Personeelsvereniging Plaat- wellerij viert derde lustrum Schooljeugd viert Europadag op Plein 1945 in Velsen IN DE VISHAL+EN OP ZEE Middelbare school moet een plaats van rust zijn Ex-„Staatsrechercheurs" Slagter en Poos vrijgelaten Diefstallen aan boord van Arosa Sun Grote brand in Nuth Katholieke intellectuelen verontrust over voor lichting inzake volks taalgebruik De ILSY gaat niet door Vragen van Kamerlid over Chinese hulp aan Indonesië Soekarno heeft zijn kabinet gereorganiseerd Linkse socialisten boeken groot succes \iUENüL.'.G 7 MAART 19 62 7 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Verkeersongevallen PPpi •tliifia 10.000 kilo boter vloeide kokend uit pakhuis Bestuur zwicht voor bezwaren van de omliggende gemeenten PROF. M. J. LANGEVELD: WEEKABONNEMENTEN Roeslan A bdoelgani geëlimineerd In Denemarken Voor een meer dan uitverkocht huis heeft de personeelsvereniging van „De Plaatwellerij" dinsdagavond met haar le den, voor zover zij zich van een plaats hadden kunnen verzekeren, de derde lus trumviering in het Kennemer Theater te Beverwijk gehouden. Weliswaar geschiedde deze viering van het vijftienjarig bestaan, waarin de per soneelsvereniging als bindingsfactor grote waardering geniet' op bescheiden wijze doch ongetwijfeld zullen de talrijke aan wezigen van het dolle kolderprogramma waarover hieronder meer, genoten heb ben. Een gezellig genot overigens, dat juist op vastenavond een goede carnavals stemming teweeg bracht. Voorzitter C. Luttik was van de goede stemming overtuigd in zijn korte ope ningstoespraakje, waarin echter over ae verdiensten van de personeelsvereniging niet werd gerept. Hij begroette de beide directeuren van het bedrijf en met hen tevens een grote groep uit Amsterdam van het Bronswerk- concern, waarmede De Plaatwellerij is gelieerd, alsmede een vertegenwoordiging van het bedrijfsfiliaal uit Hoensbroek. Ook vele gepensioneerden hadden een plaats gevonden, zeer tot voldoening van de voorzitter, die opmerkte, dat deze avond wel een bijzonder tintje had als afwisseling van de gebruikelijke toneel avonden van de eigen groep. Gezien het uitgebreide programma op deze avond werd het derde lustrum dus toch onofficieel gevierd. Hoewel de voorzitter in zijn openings woord te kennen had gegeven, dat een vijftienjarig bestaan nu niet bepaald van zulk een wereldschokkende betekenis kan worden beschouwd, dat hierdoor een grandioos feest werd gerechtvaardigd, is het bestuur dan toch maar met een pro gramma uit de bus gekomen, dat zelfs bij een gouden jubileum niet misplaatst zou zijn geweest. Men had hiervoor na melijk een amusementsensemble geënga geerd, dat onder leiding van de bekende radio- en televisiekomiek Joop Doderer, onder de titel „Teletroef" een program ma voor het voetlicht bracht, dat van be gin tot eind de stampvolle zaal tot een laaiende bijval wist te bewegen. Het grootste deel hiervan werd door Joop Do derer zelf geducht gestimuleerd, die met zijn grollen en dwaze grimassen elk schetsje tot een daver.end lachsucces wist te maken. Doderer bleek nu niet bepaald kopschuw te zijn voor effecten, waarvan iedere bas-komiek zich pleegt te bedienen, maar op een dergelijke feestavond dient de kritische toeschouwer zulke bijkomstig heden grif door de vingers te zien. Voor al, omdat in dit programma ook het be tere genre zo voortreffelijk werd ver tegenwoordigd. Door Sacha Dénisant bij voorbeeld, die zich bij het cabaret reeds een verdiende reputatie heeft veroverd. Ook Roza en Janos Szögi dienden zich aan als prima variété-artiesten, door een spectaculaire apachendans met een niet Advertentie minder opwindend nummertje salon-acro- batiek