Soekarno verwacht weldra bespreking met Nederland Londen en Washington bereid kerncontroles te verminderen Looncommissie van Stichting van de Arbeid besluiteloos Er zit te weinig lijn in het visserijbeleid HET WEER PIPO-masker UCttlSêSC „Als de N.-Guineakwestie vreedzaam wordt opgelost kom ik naar Nederland' Maandagochtend ministerraad Spoorwegongeluk bij Ravenna „Idee van een atoom- vrije zone is verouderd" Nieuwe voorstellen aan Sovjet-Unie Nederlandse kustvaarder door bemanning verlaten Zware storm aan oost kust van de Ver. Staten Drie jaar niet meer op voetbalveld LANA- en PARADE-tapijt 24.50 p. m2 22.70 p. m2 tijssen textiel JAC. SPIJKER Mr. Luns komt zondag terug Minstens 10 doden Kennedy Berlijn KLACHT IN TWEEDE KAMER: Hogere temperaturen REGEN- EN TWEEDJASSEN Wellicht overheidssteun voor de zeevisserij nodig Geen TV-boodschappen In de krant van heden: Het woord is aan Kapitein bleef nacht op stuurloos schip gratis bij PEL wrijt'was a,. glanzende was ^^vanaf F.4595-^^ CAI ACE CtiytUAIIII 47e JAARGANG NUMMER 106 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHVIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 8 MAART 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DJAKARTA (AP) Ter gelegenheid van het einde van Ramadan, de mo hammedaanse vastentijd, heeft president Soekarno een rede gehouden waarin hij onder meer zei: „Als wij de kwestie- Nieuw-Guinea vreedzaam kunnen op lossen, zal ik naar Nederland gaan. Ik wil de betrekking met de Nederlanders normaliseren". Hij verklaarde inlich tingen te hebben ontvangen volgens welke de Nederlandse regering voorbe reidingen treft voor officiële bespre kingen met Indonesië. Soekarno zei dat er nog geen officieel bericht was ontvangen over Nederlandse stappen, maar dat inlichtingen via diplo matieke kanalen erop wijzen dat de Ne derlanders zich voorbereiden op bespre kingen. Hij zei: „Ronduit gezegd heb ik geen duidelijke of volledige inlichtingen over de Nederlandse stappen. Ik weet bij voorbeeld niet op welke voorwaarden de Nederlanders besprekingen wensen te be ginnen. Het is me nog niet duidelijk of er besprekingen zullen worden gehouden over de overdracht van het bestuur over West-Irian aan ons zoals wij dat eisen. De tekenen wijzen erop dat dit het geval is, maar wij kunnen er niet zeker van zijn dat zij het op deze wijze wensen. Wij zullen intussen voortgaan met de voorbe reidingen om westelijk Nieuw-Guinea met kracht van wapenen te veroveren. Wij moeten vóór het einde van 1962 West-Irian terughebben." Driemaal riep Soekarno in het Engels uit: „De deur staat nog steeds open voor de Nederlanders voor een vreedzame re geling. Nogmaals bevestig ik dat het In donesische volk vreedzaam is en naar vre de streeft. Maar wij zullen alles doen om West-Irian terug te krijgen. Zelfs de Ame rikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft gezegd dat wij sterke ar gumenten voor onze aanspraken op het gebied hebben." Soekarno verklaarde, niet tevreden te zijn over de verklaringen van minister Luns, dat Nederland de Papoea's zelf wil laten kiezen. Ook wil Indonesië niet dat het gebied aan de Verenigde Naties wordt overgedragen. „Ons standpunt is zo dui delijk als het maar kan zijn. Wij willen dat het bestuur aan ons wordt overgedra gen". Ook bij de Amerikaanse ambassade in Djakarta heeft men vernomen dat Indo nesië en Nederland wat onderhandelen over de Nieuw-Guinea-kwestie betreft el kaar thans dichter zijn genaderd dan ooit en dat wellicht spoedig geheim overleg zal beginnen. Advertentie Plus nog 16 verschillende soorten vloerbedekking. Woninginrichting SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN TEL. 5653 Een zegsman van de ambassade zei dat het geschil thans „zijn meest delicate fa se" had bereikt. Hij waarschuwde echter tegen te groot optimisme. Radio Djakarta heeft meegedeeld dat de eerste mobiele eenheden geoefende mili tairen donderdagmiddag uit Djakarta zul len uitvaren naar de wateren van Nieuw- Guinea. De vaste commissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie hebben vandaag onder presidium van dr. L. G. Kortenhorst onge veer anderhalf uur vergaderd met minis ter-president De Quay, de minister van Defensie, ir. Visser, en de staatssecretaris sen Calmeyer, De Jong en Van Houten. Minister-president De Quay wenste na af loop v in deze conferentie geen enkele ver klaring af te leggen. Hij deelde mede dat hij zondag de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, in Den Haag terugver wacht. Maandagochtend