OAS weert 12 Italiaanse reporters uit Algerije Nenni-socialisten zullen zich van stemming onthouden O RL AN E \CfiAAQ** WERELDNIEUWS Collége de Beauté Van dag tot dag j Japan protesteert tegen kernproeven Slechts twintig Italiaanse publikaties mogen nieuws uit Algerije brengen PUROL Pokkenpatiënte in Wales overleden Russische reacties op rede van Kennedy Sneeuwstormen teisteren de Verenigde Staten Discoverer opgevangen na 75 omwentelingen Soekarno zal zijn kabinet weldra reorganiseren Ne Win ontbindt Birmaanse Kamers Nieuw Italiaans regeringsprogram OAS bezette het Brugse Belfort ^Praatótcel RuWe handen MAANDAG 5 MAART 1962 3 SJ Vechtpartijen voor F.N.- ambassade in Tokio Wrak van vermiste U-2 in Californië gevonden Soekarno zet minister van Godsdienstzaken af Syrië klaagt over Israel bij de Veiligheidsraad Specialisten verlaten het Belgische leger Prins Carnaval aan het klokketouw opgehangen 0/p de Louis Ferron Nog 2 dagen *1 A De vrijere loonpolitiek heeft aan het ein de van de vorige week tot het zoveelste conflict tussen de bij het overleg betrok ken organen en instanties geleid. Het lijkt in zijn verschijningsvorm enigszins op een verschil van mening nu bijna alweer vergeten dat zich in het najaar van 1960 voordeed over de vraag of C.A.O.'s „opengebroken" mochten worden. Ook in die dagen namen CSWV en NVV, maar toen gesteund door het CNV, een van de andere partijen afwijkende positie in. In mei 1961 ontstond de onverkwikkelijke af faire over de werktijdverkorting in het bouwbedrijf, die de staatssecretaris van Sociale Zaken plotseling te snel ging. Zo als bekend heeft de Stichting toen aan de minister-president gevraagd of de rege ring nog wel prijs op het bestaan van de Stichting stelde. De minister-president heeft daarop be vestigend geantwoord, maar niettegen staande dat, heeft zij haar beleid, dat oor spronkelijk gericht was op het geven van grotere vrijheid, in december van het vorig jaar bij de zogenaamde „Vrede van Oud-Wassenaar" zodanig gewijzigd, dat van werkelijke vrijheid voor de contract partners nauwelijks meer gesproken kon worden. De bekende matigingsformule stelt daar paal en perk aan Thans betreft het de „opstapjes", loons verhogingen in de loop van dit jaar op te nemen in overeenkomsten die overlopen naar 1963. Dergelijke verhogingen mogen volgens de nieuwe aanwijzing alleen door gevoerd worden voor C.A.O.'s die een looptijd hebben van anderhalf jaar en dan pas na negen maanden. Het gaat hier in verhouding tot de gehele loonsom om be trekkelijk onbelangrijke bedragen en men kan zich dan ook afvragen, of de regering voor deze kwestie weer een nieuwe „aan wijzing" moest doen uitgaan. Het lijkt warempel op de beruchte discussies tus sen Stichting en Rijksbemiddelaars om de loonsverhoging van één-twintigste percent aan het einde van de bouwvakstaking! Staatsecretaris Roolvink houdt van milli meteren, dat is een ieder duidelijk. Maar met dat geknibbel, zogenaamd met het oog op het algemeen belang, is er thans een duidelijke splitsing in de Stichting van de Arbeid ontstaan en de looncommissie van dit orgaan zal geen unanieme adviezen aan het College van Rijksbemiddelaars meer kunnen uitbren gen. Daarmee is dat algemeen belang dan in ieder geval niét gediend. Wij hebben nimmer bijzonder veel ver trouwen in het loonbeleid van deze rege ring gehad. De koppeling van de loons verhogingen aan de stijging van de pro- duktiviteit heeft tot duistere rekenarijen en tot onrechtvaardigheden geleid. Grotere vrijheid heeft men echter niet gekregen dan onder de loonronden-politiek van de vorige regering het geval was. Men kan spreken van een dubbel échec: De con tractspartners zijn niet vrijer in hun be sluitvorming geworden; de overlegorga nen zijn gespleten en ontkracht. Uiteraard is in deze situatie het gehele