Regering geeft nieuwe aanwijzing voor loonpolitiek AGENDA Nieuw-Guinea Kort en bondig) VORSTELIJKE KINDEREN HOETEN OOK GEHOORZAMEN Kleine staking bij AKU Akkoord over CAO voor autobusondernemingen Djoeanda bezorgd over Indonesische economie Soekarno steunt versoberingsplan Drie doden in het verkeer Belgische loodsen in Vlissingen staken Poes kwam terug Niet schieten in het toeristenseizoen Sneeuwkans blijft TE R DAG 3 MAART 19 62 Goedkeuring van CAO blijft maar uit Haarlem V elsen-I J muiden Beverwijk Heemskerk Santpoort EC A FE JACQ FRANK GROTE HOUTSTRAAT 109 w- -■ Nieuw hotel in Djakarta Jong echtpaar beroofd van spaargeld Minister Gals zal de studententoelagen verhogen Papoea's vragen Parna om Kirihio voorlichting te laten geven Vlieland vraagt: Conferentie in de RAI over Britse toetreding tot de Euromarkt Examens cl 2LS (Vervolg van pag. 1) De ene partij in de Stichting zegt echter dat zij geen vrijheid van handelen heeft, de ander, dat zij 0.0 percent invloed heeft in het overleg. Zeer ongaarne nam dp re gering het besluit om in te grijpen. Zij mag echter niet blind zijn voor het feit, dat het gaat spannen in onze economie. Met de huurverhoging inbegrepen zijn de lonen met veertien percent gestegen sinds 1959. Op grond van enquêtes van het C.B.S. zou het werkelijk verdiende loon zelfs met zeventien percent gestegen zijn. De arbeidsproduktiviteit is sedert 1959 echter slechts met twaalf percent geste gen. De kosten van levensonderhoud zijn sedert 1959 opgelopen van 126 tot 130. Als de verkorting van de arbeidstijd, die in belangrijke sectoren is doorgevoerd, niet wordt inverdiend, zijn de uurlonen nog eens met 6,3 percent omhoog gegaan. Met verschillende cijfers meehde de staatsse cretaris te kunnen wijzen op een neiging in de richting van inflatoire gevaren. De werkgevers hebben vaak de neiging tezeer te denken aan de continuïteit van de onderneming. Voor de werknemers vakbeweging is het moeilijk om af te zien van een goede loonsverhoging in eèn tijd. dat het gemakkelijk is om die te verkrij- In Wassenaar is ook voor 1963 matiging aanvaard, zo lichtte de heer Roolvink nog toe. „We zouden dit jaar nog nader over leg voor 1963 plegen", zo zei hij. „Als u de huurverhoging, die de werkgevers uit de rentabiliteit willen betalen, nu toch in het geding brengt, waarom wordt dan de huurverhoging niet uitgesteld?", zo luidde een andere vraag. Waarop de staatsse cretaris antwoordde, dat de huurverhoging nog niet aanvaard is door de volksverte genwoordiging. Commentaren uit de Stichting De voorzitter van het N.V.V., de heer Roemers, verklaarde in een commentaar op deze regeringsbeslissing, dat deze meer lijkt op een pamflet ter verdediging van de regeringspoltiek dan op iets dat te ma ken zou hebben met een aanwijzing inza ke de toepassing van het akkoord van Oud-Wassenaar. De heer Roemers vindt het huidige regeringsstandpunt in flagrante strijd met hetgeen in Oud-Wassenaar is overeengekomen, hetgeen betekent dat men niet langer aan dat akkoord gebon den behoeft te zijn. Uiteraard kon de heer Roemers het definitieve standpunt van het N.V.V. niet mededelen, omdat daarover in de beleidsinstanties van het N.V.V. moet worden gesproken. „Ik denk, dat we volgende week wel weer bijeen moeten komen als het CSWV en het N.V.V. de aanwijzing niet aan vaarden", zei de vertegenwoordiger van het Koninklijke Nederlandse Landbouwco- mité. „De afspraak van Oud-Wassenaar wordt niet nagekomen. Wij aanvaarden geen en kele verantwoordelijkheid", zei de heer J. van Tilburg van het N.V.V. En