Algiers opgeschrikt door dan 130 aanslagen van de Algerijnse zakenlieden het mikpunt van plastichommen meer OAS HET WEER Plannen voor hotelbouw aan Wagenweg in nieuw stadium Kans op gesprek met Djakarta is toegenomen Ministerraad heeft echter na langdurig beraad nog niets besloten Vliegtuigramp in Kameroen Geen troepen meer via Japan naar N.-Guinea? Vuurwerk in Teheran ontploft; 19 doden Neuswijsheden der narre kappen Westduitse arts wil rechterlijk verbod op Amerikaanse kernproeven 47e JAARGANG NUMMER 103 M-A A N D A G S M-M.R T 19 6 2 Zelfbescherming in Oran gpP Lycea gesloten Vermoedelijk lil doden èee MORRIS before you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Nog koud Journalisten verjaagd m m m- m mm" iM - Min. Luns in Tokio In de krant van heden: m Londen geeft de voorkeur aan tunnel onder kanaal Het woord is aan... Finse regering afgetreden Overeenstemming tussen Utrechtse firma en gemeente over grondprijs Banda ageert tegen missie scholen in Nyassaland Carnaval afgelast na dodelijk ongeluk i Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Europese inwoners van Oran leggen een prikkeldraadversperring aan om de gebouwen waar zij wonen ter be scherming tegen aanvallen van terroristen. ALGIERS (Reuter) Vanmorgen vroeg zijn in een tijdsbestek van enkele uren meer dan 130 kneedbommen in na- §enoeg elke wijk van Algiers ontploft. ijna alle aanslagen waren tegen win kels en cafés van Algerijen gericht. Er werd geen melding gemaakt van slacht offers. De politie maakte bekend, dat zij dertien Fransen, die deel uitmaakten van drie groepen „plastiqueurs", had ge arresteerd. De brandweer moest in ver scheidene gebouwen een begin van brand blussen. Terwijl de sirenes van ambulancewagens loeiden, hoorde men tussen het geluid van ontploffingen door het geratel van machinegeweren. Een groot gedeelte van de aanslagen werd gepleegd aan de rand van de Kasbah, de oude Arabische stad van Algiers. Dit nieuwe knaleffect zo meldt onze cor respondent uit Parijs, mag men van de zijde van de OAS intussen wel als een bevestiging beschouwen van de verwach ting die staatsminister Terrenoire heeft uitgesproken, dat deze week en vermoede lijk woensdag de laatste fase der Frans- Algerijnse besprekingen, hoogst waar schijnlijk in Evian, zou kunnen beginnen. Zondag zijn bij 47 terreuraanvallen in Al- gerijë 22 personen om het leven geko men en 56 gewond. Zaterdag zijn 36, vrij dag 57 en donderdag 33 personen om het leven gekomen. De Franse regering heeft in het kader van haar bestrijdingsactie tegen de OAS besloten de militaire opleidingscursussen voor reserve-officieren te ontbinden. Al lange tijd was het bekend, dat deze mili taire avondcursussen in een opleidings-in- stituut voor de OAS waren ontaard, die uit de cursisten haar trefzekerste plasti queurs placht te rekruteren. Sinds de be roeps-instructeurs bijna allen naar Alge rije waren gezonden, werden voor het on derwijzende kader vooral reserve-officie ren-vrijwilligers aangetrokken, die zich echter vaak nog fanatiekere aanhangers van het Franse Algerijë toonden dan de militairen van professie. Er werden in Frankrijk 2500 van zulke cursussen gegeven, die voornamelijk plachten te worden gevolgd door middel bare scholieren en studenten, die langs deze weg een latere diensttijd kónden ver korten. De minister van Oorlog Messmer heeft opdracht gegeven een reorganisatieplan voor dit militaire vooropleidings-instituut te ontwerpen, waarvoor voorlopig een maand is uitgetrokken. In zijn domein heeft ook de minister van Onderwijs Faye een beslissing geno men, met het doel de propaganda van de LONDEN (Reuter) Een Brits charter vliegtuig, een DC-7c, is zondagavond kort na de start van het vliegveld van Doeala, m Kameroen, in een moeras gestort. Het toestel, dat door de luchtvaartmaatschap pij Caledonian Airways van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena was ge huurd, had 111 personen, onder wie een be manning van tien Britten, aan boord. Vol gens de Caledonian Airways is het on waarschijnlijk dat er overlevenden zijn. In een uitzending van de Zuidafrikaanse radio-omroep werd gemeld, dat de viermo torige DC-7c op weg was van Lourengo Marques, de hoofdstad van het district Louïenqo-Marques in Portugees Mozam bique, naar Luxemburg. Volgens het radiobericht was het vlieg tuig in een hevige storm verongelukt. Het zóu een tussenlanding maken in Lagos, de hoofdstad van Nigeria. De reddingsploegen moesten op het daglicht wachten, aange zien hét wrak in ontoegankelijk moeras lag. Het vliegtuig voerde een chartervlucht uit voor Trans-African Air Coach of Lon- dort. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13Ü39 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een sneeuwbui. Matige tot zwakke noordelijke wind. In de komende nacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgenmiddag temperatuur en kele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. OAS in het bijzonder onder de studerende jeugd in te perken. De internaten van oe twee oudste Parijse lycea, Saint Louis en Jean Baptiste Say, zijn vanaf dit weekein de gesloten. De oorzaak van deze sluiting is een OAS-manifestatie geweest, die za terdag de Parijse studentenwijk, Saint Michel, op stelten zette. Een aantal jeug dige heethoofden had kans gezien een ge ïmproviseerde schoolavond van beide ly cea het karakter van een fascistische de monstratie te geven, een poging waarvan de grote meerderheid niet was gediend, zodat het feest met een forse knokpartij besloten werd. Tevoren had een der Sa- lan-volgelingen de zwarte OAS-vlag op het dak van het lyceum weten te planten, waardoor ook op straat, van dé zijde van een menigte studenten en scholieren, een tegenbetoging werd uitgelokt. Tot botsin gen met de politie is het dit keer echter niet gekomen. Buiten Parijs was het vooral de stad Toulon, die gisteren het toneel was van nieuwe wapenfeiten van de OAS, waaroij het gelag ditmaal bij uitzondering eens door de daders zelf betaald moest wor den. Drie „plastiqueurs", die tientallen ki lo's explosieven in hun auto vervoerden, bestemd voor de secretaris van de plaat selijke afdeling van de gaullistische partij vlogen vermoedelijk tengevolge van een onvoorzichtige manoeuvre met hun wagen zelf de lucht in. Met moeite heeft de politie de lijken niettemin nog kunnen identificeren: een matroos, een arbeider en een ambtenaar. In haar opzet, zich van de buitenlandse pers als ongewenste getuige bij haar talloze misdaden te ontdoen en spe ciaal de Italiaanse journalisten de stuipen TOKIO (A.P.) Minister Luns, die in Tokio is aangekomen zou, naar verluidt, tegenover zijn Japanse ambtgenoot hebben verklaard dat Nederland geen troepen meer naar Nieuw-Guinea zal zenden via Tokio. De roepenzendingen hebben in Japan zoveel kwaad bloed gezet, dat de politie versterkt was op het vliegveld Haneda, toen minister Luns uit de Verenigde Staten aankwam. Er waren echter geen demon straties. Een officiële zegsman van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken weiger de het bericht te bevestigen of te ont kennen. Mr. Luns is naar Tokio gegaan voor de dinsdag te openen 18de zitting van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE). Een ander doel van minister Luns' reis naar Japan is het bijwonen van een regio nale conferentie van de hoofden van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor digingen in Azië. op het lijf te jagen, is de OAS intussen ruimschoots geslaagd. Van de twaalf Italiaanse reporters, die zaterdag nog in Algerijë vertoefden, was er gisteren nog maar een ter plaatse aan wezig en ook Britse radio- en persver slaggevers moeten na deze vingerwijzing van de OAS hun werk overhaast in de steek hebben gelaten. Het communiqué, waarmee het Franse gouvernement in Algiers op deze brutale interventie van de clandestiene legerorga- nisatie reageerde, vormde een nogal zie lige illustratie van machteloosheid en hy pocrisie. Het Franse gezag maakte bekend over dit voorval te laat te zijn ingelicht, om de buitenlandse journalisten vóór hun voortijdig vertrek over hun avontuur te kunnen interpelleren. Terwille van de persvrijheid, die de Franse autoriteiten, aldus het communiqué, te allen tijde hoog wilden houden, was de bescherming van buitenlandse journalisten onder het huidig politieke klimaat echter de laatste tijd soms wel eens moeilijk gebleken. Doch tenslotte durven de Franse autori teiten toch de hoop uit te spreken óp dé Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad. en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Topsy S sneeuwfestival 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 sport 12, 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's spoedige publikatie van een brief met ex cuses van de zijde der O.A.S., waarvan vermoedelijk, aldus nog steeds dit commu niqué, slechts een paar onverantwoordelij ke elementen het initiatief tot deze chan tage hadden genomen. (Zie ook pagina 3). (Van onze correspondent) LONDEN Het verluidt, dat de Britse regering de voorkeur zal geven aan een