sociaal-economische regeringsbeleid in het geding. Het Centraal Plan-Bureau zou vol gens de regering met zijn voorspellingen voor dit jaar wat te optimistisch zijn ge weest ervaringen van vorige jaren heb ben echter bewezen, dat dit Bureau meest al juist pessimistisch is. De belastingver laging gaat nu onherroepelijk door, en daarbij komt mogelijkerwijs dan nog de huurverhoging die door werkgevers zon der prijsverhogingen gecompenseerd zal worden. De regering vreest nu, dat de prijzen haar uit de hand zullen lopen en de inflatiespiraal in werking zal komen. De kern van de problematiek is, dat uit algemeen economisch oogpunt een vrijere loonpolitiek en een belastingverlaging in perioden van een hoogconjunctuur uiterst riskante zaken zijn. Vooral met de eerste zijn krachten losgemaakt en verwachtin gen geschapen die moeilijk beteugeld en gehonoreerd kunnen worden. Er wordt dui delijk geïmproviseerd. Op de grondslag van „komt tijd, komt raad" bouwt men geen regeringspolitiek. omdat regeren nog altijd vér vooruitzien is. Maar deze regering moddert maar voort, op allerlei gebieden. Het ware goed als zij het dubbel échec erkende en daar uit de consequenties trok. TOKIO (AFP-AP) Japan heeft van daag bij de Verenigde Staten en Groot- Brittannië geprotesteerd tegen het Ameri kaanse voornemen om eventueel de kern proeven in de atmosfeer te hervatten en tegen de jongste Britse kernproeven in Nevada. De protestnota's werden door de Amerikaanse en de Britse ambassadeurs in Tokio op net Japanse ministerie van buitenlandse zaken in ontvangst genomen. Ongeveer 30 linkse studenten hebben za terdag te Tokio bij het gebouw van de Amerikaanse ambassade met de politie ge vochten tijdens een demonstratie tegen het Amerikaanse besluit om de kernproeven in de dampkring te hervatten. De studen ten wilden een protestpetitie op de am bassade overhandigen, maar de politie hield ze op 50 meter afstand van het ge bouw teg^n. De politie moest van de gum mistok gebruik maken om de demonstran ten terug te slaan. (Van onze correspondent) ROME Er heerst in Italië in het bijzonder in de kringen der journalisten grote verontwaardiging over de ongehoor de gebeurtenis in Algiers. Sedert maanden bevindt zich in die stad een twaalftal Ita liaanse journalisten, dat aan de verschil lende bladen en agentschappen bericht stuurt over wat er gebeurt. Zij hebben al len hun intrek genomen in het bekend Italiaanse hotel, Aletti, in het hartje van de stad. Zaterdagavond zijn' twee leden van de O.A.S. het hotel binnengekomen en hebben de correspondent van „La Stam pa", een groot links-liberaal dagblad in Turijn, ontvoerd. Hij is met de dood be dreigd, doch na een langdurig verhoor vrijgelaten, omdat men niets tegen hem persoonlijk had, maar heel veel tegen de hele Italiaanse pers en tegen de Italiaanse radio en televisie. Hij kwam terug met de boodschap, dat binnen 24 uur alle Italiaan se journalisten het land moesten verlaten, wilden ze niet om het leven worden ge bracht. Een paar uur later drongen opnieuw le den van de O.A.S. het hotel binnen en zoch ten naar de journalist. Toen zij hem niet konden vinden, namen zij een Brit en een Amerikaan eveneens journalisten mee, die na korte tijd werden vrijgelaten. Een andere Italiaanse journalist, Nicolas Caraciolo, correspondent van het Milanese dagblad „II Giorno", beklaagde zich dij de kapitein der parachutisten over het feit, dat deze niets deed om de vertegenwoor digers van de pers te beschermen tegen deze met revolvers gewapende bandieten. Als enig antwoord werd hij door de Fran se officier tot tweemaal toe tegen de grond geslagen. Dezelfde dag nog hebben elf Ita liaanse journalisten hun koffers gepakt en Algiers verlaten. Het protest in de Italiaanse bladen is niet alleen gericht tegen de O.A.S., maar vooral ook tegen