Verantwoordelijkheid drukt dr. Cheddi Jagan zwaar Pachtwet ingediend Brits Guyana ziet de begeerde onafhankelijkheid in gevaar SPORT IN DE IJMOND Wetsontwerp tot wijziging van Brand bij de buren van Suriname door Dr. H. RIEMENS Met voorkeurrecht voor de pachter Havenberichten Kort IJmond-nieuws ZATERDAG 3 MAART 196 2 Britten en Bookers Oud-voorzitter van de Caraïbische Commissie Stadsgezicht van de hoofdstad Georgetown. Korfbal Voetbal Kerkelijk nieuws y.-a Als een Nederlander hoort van Brits Guyana, beseft hij meestal niet dat het gaat om een land dat grenst aan Suri name, en dus aan het Koninkrijk. Toch is dit het geval, en wanneer er, zoals dezer dagen, ernstige dingen gebeurd zijn in dat zelfde Brits Guyana, dan be tekent dit voor Suriname: brand bij de buren! Wat er precies gebeurd is, en waarom, valt nog niet helemaal vast te stellen en vooral geldt dit voor de oorzaken van de branden, plunderingen, stakingen en zelfs moord en doodslag, die Brits Guyana zozeer hebben beroerd dat de toch bepaald niet pro-Britse eerste mi nister Cheddi Jagan, samen met de gou verneur Sir Ralph Grey, ijlings hebben gevraagd om het zenden van Britse troe pen waarvan de eerste eenheden al zijn aangekomen. Brits Guyana is een land van zorgen. Het is tweemaal zo groot, en net zo leeg, als Suriname en was eens, vóór de Fran se tijd, een Nederlandse kolonie. Allerlei namen herinneren daar nog aan: voor wie van het vliegveld naar de hoofdstad Georgetown rijdt en uit Nederland komt, is het stellig een verrassing opeens op een keurig houten gebouwtje te zien staan: Soestdyk Post Office. En op de grote markthallen van Georgetown prijkt een bord: Stabroek Market. Stabroek was, in de Hollandse tijd, de naam van de hoofd stad. En is er iets dat sterker aan onze voorouders kan doen denken dan die ty perende naam van zorg en waakzaam heid: Kijk-overal? Kijk-overal was de naam van het fort. en Kijk-overal is te genwoordig de naam van een politiek en letterkundig tijdschrift in Georgetown, een naam dus di» in ere wordt gehouden als wel meer uit de Hollandse tijd. Toch doet Brits Guyana oftewel B.G., zoals de Britten gewoonlijk zeggen, aller minst Hollands aan, ook niet daar waar het landschap vlak is en... bestaat uit pol ders. Daar zorgt natuurlijk het tropische klimaat voor en verder de zeer donker kleurige, bevolking, meestal negers of Hin- doestani. Dat alles duidt wèl op verwant schap met Suriname en inderdaad is die vrij groot. Zo is Georgetown van hout ge bouwd, net als Paramaribo vandaar aat het bij de jongste relletjes zo brandbaar bleek en ook zijn de beide landen, met hun relatief grote hoofdsteden, net kinde ren met waterhoofden. Nóg een punt van overeenstemming: Brits Guyana heeft zowel als Suriname veel bauxiet, dat in grote hoeveelheden wordt uitgevoerd. En dan een laatste, en misschien wel het belangrijkste: in beide landen is alleen de vlakte bewoond, hier en daar zelfs zo dicht bewoond dat er plaatselijk van overbevolking, en van ge brek aan land voor de daar wonende boe ren, moet worden gesproken. Het onmete lijke binnenland is, op een enkele minis- cule nederzetting aan de grote rivieren na, woest, leeg en verlaten en gewoonlijk be groeid met dicht oerwoud. Alleen een en kele Indianen-stam zwerft hier rond, zich van geen grenzen en van geen staatkunde der blanken of der creolen en Hindoe- stani bewust. En dan komen de verschillen, en die zijn er vele. Brits Guyana is, onder ander halve eeuw Brits bestuur, een totaal an der land geworden dan Suriname, ondanks de grote overeenstemming in de natuur en zelfs in de structuur van de bevolking. Brits Guyana bleef een plantageland en in Suriname ging de grote landbouw na genoeg ten onder. Lange tijd leek het als of daardoor Brits Guyana een veel stevi ger fundament