zal een minister raad worden gehouden. (Van onze correspondent) RAVENNA (Reuter) Een personen trein is in de nacht van woensdag op don derdag nabij Ravenna in Noord-Italië uit de rails gelopen waardoor minstens 10 mensen zijn omgekomen en ruim 100 ge wond. De trein was onderweg van Lecce in het zuidoosten van het land naar Milaan. De trein vervoerde voornamelijk men sen. die in Milaan werk gingen zoeken. Vijf rijtuigen sloegen om en de andere schoven over elkaar heen. Een goederen wagon boorde zich jn een naast de spoor lijn staand woonhuis. Brandweerlieden moesten snijbranders gebruiken om ver scheidene passagiers die in de wrakstuk ken bekneld zaten te bevrijden. Op de voorgrond de Indonesische dele gatie naar de conferentie van de Eco nomische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE) te Tokio tijdens een rede van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. H. Luns (rechts). Van links naar rechts (zittend voor de Nederlandse delegatie) Soewito Koesoemowidagdo, delegatie leider, Achmad Ponsen, Amir Hamzah Nasoetion en Soetarjo Haditirto. (Telefoto) WASHINGTON (AP) President Ken nedy heeft een nieuw argument gebracht in de gedachtenwisseling over een atoom- vrije zone in Europa. Hij gaf te kennen dat een dergelijke zone berust op een ver ouderde opvatting. Een dergelijke zone, aldus Kennedy gis teren op zijn persconferentie, zou op geen enkele wijze een oplossing vormen met het oog op de reikwijdte van de moderne ra ketten. Hij verklaarde dit in antwoord op een in zeer voorzichtige termen gestelde vraag van een Poolse journalist, die vroeg wat het Amerikaanse standpunt zou zijn, als de kwestie van een atoomvrije zone bij de óntwapeningsbesprekingen in Genève aan de orde zou komen. Hij noemde niet de naam van het Ra- packi-plan. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid, die gisterochtend bijeenkwam om enige loonvoorstellen van advies te voorzien, is na korte tijd onverrichter za ke uiteen gegaan. Na het besluit dat het NVV maandagavond heeft genomen, han delen de NVV-vertegenwoordigers in de commissie alsof de jongste regeringsaan wijzing niet bestond. Dit had kunnen leiden tot een verdeeld advies. CNV en KAB legden zich namelijk bij de aanwijzing neer. Liever echter dan een verdeeld advies uit te brengen, ver kozen de leden van de commissie af te wachten tot welke conclusies het bestuur van de Stichting, dat hedenavond (don derdag) op verzoek van het CNV met spoed bijeen is geroepen, zal komen. Het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft zich in zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering uitvoerig beziggehouden met de situatie die thans is ontstaan op het terrein van de loonpolitiek. Het bestuur staat op het standpunt, dat de algemene aanwijzing van de regering opgevolgd dient te wor den. De vertegenwoordigers van de KAB in de Stichting van de Arbeid kregen van het verbondsbestuur vrijheid van handelen om te trachten alsnog een crisis in de Stichting en een breuk in de samenwer king van de vakcentrales te 'oorkomen. Alvorens zich verder uit te spreken wenst het verbondsbestuur van de KAB de uitslag van de interpellatie Roemers in de Tweede Kamer af te wachten. LONDEN (AFP) Welingelichte kringen in Londen hebben gezegd, dat Engeland en de Verenigde Staten aan de Sovjet-Unie nieuwe belangrijke wijzigingen van hun voorstel tot staken der kernproeven zullen voorleggen. Deze wijzigingen zullen door Lord Home en Dean Rusk aan Gromyko maandag in Genève voor de opening van de ontwapeningsvoorstellen worden meegedeeld. Vernomen wordt dat Londen en Washington bereid zouden zijn met minder controle voor het ontdekken van kern explosies genoegen te nemen en voornamelijk van nieuwe, zeer geperfectioneerde opsporingsapparaten zullen gebruik maken. Wanneer de Sovjet-Unie dit aanneemt zouden Engeland en de Verenigde Staten bereid zijn het aantal controles van twaalf tot vijf of zes per jaar terug te brengen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Kennedy gisteren gezegd, er de voorkeur aan te geven een overeenkomst met de Sovjet-Unie te bereiken over een verbod op kernwapenproeven liever dan de Amerikaanse kernproeven volgende maand te laten hervatten. Maar als er geen overeenkomst zou komen, zouden de Amerikaanse proeven doorgaan. Als de Verenigde Staten met hun proe ven zouden voortgaan, zouden anderen vermoedelijk dit voorbeeld volgen. Kern wapenproeven waren een langlopend risi co voor de mensheid, maar het was ook een risico als de