de Franse overheid, die niet in staat blijkt buitenlandse journalis ten te beschermen, en tegen de officier der parachutisten, die zich niet ontzag een bui tenlandse persman te mishandelen. De Stampa" wijst erop, dat nooit in de an nalen van de journalistiek iets dergelijks is voorgekomen en dat zelfs de meest pri mitieve volken ook in oorlogstijd eer bied tonen voor de vertegenwoordigers van de openbare mening. Bij wijze van toelichting wijzen wij erop, dat in de Italiaanse bladen steeds met gro te afkeer gesproken wordt over de brute handelingen van de O.A.S. De Italianen hebben veertig jaar geleden zelf dergelijke knokploegen in hun eigen land aan het werk gezien en weten wat het einde is, wanneer de regering niet meer in staat blijkt de gewapende benden van een of andere politieke partij in toom te houden. Eén blijft (Reuter) De dertigjarige Caraciolo is li,d van de Napolitaanse adel II Qiorpo, waarvoor hij schrijft, "is in handen van de Italiaanse oliekoning Mattei, op wie de O.A.S. al eens een aanslag heeft gepleegd, omdat hij met de voorlopige Algerijnse re Advertentie CARDIFF (Wales). (Reuter-AP) In Ferndale (Wales) is zondag een 24-jarige vrouw, een moeder van vier kinderen, aan pokken overleden. Haar zuster, die op 9 februari na een bevalling overleed, had volgens de gezondheidsautoritciten ver moedelijk ook pokken. In de Welse districten Rhondda en Llanstrisant zijn zes gevallen van pokken geconstateerd. Van drie andere gevallen is de toestand ongewijzigd, terwijl het ziekteverloop van.de overige patiënten zeer gunstig is. Van de 130.000 inwoners van de beide districten zijn er 87.000 ingeent. VERVIERS (België) (AP) In Ver- viers en omgeving zijn in de afgelopen dagen meer dan 5.400 mensen ingeënt te gen de pokken. De grote opkomst heeft het nodig gemaakt nieuwe entstof uit Brussel te laten overkomen. In Verviers en omgeving zijn alle open bare bijeenkomsten verboden. Tal van carnavalsfestiviteiten, voetbelwedstrijden, bals en filmvoorstellingen werden afge last. MOSKOU (AFP-AP) „De jongste re de van president Kennedy heeft aange toond, dat'de V.S. geen ontwapening wen sen en dat zi] de conferentie van Genève willen torpederen, nog voordat deze is be gonnen," zo heeft gisteren een commenta tor van radio-Moskou verklaard. Het Russische regeringsorgaan Izwestia zinspeelde op de mogelijkheid dat de Rus sen de Amerikaanse maatregel zouden kunnen beantwoorden met hervatting van de eigen kernproeven en vergroting van de communistische druk op West-Berlijn In Washington zijn de meeste functiona rissen van mening, dat de reactie van pre mier Kroesjtsjev op Kennedy's aankondi ging, dat de V.S. de kernproeven in de dampkring zullen hervatten als er in Ge nève geen vorderingen worden gemaakt, zal zijn dat de Sovjet-Unie een nieuwe reeks kernproeven gaat nemen. Wellicht zou hiertoe worden besloten op de bijeen komst van het centrale partijcomité, die vandaag in Moskou begint. Slechts een klein deel van de Amerikaan se regeringskringen ziet de zaak minder somber in. Hier is men van oordeel, dat de Russen zich mogelijk zullen realiseren dat de V.S. niet nog eens verleid zullen kunnen worden tot een ongecontroleerd moratorium inzake de proeven met kern wapens. Dit zou dan de bereidheid van het Kremlin tot ernstige besprekingen op de achttien-mogendhedenconferentie die op 14 maart te Genève begint, kunnen vergroten. gering zou hebben onderhandeld over explo ratieconcessies in de Sahara. Caraciolo is in Algiers gebleven, ondanks het advies van de Italiaanse consul-generaal naar zijn land terug te keren. Caraciolo heeft meegedeeld, dat hij telkens op een ander adres de nacht zal doorbrengen. Alberto Giovannini, van La Stampa, ver telde, dat hij voor een rechtbank van O.A.S. was geleid. Men zei tegen hem: Wij waren van plan