VSV nam voorsprong, maar verloor toch ruim van Wageningers mm IN DE VISHAKEN OP ZEE Inwijding van de nieuwe kathedraal van Coventry wordt een grote gebeurtenis 1 Nieuwe grondwet voor de republiek Pakistan Havenberichten Militairen gedroegen zich op thuisreis ongedisciplineerd W eekoverzicht Deens schip zonk na botsing met de „Riet" Toneel- en opera-wereldpremières tijdens het Cathedral Festival" Volksvertegenwoordigers en president worden gekozen door een kiescollege ^De negen Muzen MAANDAG 5 MAART 1962 6 Gladheid veroorzaakte vele slippartijen in Velsen Schuur afgebrand Twee inbraken in IJmuiden Onderlinge wedstrijden bij „Turnlust" Deense vissers woensdag in IJmuiden Kerkelijk nieuws Brand in logement in Apeldoorn WEEKABONNEMENTEN Veel genietbaars Is er niet vertoond opl de Wageningse Berg in de strijd tussen Wageningen en VSV, vooral niet in de tweede helft, toen Wageningen een 31 voorsprong had. VSV heeft toen een half uur lang de verdediging van Wageningen omsingeld. De Velsenaren hadden kansen te over Wageningen verdedigde verre van accuraat maar zjj waren toch niet in staat invaller-doelman Van Capelle Veen ernstig op de proef te stellen. In het laatste kwartier ontwaakte Wageningen uit zijn rusteloosheid en scoorde Tonny van der Weerd de vierde Wageningse treffer. Aanvankelijk maakte VSV niet zo'n zwakke indruk en de linkervleugel Van Dolder-Farenhorst sneed af en toet ver dienstelijk door de verre van homogene Wageningse verdediging. Na vijf minuten passeerde debutant André de verkeerd uit lopende Wageningse doelman en bracht de stand op 01. Wageningen veerde op en Van der Weerd en Geutjes kwamen gevaarlijk dicht bij de VSV-veste. Na tien minuten lanceerde Van der Weerd Geutjes en deze werkte de aan- van beheerst af (11). Het aantal gevaar lijke momenten voor het Velser doel nam toe. Na twintig minuten scoorde Van der Weerd uit een pass van Van Buiten (21) Wageningen werd in de toen volgende pe riode een klasse sterker dan de Velsenaren, maar tot aan de rust wist doelman Stuy de stand op 21 te houden. Een halve minuut na de hervatting be- In Velsen hebben zich in het afgelopen weekeinde talrijke verkeersongevallen voorgedaan ten gevolge van het gladde wegdek en de daarmee gepaard gaande slippartijen. Niemand werd gewond. Op de Driehuizerkerkweg reed zaterdag morgen om negen uur een personenauto tegen een lantarenpaal. De paal brak af, de auto werd beschadigd. Op de brug over zijkanaal C raakte za terdagmorgen om kwart over elf een per sonenauto aan het slippen.' De wagen kwam tegen een afscheidingshek tot stil stand. Het hekwerk werd ontzet en de auto kreeg deuken aan de voorzijde. Om kwart over acht diezelfde ochtend verloor de bestuurder van een personen auto op de rijksweg 9 bij de Velsertunnel door de gladheid de macht over zijn voer tuig, dat in een sloot terecht kwam. Op de Havenkade in IJmuiden slipte za terdagmiddag om kwart over drie een auto. Een paal met een verkeersbord op een vluchtheuvel werd omvergereden. Een vrachtauto en een bestelauto kwa men zaterdagmorgen om elf uur in de Gladiolenstraat in Santpoort met elkaar in aanrijding. Remmen en slippen waren ook hier de oorzaak. Op dezelfde wijze botsten zondagmiddag om half een twee personenauto's op de Rijksweg 9. Een schuurtje achter een huis aan de Graafwijkstraat in Beverwijk is vanmor gen vroeg totaal afgebrand. Een wasmachi ne en een fiets gingen verloren. Het vuur ontstond door smeulend kapok dat door de bewoner van het huis op het dak van het schuurtje was geworpen. De man was, terwijl hij een sigaret rookte, in slaap ge vallen. De sigaret viel in een kastje met kapok dat vlam vatte. De slaper werd wakker, gooide de kapok van zijn balkon netje af naar beneden en sliep weer in. Buren zagen om vijf.voor halfzes dat het schuurtje in brand stond en waarschuw den de brandweer. Deze kon niet verhin deren dat het bouwseltje tot de grond toe afbrandde. