Centraal Comité bespreekt land bouw-vraagstuk Koersdaling Volkswagenaandeel na overwaardering Netelige vragen over vestiging van Reynolds in Europa Publiek lauw tegenover de ingewikkelde organisatie De beurs n Loononderhandelingen in1 staalindustrie van V.S. verdaagd tot 2 mei Afrikaanse verdeeldheid over EEG-associatie Belgische loodsen hebben het werk hervat Kleine beleggers worden ongerust Salarisverhoging voor Belgische ambtenaren Griekse parlement ging akkoord met associatie Spanje eist concessies van de EEG Directe voordelen bleven tot nog toe uit Orkaan Jenny eiste 27 levens op Réunion SCHEEPVAARTBERICHTEN Franse geleerden in bres voor democratie Verdeeldheid onder Labour over EEG Betoging in Israel tegen „religieuze dwang" MAANDAG 5 MAART 1962 KROESJTSJEV HEEFT NIEUWE PLANNEN Geen restitutie bij Soerabaja Droogdok Weer staking in Britse metaalindustrie Kemo 22 pet (25 DE CONSUMENT EN DE EUROMARKT (1) Fokker-De Vries Lentsch bouwen plastic jachten Dr. Olivier formateur op het eiland Malta De hoop op een spoedige totstandkoming van een nieuw arbeidscontract in de Ame rikaanse staalindustrie is gisteravond ver vlogen, toen de vakvereniging en de staal- maatschappijen hun besprekingen verdaag den tot 2 mei. Medegedeeld werd dat men niet tot overeenstemming is kunnen ko men. De president van het verbond van staalarbeiders, David McDonald, zei dat een voortzetting van de onderhandelingen, die reeds dertien dagen aan de gang zijn, „geen ander doel zou dienen dan het doen ontstaan van een ongerechtvaardigd op timisme en het misleiden van het publiek en de leden van onze bond". Het contract van het vakverbond met de elf grote staalbedrijven loopt op 30 juni af. President Kennedy had er bij beide par tijen op aangedrongen vroegtijdig aan de onderhandelingen te beginnen, waarbij hij gewezen heeft op de noodzaak zonder een staking tot een regeling te komen. De onderhandelaar voor de staalmaat- schappijen, R. Conrad Cooper, heeft ge zegd, dat het voornaamste geschilpunt het verzekeren van werkgelegenheid is. De Amerikaanse minister van Handel, Arthur Goldberg, zei dat hij het afbreken van de onderhandelingen betreurt. „De presi dent heeft mij gevraagd", zo vervolgde hij, „uitdrukking te geven aan de mening dat het van nationaal belang is, dat de partijen na een passende onderbreking de onderhandelingen hervatten, opdat een re delijk akkoord in het algemeen belang kan worden getroffen." De conferentie van de Economische UNO Commissie der V.N. is vorige week besloten. Gedurende dertien dagen zijn de economische problemen van Afrika gron dig bestudeerd. De conferentie, waarop 33 landen vertegenwoordigd waren, nam ruim twintig resoluties aan. Eén van de resoluties bepleit de oprich ting van een pan-Afrikaanse luchtvaart maatschappij. Verder werd besloten Zwitserland uit te nodigen adviseurs naar toekomstige conferenties te sturen. De grootste tegenstelling op de confe rentie bestond ten aanzien van de E.E.G. De Frans sprekende Afrikaanse landen verwachten grote voordelen uit hun asso ciatie met de E.E.G., terwijl de meeste Engels sprekende delegaties afwijzend te genover de E.E.G. stonden. Op de slot vergadering zei Omar Diarra, de voorzit ter van de delegatie van Mali, dat „Afri ka uit de economische groepvorming in Europa een les diende te trekken en zelf plannen moest maken voor één Afrnkaanse markt". De meeste delegaties waren het er over eens, dat tot de belangrijkste besluiten behoorden die tot oprichting van een Afri kaanse ontwikkelingsbank en een Afri kaanse instituut voor economische ontwik keling en planning. Het instituut zal ge vestigd worden in Dakar. Zuid-Afrika werd veroordeeld omdat het de conferen tie geboycot heeft. (Van onze correspondent De 350 Belgische loodsen, die vrijdag xn staking waren gegaan, hebben reeds za terdagmiddag het werk hervat. Het minis terie van Verkeerswezen had de loodsen- vereniging een nota gezonden, waarin prin cipiële tegemoetkoming op het gebied van de weddeverhoging werd toegezegd. Deze nota is voorgelegd aan de algemene ver- gaderingjVan de stakende loodsen te Oos tende, waar is besloten het werk te her