u te doden, maar hebben besloten u ditmaal nog te spa ren. De Angelsaksische pers komt na jullie aan de beurt De apparatuur van de Italiaanse radio- en televisieploeg werd door de OAS in beslag genomen. In Ro me heeft de vooraanstaande christen-de mocratische afgevaardigde en journalist, Donat-Cattin, een motie in de Kamer in gediend, waarin de regering wordt ge vraagd wat zij denkt te doen naar aan leiding van de ervaringen der Italiaanse journalisten in Algiers. Toestemming (AP) Een twintigtal Italiaanse dag bladen en tijdschriften heeft van de OAS toestemming gekregen nieuws uit Algerije te geven. Dit blijkt uit een voorlopige „ge autoriseerde lijst", die de OAS aan het bureau van „The Associated Press" te Ro> me heeft doen toekomen.Op de lijst ko men niet voor de communistische nieuws bladen, het staatsbedrijf van Italië's radio en televisie „Rai-TV" en drie met name genoemde dagbladen, waarbij II Gior no te Milaan. De brief is gedateerd: Lausanne (Zwitserland), 3 maart 1962 De ondertekening werd gevormd door het zegel van de OAS met de woorden „Bureau Exterieur d'Informations". In de brief wordt gezegd, dat de Italiaanse corres pondenten zwijgen over de misdaden van de FLN waarbij de FLN-terroristen nationalisten" of eenvoudig „Algerijnen' genoemd worden terwijl de „ÓAS- patriotten, die strijden voor de vrijheid en de door De Gaulle verafschuwde Franse republikeinse grondwet als „ultra-rechtse terroristen" betiteld worden. CHICAGO (AP) Met krachtige wind wordt een sneeuwstorm over de noorde lijke vlakten en het grootste deel van het midden-westen van de Verenigde Staten gevoerd. De sneeuwlaag, die hier en daar al 65 cm dik is, groeit steeds verder aan, Te Chicago probeert de kustwacht zes tankschepen te bevrijden uit 90 tot 120 cm dik pakijs op het Michiganmeer. Drie vëerboten zitten vijf mijl buiten Milwau kee in het ijs vast. In het zuiden van Florida staat het kwik tussen de 60 en 70 graden Fahren heit, terwijl het in het zuid-westen heer lijk zonnig weer is. LUCHTBASIS EDWARDS (Californië) (AFP) Het wrak van de U-2 die sinds vrijdag werd vermist, is zaterdag in de woestijn van Mojave bij de luchtbasis Ed wards in Californië gevonden, evenals het lijk van de piloot van het toestel. Het vliegtuig was donderdagavond van de ba sis vertrokken voor een oefenvlucht. HONOLOELOE (Hawaii-eilanden) (AFP) Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft de aan een valscherm dalende ruimtecabine van de vier dagen geleden in een polaire baan gebrachte „Discoverer 38" met parachute en al ter hoogte van Hawaii onderschept. De ca bine had 75 banen om de aarde beschre- DJAKARTA (AP-AFP) President Soe- karno heeft aangekondigd dat hij zijn ka binet binnenkort zal reorganiseren. Over de bij deze wijziging betrokken portefeuil lewisselingen zijn geen bijzonderheden be kend gemaakt. De president verklaarde slechts, naar grotere doeltreffendheid van het regeringsapparaat te streven. Voor deze bekendmaking had Soekarno gesproken met de Amerikaanse ambas sadeur, Howard Jones, over Robert Ken nedy's recente bezoek aan Indonesië. Volgens sommige zegslieden was het Jones vooral begonnen om opheldering over het jongste decreet van Soekarno, waarin de algemene mobilisatie van alle Indonesiërs tussen 18 en 40 werd bevolen. Dit decreet is tot dusver niet volledig ten uitvoer gelegd, maar wel zijn er duizen den militair geoefende vrijwilligers naar Indonesische bases in de omgeving van Nieuw-Guinea vertrokken. Jones zou tegen over Soekarno de nadruk hebben gelegd op Amerika's wens, het geschil op vreed zame wijze te zien bijgelegd. De Indonesische militaire autoriteiten zijn begonnen met een serie realistische luchtalarmoefeningen in alle grote steden Vóór de oefeningen worden waarschuwin gen uitgegeven over theoretische luchtaan vallen van Nederlandse bommenwerpers uit westelijk Nieuw-Guinea. Het luchtalarm wordt overdag gegeven, maar soms ook in het holst van de nacht. Alle inzittenden van voertuigen moeten in tuinen en greppels dekking zoeken. 