Rendez-vous met het verleden I PETERTJE'S AVONTUUR AMSTERDAMS x ALLERLEI Luie reis- stoel voor baby Panda en de reis van kapitein Robbeklopper i Polle Ons vervolgverhaal I DOOR CLEMENS LAAR VOORAL GEDEKTE DESSINS Draagbare radar MAANDAG 5 MAART 1962 Spookklok Examen-examen Katy Club voor buitenlandse studenten in Leiden AUTOMOBIELREPARATIES A.R.M. - Houtplein 21 - Tel. 22020 52, Ze naderen weer een hele wolkenmassa. Polle zegt: Dit keer moet u maar niet door de wolken vliegen, dan worden we weer zo nat en moet je ons maar weer aflikken!" „Neen, Polle, hier gaan we landen, dit is namelijk een wolk van koekdeeg, en dat is het heerlijkste wat er is!" Oom Jansen landt op de wolken. Polle, Peïïi en Pingo stappen uit en roepen blij, „hoeraoom, wat een goede ideeën hebt u toch, we lopen hier zo zacht als op een deken'. 64) Daar was het al: „Uw zeer bijzondere positie in het regiment, mijn beste Godeysen, ver- langt juist van u een bijzondere in- S achtneming van die ongeschreven tra il dities. H Ik liet hem maar praten. Zolang g er mensen zijn, zal er vermoedelijk H wel over de waarde of de waardeloos- heid van de militaire opvoeding gé- twist worden. Daardoor wordt in alle geval zeker één vaardigheid tot in de hoogste graad ontwikkeld: nl. niet te luisteren naar de alleenspraken van mensen, die men weliswaar als supe- rieuren moet erkennen, maar die men s niet sympathiek vindt. Terwijl hij sprak, keek ik hem rus- tig aan en verwonderde mij er voor de zoveelste maal over, hoe het mo- gelijk was, dat een zo uitgesproken S nietszeggende verschijning niet alleen een rijksgraaf, maar bovendien ook nog de toekomstige commandant van een der aanzienlijkste Garderegimen- H ten kon zijn. Als hij geen uniform had aan ge il had, zo dacht ik, zou hij uitstekend op zijn plaats zijn achter 't loket van ;en spaarbank of achter de lessenaar in een of ander gymkantoortje. Maar hij had de beweging van Adolf Stöcker, de stichter der christelijk-sociale par- tij een tijdlang het lievelingsspeel- H goed van zijne majesteit aanzien- B lijk met geld gesteund en bovendien was zijn vrouw een directe afstam- B melinge van de familie Welfenhaus. B „Ja, mijn waarde, en dan is er ten B slotte nog iets. Over veertien dagen is de grote wedren van het leger. U weet immers dat zijne majesteit zich lange tijd heeft verzet tegen het ren- B nen van zijn officieren. In tegenstel- B ling tot wijlen zijne majesteit, zijn va- der. Sinds kort heeft zijne majesteit S een volkomen ander standpunt inge- nomen. Ongetwijfeld onder invloed van onze vereerde kameraad, graaf Lehndorff. Zijne majesteit hecht er thans de grootste, ik zeg de aller- B grootste waarde aan, dat zijn officie- ren ook met prestaties voor de dag komen. Vooral met het oog op de bui- tengewone populariteit die het rennen in de breedste, om niet te zeggen ook in de eenvoudigste lagen van het volk geniet. Het sociaal gevoel van zijne B majesteit ziet daarin een uitstekend B middel, om de band van officierkorps en leger aan de ene kant en het volk aan de andere, te verstevigen. Zijne es majesteit verwacht, dat zijn officieren zich daarvan bewust zijn, dus van het feit, dat het om hogere dingen gaat dan om een of ander sportsucces Ik knipperde even met. de ogen. B Voor zo ver het eën zekere luitenant S Kaspar Godeysen aangaat, dacht ik, j= heeft zijne majesteit volkomen ge- lijk. Voor luitenant Kaspar Godeysen gaat het er echter om, of hij zichzelf nog in de spiegel mag bekijken of niet. „Zijne majesteit," zo vervolgde hij, „zou het kwalijk, maar dan ook bijzonder kwalijk nemen, als^ een of- ficier bij een wedren als die van het B leger, waaraan zijne majesteit door B zijn tegenwoordigheid luister zal bij- zetten, een slecht figuur