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het stationsgebouw in IJmuiden-west in gebroken. Uit een geldlade verdween 45.- Voorts werden enkele kasten en laden opengebroken en enige ruiten vernield. Uit een lade in een garage aan de Vis sershavenstraat werden in dezelfde nacht dertien pakjes sigaretten weggenomen. Men vond de sigaretten later terug onder een afdak achter de garage. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Thordis van Harnurg: Zeehond, Londen; Scheldestroom, Towey; Minos, Kotka, cellulose voor Papierfabr.; Kaap Falga. Pateniemie, hout voor Zaandam; Navis, Swansea: Hee Noel, Londen; Woltersum, Le Havre; Stavos, Oslo; Metropole, Londen; Co- rallina, Kirkeness; Hinde, Londen; Lamara, Sho- reham; Zaanstroom, Londen; N Georgius, Con- stanza; Aynthia, Rotterdam; Helen, Rotterdam, ledig naar Zaandam; Joost, Bouceau, erts voor IJmuiden; Axwel Uddevalla; Mascot, Frederiks- haven: Irazu, Rotterdam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Nereus van Mistley; Branciaris, Par; Mentor, Antwerpen; Marian, Gent, ledig IJmuiden; Puck, Swansea; Jan Brons, Halmstad, houten palen voor Zaan dam; Captain Minas, Mormugoa; Oranjestad, Londen; Abbekerk, Antwerpen; Julia Mary, Lon den; Sonja, Barry; Atlantic, Hul; Grebbestroom, Huil; Streefkerk, Bremerhaven; Konny M., Rot terdam; Gerd, Londen; Bandama, Le Havre; Harrogate, Goole; Chiquita, Gothenburg: Labo tas, Gothenburg: Iberian Coast, Newcastle, ledig IJmuiden; Neth. Coast, Newcastle; Josta, Fawley; Rijnstroom, Londen; Anba, Bremerhaven; Liber- tas, Kopenhagen; Heriot, Leith; Spaarneborg, Londen; Dido, Aarhus; Heimdal, Oxelosund; Heiyo, Gothenburg; Hirma, Alesund; Strabo, Gdynia. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: John M. naar Londen; Salvinia, Kalundborg; Armrum, Rotterdam; Birka, Antwerpen; Auguste Schulte, Liverpool; Loke, Stockholm; Swift, Harlingen; Louise Schupp, Odda; Maine, Duinkerken; Sal- saas, gesleept door Belgische sleepboot Martine Letzen, Zeebrugge; Nero, Bilbao; Kreon, Para maribo; Elsa Essberger, Hamburg; Eilbek, St. Domingo; Liberiakust, Bremen; Jans, Londen; Rondo, Bremen: Jean E., Londen; Oberon, Ham burg; Startpoint, Colchester; Tricolore, Ham burg; Lucas M. Oslo; Edda Cords, Curacao; To- gokust, Bremen; Tom Stroemer, Frederikshaven; Waverstroom, Liverpool; Konny M., Rotterdam; Norroe, Kotka: Rodenbek, Lissabon; Eemstroom, Gothenburg; Patria, Gothenburg; Theano, Rot terdam; Conquistador, Bilbao, walsmateriaa! van IJmuiden; Lisbeth, Genua, ruw ijzer van IJmui den. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Amstelstroom naar Hull: Maya, Frederikshaven; Maine Moras- sa. Odessa; Lingestroom, Londen: Kalewa, Rot terdam: Diana V., Londen: Flevo, Norresundby; Alk, Hamburg; Thaletas, Kopenhagen. Maandag kwam in IJmuiden aan: Vliestroom van Liverpool Maandag vertrokken uit IJmuiden: Konny M naar Rotterdam; Flancius, Ipswich. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). oordeelde Stuy een schot van Geutjes ver keerd en de bal sprong over zijn lichaam heen in het doel (31). Wageningen geloofde het toen wel en liet zich insluiten. Intussen daalde het spelpeil bedenkelijk. VSV slaagde er, on danks het zwakke verdedigen van Wage ningen, niet in iets produktiefs te verrich ten. In het laatste kwartier ging Wage ningen weer serieus op doelpunten jagen. Verschillende kansen gingen verloren, maar zeven minuten voor tijd liep Van der Weerd door op een fraaie pass van Geutjes en het was 41. De BGV Turnlust heeft voor de jeugd onderlinge wedstrijden gehouden, waar voor veel belangstelling bestond. De uit slagen op de verschillende afdelingen luid den als volgt: Jongens: 1: 1. H. van Runstraten 41,8 p.; 2. F. Kolder 40.6 p.; 3. J. van Goor 38.8 p. Jongens 2: 1. K. Nieuwenhuizen 42.4 pi; 2. B. Grapendaal 40.8 p.; 3. F. Pirovano 39.8 p. Eerste gelid: 1. E. Majoor 39.8 p.; 2. N. Ggoot 39.4 p.; 3. H. Velthuys 39,2 p. Jongens 3: J. van de Outenaar 38 p.; 2. P. Jansen 37.4 p.; 3. C. Dingier 36,4 p. Vaardigheidsproeven: 1. A. Heemstra 40 p.; 2. J. van Goethem 38.6 p.; 3. W. Grapen daal 37 p. Meisjes 1: 1. L. Jaapies 42.4 p.; 2. R. de Vries 41.6 p.; 3. A. Landman 40.4 p. Meisjes 2: 1. J. Huhl, 2. A. Schweitzer 42.6 p.; 3. C. van der Heul 41.4 p. Meisjes 3: 1. C. Voorn 44.4 p.; 2. M. Gis- kes 43.2 p.; 3. C. Groot 408 p. Damesjunioren: 1. M. Klees 44.4 p.; 2. C. Vergunst 43.4 p.; 3. J. van Duren 40 p. Bij de aankomst in IJmuiden van het m.s. „Oranjestad" met de 65 manschap pen van de Suriname compagnie, die op 13 februari in Paramaribo aan boord kwam om met groot verlof naar Neder land terug te kéren, zijn de auditeur militair van de krijgsraad-west, kolonel mr. W. J. Smits en kolonel J. Baren- drecht aan boord gegaan om zich nader op de hoogte te stellen van enkele ge vallen van ondisciplinair optreden. De commandant van de compagnie, eerste Juitenant J. F. W. Bosma, heeft vier mannen veertien dagen streng arrest op gelegd wegens ongedisciplineerd optreden Tijdens een uitstapje in de havenstad Trinidad hadden zich drie man van de troep afgezonderd om op eigen gelegen heid te passagieren Op de terugweg naar het schip zouden zij op baldadige wijze hebben gezwaaid naar de commandant. Na de bekendmaking van de comman dant dat er voor de rest van de reis geen sprake meer zou zijn van passagie ren, had zich een van de overige man schappen een uitlating gepermitteerd, waarvoor de commandant ook hem veer tien dagen streng arrest oplegde. In de tweede tussenhaven, Port of Spain zijn 45 man ondanks het verbod toch van boord gegaan. De commandant heeft daar op de militaire autoriteiten in Nederland gewaarschuwd. Enkele leden van de Koninklijke Ma rechaussee begaven zich bij aankomst van de „Oranjestad" in Londen aan boord om de eerste verhoren af te nemen en pro cessen verbaal op te maken. Nader zal worden bezien of de gestraften alsnog voor de krijgsraad zullen worden gedaagd dan wel of de zaak krijgstuchtelijk zal wor den afgedaan. In Amsterdam is de com pagnie ontscheept. De week begon met een aanvoer van ruim 10.000 kisten, waarvan het grootste deel weer bestond uit tong en schol. Des ondanks heeft de handel er flink in „ge beten". Over de gehele linie kon een goed resultaat worden geboekt. Dinsdag waren de handelaren kariger met het besteden van veel geld en toen trad er dan ook een daling in die zich ook woensdag nog voort zette. Donderdag bij een veel geringere aanvoer ging de prjjs weer zodanig om hoog dat het prijspeil van maandag iets overschreden werd. t 'nEÏ-WF -. Deze ^t ij ging zette zich vrijdag voort en wel zodanig dat er voor kleinmiddel tong zelfs 4,40, voor tong I 4,90 en voor slips 5,10 werd betaald. Ook de lichtere schol soorten kwamen ver boven de prijs van maandag uit. Schelvis blijft een schaars visje en blijft hoog in prijs. De wijting is de gehele week voor alleszins redelijke prijzen te koop geweest. Zoals het ook met