's Nachts wordt na het loeien van de. sirenes de elektriciteit afgesneden. Alleen e®rste maal sinds het huidige kabinet in I 1 lig fl /4 n f »-*l i v» i- 4- v» tron De Amerikaanse luchtmacht, die de „Dis coverer 38" lanceerde met behulp van een Thor-Aqua-B-raket heeft niet onthuld wat voor instrumenten zich aan boord van de ze aardjatelliet bevonden. De Amerikaanse luchtmacht is er tot nu toe acht maal in geslaagd een naar de aarde terugkerende ruimtecabine in de lucht te onderscheppen. Jack Wilson, de bestuurder van het toestel, dat de jong ste onderschepping volvoerde, is hier reeds eerder in geslaagd. Bovendien zijn tot nu toe vier ruimtecabines uit zee opgevist Volgens de Amerikaanse luchtmacht is de onderste van de twee radio-actieve stralingsgordels die de aarde omringen, niet gevaarlijk voor ruimtevaarders. Deze mededeling is in tegenspraak met eerder geuite meningen, dat de gordel een groot gevaar voor de ruimtevaart zou zijn. De Amerikaanse luchtmacht baseert haar uit spraak op gegevens die een van haar satelieten heeft opgeleverd. DJAKARTA (AP) President Soekar no heeft zijn minister van Godsdienstza ken K. H. Wahib ontslagen. Het is de militaire wagens met gedimde rode kop- lichten mogen dan op straat rijden. De oefeningen worden meermalen per dag gehouden. De militaire autoriteiten hebben gewaarschuwd dat overtreders van de voorschriften zullen worden gearres teerd. RANGOON (AFP) De Birmaanse! revolutionaire raad onder leiding van ge- neraal Ne Win heeft zaterdag de ontbin ding van de twee kamers van het par lement bekendgemaakt. Vijf vertegenwoor digers van elk der voornaamste politieke partijen zijn uitgenodigd om zondag een 1959 gevormd werd dat een minister van zijn post ontheven is. Van welingelichte zijde werd vernomen dat Wahib wellicht vervangen zal worden door Saifoedin Zoechri, algemeen secretaris van de Nah datoel Oelama, de grootste mohamme daanse partij van Indonesië. Wahib was leider van deze partij, maar hij heeft zich het ongenoegen van de president op de hals gehaald door zijn pogingen de pelgrimage van Indonesische mos lims naar Mekka dit jaar af te gelasten. NEW YORK (Reuter) Syrië heeft in een nota aan de Veiligheidsraad gezegd, dat het Israëlische bevloeiingsprogram voor de Negebwoestijn, waarbij water van uiteenzetting aan te horen van de politiek het meer van Tiberias gebruikt wordt, een van het nieuwe bewind tegenover de par tijen. Zondag heeft Ne Win van gedachten ge wisseld met de leiders van de drie grote partijen, waaronder de uniepartij van Oe Noe. Hij verzocht de politici met hem sa men te werken en zich te onthouden van elke actie. Hij deelde mee dat de politieke partijen gewoon konden blijven optreden. Als reden voor de staatsgreep gaf hij op I het streven van de Shanstaten naar een federale staatsvorm, waarbij gedreigd was met opstand en afscheiding. (Van onze correspondent) i BRUSSEL. Verleden jaar hebben on- geveer 850 specialisten, die in dienst van het Belgische leger waren, ontslag aan geboden, omdat zij in het burgerleven naar hun mening een betere betrekking konden krijgen. Van die ontslagen zijn er 560 aanvaard. Ook dit jaar heeft weer een aantal beroepsmilitairen ontslag in gediend. om naar het bedrijfsleven over te gaan. (Van onze correspondent) ROME (AFP) Het bestuur van de Nenni-socialisten, de Italiaanse linkse so cialistische partij (P.S.I.) heeft zaterdag avond bekendgemaakt, dat de P.S.I. zich zal onthouden als het Italiaanse parle ment zich over het regeringsprogram uitspreekt. Het bestuur van de P.S.I. zegt, dat dit de manier is waarop de