hij voegde eraan toe: „Dan komen er geen C.A.O.'s en gaan we een contractloze periode in". De heer C. A. Bakker, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, ver klaarde dat het C.N.V. het betreurt dat de regering tot deze aanwijzing moest ko>- men door de verdeeldheid in de Stichting van de Arbeid. Naar de mening van het C.N.V. was dit niet nodig geweest, als men bereid was geweest aan een compro mis medewerking te verlenen. Hier was temeer aanleiding toe omdat het materiële verschil gering was. „Deze aanwijzing had niet moeten komen", zei hij. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., verklaarde het jammer te vin den dat deze nadere aanwijzing nodig is geworden door het verschil van mening in de Stichting van de Arbeid. Er is volgens hem door deze aanwijzing niet zo heel veel veranderd. Bij contracten die een looptijd van 1 V« jaar hebben of langer is er dit jaar nog een „opstapje" mogelijk. Met de collectieve arbeidsovereenkom sten die een kortere looptijd hebben, staat het er volgens de heer Middelhuis moei lijker voor. Zolang er in deze aanwijzing geen veranderingen zijn aangebracht, zal men uitgaan van de zogenaamde mati gingsformule. De heer Middelhuis acht dit eerder een verstrakking van de formule van Oud-Wassenaar dan een verzachting. (Speciale berichtgeving) Een groep spinners van twintig man, werkzaam in de fabriek „Arnhem" bij tie AKU te Arnhem, heeft gisteren het werk neergelegd. De stakers eisen een verho ging van de loongroep voor het werk, dat zij verrichten. Over deze wens, aldus deelde men ons van AKU-zijde gister avond mee, bestaat overleg tussen de directie en de vakbonden. Deze wilde sta king wordt niet gesteund door de vak bonden. De directie is van oordeel, dat de wij ze van handelen van de spinners ontoe laatbaar is. Zij is ervan overtuigd, dat de gehele actie niet los staat van een alegmene onlust onder het personeel, die is ontstaan door het lange uitblijven van de beslissing over de CAÖ-voorstellen, die de AKU met de vakbonden in eerste aan leg al in oktober bij de Rijksbemidde laars aanhangig heeft gemaakt. De di rectie heeft al eerder te kennen gegeven, dat ook zij een uitstel van de beslissin gen betreurt, wat niet weneemt, dat on geregelde acties als deze naar haar me ning ten ene male verwerpelijk zijn. Naar ons vrijdagavond werd meegedeeld, is de middagploeg normaal opgekomen. (Van onze Haagse redacteur) Over de nieuwe C.A.O. voor autobus ondernemingen is in beginsel overeenstem ming bereikt. Deze C.A.O. zal zich uit strekken over een periode van twee jaar, waarin de mogelijkheid is vervat, de lonen na een jaar opnieuw aan de orde te stellen indien het regeringsbeleid dit toelaat. Alle personeelsgroepen krijgen een loonsverhoging van zeven percent, het per soneel beneden de 24 jaar en conductrices krijgen een extra loonsverhoging. Ook de zogenaamde „onregelmatigheidstoeslag" wordt verhoogd en wel van 40 op 55 cent per uur. De overurenvergoeding wordt van, dertig op vijfendertig percent gebracht. De aanvullende uitkering bij ziekte zal langere tijd worden verstrekt, namelijk een jaar in plaats van 26 weken. De vijfde gemeenteklasse komt te vervallen. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Haagse Comedie met „Victoria", blijspel van W. Somerset Maugham; regie: Bob de Lange. Zondag 20 u.: Haagse Comedie met „Arme Bitos", van Jean Anouilh. Maandag 19.30 u.: Nederlandse Comedie met „De gevan genen van Altona", van J. P, Sartre; regie: Kees van Iersel. Concertgebouw, maandag 20 u.: Concert door het Allegri Stringquartet; werken van Mozart, Britten en Brahms (Haarlems Comité voor Kamermuziek). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „Porgy en Bess", 14 j. Frans Halstheater, 14' 19 en 21.15 u„ zondag ook 11.15 u.: „De zondares van Assyrië", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „De verleidster van El Paso". 18 j. Zondag 11 u.: „Paradijs onder hori zon", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Zweedse meisjes in Parijs"' 18 j._ Minerva Theater, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Zaterdagavond.... zondag morgen", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Pijn en gijn in de kazerne", a.l. Maandag 20.15 u.: „Notorious", 18 j. Rembrandt Theater, 14. 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Via Mala", 18 j. Zon dag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Operatie vuurgordel", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Noodlot der begeerte", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Een vrouw is een vrouw". 18 j. Zondag 11 u.: „Madame Butterfly", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en zondag 20 u.: „Charlie's tante", a.l. Zon dag 14.30 u.: „Snowfire, de wilde witte hengst", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Battle taxi", 14 j. TENTOONSTELINGEN Vishal, Grote Markt: Ere-expositie van de Haarlemse schilder H. F. Boot, 1017 u. Zondag 1317 u. Tot 12 maart. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein: Expositie van grafisch werk van Ruth Fischer, 1022 u. Tot 1 april. Kunstcentrum .,De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Expositie van werk van zes leerlingen van het Studio-atelier Von Frihling uit Hamburg, 9-17 u. Tot 31 maart. Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstraat 41): Tentoonstelling van werk van Piet Kloes. Tot 11 maart. DIVERSEN Krelagehuis, Leidsevaart: Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Zondag 1317 en 1923 u. Overige dagen 1017 en 1923 u. Tot en met 9 maart. (Zie ook „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 2 maart. ZATERDAG 3 MAART City-theater, 19 en 21.15 u.: „Vrijgezel- lenflat". Rex-theater, 20 u.: „Terreur van de straat". ZONDAG 4 MAART Ciity-theater, 14.30 u.: „Tarzan en zijn vijanden", 19 en 21.15 u.: „Vrijgezellen- flat". Rex-theater, 15 u.: „De sheriff van Wi chita", 20 u.: Terreur van de straat". MAANDAG 5 MAART City-theater, 20 u.: „Haven der ont spoorden". Rex-theater, 20 u.: „Terreur van de straat". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. ZATERDAG 3 MAART Kenncmer Theater, 19 en 21.15 u.: „Big Sam". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zonder zede" en moraal". W.B. Theater, 20 u.: „Het geheimzinnige eiland". Kennemer Theater, 20 u.: Concert Be verwij kse Harmoniekapel. ZONDAG 4 MAART Kennemer Theater- 14.30 u.: „Rijzige rivalen"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Big Sam". Luxor Theater, 14.30 u.: „Koningin Zino- bia, de ontembare"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Zonder zeden en moraal". W.B. Theater, 14.30 u.: „Vuurgevecht in de bergpas"; 16.30 en 20 u.: „De angst heeft klauwen". MAANDAG 5 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Big Sam". