HET WEER stofzuiger-sensatie op de jaarbeurs! f45,- Algehele ontwapening behoeft niet tot depressie te leiden Nieuw westelijk voorstel over de kernproeven Geen streken in Berlijn tijdens het overleg in Genève KW 135 overvaart Deense kotter Mits juiste voorbereidingen tijdig worden getroffen Minister Luns kwam via Diisseldorf terug RUSK WAARSCHUWT GROMYKO: heeft 9t 4 76 JAARGANG NUMMER 109 MAANDAG 12 MAART 1962 èee MORRIS 'êeforeyou êuij! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Opklaringen Alle opvarenden gered Stormschade in Amerika RAPPORT VAN TIEN ECONOMEN DER V.N. Vliegtuig kon door mist niet op Schiphol landen Vrees en ergenis In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6, 10 Topsy 6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's MEDEDELING MARKTPLEIN 7 Mevr. Kennedy in Rome Twee doden in het verkeer I Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I -aa mm h u 4 ^F ^FXF JLa Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I 1 |Yl 1 T 1 fl U Tf fl T f| Tl I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. A AAI \_J_ I Z I V- V A \mJL 11 l franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389 na kantooruren ^080 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 1529s! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: PW. Peereboom en Mr. H. C. var^deiAlije De bedragen, die jaarlijks in de we reld voor militaire doeleinden worden uitgegeven vertegenwoordigen minstens tweederde van het gezamenlijk nationaal inkomen van de economisch minder ont wikkelde landen. Van deze 120 miljard wordt 85 percent uitgegeven door zeven landen. Het zijn Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Duitse Bondsrepubliek, de Chinese Volksrepubliek en de Sovjet-Unie. De economen zijn echter van oordeel dat de vredesbehoeften van de wereld meer dan groot genoeg zijn om alle hulpbronnen op te nemen die zouden vrijkomen door ont wapening. „Geen land hoeft te vrezen voor een gebrek aan nuttige werkgelegenheid", aldus de deskundigen. Zij zijn van mening dat bij een beëindiging van de militaire uit gaven de regeringen de vraag naar goede ren in stand kunnen houden en de werkloos heid kunnen voorkomen door middel van belastingverlagingen voor consumenten, be lastingfaciliteiten voor investeerders en subsidies aan zwaar getroffen industrieën en gebieden. Zij verklaren dat een aantal industrieën die nu militaire goederen produceren op korte termijn kunnen overschakelen op ci viele produktie, maar dat de wapenindus trie zou worden weggevaagd en de raket ten- vliegtuig- radio en scheepsbouwindus- trieën op grote, schaal personeel zouden moeten afstoten. De rakettenindustrie zelfs tot negentig percent van de personeelsbe zetting. Vele werknemers zouden moeten worden herschoold, en herplaatst of als zij daar voor te oud zijn „passende ondersteuning moeten krijgen." Desnoods, aldus de eco nomen moet worden overgegaan tot niet- sluitende staatsbegrotingen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM' TEL. 223596 Marie de Flavigny: Verliefdheid is het houden van eigen schappen in een ander, die hij niet bezit; „houden van" is het accepteren van gebreken, die hij wel degelijk heeft. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele lokale sneeuwbuien. Overwe gend matige wind tussen noord en noordwest. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag temperatuur enkele graden bo ven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. De trawler KW 135 „Emma Wilhelmina" heeft zaterdagmorgen op de Noordzee, on geveer tweehonderd mijl van IJmuiden, de Deense kotter „Aurora" E 569 uit Esbjerg tijdens een dichte mist overvaren. De hou ten „Aurora" zonk onmiddellijk. Alle op varenden, de schipper en twee matrozen, raakten te water, maar werden, na een kwartier in het Ijskoude water te hebben gelegen, door de bemanning van de Kat- wjjkse trawler opgepikt. De drenkelingen hebben slechts het vège lijf kunnen redden; zij zijn al hun bezit tingen kwijt. Aan boord van de „Emma Wilhelmina" werden zij van warme kleren voorzien en liefderijk verpleegd. Zondag morgen is de KW 135 met de geredden in IJmuiden aangekomen, waar zij aan de zorgen van het Deense consulaat-generaal te Amsterdam werden toevertrouwd. Deze regelt de thuisreis van de onfortuinlijke vissers. Volgens de schipper van de KW 135, de héér Comelis Zwaan, die reeds twaalf jaar het bevel voert op de „Emma Wilhelmina", heeft de Deen zijn positie niet kenbaar ge maakt door middel van signalen, hetgeen doer de KW 135 wel is gebeurd. De „Emma Wilhelmina" schijnt een aan trekkingskracht te hebben voor Deense kotters, want vorig jaar werd eveneens een Deense kotter overvaren. Ook toen gingen gelukkig geen mensenlevens ver loren. De Katwijker kreeg bij de behande ling van deze zaak een compliment voor het kordate en juiste optreden na de aan varing. De Emma Wilhelmina had radar aan boord; de Deen niet. De KW 135 liep geen noemenswaardige schade op. Advertentie Enkele jaren terug wan Tornado de eerste die een 'goedkope' electrische koffiemolen introduceerde. Het werd een groot succes. Vele honderdduizenden malen vele malen per dag. En wat nu Nu is Tornado er weer! Ditmaal met 'goedkope' stofzuigers. Op de Tornado Jaarbeursstand nr 517; Julianahal wordt dit revolutionaire nieuws voor 't eerst aan de openbaarheid prjjs gegeven en binnen enkele weken zullen de 3 modellen t.w. een 'tweede' stofzuiger (f 45.-); een kleine universele stofzuiger (f 65.-); en een grote steel- stofeuiger (f 110.-) verkrijgbaar zijn. Dus nog even geduld mevrouw, en ook kunt zich een van deze zeer bijzon dere Tornado apparaten aanschaffen! De zware storm die vorige week veer tig mensen het leven kostte aan de Oostkust van de Verenigde Statèn, richtte op verscheidene plaatsen ern stige schade aan. Deze foto werd ge maakt te Rehoboth Beach in de staat Delaware, waar verscheidene bunga lows werden beschadigd. Van een der woningen werden de fundamenten weggespoeld (rechts). (Telefoto) NEW YORK (AP) Economen uit tien landen zijn in een studie van de Verenigde Naties, die gisteren is gepubliceerd, tot de slotsom gekomen dat de wereld volledig zou kunnen ontwapenen zonder dat dit tot een depressie zal leiden, mits de juiste voorzorgsmaatregelen worden genomen. Onder de tien economen zjjn een Amerikaan en een Rus. Zjj komen tot hun eenstemmige conclusie in een „rapport over de econo mische en sociale gevolgen van de ontwapening", waartoe de algemene vergadering in 1960 opdracht heeft gegeven. Zjj schatten dat de wereld nu circa 430 miljard gulden per jaar uitgeeft voor militaire doeleinden, dat is acht a negen percent van de wereld- produktie. Het militaire apparaat verschaft aan vijftig miljoen personen een bestaan, waaronder twintig miljoen in de strijdkrachten. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 12 maart. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteravond Andrei Gromyko vriendelijk, maar duidelijk te verstaan gegeven, dat ieder vijandelijk initiatief van de Russen in Berlijn de ko mende Oost-West-onderhandelingen in Genève in gevaar zal brengen. Rusk gaf die waarschuwing op een door hem aan geboden diner, waar de plaatsvervan gers van de Grote Drie, Gromyko, Lord Home en hijzelf, het vooroverleg van de nieuwe Oost-West-conferentie in het diepste geheim openden. Rusk, gesecon deerd door de Britse minister Lord Home, doelde met zijn waarschuwing op het storen van de westelijke vliegtuig radar in de luchtcorridor naar Berlijn en de schoten die Oostduitse strijdkrachten op een Britse militaire auto losten. Met deze waarschuwing werd het accent van het Geneefse