af te wisselen. En Carla Lahn- stein wist zowaar nog een bijzonder ori ginele vorm te vinden, om de klassieke buiksprekerkunst in een geheel aparte en hoogst amusante gedaante op te die nen. Bijzonder knap van tekst was ook het intermezzo „Wij zijn verloofd", pittig gezongen en gespeeld door Sacha Déni sant, Carla Lahnstein, Annie en Eliza beth Wetzner en Wim Scholten, welk num mer in een programma van Sonneveld of Kan ook uitstekend op zijn plaats zou zijn geweest. Jan Blaaser verleende eveneens medewerking. Ofschoon hij door de toe schouwers met duidelijke vreugde onmid dellijk als de titelheld uit de televisie klucht. „De tante van Charley" werd herkend, had hij toch de grootste moeite zich naast de grollen van Joop Doderer te handhaven. Toch assisteerde hij zijn confrater met brio en elan, zodat schets jes als „Op de kiek" en „De rondvaart- gids" stormen van hilariteit verwekten. En doordat het gehele programma met een voorbeeldig tempo werd afgewikkeld en voor de show eveneens een fleurige plaats was ingeruimd, was dit grote suc ces volkomen verdiend. De feestcommissie heeft hiermee een gelukkige greep ge daan en de vele toeschouwers bijzonder aan zich verplicht. Jan van Dam Maarten Slagter, voormalig inspecteur van de staatsrecherche, die wegens zijn hou ding tijdens de bezettingsjaren na de be vrijding tot 18 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zijn vroegere collega, de kapi tein Leo Poos, die eveneens tot 18 jaar is veroordeeld, zal uit de strafgevangenis in Breda worden ontslagen. Slagter en Poos verrichtten in de jaren 1940-1945 talrijke arrestaties onder illega le werkers: uit de behandeling voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam bleek, dat van de door dit duo gearres teerde verzetsmensen er tenminste 116 niet meer uit concentratiekampen waren terug gekeerd. Slagter en Poos. die beiden oorspronke lijk aan het Haagxe politiekorps waren verbonden, maakten samen tevens deel uit van het zo genoemde „ontvangstcomité", dat agenten van de Nederlandse regering in Londen, die hier geparachuteerd wer den, opving. Zij deden zich dan voor als illegale werkers en arresteerden parachutisten. Slagter verliet gisteren de strafgevange nis in Hoorn, de „Krententuin". Hij zal zich in Heerlen vestigen. Het is hem streng verboden ooit in Den Haag te komen. De Velsense schooljeugd heeft vanmorgen de Europadag met overgave ge vierd. Op de scholen werd gisteren of vanmorgen tijdens de les veel verteld over de Éuropadag, waarbij men veel ruimte liet voor de onderlinge discussie. Om tien uur kwam men bijeen op het Plein 1945, waar de vlaggen van de landen van de Europese Gemeenschap werden gehesen, later gevolgd door de Europavlag. KONINGSPLEIN 1® TELEFOON 48Sfi Uit de kluis van het pensionschip van Hoogovens in IJmuiden, de „Arosa Sun wordt een bedrag van achttienhonderd gulden vermist. Het vermoeden bestaat dat een vijftigjarige man, die op de „Aro sa Sun" verblijft en die verdwenen is met de sleutel van de kluis, hier meer van weet. Verder is uit een hut van de „Arosa Sun" driehonderdvijftig gulden gestolen. Dit geschiedde toen de drie bewoners van de hut, Italianen, nachtdienst hadden. Men verbrak het hangslot van een kast je en nam het geld uit een portefeuille, Op de splitsing Zeeweg-Heerenduinweg in IJmuiden kwamen dinsdagmiddag om vier uur een driewiplige bestelwagen en een bestelauto met elkaar in aanrijding, doordat de bestuurder van laatstgenoemd voertuig bij het linksafslaan de doorgang niet vrijliet. Het driewielige wagentje werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de bestelauto bleek geen rijbewijs te