vatten. MOSKOU (AP) Vandaag begint in de Russische hoofdstad een zitting van het Centrale Comité van de communis tische partij. Wat daar zal worden be sproken, is uiteraard nog niet bekend, maar het is geen geheim dat de Sovjet- landbouw moeite heeft, de tweehonderd miljoen inwoners van de Sovjet-Unie te voeden. De landbouw is voor premier Nikita Kroesjtsjev een persoonlijk pro bleem. Hij heeft zich steeds opgeworpen als een groot landbouwdeskundige, en binnen enkele dagen zal hij verslag moe ten uitbrengen over de stand van zaken, en maatregelen moeten voorstellen om daarin verbetering te brengen. Hoe acuut het landbouwvraagstuk ook nu weer is, moge blijken uit het feit dat in Moskou deze winter meestal slechts één soort vlees 'te krijgen was, terwijl men er in de provinsie soms helemaal niet aan kon komen. Ook boter is moeilijk te krijgen. De broodvoorziening schijnt overal beter te zijn dan men, gezien de campagne voor verhoging van de graan- en maisproduktie, zou verwachten. Groente en fruit waren schaars, maar dat zijn ze des winters altijd. Waarschijnlijk zal Kroesjtsjev een her ziening van het landbouwbeleid aanbeve len. Dit wordt gekenmerkt door de con centratie van ale landbouw op grote rege- ringsbedrijven (Sovchozen) of collectieve boerderijen (Kolchozen) twee groepen die zich in weinig van elkaar onderschei den. Voorts zette Kroesjtsjev zeven jaar geleden zijn hoop op de ontginning van tot dusver maagdelijke grond irr de drogere gebieden. Het ging daar echter zoals het vroeger in het Amerikaanse Westen ook dikwijls is gegaan: de eerste twee jaar wa ren de graanopbrengsten geweldig, daarna raakte de grond uitgeput. De laatste drie jaar zijn er alleen maar misoogsten ge weest. In de herfst van het vorig jaar kwam Kroesjtsjev met andere mogelijkheden ter vergroting van de graanproduktie naar vo ren. Van oudsher passen de Russische boe ren een soort wisselbouw toe, die in we zen niet verschilt van het drieslagstelstel dat Karei de Grote elf eeuwen geleden in zijn rijk invoerde. Hieraan, aldus Kroesjt sjev, moet een einde komen. Niet meer twee van de vijf jaar gras zaaien, maar vaker koren verbouwen. Hierover nu schudden vele leiders van landbouwbedrijven binnenskamers (en sommige vermetelen ook wel in het open baar) het hoofd. Verbouwt men vaker graan, zo zeggen zij dan wordt de jaar lijkse opbrengst lager, en de grond raakt uitgeput. Westerse landbouwdeskundigen zijn van mening dat Rusland door toepassing van intensievere landbouwmethoden meer voed sel zou kunnen voortbrengen. Hiervoor zijn echter meer machines en meststoffen no dig. Om die te krijgen, zou Kroesjtsjev zich echter op andere terrein beperkin gen moeten opleggen, en dit strookt slecht met bijvoorbeeld de aangekondigde cam pagne, Amerika in te halen en voorbij te streven wat de industriële produktie betreft. Een ander offer waarmee het beoogde doel zou kunnen worden bereikt, zou be zuiniging op de bewapening zijn. Het is geen gewaagde veronderstelling, dat dit een der voornaamste motieven voor Kroestjsev is om over .ontwapening te wil len confereren. Maar een oplossing van het probleem in deze geest zou weer een ander vraag stuk verergeren. Als Kroesjtsjev tegen over het Westen een toenaderingspolitiek BONN. Steeds meer zorgen maken vele kleine Westdnitse beleggers zich over het dalen van de koers van de Volkswagenaandelen. Terwijl vorig jaar als hoogste prjjs 11.000 mark werd betaald voor een nominaal aandeel van 1.000, ligt de prijs nu nog slechts in de buurt van de 7.000 mark. Een koersteruggang dus van 400 punten in slechts enkele maanden. Begrijpelijk dat vele aandeelhouders, die tot de kleine be leggers behoren, nerveus zijn geworden en niet meer weten of zij er goed aan doen te verkopen of hun stukje te behouden. Inmiddels loopt de geruchtenmachine op volle toeren. Volgens allerlei berichten zouden beursspeculanten grotere pakketten aan delen op de markt gooien om de koers te drukken en zo de mogelijkheid te krijgen goedkoop weer in te kopen. Andere praatjes behelzen, dat grote concerns achter de merkwaardige koers schommelingen van het aandeel zitten. Deze concerns