overleg, dat woensdag officieel zal beginnen met de ontwape ningsconferentie der zeventien landen, on middellijk verschoven naar het onvermij delijke onderwerp Berlijn. Rusk heeft hier al te verstaan gegeven, dat Berlijn en Duitsland de werkelijke onderwerpen zul len zijn waar de Grote Drie hun tanden in zullen zetten. Niemand gelooft werke lijk dat het onhandelbare apparaat van de zeventien mogendhedencommissie waarin landen zetelen wier ervaring met bewapening zich voornamelijk tot pijl en boog beperkt het vredesrijk werkelijk nadeïbij kan brengen. Het gaat erom over beperkter onderwerpen, beperkter over eenstemming, vermoedelijk slechts enige toenadering teweeg te brengen. Nu zijn de Duitse en Berlijnse kwesties wel met 't ontwapeningprobleem verbonden. Daar Zondagmiddag omstreeks kwart over drie is minister Luns in Den Haag ge arriveerd. Hij was met een taxi uit Diis seldorf gekomen, waarheen het K.L.M.- vliegtuig, dat hem uit Tokio naar Schiphol zou brengen, door de dikke mist was uit geweken. Een uur lang heeft het vliegtuig rond Schiphol gevlogen voor de gezagvoerder besloot, koers te zetten naar Dusseldorf. Toen de wachtende journalisten dit ver namen spoedden zij zich naar Den Haag, om minister Luns bij zijn woning op te wachten. Toen de minister daar om drie uur aankwam, zei hij tot de wachtende journalisten: „Heren, ik heb niets te zeg gen. Overigens zult u begrijpen, dat ik na 36 uur in het vliegtuig te hebben gezeten, behoefte heb om te gaan slapen. Ik zie u in de komende dagen wel weer." Waarop een der journalisten de minister hartelijk „welterusten" wenste. Dean Rusk is bijvoorbeeld het plan tot het scheppen van een kernwapenvrije zone in Centraal- Europa diè de beide Duitslanden, Polen en Tsjechoslowakije zou omvatten. De auteur van dat plan, de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Adam Rapacki kwam vanochtend in Genève aan. De komst van hem en zijn Tsjechische ambt genoot doet vermoeden dat 't Oostblok dit plan in Genève in oorspronkelijke of een nieuwe versie weer op tafel zal brengen. Het plan was ook een van de onder werpen van het gesprek dat Rusk giste renmiddag in Lausanne voerde met de West-Duitse minister van Buitenlandse Za ken, die door de Oostduitse corresponden ten hier steevast wordt aangeduid als „S.A.-mann Schroder". Zo'n Amerikaans- Westduits gesprek vóór een Oost-West conferentie verloopt altijd volgens hetzelf de schema. De Westduitsers zijn bang dat men over hun hoofd heen compro missen sluit De Amerikanen zijn geïrri teerd dat de Westduitsers bang zijn. Gis teren praatten de vertegenwoordigers van de vrees en de ergenis tweeënhalfuur lang tegen elkaar aan. Daarna verschenen zij samen stralend op het bordes en verze kerden dat er een volledige overeenstem ming heerst. Maar ook daaraan is men gewend. De twee werkelijk trouwe bondgenoten van de westelijke alliantie, de Anglo- Amerikaanse landen, hoeven vanwege die trouw hun meningsverschillen minder te maskeren. Gistermiddag confereerden Rusk èn Lord Home tevergeefs met elkaar om tot een gezamenlijk uitgangspunt te ko men over een ander onderwerp van ge sprek met Gromyko: het staken van de proeven met kernwapens. De Britten pro beren nu alles om de Amerikaanse m- spectie-eisen omlaag te schroeven. Hoe wel er tussen Britten en Amerikanen nog geen overeenstemming is bereikt over de minimale controle-eisen, ziet het er toch naar uit, dat het Westen zeer binnenkort met geheel nieuwe voorstellen zal komen. Nieuwe wetenschappelijke vorderingen maken de ontdekking van kernproeven op grote afstand veel gemakkelijker. Het Wes ten zou nu het accent verschuiven van de permanente internationale observatie posten (spionagecentra, menen de Russen) naar „vliegende inspectiebrigades" die ter plaatse verschijnen als er gerechtvaar digde