N.V.V. negeert regeringsaanwijzing HET WEER Kroesjtsjev akkoord met minister sconf er en tie Frans-Algerijns overleg begint morgen in Evian FEL PROTEST TEGEN UITLATINGEN VAN ROBERT KENNEDY Geen medewerking meer aan de herziening van contracten v de echte Fien meldingen met 12 punten in de toto Frankrijk zal niet tegenwoordig zijn Aanslag bij Parijs op Franse stafofficieren Algerijnen in Zwitserland aangekomen Ambonezen wensen overleg tussen Den Haag-Djakarta WITTE KRUIS éee MORRIS before you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Papoea's sturen telegram aan president Kennedy In de krant van heden: „NIEUWE MATIGING IS SLAG IN DE LUCHT" tegen hoofdpijnkiespijn griep, reumatische pijnen etc. Toenemende wind Dag van Europa 1962 Het woord is aan... DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Parijs halsstarrig er weliswaar nog zeer belangrijke kwesties te regelen zijn, doch „wij hopen dat de moeilijkheden overwonnen zullen wor den." Volgens minister Dajlab hebben deze betrekking op het handhaven van or de en veiligheid in Algerije na de wapen stilstand. Dajlab zei voorts, dat hij alvo- rèns zich bij de Algerijnse delegatie te voegen, eerst een bezoek aan West-Duits- land zal brengen. De Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken, Balafrej, en zijn ambtege- noot van Binnenlandse Zaken en Land bouw, Guerdira, zijn in Parijs aangeko men voor besprekingen met premier De- bré en minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Zij zullen ook Ben Bel la en de andere Algerijnse leiders ontmoe ten die in de buurt van Parijs gevangen zitten. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 HOLLANDIA (ANP) Acht leden van de Nieuw-Guinearaad hebben een tele gram aan president Kennedy gezonden. Daarin protesteren zij fel tegen de „verne derende uitlating" van Robert Kennedy voor de televisie over het Papoea-volk en hét gebrek aan universitair geschoolde krach ten. „Dit wijst kennelijk in de richting van een advies aan Indonesië om het Papoea volk uit te roeien, zoals in de geschiedenis een andèr volk bijna weggevaagd werd omdat het zó onderontwikkeld was dat het geen geweren en vuurwater kende", zo wordt in het protest gezegd. „De Nederlanders doen alles om ons land te ontwikkelen", zo gaat het protest verder. „Het aantal mensen dat kan lezen en schrijven is reeds hoger dan in de meeste Aziatische landen, Indonesië inbe grepen. Wij hebben een eigen vertegen woordigende raad, vrije vakverenigingen, vrije verkiezingen, politieke partijen en wij zijn sterk gekant tegen iedere vorm van arbitraire of dictatoriale behandeling. Wij willen zelf over onze toekomst beslis sen zoals die door het Handvest is gega randeerd en zodra wij ons voldoende ca pabel achten zullen wij dit doen. Onafhan kelijkheid en democratie kan begrepen en uitgevoerd worden door gewone mensen, zelfs indien zij Harvard niet bezocht heb ben. Wij hebben het onvervreemdbare recht deze uit te voeren en verzoeken tech nische bijstand daarvoor van de meer ont wikkelde democratische volkeren in de wereld." Het telegram eindigt: „Robert Kennedy móest zich schamen poker te spelen met het lot van een achtergebleven volk om geen andere reden dan een dictator tevre den te stellen". Het protest is o.m. ondertekend door de héren Kaisiepo, Jouwe, Womsiwor en Bo- hay. Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Op ~de Praatstoel 3 Europadag-pagina 4 Horen en Zien5 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving.6, 8 Feuilleton Panda en andere beeldverhalen.7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport li Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze Amsterdamse redacteur) Het verbondsbestuur van het N.V.V. zal zijn vertegenwoordigers in de loon- commissie en het bestuur van de Stich ting van de Arbeid opdragen de nieuwe regeringsaanwijzing het matigen van de trapsgewijze verhogingen in collec tieve arbeidsovereenkomsten bij hun beleid buiten beschouwing te laten. Het verbondsbestuur verwacht voorts, dat de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden géén medewerking zullen verlenen tot herziening van reeds overeengekomen contracten en bij komende contractbe sprekingen de regeringsaanwijzing niet in aanmerking zullen nemen. Dit besluit is gisteravond genomen tijdens een vergadering van het ver bondsbestuur, dat naast het dagelijks bestuur van het N.V.V. is samengesteld uit de voorzitters van de aangesloten vakbonden. Reeds vrijdag, onmiddellijk nadat staatssecretaris Roolvink de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid had laten weten, dat de règering een „al gemene aanwijzing" naar het College van Rijksbemiddelaars zou doen uitgaan, heeft N.V.V.-voorzitter, drs. D. Roemers, desgevraagd gezegd het regeringsstand punt dusdanig in strijd te achten met hetgeen in Oud-Wassenaar was overeen gekomen, dat degenen die zich tot dat akkoord hadden verplicht zijns inziens niet meer gebonden zouden zijn. „Loonsysteem is failliet" In eén toelichting op het besluit van zijn verbondsbestuur bracht drs. Roemêrs gis teravond immers in herinnering, dat de gezamenlijke vakbeweging tijdens de' be sprekingen op Oud-Wassenaar de aandacht van de regering reeds had gevestigd op het feit, dat er als gevolg van de spanningen op de arbeidsmarkt een steeds toenemend verschil was tussen de officiële loonvoor- Advertentie PIJNSTILLER Verwachting tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind en lichte tot matige vorst. Mor gen overdag geleidelijk toene mende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid oostelijke wind. Maximumtem peraturen enkele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. schriften en de in de praktijk ontstane loonvorming. Zij heeft de regering erop gewézen, dat er naast matiging volgens de officiële loonvoorschriften andere maat regelen getroffen dienden te worden, om de conjunctuur te beheersen. Naar het oordeel van het N.V.V. heeft deze wanver houding mede zijn oorsprong in een struc tureel te laag loon- en prijspeil in ons land. „De drie voorzitters van de vakcentrales hebben toen trouwens op die wanverhou ding gewezen". Verdergaande matigings voorschriften, als thans door de regering zijn afgekondigd, wijst het N.V.V. af, als zijnde in strijd met het akkoord van Oud- Wassenaar. „Wij beschouwen deze aan wijzingen, waaraan in de praktijk toch niet de hand wordt gehouden, als een slag in de lucht. Zij hebben ons verbaasd en be vreemd. Wij weigeren verantwoordelijk heid te nemén voor maatregelen, diê een loonanarchie in de hand werken", aldus drs. Roemers. De N.V.V.-vöorzittêr zei voorts, dat zijn verbondsbestuur van me ning is, dat het thans toegepaste loon systeem failliet is en zo spoedig mogelijk moet worden vervangen door een soepeler systeem, dat hanteerbaar dient tè zijn. Consequenties De consequenties van de beslissing van het N.V.V.-verbondsbestuur zijn nog moei lijk te overzien. Het blijft in theorie mo gelijk, dat er collectieve arbeidsovereen komsten zullen worden afgesloten of her zien, waarbij het N.V.V. geen contractpartij is. Ret College van Rijksbemiddelaars heeft tot dusver C.A.O.'s slechts verbindend ver klaard, als de overgrote meerderheid van werkgevers en werknemers er achter stond. Het N.V.V.