zouden erop uit zijn een meerderheid te verwerven in het Volks- wagenbedrijf, dat vorig jaar door de Westduitse staat in particuliere handen werd overgeheveld. Nu, dit laatste ge rucht is makkelijk uit de wereld te hel pen. Bekend is immers dat de Bonds republiek, zowel als de deelstaat Neder- saksen, grote aandelenpakketten in bezit hebben, terwijl een beperking van het stemrecht de aandelen weinig aan trekkelijk maakt voor lieden, die een gooi naar de macht in het Volkswagenconcern zouden willen doen. Daar komt nog bij dat het verwerven van een gróót aandelenpakket een moei zame affaire is, omdat bij het uitgeven van de aandelen er juist alles voor gedaan is, dat de aandelen in vele handen, en dan vooral van kleine spaarders, terecht zouden komen. De enorme stijging van vorig jaar en de daling in de eerste maanden van dit jaar, lijken veel meer terug te voeren op een aanvankelijke overwaardering van het papier. De uitgiftekoers voor inteke naren bedroeg 350 percent. De eerste beurskoersen lagen echter al meteen tus sen de 700 en de 800 percent, hetgeen in overeenstemming was met taxaties van beursexperts. De lage uitgiftekoers van 350 percent was evenwel ook gebaseerd op een door de bondsregering ingestelde txVatie van experts, maar deze werd van het begin af aan al door velen in twijfel getrokken. De stijging van 700 tot 110 percent werd veroorzaakt door meer dan één factor. In de eerste plaats door de bekendheid van het produkt Volkswagen, waardoor vele in binnen- en buitenland in het aan deel geïnteresseerd waren. Bovendien maakten talloze beleggers een vergelijking met bedrijven als Daimler-Benz en N.S.U., die hoge koersen te zien gaven. Op 1 maart van dit jaar bedroegen de koersen van deze aandelen respectievelijk 1580 en 1015. En tenslotte had natuurlijk ook de beursspeculant een vinger in de pap. Een en ander leidde tot een sterk kooplust, waar tegenover een uiterst geringe ver- koopdrang van de gloednieuwe houders van het Volkswagenaandeel stond. Toen hieruit echter een koersstijging tot 1100 percent resulteerde meenden vele beurs- kenners dat het papier te hoog gewaar deerd was, waarop men tot verkopen overging. Ongeveer tegelijkertijd was het psychologisch moment aangebroken, dat •vele kleine houders van het Volkswagen papier erover begonnen te denken winst te nemen. En toen stond ook niets meer in de weg aan een ferme koersdaling. In Westduitse financiële kringen gaat men zich natuurlijk niet te buiten aan voor spellingen: maar algemeen kan men horen dat men de huidige koers (op i maart 709) verantwoord acht. Als niet allerlei kleine beleggers in paniek raken en hun aan delen op de markt werpen, zal een koers tussen de 700 en de 800 percent wel aan gehouden kunnen worden, zo meent men. Iets onnatuurlijks of ongezonds ziet men niet in de daling van het papier. Eerder ziet men er ">en redressering na een spe culatieve overwaardering in. gaat volgen om tot vermindering van de bewapening te kunnen komen, verbreedt hij de kloof die tussen de Sovjet-Unie en communistisch China gaapt. Hierdoor zou zijn leiderschap ondermijnd kunnen worden. Wat de komende zitting van het 175 man sterke Centrale Comité zal ople veren, laat zich slechts raden. Dat het een plotseling zwenking in de richting van de persoonlijke grondeigendom zal zijn, lijkt echter hoogst onwaarschijnlijk. Tussen de Belgische regering en de twee grote vakbonden is overeenstemming be reikt over de verbetering van de financiële en sociale voorwaarden van ongeveer 400.000 ambtenaren. De kosten daarvan worden voor het lopende boekjaar geschat op een miljard Belgische frank, ongeveer 72 miljoen gulden. Behalve een herziening van de salaris schalen zullen ook de pensioenregelingen worden verbeterd. „Niet alleen ambtenaren van de ministeries, maar ook onderwijzers^ beroepsmilitairen en werkkrachten bij semi-overheidsinstellingen en de spoor wegen zullen van de verbeteringen profi teren. Voor de ambtenaren werd gezamen lijk onderhandeld door de katholieke en socialistische vakbonden. De directie van de n.v. Droogdok-Maat schappij „Soerabaja" kon in de algemene vergadering van aandeelhouders