de andere vissoorten het geval was. Ma kreel is zeer beperkt aan de markt ge bracht, waardoor de prijs zich heeft be wogen tussen 41 en 20. De haring van de noordschepen, die zeer matig werd aan gevoerd bracht het van 32 tot een goede 16. Dit alles naar soort en kwaliteit. Vrijdag werd de handel nog verrast met een prachtige lading IJslandse vis, aange voerd door de trawler Egmont van de re derij Medan-Batavia. De rederij had, nadat verscheidene pogingen om in het buiten land te markten waren mislukt, besloten naar IJmuiden te gaan. Een groot deel van de lading bestond uit roodbaars en zo genaamde blauwe leng. Deze vissoorten zijn in Nederland zo goed als niet bekend, en het was daarom zeer gelukkig dat de rede rij, via de vishandel Job Gouda, een groot deel zelf kocht en voor verzending naar elders zorgde. De prijzen, die voor de overige vis werden betaald, waren, hoewel redelijk, niet bepaald hoog. En mede door dat de hoeveelheid geloste vis tegenviel is men niet tot een bevredigende besomming gekomen. De handel zal zeker graag meer van deze ladingen vis ter beschikking willen hebben, liefst voor in de week en dan be hoorlijk op tijd aangemeld, zeker met het oog op de eventuele bestellingen die dan niet in het buitenland hoeven te worden geplaatst. Zo was het zaterdag De aanvoer van vis was zaterdag 990 kisten, waarvan 193 tong en tarbot, 280 schol, 17 bot, 400 haring, 153 wijting, 43 kabeljauw en gul, 4 diversen. De prijzen zagen er als volgt uit: Per kilo: grote tong 4,103,70, grootmid del 3,403, kleinmiddel 3,303,10, kleine tong I 3,90—3,10, kleine tong II 3,60—3,10, tsrbot X 4 30 4 Per 50 kilo: tarbot IV 63, grote schol 20 16, grootmiddel 21—18, kleinmiddel 29—10, kleine I 31—14, kleine II 3019, bot 8, verse haring 14,2012,80, wijting 2212, grote gul 36. Per 125 kilo: grote kabeljauw 17080. De besommingen luidden als volgt: KW 117 f 17.880, SCH 171 21.700, SCH 153 18.320. Aanvoer van maandag In IJmuiden waren vanmorgen 103 sche pen aan de markt, die zorgden voor 7.280 kisten, 250 kleine kisten haring, 1.250 stuks kabeljauw en 72.000 kilo tong. Er waren 80 kisten schelvis, 1.860 wijting, 340 gul en kabeljauw, 175 koolvis, 1.810 haring, 100 makreel, 50 toters, 2.230 schol, 115 tarbot, 520 varia. De KW 159 Marian Ellen 1.260 kisten, waarvan 30 schelvis, 675 haring, 15 ma kreel, 330 wijting, 80 gul en kabeljauw, 80 koolvis, 50 diversen, 70 stuks kabel jauw. Dit schip was de 24ste februari naar zee gegaan. De IJM 35 Postboy, die op 18-19 februari was uitgevaren, had een aanvoer van 550 kisten, waarvan 30 schelvis, 130 haring, 45 makreel, 320 wijting, 80 gul en kabel jauw, 50 koolvis, 20 stuks kabeljauw en 275 kleine kisten haring. De IJM 26 's-Gravenhage (21 februari) zorgde voor 1.000 kisten, waarvan 15 schel vis, 350 haring, 35 makreel, 450 wijting, 50 gul en kabeljauw, 100 koolvis. De VL 131 Petronella (24 februari) zorg de voor 950 kisten, waarvan 650 haring, 4 makreel, 240 wijting, 30 gul en kabel jauw, 25 koolvis, 1 diversen en 17 stuks kabeljauw. De VL 110 Michiel Jan kwam na een twaalfdaagse reis aan de markt met 5.100 kilo tong, 8 tarbot, 115 grote schol, 70 kleine schol, 35 varia, 100 stuks kabeljauw. Prijzen van maandag Per kilo: tarbot 5,104,70, hei)bot 4,40 3,50, lever 0,70—0,80, grote tong 4,503,90 grootmiddel 3,203,50, kleinmiddel 3,50 3,90, tong I 3,60—4,10, tong II 3,40^1. Per 50 kilo: grote gul 4150, middel gul 3742, kleine gul 2835, leng en lom 27— 28, hake 7228, grote tarbot 212184, mid del 165—154, klein 84—78, griet 78—66, tongschar 4534, haring 2118, makreel 4133, grote en grootmiddel schol 