had dan Suriname, dat im mers moeizaam moest zoeken naar nieu we bestaansmiddelen: kleine landbouw, bosbouw, een beetje industrie en mijn bouw. De plantages van Brits Guyana waren, en zijn, bijna uitsluitend suikerplantages. In die cultuur is verreweg het meeste geld geïnvesteerd niet alleen in de suiker velden die, als polders, veel onderhoud vergen, maar ook in de bijbehorende fa brieken. Dit is Brits geld, en één familie bedrijf heeft zich in meer dan een eeuw gemaakt tot verreweg hef grootste dal Brits Guyana kent: Bookers. De Bookers legden de grondslag van hun fortuin toen de ene particuliere plantage na de andere met ondergang en faillissement bedreigd werd, ten tijde van de afschaffing van de slavernij; zij kochten alles op voor een appel en een ei. Inderdaad bracht die afschaffing van de slavernij, hoe noodzakelijk ze ook uit men selijk oogpunt was, grote ontwrichting. De negers wilden, vrij geworden, niet meer het gehate werk op de plantage doen. Maar de Britse regering deed alles wat in haar vermogen was om de suikercultuur te redden en er werden op grote schaal koelies aangeworven in India, om in Brits Guyana te gaan Werken. Het zelfde deed ook Suriname, maar het verschil was dat de suikercultuur in Brits Guyana bleef renderen en die in Suriname niet. Om dit resultaat te bereiken, moest Brits Guyana goedkoop kunnen produceren, even goed koop kis de talrijke concurrenten die, met moderner methodes of in het bezit van vruchtbaarder en gemakkelijker te onder houden gronden, voor steeds minder geld .suiker aan.de markt konden brengen: Cu ba, de D'ominicaanse Republiek, Trinidad, Barbados, Java Dit betekende: een uiterst zuinige staat huishouding, daardoor lage belastingen; een politiek van lage, gecontroleerde rijst prijzen, waardoor dit volksvoedsel ook ge makkelijk verkrijgbaar werd voor de koe lies van de plantages, zelfs bij de lage lo nen welke deze verdienden. Het betekende tenslotte een „imperial preference", een voorkeurstarief voor de suiker van Brits Guyana op de Londense markt. Tot zover de politiek van de Britse regering. Hand in hand hiermee gingen de belan gen van de plantegebezitters, van Bookers en hun weinige overgebleven medestan ders en tevens concurrenten. Ook deze hielden al hun kosten zo laag mogelijk. De koelies sliepen (en slapen nog) vaak niet eens in huizen maar in lange schuren waarin voor ieder een stukje afgeschut >s, Markt bij Stabroek in Georgetown. Bauxietafgraving in de Elizabeth- mijn. enkelingen of gezinnenDe lonen wa ren zo laag als maar mogelijk was. Sociale voorzieningen bleven beperkt tot het strik te minimum dat de wet voorschreef en de wet schreef niet veel voor. Weinig beter was het lot van de andere koelies, of van de zogenaamde „creolen" (hier voornamelijk negers) die rijst ver bouwden, want hier stelde het gouverne ment de (lage) prijzen vast. Het kwam in de laatste jaren meermalen voor dat de kunstmatig lage prijs in Brits Guyana maar de helft bedroeg van die in Surina me, waar de prijsvorming vrij is. Het is niet zo erg moeilijk in te zien dat de ontevredenheid in de rijst- en sui ker-districten onder deze omstandigheden groot was en dat de naam Bookers bij ve len gehaat was nog meer dan die van His Majesty's Government (Her Majesty's in de laatste tien jaren). De doorvoering van een democratische regeerwijze heeft tot gevolg gehad dat één extremistische partij, de People's Progres sive Party, en één leider, Cheddi Jagan, sterk naar voren kwamen. In 1953 behaal den zij bij de algemene verkiezingen, de eerste die Brits Guyana ooit kende, de ab solute meerderheid Cheddi Jagan is een Hindoestaan die, al^ zóon van een koelie op een suikerplan tage, weet wat er leeft onder die mensen. Hijzelf studeerde voor tandarts in Chica go, waar hij zijn (blanke Amerikaanse) vrouw Janèt ontmoette. En Janet was een felle communiste dat komt een enkele maal voor, zelfs in Amerika Toen Jagan in 1953 zijn wil niet aan Brits Guyana kon opleggen omdat het Britse bestuur daar nog te veel te zeggen had, dreigde hij met stakingen die er ook prompt kwamen en zelfs met het in as leggen van Georgetown. Ook toen werden er Britse troepen gezonden en de nieuwe grondwet, die zelfbestuur beloofde, bleef voorlopig buiten werking. Thans, heeft Jagan onder die inmiddels ingevoer de grondwet, bij de verkiezingen opnieuw een grote overwinning geboekt. Jagan heeft nu de macht wèl in handen, en daarmee is zijn instelling wel enigszins veranderd. Extremisme en communisme waren prachtig om de Britten en Bookers te lijf te gaan, maar helpen niet veel wan neer men een land zelf regeert en dat tot ontwikkeling moet brengen. Zij dienen be paald niet als aanbeveling bij het verkrij gen van .development loans", ontwikke lingsleningen, in de Verenigde Staten of bij het hengelen naar verdere financiële steun van het eens zo verfoeide Groot Brittan- (Speciale berichtgeving) By de Tweede Kamer is een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van de Pachtwet, waarmee wordt beoogd de regeling van het voorkeursrecht van de pachter in deze wet onder te brengen en de bescherming van de pachter te versterken. De prjjsbe- heersing van landbouwgronden zou voorts naar de mening van de regering moeten worden beëindigd. In de memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1962 had minister Marijnen reeds medegedeeld, dat de regering niet van plan was een verdere verlenging van de per 1 januari 1963 aflopende wet voor te stellen. Zoals uit de toelichting op de wetswij ziging blijkt, heeft de regering bij de Sociaal Economische Raad en het Land bouwschap advies ingewonnen over het al dan niet verlengen van de wet op de ver vreemding landbouwgronden. Zij is tot de conclusie gekomen dat het gewenst is de wet thans te laten expireren, onder gelijktijdige invoering van een nieuwe re geling. van het voorkeursrecht van de pachter. Prijsbeheersing Onder andere door de afneming van de generatiedruk in de landbouw, als gevolg van de sterke afvloeiing van de agra rische jongeren naar niet-agrarische be roepen, wélk proces naar de mening van de ministers en de beide adviserende col->- leges voortgang zal vinden, nemen de op waartse druk op het grondprijspeil en het gevaar voor achteruitgang van de doel matigheid van het grondgebruik voortdu rend sterk in betekenis af. De S.E.R. en het Landbouwschap noemen de drang tot bedrijfsvergroting, als gevolg van de toenemende mechanisatie in de land bouw, als één der nieuwe ontwikkelin gen, welke de handhaving van de prijs beheersing toch wenselijk maken. De ministers delen echter deze opvatting niet. Zij zijn van mening dat de drang tot bedrijfsvergroting leidt tot een geheel andere vraag naar grond dan een te hoge generatiedruk in de landbouw. Een beperking van de vraag naar grond voor bedrijfsvergroting achten de ministers on gewenst, omdat dit een op zichzelf ge wenste aanpassing van de bedrijfsgrootte- structuur in de landbouw zou belemmeren. Een relatief hoge prijs voor los land stuit, gezien de hoge marginale waarde van grond, welke aan een bestaand be drijf wordt toegevoegd, niet op overwe gende bezwaren. Anderzijds zijn de nade len van de thans geldende regeling belang rijk in betekenis toegenomen. In een tijd, waarin de economische en technische ontwikkeling een snelle aanpas sing van de structuur van het agrarische produktie-apparaat noodzakelijk maakt, wegen de verstarrende invloed op het grondverkeer en gebruik en de remmende werking op produktiviteitsverhogende in- De Russen zijn ver weg en hebben, met ruim drie miljoen ton Cubaanse