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Zonder zeden en moraal". W.B. Theater, 20 u.: „De angst heeft klauwen". ZATERDAG 3 MAART Marquette-theater, 20 u.: „De laatste torpedo". ZONDAG 4 MAART Marquette-theater, 14.15 u.: „Doorn roosje"; 16 en 20 u.: „Hier is Lemmy Coution". ZATERDAG 3 MAART Zomerlust, 20 uur: Toneeluitvoering Getosa met „Hannibal". ZONDAG 4 MAART Zomerlust, 20 uur: Toneeluitvoering Getosa met „Hannibal". (Vervolg van pag. 1) Kort voordat minister Luns zijn bespre kingen in Washington begon, meldde AFP in Djakarta te hebben vernomen, dat pre sident Soekarno bereid zou zijn tot be langrijke concessies in de kwestie Nieuw- Guinea, als de Nederlandse regering be reid is om te onderhandelen over een vreedzame bijlegging van het geschil. De inhoud van deze concessies, die volgens AFP aan de Nederlandse autoriteiten zijn bekend gemaakt door de Amerikaanse mi nister van Justitie, Robert Kennedy, zou den de volgende zijn: 1. Indonesië zal aan de Papoea's het recht van zelfbeschikking verlenen vijf ja ren na de overdracht van het bestuur over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië. De Papoea's zouden dan voor de keuze worden gesteld van algehele onafhanke lijkheid of aansluiting bij Indonesië. 2. Indonesië zal gedurende 5 jaren al het Nederlandse overheidspersoneel dat op het ogenblik dienst doet in Nieuw-Gui nea, in zijn functies handhaven. 3. Als de onderhandelingen een feit wor den en er een vreedzame oplossing van het geschil kan worden bereikt, zal Indo nesië in hoge mate blijk geven van zijn goede bedoelingen jegens Nederland. De zegslieden van AFP voegden hier aan echter toe, dat Soekarno alleen zal overgaan tot onderhandelen met Neder land op basis van overdracht van het be stuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië. In welingelichte kringen in Den Haag -s vrijdagavond als reactie op dit bericht vernomen dat de „zogenaamde concessies" van de Indonesische regering, waarover in berichten uit Djakarta wordt gesproken, in feite niets nieuws inhouden. Uit de oe- richten blijkt duidelijk dat Indonesië er nog steeds op staat dat het bestuur over Nieuw-Guinea moet worden overgedragen als een voorafgaande voorwaarde voor on derhandelingen met de Nederlanders. In antwoord op de vraag of Robert Ken nedy deze Indonesische denkbeelden aan de Nederlandse regering heeft overge bracht tijdens zijn bezoek aan Den Haag zei men geen commentaar te kunnen ge ven op vertrouwelijk contact in verband met Nieuw-Guinea. Toen minster Luns door journalisten op deze berichten uit Djakarta werd gewe zen, zei hij er niets van te weten dat Indonesië wil toestaan dat de Papoea's vijf jaar na overdracht van het gebied aan Indonesië, via een volksstemming over hun lot beslissen. „Gelooft u dit werkelijk?", vroeg de mi nister. „Het is mij volkomen onbekend. Ik weet er niets van en het State Depart ment ook niet. Het is wel bekend dat de Indonesische regering wil dat het gebied aan haar wordt overgedragen". De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio is ingegaan op de verklaring van Dean Rusk, dat er een basis aanwezig is voor een vreedzame oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea. Soebandrio zei: „Wij weten, dat deze mo gelijkheid bestaat. Tot nu toe heeft zij echter nog geen concrete vorm gekregen". Hij voegde er aan toe, dat zulk een vreed zame oplossing echter alleen mogelijk ..al zijn. als Nederland instemt met een over dracht van het bestuur over West-Nieuw- Guinea aan Indonesië. Soebandrio ver klaarde een en ander na een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur Ho ward Jones. Minister Luns vertrekt zaterdagochtend- uit Washington naar Tokio waar hij een bijeenkomst van de Economische Commis sie voor Azië en het Verre Oosten zal bijwonen. Enkele te Djakarta verschijnende bla den schreven donderdag dat