3023, zetschol en schol I 3628, schol II 3817, kleine schol 2817, schar 48—32, bot 128, grote en grootmiddel schelvis 6864, klein middel schelvis 6365, schelvis I 6357, schelvis II 5548, wijting gestript 2013, dicht 1510. grote kuit 3732, kleine 48 55, poon 4852, ham 200180, witte kool vis I 3937, zwarte koolvis I 2927, kool vis II 2419,fhaai 3335. Per 125 kilo: grote kabeljauw 136120, kleine 120104, grote koolvis 6975, mid del 6660, witte koolvis 10894, leng 72 83. Per regel van tien stuks: grote kabel jauw 154184, kleine 7247, vleet 80100. Per regel van twintig stuks: rog 4862. Besommingen van maandag VL 110 25.500, VL 121 20.300. Op zee Bij de P-boeien was het goed weer. De KW 73 Maria Jacoba ving 's nachts in de eerste trek 60 kilo tong en twee manden vis. Bij de tweede trek haalde men de kuil aan flarden op. Vanmorgen was men nog druk bezig met boeten. De Toenadering ving in drie trekken 115 kilo tong en 9 manden vis. Om de Noord was het ook mooi weer al stond er wel koude oostenwind. De schepen hou den zich daar muisstil zodat men wel weer onverwacht een grote aanvoer zal krij gen. Zoals al meer gezegd is, is voor de juiste marktverhoudingen deze methode niet de beste omdat de handel niet tijdig op de hoogte is van de te verwachten aanvoer. Voor dinsdag Voor morgen zijn bekend de IJM 34 Allan Water de IJM 36 Jacoba Gesina, de SCH 117 Onderneming 3 en de KW 3 Koraalbank. Samen hebben ze 2540 kisten vis en 220 stuks kabeljauw. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer van morgen 15 schelvis, 400 wijting, 180 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 600 haring, 30 ma kreel, 800 schol, 100 varia, 200 stuks, 26.000 kilo tong. Het 149 ton metende Deense motorschip „Regnbuen" is in dichte mist in het Kat tegat tussen Denemarken en Zweden in bot sing gekomen met het 250 ton grote Ne derlandse schip Riet, eigendom van de re derij n.v. Wijne en Barends in Groningen. De „Regnbuen" is na de aanvaring ge zonken De opvarenden zijn aan boord van de „Riet" gegaan. De „Riet" heeft hen in Randers aan land gezet. Het waren drie mannen en de vrouw van de kapitein- De Deense kapitein verklaarde, dat de botsing in een zo dichte mist plaatshad dat hij slechts de lengte van zijn schip kon overzien. DE NIEUWE KATHEDRAAL van Coventry zal op 25 mei aanstaande in aanwezigheid van Koningin Elizabeth plechtig ingewijd worden. Deze historische gebeurtenis zal tevens de opening betekenen van het Coventry Cathedral Festi val, dat tot 16 juni gehouden zal worden. De kathedraal van Coventry werd op 14 november 1940 verwoest tijdens een van de zwaarste bombardementen die door de Duitsers boven Engelse steden werden uitgevoerd. Het gehele centrum van de stad werd verwoest en van de prachtige middeleeuwse kathedraal bleef niets meer staan dan de muren. Coventry werd als Rotterdam een teken van de onverzettelijke wil de macht van deze terroriserende vijand te breken. COVENTRY TRACHTTE de verwoesting niet te herstellen in de oorspronkelijke toestand. Het centrum werd modern her bouwd. Hoewel de muren en de toren van de kathedraal er nog stonden werd de nieuwe kathedraal aangrenzend gebouwd volgens een ontwerp van Sir Basil Spencer, die zich ten doel stelde voor het nageslacht een gebouw te ontwerpen dat alle ken merken van de huidige architectuur zou hebben en een teken van ónze tjjd zou zijn. Geheel Engeland beschouwt de aanstaande inwijding als een historisch evenement. HET FESTIVAL, dat ter gelegenheid van de ingebruikneming van de kathedraal ge houden zal worden, zal in overeenstem ming met de geest van het nieuwe bouw werk veel