zal slaan. Zij- ne méjesteit zou met recht en reden niet zo zeer de officier, dan wel het regiment aansprakelijk stellen.." Nu wist ik werkelijk niet meer, H waar hij heen wilde. Dat scheen dui- delijk op mijn gezicht te lezen te zijn, want zonder verder veel omhaal te maken, verduidelijkte hij mij: „Het is mij ter ore gekomen, dat u uw hengst, Fenris voor de leger- wedren niet meer ter beschikking zult hebben. Klopt dat?" „Jawel, commandant." „En., wat is de oorzaak daarvan?" „Als u daarover nog niet ingelicht bent: de oorzaak is van zuiver per il soonlijke aard, commandant." „Zozo., hm. U hebt uw inschrijving dus ingetrokken?" „Voor het paard ja, voor mijzelf niet, commandant." H „Hoe.hoe bedoelt u dat, mijnheer Godeysen?" „Ik zal een ander paard berijden commandant." 1 „En u zelf en het regiment een on- sterfelijke blamage bezorgen, niet- waar, luitenant Godeysen?" En nu sloeg Kaspar Godeysen met Kaspar Godeysen op hol: „Ik zal de legerwedrennen winnen, commandant." Ongelukkige idioot, schold ik mezelf B op dat ogenblik uit. Snoever, driedub- bel overgehaalde idioot. Nu heb jé je dubbel en dwars vastgepraat. Als ik echter gedacht had, met mijn snoeverij, met deze volkomen onverantwoordelijke, onzakelijke en dwaze bewering een alleszins ver- diende uitbrander te krijgen, dan had ik mij weer in deze man vergist. In de grond was hij een goedmoe- dig en alleen maar uiterst onzeker mens. Zulke naturen zijn altijd door brutaal optreden te overdonderen, ook al is dat optreden alleen maar op bluf gebaseerd. Hij stond ineens op, nam mij als het ware hartelijk bij de armen en zei. dat dit hem geruststelde, buiten- gewoon geruststelde. Ja, hij was zelfs blij. Uitermate blij. Tenslotte was lui- tenant Kaspar Godeysen niet alleen de beste ruiter van het regiment, e maar misschien ook van het hele I Garde-cavaleriekorps. Ja, hij kon wel haast zeggen van heel het leger. e Ik had een buitengewoon ongeluk- e kig gevoel over me. Ik moest aan Herzeloïde denken en aan het ver- beten, sceptische gezicht van Felsing. Maar op de achtergrond straalden een paar ogen, en daardoor kreeg ik het weer wat gemakkelijker. Het i meisje Bim was er nog. Misschien zou ik haar morgen zien. Veertien dagen lang zag ik haar nu iedere morgen, maar overigens e was die tijd moeilijk in cijfers uit te drukken, want het was veertien maal een eeuwigheid. De genadigheid van s de commandant had doorgewerkt tot mijn knorrige eskadronscommandant, zodat ik, terwille van de voorberei- ding voor de legerrennen ontslagen was van iedere voormiddagdienst. En de namiddagdienst was meestal toch alleen maar een aangelegenheid voor onderofficieren. Toen ik de eerste morgen buiten kwam en de bebrilde man in zijn livrei het portier van de e wagen voor mij openrukte leek het mij, als ging de poort naar een geluk- zalige toekomst voor mij open. In de e praalwagen zat Bim Rittinghaus. „U ziet er uit, alsof u de wereld gaat veroveren", klonk haar begroe- e ting. Ik wilde antwoorden, dat ik nog veel meer wilde veroveren, namelijk e twee harten, maar ik kon mij nog tij- b dig inhouden. e Dat was maar goed ook, want met e de verovering van het ene hart schoot e ik niet zo erg op. Herzeloïde was wel E gewillig, maar toch bespeurde ik, dat ik een vreemde bleef voor het paard, e Er viel voorlopig in alle geval niet E aan te denken, het experiment te her- halen en met Herzeloïde mee te ga- lopperen in een groep. Tweemaal e nam ik alle hindernissen met haar. e De tijd bleef maar matig. Zij deed al wat ik van haar verlangde, maar zon- b der veel overtuiging of liefde. Van e dag tot dag werd ik radelozer. Een b tijdlang nam ik zelfs de verzorging van de merrie op mij. Ik gaf haar voedsel, brak me het hoofd om extra e