minister Luns mogelijk een poging zal doen, westelijk Nieuw-Guinea geassocieerd lid van de ECAFE (de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten) te laten wor den. Een woordvoerder van het minsterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gezegd, dat er geen sprake kan zijn van een dergelijke poging, „daar Nieuw-Guinea buiten hst gebied van de ECAFE valt". De Indonesische premier Djoeanda heeft het kabinet meegedeeld dat Indonesië weliswaar met grote economische moeilijk heden heeft te kampen, maar dat de re gering niet overweegt „enigerlei bijzondere monetaire maatregel te treffen om de toe stand te bestrijden." De verklaring van Djoeanda volgde op de pu' likatie van het jaarrapport van de Indonesische Ontwik kelingsbank waarin o.m. werd verklaard dat het onmogelijk zou zijn ontwikkelings plannen uit te voeren als er niet op korte termijn wijziging kwam in de huidige toe stand. Volgens Djoeanda kan de crisis worden opgelost „zolang we ons bij toekomstig werk aan belangrijke principes houden. We moeten in de minder dringende projec ten zuiniger zijn, maar belangrijke kwes ties. zoals de campagne voor West-Irian, volledig ten einde brengen". Indonesië's buitenlandse-valutareserves nemen af en in de steden stijgen de-prijzen tot astronomische hoogte. Verder wordt in het jaarrapport van de Ontwikkelingsbank verklaard dat „wij niet al te verheugd moe ten zijn over nieuwe projecten die in feite nog op papier staan, terwijl er minder aandacht wordt besteed aan het bestaande produktie-apparaat." Indonesië en de Verenigde Staten heb ben een overeenkomst gesloten betreffende de levering van Amerikaanse landbouw overschotten aan Indonesië. De leveranties, die de komende drie jaar zullen worden gedaan, belopen een bedrag van 92,7 mil joen dollar. De V.S. zullen Indonesië 192.000 ton tarwemeel en aanzienlijke hoeveel heden katoen en tabak verstrekken. Indo nesië ontvangt 85 percent van het totale aan Amerika te betalen bedrag als lening voor de financiering van verscheidene ont wikkelingsprojecten. Dit is de vierde over eenkomst inzake de levering van Ameri kaanse landbouwoverschotten aan Indo nesië. Advertentie Advertentie Prinses Graeia van Monaco lieeft omlijnde denkbeelden over de op voeding van haar kinderen, prins Albert en prinses Caroline. Wat er in dit opzicht in het paleis van Monaco precies gebeurt kunt u - als zovele andere Nederlanders - zien en lezen in de Libelle van volgende week. Want daarin vindt u betoverend mooie kleurenfoto's, die speciaal voor Libelle werden gemaakt door een van 's werelds beroemdste fotografen. Bovendien vindt u In dezelfde Libelle „patro nen om zelf Chanel-pakjes te ma ken", „een nieuw vakantie-gebied in Frankrijk ontdekt", welke wand- bekleding na de schoonmaak" en al die andere verhalen, artikelen en rubrieken, die Libelle zo leven dig en lezenswaard maken. Wan neer ook u deze nieuwe Libelle niet wilt missen, abonneer u dan per briefkaart by Libelle, Nassau- plein 7, Haarlem. DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft zijn hulp toegezegd aan de minister van Financiën, Notohamprodio om de staatsuitgaven laag te houden en voor het indienen van een versoberingsbe groting voor 1962. Intussen is te Djakarta bekend gemaakt dat de Indonesische regering zal overgaan tot de bouw van een tweede luxe-hotel ie Djakarta. Het eerste, een hotel van 14 ver diepingen, genaamd Hotel Indonesia zal in juli van dit jaar gereed zijn. De regering is begonnen met de uitvoering van een groot hotelbouwprogramma als een van haar pogingen om door het toerisme Bui tenlandse deviezen te verkrijgen. In Daleryeen is de 40-jarige mevr. 