bevatten dat tot het aller modernste gerekend kan worden op het gebied van onder andere muziek en toneel. Sir Arthur Bliss, „Master of the Queen's Music", heeft voor het festival een can tate „The Beatitudes" geschreven die op de avond van de inwijdingsdag voor het eerst zal worden uitgevoerd, door het B.B.C-Symfonie Orkest onder leiding van Sir Malcolm Sargent met Jennifer Vyvyan en Richard Lewis als solisten. Benjamin Britten heeft voor het festival ,,A war requiem" gecomponeerd, dat twee maal zal worden uitgevoerd een maal onder leiding van Britten zelf, de andere maal onder leiding van Meredith Davies door het Symfonie-orkest van Birmingham, het Melos Ensemble, het Festivalkoor en een jongenskoor. Solisten zijn Galina Visjnevs- kaja, Peter Pears en Dietrich Fischer Dies- kau. TWEE NIEUWE OPERA'S zullen in we reldpremière worden gegeven tijdens het festival: Michael Tippett's „Koning Pria- mos" door The Covent Garden Company van de Koninklijke Opera in Londen, en „The golden Warrior" van Peter Racine Fricker door The Sadler's Well's Company uit Londen. Verder worden de volgende opera's uitgevoerd: Verdi's „La Traviata" en Britten's „A Midsummer Night's Dream" door de Covent Garden Company; Mozarts „Die Zauberflöte", Smetana's Verkochte Bruid" en Gilbert en Sullivan's Iolanthe" door The Sadler's Well's Com pany. Het ballet van de Koninklijke Opera zal „Het Zwanenmeer" dansen, „La -fille mal gardée" en een drieluik van „De vuurvogel", „Symfonische variaties" en „Schaakmat". EEN VAN DE MEEST welkome bij dragen wordt aan het festival geleverd door het Berlijns Philharmonisch Orkest dat op 5 en 6 juni in de nieuwe kathedraal twee concerten zal geven onder leiding van respectievelijk Eugen Jochum en Sir John Barbirolli. Het orkest is officieel af gevaardigd door de Westduitse Bondsrepu bliek als een symbool van vriendschap en begrip van een nieuwe generatie Duitsers. Voorts zullen er recitals worden gegeven door onder anderen Jehudi Menuhin, Jan Smeterlin, George Malcolm en Julian Bream. THE ENGLISH STAGE COMPANY van het Royal Court Theatre in Londen zal eveneens aan het festival deelnemen. De wereldpremière van „Semi-detached" van de Britse auteur David Turner zal gegeven worden door het Toneelfestival Gezelschap uit Belgrado, dat ook „Noah" van André Obey zal opvoeren. The Royal Shakespeare Theatre Company uit Stratford-upon-Avon zal een ontspanningsavond van muziek en poëzie verzorgen. Ook de oude kathedraal zal een functie hebben in het festival, want in haar ruïnes zal een reeks middeleeuwse my steriespelen uit Coventry worden opge voerd, door E. Martin Browne bewerkt. Er zal ook een openluchtvoorstelling worden gegeven in middeleeuwse stijl van een kerstspel uit Coventry. Een dertiende- eeuws Frans mysteriespel „De opwekking van Lazarus" zal in de nieuwe kathedraal worden opgevoerd, waarbij men de aan vangstijd zo heeft vastgesteld dat het licht van de ondergaande zon door de nieuwe glazen van de kathedraal verdwenen zal zijn als het koor door schijnwerpers bij het Te Deum verlicht wordt. Het grote wandtapijt van 23 bij 12 meter dat naar een ontwerp van Graham Suther land voor de nieuwe kathedraal in Frank rijk is vervaardigd, is thans oorzaak van een misverstand. Het tapijt is gemaakt door 15 Franse wevers en ververs in Felle- tin en Aubusson in midden-Frankrijk. Zij hebben er zeven jaar aan gewerkt. Nu het tapijt eindelijk voltooid is wekken de auto riteiten in Coventry de wrevel op van het Franse ministerie van Culturele Zaken door hun uitdrukkelijke wens dat het stukje bij beetje gezien zoals het van de weefgetouwen