de eontractsperiode (min stens na negen maanden);, b. bij C.A.O.'s met een looptijd van min der dan anderhalf jaar: niet eerder dan na afloop van het eerste contractsjaar. 2. Zolang daarin geen wijziging zal zijn aangebracht, zal bij de beoordeling van contracten voor de gehele contractsduur worden uitgegaan van de matigings-for- mule." De heer Roolvink heeft een uitvoerige toelichting gegeven op het besluit van de regering. Hij erkende, dat verschil van mening betreffende een afspraak of richt lijn betreffende het gedifferentieerde loon- beleid geen ernstig verschijnsel behoeft te zijn. Ook aangaande de algemene aanwij zing van 31 juli 1959 heeft zich iets derge lijks voorgedaan en op 5 oktober 1959 volgde dan ook een „nadere verduidelij king van deze aanwijzing". Volgens af spraak van „Oud-Wassenaar" zou mati ging worden betracht bij loonsverhogin gen. Het was geoorloofd, om gedurende het jaar 1962 een „opstapje", een tussen tijdse verhoging, overeen te komen in de C.A.O.'s. Bedacht diende echter te wor den, dat de overeenkomst van „Oud-Was senaar" geboren is uit verontrusting bij de regering over de ontwikkeling van de lonen. Zouden die sterker gaan afwijken dan de produktiviteitsontwikkeling aan nemelijk maakte, dan zou het volstrekt onmogelijk worden de prijzen stabiel te houden. Bij de eerste contracten deden zich geen moeilijkheden voor, ook al waren er C.A.O.'s, waarin een „opstapje" was op genomen. Er kwamen echter steeds meer contracten, waarin tussentijdse loonsver hogingen werden opgenomen. Soms reeds na twee of drie maanden en van een „ma tiging" van de loonsverhogingen was vaak niet veel meer te bespeuren. Als men bij de loonstijging ook nog de huurverhoging (die de werkgevers bereid zijn uit de winst te betalen en die dus de rentabiliteit verlaagt) voegt, dan is er alles voor te zeggen om de opvattingen van „Oud-Wassenaar" naar de letter uit te voeren en dat betekent geen „opstap jes". (Vervolg op pag. 2 onder „Loonpolitiek") Het voorjaar, anders altijd in de lucht, laat het afweten. Sneeuw en vorst van daag.' Maar in Zandvoort trekt men zich van deze winterse obstakels niets aan. De strandtenten, sobere houten optrek jes voor onze dorstige kelen in de zomer, staan al op hun plaats. Altijd wordt be gin maart de inventaris naar binnen ge bracht, nu dus ook. Misschien wordt op deze onverdroten wijze wel een mooi lenteweertje afgedwongen Vandaar dat Kennedy tot de slotsom is gekomen dat Amerika zich niet kan ver oorloven proeven achterwege te laten, ten zij Rusland te elfder ure, een bevredigen de overeenkomst zou willen aangaan. Zou dit gebeuren, dan zouden Macmillan en Kennedy gaarne naar Genève willen ko men, teneinde met Kroesjtsjev een ver drag te tekenen. Ook de Amerikanen wensen onderzoekin gen te verrichten omtrent het effect van vijandelijke explosies, ook zij wensen te werken aan een anti-raketraket, al gelo ven zij niet dat de Russen dit defensie wapen voor de praktijk hebben ontwikkeld en ook de Amerikanen blijven streven naar een samenbundeling van zoveel mo gelijk explosieve kracht in een pakket van zo gering mogelijk gewicht. Kennedy weigerde opnieuw een morato rium aan te gaan zonder controle. Hij is ervan overtuigd, dat de Russen dan altijd weer in de verleiding zouden komen proe ven voor te bereiden, terwijl officieel over een permanent verbod wordt onder handeld. Amerika kan niet geleerden en apparatuur permanent in paraatheid hou den om tot proeven over te gaan wanneer de andere partij haar woord niet houdt. In een vrije maatschappij is dit niet mo gelijk. De conslusie van Kennedy luidt: indien binnenkort geen verdrag met de Russen tot stand komt, hervatten wij de proeven, doch tegelijk wensen wij door te gaan met besprekingen, die moeten leiden tot ontwapening en een verbod van proefne mingen met kernwapens. LONDEN (Reuter) Het Britse minis terie van Buitenlanse Zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt het geheel eens te zijn met het Amerikaanse besluit. Er heeft voortdurend het nauw ste overleg plaats gehad tussen de Britse en Amerikaanse regeringen „over alle as pecten van dit vitale vraagstuk", aldus de Britse verklaring. Premier Macmillan zal maandag in het Lagerhuis een uit voeriger verklaring afleggen. Radio-Moskou verklaarde, dat de Ver enigde Staten voornemens zijn met hun dreigement andere leden van de ontwape- ninscommissie te dwingen hun voorwaar den aan te nemen. Het Oostduitse persbureau ADN meldde dat Tsarapkin, de leider der Russiche de legatie bij de mislukte kemproevencon- ferentie in Genève, heeft verklaard, dat het Amerikaanse besluit de Sóvjet-Unie zou dwingen „alle nodige maatregelen" te tref fen om haar eigen defensieve kracht te versterken. Het besluit „verergert de situa tie, bevordert de bewapeningswedloop en maakt de komende ontwapeningsbespre kingen in Genève veel moeilijker", aldus Tsarapkin. i |p v y V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1