'ScholtdhHommerts voor haar woning om het lever)- gekomen. Haar echtgenoot kreeg ernstige verwondingen. Zij werden aange reden door een auto op het moment dat zij op een motor wilden stappen. De auto pas seerde juist een melkwagen. Tussen Delft en Rijswijk is de 54-jarige Hagenaar G. van D. oni het leven gekomen toen hij met zijn motor achter op een an dere. stilstaande motor reed. De bestuur der daarvan probeerde zijn afgeslagen mo tor weer op gang te brengen. Hij werd met een shock opgenomen in een ziekenhuis in Den Haag. In Bergen is de 57-jarige K. Willems om het leven gekomen, toen hij met zijn brom fiets de rijksweg in zijn woonplaats wilde oversteken en werd aangereden' door een auto. Sinds gistermiddag staken de Belgische loodsen in Antwerpen en Vlissingen, even als het personeel van de wachtpost bij de monding van de Westerschclde. Het gaat hier in totaal om 250 man. De Belgen willen salarisverhoging. De staking van de Belgische loodsen zal niet overslaan naar de Nederlandse lood sen. Deze zijn rijksambtenaar en het is verboden te staken. Een kwart van de loodsing op de Westerschelde is in Nederlandse handen. Door het Nederlandse loodwezen worden beloodst alle schepen die het Oostgat bin nenkomen en de schepen naar Antwerpen. Voor rekening van de Belgische loodsen komen alle afkomende schepen van Ant werpen en de schepen die in of uit de Wielingen gaan. Als de staking van de Belgische lood sen lang duurt, zal de scheepvaart van en naar Antwerpen grote hinder onder vinden, tenzij deze gebruik gaat maken van de vaart door het Oostgat, die con tractueel door Nederlandse loodsen moet worden verzorgd. Half februari gaf de heer Breeuws- ma uit Stompetoren bij Alkmaar zijn broer uit IJlst in Friesland een rode kater cadeau. De broer stopte het dier in een zak, legde die in de bagage ruimte van zijn auto en reed er mee naar zijn boerderij in IJlst. Daar gaf hij de kater de vrijheid, die het dier benutte om direct op de hooizolder te kruipen. De volgende morgen was de poes verdwenen. Gisteren twaalf dagen later was de kater weer terug op de boer derij in Stompetoren. Of de poes de afstand van IJlst naar Stompetoren over de Afsluitdijk of rond het IJsel- meer heeft afgelegd, vermeldt het ver haal helaas niet. De oorspronkelijke eigenaar heeft gezegd het dier nu niet meer te willen missen. Zes jaar geleden is ook al eens een poes, die hij had cadeau gedaan aan iemand die negen kilometer ver der woonde, bij hem teruggekeerd. In het Peelplaatsje Asten is het een week geleden getrouwde echtpaar Van den Heuvel-Jacobs beroofd van hun spaargeld, te weten 7.000. Het echtpaar had dit geld na jaren bijeen gespaard en onlangs van de bank gehaald,' om de bruiloft, de uitzet en de inrichting van het huis te betalen. Toen de heer. Van den Heuvel de reke ningen wilde gaan betalen, was het geld kistje verdwenen. Het is leeg in de tuin teruggevonden. De politie veronderstelt, dat de-dief van de omstandigheden terdege op de hoogte moet zijn geweest. Wegens de gestegen kamerhuren en ver hoogde huren van kamers in studenten flats heeft de minister van Onderwijs het voornemen het minimumbedrag der rijks studietoelagen van2400 tot f 2800 per. jaar te verhogen. Voor 6426 studenten zijn thans door nieuwbouw, of. verbouw van panden ka mers gereed, vrijwel gereed, in aanbouw of in voorbereiding. Ongeveer 3000 studen ten zijn' reeds onderdak in diverse univer siteitssteden. Door