kwam zei hij een maal is het op de vloer van een gymna stiekzaal uitgerold en toen kon ik vanaf een ladder een eerste indruk krijgen". Aan het bezwaar dat de wevers zelf het tapijt niet in zijn volle glorie kunnen zien nu het zo spoedig naar Engeland wordt gezonden is tegemoetgekomen. De niet met name genoemde schenker die de kathedraal het wandtapijt heeft aangeboden heeft ver klaard dat de wevers op zijn kosten naar Coventry mogen komen. De thesaurier van de kathedraal, Norman Thruston, heeft verklaard: „Wij verkeren in tijdnood, het nieuwe gebouw moet in mei ingewijd wor den en de architecten moeten zo spoedig mogelijk weten welk effect het grote tapijt zal hebben op de akoestiek". werkstuk onmiddellijk naar Engeland ge zonden wordt. Daar het tapijt een belang rijk stuk werk van Franse handwerkslie den is, wilde het ministerie van Culturele Zaken het in Parijs tentoonstellen. Zelfs Sutherland is misnoegd over de haast van Coventry. Hij heeft het tapijt nog nooit in zijn geheel kunnen zien omdat er in de werkplaatsen te weinig ruimte was om het geheel ontrold op te hangen. „Ik heb het Het schip van de nieuwe kathedraal van Canterbury, ontworpen door Sir Basil Spencer. Deze foto is gemaakt naar de maquette. Achter het altaar is het 23 bij 12 meter grote tapijt van Graham Sutherland te zien, stralen voorstellend van de genade Gods die schijnen op het hoofd van een grote Christusfiguur, aan wiens voeten de mens staat. Vierentwintig Deense jonge vissers zul len woensdag om tien uur op het Plein 1945 in IJmuiden-oost de plechtigheid ter gelegenheid van Europadag opluisteren. Het zijn leerlingen van de Volkshogeschool in Middelfart, die daar een cursus volgen, die twee winters duurt. Ze krijgen er veel algemene vorming, maar ook vakken, die nauw met de visserij in verband staan. Van de 24 Denen zijn er drie uit Groen land, een uit de Far Oer en de rest uit tal van streken in Denemarken zelf. De Deense vissers zullen een week in de jeugdherberg in Castricum doorbrengen onder auspiciën van de Volkshogeschool te Bergen. De heer en mevrouw Timmermans uit Bergen hebben zich speciaal belast met de zorg voor de jonge Deense gasten, die door verscheidene autoriteiten worden ver gezeld. Zij zullen morgenavond in Castri cum arriveren, KAR ATS JI (Pakistan) (AP-Rcuter) President Ajoeb Khan van Pakistan heeft een nieuwe grondwet voor zijn land afge kondigd ter vervanging van de constitutie die op 8 oktober 1958 door Ajoeb ongeldig werd verklaard. (Reuter) Volgens een speciale bepa ling van de grondwet zal de ambtsperiode van de eerste president en de eerste wet gevende organen slechts drie jaar bedra gen. Het parlementaire systeem is vervangen door een federale regeringsvorm, waar van de voornaamste onderdelen de volgen de zijn: 1. Het land zal bekend staan als de republiek Pakistan. 2. De president zal gekozen worden door een kiescollege van tachtigduizend personen dat door het volk gekozen zal worden. 3. Het centrale parle ment, dat Nationale Vergadering genoemd zal worden, zal bestaan uit één kamer met 75 leden uit Oost-Pakistan en 75 uit West- Pakistan, die indirect worden gekozen en vijf jaar zitten. 4. In de Nationale Verga dering zullen buiten deze 150 zetels zes ze tels gereserveerd worden voor vrouwen, die eveneens door het kiescollege gekozen zullen worden. 5. Het kabinet zal gevormd worden door de president. Mocht een lid van de Nationale Vergadering tot minister benoemd worden, dan moet hij zijn par lementszetel afstaan. 6. Er zullen twee hoofdsteden zijn Dacca in Oost-Pakis tan zal de zetel zijn van de Nationale Ver gadering terwijl Islamabad in West-Paki stan zetel van de centrale regering wordt. 