-verbondsbestuur meent: „Na tuurlijk kan het College corttracten van bovenaf opleggen, maar dat is dan geheel voor verantwoordelijkheid van dat Col lége". Drs. Roémers zei desgevraagd er toch geen behoefte aan te hebben het akkoord van Oud-Wassenaar op te zeggen. „Dan zouden wij straks ook nog wêer opnieuw over de compensatie van de huurverhoging kunnen beginnen". Op de vraag hoe het N.V.V. zich de invoering van een „soepeler loonsysteem" denkt, zei hij: „Er wordt door de commissie-Schouten hard aan gewerkt. Ik mag wel zeggen: Harder dan voorheen. Er ligt zelfs al een conceptie bij de vak centrales, maar ik mag er niet op vooruit lopen. Vaststaat, dat het zo niet langer gaat. Het N.V.V. is nooit gelukkig geweest met het huidige loonsysteem. Het is zo in gewikkeld, dat iedere vakcentrale mis schien maar drie of vier mensen heeft, die het geheel onder de knie hebben. De spel regels zijn zelfs voor de voorzitters „aba- racadabra. C.N.V.: „Nieuwe situatie" Door de secretaris van het C.N.V., de heer C. A. Bakker werd ons gisteravond in antwoord op het verzoek commentaar te leveren op de verklaring van het N.V.V. medegedeeld, dat de verbondsraad van het C.N.V. vandaag in spoedvergadering bij eenkomt. In deze vergadering zal de, wat de heer Bakker noemde „nieuwe situatie" worden bestudeerd. In verband met deze vergadering wilde de heer Bakker zich verder van elk commentaar op het N.V.V.- besluit onthouden. K.A.B.: Niet steekhoudend In een verklaring heeft de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis mee gedeeld, het besluit van het N.V.V. ten zeerste te betreuren. Hij noemde de argu mentatie van het hoofdbestuur van hèt N.V.V. niet steekhoudend. Over de kwestie van de zwarte lonen, zei de heer Middel huis, dat deze er in de gehele na-oorlogse periode ér zijn geweest. Thans, aldus de heer Middelhuis, bij een krappe arbeids markt, laat zich dit probleem het zwaarst gevoelen. Hij noemde de algemene aan wijzing van de regering geen verslechtering van het akkoord van Oud-Wassenaar. Door dit standpunt in te nemen maakt het N.V.V., aldus de heer Middelhuis, zich los van het „akkoord van Wassenaar". Daardoor ontstaat er naar zijn mening in de Stichting van de Arbeid en in het over leg tussen de drie vakcentrales een moei lijke situatie. Hij zei zich niet te ontveinzen dat deze samenwerking zich zowel in de Stichting van de Arbeid als in het overleg orgaan van de drie vakcentrales in een crisis bevindt. Het N.V.V. had deze zaak beter aan het parlement kunnen voor leggen. De heer Middelhuis die deze ver klaring voor zijn persoonlijke verantwoor ding aflegde, zei, dat het K.A.B.-bestuur nog niet in de gelegenheid was geweest deze zaak te bestuderen. Newyork.se politie-agenten verwijde ren demonstranten die waren gaan zitten midden op Broadway bij de 47ste Straat voor het gebouw van de Amerikaanse Commissie van Kern energie, uit protest tegen de aangekon digde hervatting van de Amerikaanse kernproeven in de dampkring. De be togers hielden het verkeer ov en toen zij weigerden op te staan, greep de politie hen bij het hoofd en benen en vervoerde hen in vrachtauto's naar het bureau. (Telefoto) Bij de sporttoto heeft zich nog steeds niemand gemeld die alle dertien wedstrij den goed heeft voorspeld. Wel zijn er nu reeds tien deelnemers die het tot twaalf punten hebben gebracht. Voor de extra prijs van de gelijke spelen hebben zich ongeveer tweeduizend perso nen gemeld. Dit aantal zou neerkomen op een uitkering van ongeveer vijftig gulden per deelnemer. (Van onze correspondent) LONDEN Voor het eerst na lange tijd heerste maandag in het Britse La- geihuis een vleugje optimisme, toen pre mier MacMillan mededeelde van premier Kroesjtsjev bericht te hebben ontvangen dat hij in grote lijnen akkoord gaat met het op 8 februari door president Kennedy en de Britse premier gedane voorstel, om de ontwapeningsconferentie in Genève te laten beginnen met een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. Kroesjtsjev heeft ook het voorstel aan vaard dat de Amerikaanse, Britse en Rus sische ministers van Buitenlandse Zaken enkele dagen voor de conferentie in Ge nève een voorbespreking zullen houden. Hoewel niet bekend is of het ontwerp-ver- drag van april 1961 inzake de stopzetting van de kernproeven, aanvaardbaar is voor de Russische regering, sprak Macmillan de hoop uit dat zodanige vorderingen zul len worden gemaakt, dat de besprekingen over een