Kanaaltunnel inplaats van een, vooral van Franse zijde gepropageerde, brug. Een tun nel is veel goedkoper en voor het rijver- keer en de scheepvaart minder riskant dan een brug. TEHERAN (AP) Een opslagplaats van vuurwerk in de buitenwijken van Teheran is gisteravond tot ontploffing gekomen, waardoor tenminste 19 mensen werden ge dood en 70 anderen gewond. De ontploffing, die plaats vond in een zeer dicht bevolkte buurt verwoestte vijf huizen. De eigenaar van de opslagplaats is ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van het onwettig in voorraad hebben van vuur werk in een woonwijk en het nagelatên te hebben de veiligheidsvoorschriften in acht te nemen. Het vuurwerk werd in voorraad gehouden voor de viering van het Iraanse nieuwjaar op 20 maart. Erherson: De enige manier om roede vrienden te hebben is: er een te zijn. HELSINKI (Reuter-AFP) De Finse regering, heeft haar ontslag aan president Kekkonen aangeboden. Op 4 en 5 februari zijn in Finland algemene verkiezingen ge houden. Naar verwacht wordt zal Kekko nen een politicus van de agrarische partij, die bij de jongste verkiezingen 53 parle mentszetels veroverde, als kabinetsforma teur aanwijzen. Kekkonen, die vorige week voor zijn nieuwe ambtstermijn van zes jaar is be ëdigd, heeft het kabinet verzocht de lo pende zaken te blijven waarnemen. De gemeente Haarlem heeft zeer on langs met een Utrechtse aannemings firma overeenstemming bereikt over de prijs van een perceel grond op de hoek van de Wagenweg en de Schimmel- penninckweg in Haarlem. Op deze grond zal, zo zijn althans de plannen, in de toe komst een groot hotel-restaurant ver rijzen. Bovendien hoopt men op deze grond een aantal verzorgingsflats te bouwen. Reeds vele jaren zijn er besprekingen ge voerd over de bouw van een hotel aan de Wagenweg met diverse geïnteresseerden, maar tot nu toe is men niet veel verder gevorderd dan het maken van een aantal schetsontwerpen. Van de zijde van het aannemingsbedrijf voorheen de firma J. Krap in Utrecht ver namen wij echter vanmorgen, dat de be sprekingen een zeer gunstige wending heb ben genomen. Men is het eens geworden over de grondprijs vroeger vaak een geducht struikelblok en de directeur van de firma Krap, de heer C. A. van Bentum, deelde ons méde, dat het hotelplan in een zeer gunstig stadium is gekomen. De gemeente Haarlem heeft alle mo gelijke medewerking toegezegd en hierdoor gesteund heeft de firma Krap haar archi tect ir. C. B. van dér Tak te Amersfoort opdracht gegeven de plannen nader uit te werken. Het ligt in de bedoeling, dat het hotel zal gaan beschikken over naar schat ting 70 bedden. Verder komen 'er ver gaderzalen. garages en uiteraard een res taurant. Bovendien heeft men het plan om aan het hotel een groot aantal verzorgings flats toe te voegen. Dit laatste is vooral helangrijk omdat daardoor een rendabele exploitatie van het hotel mogelijk zou zijn. Naar wij vernemen berust de financiering eveneens bij de firma Krap. Met de bouw van het hotel- annex verzorgingsflats zou vólgens voor lopige raming een bedrag van acht mil joen gulden gemoeid zijn. I f v I 4 r LIMBE (Nyassaland) (Reuter) Dr. Hastings Banda, de leider van de Malawi Congrespartij die in het parlement van Nyassaland over een meerderheid be schikt, heeft op eert massabijeenkomst je Limbe een plan ontvouwd yqor het over nemen van alle missiescholen in het land door de staat. „Ik wil dat ieder' kind in dit land naar school gaat, ongeacht of het een christen, een mohammedaan of een heiden is." In enige gebieden, zoals Fort Johnson, staan, volgens dr. Banda „dom me missionarissen" er op dat een. kind christen wordt voordat het naar school gaat. Volgens een wetsontwerp inzake onder wijskwesties zal het aantal lagere, mid delbare, technische en kweekscholen wor den vergroot, terwijl er vóórts tenminste een universiteit zal komen. In Echt is gisteren de 7-jarige Jan Crousch uit Echt verongelukt. De jongen liep plotseling Op een van de carnavals wagens toe, bleef met zijn voet haken ach ter een der wielen en viel met zijn hoofd onder het wiel. Hij was op slag dood. Het carnavalscomité heeft alle festivi teiten voor die dag afgelast. De ministerraad heetf zaterdagavond van acht uur af tot na middernacht vergaderd over de kwestie-Nieuw-Guinea. Er werd na afloop geen communiqué verstrekt, maar de minister-president was bereid enkele vragen van journalisten te beantwoorden. Prof. De Quay zei: „Wij hebben de eerste berichten van mi nister Luns uit de Verenigde Staten besproken en er een analyse van