hebben. Een vijfjarige jongen liep gistermiddag om twaalf uur in de Kennemerlaan tegen een passerende personenauto aan. Hij keek niet uit toen hij de rijbaan op rende. Met hoofdwonden werd hij door de ongevallen- dienst ter observatie naar het Antonius- ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. de Groot-Boessenkool, d., Sluiseiland 20, IJmuiden; G. C. Veld- huis-Nossek, z„ van Lenneplaan 4, Drie huis; A. Kok-Metselaar, z„ Trompstraat 143, IJmuiden-Oost; E. in 't Veld-Winkel- man, d„ Taanplaats 12, Haarlem; E. de Jong-Groenendijk, z., Vechtstraat 67, IJ muiden; A. Zwart-de Rooij, z., Midden havenstraat 22, IJmuiden; A. C. Kouwen- oord-Klepper, z., Trompstraat 132. IJmui- den-Oost; B. J. van Kooten-Ebbeling, d., Curagaostraat 13. Santpoort; W. H. C. Wijtkamp-Kruiiff, z„ Jan Steenstraat 91, Haarlem; A. A. M. van Schinkel-Hout kamp, d., IJsselstraat 51. IJmuiden; H C. de Ruiter-Rollfs of Roelofs, z.. Kennemer laan 58, IJmuiden; G. J. Koks-van den Haak, z., Iepenstraat 40. IJmuiden-Oost; J. Blok-Salamanca del Valle, z„ Orion- weg 24, IJmuiden; G H. de Vries-Drom- mel, z„ Kortenaerstraat 19 rd., IJmuiden- Oost. OVERLEDEN: C. Braam, 84 j., e van M. van der Kolk, Zeeweg 260, IJmuiden- Oost; M. de Reus, 77 j„ e van H. Haver, Waalstraat 132, IJmuiden; J. van Op bergen, 57 j„ e. van E Holman, Gijzen- veltplantsoen 141, IJmuiden; J. Bonset, 72 j., e. van L. F. Horst, Iordenstraat 56, H iarlem; C. W. Boer, 84 j., wed. van J. H. Je Vries, Rijnstraat 4, IJmuiden; J. Tel- nnp, 78 j., e. van J. Wieringa, St. An- «niuslaan 18. Sassenheim; J. van der Pijl, 7 j„ e. van M. Noordzij, Lange Nieuw- traat 16, IJmuiden; C. de Haan, 87 j„ van "iroekhuijsenstraat 21, IJmuiden-Oost; J. Loóij, 53 j., e. van A. J. Walker, Plancius- Uraat 63, IJmuiden-Oost; J. Janson. 76 j.. e van G. Olivier, Oosterduinweg 25. IJ muiden-Oost; J. F. van Asten. 79 j„ Wil- ltmsbeekweg 100, IJmuiden-Oost. v .- s- w ~v. Toen de jeugd zich op het Plein had ver zameld sprak de voorziter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen, een begroetingswoord, waarin hij zei, dat het wel belangrijk is dat Europa in militaire en economische zin één wordt, en daardoor sterk, maar dat het nog be langrijker is wanneer mensen, die zeker verschillen, toch zoeken naar alles wat ze gemeen hebben, daarbij datgene, wat plaatselijk en nationaal van belang is, toch als bodem bewarend. Hij was er blij om, dat deze morgen ook Deense jongeren de plechtiêheid mee maakten, juist omdat Nederland en Dene marken veel gemeen hebben. Beide volken hebben de vrijheid verloren en later weer teruggekregen. „Moge de zon opgaan over een sterk en eendrachtig Europa", besloot hij zijn toespraak. Nadat de „Zingende Klokken" het „Wilt heden nu treden" hadden gezonden en de vlaggen der landen waren gehesen, nam wethouder H. de Boer het woord. Hij me moreerde dat het nieuwe pontplein straks „Europaplein" zal heten en hoopte, dat de jeugd zich steeds meer zal bezinnen op de Europese gedachte. „Gaat het nu om een poging tot krachts vorming om meer macht te hebben of om te overheersen?" vroeg hij zich af. „Nee, dan heeft men het mis. Het is een poging om niet meer de fouten van vroeger te maken. We willen met de landen van Europa economisch machtig worden, om welvaart en vrede te kunnen brengen. Ook de andere landen, buiten de Europese ge meenschap moeten we helpen zoveel we kunnen. Ga daar maar veel met elkaar over praten, „los van de oude mannetjes", zoals één van jullie zo straks zo treffend opmerkte in een onbewaakt ogenblik." De heer De Boer las daarna een bood schap van de Velser jeugd aan de Denen voor, waarin gesteld werd dat de jongeren