lekkere hapjes voor haar te verschaf- fen, maar er was geen spoor van ge- rrtgenhëid bij haar'te verwekken. En als Bim Rittinghaus naar haar toeging, dan legde zij haar smalle, mooie kop op haar schouders en kon ee zo, rustig 'n eeuwigheid blijven staan, e Ik was als het ware vertwijfeld en E Bim probeerde mij te troosten Als het werk was afgelopen, lagen wij b altijd op haar lievelingsplaats bij de e uilgang van de baan. Ik verbeeldde mij altijd, dat de acacia's bedwel- mend begonnen te geuren, als zij zich in de schaduw ervan uitstrekte. Dat e v/as natuurlijk een dwaze gedachte, maar Bim was nu eenmaal een van die schepsels, die op een geheimzin- b nige en vanzelfsprekende manier e verbonden zijn met al wat tot de na- e tuur behoort en ermee verwant schij- g ner. te zijn. Zij behoorde tot de zon, tot de hemel, de aarde en de dieren, e Ik hield ^rg veel van haar Het was E niet een kwestie van bedwelming, zo- als bij Nicoline, geen vreemd mach- b tig gevoel, dat mij door de wijdte e van de hemel slingerde, maar als ik E| naar haar keek voelde ik de goedheid en de warmte van de aarde om mij e heen. Ik heb niet veel aanleg voor zelfbeschouwing, maar van dag tot j| dag merkte ik duidelijker, hoe door haar alles eenvoudiger, stil en rim- h pelloos in mij werd. B Ik leerde weer vreugde scheppen in j| echte en eenvoudige dingen. In de geur van het gras, in het licht van g dt hemel, in de lentewind, die de f bloesems doet stuiven en, wat nog meer zeggen wil, ik leerde weer vro- g lijk te zijn Zij hief mij op tot die v vrolijkheid die als vanzelfsprekend voortspruit uit echte natuurlijkheid, g Het was eenvoudig onmogelijk zich naast Bim aanstellerig of gekunsteld te gedragen. Ongelooflijk snel veran- derde Garderuiter Kaspar Godeysen weer in de man in 't iadel. Het duur- E; de niet lang, of zij wist alles van mij. e Met pijnlijke nauwkeurigheid ver- rreed ik haar op dezelfde als vanzelf- sprekende manier uit te vragen, waarmee zij het mij deed. Ik wilde geen verkeerde indruk wekken, wtint ik had de twee stopsignalen van de oude Rittinghaus heel goed begrepen. (Wordt oervolodi B llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf O»/#,*» 26-27. De rivier, waarop de kano voer, was heel breed. Aan weerskanten zag Petertje hoge bergen en dichte bossen. Na een half uur wees Habiboe op de oever. Zullen we nu eens aan land gaan? stelde hij voor. We worden zo langzamer hand stijf van 't zitten: dan kunnen we onze benen eens uitstrekken! Petertje knikte. Toen legde de kano aan bij de kant. (Van onze Amsterdamse redacteur) ER ZIJN IN AMSTERDAM dingen mo gelijk, die men in geen andere Nederlandse stad kan verwachten. Daaraan moesten wij denken, toen wij dezer dagen getuige wa ren van de debatten, die volgelingen van, de zich „God" noemende palingvisser Lou tijdens hun bijeenkomst voerden met cri- tische nieuwsgierigen. In het rokerige zaal tje van Frascati hing dezelfde sfeer als die, welke destijds in de zaal van het Am sterdamse Volkspark moet hebben ge heerst, waar Domela Nieuwenhuis en de zijnen in debat plachten te gaan met an dersdenkende arbeiders. En er heerste de zelfde geladenheid als die bij stakersver gaderingen, die nergens zo'n levendig ka rakter hebben als juist in de hoofdstad. Terwijl de Loumensen hun merkwaardige ideeën ingang trachtten te doen vinden schetterde tweehonderd meter verder in de grote zaal van Krasnapolsky de opwin dende muziek, waarop een dertigtal dans paren zich naar het nationale twistkam- pioenschap probeerde te kronkelen. Op merkelijk was, dat vrijwel alle deelnemers uit Amsterdam kwamen. Ook dit is een typisch verschijnsel. Amsterdam vestigt records op de meest uiteenlopende gebie den. Nergens vindt men een zo groot per