verdenking van clandestiene kern proeven bestaat. Als de Russen deze mi nimale inspectie niet slikken, hoeft men over conventionele ontwapening nauwelijks te praten, zo meent het Westen. (Vervolg op pag. 3 onder: Genève) Advertentie In tegenstelling tot een publi catie in een advertentie-week blad berichten wij onze cliënten dat de verkoop van BOUSSAC- stoffen in onze zaak normaal doorgang vindt. Wij tonen u niet alleen een zeer ruime kollektie BOUSSAC-stof- fen in de aparte voorjaars- en zomerdessins, maar ook zullen wij u steeds gaarne met onze adviezen van dienst zijn. In ieder geval „zullen de kosten van de noodzakelijke maatregelen zeer gering zijn in verhouding tot de hulpbronnen die door de ontwapening zouden worden vrijge maakt." Zij wijzen erop dat de Verenigde Staten tussen augustus 1945 en juni 1946 meer dan negen miljoen man hebben gedemobili seerd met een werklooscijfer van minder dan vier percent, terwijl in een studie van 1958 theoretisch wordt gesteld dat een ont wapening in dat jaar een verschuiving van slechts 4,5 miljoen man van militaire naar burgerlijke werkzaamheden zou meebren gen. Hiervan zouden 600.000 man werkloos blijven en met een opvoering van niet meer dan één percent van de overheids- en particuliere uitgaven zou er voor hen werkgelegenheid kunnen worden geschape werkgelegenheid kunnen worden gescha pen. De deskundigen schrijven: „Regeringen van de staten met een centrale planning van de economie (de communistische lan den) delen mee dat er geen moeilijkheden zullen optreden bij het opnemen van de vrijgekomen mankracht. Óver de Sovjet- Unie wordt meegedeeld dat er „een groeiende behoefte is aan mankracht in de zich snel ontwikkelende oostelijke gebie den." Er zal internationale samenwerking no dig zijn om te voorkomen dat de prijzen van olie en non-ferro-metalen ineenstorten. Dit zijn belangrijke uitvoerprodukten van onderontwikkelde gebieden. Indien dit niet gebeurt verwachten de tien deskundigen „ernstige gevolgen". Er wordt op gewezen dat de militaire uit geven nu het vijfvoudige bedragen van de investeringen van de onderontwikkelde landen, zodat een deel van het vrijgeko men bedrag zal moeten worden besteed aan ontwikkelingshulp. Verdere gevolgen van ontwapening zou den kunnen zijn: „werktijdverkorting, lan gere vakanties, ruimere pensioenen, het niet langer scheiden van gezinnen door het beëindigen van de dienstplicht en een ver betering van de moraal. Het bereiken van algemene en volledige ontwapening zou een zegen zonder voorbehoud zijn voor de gehele mensheid," aldus de economen. De echtgenote van de Amerikaanse president, mevrouw Jacqueline Ken nedy, is vandaag uit Rome voor een semi-officieël bezoek van negen dagen in India aangekomen. Zij werd begroet door premier Nehroe en zijn dochter mevrouw Indira Gandhi. De foto werd zaterdag in Rome gemaakt toen mevrouw Kennedy op het Quirinaal- paleis te Rome werd ontvangen door president Gronchi van Italië. In het midden mevrouw Fanfani, echtgenote van de Italiaanse premier. Op de achtergrond een lid van de presiden tiële garde van Italië. Zondag bracht mevrouw Kennedy een bezoek aan Paus Joannes XXIII. (Telefoto) Op een met knipperlichten beveiligde overweg in Gouda is zaterdagmiddag de 11-jarige Janna Nijholt door een trein overreden en om het leven gekomen. Het meisje wachtte met haar fiets .voor een langs rijdende olietrein. Toen deze was gepasseerd, bleef het rode licht knipperen en de bel rinkelen. Het meisje stak toen echter over. Zij werd gegrepen door een trein die een snelheid had van 120 km/u. Bij een autobotsing op de weg Ant- werpen-Mechelen is de 60-jarige mevr. M. Sligtin uit Den Haag omgekomen. Haar metgezel, de 77-jarige F. Roels, eveneens uit Den Haag, werd zwaar gewond.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1