van Velsen het samen uitdragen van de Europese gedachte willen bevorderen. Men achtte het een symbool op de Europadag samen met de Denen dit feest te kunnen vieren. „Samen willen wij bijdragen tot Een brand, die voor een miljoen gul den schade heeft aangericht, heeft giste ren gewoed in een opslagplaats van een grote inkoopcentrale van levensmiddelen in Nuth. Het vuur ontstond door overver hitting van een oliekachel. Het personeel trachtte met een schuimblusser het vuur te doven, maar de brand breidde zich snel uit De brandweerkorpsen van Nuth, Heerlen en Hoensbroek moesten worden gealarmeerd. Een voorraad van tienduizend kilo bo ter deed een brede stroom van kokend vet ontstaan die naar buiten vloeide over het wegdek. De hele voorraad levensmiddelen ging verloren. Het bedrijf is tegen brandscha de verzekerd. het streven naar de Europese eenwording en tot vrede en welvaart in de gehele we reld". De heer Timmermans vertaalde de boodschap daarna in het Deens. Onder tromgeroffel werd daarna de Europavlag in top gehesen, zoals de foto toont, waarna de Zingende Klokken de plechtigheid met een Europa-lied besloten. In Beverwijk wapperden de Europese vlaggen van de Wijkertoren en het Stad huis. Ook daar werd op de scholen tijdens de les aandacht aan de Europadag be steed. Vanavond zal op het raadhuis van Beverwijk een receptie worden gehouden, waarin burgemeester J.G.S. Bruinsma een toespraak houdt. Dertig katholieke intellectuelen, onder wie hoogleraren, priesters en journalisten hebben een brief gericht aan de aarts bisschop en de bisschoppen in Nederland naar aanleiding van het verschijnen van de apostolische constitutie „Veterum Sa- pientia" en de commentaren die over deze constitutie zijn gepubliceerd. De constitu tie betreft „de bevordering van de studie van het Latijn." „Ofschoon geen der in deze constitutie geformuleerde voorschriften zich uit spreekt tegen het gebruik van volkstaal of landstaal met name in de eredienst en de bediening der sacramenten, is toch fei telijk zeer nadrukkelijk de suggestie ge wekt, dat zelfs de vraag naar het gebruik van andere talen dan de Latijnse in de liturgie voortaan in woord en geschrift niet meer aan de orde mag komen", al dus deze brief. Uit persberichten hebben de ondertekenaren vernomen dat de eer ste reacties in Rome er op wijzen, dat de constitutie bij voorbaat verdere discussies over het gebruik van de volkstaal in de liturgie uitschakelt en veranderingen, zo als die van het concilie werden verwacht, uitsluit. Zij constateren dat <fe waarde en het gezag van deze eerste reacties in Ro me tot dusver onduidelijk en dubieus zijn, maar dat velen intussen teleurgesteld en verontrust zijn, „doordat zij in de mening zijn gebracht, dat het toenemende en al lerwegen in de kerk vernomen pleidooi voor ruimer gebruik van de landstaal in de liturgie thans afgebroken is en dat van het aanstaande concilie in verband hier mee stellig niets kan worden verwacht. Vooral de suggestie, dat hierin reeds be slist zou zijn voorafgaande aan het conci lie en buiten het concilie om, lijkt gevaar lijk en bijzonder negatief". De dertig ondertekenaren doen een drin gend beroep op het Nederlandse episco paat om al het mogelijke bij te dragen tot opheldering, zowel voor het Neder landse volk, als op het concilie. De brief is ondertekend door onder ande ren prof. dr. B. Delfgaauw. Haarlem; E. de Groot O.P., Nijmegen; M. Hensen O.P. Nijmegen; Fons Hermans, Amsterdam; Fons Jansen. Hilversum; S. Jelsma, M.S. C., 's-Gravenhage; prof. dr. R. C. Kwant O.E.S.A., Eindhoven; dr. C. A. J. Ouwer- kerk C.S.S.R., Wittem; Michel van der