België werkt aan verbetering van de zeevisserij Fa. PRUIS Zoon Sportkrabbels VESPA Onderzoekers staan bij haring steeds weer voor problemen VESPA Fa. Schuit&Zoon Opgewekt jubileumfeest van Mater Amabilisschool Carnevalsfeer in de IJmond IEDERE STAND KOLEN CONTANT ifeg- f999.99 Belangrijke rede van minister Kort IJmond-nieuws Ouderavond openbare Watervlietschool IJmondverenigingen vandw en morden 5 MAANDAG 5 MAART 1962 CENTRIFUGES LOENDERSLOOT Weer veel belangstelling voor volksdansen DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL Kerkelijk nieuws fmmm STOFZUIGERS NATUURPERMANENT Dameskapsalon JAN SUYK IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" N.V. G.A.M. Rotterdam Soerweg 25 Telefoon 176600 N.V. NEDESPA. Roermond Telefoon 4354 Overal dealers in binnen' en buitenland Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, DRU, Erres. Scharpf, Electrolux, Sema, Principal Hoover, Zanker. Reeds vanaf f 149.50 met garantie. Gem, betaling en 100 °/o service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Er blijken grote veranderingen te zijn opgetreden in de aanvoeren en de be standsdichtheid. Na de eerste wereldoorlog werd jaarlijks tussen 300.000 en 650.000 ton aangevoerd (uitgezonderd Noorwegen), na de tweede wefeldoorlog was de aanvoer 760.000 ton in 1955. Daarna kwam er weer een daling. De drie volgende jaren schom melden de aanvoeren namelijk tussen 650.000 en 700.000 ton. Er zijn echter merkwaardige verschillen tussen de verschillende landen. Bij België (sinds 1946), Engeland (sinds 1948) en Frankrijk (sinds 1951) namen de vangsten duidelijk af, bij Denemarken, Polen en De volksdansgroep „Zo is er maar een tje" heeft zaterdagavond ondanks het slechte weer niet te klagen gehad over de belangstelling voor de volksdansavond, die in het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk werd gehouden. Mevrouw F. van Doorn-Last demonstreerde hoofdzake lijk Franse dansen. Maar ook werden Joe goslavische en Griekse dansen op de vloer gebracht. De tweede cursus gaat op 19 maart be ginnen. Deze zai onder leiding van me vrouw P. Schreuder staan en vijf lessen in beslag nemen. Daartussendoor worden nog twee dansavonden gegeven. Op 31 maart zal een algemene volksdansavond worden gehouden. Men wil het seizoen besluiten met een volksdansweekend in mei in Schoorl. Advertentie Jubileum. In de schuur-schuilkerk van de H. Maria Magdalena aan het Papen pad te Zaandam heeft de in IJmuiden ge boren pastoor A. Zwart zijn zilveren feest gevierd als priester van de oud-katholieke kerk van Nederland. Veel IJmuidenaren hebben de viering meegemaakt. Hoofdagent IJMUIDEN en OMSTREKEN Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro. Ruton, AEG, FbHip6 VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TELEEOON 9M2 MARKTPLEIN 1 - IJMUIDEN - TEL. 5780 Geref. Kerken Aangenomen naar Zaandam (vac. P. J. O. de Bruijne) W. Bos te Bennebroek, die bedankte voor Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn). Toneelvoorstelling. De arbeidersto neelvereniging Palvu geeft zaterdag 10 maart een opvoering van „Blaffen tegen de maan" van Dimitri Frenkel Frank. De regie berust bij Jan Velzeboer. Aanvang acht uur in het Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost. De sneeuw heeft het afgelopen week- i sprookjeslandschappen gezorgd. Eén I van de mooiste plekjes ziet u op deze einde in de gehele IJmond voor I foto: een brug in Velserbeek. Jaarvergadering. De afdeling Velsen- Noord van de VARA belegt op donderdag avond 9 maart in het gemeentelijk wijk centrum aan de Smidt van Gelderstraat de jaarvergadering. Periodiek aftredend als bestuursleden zijn de heren A. van