Frans-Algerijns overleg is de laatste ronde ingegaan HET WEER Na de wapenstilstand begin van een nieuwe strijd Terugkeer van mr. Luns is vervroegd Sovjet-Unie zal de kernproeven van het Westen beantwoorden Internationale Federatie staat achter N ederlandse zeevarenden Frans Bauer-Theussl Minister zal in Tokio geen overleg plegen met Indonesiërs Negen toto-winnaars Op 7 en 8 april eerste bollen-weekeinde KROESJTSJEV AAN KENNEDY Communisten op één na grootste partij in India eforeijou êuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 7 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan Weinig verandering Kardinale vraag SPANNING IN HET KABINET Dr. Hans Kr oil in Bonn Plicht Opscheppers HET KOOPVAARDIJ-CONFLICT Kroesjtsjev zegt verder de president Kennedy herhaaldelijk heeft verzekerd, dat de Amerikaanse kernwapens beter zijn dan de Russische, terwijl ook de Ameri kaanse militaire leiders er over opschep pen, dat zij de Sovjet-Unie en haar bond genoten van de aardbol kunnen wegva gen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7 Onder Ons5 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Horen en Zien 9 Topsu 10 Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 47e JAARGANG NUMMER 105 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. - *i IJmuider Courant Lin Yu-tang: De wijsheid van het leven bestaat uit het verwaarlozen van de dingen die er niet opa an komen. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. In de nacht en ochtend lichte tot ma tige vorst en plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. Zwakke tot matige, morgen overdag ma tige tot vrij krachtige zuidoos telijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Benoemd tot algemeen muzikaal leider hij Nederlandse Opera Met ingang van 1 september 1962 is Franz Bauer-Theussl benoemd tot alge meen muzikaal leider van de Nederland se Opera. De positie van algemeen mu zikaal leider is een equivalent van de functie, die in Duits-sprekende landen wordt aangeduid met Generalmusikdirek- tor. Deze plaats is enige jaren bij de Ne derlandse Opera vacant geweest. Franz Bauer-Theussl, thans 33 jaar oud, is als eerste dirigent verbonden aan de Volksopera in Wenen; voorts is hij chef-dirigent van de„Beethoven Gemeinde' in Wenen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 7 maart. Vandaag, bijna tien maanden na het begin van de eerste ronde, is in een hotel van Evian de laat ste etappe begonnen van de Frans- Algerijnse onderhandelingen. Wanneer alles goed gaat zal binnenkort de Fransen menen binnen vier of vijf dagen, de Algerijnen houden het voorzichtig op tien een akkoord worden ondertekend over een wapenstilstand in Algerije. Een jaar geleden had men kunnen zeggen dat de Algerijnse tragedie daarmee ge ëindigd zou zijn. Vandaag geldt dat helaas niet meer. Er is een derde partij bijgekomen, de O.A.S., die al moordend zal proberen het akkoord te doorkruisen. Haar doel is duidelijk: een bloedbad, waarin het Franse leger partij zal trek ken voor de Franse bevolking in Algerije en daarmee zijn gehoorzaamheid zal op zeggen aan de regering in Parijs. Hoe gevreesd de O.A.S. inmiddels is ge worden, bleek bij de aankomst van de F.L.N.