Verenigde Staten met de proeven ophielden en anderen ermee door zagen gaan, aldus Kennedy. Wij gaan naar Genève met het voorne men werkelijk iets te willen bereiken om dat wij geloven, dat het zeer gewenst is met de Sovjet-Unie tot een regeling te ko men. De Amerikaanse president deelde ver der mee, een brief gezonden te hebben aan premier Kroesjtsjov met voorstellen voor samenwerking in de ruimte. Op de vraag of de V.S. voorstanders zijn van bespreking van de kwesties Ber lijn en Zuidoost-Azië in Genève, zei de pre sident, dat hoewel dat niet de bedoeling van de conferentie was, de V.S. uiteraard bereid zouden zijn om over alles te pra- Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Krach tige tot matige zuidoostelijke wind. In de komende nacht tem peraturen om het vriespunt, morgen hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee De Tweede Kamer besprak gisteren bij de behandeling van de begroting van minister Marijnen het visserijbeleid, waarvoor een aantal Scheveningse vissers op de publieke tribune grote belangstelling had. Maar over de al jarenlang slepende plannen voor ver betering van de Scheveningse haven werden zij niet veel wijzer Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze parlementaire redacteur) Van meer dan een zijde is gisteren in de Tweede Kamer gevraagd, wanneer er nu eens zal worden begonnen met de verbetering van de Scheveningse vissers haven. De heer Van Dongen (K.V.P.) zei dat hij was geschrokken van de mededeling der regering, dat bij de voorbereidingen voor de verbetering van de Scheveningse buitenhaven zo mo gelijk een nuttig gebruik zal worden ge maakt van de ervaringen, die worden opgedaan met de verbetering van de havenmond te IJmuiden. Hoe deze er varingen zullen zijn is volgens de re gering nog niet te zeggen. De heer Van Dongen wilde nu van minister Marijnen weten, of er direct met het werk in Scheven ingen wordt begonnen, zodra de resultaten van IJmuiden bekend zijn. Iets dergelijks vroeg de heer De Rui ter (C.H.), die benieuwd was hoeveel jaar met deze zaak nog zou zijn gemoeid. Wat de zeevisserij betreft wees de heer De Ruiter erop dat onze vissersvloot voor een groot deel is verouderd. Oude loggers worden niet van het register afgevoerd, omdat de regering er niets voor voelt een slooppremie te geven. Nu de drijfnetvis serij plaats maakt voor trawlers komen kleine reders in moeilijkheden, wegens de hoge prijs van trawlers. De heer De Rui ter vreesde dat er inmiddels nog meer drijfnetloggers zouden worden opgelegd. Hij meende verder dat het niet juist was de visserij aansprakelijk te stellen voor de overbevissing van de Noordzee. Mr. Van Dijk (V.V.D.) meende dat het huidige visserijbeleid van het departe ment te weinig lijn vertoont. Er zou vol gens hem een nieuwe richting moeten wor den uitgestippeld. De heer Van Dijk noem de de visconsumptie in ons land laag in vergelijking met andere landen. Wordt er wel voldoende propaganda gemaakt? Ook mr. Van Dijk vroeg hoe het zal gaan met de verbetering van de Scheveningse bui tenhaven. De minister van Landbouw en Visserij is klant van zijn collega van Ver keer en Waterstaat. De klant is koning en daarom zou minister Marijnen nog eens bij minister Korthals moeten informeren hoe het staat met de toekomst van de Scheveningse haven en met een haven voor Katwijk. Uitzonderingspositie Dr. Vermooten (P.v.d. A.) ver klaarde dat de Nederlandse zeevisserij een uitzonderingspositie inneemt. Zij is vrijwel de enige die geen overheidssteun krijgt. Ook hij besprak de moeilijkheden in de drijfnetvisserij. Het is mogelijk dat men tenslotte tot de conclusie komt dat deze vórm van visserij geen toekomst meer heeft. Mr. Aantjes (A.R.) meende dat over heidssteun op den duur wellicht onontbeer lijk zou zijn. (Vervolg op pag. 2 onder: Visserijbeleid) ten, wat de betrekkingen kon vergemakke lijken of de situatie in Berlijn of Zuid- oost^Azië kon verbeteren. Kennedy was van mening, dat er een rechtstreeks verband is tussen deze poli tieke kwesties en bewapening en ontwape ning. De president zei tot besluit, naar een topconferentie te zullen gaan als er enige overeenstemming zou zijn bereikt, waar op in een topbijeenkomst de kroon gezet zou kunnen worden. Van gezaghebbende zijde te Washington is woensdagavond vernomen dat een uit wisseling van televisieboodschappen van president Kennedy en minister-president Kroesjtsjev op verzoek van Moskou is uit gesteld. Volgens de Russische autoriteiten is het met het oog op de jongste Rus- sisch-Amerikaanse