geen mededelingen over het bezit in Indonesië doen, aangezien hiervan officieel niets be kend was. Naar zij bij geruchten had ver nomen, staat het bedrijf onder leiding van een Indonesiër en zou het goed bezet zijn daar het nauwe relaties onderhoudt met de Indonesische marine. Het heeft geen niet- Indonesiërs in dienst. De claim op Indonesië, zo deelde de directie verder mede, is aanzienlijk hoger dan de rekening „Belangen Indonesië" ad 3,97 miljoen aangeeft. De effecten ad 355.000 bestaan alle uit gewone obliga ties.. De directie verwacht dat de inkom sten uit effecten ad f 19.000 dit jaar ge noeg zullen zijn om de uitgaven te dekken, een terugbetaling op de aandelen kan niet plaatsvinden, daar de maatschappij daar voor te weinig middelen bezit. Ook bij een gedeeltelijke claimuitkering door Indonesië zal deze tot een bepaalde fiscale grens belastingvrij zijn. De directie verwacht echter dat een zodanige uit kering, bij de huidige politieke verhoudin gen, nog wel lang kan duren. Dividend kon niet worden uitgekeerd. Ir. G. Huls- hoff werd herbenoemd als commissaris. ATHENE (AP) Het Griiekse parle ment heeft na verwoede debatten en een behandeling die acht weken heeft ge duurd, het wetsvoorstel geratificeerd in zake Griekenlands associatie met de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) Het associatieverdrag tussen Grieken land en de E.E.G. werd in juli van het vorige jaar getekend. Verwacht wordt dat het per 1 juli a.s. van kracht zal wor den. Het associatieverdrag is bedoeld als eerste fase tot volledig lidmaatschap van Griekenland nadat de Griekse economie zich bij de Europese standaard heeft aan gepast. BILBAO (AP De Spaanse minister van Handel, Alberto Ullastres, heeft ver klaard dat Spanje, wil het toelating tot de E.E.G. vragen- een voorkeursbehandeling moet krijgen in de vorm van lagere in voerrechten -oor Spaanse produkten. Dit zou nodig zjjn, aldus de minister, tot de Spaanse economie het peil van de meer ontwikkelde landen zou hebben bereikt. (Van onze correspondent) LONDEN Vanochtend werd verwacht dat drie miljoen Britse metaalbewerkers en scheepsbouwarbeiders vandaag het werk zouden neerleggen. Dit is de tweede 24 uur-staking in vier weken, als onder deel van de looncampagne. De n.v. Kemo Corsetfabriek stelt voor over het boekjaar 1961 22 percent dividend uit te keren, waarvan tien percent in aan delen uit de agioreserve (v.j. 25 percent, waarvan tien percent in aandelen). SPAARCIJFERS R.P.S. Bij de Rijkspostspaarbank werd in fe bruari ingelegd f 88,1 min en terugbetaald 53.9 min, hetgeen een positief spaarver- schil opleverde van f 34,2 min (vorige maand 29,8 min in februari vorig jaar 32,1 min). Het inleggerstegoed ul timo februari bedraagt 2959,7 min. (ulti mo februari vorig jaar 2704,2 min). Het Franse lid van het Europese Par lement Armengaud heeft met betrekking tot de voorgenomen vestiging van de Ame rikaanse aluminiummaatschappü Rey nolds in Europa de E.E.G.-Executieve- Commissie ervan in kennis gesteld, dat de maatschappij, die zich in- Europa wil vestigen zonder dat de markt dit ook maar in het minst rechtvaardigt, een deel genoot heeft gevonden in de Société Géné rale de Belgique. Deze beide ondernemingen hebben be sloten gezamenlijk een aluminium walse- rij op te richten, waarbij gebruik wordt gemaakt van alle mogelijke hulp, name lijk van de E.G.K.S. en de Europese In vesteringsbank, met een beroep op de be dreigde positie van de mijnwerkers in de Borinage. Volgens Armengaud is het optreden van Reynolds des te minder gerechtvaardigd, omdat uit de huidige fabricage- en uit breidingsprogramma's van deze typisch (Van onze reportageredacteur) Toen in 1958 de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) tot stand kwam werd er al direct gewaarschuwd dat de consumenten niet moesten verwachten dat ze de gevolgen van die gemeenschappelijke markt onmiddellijk in hun portemonnaie zouden merken. En vier jaar later, na de ministersconferentie in Brussel over het gemeen schappelijk landbouwbeleid, zei de Nederlandse minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, ongeveer hetzelfde: de consumenten zullen