gemaakt. Wij hebben niets besloten". Op de vraag of de kans op besprekingen gestegen is, zei de minister-president: „Ik geloof, dat er een grotere kans om tot besprekingen te komen is". Op vragen of het bezoek van de Ameri kaanse minister van Justitie aan Neder land en de besprekingen van minister Luns met president Kennedy, minister Dean Rusk en andere Amerikaanse hoogwaardig heidsbekleders van invloed is geweest op de gang van zaken, antwoordde premier De Quay, „dat de bemoeiingen van de Ver enigde Staten natuurlijk een functie hierin hebben vervuld". Hij zei verder: „Dit is een zaak, die het gehele Nederlandse volk en een groot deel van de wereld aangaat. Wjj zjjn er elke dag en eigenlijk ook elke nacht mee bezig". Voorts zei hij na de be richten van minister Luns niet minder optimistisch te zijn, dan voorheen. Op een vraag of de gedachten voor een basis van besprekingen uitgaan naar de Indiase resolutie in de Verenigde Naties, zjj het met „ingebouwd" zelfbeschikkings recht voor de Papoea's, gaf de minister president ten antwoord: „Nu zeg ik verder niets meer". Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan, dat in het kabinet geen algehele over eenstemming bestaat over mogelijkheden, die in berichten van minister Luns moeten zijn omschreven, zo vernamen wij in krin gen, die geacht moeten worden op de hoog te te zijn van wat in de kabinetsvergade ring is besproken. Een overleg, dat om acht uur begint en pas na middernacht eindigt zonder tot een besluit te hebben geleid, moet welhaast duiden op verschil van me ning in het kabinet. De mogelijkheid be staat echter, dat men voor het nemen van een besluit wil wachten op de terugkeer van minister Luns om op onderdelen toe lichting te verkrijgen. Onze zegsman verklaarde de reis van minister Luns naar Tokio zeker niet van belang ontbloot te achten. De door Japaft tot uitdrukking gebrachte opvatting over het zenden van chartervliegtuigen met „hurgers" naar Nieuw-Guinea en ook over het transport via de normale lijndienst achtte hij zeker van voldoende betekenis om door minister Luns recht te zetten of althans een poging daartoe te laten onder nemen. Een hoopvol teken noemde deze zegs man het feit, dat hoezeer de tijd ook dringt, minister Luns eerst nog naar Tokio is ge gaan en de Nederlandse regering haar be sluit meent te kunnen uitstellen. Dit duidt erop, dat minister Luns in zijn rapport tot uitdrukking zou hebben gebracht, dat hij de Amerikaanse aanwijzingen voor de In donesische wens om door overleg alsnog tot overeenstemming te komen, wel heeft willen aanvaarden. Onze correspondent in Washington meldt dat minister Luns voor zijn vertrek uit Washington een gesprek gehad heeft met Nederlandse correspondenten. Hij was van mening dat zijn besprekingen op het State Department en het Witte Huis de kansen heeft vergroot van onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië over Nieuw- Guinea. Mr. Luns bleek zelfs geneigd niet alleen het woord hoop, doch het woord ver wachting te gebruiken, mits men voor ogen hield dat die verwachting nog moest worden gerealiseerd. De bedoeling is nog steeds de onderhandelingen te voeren in aanwezigheid van Oe Thant, de secretaris generaal der Verenigde Naties, of diens plaatsvervanger. Amerika's rol zou echter eveneens belangrijk kunnen zijn. Amerika zou de zaak kunnen bevorderen door de partijen met elkaar aan één tafel te brengen. (Vervolg op pag. 2 onder: Nieuw-Guinea) In beneden-Moerdijks Nederland is dit weekeinde de carnavalspret losge broken. In steden en dorpen regeert tot dinsdagnacht Prins Carnaval. Zot ten en zottinnen trekken hossend door straten, café's en danszalen. De zots kap beheerst voor enkele dagen het leven. Vanachter hun televisiescher men bezien de Noorderlingen de uit bundigheid van het Zuiden met een lichte verbazing. In Geleen droeg de burgemeester het bestuur over aan Prins Paul I. De machtsovername werd met een kloeke dronk beklonken. Bergen op Zoom werd zaterdagmid dag door de intocht van Prins Wan nes I voor enkele dagen herschapen in „Krabbegat". OSNABRüCK (AP) Een Westduitse arts heeft de president van het interna tionaal gerechtshof in Den Haag vrijdag verzócht de Verenigde Staten een rechter lijk- verbod op te leggen ten aanzien van de hervatting van kernproeven in de damp kring. Prof. Siegmund Schmidt zegt in zijn verzoekschrift dat de belangen van alle levende wezens op aarde het IVri machti gen dit probleem onmiddellijk irt deling te nemen,

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1