centage onkerkelijken, nergens ook zoveel aanhangers van extreme sekten. Het heeft de grootste universiteit van ons land, maar ook de grootste misdadigers. De hoofdstad is het centrum van onze nationale cultuur, zij is tevens het centrum van de prosti tutie, het bolwerk van handel en mode, maar ook een middelpunt van de sluik handel in verdovende middelen. Nergens kan men zich zo eenzaam voelen, nergens ook zoveel gezelligheid vinden. Amsterdam is een stad, samengesteld uit een gemêleer de bevolking, die in vroeger tijden uit alle delen van het land is bijeengeveegd en die vaak een maximum aan saamhorigheids gevoel weet op te brengen, maar daarnaast ook prat gaat op haar individueel karakter. Een stad van records en van tegenstel lingen en daarom juist zo fascinerend en aantrekkelijk. ALS BEZOEKERS van het Amsterdamse Concertgebouw omhoog kijken staren zij tegen de onderkant van een ruwhouten werkvloer, die onder het plafond is aange bracht. Terwijl het gebouw in gebruik blijft, komen arbeiders in de nachtelijke uren het plafond slopen. Dit is nodig gebleken, toen een half jaar geleden als gevolg van het voorbijdenderende verkeer scheuren optraden. Het oude plafond met zijn vibrerende constructie gaf de zaal destijds een uitmuntende akoes tiek Het nieuwe plafond zal zeker niet voor het oude mogen onderdoen. Niemand weet echter nog hoe het er uit zal zien. Op het ogenblik wordt door deskundigen „Publieke Werken had die beenderen be ter niet kunnen opgraven", meent het ge meenteraadslid Harry Bett in h^tSchotse plaatsje ALernethy. Sinds ambtenaren van de oudheidkundige dienst enkele maanden geleden eeuwenoude geraamten ontdekten in de fundering van de klokketoren van Abernethy in de Schotse hooglanden wordt de torenklok geregeld door „onbekende figuren" opgewonden. Burgemeester Ro bert Morrison is van plan, dit „boven natuurlijke raadsel" grondig uit te plui zen. De burgers van Abernethy lopen zel den door de kille schaduw van de oude pictische toren, zonder op de ruim twin tig meter boven hen hangende klok te kijken. Het raadsel van het uurwerk dat zich zelf opwindt, of schijnt op te winden, kwam aan het licht nadat de gemeente raad besloten had, de klok niet meer te laten opwinden omdat hij niet erg be trouwbaar was gebleken. De enige sleu tel die op de klok past, en de enige sleu tel van de deur die toegang geeft tot de toren, zijn in het bezit van de gemeen teambtenaar Eric Stevenson. Hij verze kerde de raadsleden: „ik heb er geen iripe van wie dat ding zou kunnen opwin den". van TNO-Delft, Philips en de Nederlandse Radio Unie samen met de Concertgebouw directie overlegd over de meest wenselijke constructie. Dat overleg zal nog wel een maandje duren. Niemand neemt hun dat kwalijk. Hoofdzaak is, dat de akoestische kwaliteiten van de zaal niet zullen ver minderen door het herstelwerk. AMSTERDAM ZAL OVER NIET te lange tijd beschikken over het grootste sportpark van ons land. Het complex, dat de naam „Ookmeer" heeft gekregen, verrijst tussen de westelijke tuinsteden Osdorp en Geu zenveld en zal straks veertig velden voor velerlei takken van sport tellen. Een deel van het sportpark is reeds in gebruik. De voetballers zullen uiteraard de grootste ruimte opeisen. Er komen echter ook vel den voor handbal en korfbal en men is reed's begonnen met de aanleg van een speciaal honkbalveld. De korfbalvelden negen in getal sluiten dusdanig aaneen, dat zij bij vorst als ijsbaan kunnen worden gebruikt. Ook komen er een grote sport hal, een baan voor windhondenrennen en een atletiekbaan. De academie voor Licha melijke Opvoeding zal er over eigen velden beschikken. Uiteraard verrijzen er ook kleedhuisjes, douchegelegenheden, con sumptielokaaltjes. Ook voor parkeerter