-delegatie onder vice-premier Bel- kacem Krïm, op het vliegvled van Genève gistermiddag. Geen microfoons, geen tri bunes voor de pers, geen verklaringen maar op een verre uithoek van het vlieg veld haastig overstappen uit de Egypti sche Comet in drie helikopters, die onmid dellijk wegronkten in de dichte sneeuw storm naar het hotel „De blauwe horizon" in het plaatsje Signal de Bougy buiten Genève. Daar houdt de Algerijnse delega tie verblijf in een residentie, die door het Zwitserse leger is herschapen in een bas tion, compleet met prikkeldraad, loop graven en zware automatische wapens. Even scherpe veiligheidsmaatregelen vonden de Algerijnse gevolmachtigden vandaag aan de overkant van het meer van Genève in Evian, waar zij de Franse onderhandelaars troffen, de ministers Joxe, Buron en de Broglie. Duizenden blauw-ge- uniformeerde leden van de republikeinse veiligheidcompagnieën hebben het bad plaatsje uit zijn winterslaap gewekt. Hun eerste taak schijnt het op een afstand hou den van de pers. Eergisteren werd er al een fotograaf tegen de grond geslagen, hoe wel er nog niets te kieken viel. Uit het totaal ontbreken van alle faciliteiten voor de pers mag worden afgeleid dat de laatste zware loodjes in het strikste geheim ge wogen zullen worden. Die geheimhouding is niet zonder rede nen. Hoewel beide partijen hun goede hoop op een akkoord hebben uitgesproken, zou er niet louter over resterende formali teiten worden gesproken, zoals de Fransen het graag willen voorstellen. De voornaam ste kopzorg van het F.L.N. betreft de kardinale vraag of de Franse regering wel bij machte is een gesloten akkoord in Al gerije ten uitvoer te brengen, tegen de wil van de machtige O.A.S. De strijd tussen het F.L.N. en het Franse leger zal immers vervangen worden door een strijd tussen de O.A.S. enerzijds en de contracterende partijen anderzijds. Daarin zal de nu nog onduidelijke houding van het Franse leger van doorslaggevend belang blijken. Om zich althans een minimum aan ga ranties te verschaffen, eist het F.L.N. een zo kort mogelijke overgangsperiode tussen wapenstilstand en referendum, een duide lijker beeld van de voorlopige Frans-Alge- In de Tweede Kamer beeft de voor zitter, dr. Kortenhorst, medegedeeld dat de regering nog even wil wachten met het afleggen van een verklaring over Nieuw-Guinea. De minister-president wenst de vergadering van de commissie van Buitenlandse Zaken van morgen, de ministerraad van vrijdag en de terugkeer van minister Luns af te wachten. Mr. Luns vertrekt zaterdag uit Tokio, hoewel het in zijn voornemen lag pas 14 maart terug te komen. Dat er in de boezem van de regering geen eenstemmigheid heerst, komt gelei delijk meer naar voren. Minister Visser zou voor het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea zijn. Hij zou daarbij gesteund worden door minister Toxopeus. Vrij algemeen verwachten ingewijden een toenemende spanning in het kabinet, waar van het hoogtepunt wel eens zou kunnen worden bereikt als minister Luns zijn visie geeft. Er schijnt in Amerika toch niet zo bijzonder veel begrip te bestaan voor het Nederlandse standpunt, als wel gedacht werd. De opmerkingen van Robert Ken nedy in een televisie-uitzending zouden daarvan het bewijs geleverd hebben. Ro bert Kennedy zei onder meer dat de In donesische leiders van mening zijn dat Nieuw-Guinea juridisch tot Indonesië De- hoort. „En zij hebben een sterk argument daarvoor," aldus Robert Kennedy. delegatie zei, dat mr. Luns alleen in Tokio is voor ae bijeenkomst van de Ecafe. Hij is van plan zaterdag uit Tokio naar Ne derland terug te keren. Intussen heeft secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. in New York ander maal met de Nederlandse permanente ver tegenwoordiger bij de volkenorganisatie mr. C. W. A. Schürmann, over de kwestie Nieuw-Guinea gesproken. Na afloop werd slechts medegedeeld dat dit gesprek in het kader van de besprekingen valt die sedert januari aan de gang zijn. Er