der Hoff, voorzitter, W. D. Ree, penningmees ter en G. Heinemeyer. De heer H. Kremer heeft tijdelijk als bestuurslid bedankt. De vergadering wordt met kienen besloten. Advertentie Steeds opnieuw stuiten de zee-onderzoekers op problemen in verband met de vis vangst. De haring speelt een grote rol bij de onderzoekingen van de internationale raad voor zee-onderzoek, en naar geen vis wordt zo'n nauwgezet onderzoek ingesteld als juist naar deze. Veel weet men dan ook al van deze vissoort, maar uitgestudeerd zal men wel nooit raken. Zweden namen zij toe. De grootste schom melingen zag men bij Duitsland, Nederland en Schotland, waar men de hoogste waarde pas in het midden van de vijftiger jaren bereikte. Bij de Duitse motorvisserij zag men een stijging van 8.358 ton na 1920 tot 165.957 ton in 1937. Na de tweede wereldoorlog stegen de vangsten weer snel tot 179.041 ton in 1951, al was er wel sprake van sterke schommelingen tussen 135.000 en 179.000 ton. Na 1955 daalden de vangsten weer sterk, zodat de aanvoer in 1958 71.819 ton be droeg. De vangst per vangdag toonde in Duitsland de volgende ontwikkeling: 1921- 1928 3,2 tot 5,4 ton; 1929-1938 5,7 tot 7,4 ton; na de oorlog tot 1947 6,3 tot 7,4 ton; 1948- 1950 4,6 tot 5,1 ton; 1951-1953 6,3 tot 6.5 ton. Daarna ziet men een dalende tendens met sterke schommelingen tot het diepte punt van 3,3 ton in 1958. Noorse visserij Uitvoerige studie is ook gemaakt van een andere visserij, namelijk de Noorse visserij op de in de late winter paaiende Atlanto-Scandinavische haring. Het be treft hier twee geheel verschillende bestan den, die onder totaal andere omstandig heden leven. Toch kan men zekere paral lellen vaststellen. Dat geldt in het bijzonder in geografisch opzicht, want bij de Noordzee- en de Noor se haring namen de vangsten eerst in het zuidelijke gebied af, en daarna zette deze ontwikkeling zich langzaam naar het noor den voort. In de geschiedenis van deze visserij, die van januari tot maart voor de Noorse west kust wordt beoefend, vindt men schomme lingen met korte en lange perioden als karakteristiek. In de naoorlogse tijd namen de aan voeren tot 1956 snel toe. Ze kwamen toen op h^t twee-en-een-halfvoucJige van de tijd vmor de oorlog. Aangetekend kan wor den, dat op deze haring ook door IJslandse en Faroerse vissers en sinds 1955 door Sovjetrussische wordt gevist. Van 1925 tot 1939 lagen de aanvoeren tussen 110.771 en 497.428 ton. Gedurende de oorlog was er een aanvoer, die lag tus sen 214.475 en 409.220 ton. Na de oorlog stegen ze tot 1956 tot 1.145.859 ton. Daarna zakten ze tot 69.006 ton in 1961. Ook uit andere gebieden, zoals de weste lijke zijde van de Atlantische Oceaan en het noorden van de Grote Oceaan, komen dergelijke berichten. Oo één punt stemmen ze geheel overeen: paaiplaatsen en visserij zijn van zuid naar noord verschoven. Leeftijden De sterkte van de verschillende leeftijds klassen is sinds 1952 veranderd. Waren toen de vierjarige haringen nog het voornaamste element, in de paaiende scholen zijn het nu de driejarigen. Hun aandeel steeg van 20 percent tot 78 percent in 1959. Daarmee hangt samen een afneming sinds 19-56 van de oudere jaarklassen. Tot dan heersten de vijfjarigen en ouderen in de vangsten, na 1956 zijn het de twee- tot vierjarigen. Sinds 1950 is de gemiddelde lengte van de geslachtsrijpe bankharing bij gelijke leeftijd toegenomen. Werd eerst een nieuwe jaargang met drie of vier jaar geslachts rijp. sinds 1952 zijn alle driejarigen al geslachtsrijp geworden. Een beeld van de reüne van Mater Amabils-oudleerlingen in het Patro naatsgebouw te IJmuiden. Het tienjarig bestaan van de Mater Amabilisschool in