van de Euromarkt nog niet veel merken. De bedoeling van die gelijkluidende voorspelling is in die vier jaar echter precies in haar tegendeel verkeerd. In 1958 ging men uit van een prjjsverlagende werking van de Euromarkt, in 1962 is men al blij dat er, althans voorlopig, geen prijsverhoging komt. Een dergelijke ontwikkeling draagt er niet toe bij dat het begrip, laat staan de waardering, van het publiek voor de Euro pese Gemeenschap groeit. Voor de mees te mensen is die Europese samenwerking maar een schimmige zaak, die al net zo ondoorzichtig en ingewikkeld is als de he le internationale politiek. Toch is het goed als men wat meer van die Europese samenwerking, die als re gel in afkortingen als K.S.G., E.E.G. en Euratoom in de krant komt, afweet, om dat Nederland nu eenmaal nauw daarbij is betrokken en daarvan ook de gevolgen ondergaat. Geen belangstelling De gemiddelde Europese en dus ook de Nederlandse consument heeft voor de be stuurlijke kant van de Europese samen werking nauwelijks belangstelling, wat geen wonder is. Hij heeft immers op dat beleid geen enkele rechtstreekse en am per middellijke invloed. Wel interesseert hem wat er terecht is gekomen van de goede voornemens waarmee de samenwer king werd begonnen: Het vrije verkeer van personen en goederen dat wil dus zeggen geen passencontrole, geen douane onderzoek en evenmin invoerrechten waardoor één grote markt zou ontstaan, waarop de produkten van de zes aange sloten landen vrij zouden concurreren. Wie het best en het goedkoopst zijn wa ren aanbood zou dan vanzelf als over winnaar uit de concurrentiestrijd tevoor schijn komen, de kreupele bedrijven zou den het loodje leggen, zodra ze niet meer door de overheid op de been gehouden zouden worden. Dergelijke steun mag in de Europese Gemeenschap niet worden verleend omdat ze de concurrentievoor waarden „vervalst". Integendeel, tal van sociale en fiscale regelingen zullen door de zes onderling worden aangepast of „ge harmoniseerd". De consumenten tenslotte zouden van deze ontwikkeling door lage prijzen profiteren. Uiteraard zou die ideale toestand niet van de ene dag op de andere' worden be reikt. Er werd een overgangstijd voorzien van twaalf tot vijftien jaar. Daarvan is nu een derde deel om wat de Euromarkt be treft en de Kolen- en Staalgemeenschap is al goed tien jaar aan het werk. De consu ment vraagt zich dus terecht af of hij er sinds de verdragen van Parijs (E.G.K.S.) en Rome (E.E.G.) zoveel op vooruit is ge gaan. Dat hij wat sceptisch is geworden, omdat hij de vorige zomer twee keer zo veel voor z'n antraciet betaalde als tien jaar geleden zal niemand hem kwalijk kunnen nemen. Het hoofddool van Fokker De Vries Lentsch Handelmaatschappij n.v., zo wordt nader over deze nieuw opgerichte ven nootschap gemeld, is de verkoop van plas tic jachten, door de n.v. Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigenfabriek Fokker en de n.v. Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. vervaardigd, doch daar naast bieden de statuten de mogelijkheid van andere activiteiten op handelsgebied. Bij de fabricage van de plastic jachten die de nieuwe handelmaatschappij op de markt brengt, wordt volgens de oprichters (Fokker en .Gurde Vries Lentsch-. jr.-U ge profiteerd van de ervaring op het ge bied van jachtbouw" door de Vries Lentsch opgedaan, van de hoge kwaliteitseisen waaraan Fokker bij de vervaardiging van gewapend polyester vliegtuigonderdelen gewend is, benevens van de ondervinding van het laatstgenoemde bedrijf op het ge bied van serieproduktie. SAINTDENIS (Réunion) (AFP) De wervelstorm Jenny, die het eiland Réu nion heeft geteisterd, heeft 27 doden en 250 gewonden geëist. Enkele duizenden mensen zijn dakloos. Er zijn nog negen ver misten, onder wie de opvarenden van drie vissersboten. De wervelstorm, een van de hevigste in de geschiedenis van het eiland, heeft verbindingen ontwricht, bomen ont worteld en telefoonpalen gebroken. De schade wordt op honderden miljoen francs geraamd. De orkaan Jenny eiste op Mau ritius elf levens. Mauritius en Réunion liggen ongeveer 240 km. van elkaar in de Indische Oceaan ten oosten van de zuidelijke