verbod van kernproeven zullen kunnen worden, bekroond met een top- gesprek tussen president Kennedy, Kroesj tsjev en hemzelf. Macmillan liet doorschemeren, dat in dien alles goed gaat met de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, dit misschien aanleiding zal zijn zich te be denken over het doorgaan van de Ame rikaanse proeven. In Londense diplomatieke kringen heerst de mening, dat de Russen bereid zijn tot ernstig overleg en Genève dit keer niet slechts zouden willen gebruiken voor pro paganda. Kennedy's termijn van zes we ken voor de hervatting van de proeven is aan Kroesjtsjevs houding waarschijnlijk niet vreemd. Verwacht wordt dat Gromy- ko opdracht zal krijgen in Genève mee gaand te zijn, opdat de serie Amerikaanse proeven zou kunnen worden uitgesteld en een topgesprek mogelijk zal worden. De aanvaarding van het voorstel van een mi nistersconferentie brengt in elk geval voor Kroesjtsjev het voordeel mee dat het voor Groot-Brittannië en de Verenigde Staten moeilijker zal zijn een spoedige topontmoe ting te weigeren. Het optimisme in Londen dat nog lang niet door Washington schijnt te worden ge deeld, is vooral gebaseerd op een belangrij ke verbetering van de instrumenten voor het opsporen van kernproeven, waardoor internationale verificatie waarschijnlijk gemakkelijker zal worden gemaakt en eén internationale overeenkomst dichterbij komt. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zullen het eens moeten worden over nieuwe inspectie-voorstellen welke voor de Sovjet- Unie gemakkelijker zullen kunnen wor den aanvaard dan de vroegere, zonder ech ter de toekomstige veiligheid van het Wes ten in gevaar te brengen. In Britse diplo matieke kringen gelooft men dat het niet Op initiatief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal morgen in een groot aantal plaatsen in ons land, waaronder Veisen, wederom de Dag van Europa worden gevierd. In dit ver band vinden onze lezers elders in deze editie een pagina, waarop aandacht wordt geschonken aan de naoorlogse Westeuropese integratiepogingen. PARIJS (Reuter-AFP) In de Parijse voorstad Vincennes is vanochtend eên auto met leden van de staf van het Franse leger met een mitrailleur beschoten. Twee officieren zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Hun toestand zou niet ernstig zijn. De daders van de aanslag wisten met een auto te ontkomen. De Franse politie heeft Georges Calle, een leider van de O.A.S. in Frankrijk ge arresteerd. De man was volgens de politie via Spanje naar Frankrijk gekomen om daar de leiding over te nemen van een ondergronds netwerk van de O. A S„ nadat de vorige leider, Philippe Castille, op 30 januari was gearresteerd. De militaire rechtbank in Parijs heeft G e 11 e r t Ik mis de gaven van anderen, ande ren missen die van mij: daaruit ont staat de gezelligheid. twee leden van de O.A.S.Frangois Lopez en Góuraud, veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. Aartvankelijk hadden zij be kend op verscheidene plaatsen kneedbom- men gelegd te hebben. Ter zitting ontken den zij het ten laste gelégde. Bij een aanslag op een kantoor in Mar seille hebben twee mannen 80.000 nieuwe franc buitgemaakt. Zij waren gewapend met een machinepistool en een revolver en ontsnapten per auto. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije 47e JAARGANG NUMMËR 104 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DINSDAG 6 MAART 1962 Verschijnt dagelijks" beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Maandagmiddag arriveerden Op het Plèin 1813 bij het ministerie van Algemene Zaken in Den Haag énige autobussen met ongeveer honderd Ambonezen, onder wie verscheidene kinderen. Zij hadden span doeken meegenomen en verlangden toe gang tot hét ministerie om de minister president een request aan te bieden. Een delegatie van vier man werd toegelaten In het request vragen de Ambonezen, die naar Indonesië