Plas. Aerdenhout; prof. mr. W. P. J. Pom- pe, Utrecht; prof. dr. ir. F. Ph. A. Tel- Iegen, Aalst; mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Wassenaar; prof. J. A. M. Weterman, Utrecht. De ILSY, het bekende luchtvaartfeest van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, dat om de paar jaar op het vliegveld Ypenburg gehouden placht te worden en dat vaak bijgewoond werd door de koninklijke familie, zal dit jaar niet plaatshebben. Er is van vele zij den bezwaar tegen gemaakt. Het plan bestond de ILSY te houden op 11 juni, Tweede Pinksterdag. Men onder vond sterke tegenkanting uit verschillende aan het vliegveld Ypenburg grenzende ge meenten, waar in de gemeenteraden de wenselijkheid van het niet doorgaan van het vliegfeest werd besproken. Zelfs in de Tweede Kamer werden hierover vragen ge steld. Hoewel het K.N.V.V.L.-bestuur het houden van de ILSY nog steeds ten volle verantwoord acht, is het niettemin van me ning, dat aan de gevoelens van een deel van het publiek niet mag worden voorbij gegaan. Mede in verband met de bezwa ren van enkele der omliggende gemeen ten hadden de betrokken ministeries tot dusverre op de vroegtijdig ingediende aan vragen ter verkrijging van de wettelijk vereiste vergunningen nog niet gereageerd Hedendaagse problematiek rondom middelbare schooljeugd was het thema dat het Nationaal Protestants Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid in Nederland gisteren besprak tijdens de tweede contactdag in Esplanade te Utrecht. Prof. dr. M. J. Langeveld sprak over de middelbare schooljeugd in het gezin. Door structuurveranderingen, die er mede toe geleid hebben, dat bredere bevolkingslagen hun kinderen naar de middelbare school sturen, is in de laatste 25 jaar de afstand tussen gezin en school groter geworden. Prof. Langeveld merk te op, dat de leerstof te veelomvattend is, hetgeen wrevel in het gezin teweeg kan brengen. Bijzondere aandacht schonk hij aan op merkingen van ouders, die zelf slechts de lagere school doorlopen hebben en bang zijn dat hun kinderen, die de middelbare school bezoeken, uit eigen milieu gerukt zullen worden. Bovendien heerst onder de ze categorie ouders de vraag of hun kin deren wel de juiste mensen ontmoeten, die in levensvormen een voorbeeld kunnen zijn voor hun kinderen. Dit is een vraag, meen de prof. Langeveld, waar het maatschap pelijk geweten en het gezin zich mee moe ten verstaan. Het gezin is een brug tussen school en maatschappij en het dient zich daarvan goed bewust te zijn. Het moet bijstaan in de vorming van de jeugd. De school heeft de aangewezen taak hierin te gemoet te komen. Prof. Langeveld zei overtuigd te zijn, dat de school een van haar oude taken moet hervatten, namelijk in onze maatschappij een plaats te zijn van rust en gevormde aandacht. De volgende spreker, dr. L. M. van Dis, richtte zich meer op de middelbare schooljeugd in de school en trok een ver gelijking tussen de jeugd van 1922 en die van 1962. Een van de opmerkelijkste ver schillen noemde hij de overlading met werk. De taak van de school is veel min der omlijnd dan vroeger. Hij onderschreef de woorden van prof. Langeveld, dat de school nu veel minder aan zijn trekken komt met het opdringen van techniek en maatschappij door middel van film, krant t.v. en radio. Een ander verschil zag dr. Van Dis in het functieverlies van het ge zin. In vele gezinnen aarzelen de ouders hun kinderen een normatief leven voor te leven. De jeugd wordt thans veel vrijblijvender opgevoed, daardoor leren de kinderen niet de warmte van een eigen milieu kennen. Als derde punt in de verschillen tussen vroeger en nu meende spreker het huidige cultuurbeeld te moeten