suiker meer dan zij zelf nodig hebben, al meer dan genoeg te stellen. Brits-Guiana pro duceert 300.000 ton, en die moeten naar Groot Britannië. Jagan kan dus niet, zo als enkele jaren geleden Castro nog kon, de Russen tegen het Westen uitspelen. Wat er nu verder precies is gebeurd, is nog maar ten dele duidelijk. In een merkwaardig bericht van de Sunday Ti mes van 18 februari erkent Nicholas Kal- dor, econoom van Cambridge van Hongaar se afkomst en raadgever van regeringen van minder ontwikkelde landen, min of meer de verantwoordelijkheid ervoor. Hij schijnt namelijk aan Jagan's regering te hebben geadviseerd, sterke belastingver hogingen in te voeren. Dit mag dan ge heel in overeenstemming zijn met de mo derne economische theorie, dat wil nog niet zeggen dat die domme staatsburgers van Jagan's Guyana daar net zo over den ken. In ieder geval is bijna iedereen aan het staken geslagen uit protest, tot de employés van het vliegveld en de ver pleegsters van de ziekenhuizen toe. In een land als Brits-Guyana is bijna ieder een zó arm dat een dergelijke employé, of een verpleegster, al gerekend worden onder de mensen met de hogere inko mens die dus fors aan de fiscus mogen offeren onder het plan-Kaldor. En Cheddi Jagan is de man die, in 1953, wind zaaide en die nu, bijna tien jaar later, storm oogst. Professor Kaldor sugge- reert min of meer dat dit alles het werk zou zijn van kwade negers, die ervoor be taald worden door zakenmensen die hun winstbelasting willen ontduiken. Maar die analyse lijkt ons wat onwetenschappelijk voor een zo knap econoom. Waarschijnlijk is het dat in George town niet alleen de huizen gemakkelijk ontvlambaar zijn, maar ook de gemoede ren. En de Indiër Jagan heeft nu eenmaal onder de creolen veel vijanden. De tegen stellingen tussen Hindoestani en Creolen heeft hij niet weinig helpen versterken. Groot-Britannië had Brits-Guyana onaf hankelijkheid beloofd in mei maar er is een groeiende stemming wat minder haast te maken zolang het er kennelijk op lijkt dat dit land zich nog niet op ordelij ke wijze kan besturen. Is er enige kans dat de brand van de buren nu ook naar Suriname overslaat? De Corantijne is gelukkig een heel erg brede rivier. En de toestanden in Suri name, ofschoon ook niet volmaakt, zijn langzamerhand toch wel heel anders ge worden d<.n die in het Brits-Guyana. Vrijdag: kwamen In iJmuiden aan: Salvinnia vanDelfzijl; Goeree. Delfzijl; Sinon, Rotterdam; Ceres, Antwerpen; Pegasus, Londen; Swift, Lon den; Nordvest, Le Havre; Jozina, Londen; Flevo, Lissabon; Noordwijk, Monrovia, erts IJmuiden; Eskimo, Baie Comeau; Orion II, Rotterdam; Thaletas, Hamburg; Dinkel, Londen; Walma, Kotka, cellulose papierfabriek IJmuiden; Thea- no, Drogeda; Patria, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Cornelis Houtman, van Rotterdam; Cireco, Dunmore, vis voor IJmuiden; Phidias. Rotterdam; Lifana, Rot terdam; Konny-M, Rotterdam; Plato, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Gabonkust, naar Teneriffe; Schroder, Cristobal; Vecht stroom, Manchester; Gabonkust, Bordeaux; Konny-M, Rotterdam; Forra, Antwerpen; Forra, Antwerpen; Anita Thyssen. Narvik; Viscount, Londen; Lady Charrington, Blyth; Este, Kopen hagen; Ross Sea. Mena al Ahmadi; Londen, Fowey; Calvijn, Rotterdam; Despatch, Esbjerg; Weserland. Rendsburg, veekoeken van Wormer- veer; Clothilde-M, Rendsberg; Sleipner I, Osten_ de; Arbon, Rotterdam, ledig IJmuiden; Copse- wood, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Kabala. Bremen; Rigel. Helsingfors; Pernile Mearsk, Pensacola; Automedon, Liverpool; Insi stence. Leith; Aspera. Antwerpen; Neckar. Aal- borg; Leliegracht. Antwerpen; Moray Firth IV, Cihem; Port Talbor, Yersey; Delfborg, Delf zijl; Twee Gebroeders. Rotterdam; Perelle, Ply mouth; River Afton Pepel, ledig IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Wexford naar Boston, stijfsel Kook a. d. Zaan; Steppe- nitz. Bremerhaven; Leda, Hamburg; Oceaan, Stockholm; Ruhr, Kiel; Jozina, Rotterdam. Jaarvergadering. De afdeling Bever wijk van de Vara zal op donderdag 8 maart in het veilinggebouw Het Centrum de jaar vergadering houden. De heer K. Wognum treedt af als voorzitter en ook de plaats van de secretaris is vacant. De andere be stuursleden, die aan de beurt van aftreden zijn, stellen zich allen weer beschikbaar. Na afloop zal de heer D. Joustra kleuren dia's vertonen. Bij de korfbalclub Neptunus is men druk bezig aan een clublied. De proeve van de heer Bakker zal wel worden ge legaliseerd. Het is een lied met verschil lende facetten, maar dat de nadruk zo op de sportiviteit wordt gelegd, doet wel goed: „Hoe of de stand ook wezen mag, bij ons is nummer één: sportiviteit, ook bij verlies, al is 't met vijftien-één". Maar men heeft toch ook wel aspira ties: „Eén ding is er, daar staan wij op, dat geldf v00r ieder lid, wij rusten niet, eer onze club aan de top van het korf bal zit." Gymnastiek De gymnastiekvereniging DOS in Cas- tricum bestaat dertig jaar. Men begon in 1932 met 25 leden, die hard werkten aan de uitbouw van de vereniging. Nu is het ledental al driehonderd. De leeftijd van de leden varieert van 4 tot 50 jaar. Wekelijks ontvangen de leden les van twee gediplomeerde leraren, de heren D. de Jong uit Castricum en J. Jagerman uit Haarlem. Vrijdag 16 maart geeft men een jubi leumavond voor de ouderen in hotel Borst met bal na. Voor de jeugd organiseert men zaterdag 17 maart 's middags om 2 uur in zaal Borst een feestmiddag. Op 20, 21, 22 en 23 maart geeft de Chris telijke Gymnastiek Vereniging „IJmui den" haar jaarlijkse uitvoering in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Dit jaar zal dit evenement in het teken staan van het derde lustrum. De kans bestaat, dat SVIJ zondag twee kampioenen telt. Zowel SVIJ 3 als aspi ranten b kunnen de titel door een zege grijpen. SVIJ 3 speelt zondag om 10 uur op Schoonenberg tegen Stormvogels 7, het b-team speelt zaterdag om 15.30 op Schoonenberg tegen Stormvogels d. Stormvogels 3 (uit tegen Zandvoort- meeuwen): Weiland; Van der Stelt en Venus; Visser, Kloosterman en Verduin; Van Vliet, De Klerk, Admiraal, Luppens en Ramakers. De Kennemers (uit tegen Vitesse): Groot; Lejeune en Huisman; Tielrooy, Van den Oever en Tervoort; De Vries, Jonker, Gra- pendaal, Minneboo en De Bie. DEM (thuis tegen ADO): Aardenburg; Willemse en Beentjes; Van Lieshout, Star mans en Niesten; De Boer, Noordermeer, Bakker, Zonjee en Kleef. DEM 2 (thuis tegen RCH 3): Van Hens- bergen; Niesten en Van Bruggenum; Stuif bergen, Lodewijks en Goderie; Van Lies hout, Stelder, De Boer, Aardenburg en Burger. VSV 2 (uit tegen DWSA 2): Van Veen; Blomvliet en Minks; Hendriks, Reinders en Van der Does; Bosdijk, Versluis, Immers, Langbroek en Van Leeuwen. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg (vac. D. Nieuwenhuis) H. J. Nijen- huis te Overschie, die bedankte voor Zuid- horn. vesteringen zwaar. Dat een bij een vrije prijsvorming optredende prijsstijging van landbouwgrond de concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw zou bedreigen, geloven de ministers niet. Evenmin vrezen zij een opwaartse druk op het garantie prijsniveau en in een ongunstige invloed op de beloning van de landarbeid. Ook op korte termijn voorzien de mi nisters geen verhoging van het garantie niveau uit hoofde van een stijging der grondprijzen. Met de S.E.R. zijn zij van oordeel dat verhoging van de pachtnormen slechts mogelijk is, indien de rentabili- teitsontwikkeling door verbetering in de doelmatigheid van het grondgebruik of door verbeteringen in de afzetmogelijkhe den een zekere