partij de nieuwe regering zal steunen. Het bestuur van de P.S.I. is van oordeel dat het regeringsprogram in grote trek ken overeenkomt met het program van de linkse socialisten. De leider van de Italiaanse communis tische partij, Togliatti, daarentegen hleft aangekondigd, dat zijn partij tegen de regering zal stemmen, hoewel haar oppo sitie verschilt van die welke de partij tegenover de vorige regeringen aan de dag gelegd heeft. In de pers wordt natuurlijk het nieuwe regeringsprogramma druk besproken, maar in het algemeen gebeurt dit op een te partijdige manier. De rechts-georiën- teerde bladen keuren alles af, zonder zelfs maar een poging te doen om de goede kanten van Fanfani's streven te zien. Volgens hen hebben de christen-de mocraten zich overgegeven aan de com munisten en aan Moskou en op dit dom me, kortzichtige standpunt blijven zij staan. Ook na de krachtige, anti-commu nistische verklaring van de eerste minis ter. De links-georiënteerde bladen daarente gen zijn te veel geneigd om alles erg rooskleurig te zien. Voor de rechtsen is er als enige troost, dat bij de keuze van de nieuwe voorzitter voor de christen-de mocratische kamerfractie 99 stemmen werden uitgebracht op Scalfaro, die tot de groep van Scelba behoort en dus tegen de opening naar links is. Terwijl Zaccag- nini tot fractieleider werd gekozen met 140 stemmen. De oppositie in de eigen gelederen der christen-democraten, zo redeneert men in rechtse gelederen, is dus heel wat ster ker dan bij het congres van Napels is gebleken. In werkelijkheid is dit echter geen verrassing. Wij hebben er al her haaldelijk op gewezen dat de christen-de mocratische partij en daarmee ook het partijcongres, dat bestaat uit gedelegeer den van de partijleden, veel meer ont vankelijk is voor sociale instanties dan de kamerfracties. De oorzaak is dat miljoe nen Italianen, die tot geen enkele partij behoren maar die anti-communistisch zijn en stemmen, zoals de pastoor zegt, dat ze moeten stemmen, hun stem aan de christen-democratische partij geven en daarbij dan veelal hun voorkeur uiten voor de meest conservatieve candidaat. De „Corriere Delia Sera" wijdde een hoofdartikel aan de kosten, die de sociale vernieuwingen met zich zullen brengen Het blad vreest sterke verhoging van de toch reeds zeer hoge belastingen. Men vraagt zich af op welke wijze Fanfani al die nieuwe uigaven denkt te dekken. Het antwoord op die vraag heeft Fanfani ech ter tot op zekere hoogte reeds gegeven Ten eerste wil hij de ontduikers van de belastingen laten opsporen en onder druk zetten en het is een openbaar geheim dat in Italië dit wanneer de personen, die een groot inkomen genieten, werkelijk be lasting zouden betalen volgens de gelden de voorschriften de rijksinkomsten sterk zouden stijgen. Ten tweede heeft de eerste minister een toespeling gemaakt op een bijzondere hef fing op de dividenden van aandelen. Op die manier zou dus aan de bezitters van effecten een belasting worden opgelegd, zonder dat het nodig is het bankgeheim op te heffen. Het hoofdartikel van de Stam pa, het grote blad van Turijn, noemt het regerings-programma van Fanfani een uit daging aan het communisme. Fanfani, zo schijft het blad, betreedt hier de voetspo ren van Roosevelt en Kennedy. Als dit programma wordt uitgevoerd, zal Italië een modern land worden, waar het com munisme geen redenen van bestaan meer heeft en zijn aantrekkingskracht op de grote massa geleidelijk zal gaan verliezen Voor het eerst wordt het communisme bestreden niet met woorden en met ge welddaden door de politie, maar met wer kelijke daden. Een opheffing van de so ciale onrechtvaardigheid zal de communis tische propaganda het gras voor de voe ten wegmaaien. Het trekt de aandacht, dat het liberale persagentschap zich zeer gematigd uitlaat, hoewel toch de liberale