het programma van 15.000 kamerg. zal dé wassende stroom studenten waarschijnlijk niet kunnen wor den opgevangen. HOLLANDIA (AP) De Partai Nasio- nal (Parna) op Nieuw-Guinea heeft schrif telijke verzoeken ontvangen van „intellec tuele papoeagroepen" in Biak en Fakfak, waarin erop wordt aangedrongen dat Frits Kirihio ten spoedigste naar Nieuw-Guinea dient te komen om over zijn bevindingen in Indonesië mededelingen te doen en het publiek voor te lichten. De briefschrijvers hebben het Neder landse bestuur in Biak reeds verzocht Ki rihio bescherming te verlenen als hij ko men zou. Het hoofdbestuur van de Parna heeft verzoeken ontvangen uit Sentano en Nim- boran om daar partij-afdelingen op te richten. Het hoofdbestuur deelt mee dat de belangstelling voor de Parna op Nieuw Guinea toeneemt. De gemeenteraad van Vlieland heeft met algemene stemmen een motie aan vaard. die ter kennis zal worden gebracht van de regering, de Kamerleden en ge deputeerde en provinciale staten van Friesland. In deze motie spreekt de raad zijn verontrusting erover uit, dat er plan nen bestaan tot uitbreiding van de periode, waarin op de Vliehors schietoefeningen worden gehouden met tanks. In de motie wordt gezegd, dat deze plannen in strijd zijn met de belofte die in 1955 door de mi nister van Defensie is gedaan om geen schietoefeningen te doen houden in het broedseizoen en toeristenseizoen. Bij het toenemende gebrek aan recreatiegronden in Nederland gaan de waddeneilanden steeds belangrijker worden voor de re creatie. Het toerisme vormt op Vlieland bovendien de voornaamste bron van in komsten. In de motie wordt opgemerkt, dat op Vlieland vogels broeden, die elders in West-Europa niet of nauwelijks voor komen. Op 14 maart zal in het RAI-gebouw in Amsterdam een conferentie gehouden wor den over de financiële en monetaire aspec ten van de Britse toetreding tot de Euro- markt. Dii werd gisteren vernomen uit Europese kringen. Rotterdam. Geslaagd voor het artsexa men J. E. Prinsen (Haarlem). Zakkenrollers van twaalf. In een warenhuis in Breda is een 12-jarig jongetje op heterdaad betrapt toen hij een porte- monnaie stal uit de tas van een winkelende dame. Het zakkenrollertje bekende dat hij met twee 12-jarige vriendjes totaal vijftien portemonnaies had gerold in grootwinkel bedrijven en op markten. Bij elkaar hebben de jongen-s ruim 200 gestolen. Het geld is opgegaan aan snoeperijen. Telex met de West. In het kabinet van de gevolmachtigde minister van de Neder landse Antillen in Den Haag is een telex toestel in gebruik gesteld, dat een snelle verbinding garandeert tussen Willemstad en Den Haag.,'Minister Lampe zond een boodschap aan premier Jonckheer en kreeg binnen enkele minuten antwoord van de Antilliaanse minister-president. Verhoging vacatiegeld. Het vacatie geld voor deskundigen en gecommitteerden bij de eindexamens van het v.h.m.o. en dat van leden van diverse examencommissies, dat thans 25 of meer bedraagt, zal met 10 per vacatie worden verhgogd. Vacatie gelden van minder dan 25 zullen met 5 tot 7.50 worden verhoogd. Diefstal-en-gros. In Groningen zijn twee mannen gearresteerd, die goederen hebben gestolen uit bestelwagens, goede renloodsen, bestelhuizen en van bodeter reinen in Groningen, Heerenveen, Leeuwarden, Zwolle en Hoogezand. Er werd voor vele duizenden guldens buitge maakt aan rookartikelen (onder andere 40.000 sigaretten), pakken thee, koffie, cho colade textiel, nylon en conserven. V.V.V.-overleg in Bremen. In het raadhuis van Bremen zijn gisteren V.V.V.