IJmuiden is zaterdag in het Patronaatsgebouw opgewekt gevierd, 's Middags hield men een reünie voor oud leerlingen in dit gebouw, waar men zich in een kring neerzette en zich daarna onledig hield met converseren en natuurlijk foto's kijken. Daar vrijwel alle oud-leerlingen nu getrouwd zijn, waren de babyfoto's veruit troef. De oudercommissie van de openbare la gere Watervlietschool heeft voor vrijdag avond 9 maart in het gemeentelijk wijk centrum aan de Smidt van Gelderstraat in Velsen-Noord de jaarvergadering uitge schreven. De heren A. Honing, voorzitter, en J. Suijk, lid, zullen na vele jaren uit het be stuur treden, omdat zij geen kinderen meer op de Watervlietschool hebben. De Belgische minister van Landbouw heeft naar aanleiding van vragen van de senator Dekeyser een belangrijke rede gehouden over de Belgische visserij, die ook voor Nederland de moeite waard is. Het Belgische Visserijblad drukte het antwoord in zijn geheel af, wij ontlenen er een uittreksel aan. „Gezien de zeevisserij onder verschillen de departementen ressorteert, waarvan het voornaamste toch altijd dat van Land bouw is, en dat het uiterst moeilijk, zoniet onmogelijk is haar in één ministerie onder te brengen, is onlangs een werkgroep of coördinatiecomité opgericht. Dit comité, waarin afgevaardigden zetelen van al de ministeries, die zeevisserijaangelegenhe den in hun bevoegdheid hebben, onderzoekt de toekomstplannen, alsmede alle proble men die zich in deze tak kunnen stellen", zei de minister. Hij zei, dat een andere commissie, die voor Technisch Wetenschappelijk Onder zoek in de Visserij, fungeert tot voldoening van alle groepen en zich doorlopend onle dig houdt met onderzoekingen van allerlei aard, in het bijzonder wat betreft de kwa liteit, de arbeid aan boord, de vismetho- des, netten, oesterteelt, verwerkende nij verheid enzovoorts. Binnen afzienbare tijd-zal een onderzoe kingsstation voor de zeevisserij worden opgericht. De nodige kredieten hiervoor zijn reeds verstrekt. Ook wordt bijzondere aandacht besteed aan het opsporen van nieuwe visgronden. De minister meent, dat de kwestie van de kwaliteit van de ontscheepte en in de handel verkochte vis spoedig haar beslag zal krijgen. Zeer strenge maatregelen zul len hieromtrent getroffen worden door de departementen van volksgezondheid en van landbouw. De minister zei geneigd te ^ijn de mo gelijkheid na te gaan om nog een kwali teitspremie te verlenen, zoals ook zekere gemeentebesturen langs de kust reeds doen. Alle- gewenste en noodzakelijke raadge vingen worden telkens aan de reders ver strekt, die een nieuw schip willen bouwen. Anderzijds wordt geen gelegenheid ver zuimd om de aandacht van deze laatsten, alsmede van de handelaars en gemeen tebesturen op de koelinrichtingen en hun nut te vestigen. Opvangregeling De minister zei van mening te zijn, dat de opvangregeling de zeevisserij nog het meeste baat heeft gebracht. Deze waar borgt aan de reders een minimumprijs voor het merendeel van de ontscheepte soorten. Onlangs werden de minimumprij zen verhoogd en dit tot voldoening van vis sers en reders. Dit stelsel heeft er volgens de minister toe bijgedragen de markt in belangrijke mate te saneren door het uit de verkoop nemen van de hoeveelheden, die als „over tollig" moeten worden beschouwd, hetgeen machtig heeft bijgedragen tot een betere commercialisatie, dus vastere prijzen op een redelijk peil. „Als wij een gelukkige terugslag op de ontvangsten hebben kun nen waarnemen, dan is zulks voor een groot deel te danken aan de opvangrege ling," aldus de minister. Hij hoopte dat de door het departement getroffen maatregelen van dien aard waren dat de