punt van Afri ka. Abida 4 v. Rotterdam n. Gothenburg. Aegis 3 te Grenada West-Indië). Agamemnon 3 te Rotterdam. Alamak 3 595 m w.z.w. Fayal n. New York. Alblasserdijk 5 te Tampa. Alca 3 95 m. o. Malta n. Groot-Brittannië. Alcor 3 te Dar Es Salaam v. Zanzibar. Algorab 3 v. Montevideo n. Santos. Alhena 3 v. Rotterdam, 4 te Hamburg. Alphacca 3 te Rangoon. Alphard 4 te Buenos Aires. Alwaki 3 v. Antwerpen n. Marseille. Ameland 4 v. Thameshaven n. Barry. Amerskerk 3 te Antwerpen. Ammon 3 te Windward-Passage n. Jacksonville Ampenan 3 600 m. n.o. Dampin eil. n. S. Antonio. Amsteldijk 3 v. Rotterdam n. New Orleans. Amstelsluis 5 te Newcastle N.S.W. Amstelstad 3 275 m. n.n.o. Bermuda n. Norfolk. Amstelveld 3 350 m. z.w. Guam n. Newcastle. Andijk 5 te Rotterdam. Archimedes 3 v. Ilo n. Callao. Argos 3 v. Bourgas n. Izmir. Arnedijk 5 te Port Everglades. Artemis 4 v. Bridgetown, 5 te Sint Vincent. Balong 3 50 m. z.w. Colombo n. Calcutta. Bantam 3 v. Hongkong n. Bankkok. Batjan 4 te Dunedin. Bawean 3 v. Londen n. Sete. Bengkalis 3 te Hoquiam. Billiton 3 te Penang. Caltex Amsterd 3 120 m. w.z.w. P. Said n. Rota. Caltex Arnhem 3 te Bahrein. Caltex Delfzijl 5 te Thameshaven. Caltex Eindhoven 3 48 m. n. Villano n. Vlissing. Caltex Gorinchem 4 te Rotterdam. Caltex Madrid 3 te Tutuncifflik (Turkije). Calt. Napels 3 80 m'.v o.n.o. Bahrein n, Mosselbay. Caltex The Hague pass. 3 Galita n. Killingholme. Cinulia 3 v. Port Said n. Banias. Congokust 4 te Freetown. Daphnis 3 te Santo Domongo. Delft 4 v. Curasao n. Puerto Cabello. Doris 3 150 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Drente 5 te Cristobal. Eos 4 te Patras Eemland 3 v. Rio Grande do Sul n. Porto Alegre Eenhoorn pass. 3 Kp. Bon n. Beyrouth. Elis. Broere 3 250 m. z. R. Al Hadd n. Felixtowe Eos 3 te Patras Esso Amsterdam 3 200 m. o. Malta n. Mena. Esso Rotterdam 4 v. Rotterdam n. Mena. Forest Lake 3 200 m. o. Bahrein n. Kwinana. Forest Town 3 320 m. z.o. Cocos eil. n. Colombo, Gaasterdijk 3 te Antwerpen v. Rotterdam. Gaasterkerk 4 te Rotterdam. Gabonkust 4 te Bordeaux. Ganymedes 4 v Arica n Callao. Garoet 3 v. Aden n: Mombasa. Geestland pass 4 Terceira n. Barbados. Groote Beer 3 v. Limasol n. Port Said. Hector 4 v. Lattakia n. Rhodos. Hecuba 3 800 m. z.z.w. Flores n. Curacao. Helena 3 te Gonaives verwacht. Hera 4 te Rotterdam; Hoogkerk 3 60 m. n. Finisterre n. Antwerpen Hydra 4 v. Puerto Plata, 5 te Port Au Prince Irazu 3 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ittersum 3 580 m. n.n.o. Azoren n. Bermuda. Ivoorkust 3 te Dakar v. Bordeaux. Jagersfontein 3 145 m. z.z.o. Ouess. n. Teneriffe Jason 4 'e Paramaribo. Johannes Frans 3 180 m. n.w. Callao n. Balboa. Joseph Frering 3 50 m. n.w. K. Blanco n. IJmuid. Kabylia 3 v. Calcutta n. Mena A1 Ahmadi. Kamperdijk 3 750 m. w. Landsend n. Antwerpen. Karachi 3 v. Napels n. Port Said. Karakorum 3 840 m. z.o. eil. Wake n. Balboa. Katelysia 3 v. Old Kilpatrick n. Eastham. Kennemerland 4 te Cabedelo. Kopioneila 3 v, Cardon n. North Weymouth. Korenia 4 v. Rotterdam n. Oslo. Kosicia 4 v. Puerto Miranda n. Buenos Aires. Kreeft 3 165 m. z.w. Narvik n. Rotterdam. Kylix 3 in Kielerkanaal n. Stockholm. Laarderkerk 3 te Port Said. Ladon 3 400 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Leto 3 340 m. o. Norfolk n. Norfolk. Liberiakust 4 te Bremen. Liberty Bell 4 te Port Said. Lutterkerk 5 te Hamburg. Maaslloyd 4 te Port Sulphur. Marathon 3 700 rp. n.o. Paramaribo n. A'dam. Mataram 3 60 m. z. Colombo n. Aden. Maureen 3 425 m. w.z.w. Ushant n. Londen. Medon 5 te Baltimore. Mentor 3 v. Antwerpen n. Amsterdam. Merwelloyd 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Mitra 3 850 m. o. Bermuda n. Landsend. Modjokerto 3 50 m. w. Gibraltar n. Marseille, Moh. Reza Shah 3 200 m. w. Bermuda n. P. Card. Montferland 3 v. Bahia n. Amsterdam. Moordrecht 4 v Venetië n. Wadi Feran. Muiderkerk 3 95 m z.o. Socotra n. Aden. Munttofen 4 te Istanbul. Musilloyd 5 te Wellington. Mijdrecht 5 te Kawasaki. Naess Commander 3 85 m. o.n.o. Algiers n. L'end Naess Lion 3 100 m. o. Malta n. Banias. Naess Tiger 3 60 m. z.w. Azoren n. Pto. La Cruz. Neder-Waal 3 v Singapore