werd geen commentaar gegeven op berichten volgens welke Robert Kennedy tijdens zijn bezoek aan Djakarta de weg heeft kunnen effenen voor eventuele Nederlands-Indonesische besprekingen zonder voorafgaande voor waarden. rijnse executieven die het gebied tussen tijds moet beheren, en een aanzienlijke versterking van de geprojecteerde Frans- Algerijnse politiemacht van 45.000 man, die voor de haast onmogelijke taak staat de orde zolang te handhaven. De Algerijnen wensen ook een duidelijk schema voor het geleidelijk terugtrekken der Franse troepen uit Algerije, alsmede een grootscheepse amnestie voor de Alge rijnse gevangenen. Nu de wapenstilstand zo voor het grij pen ligt, zal men geneigd zijn de Algerijn se onderhandelaars de halsstarrigheid te verwijten. Zij hebben immers hun belang rijkste wensen omtrent de onafhankelijk heid, inclusief die van de Sahara, na taai onderhandelen verwezenlijkt gezien. Toch hebben zij hun positie nauwgezet geanaly seerd. Zij hebben ingezien dat Frankrijk de vrede in Algerije meer nodig heeft dan zijzelf. In de loop der jaren is het mach tige Frankrijk daardoor de zwakste partij geworden in het geschil en het F.L.N., aanvankelijk een handjevol desperate re bellen, onbetwist de sterkste. Men hoeft hen ook niet met humanistische preken aan het lijf te komen. Hun enige werke lijke reden tot haast is het risico, dat, in dien zij het onderste uit de kan willen heb ben, zij het deksel van de O.A.S. op hun neus kunnen krijgen. Daarom zullen zij tenslotte waarschijnlijk bereid zijn tot on dertekenen en af te wachten of de Franse regering het „uur van de waarheid" kan overleven. Zo liggen de kaarten nu in het conferen tie-oord aan het Meer van Genève, waar men zich overigens meer bezighoudt met de komende automobieltentoonstelling en waar over een dag of vijf de conferentie over ontwapening en de kernproeven het Frans-Algerijnse slotoverleg een eind- weegs uit de publieke belangstelling zal verdringen. Toch is de laatste ronde van dit spel, waarvan de spelers door kordons van politie en trieste natte-sneeuw-buien aan het oog onttrokken waren, van onge hoord belang. Voor de toekomst van Frankrijk en daar mee voor de hele Westelijke alliantie. Voor de Algerijnse leiders, een paar jaar geleden nog opgejaagde guerillastrijders fn de bergen van Kabylië en de Aurès, nu met straalvliegtuigen arriverende ministers in donkergrijze pakken. Voor cTë 'afmë mohammeSShen en de doodsbange Fransen in het zonnige Alge rije, waar angst en haat door een handvol gewetenlozen misbruikt worden voor be wust gewilde, beestachtige paniek. Een politieke tragedie van klassieke allu re, maar helaas van moderne afmetingen, gaat een beslissende fase in. Het had de laatste kunnen zijn, wanneer de onvermij delijkheid ervan Frankrijk eerder duidelijk zou zijn geworden. De eerste en tweede prijs in de sport- toto van deze week worden samen gedeeld door negen personen, die 12 wedstrijden goed hadden voorspeld. Ieder ontvangt netto 35.718,53. Voor de extra prijs komen 2668 personen in aanmerking. Zij krijgen ieder 39,50. In Tokio heeft men erop gezinspeeld dat de aanwezigheid van minister Luns erop wijst dat Nederland zou kunnen proberen de Ecafeconferentie aldaar te gebruiken als een ontmoetingsplaats met de Indone siërs. Minister Luns is de enige minister van Buitenlandse Zaken ter conferentie. Een woordvoerder van de Indonesische de legatie verklaarde: „Wij zullen niet wei geren als de Nederlanders ons benaderen. De instructies van de Indonesische dele gatie zijn gebaseerd op Soekarno's politiek van bereidheid om