ruimte heeft geschapen. Belemmering De overgang van geschikte landbouw gronden naar tuinbouwbestemmingen heeft door de wet op de vervreemding van land bouwgronden belemmerend gewerkt. Zo leidde een strikte toepassing van de prijs- voorschriften in vele gevallen tot vaststel ling van de hoogst toelaatbare verkoop prijzen, waarbij verkoop voor de betrok ken eigenaren niet aantrekkelijk bleek. Dit leidde ertoe dat het aanbod van voor tuin- bouwdoeleinden geschikte landbouwgrond beperkt bleef. Slechts door de invoering van een vrije prijsvorming kunnen deze bezwaren afdoende worden ondervangen. Ook de vele gevallen van ontduiking van de wettelijke voorschriften bij overdracht van gronden, wijzen er wel op, dat deze regeling niet leeft in het rechtsbewustzijn van de agrarische bevolking. Voorkeursrecht De ministers achten het mogelijk aan een nieuwe regeling van het voorkeurs recht van de pachter gestalte te geven, zonder handhaving van het systeem van preventieve toepassing. Het ontwerp be helst een voorkeursrecht, dat de pachter rechtstreeks jegens de verpachter uitoe fent. In geval van verschil over de prijs, moet de waarde van het land door een derde worden bepaald. In een stelsel van vrije prijzen komt dit neer op een taxa tie van de verkeerswaarde. De waarde van het land zal met inachtneming van dezelfde factoren moeten worden vastge steld als in geval van onteigening. De schatting van de werkelijke waarde is in vele gevallen eenvoudiger dan bij de onteigening, omdat de grond, indien het voorkeursrecht kan worden uitgeoefend, voor agrarisch gebruik is bestemd. Niet- agrarische factoren kunnen geen of slechts een verwijderde invloed op de waarde doen gevoelen. Het ligt vooral om praktische redenen voor de hand de vaststelling in handen te geven van de grondkamers, die zich voor zeveel nodig kunnen laten voorlichten dóór deskundigen. De bemoeiing van de grond kamer met de prijs is overigens een ge heel andere dan die, welke ter uitvoering van de wet op de vervreemding van land bouwgronden plaatsheeft. In het stelsel van het ontwerp heeft beoordeling van de grond hoofdzakelijk betekenis voor het vinden van de juiste vergelijkingsobjecten wat op zijn beurt dient tot het bepalen van het marktprijsniveau. De grondgedachte van het voorkeurs recht is, dat de pachter bij verkoop van door hem geëxploiteerd land ln de ge legenheid moet zijn tot aankoop over te gaan. Het ontwerp verplicht de pachter dan ook om, alvorens tot vervreemding van het verpachte over te gaan, een aan bod te doen aan de pachter. Als de pach ter de vastgestelde waarde als prijs ac cepteert, doch de verpachter niet, dan mag het land niet aan een derde worden verkocht. Het ontwerp verplicht de ver pachter, die het voorkeursrecht negeert, tot het betalen van schadevergoeding. Omdat de pachter echter de omvang van zijn schade vaak moeilijk direct na de overdracht zal kunnen aantonen, terwijl juist van een onmiddellijk verschuldigd zijn van de schadevergoeding een preven tieve werking kan uitgaan, is vooreerst in een gefixeerde schadevergoeding voor zien. Het wetsontwerp bevat nog een andere voorziening ten gunste van de pachter: voorgesteld wordt de beschermingstermij nen van artikel 43 van de Pachtwet te verlengen van 4 tot 6 jaar. Voor overeenkomsten die voor 1 januari 1963 zijn aangegaan, en waarbij dus geen voorafgaand aanbod aan de pachter be hoeft te hebben plaatsgevonden, moet als nog. volgens het systeem van de oude wet, worden getoetst of er een pachter is die op een voorkeursrecht aanspraak kan ma ken. Indien bij voorbaat vaststaat dat er geen pachter is die een voorkeursrecht kan of vil uitoefenen, kan de goedkeuring door de grondkamer zonder enig onder zoek worden verleend.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9