exploitatie van de vloot meer ren derend zal worden, de schulden minder zwaar, zodat het vissersberoep geherwaar deerd zal worden. „Het gezamenlijk bedrag van al de kre dieten of toelagen, welke rechtstreeks en onrechtstreeks ter beschikking worden ge steld van de verschillende bij de zeevis serij betrokken onderdelen moet zeker een tamelijk aanzienlijk bedrag vertegenwoor digen." Advertentie Hoofdagent BEVERWIJK en OMSTREKEN BREESTRAAT 151 - BEVERWIJK - TEL. 3327 De minister zei over de controle op de invoer, dat alle officiële instanties in dit opzicht samenwerken en dat de contro leurs van de departement van economi sche zaken regelmatig contact houden met de belangengroepen, zulks om de geval len van bedrog of smokkel tot een mi nimum te herleiden. Hiertoe mag men eveneens rekenen op de hulp van de bui tenlandse officiële instanties. In de Euromarkt zal de Belgische zee visserij zich aan de nieuwe omstandighe den moeten aanpassen, zoals trouwens de buitenlandse visserij dit ook moet doen. Te dien einde zullen speciale maatregelen moeten worden onderzocht (bijvoorbeeld inzake minimumprijzen) opdat deze wijzi ging de nationale industrie van België niet zal ontredderen. De minister wees er nog op, dat zijn de partement voortdurend betrekking houdt met dat van Buitenlandse Zaken inzake de netelige kwestie van de territoriale wa teren, ook al om vroeg of laat tweeledige accoorden te kunnen afsluiten. Hij deelde tenslotte mee, dat de propagandavereni- ging voor visverbruik zal worden heropge richt. De reders zelf zullen met haar sa menwerken. 's Avonds was er een feestavond. De voorzitter van het bestuur, de heer F. J. A. Strijbosch begroette de aanwezigen, waar onder de voorzitter van het diocesaan be stuur, de heer Rij kens, en de heer R. Graafsma, lid van het dagelijks bestuur van de Velser Gemeenschap. Enkele leerlingen gaven daarna in een „ode" uiting aan hun feestvreugde. Deze steeg ten top en dat gold voor de gehele zaal toen een modeshow volgde, waarin alles aan de orde kwam, wat zich op de Mater Amabilisschool maar afspeelt. Men zag kostuums, die geheel op kookles waren geïnspireerd, maar er waren er ook, die versierd waren met scharen en naalden. De godsdienstles was niet vergeten, hier voor had men de „Ligne-van der Vraïidë" ontworpen naar de godsdienstleraar van deze naam. Verder was de „Ligne enfantile" de ver tegenwoordigster van de lessen in kinder verzorging en belichaamde de ligne-De Stotteraar blijkbaar de wensdromen van de De oudercommissie heeft de heren W. Zand en A. G. Arnold bereid gevonden respectievelijk als voorzitter en als lid in de vacatures te voorzien. De vergadering zal dit goed moeten keuren. Na mededelingen van schoolhoofd P. Bosma is er een uitgebreide rondvraag. Er zijn dit jaar zeer veel Nederlanders naar de wintersport gegaan. Sneeuw heeft nu eenmaal een grote bekoring en men ge niet er dan ook graag van, liefst op ski's en onder een zon, die al lekker kan bran den. Dit weekeinde hebben we de kans gehad om in eigen land te genieten van de pracht, die door een overvloedige sneeuwval kan ontstaan. Eén van die kan sen werd geboden door de Noordhollandse Wandelsportbond, die juist dit weekeinde jubileumtochten hield. Uw sportkrabbe- laar had de indruk, dat er misschien wel velen zouden zijn, die juist in die sneeuw graag mee zouden lopen, maar hij werd daarin wel zeer bedrogen. Na een naarsti ge speurtocht langs het parcours kon hij zaterdag één wandelaar ontdekken, die zich soms moeizaam een weg door de sneeuw ploegde. Latere informaties leerden, dat er ongeveer tien deelnemers waren komen op dagen. Die eenzame wandelaar was overigens niet de