met iedereen overleg te plegen in het streven naar e?n vreed zame oplossing van het geschil," aldus ae woordvoerder. Minister Luns heeft echter verklaard dat hij geen plannen heeft een ontmoeting te hebben met Indonesische officiële personen om over de kwestie Nieuw-Guinea te spre ken. Een woordvoerder van de Nederlandse Gisteren is de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Kroll, via Brussel in Bonn aangekomen om verantwoording af te leggen over zijn beweerde uitlatingen over de Duitse kwestie. Bij zijn aankomst weerde Kroll alle vragen van journalisten af met de opmerking: „Ik heb geen vragen te beantwoorden. Ik ben een gehoorzame ambtenaar en houd mij aan mijn instruc ties." Op de vraag of hij erop rekent naar Moskou te zullen terugkeren, antwoordde hij: „Dat weet ik niet, dat hangt van de bondskanselier af." Deze opname werd ge maakt voor het vertrek van dr. Kroll en zijn vrouw van het vliegveld van Moskou. (Telefoto) Het is, met sneeuw waar de zon niet kan doordringen en met flinke vorst 's nachts, een beetje moeilijk om het zich voor te stellen, maar over een maand zal de bollenstreek midden in de drukte zitten. Naar het zich laat aanzien zal het week einde van 7 en 8 april het eerste bollen- weekeinde zijn. Op zaterdag 7 april zullen de Haarlemse Bloemenmeisjes voor het eerst in 1962 in het openbaar optreden. Er is een geheel nieuw team geformeerd. De meisjes zullen, naar verluidt, nieuwe en bijzonder flatteuze jurkjes dragen. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft in een antwoordnota aan de Amerikaanse president Kennedy verklaard, dat de Sovjet-Unie nieuwe kernwapenproe ven zal nemeh om een nieuw soort wa pen te vervolmaken", indien het Westen nieuwe proefnemingen met kernwapens gaat doen. Kroesjtsjev noemde het Ame rikaanse besluit, om de kernwapenproe ven in de dampkring „op termijn" te her vatten, een „nieuwe uiting van de agres sieve Amerikaanse koers op het gebied der buitenlandse politiek". Hij noemde het ook een slag voor het ontwapeningsover- leg, dat op 14 maart in Genève begint. Hij betreurde de weigering van Engeland en de Verenigde Staten om de regerings leiders reeds bij het begin van het ont- wapeningsoverleg aanwezig te doen zijn. Kroesjtsjev stemde echter wel in met het Brits-Amerikaanse voorstel om de minis ters van buitenlandse zaken bij de ope ning der conferentie aanwezig te doen zijn. Kroesjtsjev verklaart, dat de afgelopen vijftien jaar ontwapeningsbesprekingen zijn gevoerd, zonder dat deze enig resul taat hebben opgeleverd. Het zou kortzich tig zijn, aldus de Russische premier, om opnieuw zijn toevlucht te nemen tot werk wijzen, die in het verleden reeds ondoel matig zijn gebleken. Het is duidelijk de plicht der Verenigde Staten om nieuwe en betrouwbaarder onderhandelingsmetho den te vinden. Kroesjtsjev herhaalde, dat de Sovjet- Unie bereid is de Westerse voorstellen betreffende het toezicht op ontwapenings maatregelen te aanvaarden, indien het Westen van zijn kant instemt met de Rus sische voorstellen betreffende volledige en algehele ontwapening. „Maar aan de andere kant zegt u dat de Verenigde Staten nieuwe kernwapen proeven moeten uitvoeren, om niet bij de Sovjet-Unie ten achter te geraken. Het komt mij voor, dat het een duidelijk in strijd is met het ander, aldus de Sovjet premier. Kroesjtsjev vervolgt: „Het Amerikaanse besluit heeft ten doel juist die moderne wapens te vervolmaken en in grotere hoe veelheden aan te maken, die het grootste gevaar vormen. Waarover moeten wij dan eigenlijk op de ontwapeningsbesprekingen overeenstemming