- organisaties uit Noordholland, Friesland, Groningen. Oost-Friesland, het Weser-Ems- gebied, Sleeswijk-Holstein en westelijk Denemarken in conferentie bijeengeweest. Ook de directie van het Deense Verkeers bureau in Nederland en een senator van de stadsregering van Bremen woonden de beraadslagingen bij. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, voorzitter van de provinciale Groninger V.V.V. sprak in deze internationale toeristische bijeen komst over de zakelijke kant van het vreemdelingenverkeer. De deelnemers maakten een excursie door het gebied ten noorden van Bremen. V.V.V.-deputaties uit Noordholland en Groningen gaan naar Itzehoe om de streekjaarvergadering van V.V.V.'s uit Sleeswijk-Holstein en West- Jutland bij te wonen. Kolendampvergiftiging. De 61-jarige S. Krijgsman-van Nes uit Den Haag is in een ziekenhuis overleden aan de gevolgen van kolendampvergiftiging. Zij werd op 26 februari bewusteloos in haar woning aangetroffen nadat ze reeds vele uren aan de dampen was blootgesteld geweest. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven de Noordzee handhaaft zich een depressie, waarin zich zowel bij het aard oppervlak als in de hogere lagen koude lucht bevindt. Daar deze lucht onstabiel is komen er sneeuwbuien in voor. In de af gelopen nacht vielen deze vooral in de kustprovincies. Tijdens opklaringen vroor het in het binnenland plaatselijk vier graden. Terwijl de depressie op de Noordzee in betekenis afneemt, kan morgen een storing die bij Portugal is aangekomen van enige beteke nis voor het weer in ons land worden. Onder invloed hiervan zal de wind name lijk oostelijk worden. In het weertype zal er verder niet veel verandering komen. Vannacht zal weer overwegend lichte vorst voorkomen. Ook morgen kan plaatse lijk wat sneeuw vallen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c •SE binnen- en buitenland. •o'ti Neerslag: laatste 24 uur. .5 E tv S Den Helder sneeuw z 5 3 Ypenburg zwaar bew. zw 4 4 Vlissingen sneeuwbui zzw 2 1 Eelde geheel bew. wzw 3 0,2 De Bilt zwaar bew. verand. 2 3 Twente sneeuw zzw 3 4 Eindhoven zwaar bew. zzw 3 0 Zd-Limburg licht bew. zzw 2 0,2 Helsinki sneeuw o -7 1 Stockholm sneeuw o -1 1 Oslo sneeuw nno -2 2 Kopenhagen sneeuw zzo 0,4 Aberdeen sneeuwbui nw 3 3 Londen sneeuw zw 5 0,1 Amsterdam sneeuwbui z 4 7 Brussel sneeuw z 3 0,1 Luxemburg sneeuw zzw 1 1 Parijs zwaar bew. windst. 2 0,4 Bordeaux zwaar bew. ono 7 0,1 Grenoble sneeuw windst. 3 0,4 Nice geheel bew. nnw 12 0,5 Berlijn mist z 2 0,5 Frankfort geheel bew. windst. 2 0,1 München onbewolkt ono 1 0.4 Zürich onbewolkt windst. 2 0,1 Genève zwaar bew. windst. 3 0 Locarno regen windst. 8 2 Wenen licht bew. ozo 5 0 Innsbruck onbewolkt windst. 6 0 Athene zwaar bew. n 19 7 Rome regen zzo 11 1 Ajaccio regen ono 13 3 Madrid half bew. zw 11 10 Mallorca half bew. w 16 Lissabon regen z 17 9 Zondag 4 maart Zon op 7.21 uur, onder 18.24 uur. Maan op 6.23 uur, onder 15.30 uur. Maandag 5 maart Zon op 7.19 uur, onder 18.25 uur. Maan op 7.01 uur, onder 17.13 uur. Maanstanden 6 maart 11 31 uur nieuwe maan. 13 maart 5.39 uur eerste kwartier. 21 maart 8.56 uur volle maan. 29 maart 5.11 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 maart Hoog water 0.54 en 13.23 uur. Laag water 8.40 en 21.22 uur. Zondag 4 maart Hoog water 1.58 en 14.19 uur. Laag water 9.47 en 22.22 uur. Maandag 5 maart Hoog water 2.49 en 15.07 uur. Laag water 10.43 en 23.12 uur. Het hoog en laag water te 7and\ 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJtnuid

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2