eerste de beste: de heer, die zo doelbewust de kilometers wegliep was het Kennemer Jagers-lid P. Mulder, dat een indrukwekkend wandelboekje kan tonen. Hij liep in augustus een tocht van 200 kilometer, in september een van 150. En voor de variatie maakte hij daarna ook nog een wandeltocht van Brussel naar Rot terdam, ook al 150 kilometer. Terwijl hij door de sneeuw voortploegde de wegblijvers hadden eigenlijk geen ongelijk vertelde hij hoe hij aan zijn liefhebberij is gekom.en. Het kwam door de vierdaagse," zei hij. „Vooral die laatste avond is me bijgeble ven, en ik wil het veel vaker gaan doen. Daarom loop ik zoveel, want ik wil in trai ning blijven." Hij vermeed een plas, sopte door wat dooisneeuw en verklaarde daar na, dat deze tocht hem toch niet mee viel. De 100 kilometer-tocht naar Wasse naar was hem eigenlijk beter bevallen. Dat was een wedstrijd, waarin hij als twaalfde eindigde. „Och, ik ben nog niet zo'n crack hoor," verduidelijkte hij, „ik loop zo'n ze ven kilometer per uur." En na over een moeilijke plas te zijn gesprongen bekende hij, dat Lieuwe Schol eigenlijk veel beter is. Gezien de harde training van deze IJmui- denaar, die 19 maart 27 wordt, geloven we, dat hij toch nog van plan is deze Velsen- Noorder voorbij te streven. Een rivaliteit in deze zin kan alleen maar stimulerend werken. RUIM TWEE MILJOEN OP DE WEG! leerlingen, die op het eindsignaal van de lessen wachten. Een opvoering van Bomans' „De Huis tiran" besloot het feest. DINSDAG 6 MAART Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmui- den-oost, 20 u.: Nutsavond. De heer J. Duinker houdt een boekbespreking. Kennemer Theater, Zeestraat, Beverwijk, 20 u.: Jan Blaaser treedt op voor Plaat- wellerij. Grapy, Beverwijk, 20 u.: „Zelf schilde ren" voor Commissie van Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt laan, IJmuiden-oost, Filmavond voetbal vereniging IJmuiden. Vertoond wordt „Het bruine monster". Openbare leeszaal. Plein 1945, IJmui den-oost, 10—12.30 en 14.30—17.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord- 1921 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost, 1012 uur. WIN IN FEBRUARI, MAART EN APRIL TERUG OP UW VESPA SCOOTER Wees erbij vóór 15 april! Vraag wed strijdformulier bij de Vespa - dealer MAANDAG 5 MAART Zomerlust, Hoofdstraat, Santpoort, 20 u.: Carnavalsavond R.K. Middenstand met Langedijker Cabaret. De Zon, Wijk aan Zee, 20 u.: Toneel avond van de R.K. Toneelvereniging Nieuw Leven. Kennemer Theater, Zeestraat, Beverwijk, 20 u.: Carnavalsuitvoering De Keerkring. Wijkgebouw, Baanstraat 35, Beverwijk, 20 u.: „Eenvoudige ziekenverpleging" voor Commissie van Huishoudelijke en Gezins voorlichting. Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmui den-oost, 1921.30 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost, 1921 uur. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan IJmuiden-oost, 20 u.: Modeshow 10 x 10. Oudkatholiek Verenigingsgebouw, Wil- helminakade. IJmuiden-west, 20 u.: A. D. Dijkstra, archivaris van Velsen, voor Oud katholiek Ondersteuningsfonds over „IJmuiden vroeger en nu". De jongerenclub „Xerion" heeft zater dagavond in het Hervormd Wijkge bouw aan de Radarstraat vele buiten landse gasten op bezoek gehad. Be halve vertegenwoordigers uit China, Japan, Egypte en Arabië zag men overigens ook onze bloedeigen Dorus. De „North Sea Combo" en de Zusjes de Groot" zorgden voor een gezellige sfeer. Het was één van de carnavals avonden, die nu ook in de IJmond troef zijn. Advertentie Heeft n ook al zo'n prettige moderne gehad bij Wijkerstraatweg 259 - Velsen-Nrd - Tel. 3585

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5