reinen wordt gezorgd. Enkele honderden leerlingen van Israëli sche middelbare scholen hebben zich vrij willig onderworpen aan een speciaal proef- examen, waarvan het doel was te ontdek ken of het middelbare eindexamen werke lijk een bepaalde graad van ontwikkeling aan de dag kaa brengen of alleen maar een graadmeter is voor ingestampte feitenken nis. Dit examen-examen was voor het ministe rie van Onderwijs georganiseerd en duurde vier uren. De helft daarvan kon besteed worden aan de beantwoording van opga ven als: leg uit wat kosten van levens onderhoud zijn, directe en indirecte belas tingen, onzichtbare export' gouddekking, socialisme. Verder werd een beoordeling gevraagd van enkele boeken waaronder „Dr. Zjivago" van Boris Pasternak en „Sons and Lovers" van D. H. Lawrence. Tijdens de tweede helft van de examentijd werden vragen gesteld om het begripver mogen van de leerlingen te testen. :ococoo©eo3Cc<xa»s©e*too<s50Góoo<tt6ócö^^ w. OOK BIJ DE BOUSSAC-show van het Haarlemse stoffenhuis Courant in de Hildebrandzaal van café Brink- mann, viel ons weer die reeds eerder gesignaleerde voorkeur op voor vrij sombere en gedekte zomertinten. De meeste kleur werd gebracht door di verse nuanceringen rood, van rose en oranje naar bruin, maar dan meestal nog op een donker fond. De meest voorkomende tinten bruin en blauw waren echter veelal doortrokken met zwarte strepen of ruiten of astracte krabbels. De grijs- en wit-dessins zullen weer zeer modieus zijn en verwerkt met effen zwart kan men er mooie effec ten mee bereiken. De uni-kwaliteiten zijn helemaal af gestemd op de dessins-collectie, zodat men mooie en persoonlijke combina ties kan uitdenken. Met een bloese of verlengd lijfje van effen stof, of met garneringen langs kraag, cein tuur of zakken, kunnen de zomerjurk jes en -pakjes op charmante wijze verlevendigd worden. Een origineel onwterp was een rechte Sjanghai- dress in bedrukte stof met openval lende zijsplitten, waaronder een strak effen rokje schuilging. ER IS VEEL plaats ingeruimd voor de vrije-tijdskleding in stoffen van linnenachtige structuur met sportieve dessins. Een nieuw soort bedrukte, niet geweven badstof biedt het grote voordeel van een korte lus, waardoor ze niet „ophaalt" en behalve voor strandjurkjes ook zeer geschikt .is voor pantaln in bijvoorbeeld de z.g. „Saint Trope, -stijl: boven de panta lon komt eerst een klein stukje „niets" en dan een kort, afstaand jasje. Alle getoonde stoffen waren hon derd percent katoen, evenwel met gro te onderlinge verschillen in kwaliteit en dessinering. De prijzen van de stoffen lopen op naarmate men ze in machine- film- of handdruk verlangt, Componistenbrieven. Onlangs zijn in een openbare bibliotheek in Bergen in Noorwegen 16 brieven van de Russische componist Alexander Zilotti aan zijn be roemde collega Edvard Grieg ontdekt. Tass bericht dat 15 brieven van Grieg aan Zi lotti tentoongesteld zullen worden Voor reizende jonge moeders is deze plas tic babyligstoel een ware uitkomst. Op Schiphol werd deze nouveauté gedemon streerd. Baby kan rustig zijn flesje nut tigen en mama kan er haar gemak van nemen. De babystoel is zeer licht, heeft opklapbare pootjes en kan opzij aan een koffer bevestigd worden. 