partij in de oppositie is. Kennelijk vrezen de liberalen het gezelschap waarin zij zich bevinden, namelijk dat van fascisten en communisten. Het is begrijpelijk dat zij er prijs op stellen zich in hun oppositie een beetje van deze heren te distanciëren. bedreiging vormt van de vrede en veilig heid. De Syrische UNO-afgevaardigde heeft verklaard, dat Israel wanneer het pro ject voltooid is, enkele miljoenen mensen in het Negebgebied kan onderbrengen, „die een nieuwe bedreiging van de gehele Arabische wereld zullen zijn". -s 5f; "V *'1 (Van onze correspondent) BRUSSEL De O.A.S. van Brugge heeft zaterdag rond het middaguur voor enige tijd het Belfort van de stad bezet gehouden. Om alle misverstand te voorko men, zij bericht, dat O.A.S. hier betekent Organisatie van Arme Studenten. Een twintigtal van hen heeft de Brugse prins Carnaval 1962 meegevoerd naar de toren. Zij hebben bij de niets vermoedende sup poost entree-biljetten gekocht en toen ze eenmaal boven waren, hebben ze eerst prins Carnaval zo opgesloten en aan een klokketouw bevestigd, dat bij iedere be weging van de man, een der klokken ging luiden. Vervolgens hebben zij van het Bel fort af voetzoekers naar beneden gewor pen, handen vol veren en strooibiljetten. Op die strooibiljetten, getekend door de Organisatie van Arme Studenten, werd ge- eist dat er meer carnavalspret te Brugge moest komen, dat de café's om drie uur 's nachts zouden sluiten en om een mi nuut over drie weer open zouden gaan en verder nog allerlei nuttige zaken als het afschaffen van de Brugse politie en por to-vermindering voor liefdesbrieven. De politie heeft zich overigens niet on betuigd gelaten. De studenten hadden zich verschanst in het Belfort, doch een der agenten wist een tweede trap. Via deze heeft de politiemacht eerst prins Carna val bevrijd en daarna de studenten over vallen. Zeventien van hen werden mee genomen naar het bureau en daar voorlo pig opgesloten. Zondagochtend mochten zij het cachot verlaten Sprookje Rond het „Holy Loch" liep eens een Schot die zich boos maakte op de Ameri kanen, omdat zij, op zijn meer een ba sis voor atoomraketten geinstalleerd had den. Plotseling zag hij een kleine rose ballon op de grond liggen met een adres kaartje eraan. Daaruit bleek, dat de bal lon, de Atlantische oceaan teas overge stoken en dat de afzender een jongetje was uit New York. De Schot kreeg toen een wonderlijk ge voel. Hij stond daar met dat stukje rub ber in zijn hand en dacht: „Een of an der mij onbekend kind uit de Verenigde Staten heeft een ballon losgelaten. Die is helemaal over de oceaan naar mij toe gevlogen en nu wil dat kind natuurlijk, dat ik hem schrijf dat zijn ballonnetje in goede orde is ontvangen, waarbij ik dan wat bijzonderheden vertel over mijzelf en over mijn land". En de man dacht verder. „Hieruit volgt een briefwisseling met het knaapje en misschien vindt zijn vader het ook leuk om eens wat aan mij te schrijven en zo worden wij dan de beste vrienden" En de man dacht nog verder. Hij dacht: „Als alle mensen nu eens een ballonnetje kopen dat kan best want die dingen kosten maar een habbekrats, en ze zet ten daar hun adres op en ze laten het met de wind meedrijven naar andere, en ook vijandige landen, dan worden al die mensen dikke vrienden van elkaar. En daar de Schot een rijk man was, kostte het hem weinig moeite, de nodige propaganda te maken voor zijn plan. Met medewerking van enkele meterologen wist hij het zo te schikken, dat alle ba- lonnen goed gespreid over de aarde zou den neerdalen en zelfs wist hij het zo te plooien, dat John Kennedy een ballon kreeg van Nikita Kroestsjev en omgekeerd. Zo gebeurde het dan dat op een gegeven ogenblik iedereen aan iedereen aardige brieven schreef. Kroestsjev legde bijvoor beeld omstandig aan zijn Amerikaanse vriend