noemen. Het leven is gemakkelijker en comfortabeler gewor den doch mist door de oorlogsdreiging el ke primaire zekerheid. De onvermijdelijke voorwaarde waaraan voldaan moet worden wil de school haar functie goed blijven vervullen, is dat docenten verontrust moe ten zijn over de tegenwoordige situatie. Te veel wordt aandacht besteed aan de secondaire kwesties en té weinig beseft men de zin en het doel van het middel baar onderwijs. Is de leraar werkelijk ver ontrust dan legt hij hiermee de basis voor een vaste ondergrond om onder meer de vervreemding tussen leraar en leerling te overbruggen. Niet te formeel Prof. dr. N. Beets uit Utrecht sprak over de middelbare schooljeugd buiten gezin en school, het zogenaamde derde milieu waar de jongere zich beweegt. Hij schonk al lereerst aandacht aan het georganiseerde derde milieu, dat door de jeugdbeweging en jongerenclubs wordt gevormd. Hij con stateerde een ontwikkeling, die gaat in die richting, waarin het lichamelijk-dynami- sche een belangrijke rol speelt. De jeugd waardeert dit georganiseerde derde milieu vaak minder dan de ouderen verwachten. Zo was het dinsdag De aanvoer in IJmuiden was dinsdag 8.390 kisten, waarvan 899 tong en tarbot, 3 heilbot, 10 tongschar en schartong, 1.222 schol, 20 schar, 26 bot, 4.180 haring, 87 ma kreel, 43 schelvis, 1.386 wijting, 317 kabel jauw en gul, 9 leng, 2 ham, 3 poon, 153 koolvis, 30 diversen. De prijzen zagen er als volgt uit: Per kilo: heilbot 42,50, grote tong 4,10 3,80, grootmiddel tong 3,403,10, klein- middel tong 3,60—3,30, kleine tong I 4 3,60, kleine tong II 43,40, tarbot I 5,10 4,50. Per 50 kilo: tarbot IV 15284, schartong 30—25, grote schol 27—23, grootmiddel schol 2423, kleinmiddel schol 2723, kleine schol I 2624, kleine schol II 30—13, schar 5027, bot 8,108, verse haring 19,2013,40, makreel 4430, kleine schel vis II 4942, wijting 168, grote gul 57 37. middel gul 46—33, kleine gul 40—26, kleine leng 25, ham 114, poontjes 48, kleine koolvis zwart 2722. Per 125 kilo: grote kabeljauw 292112, grote koolvis zwart 8470, grote koolvis wit 100, grote leng 11482. Besommingen KW 32 21.400, KW 8 f 17.500, KW 139 f 9.050, KW 93 6.810, KW 70 f 5.690, KW 146 8.090, KW 9 4.190, KW 196 10.000, KW 57 4.210, KW 77 5.920, KW 199 3.640, KW 141 f 6.360, KW 58 4.250, KW 3 f 8.310, KW 99 3.610, KW 136 4.740, KW 5 f 2.330. IJM 30 f 200, IJM 67 f 5.250, IJM 63 f 3.550, VL 110 25.500, VL 131 20.300. Aanvoer van woensdag Zeventien vaartuigen, waaronder de IJM 18 „Ariadne", voerden vanmorgen in IJmuiden aan 25 kisten schelvis, 15 kabel jauw en gul en 2000 stuks kabeljauw. De KW 39 „Wilhelmina Johanna" kwam aan de markt met 20 schelvis, 550 haring, 20 makreel, 205 wijting, 15 kabeljauw en gul, 40 koolvis en 100 stuks kabeljauw. De „Ja- coba Gezina" IJM 36 had aan boord 25 schelvis, 525 haring, 30 makreel, 260 wij ting, 60 kabeljauw en gul, 25 koolvis, 5 di versen, 200 stuks kabeljauw en 400 kleine isten aaring. De totaalaanvoer bedroeg 70 schelvis, 485 wijting, 85 kabeljauw en gul, 90 koolvis, 1075 haring, 400 kleine kisten haring, 1800 spanharin'g, 150 schol, 45 ma kreel, 5 tarbot, 90 varia, 200 sardien, 2300 stuks kabeljauw en 4500 kilogram tong. Prijzen van woensdag In guldens. Per kilogram: tarbot 5,70 4,60, heilbot 4,80—^,60, lever 0,400,80. grote tong 4,20—4, grootmiddel tong 3,70— 3,30, kleinmiddel tong 4,103,60, tong 5,204,60, tong II 4,404,10. Per 50 kilogram: grote gul 5853, mid del gu! 4942, kleine gul 4033, leng en lom 3239, hake 3018, grote tar bot 180. middel tarbot 140, kleine tarbot 100104. griet 85, tongschar 29—28. spanharing 12—11, noordharing 19,6015, bonken 54, makreel 4337, grote