11. Intussen zaten de kapitein en Panda aan boord van het schip te wachten op nieuwe sollicitanten, want er was nog minstens één zeeman nodig om te kunnen uitvaren. Panda wilde juist vragen hoeveel een stuur man eigenlijk verdiende, toen een in het wit geklede gedaante lenig aan boord wipte. „Het is mij een uitzonderlijk groot genoegen, kennis te mogen maken met zulke kundige zeevarenden als gij zijnt!" sprak hij opgeruimd, terwijl hij de verbaas de kapitein Robbeklopper de hand drukte en Panda .een bemoedigend klopje op de schouder gaf. „Ik ben dokter Beenzager van de Medisch-Nautische Dienst ter Bestrijding van Voetklachten van Zeelieden! Vergun mij de eer, ook aan boord van dit vaartuig mijn zegen rijke arbeid te mogen verrichten., teneinde het lijden der zeevarenden een weinig te verzachten!" Zo sprekend monsterde hij met bezorgde blik het om zwachtelde been van de kapitein en begon zijn gereed schapstas uit te pakken. en ook onder deze laatste soorten vindt men uitblinkers, zoals de hau te couture-dessins van Nina Ricci en Madeleine de Rauch. Een mooie nouveauté in deze Bous- sac-collectie vormde een voile die er uitzag als zuivere zijde, elk effect nog verhoogd werd door de fijne des sinering. Zeer geschikt voor een ge kleed jurkje, dat dan echter wel ge voerd moet worden en eventueel te completeren is met een zwierige man tel met hetzelfde soepele materiaal. Bij de avondkleding bestond een sterke voorkeur voor grote motieven, uitgewerkt tot gewaagde, sluikvallen- de of zwierige gewaden, die de Fran se hand verraden. Óp het Rapenburg in Leiden is in aan wezigheid van studenten uit Ghana, Chi na, Suriname, de Verenigde Staten, De nemarken en Leiden, van wie velen ge kleed waren in nationale costuums de opening verricht van de „Leiden Interna tional Studentclub". Deze club zal het trefpunt worden van in Leiden studerende buitenlanders. De behoefte aan een dergelijk contact ont stond, doordat de buitenlanders zich moei lijk konden aanpassen aan het gezelig- heidsleven van de Nederlandse studenten. Het bestuur van de L.I.S.C. bestaat uit de heren M. F. Vunderink (Nederland), Z. E. Weber (Zuid-Afrika) en de dames Caroline Beins (V.S.) en K. Esmeier- Thomson (Denemarken). De opening werd verricht door de rec tor magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. G. Sevenster. Advertentie Alle G.M.-merken - B.M.W. - D.K.W. Specialisten automatische versnellings bakken. voortreincontrole op BEAN- apparaat, wielbalancering, modern smeerstation. Het Amerikaanse leger pronkt sinds enkele dagen met een experimenteel miniatuur draagbaar radartoestel, dat in de strijd door èen soldaat kan wor den meegevoerd en waarschuwingen doet horen als het' tanks, jeeps of man schappen waarneemt, die zich in de duisternis óf mist voortbewegen. Het apparaat, dat ongeveer tweemaal zo groot is als een schrijfmachine, maar zonder zijn kleine batterij nog geen 4,5 kg weegt, is geconstrueerd in de labo ratoria van het seinerskorps te Fort Monmouth in New Jersey. Het wordt gericht als een geweèr. Uit èen raam van een legerbarak gestoken nam het donderdagnacht eèn rijdende auto waar en signaleerde deze door een geluid, dat sterker werd naarmate de wagen nader de en in kracht afnam naarmate hij zich verwijderde. Het apparaat heeft een ac tieradius van ongevèer 1,6 km en kan enig gebladerte doordringen, doch niet de zware, dichte begroeiing van een wildernis. De soldaat kan de afstand tot het doêl aflezen op een wijzerplaat. Het toestel signaleert uitsluitend bewe gende voorwerpen. Het werkt zowel op golvend terrein als op vlak land. Bedrjjfsschoentjes. In een aantal Engelse en Zweedse bedrijven behoort het schoenenrek voortaan tot de garderobe. Hier kunnen kantoormeisjes naaldhak schoentjes verwisselen voor de bedrijfs- schoentjes, die niet het parket en de tapij ten ruïneren. Sedert 1958 hebben 1711 En gelse en 909 Zweedse bedrijven verzeke ringen afgesloten tegen de schade aan de vloerbedekking in het bedrijf. Toen de naaldhakken in de mode kwamen, zag de bedrijfsleiding zich genoodzaakt een be paling uit te vaardigen, die de dames ver plichtte hun schoentjes-voor-de-straat te verwisselen voor die van het bedrijf.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7