7. De twee nationale talen zullen Bangali en Urdu zijn. Het Engels mag echter nog tien jaar als officiële taal gehandhaafd blijven. 8. Er zullen twee provincies zijn met twee provinciale wetgevende verga deringen, die elk 150 leden hebben, voor vijf jaar gekozen door het kiescollege. In elke provincie zullen vijf zetels voor vrou wen gereserveerd worden. Beide provin cies krijgen een gouverneur, die door de president benoemd wordt. Alle fundamentele rechten, waaronder d vrijheid van meningsuiting en vrijheid van vergadering, worden gegarandeerd. Hoewel de islam niet tot staatsgods dienst is bestempeld, moet de president een mohammedaan zijn en wordt het on derwijzen van de koran aan mohamme danen verplicht gesteld. Er mag geen wet aangenomen worden die strijdig is met de islam. Het staatshoofd krijgt hét recht van ve to, maar de volksvertegenwoordiging kan een veto ongedaan maken met een meer derheid van twee derden. De president heeft dan echter nog de mogelijkheid om in een „referendum" de kwestie voor te leggen aan het kiescollege van tachtigdui- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boven-Hardinxveld (toez.) C. Treure te Hillegersberg te Zwijn- drecht (wijkgem. Noord) (toez.) Dr. P. L. Schram, studentenpredikant te Vagenin- gen. Bedankt voor Duivendrecht (toez.) J. Korpershoek te Anna Paulowna. zend, dat ook vijf jaar zitting heeft. De politieke partijen blijven verboden, tenzij het parlement bepaalt dat zij weer mogen optreden. De oude grondwet, die op 2 maart 1956 door een grondwetgevende vergadering werd goedgekeurd, werd twee en een half jaar later door de toenmalige president, generaal-majoor Iskander Mirza, afge schaft. Deze kondigde toen de staat van beleg af, stuurde de centrale en de pro vinciale regeringen naar huis en ontbond alle partijen. Drie weken later droeg ge neraal Mirza alle bevoegdheden over aan veldmaarschalk Ajoeb Khan. Man ernstig gewond Op een bovenverdieping van een logé- ment in Apeldoorn heeft zaterdagnacht een felle brand gewoed. De 58-jarige J. Marsman werd door het vuur ingesloten en moest langs een magyrusladder uit de vlammen worden gehaald. De man was toen buiten kennis en had ernstige brand wonden. Corly Verlooghen. Van 1 april tot 1 mei zal de Surinaamse dichter Corly Verloogen weer een tournee door Zuid- Amerika maken. Hij zal dan een bezoek brengen aan Bogota en Quito, waar hij voor de Nederlandse gemeenschappen lezingen zal houden over de ontwikkeling van de Surinaamse letterkunde. In Cara cas heeft een uitgeverij hem het voorstel gedaan een aantal gedichten uit zijn bun dels in het Spaans te doen vertalen en te publiceren. Europese taal. De Britse Labourafge- vaardigde Arthur Woodburn heeft toe stemming gekregen om in het Lagerhuis een wetsontwerp aanhangig te maken dat het invoeren van een Europese taal moet veréenvoudigen. Volgens Woodburn kan men een Europese taal vormen uit de woor den die zowel de Romaanse als de Ger maanse talen gemeen hebben. Een Euro pese taaiacademie zou moeten worden op gezet voor het invoeren van nieuwe woor- i den die in alle deelnemende landen een zelfde spelling en uitspraak zouden moe ten hebben. Het wetsontwerp zal de vol gende maand besproken worden, doch men kan hierbij aantekenen dat slechts zeer zelden zo'n persoonlijk initiatief in het Britse Lagerhuis tot wetgeving leidt. ooiyr>o<r)or!00oooeooooooooryYYx>^ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ^vvv^\-coooonoonofmooroeooonoo- jeexv*

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6