dialoog over ontwape ning en kernproeven niet wenselijk de boodschappen op 25 maart uit te zenden, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Van genoemde zijde werd vernomen dat president Kennedy niet van mening is dat de ontwikkeling van de laatste tijd de uit wisseling van de boodschappen onwense lijk heeft gemaakt, maar hij heeft zich er wel mee akkoord verklaard de uitzending uit te stellen tot later dit jaar. Weerrapporten 12 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 13 Topsy 4 Horen en Zien 5 Kunst 5 Weg en Wiel7 In de Vjshal en op zee9 Uit stad en omgeving9, 11 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Stevenson: Boven elke maatschappelijke traditie of verplichting staat voor ieder mens de plicht, gelukkig te zijn. Bij Strangford Lock in Noord-Ierland zjjn gistermiddag vier bemanningsleden van* de Nederlandse kustvaarder Frida Blokzijl (250 ton) door een Ierse reddings boot van boord gehaald. Pas vanmorgen, toen het stuurloze schip de rotsachtige kust dicht was genaderd, heeft de kapitein zich van boord willen laten halen. Het schip had gisteren noodseinen uit gezonden. De machines weigerden en het schip dreef in zwaar weer stuurloos rond. De Nederlandse kustvaarder „Tukker", (332 ton), die ongeveer een maand geleden aan de zuidoostkust van Zweden aan de grond liep, is woensdag achter de Duitse sleepboot „Stein" uit de Zweedse haven Simrishamn naar Rotterdam vertrokken. Het schip heeft zware schade opgelopen. Het Noorse vrachtschip „Astrid Bakke" (9.700 ton) en het Griekse tankschip „Tau rus" (22.000 ton) zijn vannacht op de Nieu we Maas in Rotterdam met elkaar in aan varing gekomen. Beide schepen, maar vooral de Noor, liepen schade op aan de voorsteven. Van de „Astrid Bakke" werd de gehele voorstven ingedrukt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. NEW YORK (Reuter) Een zware storm aan de Amerikaanse oostkust heeft tot dusver aan 23 mensen het leven ge kost. Zeven mensen worden vermist. Er zijn plannen om duizenden bewoners van voor de kust gelegen eilanden en uit kustplaatsen te evacueren. De schade wordt op miljoenen dollars geschat. Het bestuur van plaats Ocean City in Maryland wil alle duizend bewoners naar elders overbrengen, daar het zeewater een meter hoog in de straten staat. Voorts is op verscheidene plaatsen brand uitgebro ken. De bewoners van Fire Island bij de zuidkust van de hoge zeeën kon hieraan niet direct gehoor worden gegeven. Min stens 35 huizen zijn weggespoeld. De staf van de raketbasis van het bu reau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) op het eiland Wallops voor de kust van Vir ginia is naar het vasteland overgebracht. Het gehele eiland staat onder water. Hier door wordt de lancering van kleine ra ketten voor onderzoekingen vertraagd. Alleen al in Atlantic City in New Jersey wordt de schade op vijf miljoen dollar ge raamd. Advertentie Zolang de voorraad strekt Advertentie Smedestr 43-45 Haarlem Tel. 1X325-19668 K.2500 i „Eerlijk ter Overwinning" luidt de naam van een voetbalclub uit Hoofddorp die op het terrein achter de Kleverparkweg in Haarlem op 17 december een wedstrijd speelde tegen EHS. En hoewel deze naam strikt genomen de spelers en supporters geen aanwijzingen geeft voor hun gedrag na afloop van een verlóren wedstrijd, wa ren politierechter en officier danig veront waardigd over het gedrag van een 23- jarige speler en zijn 48-jarige vader, die als verzorger van de spelers optrad. Bei den hadden met één forse klap respectie velijk een toeschouwer en de grensrech ter bewusteloos in het gras geslagen, waarna de slachtoffers met een hersen schudding in ziekenhuizen moesten wor den opgenomen. De zoon had zijn slachtoffer getroffen toen hij zich, wild om zich heen maaiend, door het publiek had gedrongen, nadat hem was toegeroepen: „Sjors, je vader wordt in mekaar geslagen". De vader had de grensrechter een nekslag toege diend toen deze zijn dochter trachtte te weerhouden van het uitschelden van de scheidsrechter. „Drie maanden gevangenisstraf", meende de officier. De politierechter maak te er 150 boete van, maar verbond aan de bijkomende voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden de voor waarde, dat het vader en zoon geduren de drie jaar verboden zal zij' een voet balveld met bijbehorende gebouwen en tribune te betreden tijdens KNVB-wed- strijden. „Sport moet opvoedend werken, u moet u leren beheersen", besloot de po litierechter.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1