én g-rootmid-del schol 25—23. zetschol 3531 schol I 35—32. schol II 38—35, kleine .schol 34—21, schar 41—3Ï" bot i 1.508. grote Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken vragen gesteld over be richten die spreken van oorlogsvoorberei dingen welke communistisch China tegen ons land zou treffen, over het aanwerven van radioberichten van communistisch Chi na voor een militaire onderneming tegen Nederlands Nieuw-Guinea en over berich ten, dat er in een havenplaats nabij Kan ton voor hetzelfde doel oorlogsmateriaal en munitie voor verscheping naar Indonesië gereed liggen. Ook vraagt de heer Goed hart of de minister kennis heeft genomen van radioberichten van communistisch Chi na waarin mededelingen worden gedaan over de aanmelding van Chinese commu nisten voor deelneming aan „de uitroeiing van het Nederlandse imperialisme op Nieuw-Guinea". voor welke „sympathieke gebaren" de president van Indonesië zijn dank betuigd zou hebben. De heer Goedhart vraagt of de minister van mening is dat, indien dit alles waar is, het verantwoord is diplomatieke betrek kingen met dat land te blijven onderhou den. Tenslotte stelt hij de vraag of de be. windsman niet van mening is dat dergelij ke voorbereidingen van communistisch China de noodzaak om tot een snelle en vreedzame oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea te komen in bijzondere mate vergroten. dienen uiterlijk op woensdag te worden Getaald. daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Pr?fj gelooft dat veel jongeren een hekel hebben aan een te sterk organiseren waardoor het milieu in hun ogen een te formeel karakter krijgt. De middelbare scholier voelt zich beter thuis in zijn eigen derde milieu, hij zoekt buiten gezin en school om een vorm van samenzijn, van gezelligheid in een be- paalde ruimte, waar hij niets anders be hoeft te doen dan er domweg te zijn. Eén vorm van gemeenschap waarin zijn indi vidualiteit minder tot uiting komt dan in het gezin of op school. Prof. Beets vroeg zich af of jonge schrijvers als Harry Mu- lisch, Remco Campert en Cees Nooteboom iets van die sfeer van het onpersoonlijke derde milieu uitdragen. Hij is van oordeel dat deze vorm van leven, een oase in de wereld van pedago gische bewogenheid, positief moet worden gewaardeerd. Men dient te bedenken dat zowel school als gezin opvoedt tot de vrij heid. Opvoeders zullen het moeten toejui chen als de jeugd die vrijheid goed ge bruikt, aldus prof. Beets. schelvis 6550, grootmiddel schelvis 65 63, kleinmiddel schelvis 7170, schelvis I 7270, schelvis II 5541, radio 31, gestrip te wijting 16—10, dichte wijting 16—8, grote kuit 3935, kleine kuit 39, poon 45 52, ham 170165, witte koolvis 4038, koolvis I 36—33, koolvis II 28—25, haai 3230, regels grote kabeljauw 9463, re gels kleine kabeljauw 5838, inktvis 40 45, sardien (per 40 kilogram) 118,20. Per 125 kilogram: grote en middel ka beljauw 110114, grote zwarte koolvis 94 86, grootmiddel zwarte koolvis 8581, kool vis wit 100105, leng 8490. Besommingen van woensdag „Ariadne" 18.500, KW 39 21.550, KW 161 6390, „Marian Ellen" 29.400, „Post boy" f 17.800, ,,'s-Gravenhage" 22.800, „Francina" 22.100, „Ada" 17.400, „On derneming 3" 15.800. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 100 kisten wijting, 10 gul en kabeljauw, 50 schelvis, 1000 span haring en 1750 kilogram tong. Op zee De visserij was geconcentreerd bij de p-boeien en wel ten noordoosten van boei p 4. De „Pietertje" gaf hedenmorgen een trek door van 50 kilogram tong en 3 man den vis. De „Deining", die dinsdag was gaan varen, ving bij zijn eerste trek 60 ki logram tong en 2 manden vis. Zijn tweede trek leverde 40 kilogram tong en 3 manden vis op. Dit geeft wel een beeld hoe het met de visserij bij de p-boeien is gesteld. Ook op de kust werd aardig gevangen. Verscheidene kotters meldden trekken van 30 kilogram tong en 5 manden vis. Ondanks tiet mooie weer werd om dé noord niet veel anders gevangen dan wat wijting en koolvis. DJAKARTA (ANP) President Soekar no heeft een reorganisatie van zijn kabi net bekendgemaakt. Het kabinet, dat onder leiding blijft staan van Djoeanda Kartawidjaja, omvat acht vice-premiers, nl. dr. Soebandrio, die belast blijft met Buitenlandse Zaken, Sa- hardjo, Binnenlandse Zaken, generaal Na- soetion, Defensie en Veiligheid, generaal Soeprajogi, produktie, R. Leimena. distri butie, Notahami Prodjo, Financiën, Moel- jadi Djojomartono, Openbare Gezondheid en Mohamed Yamin, speciale aangelegen heden. Vice-premiers zijn nu ook Charoel Sa- Jeh, Zainoel Arifin, en Sartono. Prof. Iwa Koesöemasoemantri is benoemd tot minis ter van staat. Soekarno heeft vier ministers ontslagen onder wie Roeslan Abdoegani, die vice- voorzitter was van de opperste adviesraad. Abdoelgani wordt opgevolgd door Sartono. De andere ontslagen ministers zijn: Goe- nawan (minister van Justitie), die wordt opgevolgd door Kadarroesman; Dipokoe- somo (minister van Openbare werken en Industrie), en Soedjono (minister voor be trekkingen met volksvertegenwoordigin gen). Bij de nieuwe ministers is de eerste vrou welijke minister in Indonesië, Roesiah Sar- djono, die Moeljadi vervangt als minister van Sociale Zaken. De huidige minister van voorlichting, Maladi, krijgt de porte feuille van een nieuw ingesteld ministerie voor de sport. Minister van voorlichting wordt in zijn plaats prof. Yamin. Prof. Thajib wordt minister van hoger onder wijs en wetenschappen. Het gereorganiseerde kabinet telt 39 mi nisters met en zonder departementen. Zij zijn onderverdeeld in 8 groepen, elke groep met een coördinatie-minister. Waarnemers in Djakarta achten de eni ge verrassing bij de reorganisatie van het Indonesische kabinet het elimineren van Abdoelgani, wiens rol als voornaamste poli tieke adviseur van president Soekarno al gemeen bekend is. Roeslan Abdoelgani zou de geestelijke vader zijn van de meeste denkbeelden, die zijn vervat in Soekamo's stelsel van geleide democratie. Hij was leider van de P.N.I. en minister van Bui tenlandse Zaken in vroegere kabinetten. De nieuwe minister van staat, die Abdoel gani vervangt, mr. Sartono, ook lid van de P.N.I.was voorzitter van het parlement dat door Soekarno in maart 1960 werd ontbonden. De gemeenteraadsverkiezingen in Dene marken hebben een grote overwinning op geleverd voor de socialistische volkspartij van Aksel Larsen. Nauwelijks twee jaar na de oprichting bleek gisteren Larsen's anti-Navo en anti-militaristische partij al goed te zijn voor 9 zetels (16,4 nercent van de stemmen) in Kopenhagen. De partij, die in 1958 niet aan de verkiezingen deelnam, omdat zij toen nog niet bestond, is hiermee plotseling de op tw^e na grootste fractie in de Kopenhaagse gemeenteraad ge worden. Verliezers zijn de rechts-liberalen, die ruim 2,5 percent minder stemmen be haalden dan in 1958, en de communisten, die een verlies van 2 percent moesten incasseren. De socialistische volkspartij was de grootste winnaar met een vooruitgang van ruim 4,5 percent. De sociaal-dpmnoraten kwamen van 38.9 op 39.3 percent. Zi.i ver loren echter hun meerderheid in de hoofd stad. De onofficiële uitslagen luiden: Sociaal-democraten Communisten Duitse minderheid 1962 1958 39,3 »/o 38 9 1 22,5 20,6 22 24.6 6 7,3 5 0 29 1 3 - 0.3 1 41

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7