uit, hoe men nu precies Berliner bollen bakt en Kennedy beschreef in zijn fraaiste proza, wat een barbecue voor hem betekent. Enige tijd later schreven de heren el kaar, dat ze eens een flinke vakantietocht wilden gaan maken, ze zouden hun ge zinnen meenemen. De politiek kon dan wel zo lang opgeborgen worden in de archieven. Ook dit gebeurde. En de twee vermaakten zich zo voortreffelijk, dat ze het vertikten om ooit terug te keren. Door dit voorbeeld geïnspireerd, besloten alle andere aardbewoners hetzelfde te doen, allen namen contact op met hun ballon- vrienden en men ging gezamenlijk de bloemetjes buiten zetten. Zo komt het nu, dat we allemaal gelukkig zijn en van ons leven één lange vakantie hebben gemaakt. Advertentie *r: S I 1 -* *1 M i 1 Gratis een half uur individuele maquillage-les en huid-analyse met behulp van pH-meter en Loupe Binoculaire. In Gerzon's Collége de Beauté t/m 7 maart. THAARLEM Chinezen. Een uit Rood China afkomstige MIG straaljager is zaterdag te Tao Yoean op een luchtbasis op het nationa listisch Chinese eiland Formosa geland. De piloot, tweede luitenant Lioe Tsjen- Sze die persoonlijk door Tsjang Kai-Sjek werd verwelkomd, komt in aanmerking voor een beloning van ongeveer 28 kilo goud. Illusie. Het Albanese communistische par tijblad heeft, volgens een bericht uit Belgrado, de politiek van het vreed zaam naast elkaar bestaan „een pacifis tische illusie" genoemd. Het bepleiten van dit beginsel was „zeer gevaarlijk voor de zaak van de vrede" en onver enigbaar met de strijd van volken voor nationale onafhankelijkheid. Mislukt. Een Amerikaanse met helium ge vulde ballon, die zaterdag in Chico (Ca lifornië) was opgelaten met instrumen ten voor het fotograferen van de ster ren vanuit de hogere lagen van de at mosfeer, is twee uur later op 13.000 me ter hoogte ontploft. De gondel met instru menten kwam met een valscherm naar beneden. Indianenstrijd. In midden-Peru'zijn zater dag bij Cerro de Pasco militairen slaags geweest met Indiaanse boeren, die zich enkele maanden geleden meester had den gemaakt van drie boerderijen. Er zouden twee mensen om het leven zijn gekomen en zeventien gewond, maar er werd ook van zeven doden gesproken. De Indianen vielen de ongeveer duizend militairen, die hem trachtten te verdrij ven, met stokken en stenen aan. Benzine. In een Syrisch dorp zijn in het weekeinde 31 mensen om het leven ge komen tengevolge van het in brand vlie gen van een tankauto met benzine. De tankauto was in botsing gekomen met een vrachtauto, waardoor een lek in de tank ontstond. Een zeventigtal dorpelin gen snelde toen om de benzine op te vangen. Toen de benzine plotseling vlam vatte, kwamen twintig hunner direct om het leven. Elf mensen bezweken later aan hun brandwonden. In het ziekenhuis bevinden zich nog 39 dorpelingen, van wie er enige in levensgevaar verkeren. Staatseigendommen. Een rechtbank in Moskou heeft een fabrikant van lippen stift en één van diens medewerkers ter dood veroordeeld omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van staatseigendommen op grote schaal en aan financiële speculaties. Dit werd za terdag bekend gemaakt in het Sovjetrus- sische dagblad Moskovskaja Pravda. Het blad beschreef de fabrikant en zijn medeplichtige, D. Begelman, als „bij zonder gevaarlijke misdadigers". Beiden waren al een keer veroordeeld. Vijf aij- dere medeplichtigen werden tot langdu rige gevangenisstraffen veroordeeld. Angst. Vergeefs wachtte vrijdag de 71-ja- rige bruid Caterina Ciabetta in het dorpskerkje van het Italiaanse plaatsje Montescagliose op haar bruidegom, de 80-jarige Luigi Scocuzza. Hij kwam ech ter niet opdagen. Pas de volgende dag wist de politie hem te vinden. Hij was uit angst voor het huwelijk in Turijn on dergedoken

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3