willen terugkeren, be sprekingen tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van Nieuw-Guinea te willen bevorderen, teneinde de scheidsmuur, die door deze kwestie tussen beide volken is opgetrokken, zo spoedig mogelijk te slo pen. In het request wordt voorts gezegd dat de bewering, dat.Indonesië geen re kening zou willen houden met de wensen van de Papoea's, elke redelijke grond mist. Het doet de Ambonezen denken „aan het idee-fixe, dat de achtergrond vormde van de ongelukkige proclamatie van de repu bliek der Zuid-Molukken". TUNIS (Reuter/AFP) De afvaardiging van de voorlopige Algerijnse regering naar de vredesbesprekingen met een Franse regeringsdelegatie is uit Tunis in Zwitser land aangekomen voor de laatste fase van het overleg dat morgen in de Franse plaats Evian aan het meer van Genève begint. Tegen de verwachting in zal de Alge rijnse afvaardiging onder leiding van Bel- kacem Krim niet verblijf houden op het landgoed Bois d'Avault nabij Genève. De verblijfplaats van de Algerijnen zal buiten het kanton Genève zijn. Om veiligheidsre denen is echter niet bekendgemaakt waar dit precies zal zijn. Het besluit om de Algerijnse delegatie buiten het kanton Genève onder te bren gen is genomen met het oog op de ver wachting, dat de besprekingen niet zo kort zullen duren als men aanvankelijk had gedacht. Een andere overweging is dat aan het eind van deze week de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië naar Genève komen en dat de bescherming van deze staatslieden de Geneefse autoriteiten veel werk zal ge ven. Behalve de vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Belkacem Krim, maken de minister van Staat Tobbal, en de minister van Voorlichting Jazid, deel uit van de Algerijnse delegatie. In hun ge volg bevindt zich ook kolonel Ben Aoeda Ben Mostefa, die naar algemeen wórdt aangenomen meegaat om het bestandsak koord te tekenen. De Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, Saad Dajlab, was maandag al naar Genève vertrokken, vergezeld door de minister voor Bewape ning Boessoef, die naar Madrid is gegaan. Voor zijn vertrek verklaarde Dajlab dat zo moeilijk is dit te bereiken, daar reeds het grootste deel van het ontwerp-verdrag door beide zijden is goedgekeurd en het beginsel van inspectie door de Sovjet-Unie is aanvaard. Slechts moet nog worden be slist over het aantal inspecties per jaar. Een compromis tussen de westelijke en Russische standpunten wordt daarom niet onmogelijk geacht. PARIJS Frankrijk zal niet tegenwoor dig zijn in Genèv» wanneer daar volgende week woensdag de ontwapeningsconferen tie der achttien landen begint, die dus nu in feite tot zeventien zijn verminderd. In een communiqué waarin de Franse rege ring deze mededeling doet, wordt als reden voor deze beslissing opgegeven dat Frank rijk niet gelooft dat onder de huidige om standigheden een beraad in zulk groot ver band enig nut zou kunnen opleveren. De Quai d'Orsay heeft daarentegen wel nog maals de Franse bereidheid herhaald deel te-nemen aan een conferentie van vier lan den de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie Groot-Brittannië en natuurlijk Frankrijk die zich op het gebied der kernbewa pening hebben „onderscheiden", een voor stel dat al eerder door de drie andere mogendheden eensgezind verworpen is. Ofschoon de stelling van Parijs logisch voortvloeit uit de lijn van de buitenlandse politiek zoals president De Gaulle die voert hadden sommige waarnemers tot dusver niettemin altijd gehoopt dat, puntje bij paaltje gekomen, de generaal toch wel bij zou draaien in de richting van de groene tafel. Op deze foto ziet men de vrouwen van zeven Amerikaanse astronauten in het Waldorf Astoria Hotel te New York. Van links naar rechts: Louise Shepard, Rene Carpentier, Jo Schirra, Margie Slayton, Annie Glenn, Betty Grissom en Trudy Cooper.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1