n. Aden. Nestor 3 115 m n.n.o. Finisterre n. Escombreras Nias 4 te Lagos. Nieuwe Tonge 3 te Hamburg. Nijkerk 3 v. Durban n. East-London. Ommenkerk 4 te Genua. Ondina 5 te Port Said. Oostkerk 4 te Durban verwacht. Oranje Nassau 2 te Amsterdam. Oranjestad 3 v. Londen n. Amsterdam. Osiris 4 v. Sint Vincent n. Paramaribo. Ossendrecht 3 375 m. n.o. Bermuda n. Joégoslav. Parthenon 4 190 m. o. Kp. Hatteras n. Aruba. Poseidon 4 v. San Jose n. Amapala. Prins Alexander 5 te Haifa. Prins Casimir pass. 3 Kp. Sable n. Le Havre. Prins Frederik Hendrik 4 v. R'dam n. Gandia. Prins der Nederlanden 5 te Port Au Prince. Prins Willem lit 5 te Triëst. Prins Willem IV pass. 3 Kp. Bon n. Antwerpen. Prins Willem V 4 te Rotterdam. Prinses Irene 4 te Vera Cruz. Provenierssingel 3 230 m. z.z.o. Balboa n. Pusan Purmerend 3 v La Plata n. Las Falmas. Pvgmalion 4 te Antwerpen. Radja 4 te Kaapstad. Raki 4 v. San Francisco n. Portland Oregon. Randfontein 3 v. Southampton n. Antwerpen. Reza Shah the Great 3 80 m. z.z.o. Djeddah naar Gibraltar. Ridderkerk 4 te Karachi. Rotte 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Rotterdam 4 in Straat Malakka n. Singapore, Scheldelloyd 3 te Napels Scherpendrecht 3 340 m. w. Batum n. Batum. Sinon 2 te Amsterdam. Soestdtjk 5 te Norfolk. Solon pass. 4 Windward-Passage n. Tampa. Sommelsdijk 3 te Antwerpen verw. v Rotterdam Stad Alkmaar 3 130 m. n.w. Port Said n. Pt. Said Stad Amsterdam 3 20 m. z. Cartagena n. R'dam. Stad Den Haag 3 140 m. o. Trinidad n. Rio. Stad Maassluis 4 te Sagunto. Stad Maastricht 3 40 m. n.n.w. Madeira n. R'dam Statendam 4 te New York Steenkerk 5 v. Kobe n. Hongkong. Stentor 4 te Tripoli. Steven 3 v. Solent n. Le Treport. Straat Chatham 3 v. Lobito n. Walvisbay. Straat Malakkn 3 v. Bluff n. Port Kembla. Straat Soenda 5 te Vitoria. Streefkerk 3 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Tara 3 v. Rotterdam. 4 te Antwerpen. Telamon 5 te Hamilton. Texel 3 225 m. o. Dondrahead n. Aden. Theron 4 te Maracaibo verwacht. Tjiliwong 3 120 m. z. Walvisbay n. Matadi. Tjipanas 3 rede Ranga. Togokust 4 te Bremerhaven n. Amsterdam. Van der Hagen 3 235 m. n.w. Walv.bay n. Kaapst Waibalong 5 te rede Suez. Waikelo K te Mombasa verwacht. W. A. Jones 3 1100 m. o.n.o. Trinid. n. Ph.delph Waterland 3 v. Montevideo n. Santos. Willemstad 4 v. Georgetown n. Paramaribo. Witmarsum 3 v. Mobile n. Jacksonville Woeusdrecht 3 160 m. o. Malta n. Banias. Wonogiri 3 te New York. Wonosari 3 350 m. z.w. Maladiven n. Aden. Wonosobo 3 v Rotterdam n. Shanghai. Zafra 3 100 m. z.w. Horta n. Curacao Zaria 3 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Zuiderkruis 4 te Sydney. Zwijndrecht 4 v San Nicolas n. Avonmouth. KLEINE VAART Ank T. 1 v. Fedaia te Agadir. Draco 3 30 m. n.o. Ile de Bas n. Rotterdam. Heerengracht 2 dwars Finisterre n. Casablanca Joost 3 op Schelde n. IJmuiden. Jupiter 3 te Whitby v. Boston. Kaap Falga 3 dwars Kamperduin n. Amsterdam. Leliegracht 3 op Schelde n. Antwerpen. Leonidas 3 35 m w. Malta n. Dover. Looiersgracht 3 dwars Abö v. Heslinki n. Aö. Lijnbaansgracht 3 te Gedserrev n. Amsterdam Midas 3 20 m. zo. Alicante n. Malaga Netta 3 25 m. z. Ouessant n. Par, Wilpo 2 v. Bouceau n. Bilbao. SLEEPVAART Cycloop 5 werkzaam te Port Brega. Friesland 4 75 m. z. Abeidjan n. Borutu Hector 5 25 m. n.w IJmuiden n. Trondheim. Simson 2 v Rotterdam n. IJmuiden. Zeeland 5 nog te Bermuda. Europese en met Europees kapitaal wer kende industrie blijkt, dat het Europa van de „zes" ruimschoots in zijn behoeften kan voorzien en tegelijkertijd aandacht schenkt aan de ontwikkeling van nieuwe technie ken, die ook door de grote Amerikaanse ondernemingen belangwekkend wordt ge acht. Het parlementslid is van oordeel, dat de financiële' lasten van deze nieuwe onder neming als gevolg van de door de E.G.K. S. en de Europese Investeringsbank in uit zicht gestelde hulp in belangrijke mate worden beperkt, waardoor de normale con currentievoorwaarden nadelig worden be ïnvloed. In verband hiermede heeft hij aan de E.E.G. Executieve Commissie de vraag gesteld of zij het wenselijk acht toe te la ten, dat buiten de Gemeenschap staande ondernemingen zich in