bereiken? Mogelijk verwacht men dat de Sovjet- Unie, voordat de Verenigde Staten in april a.s. hun kernwapenproeven gaan hervat ten, zich bereid zal verklaren een over eenkomst aan te gaan, die reeds door ons verworpen voorwaarden zou bevatten. Ik hoop, dat dit niet van de Sovjet- Unie wordt verwacht, want in het tegen overgestelde geval zou het er erg op lij ken, dat er een soort chantage met kern wapens op ons wordt bedreven", aldus Kroesjtsjev. Advertentie De n.v. Machinefabriek Figee in Haarlem werkt op het ogenblik aan de uitvoering van een belangrijke opdracht vooY het Rotterdamse havenbedrijf. Tot 1963 zullen 41 kranen van een nieuw t J/P6 dCLYl Jl6t Rotterdamse kranenpark geleverd worden. Deze haventopkranen (model RH) hebben een hefvermogen van 2 ton bij een maxi male vlucht van 40 meter en van 5 ton bij een vlucht van 19 meter. De minimale vlucht is 8 meter. De foto toont 7 van deze kranen op het nieuwe haventerrein van de n.v. Pakhuismeesteren op Pier 2 aan de Rotterdamse Waalhaven. de collectieve arbeidsovereenkomst heeft opgezegd en hij voegde er aan toe, zoals de situatie nu is, niet eens de mogelijk heid van een compromis te zien. Voorts deelde hij mede, dat de werkgeversorga nisatie zeer binnenkort een contact met de regering over deze kwestie hoopt te heb ben. De heer C. W. van Driel, voorzitter van de C.K.V. de werknemersorganisatie die wij ook naar zijn mening gevraagd hebben, zei dat bij de C.K.V. geen behoefte bestaat aan een contact met de overheid. De heer Van Driel zei voorts, dat indien er voor 1 mei geen oplossing komt voor het conflict tussen werknemers en werk gevers en hij zei zo'n oplossing niet te zien de zeevarenden zullen gaan staken. Zoals bekend varen er onder Nederland se vlag ongeveer 41.000 man, waarvan ei 11.000 vreemdelingen zijn. Van die 30.0''. Nederlanders zijn er ruim 16.000 georga niseerd en wel ongeveer 13.000 in de C.K V De 3.000 overigen zijn georganiseerd in confessionele bonden en in een 1 bond. NEW DELHI (AP) De communisti sche partij heeft bij de recente algemene verkiezingen in India tien pet. van de uit gebrachte stemmen op zich verzameld het geen een vooruitgang van 1.08 pet. bete kent in vergelijking met de laatste verkie zingen van 1957. De communistische par tij is daarmee op één na de grootste ach ter de Congrespartij van premier Nehroe, die 45 pet. der stemmen verwierf. Deze percentages gelden voor de verkiezing van het federale parlement. Deze verkiezings- cijfers werden vandaag gepubliceerd. De Internationale Transportarbeiders Fe deratie (I.T.F.) die zetelt in Londen, heeft aan de bij haar aangesloten zeevarenden en havenarbeiders een circulaire gezonden, waarin zij oproept aan de Nederlandse zee varenden daadwerkelijke hulp te verlenen, wanneer het in Nederland tot een staking zou komen. Deze circulaire is ondertekend door de Nederlander de heer P. de Vries, die algemeen secretaris van de federatie is. Het bestuur van de Centrale van Zee varenden der Koopvaardij en Visserij, de C.K.V., heeft deze circulaire gisteren ont vangen. De heer K. de Graaf, directeur van de "Raad van Bestuur voor de Zeevaart de werkgeversorganisatie dus zei ons in antwoord op een vraag, over deze cir culaire nog niets vernomen te hebben. In antwoord op de vraag of het naar zijn mening inderdaad tot een staking zou ko men, wees de heer De Graaf er op, dat de standpunten van werkgevers en werk nemers zeer ver uiteen lopen. Hij zei ver der te vinden, dat er een heel merkwaar dige situatie is ontstaan, nadat de C.K.V.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1