de Gemeenschap vestigen omdat zij reeds moeilijkheden on dervinden bij de afzet van hun normale produktie op de Amerikaanse markt, ter wijl de Euromarkt vast besloten is de economische ontwikkeling van Europa door een redelijke taakverdeling mogelijk te maken. Voorts zou hij graag van de Com missie vernemen of zij niet van mening is, dat, indien deze gang van zaken lijd zaam wordt aangezien, weldra heftige reac ties zullen optreden van de Europese ar beidersklasse tegen de activiteit van ten dele van buiten de E.E.G. afkomstige ka pitalen, die geenszins beogen Europa eni ge hulp te bieden, maar daar winsten wen sen te behalen, die in hun land van her komst niet meer mogelijk zijn. In het licht van bovenstaande wilde Armengaud ook Van de Commissie we ten of zij niet vreest, dat deze reacties van de arbeidersklasse de regeringen van Europa van de „zes" er toe zullen bewe gen te streven naar protectionistische maatregelen om zich te verzetten tegen iedere ongewenste bijdrage van buiten landse ondernemingen die in Europa in dustrieën willen vestigen, die gaan concur reren met die welke reeds ruimschoots voorzien in de behoeften van de Euro markt. PARIJS (Reuter) Franse wetenschap pelijke werkers en professoren, in totaal 553, van het district Parijs hebben een protestbrief aan president De Gaulle ge zonden, waarin zij de methoden van de Franse regering ter onderdrukking van gewelddadigheden en ondergrondse actie veroordelen. De menselijke waardigheid mag niet worden aangetast en degenen die martelingen toepassen plaatsen zichzelf buiten de menselijke gemeenschap, aldus de brief. Inbreuk op de vrijheid, in het bijzonder de vrijheid van meningsuiting, is onwaar dig Een democratische staat moet ge grondvest zijn op de eerbied voor de wet en houdt op te bestaan wanneer de wet door twijfelachtige acties of door geweld wordt overtreden. De brief is onder meer getekend door Jean Roche, rector van de Parijse acade mie, Frangois Perrin, hoge commissaris voor de kernenergie en Piere Auger, voorzitter van de nationale commissie voor ruimte-onderzoek. VALLETTA (Malta) (AP) Dr. Borg Olivier heeft de uitnodiging van de Britse gouverneur van Malta om een regering te vormen, aangenomen. In een officiële ver klaring wordt meegedeeld, dat hij vandaag als premier beëdigd zal worden. De Nationalistische partij van Olivier heeft bij de verkiezingen voor de nieuwe wetgevende vergadering 25 van de 50 zetels behaald. Deze partij wil onafhankelijkheid voor Malta binnen het Britse Gemenebest. (Van onze correspondent) LONDEN In de Labourfractie van het Lagerhuis doen zich grote moeilijk heden voor over de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG). Een grote groep leden, die op 100 wordt geschat, heeft ge- eist dat een door 31 voorstanders van Engelands aansluiting bij de EEG gesteun de motie zal worden ingetrokken. De anti's hebben gedreigd een tegenmotie te zullen indienen. Oppositieleider Gaitskell zoekt naar een neutrale, die beide zijden zal kunnen tevreden stellen. Labours offi ciële standpunt is, dat de partij, wat de EEG betreft, een afwachtende houding moet aannemen. JERUZALEM (Reuter) Ongeveer tweeduizend aanhangers van de onlangs opgerichte Joodse „Liga tegen religieuze dwang" hebben zaterdag in Jeruzalem betoogd tegen een besluit om de wegen in het centrum van Jeruzalem gedurende de sabbatdiensten in de synagoge voor mo- torverkeer af te sluiten. Het was de eerste betoging van een dergelijke strekking in Israel Tot dusver kende men in Jeruza lem slechts betogingen tegen ontheiliging van de sabbat. De betogers droegen borden mee waar op stond „Weg met religieuze dwang" en „Terug naar de middeleeuwen". Zij raak ten slaags met gelovige jongeren, doch de politie wist de orde snel te herstellen. Een van de doelstellingen van de Liga is de invoex'ing van het burgerlijk huwe lijk in Israel, waar men slechts het ker kelijk huwelijk erkent. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U406—406V2 403 Kon. Olie142,20 gb-143,20 ƒ142.90 Philips 1040—1048 gl 1046V» Unilever 187,80 828 1 Hoogovens "'"7 828

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11